Europese voetbaltitel bleef buiten bereik van Joegoslaven Krekels zegevierde weer in Oostenrijk Anscheidt startte uit protest tegen lage vergoeding niet Engeland heeft achterstand van 260 runs in testmatch in TT op Man Gimondi kan vandaag aanval op koploper Merckx plaatsen Zien liggen aan zee %mÊÊm Na doelpunt uit buitenspelpositie wendde Italië trage gevaar gemakkelijk af Steaua Boekarest en Spartak Trnava landskampioenen Jan Villerius naar Excelsior Zwolse Boys mag op gemeenteveld LIMBURGER VASTER OP KOP Van Katwijk in Henin Lietard naar eindzege Nederland achtste in Deauville Moeilijke rentree van Sedgman 7 Dode op Man Roemenië wil niet spelen tegen Zuid- Afrika voor DC Atletiek in het Olympisch Stadion smIThs DINSDAG 11 JUNI 1 968 15 W^ÊÊÊmllÊ^m^ Etappewinst van Serpenti Nederlandse ploegen naar Wedau regatta Dienst fluitniet meer Ö'-Nvs v ■>-• jpgpfe** v-s s J i Riva (links) scoort in buitenspel positie, het eerste doelpunt van Italië. BOEKAREST. Steaua Boekarest heeft het Roemeense voetbalkampioen schap veroverd. Steaua, dat voor de laat ste competitiedag een punt voorsprong had op FC Arges, won zijn laatste wed strijd tegen Ptrolul Plojesti. FC Arges sloot het seizoen af met een gelijkspel te gen Progresul Boekarest. Het kampioenschap van Tsjechoslowa- kije ging naar Spartak Trnava, dat op de voorlaatste speeldag op eigen veld met 2-0 won van concurrent Jednota Trencin. (Van onze sportredactie) HAARLEM. De Rotterdamse tweede divisieclub Excelsior heeft Jan Villerius van ADO overgenomen. De 29-jarige Vil lerius was bij de Haagse club op het tweede plan geraakt nu de jeugdige spe lers Mansveld en Weimar het centrum van de verdediging naar behoren bestrij ken. Ton Kemper, middenveldspeler van Sparta, gaat voor DFC spelen. Bij Fortuna '54 staan Bert Theunissen en Piet Giessen op eigen verzoek op de transferlijst. Zij gaan niet akkoord met het belangrijk mindere contract dat zij volgend seizoen kunnen krijgen. Theu nissen kan als trainer naar Zwitserland. ZWOLLE. Zwolse Boys mag ook het komend seizoen op het gemeentelijk sport park van Zwolle spelen, ondanks het feit dat de club een huurschuld heeft van 28.000 gulden. De Zwolse gemeenteraad, die maandagavond lang en breed over het punt huurschuld Zwolse Boys heeft ge discussieerd, heeft een motie van de Par tij van de Arbeid aanvaard, waarin het voorstel van de Boys om een afbetalings regeling te treffen, werd aanvaard. De tweede divisieclub zal beginnen met een bedrag van 6.000 gulden te betalen, waar na in versneld tempo de achterstand zal worden weggewerkt. Schriftelijke garan ties van borgstelling zullen door het be stuur van Zwolse Boys worden overge legd. ROME Een kleine zeventigduizend toeschouwers hebben maandag avond in het niet uitverkochte Olympisch stadion in Rome de triomf mee beleefd van een ploeg, die nog geen twee jaar geleden met hoon overladen van het wereldkampioenschap in Engeland terugkeerde. Elf, kleine maar watervlugge Koreanen schoten toen de illusies finaal aan diggelen. Maar de Tifosi, die toen machteloos hadden moeten toezien hoe hun favorieten door een onbetekenende voetbalnatie werden uitgeschakeld, toonden zich maandagavond uitzinnig van vreugde omdat hun ploeg ondanks alle som bere voorspellingen een geslaagde greep deed naar de Europese voetbal- titel door Joegoslavië in de tweede finale met 20 te verslaan. Met vijf verse krachten Rosato en Salvadore in de defensie en Mazzola, De Sisti en Riva in de aanvalslinie bleken de Italianen duidelijk aan kracht te hebben gewonnen. Joegoslavië, dat slechts een wijziging had aangebracht Trivic maakte in de voorhoede plaats voor Hosic bleef vooral in de eerste helft het antwoord volkomen schuldig op de in