Academische Raad boos over publikatie vertrouwelijke nota Delegatie bij minister Veringa Aldert wip een stuk kaas* uit het vuistje en NIGERIA DREIGT MET TEGENMAATREGELEN voor Haarlem en de IJmond Thaise charme op KLM-route 1 u I Studenten Akkoordopenbaarmaking nodig voor vruchtbare discussie Nieuw roulettespel in Amsterdam Geen scheuring in Boerenpartij Deel Haags Parket van Justitie naar Almelo Turkse minister komt praten over de gastarbeiders Luns sprak voor de vuist weg Bus en auto na botsing in brand Mooie weer blijft ll DINSDAG 11 JUNI 1968 2 W etswijziging Drie maanden „afkoelen" Gesprek Na staking Nederlandse wapenleveranties Biafra: Humaan Duizenden paraplu's verbrand in Utrecht ONVERWACHTE ETERS? VISCONSERVEN! In Portugal en Egypte m f| Haarlem Velsen-IJ muiden Beverwijk Heemskerk is ïf li 8x u DEN HAAG De voorzitter van de Academische Raad prof. H. H Janssen heeft gisteravond gezegd het ongepermitteerd te vinden dat het Nederlands Studenten Akkoord .,een vertrouwelijk en intern vergaderstuk van de raad" heeft verspreid. „Het gaat om een tekst die niet het eigen dom is van het N.S.A. en die ook niet het recht heeft het werkstuk te publi ceren". Het werkstuk werd opgemaakt door een werkgroep van de Academische Raad, die hiervoor in Lochem vergaderde. Dit rapport-Lochem werd in een bepaald aantal genummerde exemplaren vertrou welijk toegezonden aan de leden van de Academische Raad, de leden van het In- ter-academiaal Contactorgaan van Staf conventen, en aan leden van de Com missie Studentenaangelegenheden. AMSTERDAM De Amsterdamse nachtclubexploitant Kees Manders heeft het exploitatierecht verkregen van het behendigheidsspel „Roco-roulette", dat de bezitter enige maanden heeft geëxploi teerd in een hotel in Laren, zonder dat de Justitie heeft ingegrepen. De heer Manders wil dit spel van 1 juli af aan drie tafels gaan exploiteren in zijn club „Moulin Rouge" aan het Thorbeckeplein. Als het spel succes heeft wordt het ook in andere plaatsen geïntroduceerd, bij voorbeeld Scheveningen. ADVERTENTIE djf voedzaam gemakkelijk lekker Autodief. Na een achtervolging is in Amsterdam een 25-jarige man met een in Emmen gestolen auto door vier po- litie-auto's klemgereden. Toen de man, die uit een psychiatrische inrichting was ontsnapt, toch nog trachtte te ontko men werd een band van de auto lekge- schoten, waarna de wagen tegen een lichtmast tot staan kwam. Pas toen een portierruit was stukgeslagen kon de man worden aangehouden. Hij had sie> raden in zijn bezit, die van een inbraak in Emmen afkomstig waren. Derde inbraak. Bij een inbraak in een ju welierszaak in de Torenstraat in Den Haag zijn 160 dames- en herenhorloges met een totale waarde van zestiendui zend gulden gestolen. De inbrekers kwamen aan de achterzijde binnen. Zij namen ook vijftien gulden uit de kassa mee. Het is de derde keer in twee maanden dat bij deze juwelier is in gebroken. Prof. J. van der Schuit overleden. In de ouderdom van 85 jaar is in Apeldoorn overleden prof. J. J. van der Schuit, oud-hoogleraar van de theologische ho geschool der Christelijke Gereformeerde Kerken te Apeldoorn. Hij is o.m. vice- president geweest van de Internationale Raad van Christelijke Kerken (I.C.C.) en 25 jaar lang hoofdredacteur van het weekblad „De Wekker". Ontsporing. Het treinverkeer tussen Dor drecht en Rotterdam is gisteravond ge- «tagneerd doordat bij Zwijndrecht enke le wagons met breuksteen uit België, bestemd voor Europoort, uit