Haarlemse huisvrouw met wasautomaat opgelicht CULTUURFESTIVAL IN SOFIA t N.PH.0. GEEFT VIJF Z0MERC0NCERTEN In de vishal en op zee Boete van 300 geëist voor „roulette" in Bennebroek OFFICIER VAN JUSTITIE: Een waarschuwing tegen colporteurs' Havenberichten Voor heling in schroot-affaire 3 maanden geëist Laatste dansavond in De Zandkraai Ezeltochten in Heemskerk SOS-hulpdienst voor karweitjes C.H.-jongeren zeer boos op Luns Eén in Schalkwijk m :a"4WmÊm Jongeman stal vijf auto's in Haarlem üh^. MENK0 TERLENKA HEREN REGENJASSEN 54,50 8 VRIJDAG 7 JUNI 1968 9 Bedrogen „BRANDENBURG" In Amsterdam Lof voor Salazar JSasSyi iT; j ii tfitó f! ",rnmu j Jir" i I RECHTBANK HAARLEM i Vijf maanden geëist (Van een onzer verslaggeefsters) HAARLEM „Mevrouw, u bent één van de met zorg uitgekozen huisvrouwen die op zeer voordelige wijze een wasauto maat in hun bezit kunnen krijgen". Met deze woorden kwam in november in Haarlem een 34-jarige colporteur aan de deur bij een 39-jarige huisvrouw. In middels heeft deze vrouw geen was machine, maar is wel 78 kwijt. Donderdag stond de colporteur terecht wegens oplichting voor de Haarlemse rechtbank. Hij zou de huisvrouw en haar man zulke gunstige- onjuiste- voorwaar den hebben voorgespiegeld, dat zij tot aan koop van de wasmachine waren overge gaan. „Dit is een waarschuwing tegen colpor teurs die met zoetgevooisde stem aan de deur komen en met mooie woorden iemand laten tekenen. De mensen lezen een con tract of papieren toch niet goed, dat we ten de verkopers uit ervaring," zei de of ficier van justitie mr. J. H. Bijl de Vroe in zijn requisitoir. Hij eiste ƒ250 boete en een maand voorwaardelijk met 3 jaar proeftijd. Ih de herfst van het vorig jaar waren er bij de Haarlemse politie klachten bin nengekomen over de verkoop van was automaten waarbij de werkelijkheid an ders bleek dan de kopers was verteld. Zo had de colporteur het Haarlemse echt paar voorgerekend dat de machine maar op 398 zou komen. Behalve inruilwaar- de en korting zouden er vijf waardebonnen van 100 worden gegeven. Deze bonnen zouden worden uitbetaald zodra een se rieuze gegadigde, met iemand van de fabriek, bij het Haarlemse echtpaar naar de wasmachine kwam kijken, zo luidde het verhaal. Dat leek het echtpaar wel gemakkelijk te realiseren en man en vrouw tekenden een contract. De eerste aanbetaling was 78. De was uit de „wonderbaarlijke" machine waarvan de waarde volgens de importeur 1500 bedroeg zou kast- of strijkdroog uit de trommel rollen", dit bleek niet waar te zijn. De Vereniging van Huisvrouwen zou de machine hebben goedgekeurd, ook dat bleek niet te kloppen. Zelfs de vier motoren die de colporteur de machine toeschreef, zaten er niet alle maal in. Maar vooral met de waardebonnen voel de het echtpaar zich bedrogen. Aan de achterkant van deze bonnen stond name lijk dat alleen bij aankoop door een be langstellende 100 zou worden betaald, en ADVERTENTIE Elektrotechnisch Bureau Oosterduinweg 20 IJmuiden Telefoon 1 34 05 Licht-, kracht- en geluidsinstallaties sterk- en zwakstroominstallaties - nieuwbouw en onderhoud (Van een medewerker) IJMUIDEN Donderdag werden in IJmuiden in totaal 2800 kisten vis aange voerd. Bij de aanvoer waren: 200 kisten tong en tarbot, 2 heilbot, 600 schol, 25 schar 10 haring, 20 makreel, 600 schelvis. 250 wijting, 644 kabeljauw en gul, 10 leng, 10 haai, 5 wolf, 15 poon, 310 koolvis en 39 diversen. Prijzen, per kilogram, in guldens: heil bot 2,50, gr. tong 3,10-2,30, grrn. tong 3.20- 2.56, kim. tong 4.60-3,33, kl. tong 1 4,53 3,59, kl. tong 2 4,27-3,54, tarbot 1 5,20-4,60. Per 125 kilogram: gr. kabeljauw 320-75, gr. koolvis zwart 60-45, gr. koolvis wit 144, gr. leng 49-43, gr .wolf 150. Per 50 kilogram: gr., grm., kim. en kl. schol 1 62-45, kl. schol 2 42-26, schar 26-20, kl. haai 22, verse haring 14, makreel 54,80- 34, gr. schelvis 34-25, grm. schelvis 30-19, kim. schelvis 24-20, kl. Schelvis 1 31-24, kl. schelvis 2 25-19, wijting 36-21, gr. gul 