Socialist Mandel op Kopenhaags congres: Macht van kapitalisme wordt door de computer bevorderd „Strijd zonder geweld" Vel Kennedy-familie door noodlot achtervolgd De mooiste modeschoenen van Haarlem bij Grote Houtstraat 18-20 GROEN Co Peukpeuzelaar Europa weldra rijp voor revolutie Boek over Martin Luther King DHAKA Pasgeboren kind levend begraven morgen is 't de Daf 33 van üw levenreeds bij f 1.075,- aanbetaling. plus het piëMktfsit pookje ter wereld VRIJDAG 7 JUNI 1968 15 Onzekerheden Onbehagen en ook morgen kopen weer zeer velen in ons land een DAF33. Vanzelfspre kend. De eeuwig jonge DAF33. De kranige DAF33. Hij is en blijft een onge ëvenaard succes en dat is geen wonder. Zijn fameuze Variomatic volautomatische transmissie heft hem ver uit boven alle andere wagens in zijn klasse. Hij heeft ruige rallyerijders triomfen bezorgd en geeft dag-in-dag-uit tienduizenden het meest intelligente antwoord op alle rijproblemen die er zijn. De DAF 33 is goed voor 112 km per uur kruis-snelheid, hij accelereert van 0-50 km in 7 seconden, hij heeft een zeer grote kofferruimte (98x98x46 cm), een zeer laag benzineverbruik en be hoeft nimmer te worden doorgesmeerd. Ruim plaats voor 4 5 personen. De prijs van deze populaire DAF-sprinter: f 4995,—. En natuurlijk een vol jaar garantie. j wagen/Pick-up. I; (aanstrepen wat u wenst) plaafc» f=t Mgr. Goetmakers met ziekteverlof Centrale Verwarming IDEAL-STANDARD Gasketels (Van onze correspondent) DEN HAAG Ernest Mandei, Bel gische socialistisch publicist, heeft het niet erg begrepen op computers, om dat deze het kapitalistische systeem in staat stellen nog meer macht te krijgen over de arbeidersklasse. Op de tweede en laatste dag van het stu dentencongres in Denemarken, nu behalve door Deense, Duitse en Nederlandse deelnemers ook bijge woond door enige Noren. Zweden en Finnen, was hij een boeiend spreker, die met zijn pleidooi voor de revolutie in West-Europa een dankbaar gehoor vond. Revolutionair Mandel nam als voor beeld het feit, dat een professor vroeger college gaf aan enkele tientallen studen ten en hierdoor ook wel geestelijk con tact met hen kon hebben, waartegenover de moderne techniek het mogelijk heeft gemaakt, dat stem en beeld van de do cent aan honderden en zelfs duizenden studenten kunnen worden overgebracht. Maar het is dan wel een éénrichtingsver keer, dat tot een diepe kloof kan lei den en soms verrassingen als in Frank rijk heeft veroorzaakt. Die moderne techniek, met name het gebruik van de computer, stelt het kapi talisme in staat om mammoetbedrijven zodanig te besturen, dat tien mensen een werkgemeenschap van bijvoorbeeld hon derdvijftigduizend arbeiders verdeeld over tientallen landen, kunnen leiden. De computer lost alle problemen op, maar niet de menselijke problemen. Ernst Mandel, de 43-jarige marxist die bij de laatste verkiezingen in België met een eigen lijst uitkwam doch het parlement niet haalde, besprak op het congres de economische, politieke en sociale onzekerheden in de kapitalistische wereld. Wat de economie betreft, ver wacht hij steeds vaker terugkerende en dieper ingrijpende breuken, omdat het kapitalistische systeem de investeringen en de produktie niet in de hand heeft en een goede planning ontbreekt. Er zal een toenemende centralisatie komen, zodat West-Europa in de toekomst wellicht niet meer dan driehonderd grote onderne mingen zal tellen, maar bij deze ontwik keling zal geen rekening worden gehou den met de belangen van de arbeiders, aldus de spreker. Regeringen zullen er weinig invloed op hebben, de grote afstand tussen rege ring en arbeider en de machteloosheid van de regeringen zijn volgens Mandel de belangrijkste karakteristieken van het moderne kapitalisme. Rina, een van de twee nieuwe orang-oetans in de Amsterdamse Artis, is verzot op een sigaret. Hij rookt er bij voorkeur drie of vier achter elkaar en peuzelt de peuk op. Hij is wel zo voorzichtig eerst het vuur in het gras te doven. De vier jarige Rina en zijn broer komen uit Solo op Java. In tal van landen hebben