Amerikaanse leger is in staat van paraatheid gebracht Zwijgzame moordenaar Sirhan door zijn broer geïdentificeerd HET WEER Gans UST Kinderen naar verdien f 20,- schoon Robert Kennedy verwachtte een aanslag „Drie zusters" verboden in Rusland Vader Mia Versluis wendt zich tot minister CAFÉHOUDER GEWURGD H. M. van Bruggen burgemeester van Haarlemmerliede foto film 11.25 Opklaringen Aan het strand „Geen eerbied voor Arabieren' Staat van alarm Campagne opgeschorst Zie verder de pagina's 3 en 13 Het woord is aan Klacht tegen Almelose officier van Justitie MAX KOELEMIJ Kennemerlaan 5 (bij de brug) kJmuiden Telefoon 15705 ZWIER Hotel „Brederode" 58e JAARGANG NUMMER 180 DONDERDAG 6 JUNI 1968 Kantoor; Lange Nïeuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 15437, chef bezorging tot 7 u. 10519. TeL red. 15389, na kantooruren 02560-6726. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Adj. Hoofdredacteur: E. Koning IJmuider Courant WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMEH COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement bij vooruitbetaling, f 13,per kwartaal, f 14,50 franco per post, 1, per week. Losse nummers 25 cent Giro rekening Umuider Courant no. 129288. Directeur: Mr. H. C. van der Mjje KENNEDY VANMORGEN OVERLEDEN LOS ANGELES (Reuter) Senator Robert Kennedy is vanmorgen in Los Angeles overleden ten gevolge van de aanslag die gisteren op hem was gepleegd. Hij stierf oin 9.44 uur (Nederlandse tijd). Zes neurochirurgen hebben gisteren tijdens een urenlange operatie getracht het leven van de senator te redden. Er waren echter aanwijzingen, dat hij, als hjj het leven zou hebben be houden, ernstig invalide zou zijn gebleven. Aan het sterfbed bevonden zich zijn echtgenote Ethel, zijn zuster, mevrouw Lawford, een andere zuster en zijn zwager, het echtpaar Smith, en Jacqueline Kennedy, de echt genote van zijn in 1963 eveneens bij een moordaanslag omgekomen broer. Frank Manciewicz, perschef van Robert Kennedy, maakte het overlijden bekend. Hij kwam terneergeslagen de in het ziekenhuis ingerichte perskamer binnen. Het duurde ongeveer een minuut voor hij in staat was te spreken. (Van onze correspondent) De conditie van Kennedy was niet vooruitgegaan na de vier uren durende schedeloperatie in Los Angeles, waarbij kogelfragmenten en botsplinters uit zijn hersenen waren verwijderd. Vanochtend bereidde men zich in Amerika dan ook algemeen voor op het allerergste. Radio en televisie bleven elk uur nieuws uit zenden om de natie op de hoogte te hou den. In de loop van de dag was gisteren ge bleken dat Kennedy's toestand na de moordaanslag veel ernstiger was dan eerst werd gedacht. De hersens van de senator waren zwaar beschadigd zodat hij ten dele verlamd of blind zou kunnen blijven, zelfs al zou hij de tragedie over leven. Kennedy's kansen om in leven ta blijven, werden dan ook na de operatie zeer klein geacht. Kennedy was gisteren en vannacht steeds bewusteloos en ten dele verlamd. In het ziekenhuis De Goede Samaritaan waar een hele staf van specialisten hem behandelde, zaten mistroostig, moe en geschokt familieleden en politieke vrien den bij elkaar, wachtend op beter nieuws dat het sprankje hoop, dat natuurlijk iedereen nog had, zou kunnen aanwakke ren. Inmiddels is bekend geworden dat de dader van de onthutsende aanslag op Weerrapporten I, 2 Agenda van IJ mond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 13, 13, 17 Van Dag tot Dag3 Buitenlands nieuws 3, 13, 13, 17 Uit stad en omgeving 3, 7, 9 Kennemer Kruimels 7 Feuilleton 11 Beeldverhalen 11 Aangestipt 11 Ferdinand 16 Haar Journaal17 Kunst 19 Radio en tv 19 Economisch nieuws 21 Scheepsberichten 21 Beurs 21 Sport 23 Luidsprekers18, 20 Dit nummer bestaat uit vierentwintig pagina's Verwachting van het K.N.M.I., geldig van donderdagavond tot vrijdagavond: Aanvankelijk zwaar bewolkt met regen, later perioden met zon maar ook enkele verspreid voorkomende buien. Overwegend matige weste lijke wind. Morgen dezelfde tem peraturen als vandaag of iets lagere. Volledige weerrapporten op pagina twee. (Van onze weerkundige