de rails lie pen. Een TEE-trein moest worden om geleid en twee treinen tussen Rotter dam en Dordrecht moesten vervallen Andere treinen liepen vertraging op van ongeveer een half uur. Het NSA heeft verklaard de nota van de raad te hebben gepubliceerd „in het belang van een vruchtbare discussie over organisatie en bestuursvorm van univer siteit en hogeschool". Verder heeft het in een open brief, die aan de Academische Raad is toegezon den, de raad gevraagd op 22 juni geen definitieve beslissing te nemen over het uit te brengen advies met betrekking tot de organisatie en het bestuur van de uni versiteit en de hoge school, maar de dis cussie voort te zetten samen met het wetenschappelijk korps, met name met de wetenschappelijke staven en studenten. In de nota staat dat de interuniversitai re samenwerking dient te worden ver stevigd en dat daarbij ook de functie en de taak van de Academische Raad in het geding komen. Het invoeren van wijzigin gen in het bestuursstelsel zal niet moge lijk zijn zonder wijziging van de Wet op het wetenschappelijk onderwijs. De Aca demische Raad acht het van veel belang dat bij eventuele wetswijziging niet wordt gestreefd naar de vormgeving van details. De raad meent dat aan de nieuwe bepalingen zoveel mogelijk een algemeen karakter wordt gegeven, waarbinnen vol doende ruimte wordt gelaten voor aan passing der uitvoeringsregelingen aan het .eigen gezicht" van de wetenschappelijke instellingen. Benadrukt wordt dat de ver eenvoudiging van de wettelijke bepalin gen niet ten koste van de duidelijkheid mag gaan. De conclusie van de nota is, dat een rector magnificus het best voor een duur van vier tot zes jaar kan worden be noemd. Bij zijn benoeming dient in het bijzonder te worden gelet op zijn be stuurskwaliteiten. De nota hecht wezen lijk belang aan het handhaven van deze functie. „Het is in dit verband belangrijk dat de hoogleraar die als rector magnificus wordt benoemd, het vertrouwen geniet van het wetenschappelijk korps. De rec- tor-magnificus wordt benoemd door de Kroon op voordracht van het bestuur, dat terzake een aanbeveling vraagt van de senaat en daarover het oordeel vraagt van (Van onze correspondent) EDE. Het hoofdbestuur van de Boe renpartij is er gisteravond tijdens een urenlange vergadering niet in geslaagd de moeilijkheden binnen de partij uit de weg te ruimen. In een na middernacht uitgegeven communiqué wordt gezegd dat de beslissing over de „feitelijke moeilijk heden" over drie maanden zal vallen. Er is volgens het communiqué geen sprake van een splitsing binnen de partij of bin nen de Tweede-Kamerfractie. Er is besloten tot een „afkoelingspe riode" van drie maanden. Wat de „feite lijke moeilijkheden" zijn onthulde het communiqué niet. Maar het conflict zou zijn gerezen rond de heer J. van Nieu- wenhuizen, de administrateur van de par tij. Deze zou met algemene stemmen door het hoofdbestuur zijn benoemd, maar par tijvoorzitter Koekoek ontkent dit. Hij be weert dat de heer Van Nieuwenhuizen is aangesteld door partijsecretaris J. van de Brake, die samen met enkele anderen, onder wie de Tweede-Kamerleden mr. Kroonenburg en E. J. Harmsen, een greep naar de macht zou voorbereiden. Geen van hen wilde vannacht commentaar ge ven. Alleen de heer Van de Brake liet zich de woorden: „Wij hebben de over winning behaald" ontvallen. de bestuursraad. De rector magnificus treedt op als voorzitter van de senaat", aldus de nota. Een landelijke delegatie van het