KAMER AANVAARDT HET BT W-S Y STEEM Na zoveel jaren heeft Lexington opnieuw 'n formidabele sigaret gemaakt: deze king size special filter li Vergoedingenstelsel bij korps werkt funest" omdat het lekker is! JONGE LEVERT Busvervoer 4 in plaats van 12 Laag tarief voor taxi s, zwemmen en bananen „Jan Sejna was alleen maar een dief' Soelaas voor de textiel Nieuw hotel in Amsterdam Onkantelbaar zeiljacht Veehouder mag niet rechtstreeks melk leveren IÏNGT0» VERENIGING RIJKSPOLITIE: Twijfel over de vergissing van helikopter 10 VRIJDAG 7 JUNI 1968 23 Onvoldoende Arme landen Slowaaks onderzoek: Sport Deelneming KLM iiiiiiiiiiliiiillHliilÉ ii/ilii plisliiilijk' iiHÜiiiii'i!1 "ar geneven inge P=j=OHIII^jjj=jjUH;ËHn=njllÊj^ljlljjniÜHlWiy!^üliiïiyH:ÊI=ililMIIH=ilH==;giii=Ui=ülllË;T 20 stu ks King Size Filters, 1.50. N- '111 r (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Tweede Kamer heeft gisteravond met 83 tegen 54 stemmen de wet op de omzetbelasting 1968 aange nomen, die de invoering regelt van het nieuwe Europese stelsel van omzetbelas ting over toegevoegde waarde. Tegen stemden de P.v.d.A., D'66, de Boeren partij, de P.S.P. en de C.P.N. Na een debat, dat drie weken heeft ge duurd, kwamen de voorstellen van mi nister Witteveen en staatssecretaris Grapperhaus met de volgende verande ringen door de Kamer: 1. Taxi's, binnenlands luchtverkeer en ongeregeld, niet-toeristisch busvervoer zal met 4 in plaats van met de voor gestelde 12 percent worden belast. De amendementen van K.V.P. en V.V.D., die dat voorstelden, werden met al gemene stemmen aangenomen. De BTW-opbrengst, die minister Witte veen had becijferd, vermindert daar door met 12,3 miljoen gulden per jaar. 2. Muziek en toneel zullen tijdelijk (tot en met 1971) met vier percent worden belast, wat de schatkist in totaal 6 mil joen gulden kost (2 miljoen gulden per jaar). 3. Het werk van dierenartsen zal niet worden belast, dat van advocaten met het lage tarief. Kosten: 2,1 miljoen gulden per jaar. 4. Kamperen, logies en bad- en zwemin richtingen zullen onder het vier per- centstarief vallen, wat de fiscus 8,9 miljoen gulden per jaar scheelt. Alleen D'66 en de socialist Van den Doel verzetten zich tegen het lagere tarief voor logies. De S.G.P. stemde tegen het goedkope zwemtarief. 8. Antiek zal met 4 percent worden be last. Kosten: 7,5 miljoen gulden per jaar. 6. Bananen zullen onder het 4 percents tarief vallen, wat een opbrengstver mindering betekent van 7 miljoen gul den per jaar. Sinaasappelen, citroenen en ander citrusfruit zullen tijdelijk (tot en met 1971) met vier percent worden belast, wat totaal 54 miljoen gulden scheelt (18 miljoen gulden per jaar). Tenslotte zal het registratierecht bij overdracht van bedrijven aan kinderen worden vrijgesteld, waardoor de jaarop fcrengst van de BTW nogmaals een mil joen gulden kleiner wordt. De socialisten erkenden op zichzelf wel de noodzaak van invoering van het nieuwe belastingsysteem, maar stemden tegen vanwege de inkomensverschuiving die daaruit, naar hun mening, ten nadele van de maatschappelijk zwakkeren voort vloeit. De compensatie, die de regering de laatste inkomensgroepen wil geven (ho gere A.O.W., kinderbijslag en bijstands uitkeringen) vonden zij onvoldoende, 1 er- wijl zij uit de belastingverlaging per 1 ja nuari aanstaande die de regering wil financieren naar de opbrengst van de BTW, waarvan de tarieven waarschijnlijk in 1970 opnieuw zullen stijgen, slechts een verdere vergroting van de inkomensver schillen zagen ontstaan. De pacifisten hadden soortgelijke be zwaren en bij D'66 speelde ook het uit blijven van een gerichte prijspolitiek een rol. De radicalen stemden met de re geringspartijen en de S.G.P. voor het I wetsontwerp. De anti-revolutionair, drs. Boersma, waarschuwde de regering nog maals dat zijn fractie alleen akkoord zal gaan met het optrekken van de belasting vrije voet per 1 januari aanstaande en dat zij niet vooruit wenst te lopen op de ver dere plannen van de regering tot ver- I laging van de loon- en inkomstenbelasting in 1970. PRAAG (AFP) In de zaak-Sejna is I alleen sprake geweest van diefstal en ambtsmisbruik, zonder politieke achter grond, zo luidt de conclusie van het offi cieel onderzoek