HET HOLLAND FESTIVAL OPENT MET: „Platée", sensationele opera van Jean-Philippe Rameau wonen Effecten leveren ons ineens extra voordeel op... dank zij het Premie Spaarplan! PREMIE SPAARPLAN Prins Bernhard en Johnny Hoes Televisie-vanavond fit Radio-woensdag TV dinsdag TV woensdag DINSDAG 11 JUNI 1968 m 11 'mm - Geestig S"ortc)enó Moerasnimf creëert u met stijlmeubelen van Klassiek Wonen. Kom eens kijken in ons mooie grach tenhuis aan de Raamsingel. Drie etages vol ro mantiek en gezelligheid: de royale Engelse bank, de charmante secretaire, de knusse oud-Hollandse kussenkasten nog honderden andere karaktervolle meubelen. Wij nodigen u uit om spoedig eens te ko men kijken. Raamsingel 42 (bij brug Houtplein) - Haarlem - tel. 15549 Zonderling Jos de Klerk Mijn vrouw en ik zijn aandeelhouders geworden! We doen mee aan het Premie Spaarplan en kopen nu jaarlijks voor zo'n 500 gulden aandelen en obligaties. Straks krijgen we daarover elk jaar 100 gulden premie van dit nationale plan. Belastingvrij! We kopen er nog een aandeeltje voor... Basis voor persoonlijk bezit (Van onze muziekmedewerker) HAARLEM. Evenals verleden jaar heeft de Nederlandse Opera-Stichting voor het Holland-Festival beroep gedaan op de avantgardist Bruno Maderno om een his torisch werk uit de operalitteratuur pas klaar te maken voor een aantal sensatio nele vertoningen in Circus Carré te Am sterdam. Menigeen zal zich met bijzon der genoegen de montering en de muzikale realisatie van de „Orfeo" van Montever di herinneren en kan zich nu al afvragen, wat Maderno dit keer naar voren zal we ten te brengen met „Platée, ou Junon ja- louse" van Jean-Philippe Rameau (1683- 1764), de merkwaardigste en geniaalste Franse componist uit de achttiende eeuw. Hoewel dit geval, evenals Monteverdi's „Orfeo", zich afspeelt in de klassieke go denwereld, lopen de tendenzen zeer ver uit elkaar; de statige ernst en de nobles se van het renaissance-ideaal heeft plaats gemaakt voor bespotting en dwaasdoene- rij; de goden worden niet meer au sé- rieux genomen, ze zij, nu onderwerp voor een klucht en men zit al midden in de satire. Daartoe mogen al de elemen ten van de voorbije periode, ballet plus kunst- en-vliegwerk incluis meewerken. Waarachtig een verleidelijke opgave voor Maderno, maar ook een zeer verant woordelijke voor wat betreft het ontzien van de eigenheid van Rameau's muziek. RAMEAU was de vijftig al gepasseerd eer hij zich met het operagenre ernstig ging inlaten; in de dertig levensjaren die hem restten bracht hij het echter tot het componeren van een veertigtal operas en balletten. Hij stamde uit een Bourgondi sche familie van organisten en leidde als violist in zijn jeugd een zwerversbestaan tot hij zich als organist te Clermont-Fer rand vestigde, waar hij de nodige rust vond voor het ontwerpen van de muziek theoretische werken die zijn naam be roemd gemaakt hebben. Zijn theorieën over de vorming der akkoorden kunnen worden gezien als de grondslag van de klassieke harmonieleer. Overtuigd van de betekenis van zijn vinding verplaatste hij zich naar Parijs in de volle melée van de strijd, die hij te voeren had tegen zijn cri tici, ondermeer de prominente figuren van te minder werk van oratorische tekstver- de beroemde Encyclopédie en later ook klanking. Rameau verwerkte zijn gege- Jean-Jacques Rousseau. Intussen hadden vens hoofdzakelijk in een muzikale karak- ook drie bundels klavecimbelstukken de teristiek die vol geestige, op de natuur aandacht op hem gevestigd. Maar tenslot- geïnspireerde vondsten zit en die hij