hoog tempo uitgevoerde aanvallen van de Italianen. INNSBRUCK Jan Krekels heeft de lijn van zijn successen uit het eer ste weekeinde van de Ronde van Oostenrijk gisteren doorgetrokken. De renner uit Born won ook de derde etappe en vergrootte daarmee zijn voorsprong op de Oostenrijker Csenar tot een volle minuut. Voor de tweede achtereenvolgende dag incasseerde de Limburgse amateur dertig seconden bonificatie. In de rit over 225 kilometer van Schlad- ming naar Innsbruck ontstond een kop groep van zeven renners waarin Neder land met twee man goed was vertegen woordigd. In de eindsprint versloeg Kre kels De Groot en Schattelbauer, Csenar RIJSSEL. De Nederlandse wielren ner Jan van Katwijk heeft de driedaagse van Henin-Lietard gewonnen. Op de laatste dag bleef van zijn voorsprong slechts twee seconden over. Halverwege de koers was grote consternatie onstaan, toen neergaande spoorbomen het pelo ton in tweeën hakte. Een groepje bij wie de gevaarlijke concurrenten Le Bihan, Groussard, Quinchon en Vasseur kreeg daardoor een voorsprong. Van Katwijk realiseerde zich het gevaar en organiseer de de achtervolging. Serpenti schoot het. eerst door de finish, maar de achtervol gers hadden toen het gat vrijwel gedicht. Uitslag van etappe: 1. Serpenti (Ned.) de 195 km. in 4.40.08; 2. Delaurier (Fr.) 3. Vasseur (Fr.), 4. Hourteland (Fr.). Eindklassement: 1. Van Katwijk 13.02.37 2. La Bihan 13.02.39; 3. Bouloux (Fr.) 13.02.45; 4. Vasseur 13.02.57; 5. Froide- mont (Fr.) 13.02.58. eindigde op de vierde plaats en viel daar door buiten de tijdsvergoedingen. De uitslag van de derde etappe, 225 km. van Schladming naar Innsbruck, is: 1. Krekels (Ned.) 5 uur 49 minuten en 54 seconden, met tijdsvergoeding 5.49.24; 2. De Groot (Ned.), met tijdsvergoeding 49.39; 3. Schattelbauer (Oost) 5.49.54, Csenar (Oost.), 5. Hummenberger (Oost.) 6. Postl (Oost.) 7. Majnus (Tsj-sl.), allen dezelfde tijd als Schattelbauer; 8. Sanatonio (It.) 5.52.37; 9. Van Vught (Ned.) 5.52.47; 10 ex aequo een groep van elf renners bij wie Prinsen (Ned.) in I.52.49. Het algemeen klassement is: 1. Kre kels 11 uur 34 minuten 25 seconden, 2 Csenar 11.35.25; 3. Schattelbauer 11.35.40; Hummenberger en Postl 11.36.23; 6. Eberl (Oost.) en Prinsen 11.38.35; 8. Pole- wiak (Polen) en Krasek (Ts-Sl.) 11.39.18 10. De Mol (Belg.) 11.40.06; 11. De Groot II.41.19, 16. Van Vught 11.44.27. Het puntenklassement wordt aange voerd door Krekels voor Csenar en Schat telbauer. In het algemeen ploegenklas- sement leidt Nederland met ruim zeven minuten voorsprong op Oostenrijk. DEAUVILLE. Het Nederlandse brid- geteam heeft gisteren tijdens de wereld- bridge-olympiade in de Franse badplaats Deauville weer enige plaatsen in de rang schikking moeten prijsgeven. In de elfde ronde versloeg Nederland Thailand met 14-6. Na elf ronden staat Nederland, dat in de tiende ronde niet speelde, in het klas sement op de achtste plaats met 146 pun ten. De ploegen die de ranglijst aanvoeren zijn: 1. Italië 167, 2. Canada 164, 3. Vere nigde Staten 157, 4. Zwitserland 152, 5. IJsland 150, 6. Zweden en Frankrijk 148. Het Nederlandse damesteam leed maan dag een nederlaag van 3-17 tegen België en deelt nu, met vijftig punten, de negende plaats met Italië en Finland. Zuid-Afrika voert het klassement aan met 81 punten. BECKENHAM. De Haagse tweehan dige speelster Marijke Jansen heeft gis teren de tweede ronde bereikt van het internationale toernooi van Beckenham, dat geldt als één van de voorbereidings fasen voor Wimbledon. Ze versloeg de Amerikaanse mevr. Wheeler met twee maal 6-4. Frank Sedgman, Wimbledon- kampioen 1952 kreeg slechts weinig ge legenheid aan het Engelse gras te wen nen. De 40-jarige Australiër, die enkele jaren geleden het