naar de vlucht van ex- generaal Jan Sejna, het voormalige hoofd van de communistische partij in het Tsjechoslowaakse ministerie van Defensie, naar de Verenigde Staten. Twee offi cieren van de staatsveiligheidsdienst heb ben donderdag voor de Tsjechoslowaakse televisie het rapport gedetailleerd be handeld. Volgens de officieren hadden Sejna en I zijn secretaris, kolonel Mora vee, zich jarenlang schuldig gemaakt aan verduis tering van staatseigendom. Hun wandaden werden na het afzetten van president Novotny in januari ontdekt, waarna Mo- ravec gearresteerd werd. Sejna vernam dat het presidium van de nationale ver- gadering op 26 januari bijeen zou komen I om zijn onschendbaarheid als parlements lid op te heffen, teneinde een strafrechte lijke procedure tegen hem mogelijk te maken. Een dag voor het zover kon ko- men nam hij echter met zijn vriendin en zijn zoon de wijk over de Hongaarse grens I en wist van daaruit de Verenigde Staten te bereiken. De onderzoekcommissie heeft geen en- I enkele aanwijzing kunnen vinden dat Sejna agent was geweest voor een vreem de mogendheid of dat hij geld naar het buitenland heeft overgemaakt. Voor de stemmingen over de tientallen amendementen begonnen, waarschuwde minister Witteveen, dat hij voor de vele wensen van de Kamer maar dertig mil joen gulden per jaar zou kunnen missen. Daarom stelde hij voor om een amende ment van mr. Scholten (C.H.U.) om in voer van tropisch en citrusfruit onder het lager tarief te brengen, te veranderen. Dit voorstel, dat grote sympathie in de Ka mer had, vanwege het belang voor arme landen, zou 25 miljoen gulden per jaar gaan kosten. Daarmee zal voor de rest van de verlangens van de Kamer nog maar vijf miljoen gulden per jaar over blijven. Mr. Scholten ging op de suggestie van de minister in en veranderde zijn plannen zo, dat bananen definitief met vier percent belast zullen worden en ci trusfruit tijdelijk. Dat bespaart 18 mil joen gulden per jaar. De Kamer ging daarmee akkoord. De totale kosten van de veranderingen die de Kamer aanbracht, zijn daarmee aardig in de buurt van het bedrag gebleven, dat minister Witteveen er voor achter de hand had: 31 miljoen gulden per jaar. Het grootste aantal amendementen werd verworpen. Zo verging het bijvoor beeld de voorstellen van D'66 en de (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Tweede Kamer heeft gisteravond het voorstel van de K.V.P.'er Peijnenburg en de anti revolutionair Goudzwaard om de tex tielindustrie bij de invoering van de BTW (belasting over toegevoegde waarde) fiscaal tegemoet te komen, aanvaard. Volgens het voorstel, dat door de regering welwillend tegemoet was ge treden, worden de machines en appa ratuur, die dienen voor de fabrikage van textielstoffen ook tijdens de over gangsregeling voor de invoering van de BTW volledig van omzetbelasting vrijgesteld. Datzelfde geldt voor de ge bouwen waarin deze machines staan. Normaal zou de vrijstelling pas na drie jaar geheel zijn bereikt. De fiscale tegemoetkoming geldt niet voor de verwerkende bedrijven. Boerenpartij om een tussentarief van acht percent in te voeren. Plannen om dag bladen. schoenen, textiel en melkproduk- ten vrij te stellen of onder het vier per centstarief te brengen kregen alleen de steun van de linkse partijen en de boeren. Een voorstel om sportwedstrijden in het lager tarief te brengen, werd op het kantje verworpen. Dit amendement van de socialist Berg, kreeg behalve steun van de indieners, D'66, C.P.N., P.S.P. en Boeren, een aantal A.R.-afgevaardigden achter zich. (Van onze correspondent) UTRECHT De president van de Utrechtse rechtbank heeft de heer J. de Vos uit Harmeien verboden melk recht streeks te verkopen aan klanten op straffe van een dwangsom van 500 gulden voor iedere keer dat het verbod wordt over treden. Tegen de veehouder was een kort ge ding aangespannen door een melkhande laar uit Harmeien, de heer W. van Wijn gaarden. De president was van mening dat door de verkoop van volle melk direct aan de consument, zoals de veehouder deed, de zaak van de melkhandelaar schade werd berokkend. Bovendien achtte de president de handelwijze van de vee houder in strijd met de zuivelverorde- ningen en de Vestigingswet. (Van onze