ook instrumentaal een kleurrijk reliëf wist te geven. Veelal vond men zijn werken te verward en te geleerd en vandaar het spotversje dat de ronde deed; „WAnneer het moeilijke mooi zou zijn, wat zou Ra meau dan een groot componist wezen; doch indien bij geval de natuurlijke een voud de uiterste schoonheid zou zijn, wat een onbeduidend mannetje ware dan Ra meau!" Toch ontkwam het publiek niet aan de charme van zijn strelende melo dieën en de pompe van zijn balletten. Doch steeds deed de mening opgeld, dat de nieuwlichter te veel muziek en te wei nig tragedie presenteerde. Niettemin wist Rameau zijn idéé fixe door te zetten en zijn werken steeds opgevoerd te krijgen. VI' te gold Rameau als de theoreticus, dus als een fantasieloze geleerde. Sommige or ganisten, vooral de beroemde Marchant, wisten wel beter, doch dat verstierf bin nen de muren der kerk waar hij in Parijs om den brode weer een emplooi gevon den had. TOEN Rameau in 1733 met zijn opera productie op het officiële toneel startte, namelijk met „Hippolyte et Aricie", was in Parijs de smaak voor de plechtige, op tekstdeclamatie ingestelde werken van de grote voorganger Lulli nog overheersend. Rameau volgde hem na voor wat betreft de elementen van het oude Ballet du cour en al wat het pompeuze van de vertoning in de hand kon werken, maar hij maak- ADVERTENTIE <^cud - rlcgea - ^.eltum^leet Gr. Houtstraat 6, Haarlem, Tel. 02500 - 10616 En toen in 1745, ter gelegenheid van het huwelijk van de Dauphin met een Spaan se prinses 't hof van Lodewijk XV te Ver sailles zich opmaakte voor grandioze fees telijkheden, werd Rameau aangezocht een feestopera,, „La Princesse de Navarre" op tekst van Voltaire, te componeren. Men liet er de koninklijke stallen tot een weelderige theater voor ombouwen en de geschiedschrijvers hebben die montering als een wonderlijke prestatie geprezen. DAAR bleef het niet bij, want tot be sluit van de festiviteiten werd kort daar op ook de komische opera „Platée" op- ADVERTENTIE m een hart 'verwarmend thuis. gevoerd. Wegens de satirische inslag viel deze balletkomedie niet erg in de smaak van het hofpubliek; men meende er toe spelingen in te zien op de minnarijtjes van de koning. Maar te Parijs werd het een daverend succes; zes opvoeringen brachten 32.000 livres op en in de volgen de seizoenen bleef het werk een attractie. Het gaat in het gegeven om de godin Juno, de jaloerse en wraakzuchtige vrouw van de oppergod Jupiter, erin te laten lopen bij het nagaan van de buitenechte lijke avonturen van haar man. Een ko medie, 0P touw gezet door Thepsis, Tha lia, Monus en Amor (zoals men ziet is het antieke goden-personeel veelzijdig in actie) speelt zich af in het moerasgebied van de potsierlijke nimf „Platée" die, omringd door een lijfwacht van kikkers, als uitermate minziek schepsel ieder man nelijk individu met haar attenties achter volgt. Maar ze schrikt toch als Jupiter speciaal voor haar uit de toneelhemel daalt, eerst vermomd als een ezel, daarna als een uil en tenslotte in zijn hoogwaar dige eigen gedaante de kikkernimf zijn liefde komt verklaren. Direct wordt door „La Folie" (de dwaasheid), die voor de gelegenheid de harp van Apollo geleend heeft een aller gekst huwelijksfeest in elkaar gezet. En als dan in de laatste acte de als bruid gesluierde Platée op een door kikkers ge trokken wagen, tijdens een eindeloze dans scène het moment verbeidt waarop Jupi ter eindelijk zijn „ik wil" zal uitspreken, springt daar de razende Juno tevoorschijn en rukt Platée de bruidsluier af en komt nu tot de