Cebufa EEN GETEISTERDE FAMILIE Federatie Franse studenten bewesert: Parijse barricadenstrijd heeft tenminste elf levens geëist Franse veteranen slaags met studenten De Gaulle wordt geïnterviewd Randolph Churchill overleden achtergrond commentaar op actuele zaken Twee weken voor Peter Brandt Ballon neergestort „Cholon in greep van Vietcong" VRIJDAG 7 JUNI 1968 3 vragen OR WOFILM JÊ HUI In dit gratis Etna boekje ziet u welke haard het best past in uw interieur! Generaties lang maakt Etna haarden. Goede, betrouwbare haarden waar nooit wat mee is. Etna heeft drie keer zoveel haarden gemaakt als alle andere merken samen. Etna weet dus alles van haarden. W erkhervatting Etna Gasola Rustica - een toonbeeld van klassiek/moderne stijl. Prijs 595,-. Sierhek 45,-. haarden naar uw hart BETER KAN NIET, DUURDER HOEFT NIET! BON voor gratis Etna boekje. Zend mij zonder enige verplichting het gratis Etna boekje met alles over Etna haarden. HIJ Naam: Straat: - Plaats: Pompidou voorzichtig Pisani Studenten boos Alles wat men op dit moment kan zeg gen over de achtergronden van de moörd op Robert Kennedy, is dat de oplossing te eenvoudig lijkt om voetstoots te worden aangenomen. Het eerste mysterie het motief is zó voor de hand liggend en op een zó simpele manier aan het dag licht gekomen, dat het eerder de veron derstelling van andere, verborgen motie ven wekt dan overtuigt. Een kranteknipsel in de zak van de moordenaar Sirhan, waarin iets stond over uitlatingen van Kennedy die nadelig voor de Arabische positie tegenover Israel zouden zijn dat was het enige docu ment waarmee de moordenaar rondliep. Alsof hij zichzelf wilde herinneren aan het feit dat het Robert Kennedy was die hij hebben moestBovendien is Robert Kennedy nooit bij uitstek een vriend van Israel geweest, ook al heeft hij meerma len verklaard dat dit land de Amerikaan se steun verdiende. Er zijn in Amerika andere, belangrijker figuren die deze steun organiseren en propageren, figuren ook vooral in de Amerikaanse regering van dit ogenblik, van wie president John son de belangrijkste is. De hulp aan Israel is uit een officieel Amerikaans standpunt voortgekomen en maakt deel uit van de weerstand, die Amerika opwerpt tegen de communistische invloed in het Midden- Oosten. Robert Kennedy heeft slechts ter loops dit standpunt als een voorbeeld van goede politiek geprezen. De al te duidelijke connectie die de moordenaar van Kennedy blijkt te heb ben met de Arabische zaak (die ook een communistische zaak is) maakt het tame lijk eenvoudig om de aanslag in commu nistische schoenen te schuiven. Dat heeft de burgemeester van Los Angeles, Yorty, dan ook onmiddellijk gedaan. Het gezon de verstand verzet zich echter tegen deze verdachtmaking, omdat Robert Kennedy evenals zijn broer John eerder als com munistenvrienden dan als communisten haters zouden moeten worden geken schetst, als men hun blauwdruk van de Amerikaanse politiek ten opzichte van de Sovjet-Unie, China en Noord-Vietnam analyseert, die principieel en elementair de co-existentie propageerde en vreed zaam overleg bepleitte, in plaats van de gewelddadige bestrijding van on-Ameri kaanse ideologieën. De eerste complicatie in het kinderlijk eenvoudige beeld van de fanatieke oos terling die uit liefde voor zijn vroegere vaderland op moord uitging, wordt ge vormd door getuigenverklaringen die de aandacht op een jonge, blonde vrouw vestigen. Deze vrouw moet in gezelschap van de moordenaar zijn geweest en is in de verwarring ontkomen. Vormt zij het eerste spoor naar een komplot? De hardnekkigheid, waarmee de moor denaar over zijn