correspondent) AMSTERDAM. Op de Prinsengracht in Amsterdam in de omgeving van de Westermarkt wordt binnenkort begon nen met de bouw van een nieuw hotel met 180 kamers. Het hotel zal geëxploiteerd worden door de Columba Hotel Mij. N.V., een nieuwe maatschappij die gevormd is door de K.L.M. en de Amerikaanse Howard Johnson Restaurant and Hotel Company. Het grootste deel van het kapitaal van de nieuwe maatschappij is in Ameri kaanse handen. Het hotel wordt voorzien van een restaurant dat plaats zal bieden aan 140 personen. ADVERTENTIE In Chichester, aan de westkust van Groot-Brittannië, is een zeiljacht te water gelaten dat niet kan omslaan, ondanks de tuigage met stijve zeilen. De vier zeilen zijn gemaakt van fiberglas dat versterkt is met een soort hars (crystic polyester). De stand der zeilen wordt automatisch tuig is genoemd. geregeld via de vaan die men links vooraan ziet. Een persoon kan de stuurinrichting bedienen. Ontwerper van deze „trimaran" is John Wal ker, die de beginselen van de vlieg tuigbouwtechniek zijn eigenlijke vak heeft toegepast op de Plane- sail I, zoals het revolutionaire vaar- UTRECHT. De voorzitter van de Rijkspolitievereniging, de heer L. H. M. Nottet, heeft donderdag bij de opening van de algemene ledenvergadering van deze vereniging in Utrecht scherpe kritiek uitgeoefend op het huidige declaratiestel sel voor de rijkspolitie. Hij zei dat het stelsel zowel materieel als voor de be stuurbaarheid funest is voor de rijkspoli tie. De wanverhoudingen in de uiteinde lijke bezoldiging blijken zich in toene mende mate in de praktijk te wreken, aldus de voorzitter. De heer Nottet betoogde dat het korps niet meer onbestuurbaar dreigt te raken, zoals hij reeds eerder had gesteld, maar dat deze onbestuurbaarheid reeds merk baar is. De vorig jaar ingestelde vergoedingen voor verschuivings- en onregelmatige diensten zijn, evenals de regelingen voor overwerk, gebaseerd op een declaratie stelsel gegrond op een beloning per man, per uur en per dag. Hierbij is geen reke ning gehouden met het onderscheid in declaratie van de politie-ambtenaar die zijn dienst krijgt voorgeschreven en de commandofunctionaris die zijn eigen dienst uitmaakt. „Het gevolg hiervan is dat de ambte naar voor wie de dienst wordt voorge schreven vrijelijk kan declareren, maar aan de andere kant toch ook weer zijn maandelijkse inkomen afhankelijk ziet gesteld van de dienstplanning van zijn commandant", aldus de heer Nottet. Hij voegde eraan toe dat bij groepen met een groot tekort aan personeel in de praktijk de maximale toeslag voor onregelmatige diensten niet kan worden behaald. De verschillen voor verschuivings- en overurenvergoedingen tussen de functies van opperwachtmeester/postcommandant en opperwachtmeester-rayon- tevens plaatsvervangend groepscommandant noemde hij te groot. Hoewel de salarië ring gelijk is, is de laatste categorie ten opzichte van de eerste bij vergoedingen in het nadeel, aldus de heer Nottet. Het gevolg van het een en ander is dat in de praktijk thans geen opperwacht meesters meer solliciteren naar de func tie van groepscommandant, dan na her haalde openstelling met verhoging van rangnummers. SAIGON (AP) Een in Saigon ver schijnend blad, dat beschouwd wordt de spreekbuis te zijn van generaal-majoor Nguyen Ngoc Loan, directeur van de Zuidvietnamese politie, heeft donderdag er op gezinspeeld dat een Amerikaanse helikopter met opzet raketten heeft af gevuurd, die zondag zes hoge Zuidvietna mese officieren hebben gedood. Het blad „Con Tsjoeng" sprak van een „onmoge lijke fout" en drong aan op een onder zoek. Vrijwel alle slachtoffers waren nauwe medewerkers van Loan en van vice-presi dent Nguyen Cao Ky. Volgens „Cong Tsjoeng" lag de com mandopost waar de officieren stonden toen zij door de raketten werden getrof fen in een volkomen veilig gebied en bovendien had de post een blauwe lucht- kogel afgeschoten om er op te wijzen dat dit een bevriende positie was. „Nadat twee raketten op de commandopost wa ren gelost, ging de Amerikaanse helikop ter verder met een beschieting met 30 mitrailleurs zodat vrijwel alle slacht offers door kogels werden getroffen". ADVERTENTIE

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 23