medewerker) Achter de storing die vandaag met wat regen passeert nadert via Ierland een luchtstroming met wat opklarin gen, zodat er morgen wat meer zon zal zijn. Een matige zeewind houdt de temperatuur op 16 tot 17 graden. Zee water 14 graden. Vooruitzichten: koel, maar iets meer zon. Kennedy de 24-jarige Sirhan Bishara Sir han is, een in het Jordaanse deel van Jeruzalem geboren jongeman, die in Ame rika opgroeide en met zijn familie in Pa sadena, Californië, woonde. Bij zijn ar restatie had Sirhan vier biljetten van honderd dollar op zak plus een couranten knipsel waarin Kennedy werd gecriti- seerd. Mohammed T. Mehdi, secretaris-gene raal van het actiecomité voor de Ameri kaans-Arabische betrekkingen, heeft ge zegd dat Sirhan Sirhan, de dader van de aanslag op Robert Kennedy, wellicht tot het uiterste was gedreven door de ver klaring, die Kennedy zaterdag heeft afge Iegd tijdens zijn televisieconfrontatie met senator Eugene McCarthy. Robert Kennedy had toen gezegd, dat de V.S. Israel moesten steunen in het con flict in het Midden-Oosten. „Het is dit gebrek aan eerbied voor de Arabier, dat leidt tot dit soort geweldpleging. Wij kun nen de daad van Sirhan niet goedkeuren en zijn ontsteld. Zijn gedrag is kenmer kend voor het gevoel van frustratie van vele Arabieren tegenover Amerikaanse politici, die het Arabische volk van Pale stina aan de joodse zionistische kiezers hebben verkocht", aldus Mohammed Mehdi. Tenminste drie Arabische missies bij de Verenigde Naties hebben na de moordaan slag op senator Robert F. Kennedy woens dag telefonische dreigementen ontvangen. De politie van New York City en veilig heidsambtenaren van de Verenigde Naties hebben drie Arabische ambassadeurs, die later op de dag een zitting van de Vei ligheidsraad moesten bijwonen, extra in het oog gehouden. Die ambassadeurs waren Moehammad H. El-Farra van Jordanië, Tewefik Quat- toura van Algerije en George J. Tomer van Syrië. Als gevolg van de aanslag op senator Robert Kennedy zijn eenheden van het Amerikaanse leger in staat van alarm ge bracht. Een woordvoerder van het Pentagon zei dat het hier een voorzorgsmaatregel be trof. Er zijn verscheidene duizenden mili tairen bij betrokken. De woordvoerder zei dat men dit keer de geregelde troepen had ingeschakeld in plaats van de nationale garde of de reservestrijdkrachten, op wie men een beroep heeft gedaan in de perio- PARIJS (AFP) „Ik weet dat er vroeg of laat een aanslag zal komen. Er is geen enkel middel om 'n kandidaat tij dens de verkiezingscampagne te bescher men. Hij moet zich in de menigte bege ven". Dit heeft senator Kennedy enkele dagen geleden gezegd in een interview met de Franse schrijver-diplomaat Romain Gary, dat vandaag is gepubliceerd in het dagblad „Le Figaro". „Op alle manieren moet men het ge luk aan zijn kant hebben om tot president van de Verenigde Staten te worden geko zen .Wij leven in een periode van bui tengewone psychische besmetting. Men kan zeggen dat de geestelijke leegte zo danig is, in het oosten zowel als in het westen, dat de dramatische gebeurtenis, de happening, een werkelijke behoefte is geworden. De individuen, we kunnen dat zien in onze negergetto's, worden zo sterk verdrukt of opeengedrukt, dat zij zich niet anders kunnen bevrijden dan door een uit barsting", aldus Kennedy. de van onlusten na de aanslag op Martin Luther King. De Amerikaanse kandidaten voor het presidentschap hebben hun verkiezings campagne voor onbepaalde tijd opgeschort. McCarthy heeft bekendgemaakt, dat hij te Washington zal confereren met president Johnson en vice-president Hubert H. Humphrey „alvorens over te gaan tot an dere politieke activiteiten van welke aard ook". Humphrey, die geen kandidaat is ge weest in voorverkiezingen, heeft eveneens persoonlijk politiek optreden afgelast. Het zelfde hebben de beide republikeinse kan didaten, de voormalige vice-president Richard M. Nixon en gouverneur Nelson A. Rockefeller van New York gedaan. De kinderen van senator Kennedy zijn in de afgelopen nacht per vlieg tuig van Los Angeles, waar hun vader werd neergeschoten, naar