motieven zwijgt, is een ander punt dat grote twijfels wekt. De hele wereld weet al, waarom hij de moord gepleegd heeft, maar de dader zelf heeft er zich nog met geen woord over uitgelaten. Een handige advocaat zal hem wellicht het motief dat door de buiten wacht als vanzelfsprekend wordt aan vaard, weten aan te praten. Het is een kleine kans om aan het doodvonnis te ontkomen, wellicht de enige. Tenzij Sir han beschikt over geheel andere, com promitterende bijzonderheden die hij mis schien voor behoud van zijn leven zou willen ruilen. Het zijn allemaal veronderstellingen en mogelijkheden, die nergens houvast vin den maar hoe onzeker het ook op dit moment mag lijken, er is nog geen enkele reden om voetstoots aan te nemen dat de zaak volledig is opgehelderd en dat men zich geen zorgen meer hoeft te maken over de vraag, of de tweede Kennedy wellicht geliquideerd is door machten die niemand kent en die niet te grijpen zijn. Een kwestie van uiterst belang is voor lopig, dat Sirhan in leven blijft, dat er niets met hem gebeurt waardoor hij, als enige schakel met de nog onbekende wer kelijkheid achter deze moord, ontglipt aan degenen die het zich tot een plicht reke nen opheldering te verschaffen, ten koste van wie en wat dan ook. Het is te hopen dat dergelijke lieden in de V.S. voorhan den zijn en dat zij hun werk ongehinderd kunnen doen. Jim Garrison, officier van Justitie in New Orleans, onvermoeid strij der voor de waarheid in de moordzaak van John Kennedy, heeft deze tweede moord met bijna huiveringwekkende ze kerheid voorspeld. Hij heeft daarbij de ADVERTENTIE DE FILMSPECIALIST Jansstraat 51 Haarlem Telefoon 0 23 - 11796 15 Din zwart-wit dub. 8 incl. ontwikkelen ƒ5,25 cynische opmerking geplaatst dat het die tweede keer anders zou gaan en in andere richting zou worden afgeschoven, maar ook, dat alle sporen zouden worden uitge wist. De moordenaar Sirhan is na de aanslag bijna gelyncht. Er waren mensen in de massa toeschouwers die probeerden de menigte daartoe aan te sporen. Dat is niet gelukt. Hij is in leven. Voor de eerste keer in drie belangrijke moordzaken is een levend mens voorhanden, die alles weet wat men zou willen weten. Zijn lot kan in de nabije toekomst achterdocht ontzenuwen of bevestigen. Het zou een opluchting zijn voor allen, die tussen deze drie moorden een huiveringwekkend ver band zien, als hun achterdocht zou wor den beschaamd. BERLIJN, (DPA). De oudste zoon van West-Duitslands minister van Buiten landse Zaken Willy Brandt, de negentien jarige Peter Brandt, is wegens ordever storing in twee gevallen door een jeugd- rechtbank in West-Berlijn tot twee we ken jeugdarrest veroordeeld. Peter Brandt was met Pasen in West-Berlijn tijdens een niet toegestane demonstratie aangehouden. Het proces werd „op pae- dagogische gronden" achter gesloten deu ren gevoerd. Vier kinderen van Joseph en Rose Kennedy zijn nu een gewelddadige dood gestorven. Van links naar rechts: Joseph P. Kennedy jr., ge storven op 29-jarige leeftijd toen zijn bommenwerper in de trveede wereldoorlog explodeerde, Kathleen in 1948. president John F. Kennedy, Kennedy, gedood bij een vliegramo doodgeschoten op 22 november 1963 in Dallas, en Robert Kennedy, woensdag neergeschoten in Los Angeles. (Van onze correspondent) PARIJS De federatie van de Franse studenten heeft een namenlijst van elf personen gepubliceerd, die sedert de nacht van de barricaden in Parijs spoorloos zijn verdwenen. Stu dentenleider Jacques Sauvageot ver klaarde redenen te hebben voor de vrees, dat deze elf jonge mensen, waarvan ongeveer de helft als stu dent op de