ONLUSTEN IN QUARTIER LATIN WEER OPROER IN PARIJS Ook dode door gevechten bij Peugeot in Sochaux HET WEER ABN sticht Dual Fund ,Jj£l Kans op ongeluk bij jonge rijders steeds groter J. van Doveren overleden si ml ré a Orgelbouwer eredoctor Na verdrinking van gymnasiast Vietcong beschiet centrum van Saigon Brandschade in '67 60 per inwoner Nederlands Expo- paviljoen op Geen vervoer van gewonden met helikopters Critiek van werkgevers op afvalwaterwet Toestand Blaiberg zeer ernstig heipalen Scherpe critiek nieuwsbladen Geschenken 6.75 Zonnig en droog Aan het strand Zie verder pagina 3 wmmmm ONDERZOEK VERKEERSVEILIGHEID Zinloze miljoenen Het woord is aan Mr. Cals terug uit Japan Bij verkeersongelukken Bekende circuskenner STYLE AND PERFECTION Com pensatieregeling VOOR VADER Nu ook: Gen. Cronjéstraat 143 Hotel „Brederode" ZAKENLUNCH 58e JAARGANG NUMMER 184 DINSDAG 11 JUNI 1968 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 15437, chef bezorging tot 7 u. 10519. Tel. red. 15389, na kantooruren 02560-6726. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Adj. Hoofdredacteur: E. Koning IJmuider Courant WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement bij vooruitbetaling, 13,per kwartaal, 14,50 franco per post, 1. per week. Losse nummers 25 cent. Giro rekening IJmuider Courant no. 129288 Directeur: Mr. H. C. van der Mye PARIJS (AFP) De dood van een gymnasiast in de omgeving van Meu- lan is maandagavond aanleiding ge worden tot het hevigste studenten- oproer in Parijs sinds tweeëneenhalve week. Tot in de vroege ochtenduren duurde in het Quartier Latin de felle strijd tussen twee- a drieduizend stu denten en enige honderden leden van de oproerpolitie voort, waarbij de stu denten gebruik maakten van benzine bommen en barricaden opwierpen. Volgens dc politie liepen 26 ordebewa kers verwondingen op. Van de ongeveer vijftig manifestanten die werden aange houden, werden er 22 in hechtenis ge houden. De betogers wierpen negen barri caden op. Zestien auto's en twee kiosken gingen in vlammen op. Vijftien maal kwam de brandweer in actie. Het incident met de gymnasiast een militant lid van de pro-Chinese beweging deed zich voor in de omgeving van de Renaultfabrieken te Flins, ten westen van Parijs, waar al sinds zaterdag relletjes gaande zijn tussen stakers, werkwilligen en de politie. Volgens de politie was de jongen met andere deelnemers aan een opgebroken politieke bijeenkomst in de Seine gesprongen om aan ondervraging te ontkomen. Ooggetuigen, onder wie een afgevaardigde van de linkse federatie van Mitterrand, Pierre Metayer, hebben ech ter verklaard dat de politie de jongelui achtervolgde en in de rivier gooide. Een duiker haalde de gymnasiast uit het water maar de levensgeesten waren toen al ge weken. Toen het nieuws over de dood van de jongen in Parijs bekend werd trokken duizend tot tweeduizend studenten met een rode vlag onder het roepen van „De Gaulle moordenaar" naar de Place Saint- Michel, waar zij op een politiemacht stuit ten die hun de weg naar de noordelijke Seine-oever versperde. Nadat de 2 par tijen enige tijd zonder grote incidenten tegenover elkaar hadden gestaan, begon nen de gevechten waarbij de politie lang zaam oprukte. De studenten probeerden met alle mo gelijke middelen deze opmars te vertra gen. Zij draaiden brandkranen open, be kogelden de politie met benzinebommen en straatstenen en vormden barricaden. De politie maakte op grote schaal gebruik van traangasbommen en oefengranaten. Tenslotte trokken de studenten zich terug in de Sorbonne, waarvan nog vele ruiten in de voorgevel met traangasbommen door de politie werden ingegooid. Kort na acht trok de politie zich terug W eerrapporten 1, 2 Agenda van IJ mond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 9 Van Dag tot Dag3 A cht er grond3 Buitenlands nieuws3, 7, 9 Uit stad en omgeving4, 5 Feuilleton 7 Beeldverhalen 7 A ange stipt 7 Kunst 11 Radio en tv 11 Economisch nieuws 13 Scheepsberichten 13 Beurs 13 Sport 15 Luidsprekers 14 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's Verwachting van het K.N.M.I., geldig van dinsdagavond