proftennis vaarwel zei, maar enthousiast begon te trainen, toen Groot-Brittannië het besluit nam Wimble don open te stellen voor prof-spelers, verloor met 6-4, 4-6, 5-7 van Anatoly Volkov. Een sterk naar buitenspel ruikend doel punt van Riva, dat toch werd goedge keurd, bracht het moreel van de Joego- slaviërs al een fikse tik toe en toen mid denvoor Anastasi na ongeveer een half uur voor een voorsprong van 2-0 zorgde was Joegoslavië eigenlijk al knock out. In de tweede helft probeerde Joegoslavië Italië nog onder druk te zetten, maar de in vele interlandduels gelouterde Italiaan se defensie wist wel raad met de in traag tempo uitgevoerde aanvallen. De eerste, in hoog tempo uitgevoerde aanvallen van de Italiaanse ploeg schenen niet veel indruk te maken op de koele de fensie van de Joegoslaviërs. Ook een om haal van Anastasi. die net naast de paal ging en een ver schot van Riva dat voor Pantelic geen moeilijkheden betekende, brachten de Joegoslavische ploeg nauwe lijks in paniek. Die paniek kwam in de twaalfde minuut toen de Spaanse arbiter Ortiz de Mendi- bil niet floot, toen Riva in duidelijke bui tenspelpositie de bal kreeg toegespeeld. Riva kon rustig aanleggen en op zijn lage schuiver had Pantelic geen verweer. Even veerde de Joegoslavische equipe hierna op, maar behalve een lage kopbal, die door Zoff op de doellijn werd gekeerd, deden zich in het Italiaanse doelgebied geen gevaarlijke situaties voor. Na twin tig minuten werden de Italianen zelfs weer sterker, maar in eerste instantie kon Pantelic met pijlstelle reacties de driftig vurende Italiaanse schutterij van doelpun ten afhouden. Machteloos stond ook hij toen Anastasi op de rand van het strafschopgebied staande, de bal met een simpele voetbe weging van het veld opwipte om hem ver volgens met een ziedende omhaal onbe reikbaar tegen het vijandelijke net te schieten. De te traag aanvallende Joegoslaviërs kregen in het laatste kwartier van de eerste helft weinig kans tegen een zich voortreffelijk werende Italiaanse verde diging. Ook na de rust versnelde Joego-slavië zijn ritme niet zodat de Italiaanse vesting de aanvallen zonder moeite de baas kon blijven. Uitvallen van de door Tifosi fa natiek aangemoedigde Italiaanse ploeg le verden zelfs veel meer gevaar op maar Riva kopte na een vrije trap net naast en Domenghini mikte van grote afstand in handen van Pantelic. Een scrimmage, ont staan na een vrije trap van Domenghini, leverde de Italianen zelfs een derde doel punt op. Een door de scheidsrechter ge constateerde overtreding voorkwam ech ter een nieuwe Italiaanse vreugdedans. De treffer werd afgekeurd. MANCHESTER. Na maandag rest Engeland nog slechts weinig hoop de ne derlaag in de eerste van de serie test wedstrijden tegen Australië te ontgaan. Vandaag begint Australië op Old Trafford aan de laatste dag met een ijzeren greep op de wedstrijd. Engeland staat in de tweede innings op 152 voor vijf en heeft een achterstand van 260 runs. Het was gisteren een trieste dag vanuit Brits standpunt gezien. Australië sloeg de ene run na de andere en ging pas op 220 all out aan de kant, daarmee de gast heren de weinig benijdenswaardige taak latend 413 runs te moeten scoren in ne gen uur en een kwartier. Wil men ten minste de overwinning in eigen huis hou den. Dat is overigens iets waar geen Brit meer aan gelooft. Engeland begon wan kelmoedig aan de monsterachtige opgave. Na de lunch verloor men vijf batslieden voor 105 runs, maar een zesde wicket stand van 47 runs in 52 minuten tussen Bob Barber en de in Zuid Afrika gebo ren d'Oliveira voorkwam voorlopig het allerergste. Het hoogtepunt van het Australische batten was het optreden van Doug Wal ters, die zijn totaal van 81 uit de eerste