ontdekking dat het hele geval een farce is geweest en dat zij ertussen genomen is. Jupiter en Juno hebben zich voor de zoveelste maal weer eens verzoend en vertrekken in vrede naar hun Walhal la. Platée, in afwachting van nieuwe avonturen trekt zich nu maar met haar kikkergevolg terug in haar moeras, na eerst de vermeende aanstoker van het geval te hebben toegetakeld. Het was Rameau in deze klucht blijk baar te doen om de uitdrukkingskracht van zijn compositiekunst in oneindige va riëteit aan bod te laten komen. Hoe nauw keurig hij dit bedacht heeft tonen de me nigvuldige bijschriften in de partituur om zijn inzichten te verduidelijken. Wat gaf hij om een tekst, als hij maar beeldende muziek kon maken.! Wie er aandachtig naar luistert denkt niet meer aan vernuf tige theorieën, maar beleeft het wonder der muziek in haar meest natuurlijke ui ting. Het dwaze gegeven neemt men dan op de koop toe. HILVERSUM. i Op Nederland één ondermeer een gesprek met prins Bernhard over de oorlog en een show van Johnny Hoes. Op Nederland twee wat series en een eenakter van Mrozek Na Barend de Beer en het journaal op het eerste net Sonja Barend met haar programma „Dagje Ouder". Het bevat de gebruikelijke rubrieken: een praatje van de dokter en van de ze nuwarts (over de verhouding tussen grootouders en kleinkinderen, een oude film en als afsluiting de bejaarden- gymnastiek. Achter het Nieuws na het tweede journaal houdt zich bezig met het Nederlandse squadron van de Royal Air Force, dat precies een kwart eeuw geleden werd opgericht. Het 322-ste squadron heeft in de laatste jaren van de tweede wereldoorlog actief aan de strijd tegen Duitsland deelgenomen. Wim Bosboom verzamelde authentiek filmmateriaal uit die dagen en voerde gesprekken met oud-vliegers, die sa men een portret tekenen van dit groep je Nederlanders. Een van de geïnter viewden is prins Bernhard. Wim Bos boom werd ten paleize ontvangen en sprak met de prins over zijn ervarin gen gedurende de tweede wereldoor log. Een half uur duurt deze documen taire, daarna is het de beurt aan John ny Hoes om voor de camera te komen. Hij is Nederlands meest succesvolle liedjesschrijver, maar werd tot nu toe door Hilversum geboycot, vanwege zijn „dubbelzinnige" liedjes. Rinus Spoor heeft in de Salamanderzaal in Mechelen een vreemd beschilderde zaak van de Belgische zanger Jan Verbraeken een hele Hoes-show op genomen, in kleur. Alle grote sterren uit de Hoes-stal zijn er, natuurlijk de Heikrekels, maar ook Dikke Leo, de Zangeres zonder Naam, niet te verge ten Lola uit de striptease bar en de gloednieuwe ontdekking Jeanne van Veghel. In zijn reeks documentaires over landen achter het ijzeren gordijn be gint Milo Anstadt vandaag met een serie van drie, gewijd aan Joegosla vië, het land van Tito. Tot slot van de avond een programma van de NVSH, gewijd aan de pil. Tussen Barend de Beer en het jour naal van acht uur kan men op het twee de net kijken naar de reclame, nieuws uit Suriname en de Antillen, het ge westelijk journaal en het Holland Fes tival Magazine van Jan Venema en Merel Laseur. Na het tweede jour naal eerst een avontuur van Alexan der Scott en Kelly Robinson, „Dubbel spion". „Het Teken van de Blauwe Draak" is de titel van deze aflevering. Brengt de VARA vandaag een pro gramma met prins Bernhard, de NTS Johnny Hoes. (Nederland I, tien voor negen). wil niet achterblijven en komt met een programma van Lord Snowdon, de echtgenoot van de Engelse prinses Margaret, die voor zijn huwelijk foto graaf was. Lord Snowdon maakte voor de