hoger beroepsonderwijs heeft maandag in een gesprek met de minister van Onderwijs, Veringa, haar wensen met betrekking tot de opbouw van de studentenorganisaties en hun inspraak bij het overheidsbeleid kenbaar gemaakt. Bij het gesprek waren ook staatssecretaris Grosheide en de amb tenaren de heren Rutgers en De Bruin. Het overleg betekende een erkenning van de nog maar enkele maanden geleden opgerichte Raad van Studerenden als vol waardige gesprekspartner en behartiger van belangen. De beide bewindslieden waren bereid in het vervolg met de RVS incidentele kwesties te bespreken. De heer Veringa merkte op, dat de vaste Kamercommissie in februari een rapport zal uitbrengen ter ondersteuning van een op handen zijnde herstructure ring van het wetenschappelijk onderwijs. Hierin zal ook de positie van het hoger beroepsonderwijs ter sprake komen. Dan zal worden onderzocht waarom de maxi ma van studietoelagen van het weten schappelijk en hoger beroepsonderwijs niet gelijk zijn (respectievelijk 4300 en ƒ3850). De Raad van Studerenden vroeg een aanloopsubsidie om haar erkenning in het hoger beroepsonderwijs te kunnen bewerkstelligen. De minister zal de moge lijkheden hiertoe laten onderzoeken. Voortaan kunnen de KLM-passa- giers op de route Amsterdam-Bang kok-Manilla ook Thaise stewardes sen ontmoeten. Zes meisjes uit Thai land hebben op Schiphol de stewar dessencursus van de KLM afge lopen. Ze zeggen: ,Kho ton rub duy kham yin dee" in plaats van Wel kom aan boord", maar daar behoeft u niet van te schrikken want ze zijn van meer talenmarkten thuis. LAGOS. (AP) De federale militaire regering van Nigeria heeft maandag ge dreigd de wijdverspreide Nederlandse be langen in Nigeria „nader te zullen be zien", nadat bekend was geworden dat Nederland de wapenleveringen aan Nige ria heeft stopgezet. „De Nederlandse regering heeft door haar maatregel laten blijken niet langer geïnteresseerd te zijn in de handelsacti viteiten die Nederlandse belangen in Ni geria ontplooien", aldus een verklaring van de regering in Lagos. „De federale regering zal dienovereen komstig stappen nemen om de activiteiten van de Nederlandse ondernemingen in dit land nader te bezien". Volgens een recent rapport van de Ni- geriaanse Centrale Bank belopen de Ne derlandse investeringen in Nigria onge veer 560 miljoen dollar. De federale re gering zegt vervolgens in haar verkla ring: „Het is opmerkelijk dat de Neder landse autoriteiten meer geïnteresseerd zijn in het verbod van de verscheping van wapenen naar de federale regering dan in het stopzetten van de levering van wapens via de zwarte markt aan de re bellen, wapens die per vliegtuig naar Biafra worden vervoerd door bronnen die de Nederlandse regering kent". De regering van Biafra heeft met goed keuring kennis genomen van het Neder- UTRECHT Bij een hevige brand in een opslagplaats van de groothandel in parasols en paraplu's van de firma Jac. Sinke zijn een groot aantal tuinparasols, duizenden paraplu's en twee bestelauto's verloren gegaan. landse verbod op wapenleveranties aan Nigeria. Zij noemde dit „een bijzonder humaan gebaar". Een Biafraanse regeringswoordvoerder heeft gezegd: „Wij verwelkomen de be slissing van de Nederlandse regering om de toevoer van wapens en munitie naar Nigeria stop te zetten en wij stellen deze verandering van de politiek van de Neder landse regering ten aanzien van Biafra zeer op prijs". ADVERTENTIE Onverwachte eters? Kalm blijven. Snel een aantal boterhammen beboteren en daarop in een bonte rij de inhoud van uw „ijzeren voorraad" visoonserven: Haringfilets in tomaten-, kerrie-, wijn-, mosterd- of welke andere saus. Makreel in olie, pilchards, tonijn en noem maar op. Altijd in voorraad, altijd handig, voor thuis of op vakantie. 