universiteit stond inge schreven, door de oproerpolitie, de CRS, zouden zijn gedood of aan hun verwondingen zijn overleden. Op deze ernstige beschuldiging heeft het ministerie van Binnenlandse Zaken geantwoord, dat geen enkele klacht of verzoek om inlichtingen van de kant der familieleden bij de justitie is ingediend. De regering zal wel onmiddellijke na speuringen gelasten. De studentenfederatie heeft voor de komende dagen ook nog de publikatie van een zwartboek aangekondigd, waarin talrijke wandaden van de politie zullen worden onthuld. Reeds nu is bekend ge worden, dat de CRS in de tuin van een afgedankt hospitaal in Parijs een soort concentratiekamp met prikkeldraad en verblindende projectoren had ingericht, waarin de arrestanten werden samenge dreven. Na hun verhoor, en alvorens binnen de omheining te worden opgesloten, zou den de arrestanten langs een haag van CRS'ers zijn geleid, die hen met gummi knuppels en stokken bewerkten. Ook zijn er getuigenissen geregistreerd van jonge meisjes, studentes en zelfs lyceumleerlin gen, die de afgelopen weken door leden van de oproerpolitie zouden zijn ver kracht. Ten aanzien van één der slachtoffers hebben bekende cineasten, schrijvers en In Wenen is een ballon neergestort in een park. De omgekomenen zijn een hoge functionaris van de Oostenrijkse poste rijen, een journalist van het persbureau „APA" en de ballonvaarder, een Ameri kaan. De ballon heeft de 360 meter hoge toren van het Donau-park geraakt. journalisten een verklaring uitgegeven, waarin ze onder ede instaan voor de be trouwbaarheid van haar persoon. Ze ken nen haar al lange jaren. Vast staat even eens, dat tientallen zwaargewonde mani festanten nog altijd in Parijse en andere ziekenhuizen worden verpleegd. De traangasbommen van een bijzonder gevaarlijke samenstelling moeten ettelij ke jongemensen hun gezichtsvermogen hebben gekost, terwijl bij andere slacht offers van de politieterreur handen en voeten geamputeerd zouden zijn. Reeds eerder had de regering, op aandringen van een parlementslid van de centrum fractie, beloofd een streng onderzoek te zullen instellen naar de wreedheden waarvan de politie van vele zijden wordt beschuldigd. De eventuele resultaten van het onder zoek zijn echter nog altijd niet bekend gemaakt. PARIJS (Reuter, AFP). Franse oud strijders in vol ornaat, compleet met alle eretekenen, hebben donderdagavond een mars in Parijs onderbroken om joelende studenten te lijf gaan. Het kwam tot een fel handgemeen rondom de Are de Triomphe tussen ongeveer 500 veteranen en studenten. De politie mengde zich ook in het strijdgewoel met zwaaiende knup pels, maar koos in ruime mate de zijde van de oudgedienden. De veteranen, merendeels afkomstig van de „Vrije Fransen" van generaal de Gaülle, droegen een Franse vlag met het Lotharingse kruis, het embleem van de generaal tijdens de oorlog, mee en riepen „Frankrijk voor de Fransen". De studen ten floten, riepen „fascisten" en brach ten de nazi-groet. Terwijl de veteranen de Champs Ely- sées opmarcheerden, hielden stakende ar beiders in de automobielindustrie een pro testbetoging tegen de politie, die donder dag de Renault-fabriek te Flins, bij Pa rijs, van stakers vrijmaakte zonder op HONGKONG (AFP) Het Noord- vietnamese persbureau meldt „dat de strijdkrachten van het Zuidvietnamese bevrijdingsfront dinsdag na zes dagen van harde gevechten de macht hebben ver overd in verscheidene sectoren van Cho lon, de Chinezenwijk van Saigon". De nieuwe aanval van de Vietcongstrijders op Cholon was begonnen op 30 mei toen zij het verzet, geboden door verscheidene posten