innings liet volgen door een score van 86. VOETBAL. De heer Bulters maakt geen deel meer uit van het bestuur van EDO. Hij stelde zich niet herkiesbaar voor een functie op de laatste jaarver gadering. DOUGLAS. De Australiër Barry Smith heeft gisteren met een Derbi de race in de 50 cc-klasse van de TT van Man gewonnen. Hij legde de 182.1 kilo meter af in 1 uur 33 minuten en 10.4 seconden, hetgeen een gemiddelde snel heid van 117.31 kilometer per uur bete kent. De Britten Chris Walpole en Les Griffiths, beiden met een Honda, werden respectievelijk tweede en derde. Een ploeggenoot van Smith, de Spanjaard Angel Neitoroldan, die negentien kilome ter na de start met zijn Derbi ten val kwam, brak een enkel. Smith, die van de privé-Hondarijders in de bromfietsklasse geen enkele concurrentie had te duchten, zijn naaste belager had bijna acht minu ten achterstand, heeft in het klassement om het wereldkampioenschap nog vier punten achterstand op de tweevoudige wereldkampioen Hans Georg Anscheidt De Duitser startte niet op Man omdat hij de betaling voor de coureurs schandalig laag vond. Het startgeld op Man bedraagt ongeveer 425 gulden. Anscheidt vertelde: ,,Een dergelijk be drag zou zelfs voor de minst bekende ren ner een belediging zijn. Alleen de reis naar Man komt voor mij al op een dikke zeshonderd gulden. Met training en alles bij elkaar ben ik tien dagen op pad, dat kost mij nog zeker eens driehonderd gul den. Dertig gulden per dag is toch geen dolle boel. De vergoedingen, die op Man worden betaald, kan ik alleen maar schandalig noemen." Bill Ivy, wereldkampioen in de 125 cc- klasse heeft tot halverwege de race van de kwartliters op de tweede plaats gele gen achter zijn stalgenoot Phil Read, die wegens pech moest opgeven. Daarna won de Brit schijnbaar zonder moeite. Hij ver beterde het ronderecord door een gemid delde te maken van 169,80 km.-u., meer dan negen kilometer boven het oude re cord. Maar voor Ivy was het allemaal toch niet gemakkelijk gegaan. Hij moest geholpen worden op zijn weg naar het erepodium, zijn rechterschoen was aan flarden gescheurd nadat hij met zijn voet beklemd had gezeten tussen het asfalt en zijn voetsteun. Om het Ivy niet te moei lijk te maken, werd de huldigingsceremo nie ingekort en na de fanfare strompelde de winnaar uiterst moeizaam weg. In het klassement voor het wereldkampioen schap delen Rosner en Molloy (Nieuw Zeeland) de eerste plaats met tien minu ten voor Read en Ivy, die ieder acht pun ten hebben. De uitslag van de race in de 50 cc-klas- se is: 1. Smith (Austr.), Derbi, de 182.1 km in 1.33.10.4 gem. 117.31 km.u., 2. Wal pole (GB), Honda, 1.40.59, 3. Griffiths (GB), Honda 1.42.36.0. De stand voor het wereldkampioen schap na drie races is: 1. Anscheidt (W.- Dld), Suzuki, 16 pnt., 2. Smith (Austr.) (Derbi, 12. 250 cc-klasse: 1. Ivy (GB), Yamaha 365 km in 2.16.24,8 (gemiddelde snelheid 160.220 km.u.), 2. Pasolini (It.), Benelli, 2.18.36,8. 3. Rosner (O.-Dld), MZ 2.22.55,8 De gemiddelde snelheid van Smith, de winnaar in de 50-cc-klasse, was 117.31 km.u. Facchetti met de Europa Cup AMSTERDAM. Vijftien Nederlandse ploegen zullen zaterdag 15 en zondag 16 juni deelnemen aan de 51e Wedau-roei- regatta, die in Duisburg wordt gehouden. De 113 verenigingen afkomstig uit W. Duitsland, Engeland, Italië, Joegoslavië, Nederland, Oostenrijk en Zwitserland die deelnemen, hebben 1135 roeiers en roeisters aangemeld. De Nederlandse afvaardiging is als volgt: Heren: Nereus: elite vier met stuurman, twee elite tweeën zonder stuurman, elite vier zonder stuurman, elite twee met stuur man. Laga: elite vier met stuurman, elite vier zonder stuurman, elite lichte acht. Proteus: skiffeur Droog, elite twee zon der stuurman; RIC: elite twee zonder stuurman, lichte skiffeur Reuser. Willem III: skiffeur Van Dis. Proteus - Willem III: elite dubbel twee (Droog-Van Dis). Dames: RIC: elite dubbel vier. ROCCA Dl CAMBIO De twintigste etappe van de Giro werd gisteren gewon nen door de Spanjaard Luis Pedro Santa- marina. De ruim zevenenhalve minuut achterstand, die Merckx op Santamarina telde, maakte op niemand enige indruk. Daarvoor was het verschil in tijd in de algemene rangschikking bijna een uur veel te groot. Veel belangrijker was het feit, dat Merckx' grootste concurren ten opnieuw geen kans kregen de Belg op achterstand te zetten. Vandaag in de 198 kilometer lange rit van Rocca di Cambio naar Block Haus krijgen Merckx' tegenvoeters, die in Feli ce Gimondi hun voornaamste exponent vinden omdat de op de tweede plaats staande Vittorio Adorni uiteraard geen aanval zal doen op het rose ere-habijt daar hij voor dezelfde stal rijdt als de Belg, hun laatste kans. Drie bergen: de 1107 meter hoge Col de la Forca Caruso, de Campo de Giova (1464 meter) en een 2155 meter boven de waterspiegel uitste kende „reus" in de omgeving van Block Haus waarop ook de finish is van de 21ste rit, vormen de lastigste obstakels in deze voorlaatste etappe, maar of de Italiaan dan de negen minuten achterstand op Merckx zal kunnen goedmaken, valt op zijn minst te betwijfelen. Etappe-uitslag: 1. Santamarina (Spanje) de 215 kilometer in 66,623,06; 2. Bitossi (It.) op 6.30; 3. Taccone (It.); 4. Polidori (It) 5. Swerts (Belg.); 6. Schutz (Lux.) 7. Diaz (Sp.); 8. Galera (Sp.) 9. Pfen ninge (Zwits.); 10. Letort (Fr.), allen in dezelfde tijd als Bitossi; 14. Merckx (B. 6.30.42 41 o.a. Haast (Ned.) 6.30.42. Algemeen klassement: 1 .Merckx (B. 95.00.10 2. Adorni (It.) op 4.52; 3. Gimon di (It.) op 9.01 4. Zilioli (It.) op 9.13; 5 Vannest (Belg.) op 10.30; 6. Jiminez (Sp. op 11.38; 7 Motta (It.) op 12.21; 8. Dan celli (It.) op 12.24: 9. Bodrero (It.) op 15.00; 10. Balmanion (It.) op 15.32; 25 Haast (Ned.) op 47.15. DOUGLAS. Over de wedstrijd van de kwartliters op Man viel de scha duw van de dood van de 23-jarige Nieuwzeelandse kampioen Ian Veitch, die zijn debuut op Man maakte. In de tweede ronde (van ruim zestig kilome ter) blokkeerde de motor van Veitch plotseling. Veitch vloog tegen een van de stenen, die de weg markeren, en was op slag dood. PARIJS. Roemenië zal niet tegen Zuid-Afrika uitkomen in de strijd voor de derde ronde Europese zone van het toernooi om de Davis Cup. Georg Cobu- zuc, niet spelend aanvoerder van de Roe meense ploeg, vertelde dinsdag in Parijs: ,Ik heb een telefoongesprek met de Roe meense tennisbond gehad, waarin men mij zei dat Roemenië niet tegen Zuid- Afrika zal spelen. Onze bond zal een telegram naar de organisatoren in Lon den sturen met de mededeling dat Roe menië zich terugtrekt. Wat de reden is weet ik niet." BAZEL. De 50-jarige Zwitser Gott fried Dienst, die zaterdag in Rome de eer ste finale wedstrijd van het toernooi om het Europese kampioenschap voor lan denploegen tussen Italië en Joegoslavië leidde, heeft besloten zijn scheidsrechters- loopbaan te beëindigen. ADVERTENTIE 44.632 tentbewoners, 41.018 zon nebrillen, 28.574 blikopeners en 19.332 pakken Friendchips. U weet wel: dat onmisbare va kantiegenoegen van snack-expert Smiths. Nieuw! Met véél kraak en smaak! (Van onze sportredactie) AMSTERDAM. De sintelbaan van het Olympisch Staeion zal weer eens voor atletiek worden gebruikt. Op 27 juni worden enkele atletieknummers (100 en 800 meter voor dames en he ren) toegevoegd aan het wielerpro- gramma om de Grote Prijs van Am sterdam. Het is ruim acht jaar gele den. dat er in het stadion atletiek be oefend werd.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 15