46-32, middel gul 42-35, kl. gul 31-17, poontjes 22, kl. koolvis zwart 18-15, kl. koolvis wit 43. Besommingen, in guldens: KW 225 9.865, VL 115 29.650, KW 32 7.780, KW 39 2.080 KW 121 3.760. Donderdag aangekomen te IJmuiden: Hathor, van Antwerpen: Uethorn, Londen; Amstel- stroom, Hull; Pericles, Rotterdam; Portslade, Huil; Ubina, Rotterdam; Hebe 2, Antwerpen; Jubilence, Londen; Coenraad K., Londen, IJ muiden; Calyx, Rochester; Jean E., Londen; Trinitas, Weser; Merkur 2, Vaya; Cherie, Sun derland, IJmuiden; Vibran Njord, Leixoes; Vytegra, Archangel, Zaandam; Temar, Londen; Heros, Rotterdam; Hontestroom, Sheerness; Rita Holst, Hamburg. Donderdag vertrokken van IJmuiden: La Sierra, naar Monrovia; Langelsheim, Kongs- mön; Grethe B, Helsingborg, Rakness, New castle; Fybrix, Londen; Hebe, Aalborg; Fair- wind, Rotterdam, IJmuiden; Anatiena, Bayonne; Brinda, Londen, IJmuiden; Faxborg, Dordrecht; Amstelstroom, Huil; Berkelstroom, Goole; Alge- nib, Rotterdam; Tweeloo, Lowestoft; Sinouts- kerk, Rotterdam; Wotan, Dagenham; Neptunus, Funchal; Res Nova, Grimsby, IJmuiden; Ar- deas, Rotterdam; Corbum, Liverpool; Auriga, Rotterdam; Berta Morgenroth, Gruvon, Bever wijk. Vrijdag aangekomen te IJmuiden: Bonaire, van Goole, IJmuiden; Satumus, Bremen, IJ muiden; Hasewint, Rotterdam; Argo Navis, Puerto Rico; Voline, Dagenham; Emsland, Delfzijl, IJmuiden; Anholt, Swansea. Vrijdag vertrokken van IJmuiden: Ria, naar Londen; Hebe 2, Immingham; Jetty, Delfzijl, Zaandam; Marian M., Londen; Baltique, Ant werpen; Mynias, Rotterdam; Annchen Felter, Rotterdam. (Indien achter de haven van herkomst of be stemming geen nadere aanduiding volgt, be tekent dit, dat het betreffende schip van of naar Amsterdam is gegaan). niet reeds bij een „serieuze gegadigde". Toen annuleerden de Haarlemmers de be stelling, hetgeen nog moeilijkheden mee bracht. De 78 waren echter al betaald. De colporteur beriep zich op: „Dat heb ik zo gehoord, dat heeft men mij ook verteld". De organisator van deze verkoop is bui ten schot gebleven, hij heeft dit allemaal opgezet en zijn colporteur die hij had ge- instrueërd belast" voerde de raadsman aan. „De veelgeroemde Nederlandse huis vrouw gaat er wel uiterst snel toe over iets te geloven", vond de raadsman ver der. Uitspraak op 20 juni om half tien 's mor gens. (Van een onzer verslaggeefsters) HAARLEM In februari van dit jaar stonden voor de Haarlemse rechtbank drie werknemers bij Hoogovens terecht wegens verduistering in dienstbetrekking van schroot. Er werd met geleidebonnen geknoeid om de schroot het terrein af te krijgen. De verkoop van de gestolen schroot leverde 5500 op. Donderdagmorgen stond de vierde man in deze zaak terecht, een 40-jarige bouw kundige uit Emmen. Hij zou degene zijn geweest die de passeerpapieren voor de controle in orde maakte. Daarvoor zou hij naar zeggen van de andere drie betrokke nen 500 hebben gekregen. De bouwkun dige zelf zei maar 185 te hebben ont vangen, en niet voor hulp bij de verduis tering maar voor „bewezen diensten", zo als autotochten. De officier van justitie zag heling bewezen en eiste drie maan den gevangenisstraf. De raadsman van de bouwkundige, mr. B. W. Stompes, zag geen enkele kwade opzet bij zijn cliënt aanwezig. Hij meende dat de bouwkundige als dekmantel van de andere drie belanghebbenden was ge bruikt. Mr. Stomps pleitte voor vrijspraak van de in zijn omgeving zeer goed bekend staande bouwkundige. Uitspraak op 20 juni om half tien 's mor gens. (Van een verslaggever) HEEMSKERK. De laatste dansavond van dit seizoen in het buurthuis „De Zandkraai" aan de Handelstraat wordt ge houden op zaterdag 8 juni. Behalve door de band „Sunset" wordt aan deze avond ook medewerking verleend door de vroe gere disc-jockey van radio „Caroline" Joost Verhoeven. Deze wordt hierbij geas sisteerd door een technicus, waarmee hij het duo „Disco two" vormt. Het begin is vastgesteld op acht uur. (Van een verslaggever) HEEMSKERK. Op zaterdag 8 