sociaal-demo craten de meerderheid in het parlement, maar zij kunnen niets uitrichten tegen het kapitalisme. Hét parlement beslist immers over details; de werkelijk belang rijke beslissingen worden daarbuiten ge nomen, zonder dat de arbeider met z'n grote vakbonden er invloed op heeft. Het is waanzin te denken, dat er via een parlementaire weg controle op de werkelijke machtscentra zal komen, al dus "Mandel, die de revolutie als het enige middel ziet om aan de oncontroleerbare macht een einde te maken. Er is een tijd geweest dat er een lege maag nodig was om tot revolutie te ko men. In West-Europa zijn de magen te genwoordig goedgevuld, maar Ernest Mandel gelooft dat het onbehagen over andere dan materiële zaken zo snel toe neemt, dat Europa weldra rijp zal zijn voor een revolutie. „Het kapitalisme is gericht op materialisme, maar op het moment dat de elementaire levensbehoef ten van de mens zijn vervuld zal men zich afvragen: waar werk ik eigenlijk voor? En men zal zich ervan bewust worden, dat het kapitalistische systeem geen op lossing biedt voor een harmonieus sa menleven van mensen en volkeren. Het kapitalisme is bezig dood te lopen en dat is het ogenblik om een nieuwe, be tere en rechtvaardiger wereld op te bouwen". Het zijn geen nieuwe gezichtspunten. Het congres van de Socialistic Ungdons Forum te Kopenhagen is in plaats van een beraad over de strategie van de re volutie eigenlijk meer een mental trai ning geweest voor jongelieden uit studen ten- en jongerenorganisaties, die in eigen kring tot strijd willen oproepen. De uit drie man bestaande delegatie van Gro ninger studenten is uiteindelijk nog niet zo ontevreden. Woordvoerder H. de Wolf zei ons: „Het is misschien wat in de theo rie blijven steken, maar wij brengen toch wel wat materiaal mee naar huis om op deze discussieavonden ter tafel te bren gen. Overigens geloof ik wel dat het drin gend nodig is de contacten met links- radicale groepen in andere landen te ver beteren, we kunnen nog veel van elkaar leren". Het tweedaagse internationale studen tencongres is voorbij zonder dat de dis cussies iets belangrijks hebben opgele verd. Misschien is Europa toch nog niet zo rijp voor een revolutie. De Scandina vische studenten, op het handjevol con gresgangers na, geloven het wel. Kopen hagen is ook overspoeld door honderden Noorse studenten, die niets willen weten van revolutie en die hun pinkstervakan tie luidruchtig doorbrengen in het ver- maakcentrum Tivoli. De moord op senator Robert Ken nedy heeft de nog jonge herinnering aan een andere politieke moord in Amerika, die op de negerleider ds. Martin Luther King, opnieuw geac tualiseerd. In een ander geval zou zo'n opzien barende aanslag de voorgaande over schaduwd hebben, doch in de huidige situatie krijgt zowel de dood van de vroegere Amerikaanse president als die van de negerleider een onthutsen de, benauwende verbinding met de laatste moord, vooral omdat de twee vermoorde Kennedy's en ds. Martin Luther King vervuld waren van het zelfde ideaal: normalisatie van de be trekkingen tussen de blanke en ge kleurde burgers van Amerika, uitban ning van het geweld en de terreur van de ene groep tegenover de andere, De Kennedy's waren progressieve, vreedzame mannen die met lede ogen de frustratie waarnamen, waaraan vooral negers in de Verenigde Staten ten prooi zijn geraakt. Martin Luther King vond bij hen een begrijpend en instemmend gehoor, omdat in hun po litieke plannen een pacificering van de Amerikaanse maatschappij de voor naamste rol speelde. Over de „strijd zonder geweld", die ds. Martin Luther King met inzet en opoffering van zijn leven heeft ge streden, is een boek verschenen dat door ons blad is uitgegeven en bij onze kantoren verkrijgbaar zal zijn. Het is een paperback met vele foto's uit de loopbaan van King, de Nobel prijswinnaar, de apostel van het vreedzame verzet, de martelaar voor een heilige Amerikaanse zaak, ge- j—H schreven door Albert Stol. Het is een beknopt, overzichtelijk en sterk docu menterend boek over het leven, de idealen en de dood van een groot man, aan wie de wereld grote achting en gedachtenis verschuldigd is. Het boek „Martin Luther King, strijd zonder geweld" zal binnen en kele dagen aan onze loketten ten ver koop gereed liggen. Bijzonderheden over het tijdstip van verkoop en de prijs zullen per advertentie in onze krant worden bekendgemaakt. ADVERTENTIE zaterdoF DP 653 A - 30 DP 653 A - 31 t INFORMATIE/COUPON Stuur mij per omgaand alle beschik- naam bare informatie over de DAF 55/ 1100cc/136km/u»DAF44 DAF44 gfjr63 Stationcar DAF 33 DAF Bestel- In enveloppe zonder postzegel zenden aan antwoordnr. 