Amerikaanse televisiemaatschappij CBS een documentaire over het oud worden. Onder de titel Do'nt count the Candles (letterlijk Tel de kaarsjes niet, maar door de NTS vertaald als En nog vele jaren in goede gezondheid) laat hij zien, hoe bekende on onbeken de Engelsen het oud-worden beleven. We krijgen onder meer te zien, hoe Lord Montgomery, Noel Coward en de mannequin Twiggy over oud-worden denken. Naast hen onbekenden, zoals een man en een vrouw van ver in de zeventig, die naar de burgerlijke stand gaan om te trouwen. Het NTS-programma wordt afgeslo ten met een eenacter van de Poolse schrijver Slawomir Mrozek, getiteld „Karei". Een oude man gaat met zijn kleinzoon naar de oogarts. Hij wil een bril. Vroeger heeft hij zekere Karei gekend, met wie hij nog een appeltje te schillen heeft. Hij draagt altijd een geweer bij zich, want als hij die Ka- rel zietDaarvoor heeft hij die bril nodig. Als de dokter hem er eentje op zet, staat Karei vóór hem. Tenminste dat denkt hij. Piet Kamerman speelt de rol van de dokter. Aart Staartjes is de grootvader en Paul Branden burg diens kleinzoon. Na het laatste nieuws een uitzending van Teleac: de vierde en laatste les uit de serie „Universiteit en Hoge school". ADVERTENTIE ALS alle geniale doordrijvers was Ra meau 'n ongemakkelijk mens. Men noem de hem gierig en weinig sociabel. De en- cyclopédist Diderot laat in z'n novelle „Le Neveu de Rameau" deze al of niet ge fingeerde figuur zeggen: „Zijn vrouw en dochter mogen gerust doodgaan, als de begrafenisklokken maar trouw de 12de en de 17de boventoon laten horen; dan is alles in orde". Deze spot slaat op Ra meau's akoestische theoriën. Een andere anecdote desbetreffende luidt als volgt: toen Rameau stervende was en de pries ter die hem bediend had de psalmen van de uitersten zong, draaide de componist zich om en zei berispend; „pastoor, ge zingt vals". Maar wat zijn geldzucht be treft zijn er tegenstrijdige berichten; men heeft wel beweerd dat hij de ridderorde van St. Michel weigerde omdat hem dat een paar livres leges-kosten zou gevergd hebben, maar er wordt ook verhaald dat hij zijn noodlijdende collega's Balbatre en Dauvergne mildelijk ondersteunde en aan zijn zuster vele jaren een jaargeld verstrekte. Laat hij dan een zonderling zijn die het zijn tekstdichters en andere medewerkers moeilijk maakte, hij was een genie, dat in de toonkunst voor velen de weg gebaand heeft. .4- Misschien is het Premie Spaarplan ook iets voor Even een briefkaartje aan Premie Spaarplan, Postbus 51, Den Haag en u ontvangt vrijblijvend een brochure over alle mogelijkheden (effecten- en spaarbewijzen, levensverzekeringen, hypo theekaflossingen,spaarkasinschrijvingen, garantiekredietaflossingen). Wilt u persoonlijk advies? Spaarbanken, Boerenleenbanken, Raiffeisenbanken, Postkantoren, Banken, Borgstellingsfondsen, Hypotheekbanken, Bouwfondsen Spaarkassen, Levensverzekeringmaatschappijen, assurantie-tussenpersonen en de Sociale Verzekeringsbank zullen u graag alles over het Premie Spaarplan vertellen. HILVERSUM I. 7.00 Nws. 7.20 Socialistisch strijd lied. 7.23 Lichte gramm. muziek. 7.54 Deze dag. 8.00 Nws. 8.11 Actualiteiten. 8.20 Lichte gramm. muziek. 9.00 Klas sieke kamermuziek. 9.35 Waterstan den. 9.40 Schoolradio. 10.00 Lichte gramm. muziek. 10.50 Voor de kleu ters. 11.00 Nws. 11.02 Voor de vrouw. 11.40 Oude muziek. 12.00 Lichte or kestmuziek. 12.21 Voor het platteland. 12.26 Meded. voor land- en tuinbouw. 12.29 Walsorkest. 13.00 Nws. 13.11 Ac tualiteiten. 13.25 Orgelconcert. 13.45 Gesproken portret. 