tot woensdagavond: Droog en vrij zonnig weer. Over wegend matige noordoostelijke wind. In het algemeen dezelfde temperaturen als vandaag. Volledige weerrapporten op pagina twee. (Van onze weerkundige medewerker) De eerstkomende dagen goed strand weer met veel zon en een matige wind tussen noord en noord-oost. Tempera tuur 17 graden. Zeewater 14 graden. Vooruitzichten: Een hogedrukgebied komt boven de Noordzee en houdt het weer stabiel. De temperatuur zal lang zaam gaan stijgen. en openden de studenten de deuren van de Sorbonne weer. Het studentenverbond Unef heeft de ge hele bevolking opgeroepen dinsdagavond naar het Gare de L'Est te komen voor een protestbetoging tegen de moord op de gymnasiast. Aan het begin van de vijfde week sinds iet uitbreken van de algemene staking in Frankrijk zijn nog ruim een miljoen werknemers en de overgrote meerderheid van de studenten in staking. Tegenover het feit dat een tiental mil joen Franse werknemers het werk heeft hervat, staat dat twee bolwerken van de staking de strijd voortzetten: de studenten de auto-indusrie. Deze waren ook de „gangmakers" van de algemene staking. Daarnaast zijn er de „weerbarstige" sec oren als 't metaalbedrijf, de koopvaardij het middelbare onderwijs en de ORTF, de Franse radio en televisie, waar de onder handelingen in een impasse zijn geraakt. Wat de universiteit betreft, is de toe stand duidelijk: men weigert elk gesprek met de minister van Onderwijs. De stu denten en hoogleraren die aan hun zijde staan houden nog steeds de universiteits lokalen bezet waarin zij hun eigen ont werp voor universitaire hervormingen opstellen. Weliswaar minder duidelijk maar even eens vastbesloten zijn de arbeiders in de Franse automobielindustrie, vooral in de bij Parijs gelegen bedrijven van Simca, Citroen en Renault, dat wil zeggen het bedrijf in Billancourt. In de Renault- fabriek te Flins schijnt een neiging te bestaan om het werk te hervatten. Vanmorgen is bij gevechten bij de Peu- geot-fabriek te Sochaux weer een dode gevallen. Het was een jonge manifestant, die betoogde tegen de werkhervatting. Verscheidene andere betogers liepen ern stige verwondingen op. AMSTERDAM. De Algemene Bank Nederland. H. Albert de Bary en Co., C. Lind en Zoon en Van der Hoop, Offers en Zoon hebben opgericht de N.V. Be leggingsmaatschappij IKA. Deze beleg gingsmaatschappij heeft de voor Neder land unieke constructie van een zgn. dual fund. Tot gelijke bedragen zal IKA obliga ties en aandelen uitgeven, waarvan de opbrengst uitsluitend in aandelen zal wor den belegd. Alle inkomsten in contanten uit de beleggingen zullen, onder aftrek van kosten, worden uitgekeerd aan de obligatiehouders. De looptijd van de obli gatielening is twintig jaar. De waarde groei van de aandelenportefeuille zal uit sluitend aan de aandeelhouders ten goede komen. Een bijzonder aspect van de nieuwe be leggingsmaatschappij IKA is de hefboom werking van de beleggingen, waaruit voor de obligaties twee maal het inkomen en voor de aandelen twee maal de koers fluctuaties van een conventionele beleg ging zullen resulteren. Parijs staat voor een nieuwe uit barsting van ongeregeldheden. Ov de Boulevard St. Michel in het Quartier Latin raakten studenten, die auto's in brand staken, slaags met de politie. Men verwacht van daag weer massale studentenbe togingen en hernieuwde botsingen met de politie, die in de afgelopen nacht een uitgebrande auto op het slagveld van de „rive gauche" de linkeroever van de Seine moest achterlaten. SAIGON (AFP-Reuter). De Viet cong heeft vanmorgen het centrum van Saigon met raketten beschoten. Er zou den zeker veertien doden zijn gevallen. De aanval, die bij het aanbreken van de dag begon, duurde ongeveer twintig minuten. In die tijd sloegen negentien projectielen in het centrale gedeelte van de stad in. Een raket viel op nog geen meter afstand van het presidentiële paleis. Vier andere troffen Hit Toe Do, de hoofd straat. Het was de achtste achtereenvol gende dag, dat de Vietcong de hoofdstad onder raketvuur nam. De Zaandamse orgelbouwer Dirk Flenttrop heeft in de Verenigde Sta ten een eredoctoraat in de musico logie in ontvangst genomen. Tijdens de installatie in het College te Ober- lin in Ohio, die maandag werd ver richt door de president dr. Robert K. Carr, werd hem door professor George E. Simpson als teken van zijn nieuwe waardigheid de cappa om de schouders gehangen. vb#' 9, m v."'