1000, Eindhoven. ....CO in co Q- DAF HEEFTALLES PLUS AUTOMATIC/VARIOMATIC DAF33 f 4.995,- bestelwagen f4.650,- pick-upf4.350,- DAF 44 f5.950,- stationcar f 6.695,- DAF 55 f 6.595,- ADVERTENT1E De matras waarop U l wérkelijk uitrustl Van DRAKA. UTRECHT. De bisschop-regionaris voor de kerkprovincie Nederland en Bel gië van de Vrij-Katholieke Kerk, mgr. A. W. Goetmakers, heeft tijdelijk zijn ambt neergelegd. De hoogste gezagsdra ger van deze kerk moet op doktersadvies geruime tijd volledig rust houden. Mgr. Goetmakers is naar het buitenland ver trokken voor herstel. £ijn taak wordt door anderen waargenomen, rugkeren. Voorzichtig balancerend voor zijn vader Karl stapt deze jonge Wal- lendaaankomend lid van de wereldberoemde Wallendafamilie op het slappe koord. Zijn moeder Carla, tegenwoordig leidster van de groep, kijkt toe vanaf het startplatform op de achtergrond. (Van onze correspondent) WASHINGTON. De familie Kennedy met al haar geld en roem is ook een fa milie, die door het noodlot wordt achter volgd. Niet alleen president John F. Ken nedy stierf een onnatuurlijke dood. maar ook de oudste oom in het gezin, Joseph, kwam jong om het leven en wel in de tweede wereldoorlog als piloot. Een doch ter, Kathleen, verongelukte met een klein vliegtuigje in Frankrijk. Verder had de jongste zoon in het ge zin, senator Edward Kennedy, een paar jaar geleden een vliegtuigongeluk, waar bij hij zijn rug brak en bijna een jaar uitgeschakeld was. Voor de ouders van het Kennedygezin, de schatrijke financier Joseph P. Kennedy die kort voor de twee de wereldoorlog ambassadeur in Londen was en Rose Fitzgerald Kennedy, doch ter van een burgemeester van Boston, moet deze stroom tragedies hard zijn aan gekomen. Toen zij het bericht kregen dat weer een van hun kinderen in levens gevaar verkeerde door een moordaanslag hielden zij zich echter wonderbaarlijk goed. De nu tachtigjarige Joseph Kenne dy, die half verlamd is en in een rolstoel wordt voortbewogen, huilde wel zachtjes voor zich uit toen hij per ongeluk mee luisterde bij een telefoongesprek uit Los Angeles, waarin de tragedie werd ver teld en mevrouw Rose Kennedy leek diep geschokt toen zij gistermorgen naar de kerk ging. Maar ook dit keer bleek toch weer dat er een merkwaardige vitaliteit, gepaard aan een op geloof gebaseerd fatalisme, ADVERTENTIE in de Kennedyfamilie heerst. Het grote huis in Hyannis Port aan de kust van Massachusetts werd gisteren dan ook geen somber rouwhuis van oude mensen, die hun kinderen een voor een door geweld en ongelukken zien sterven. Het bleef de spil van een unieke fa milie in Amerika's geschiedenis. Zo zag ook kardinaal Cushing het, toen hij gis teren de pers te woord stond na een be zoek aan Hyannis Port. Zo lijkt iedereen het te zien die ooit van nabij heeft mee gemaakt hoe de Kennedyfamilie met haar humor, competitie, dynamiek, idea lisme en ambitie reilt en zeilt. ADVERTENTIE BRUSSEL. Bij Edingen, ten zuid westen van Brussel, is een vijftigjarige boer gearresteerd, die ervan beschuldigd wordt het pasgeboren kind van zijn on gehuwde dochter te hebben gedood. Hij zou hebben voorkomen dat de geboorte werd aangegeven en het kind, een jonge tje, enkele dagen na de geboorte levend hebben begraven in een kuil op het erf van zijn boerderij. Ook zijn 47-jarig vrouw is aangehou den. De misdaad dateert van pasen, doch kwam pas onlangs aan het licht.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 15