BIDAULT GEEN KANDIDAAT Terug in Parijs na zes jaar ballingschap PkfcA S nappa kleding morris HET WEER Humphrey's kansen beter dan ooit CHAOS IN CHOLON Nog dit jaar transplantatie van een hart I I Ijzerzaag in dienstenvelop gevangenis in Medeleven van de president V anavond voetbal op TY Dutschke uit ziekenhuis Ook in Nederland Vandalisme op begraafplaats in Heemskerk Schade dagbladen 37,5 miljoen James Ray was al drie weken in Engeland 7.25 ||r Hs Ti 4 torood Superslagerij DE IJM0ND Wolkenvelden Aan het strand New York Times na onderzoek: m JUmm x wT I ij I mm V Kg Door TV-reclame Het woord is aan Daily Telegraph: Zie verder pagina 3 KVP praat door met AR en CHU pagina 2 Hotel „Brederode" 58e JAARGANG NUMMER 183 MAANDAG 10 JUNI 1968 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 15437, chef bezorging tot 7 u. 10519. Tel. red. 15389, na kantooruren 02560-6726. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Adj. Hoofdredacteur: E. Koning IJmuider Courant WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement bij vooruitbetaling, 13,per kwartaal, 14,50 franco per post, 1. per week. Losse nummers 25 cent. Giro rekening IJmuider Courant no. 129288 Directeur: Mr. H. C. van der Mije (Van onze correspondent) PARIJS De 69-jarige Franse oud premier Georges Bidault, die in de dramatische dagen van de Algerijnse oorlog een der voornaamste leiders was van het ultra-rechtse verzet tegen generaal De Gaulle, is zaterdag, na een ballingschap van zes jaar, plotse ling weer teruggekeerd in Frankrijk. Hij heeft gezegd niet als kandidaat aan de verkiezingen te zullen deel nemen. Bidault liet weten niet te zullen mee doen aan de „confrontatie "-verkiezing tussen communisten en regering. Hij drong er bij de kiezers op aan het centrum of de federatie van links te steunen. Waarnemers achten het mogelijk dat zijn terugkeer, kennelijk met goedkeuring van De Gaulle, er to zal bijdragen dat de pre sident steun krijgt van de kant van de circa twee miljoen rechts-georiënteerde en uit Algerije teruggekeerde Fransen, die met Bidault gekant waren tegen de Al gerijnse politiek van De Gaulle. Bidault werd aan de grens tussen Frankrijk en België, waar hij de laatste tijd politiek asiel had genoten, door zijn drie advocaten opgewacht die hem daar na vergezelden bij een bezoek aan de procureur-generaal van het hoge veilig heidsgerecht, dat zes jaar geleden een vervolging tegen hem gelastte. De magi straat liet de oud-minister weten dat hij zich voorlopig als een vrij man mag be schouwen. Een vrijheid waarvan Georges Bidault, die in de eerste regering op Franse bodem van generaal De Gaulle de portefeuille van Buitenlandse Zaken beheerde, gister middag terstond profijt trok door in Parijs een drukbezochte persconferentie te houden. Vooral zijn geestverwanten die nog zitten opgesloten eiste hij bij die ge legenheid eveneens onmiddellijke vrijla ting. De advocaat van ex-generaal Salan, die voor Bidault de ondergrondse legerorga- nisatie leidde, mr. Tixier-Vignancourt, verklaarde gisteren dat hij reden had te hopen dat ook zijn cliënt nu weer spoedig op vrije voeten zal worden gesteld. Ook ten aanzien van de derde topleider van de voormalige organisatie van Frans-Al- gerijë ex-miftister Jacques Soustelle, cir culeerde vanmorgen in Parijs het gerucht dat hij vermoedelijk nog deze week vanuit zijn Zwitserse verbanningsoord naar zijn vaderland zal terugkeren. Uit Lau sanne heeft Soustelle bovendien doen weten niet van plan te zijn deel te nemen aan de campagne voor de