14.00 Voor de kin deren. 15.00 Mod. muziek. 15.25 Om- roepkamerkoor. 15.40 Moderne muziek. 16.00 Nws. 16.02 Zestig minuten voor boven de zestig. 17.02 Oude liedjes. 17.20 Voor de jeugd. 17.55 SOS-berich- ten. 18.00 Nws. 18.16 Actualit. 18.20 Uitzending van de V.V.D. 18.30 Vocaal- en instrumentaal ensemble. 18.55 Pop show. 19.30 Nws. 19.35 Buitenlands weekoverzicht. 19.45 Amusementsmu ziek. 20.15 Spreekt u maar.20.45 Country en Western. 21.05 Klankbeeld over Zuid-Afrika. 21.35 Interview met Conny Stuart. 22.15 Franse chansons. 22.30 Nws. 22.40 SOS-berichten. 22.45 Actualiteiten. 22.35 Contrasten. 23.55 Nws. HILVERSUM II. 7.00 Nws. 7.10 Het levende woord. 7.15 Klassiek pianoconcert. 7.30 Nws. 7.32 Actualiteiten. 7.45 Klassieke mu ziek. 8.00 Nws. 8.11 Op Sleeptros. 9.15 Klankbeeld over Amerika. 9.45 Spinx. 11.00 Nws. 11.02 Luister uit... én thuis. 11.50 Actualiteiten. 12.00 twaalf tot twee. 12.30 Nws. 12.41 Actuali teiten. 14.00 Lichte gramm. muziek. 14.40 Lichte muziek. 15.00 In 't zilver, voor oudere luisteraars. 16.00 Nws. 16.02 Voor de jeugd. 17.00 Nederland se liederen en liedjes. 17.15 Lichte gramm. muziek. 17.30 Overheidsvoor lichting. 18.00 Klassieke en moderne muziek. 18.30 Nws. 18.46 Actualiteiten. 19.00 Openbaar kunstbezit. 19.10 Toe ristische kroniek. 20.00 Klassieke en moderne muziek. 22.05 Spiegel van België. 22.20 Sextant, radioweek blad van de NVSH. 22.30 Nws. 22.40 X, een sprong in het duister. 23.55 Nws. HILVERSUM III. 9.00 Nws. 9.02 Lichte vokale muziek 10.00 Nws. 10.03 Mengelmuze. 10.30 Ramblers Radio Reprises. 11.00 Nws. 11.03. Muziek-lezen. 13.00 Nws. 1303 Actualiteiten. 13.06 Vrolijk platenpro- gramma. 14.00 Nws. 14.03 Muziek-Boe tiek. 15.00 Nws. 15.03 Arbeidsvitami nen. 16.00 Nws. 16.03-18.00 Super Clean Dream Machine. BRUSSEL 324 m. 12.00 Nws. 12.03 Lichte muziek. 12.40 Weerbericht. 12.49 Gramm. muziek 12.55 Buitenlands persoverzicht. 13.00 Nws. 13.20 Tafelmuziek. 14.00 Nws Nederland I 18.50 NTS: Barend de Beer. 18.56 STER: Reclame. 19.00 NTS: Journaal. 19.03 STER: Reclame. 19.06 VARA: Dagje ouder. 19.56 STER. Reclame. 20.00 NTS- Journaal. 20.16 STER: Reclame. 20.20 VARA: Achter het nieuws. 20.50 Een lach en een traan. 21.40 Joegoslavië communistische solitair (documentaire). 22.25 Sextant De Pil. 22.35 NTS: Journaal. Nederland II 18.50 NTS: Barend de Beer. 18.56 STER: Reclame. 19.00 NTS: Journaal. 19.03 Suriname en Ned. Antillen (reportage). 19.15 Van gewest tot gewest. 19.35 Holland Festival Magazine. 20.00 Journaal. 20.16 STER: Reclame. 20.20 Het teken van de blauwe draad (tv-film). 21.10 Documentaire over het ouder worden. 21.50 Karei (tv-spel). 22.20 Journaal. 22.25 Teleac: Universiteit en Hoge school. Nederland I 17.00 NCRV: Voor de kinderen. 18.50 NTS: Barend de Beer. 18.56 STER: Reclame. 19.00 NTS: Journaal. 19.03 STER: Reclame. 19.06 NTS Nieuwe avonturen van De Drie Musketiers (tv-feuilleton) 19.31 Persoonlijk. 19.56 STER: Reclame. 20.00 NTS: Journaal. 20.16 STER: Reclame. 20.20 NTS: Uitzending van de B.P. 20.35 De ijzeren maagd (speelfilm). 22.10 Journaal. 22.15 Openbaar Kunstbezit. Nederland II 18.50 NTS: Barend de Beer. 18.56 STER: Reclame. 19.00 NTS' Journaal. 19.03 NCRV: Het verjaardagsgeschenk (tv-feuilleton). 19.28 Het Nederlands Kamerorkest. 20.00 NTS: Journaal. 20.16 STER Reclame. 20.20 NCRV: In de herberg (amuse mentsprogramma). 21.05 De Universiteit van Berkeley (reportage). 21.45 Hier en Nu in Latijns Amerika (reportage). 22.15 Avondsluiting. 22.20 NTS: Journaal.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 11