Washington gevlogen, vanwaar ze naar huis werden gebracht in Mc Lean in Virginia. Men ziet ze hier de vliegtuigtrap afkomen: voorop de achtjarige Kerry, dan de tien jarige Michael, het elfjarige meisje Courtney en de dertienjarige David. De anderen zijn nog in het toestel, terwijl de astronaut John Glenn, links met de rug naar de camera, de vierjarige Christopher boven aan de trap tegenhoudt. MOSKOU (AP) De Russische cen suur heeft de produktie verboden van een klassiek Russische toneelstuk, dat geen afspiegeling geeft van het officiële opti misme over de toekomst. Het stuk, de „Drie Zusters", in 1900 geschreven door Anton P. Tsjechov, is geschrapt van het repertoire van het Ma- laja Bronnaja Theater. Twee andere controversiële toneelstuk ken zijn eveneens van het repertoire ge schrapt in het kader van een ingrijpen van de communistische partij in de ontevre denheid der intellectuelen. James Baldwin (Amerikaans negerschrijver): „Robert Kennedy is een van de beste blanken die er onder de huidige machtsstructuur in de Verenigde Sta ten voorhanden zijn". (Van onze correspondent) AMSTERDAM. De Amsterdamse ad vocaat mr. dr. B. J. Stokvis heeft namens de vader van Mia Versluis bij de minister van Justitie een aanklacht ingediend te gen de officier van Justitie in Almelo, mr. W. L. de Walle, die ongeveer twee maanden geleden besloot geen strafver volging in te stellen tegen de arts, die Mia Versluis op 14 april 1966 onder nar cose heeft gebracht. Het meisje is nog steeds buiten bewustzijn. De officier van Justitie nam deze be slissing omdat hij geen oorzakelijk ver band zag tussen de handelingen van de arts en de toestand waarin Mia Versluis nu verkeert. Volgens de heer Versluis staat het evenwel vast, dat de toestand van zijn dochter te wijten is aan tekortkomingen van de arts, ook al is nog niet vastgesteld waaruit deze zouden bestaan. Hij vraagt de minister, de officier van Justitie te gelasten alsnog een strafver volging wegens het veroorzaken van zwaar lichamelijk letsel in te stellen te gen de arts. (Van onze correspondent) HOEK VAN HOLLAND. Een 48-jari- ge Groningse café-houder heeft in de af gelopen nacht zijn 53-jarige collega en stadgenoot J .Huizinga tijdens een vecht partij in Hoek van Holland door wurging om het leven gebracht. De beide mannen hadden samen de paardenkoersen op Duinrell in Den Haag bezocht. Daarna hadden ze een stevig glas gedronken, waarna ze ruzie hadden gekre gen. De twist werd op straat uitgevoch ten. De verdachte wierp aldus de politie zijn collega op de grond en kneep ver volgens diens keel net zo lang dicht tot dat hij geen teken van leven meer gaf. (Van onze streekredactie) HAARLEMMERLIEDE EN SPAARN- WOUDE Tot burgemeester van Haar lemmerliede en Spaamwoude is per 1 juli benoemd de heer H. M. van Bruggen, thatns loco-burgemeester van deze gemeen te. De heer Van Bruggen, 51 jaar oud, volgt F. W. M. baron van Hövell tot Wes- terflier op, die in december van het vorig jaar tot burgemeester van Eist werd be noemd. Sinds die tijd heeft de heer Van Brug gen de functie van burgemeester en voor zitter van de raad bekleed. Thans is de heer Van Bruggen nog hoofd van de r.-k. lagere school in Haarlemmer liede. Hij is lid van de K.V.P. ADVERTENTIES HAMBURGERS 1,25 BALLEN GEHAKT 0,75 (uitsluitend vlees) KENNEMER AUTOMATIEK Velserduinplein 6 IJmuiden-Oost Telefoon 1 40 00 IWanneer u een nieuw fototoe stel (of filmcamera) koopt, kunt u nu tijdelijk uw „voorhistorisch" apparaat inruilen. V1 J Afhankelijk van de prijs van de nieuw gekochte camera, ont vangt u voor het oude of ka potte ding 7.50, f 10.15.— of zelfs 20.terug. Ga gauw PROFITEREN bij official dealer Bloemstraat 34 - IJmuiden - Tel. 14208 DAMESKAPSALON VOOR UW HAARVERZORGING Lange Nieuwstraat 471 - IJmuiden Telefoon 11166 t.o. de Ruïne van Brederode Santpoort Tel. 02560 - 8012 paling op toast groentesoep karbonade verse groente croquette - aardappeltjes ijs met slagroom Dagelijks aan de vleugel John Bading Restaurant a la carte Cocktailbar Plate Service MIDGET GOLF

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 1