aan de grens van de wijk, gebroken hadden. Alle tegenaanvallen waren mis lukt. ADVERTENTIE verzet te stuiten. De betogende stakers kregen steun van studenten. Honderden rode en zwarte vlaggen wapperden boven de hoofden van de marcherende betogers Het Franse socialistische vakverbond „Force Ouvrière" heeft het optreden van de politie „een onderdrukkingsdaad en een schending van het stakingsrecht" ge noemd. De beweging tot hervatting van de ar beid heeft zich in de loop van donder dag in geheel Frankrijk geaccentueerd. Bij het trein- bus- en metroverkeer en de PTT wordt de activiteit geleidelijk aan hervat. De leiders van de vakverbonden nemen aan dat de toestand in geheel Frankrijk wat deze sectoren betreft met ingang van vandaag genormaliseerd zou kunnen zijn. Militante stakers en studenten hebben donderdag bussen belet uit een Parijse re mise weg te rijden en hielden metrotrei- nen op door op de rails te gaan liggen. De bedrijvigheid op de Franse luchtha vens is nog niet hervat en hoewel het grondpersoneel vóór werkhervatting heeft gestemd, heeft een deel van het vliegend personeel zich vóór voortzetting van de staking uitgesproken. In de metaalindustrie wordt de staking met uitzondering van Lotharingen voortgezet Dit geldt ook voor de vliegtuigin dustrie en het merendeel van de grote automobielindustrieën. President de Gaulle zal op de Franse televisie verschijnen in een vraaggesprek met de hoofdredacteur van het pro-Gaul listische blad Figaro Littéraire. Men neemt aan dat hij zal voortborduren op het reeds door hem aangegeven thema voor de komende verkiezingscampagne „stabiliteit" onder de Gaulle, of „totali tair communisme". Uitknippen, invullen, in open envelop steken,met 12 ct. postzegel frankeren en adresseren aan: Koninklijke Ijzergieterijen en Email leerfabrie ken „DE ETNA"n.v., Postbus 230, Breda. MMM (Van onze correspondent) PARIJS Voordat vanavond om acht uur president De Gaulle in een interview voor radio en televisie zijn licht zal laten schijnen op de verkiezingen, waarvoor de campagne komende maandag officieel wordt geopend, hebben de besturen van de diverse politieke partijen hun volle aandacht al sinds enkele dagen op datzelfde doel geconcentreerd. Door zich, voor de tweede maal in zijn carrière, nu aan een interview te onderwerpen, in plaats van voor de televisiecamera's een monoloog te voeren, die nog altijd zijn voorkeur geniet, hoopt De Gaulle vanavond het symbolische en daadwerkelijke bewijs te leveren van zijn ernstige voornemen in het vervolg het Franse volk directer te betrekken bij de voorbereiding van de beslissingen van de regering. Bovendien wenst het staatshoofd bij voorbaat alvast zijn persoonlijke stem pel te drukken op de campagne voor de verkiezingen, die de toekomst van het gaullisme eens te meer op het spel zullen zetten. Dat de gaullisten, die in het ontbon den parlement, zelfs samen met de con servatieve fractie van de jonge Giscard d'Estaing, al nauwelijks meer over een meerderheid beschikten, deze nieuwe stembusstrijd beslist niet onderschatten, is al uit verschillende voortekenen ge bleken. Zo heeft in een toespraak tot het gaullistische partijkader premier Pom pidou al aanzienlijk minder hoog van de toren geblazen, door de aanhangers van het linkse en het rechtse centrum reeds nu te paaien met een plaatsje onder het toekomstige regeringsdak, zonder hen te dwingen zich daartoe ook aan de strenge gaullistische disci pline te onderwerpen. Van zijn kant heeft de ambitieuze Giscard d'Estaing, die voor zichzelf het oog nog altijd strak op het Elysée gericht houdt, onafhankelijk