Kamerverkie zingen die om middernacht officieel is geopend. Intussen is het naturulijk wel pikant dat W eerrapporten 1, 2 Agenda van IJ mond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 6 Buitenlands nieuws 3, 6 Uit stad en omgeving S Kunst 7 Radio en tv 7 Feuilleton9 Beeldverhalen 9 Aangestipt 9 Economisch nieuws 11 Scheepsberichten 11 Beurs 11 Sport Zie bijlage Dit nummer bestaat uit achttien pagina's Verwachting van het K.N.M.I.. geldig van maandagavond tot dinsdagavond: Droog weer met wolkenvelden, maar ook enkele opklaringen. Overwegend matige wind tussen noord en noordoost. Koude nacht. Morgen overdag ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. Volledige weerrapporten op pagina twee. (Van onze weerkundige medewerker) Droog weer met nu en dan zon, maar kille noordelijke wind. Temperatuur 15 tot 16 graden. Zeewater 14 graden. Vooruitzichten: Een hogedrukgebied boven Engeland zal zich naar de Noordzee moeten verplaatsen om het strandweer aangenaam te maken. Bidault en zijn rechtse mede-extremisten de terugkeer als verloren zonen in het vaderland nu te danken hebben aan hun politieke aartsvijanden op het uiterste linkse front. Want als de anarchistische studentenleider Daniel Cohn-Bendit on danks het regeringsverbod nu toch niet even zo vrolijk zijn revolutionaire actie op Franse bodem voort zou zetten, had Bi dault zeker nooit de moed gehad zich weer in het hol van de gaullistische leeuw te wagen. NEW YORK (New York Times) De New York Times is staat voor staat na gegaan en tot de conclusie gekomen dat de democratische kandidatuur van vice- president Hubert H. Humphrey voor het presidentschap verzekerd lijkt, omdat hij kan rekenen op het grootste gedeelte van de gedelegeerden, die zich bij de dood van Kennedy nog niet hadden gebonden. ,Uit het onderzoek is gebleken dat Humphrey meer dan vierhonderd gedele geerden achter zich kan verenigen, die zich aan Kennedy hadden gebonden of ge neigd waren dit te doen. Eugene McCarthy kan op slechts vijfenzeventig van dit soort gedelegeerden rekenen. Met de gedelegeerden die hij reeds had is Humphrey daardoor zeker van meer dan duizend stemmen van de 1312. die hij voor de nominatie door de conventie in augustus nodig heeft. De kracht van Mc Carthy wordt op minder dan 450 geschat. Tenslotte heeft de New York Times be vonden dat er aanwijzingen zijn, dat Humphrey snel op nog meer gedelegeerden zal kunnen rekenen indien hij te kennen zou geven bereid te zijn om senator Ed ward Kennedy te kiezen als kandidaat voor het vice-presidentschap. In tegenstelling tot Humphrey, die nog minstens tien dagen stopt begint McCarthy volgende week weer met zijn campagne. Verwacht wordt dat McCarthy zijn nieuwe uitdaging aan de regering zal com bineren met de waarschuwing dat de ver kiezingen voor het presidentschap in no vember voor de democraten een ramp zul len worden, tenzij de partij van koers verandert en hem benoemt. Van nu af aan zal McCarthy zich er op concentreren om de gedelegeerden naar de democratische nationale conventie te overtuigen van zijn mening, dat de openbare mening tegen de huidige regering en haar Vietnamese poli tiek is gericht. BERLIJN (DPA). De linksradicale Westduitse studentenleider Rudi Dutschke die op 11 april bij een aanslag zwaar werd gewond, is maandag uit het Berlijn- se ziekenhuis, waar hij verpleegd werd, ontslagen. Hij heeft ruim acht weken in het ziekenhuis gelegen. Dutschke is per vliegtuig uit Berlijn vertrokken. Vermoed wordt dat hij naar een herstellingsoord in het