en zon dag 9 juni houdt de Heemskerkse wan delsportvereniging „Natuurvrienden" haar vierde ezeltocht. De afstanden van deze tocht, waarvan de parcoursen grotendeels door bos en duinen en een deel van de gemeente lopen, bedragen 5, 10 en 20 km. De starttijden van dit wandelevenement zijn op zaterdag van 11 tot 12 en op zon dag van 10 tot 12 uur. Zowel start als finish zijn bij het jeugdgebouw „De Ze vensprong" aan de Const. Huijgensstraat. Elke deelnemer ontvangt een nieuw ont worpen herinneringsmedaille, terwijl er voor iedere vereniging een groepsprijs be schikbaar wordt gesteld. Bovendien din gen de deelnemende groepen mee naar extra prijzen. De medische verzorging is in handen van de kolonne van het Neder landse Roode Kruis. Er bestaat nog gelegenheid tot inschrij ven bij de heer A. de Raadt, Douwes Dek kerstraat 6 te Heemskerk. In dal geval echter wordt de herinneringsmedaille la ter toegezonden. (Van onze correspondent) AMSTERDAM. In Amsterdam is een SOS-reparatieservice" opgericht, be doeld voor het uitvoeren voor klusjes binnenshuis. De particuliere instelling zoekt het in snelle hulp in gevallen waar in loodgieter, elektriciën, sleutelmaker, timmerman, of tv-monteur niet direct be schikbaar zijn. Het bedrijf is begonnen met zes mon teurs met bestelwagentjes voor Amster dam en directe omgeving. De autootjes zijn voorzien van een mobilofooninstal latie, een kleine werkplaats en een voor raadje veel voorkomende materialen. Via de mobilofoon worden zij door een een trale van het ene karweitje naar het an dere gestuurd. De SOS-reparatieservice is door twee Amsterdamse ingenieurs, vader en zoon, opgericht naar buitenlandse voorbeelden. DEN HAAG Het dagelijks bestuur van de Christelijk Historische Jongeren Organisatie zegt in brieven aan minister Luns en aan de C.H.U.-Kamerfractie met verontwaardiging te hebben kennis genomen van „de prijzende vleierijen van minister Luns aan het adres van de Portugese dictator Salazar en het uitwis selen van Nederlandse en Portugese on derscheidingen". De C.H.J.O. meent, dat dit verder gaat dan normale diplomatie ke beleefdheden, die zulke omstandighe den vragen". De C.H.J.O. vraagt zich bovendien af „wat er zo overblijft van de door velen, onder anderen door premier De Jong, ge noemde positieve beïnvloedingsmogelijkhe- den door ons van niet-democratische lan den binnen de NAVO". De C.H.J.O heeft de Portugese oppositie schriftelijk zijn excuses aangeboden „voor het in democratisch opzicht onkiese ge drag van de Nederlandse ministers". jjHlWHlimiii^ V- !Tj|ril:::,ijnijj .iüO'IHii,,, in- „.J»,».».»' --w» i 'J r I '"".iaii- (Van een onzer verslaggeefsters) (Van een onzer verslaggeefsters) HAARLEM. Het Noordhollands Philharmonisch Orkest zal in zijn ko mend zomerprogramma in Haarlem vijf concerten geven, waarnaast één concert in Schalkwijk. Het eerste coneert, dat op donderdag 13 juni plaatsheeft, wordt geleid door de jonge dirigent Lucas Vis. Deze behaalde vorig jaar de zogenoemde „Dirigenten- förderungspreis" van Radio Salzburg, als beste deelnemer van de dirigentencursus onder leiding van Bruno Maderna. Solist is de violist Pierre Jetteur. Het orkest speelt werken van Von Weber, Bruch en Dvórak. Op het tweede zomeravondconcert op donderdag 20 juni wordt de solo op de piano vertolkt door Sylvia Capova in werken van Rossini, Tsjaikovski en Schu mann. van de dirigent Willem Bertsch. De pia nist Rinus Groot treedt dan op als solist. Op donderdag 12 september is de vio liste Eva Zurbrügg soliste in een concert met werken van Van der Linden, Mozart en Mendelssohn. In de r.