//.fa siy mwmm V/jv' V 'i UTRECHT. De ongevallenkans in het verkeer bij jonge automobilisten wordt steeds groter. Dat zei vanoch tend de directeur van de Stichting Wetenschappelijk Onderzoek Ver keersveiligheid, ir. E. Asmussen, in de algemene vergadering van de Unie van Schadeverzekeraars. Hij maakte de resultaten bekend van een steekproef- onderzoek dat de stichting heeft ge houden. Hij illustreerde dit met enkele cij fers. In 1959 was bij 11 percent van alle ongevallen de betrokken bestuur der jonger dan 24 jaar, in 1963 was dit al 16 percent en vorig jaar rond 20 percent. Ir. Asmussen noemde de jonge rijders gevaarlijker in het ver keer dan de oudere. Hij zei verder dat miljoenen zijn uitgegeven aan het zoeken naar de enige oorzaak per ongeval, hetgeen zinloos is gebleken. De directeur van de stichting signa leerde een onrustbarende stijging van de verkeersongelukken: sinds 1955 een stijging van bijna 150 percent. Alleen in 1957 was sprake van een daling van het aantal dodelijke ongelukken als gevolg van de invoering van de maximum-snelheid in de bebouwde kom. Ir. Asmussen voorspelde dat de ver zekeringsmaatschappijen rekening moeten houden met het feit dat zeker de eerstkomende tien jaar het jaar lijks uit te keren schadebedrag zal blijven toenemen. Alle auto's blijken niet even veilig te zijn, want de ongevallenkans blijkt per auto nog al eens te verschillen. Gebeleken is bijvoorbeeld dat auto's uit een bepaald land een ongeveer 50 percent hogere ongevallenkans hebben dan auto's uit een ander land. Maar hij onthulde niet welke landen dat zijn. Mohammed: Indien Allah de mensen zou straffen om hun ongerechtigheid, zou niemand meer in leven blijven op deze aarde. UTRECHT De totale brandschade in 1967 in Nederland bedroeg f 60 per in woner, aldus is meegedeeld in de jaar vergadering van de Unie van Brandver- zekeraars in Utrecht. De totale brand schade bedroeg vorig jaar f 800 miljoen. In januari van dit jaar was het al f 211 miljoen, onder meer door de branden in Pernis. In een causerie over brandpreventie zei dr. E. C. Wessels uit Baarn, dat de tech nische ontwikkeling van nieuwe bouw materialen en constructiemethoden zo snel gaat, dat de veiligheidstechniek het niet kan bijhouden. Architecten, construc teurs en wetenschappelijke onderzoekers zijn onvoldoende opgeleid in brand schadepreventie. Nieuwe materialen en bouwwijzen maken het mogelijk steeds grotere bedrijfsruimten te bouwen met alle gevaren van dien. Door de toenemen de bevolkingsdichtheid worden brandge vaarlijke gebouwen steeds dichter op el kaar en dichter bij woonwijken gebouwd; door automatisering van werkwijzen wordt de mogelijkheid van menselijk in grijpen bij een onverwachte brand ver minderd. Om de bouwkosten zo laag mo gelijk te houden worden vaak concessies gedaan aan de brandveiligheidseisen. Ten slotte is er ook een verandering in verant woordelijkheidsgevoel, adus dr. Wessels. (Van onze correspondent) DEN HAAG. De proef met lucht machthelikopters voor het vervoer van verkeersslachtoffers, welke deze zomer zou worden gehouden, is voor onbepaalde tijd uitgesteld. Deskundigen hebben destijd verklaard dat de praktische uitvoering bijzonder moeilijk zou worden. De medici die bij het plan betrokken zouden worden, wil len absolute zekerheid dat een per heli kopter van een verkeersweg opgepikte patiënt binnen de kortst mogelijke tijd in een ziekenhuis komt. Bij de plaats van het ongeluk moet een landingsmoge lijkheid voor een helikopter zijn. Boven dien dient er een ziekenhuis in de omge ving te zijn met eveneens landingsmo gelijkheden. Helikopters kunnen alleen bij redelijke weersomstandigheden en daglicht opereren. Er zal dan ook altijd een ambulance "achter de hand moeten worden gehouden en dat levert bij het huidige ambulancevervoer langs de