buitenland is gegaan. wBêêêêMiêiêêê Wrakken van auto's die nog in goede staat verkeerden toen de Vietcong ze gebruikte om deze straat in Saigon te versperren voor een oprukkende gemotoriseerde een heid van het Zuidvietnamese leger. In de felomstreden wijk Cholon, waar deze foto werd gemaakt, is een dergelijk straattafereel niet on gewoon. (Telefoto). (Van een correspondent) AMSTERDAM. De eerste Nederland se harttransplantatie kan nog dit jaar worden verwacht. Dit heeft de staatssec retaris van Sociale Zaken en Volksge zondheid, dr. Kruisinga, meegedeeld bij de officiële opening van 't nieuwe St. Lu- cas-ziekenhuis, welke door prins Bern- hard werd verricht. De prins onthulde een beeldhouwwerk, dat Eva met de slang voorstelt. Dr. Kruisinga deelde mee, dat hij de spoedige totstandkoming zal bevorderen van een wettelijke regeling op het gebied van orgaantransplantaties. Voorts zal bin nen enkele maanden een wetsvoorstel worden ingediend dat de basis moet wor den van een nationaal ziekenhuisplan. De opening van het St. Lucas-zieken- huis viel samen met het einde van het ter gelegenheid van deze gebeurtenis ge organiseerde symposion over orgaantrans plantaties. Tijdens de slotzitting van dit symposion hield de Zuidafrikaanse hoogleraar in de hartchirurgie dr. Chris Barnard een in leiding over de door hem verrichte hart transplantaties. (Van onze correspondent) AMSTERDAM. Een Amsterdam se ex-gedetineerde, een 57-jarige koop man, heeft een manier ontdekt om ij zerzaagjes in gevangenissen binnen te smokkelen. Het enige wat men nodig heeft is een blanco dienstenvelop van de Justitie. Volgens de voorschriften mag aan gedetineerden geadresseer de justitiële post door de gevangenis directies niet worden geopend. De Amsterdammer heeft na zijn vrijlating per dienstenvelop van de Amsterdamse procureur-generaal twee ijzerzaagjes gestuurd aan een thans nog in een rijksasiel gedetineerde ken nis. De ontvanger brak echter niet uit, maar lichtte de directie van het asiel in. De koopman zou door de Justitie worden vervolgd wegens overtreding van de postwet, omdat de inhoud van de envelop door het opschrift (afzen der) op de dienstenvelop niet gedekt werd. Bij bestudering van het dossier ontdekte de koopman echter dat de envelop niet was afgestempeld door de P.T.T., waarop hij ijlings verklaar de dat hij de envelop persoonlijk in de brievenbus van het rijksasiel had gedeponeerd. In dat geval zou hij zich namelijk niet aan een overtreding van de Postwet hebben schuldig gemaakt. Eerst had hij tegen de politie gezegd de envelop per post te hebben verzon den. Daarop trok de officier de dag vaarding in. De officier verklaarde ons dat de Justitie enigszins verlegen is met het feit dat de Amsterdammer een ma nier ontdekt heeft om contrabande via dienstenveloppen dee gevangenissen in te smokkelen. „Maar de voorschriften omtrent het niet-censureren van de dienstenveloppen kunnen worden ver anderd". De officier overwoog nog de koop man voor diefstal van de dienstenve lop te vervolgen. Maar de Amsterdam mer zegt dat hij de blanco envelop heeft gekregen van rechercheurs, die hem enkele persoonlijke papieren te ruggaven en die hiervoor een op het bureau liggende envelop als „verpak king" gebruikten. (Van een onzer verslaggevers) HEEMSKERK Vermoedelijk in de nacht van zondag op maandag hebben tot nu onbekende daders ongeveer negen graven op de algemene begraafplaats ge schonden. Er werden bloemen uitgetrok ken, een aantal bloemvazen kapot ge gooid. De groep Heemskerk van de rijks