-k. kerk in de Boerhaavewijk wordt op woensdag 3 juli een concert ge geven met de pianist George van Renesse als solist. Op het programma staan wer ken van Bach, Mozart en Beethoven. Lucas Vis Rinus Groot Eva Zurbrugg Sylvia Capova Het derde zomerconcert op donderdag 27 juni is een bijzondere avond, omdat het ter gelegenheid van de 65ste verjaar dag van de violist Gijs Beths wordt gege ven. De jarige violist treedt op deze avond samen met zijn zoon Gijsbert en zijn dochter Vera ondermeer op in het con cert voor drie violen van Vivaldi. Andere werken, die het orkest zal spelen, zijn van Handel, Bach, Sibelius en Mendelssohn. Op dit concert zal in ons blad nog worden teruggekomen. Op donderdag 29 augustus brengt het orkest werken van Berlioz, Rachmaninoff en Tsjaikovski ten gehore, onder leiding George van Renesse HAARLEM. In de grote zittingzaal van de Haarlemse rechtbank stond don derdagmiddag een „roulette" opgesteld. De 47-jarige Amsterdamse kantoorbe diende en de 45-jarig^ uitgever uit Am sterdam, die terecht moesten staan voor het overtreden van de wet op de kans spelen, noemden het apparaat een „be hendigheidsspel". De officier van justitie mr. G. W. F. van der Valk Bouman vond het een kansspel. Het spel was begin vorig jaar in Ben nebroek gespeeld in een restaurant. De kantoorbediende was de organisator, de uitgever behartigde diens zaken ter plaat se. Hoewel er vluchtig over „vereniging" werd gesproken, kon toch iedereen in het restaurant het zaaltje binnenkomen waar werd gespeeld. De burgemeester van Bennebroek had vergunning gegeven in de mening dat het hier een behendigheidsspel betrof. Via door de politie bijgehouden staatjes van het spel constateerde de president van de rechtbank donderdagmiddag grote ver schillen en afwijkingen per speelronde. Het rollen van het balletje bleek niet te berekenen, meende de president. De po litie had wel gezien hoe sommige spelers in het begin geconcentreerd hadden ge probeerd het geheim van het behendig heidsspel te ontdekken. „Maar hoe later het werd, hoe meer er zomaar wat werd ingezet", zeiden de politiemannen gister middag. Zij hadden ook gezien hoe er niet volgens de regels werd gespeeld. „Na de Saturne-zaak is dit eenvoudig", zei mr. Van der Valk Bouman in zijn requisitoir. Hij zag overduidelijk een kansspel in het apparaat. Tegen beide verdachten eiste hij 300 boete. De „rou lette" wilde hij in beslag genomen zien. Uitspraak op 's morgens. .a. jJi In de Bulgaarse hoofdstad Sofia hebben duizenden studenten en scholieren de Dag van het onder wijs, de cultuur en het Cyrillische schrift gevierd. In de stoet werden spandoeken meegedragen ivaarop leuzen in de eigen lettertekens wa ren geschreven. Het Cyrillische schrift is in de Sovjet-Unie alge meen, maar in Bulgarije, dat in het overgangsgebied ligt, wordt niet algemeen de hand gehouden aan deze Slavische traditie. Op sommige Bulgaarse postzegels komt de lands naam ook voor als BULGARIA in Romeinse letters. (Van een onze verslaggeefsters) HAARLEM. In enkele dagen stal een 18-jarige bijrijder uit de gemeente Haarlemmermeer zeven auto's. Vijf In Haarlem en twee in Amsterdam. Het ge beurde in maart van dit jaar. Donderdag stond de bijrijder terecht voor de meervoudige kamer van de Haar lemse rechtbank. Alleen de diefstallen in Haarlem waren hem tenlastegelegd. Hij gaf alles toe, hij had auto's uit Schalk wijk, Parkwijk, de Twijnderslaan, Rus tenburgerlaan en bij het Sportfondsen- bad in Haarlem weggenomen. Hij hield soms gereedschap dat in de auto's lag. In de nacht van 15 op 16 maart ver nielde hij een benzineautomaat in Zwa nenburg en eigende zich ongeveer vijftig gulden toe. „Bezeten van autorijden, en natuurlijk geen rijbewijs" constateerde de officier van justitie. De officier eiste acht maanden, waar van drie voorwaardelijk met drie jaar proeftijd, en aftrek van voorarrest. De raadsman, mr. C. J. Doorenbos, meende dat zijn cliënt, aan wie niet al te veel intelligentie kan worden toege schreven, vooral leiding nodig heeft. Mr. Doorenbos pleitte dan ook voor een langs voorwaardelijke straf waarbij toezicht uit geoefend kan worden. 20 juni om half t ien Uitspraak op 20 juni om half tien 's mor gens. ADVERTENTIE VOOR VADER EN ZOON MARKTPLEIN IJMUIDEN TELEFOON 15501

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 9