rijks wegen grote moeilijkheden op. DEN HAAG. In een adres aan de leden van de Tweede Kamer heeft de raad van Nederlandse werkgeversverbon den bezwaren geuit tegen de wijze waar op de minister van Verkeer en Water staat de wet over de verontreiniging van oppervlaktewateren ten uitvoer wil leg gen. De raad is het met de minister eens dat de wet er zo spoedig mogelijk moet komen, maar meent dat het niet ver lenen van bijdragen, subsidies en fiscale faciliteiten bij de aanleg of het onder houden van afvalwaterlozingen een sterke prikkel voor de industrie om in een zo vroeg mogelijk stadium zelf maatregelen te treffen, wegneemt. De raad acht een verduidelijking ge wenst van de bedragen die het rijk voor de bestrijding van de waterverontreini ging ter beschikking zal stellen. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM. Vanmorgen is in Driehuis-Westerveld het stoffelijk over schot verast van de heer J. van Doveren, journalist, schrijver over circus en va riété en de laatste jaren impressario. Hij overleed vrijdag plotseling tijdens vakan tie in Madrid. Hij was 68 jaar. De heer Van Doveren gold in Neder land als een van de grootste kenners van het circus. Hij is vele jaren perschef ge weest van het circus Strassburger. Hij was medewerker van een aantal tijd schriften en dagbladen, onder meer van ons blad. KAAPSTAD (Reuter) Dr. Philip Blaiberg, de Zuid-Afrikaan die de langst levende mens met een nieuw hart is, bevindt zich in zeer ernstige toestand in het Kaapse ziekenhuis „Grote Schuur" en is onder spoed-behandeling, aldus een bulletin van het ziekenhuis. Een woordvoerder voor het ziekenhuis wilde niet zeggen of de 59 jaar oude tand arts een infectie heeft of dat zijn lichaam is begonnen het getransplanteerde hart af te wijzen. Toen zijn echtgenote mrs. Eileen Blaiberg het Groote Schuur zie kenhuis binnenging zag zij er zeer zor gelijk uit. Burgemeester. Tot burgemeester van Mid- delharnis is benoemd de heer J. van Es, sinds november 1963 burgemeester- secretaris van Oud-Alblas. Hij is 37 jaar en lid van de A.R.P. ADVERTENTIE woninginrichting SPIJKER SNELLlUSSTRAAT 23-27 - IJMUIDEN SCHIPHOL. „Het Nederlands pavil joen komt, omringd door water, op de wereldtentoonstelling van 1970 in het Japanse Osaka op een mooie plaats te staan, maar de bouwkosten vallen niet mee: de grond is drassig en er zal, net als in ons land, geheid moeten worden". Dit zei vanochtend de commissaris- generaal van Nederland voor deze ten toonstelling, oud-premier mr. Cals bij zijn terugkeer uit Japan op Schiphol. Volgens hem zijn de bouwkosten in Japan 50 per cent hoger dan in Nederland. Hij ver wacht dat ze nog zouden stijgen, als ge volg van de enorme bouactiviteit, nodig om de wereldtentoonstelling binnen twee jaar op te bouwen. Architect professor J. B. Bakema, die een voorlopig ontwerp voor de Neder landse inzending maakt, is nog in Japan. Professor Bakema heeft onder andere het Nederlandse paviljoen op de Expo in Brussel, het gebouw van de Wereldom roep in Hilversum en „Het Dorp" in Arn hem ontworpen. AMERSFOORT. De voorzitter van de NNP (de organisatie van uitgevers van niet-dagelijks verschijnende kranten) de heer A. M. Banda heeft scherpe kritiek geleverd op de voorgestelde compensatie voor in 1967 gederfde advertentie-inkom sten als gevolg van TV-reclame. Het ministerie van CRM heeft als nieuw element het „tekstvolume" ter tafel ge bracht, waardoor de werkelijk geleden schade wordt vervangen door een subsidie op basis van met redactionele tekst be drukt papier, waarvan de oppervlakte vermenigvuldigd wordt met de oplage. De grootste uitkeringen, aldus de heer Banda, gaan op deze manier naar bladen met zeer grote oplagen. En deze hebben er op grond van hun rendementspositie het minst behoefte aan. ADVERTENTIES Grote Houtstraat 163 t.o. de Ruïne van Brederode Santpoort Tel. 0 2560 - 8012 groentesoep biefstuk tartaar diverse broodjes rosbief - fricandeau - ham - kaas fruit koffie Dagelijks aan de vleugel John Bading Restaurant a la carte Cocktailbar Plate service MIDGET GOLF

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 1