politie stelt een intensief onderzoek in en heeft op het kerkhof inmiddels een grijze ribfluwelen pet met klep gevonden, wel ke pet naar waarschijnlijkheid afkomstig is van een van de daders dan wel van iemand, die erbij betrokken is. Ter on dersteuning van het onderzoek verzoekt de politie iedereen, die enige inlichting kan vertrekken, dit te doen op het bureau aan de Maerten van Heemskerckstraat of tele fonisch onder nummer 32841. Senator Edward Kennedy wordt gecondoleerd door president John son met het overlijden van zijn broer senator Robert Kennedy, na de uit vaartdienst in de St. Patrick's kathedraal in New York. (Telefoto). (Zie verder pagina 3) AMSTERDAM. De totale brutoscha- de van de dagbladpers als gevolg van de reclame in de televisie valt over 1967 te berekenen op ongeveer 37 Vè miljoen gul den. Tijdens de ledenvergadering van de Nederlandse Dagblad Pers is unaniem een door het NDP-bestuur gedaan voorstel aanvaard, betreffende de verdeling van het voor de dagbladpers beschikbare com pensatiebedrag onder de dagbladen. De feitelijke uitkering per dagblad zal worden gebaseerd op een bepaald per centage van de advertentie-omzetten in 1966, vermeerderd met een bedrag per exemplaar van de oplage per 31 maart 1967, waarbij een naar rato voor alle dagbladen gelijke reductie zal worden toegepast in verband met het feit, dat het beschikbare compensatiebedrag aan zienlijk lager is dan de geleden schade. ADVERTENTIES HAARLEM BARTELJ0RISSTRAATTEL.15332 AMSTERDAM LEIDSESTR. (BIJ K0NINGSPL.) TEL. 223596 Madame de Girardin: Men kan niet een beetje ontrouw zijn, evenmin als men een beetje dood kan zijn. HILVERSUM De vanavond in Rome over te spelen voetbalwedstrijd Italië-Joe- goslavië zal in ons land op het beeld scherm te zien zijn. De NTS zendt de wedstrijd uit via de tweede zender. De reportage begint om 20.00 of om 20.15 uur, het juiste aanvangstijdstip stond vanoch tend nog niet vast. (Van onze correspondent) LONDEN. James Earl Ray, alias Raimond Sneyd, de vermoedelijke moor denaar van negerleider ds. Martin Luther King, die zaterdag op London Airport werd gearresteerd op doorreis naar Brus sel, zou reeds drie weken in Engeland zijn geweest voor zjn aanhouding. Donderdag zou hij naar Lissabon zijn vertrokken waar hij zijn paspoort ver wisselde waarmee hij zaterdag door de mand viel, toen hij opnieuw in Engeland aankwam. Dat onthult vandaag de buitenlandre dacteur van de Daily Telegraph, Ian Col vin. Sneyd zou hem vorige week dinsdag verschillende malen vanuit een telefoon- v. James Earl Ray, de verdachte van de moord op ds. Martin Luther King, die zaterdag in Londen werd ge arresteerd. cel hebben opgebeld met de vraag hoe hij huursoldaat kon worden. James Earl Ray zal voorlopig tot 18 juni in hechtenis worden gehouden, zo heeft de rechter-commissaris vandaag be paald. De voorgeleiding van Ray, die ten laste wordt gelegd een vervalst paspoort te hebben en zonder vergunning in bezit geweest te zijn van een geladen revol ver, duurde nog geen twee minuten. ADVERTENTIES t.o. de Ruïne van Brederode Santpoort - Telefoon 0 2560 - 8012 ZAKENLUNCH paling op toast heldere kippesoep boerenomelet div. broodjes en vleeswaren koffie Dagelijks aan de vleugel John Bading Restaurant a la carte Cocktailbar Plate Service MIDGET GOLF TOT EN MET DONDERDAG A.S. 250 gram supermalse PAARDEBIEFSTUK2.25 3 stuks BIEFSTUK TARTAAR 1.28 500 gram magere doorregen VARKENSLAPPEN 1.89 N. RES Plein 1945 no. 53 IJmuiden

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 1