van de gaullisten een eigen verkiezingsstrate gie ontworpen. Ofschoon hij zich wel op de positieve aspecten en verworven heden van de vijfdé republiek zoals regeringsstabiliteit, modernisatie, de centralisatie wil blijven beroemen, poogt hij aan de andere kant zich toch duidelijk van het gaullisme te onder scheiden. Langs die weg hoopt hij zich het voordeligst op te stellen, om straks als mededinger van premier Pompidou de gaullistische erfenis te kunnen overne men. Geheel los van het gaullisme wensen zich daarentegen nog altijd Lecanuet en zijn fractieleider, tevens rivaal, Duhamel beschouwd te zien. Zij rekenen zichzelf dan ook tot de oppo sitie. Met hen heeft nu ook de energie ke oud-minister van Landbouw Ed- gard Pisani, die bij de laatste censuur- motie tegen de regering stemde, zich aangediend als leider van een nieuwe eigen partij, die vooral stemmen onder het linkse centrum hoopt te winnen. Franqois Mitterrand, de voortrekker van de linkse federatie, die gisteren eregast was op een lunch van de bui tenlandse persvereniging in Parijs, ver klaarde ons dat hij bij de verkiezingen in alle districten met een eigen kandi daat vertegenwoordigd zal zijn. De communisten hebben al eenzelfde voornemen te kennen gegeven, zodat bij de tweede stemmingsronde het principe van het eenheidsfront zal worden toegepast, dat inhoudt, dat al leen de linkse kandidaten met de beste kansen aan de eindstrijd met een gaul listische of andere rechtse kandidaten deel mogen nemen. Het is uiteraard nog veel te vroeg om al een voorspelling te wagen over de kansen die de beide voornaamste te genstrevers, de communisten en de gaullisten, voor de verkiezingen op 23 en 30 juni mogen worden toegekend. Nu echter vanmorgen ook de arbeiders in de autoindustrie besloten hebben het werk weer te hervatten, kan worden vastgesteld, dat die strijd zich nu van het sociale naar het parlementair-poli tieke plan heeft verplaatst. De studenten en andere voorstanders van de direkte actie hebben dan ook een nieuwe slogan gelanceerd, die luidt, dat verkiezingen synoniem zijn met verraad. Het verraad met name aan de revolutie, waarvan uiteindelijk de communisten toch niet terug blijken te hebben gehad. IPSWICH (AFP en Reuter) Randolph Churchill, de enige zoon van sir Winston Churchill, is op 57-jarige leeftijd in zijn woning bij Ipswich overleden. Hij was reeds enige tijd ziek. Vier jaar geleden had hij een operatie wegens longkanker ondergaan. De schrijver en journalist Randolph Churchill, die de laatste jaren steeds meer op zijn vader was gaan lijken, werkte aan een grote biografie van sir Winston, waarvan tot dusver drie delen zijn verschenen. Critici hebben zich zeer lovend uitgelaten over deze biografie, die Randolph als zijn levenswerk be schouwde. Met zijn wetenschappelijke medewerkers was hij met zijn beschrij ving tot op ongeveer driekwart van het negentigjarige leven van zijn vader ge vorderd. In de tweede wereldoorlog stuurde Win ston Churchill Randolph naar Joegoslavië om te pogen de verzetsbewegingen daar nader tot elkaar te brengen. Hij sprong met een valscherm boven het gebied waar Tito met zijn partisanen verbleef uit een vliegtuig. Zijn ervaringen daar leidden ertoe dat Engeland zich afkeer de van koning Peter en de rechtse Ser vische verzetsleider Mihalovic. Van 1940 tot 1945 was Randolph lager huisafgevaardigde voor Preston in Lan cashire. De Koreaanse oorlog maakte hij mee als verslaggever van de Londense Daily Telegraph. Daar werd hij door scherven van een mortiergranaat getrof fen.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 3