12 (Van onze correspondent) DEN HAAG Een deel van de ad ministratieve werkzaamheden van het Parket van Justitie in Den Haag zal binnenkort in Almelo worden uitgevoerd. Het parket zal binnenkort in Almelo per soneel aantrekken. Het betreft hier uitsluitend personeel voor werkzaamheden als het typen van de vele transactiegiro's (boetes). Die krach ten zijn in Den Haag en omgeving nau welijks te krijgen. Het parket werkt met meisjes van uitzendbureaus, die-echter te vaak van baan verwisselen waardoor de continuïteit in het werk verloren gaat. Ook blijken de free-lance krachten op mooie dagen het strand te prefereren boven het parket Als het experiment slaagt, is het niet uitgesloten dat nog enige administratieve afdelingen van het Haagse parket naar het oosten verhuizen. DEN HAAG Vrijdag komt de Turkse minister van Arbeid, de heer Ali Naili Er- dem, naar Nederland voor overleg met de minister van Sociale Zaken, de heer Rool- vink. Aangenomen wordt dat over de Turkse arbeiders in Nederland zal worden gesproken. Het straffere beleid inzake de arbeidsvergunningen voor deze buitenlan ders heeft er toe geleid, dat tegenwoordig dagelijks Turken worden uitgewezen Ve len van hen worden op Schiphol in een vliegtuig naar Turkije gezet, omdat hun verblijfsvergunning is afgelopen of omdat zij er geen bezitten. Volgens het ministerie van Sociale Zaken werkten in maart 40.000 gastarbeiders in ons land, van wie er ruim 10.000 uit Turkije afkomstig zijn. DEN HAAG Minister Luns heeft in Portugal noch in Egypte enigerlei toe spraak gehouden op basis van een tekst. Van tegenover persvertegenwoordigers gedane uitspraken in deze beide landen bestaan evenmin teksten. Dat heeft mr. Luns geantwoord op vra gen van het Eerste-Kamerlid mr. De Niet (P.v.d.A.), die had aangedrongen op toe zending aan de Kamer van teksten van 's ministers in Portugal en Egypte ge houden toespraken en uitspraken. - Sy y --nu *'y W v-/ A&- f/v U' m w? '>s§ m A y- y' ■yy; 4 08 w g§ vv," y Grote of Sint Bavokerk, vandaag, 20 u.: Orgelconcert door stadsorganist Albert de Klerk. BIOSCOPEN Cinema Palace, 14, 19 en 21.15 u.: „Loon van verraad", 14 j. Frans Hals, 19 en 21.15 u.: „Ik, een min naar", 18 j Lido, 14. 19 en 21.15 u.: „Apenplaneet", 14 j. Luxor, 14, 19 en 21.15 u.: „Zo gezegd, zo gedaan", a.l. Minerva, vandaag, 20.15 u.: „Veel liefs uit Moskou", 14 j. Woensdag, 14.30 u.: „De Witte", a.l. 20.15 u.: Donateursavond „Vrienden van Minerva". Rembrandt, 14, 19 en 21.15 u.: „Maak geen deining", a.l. Roxy, 14.30, 19 en 21.15 u.: „Call-girls van Berlijn", 18 j. Studio, 14. 19 en 21.15 u.: „Twee of drie dingen die ik van haar weet", 18 j. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum (Gr. Heiligland 62): Permanente tentoonstelling van werken uit de Haarlemse school van de 16de tot en met de 19de eeuw, waaronder Hals' meesterwerken. Dagelijks van 10 tot 17 u. Zondag 13 tot 17 u. Bovendien in het Prentenkabinet: „Een keuze uit de col lectie Van Looy", Vleeshal en Vishal (Grote Markt): „Werken in Textiel", expositie van wand tapijten, appliquékleden en textielplas- tieken van 33 kunstenaars. Dagelijks van 10 tot 17 u. en zondag van 13 tot 17 u. Tot en met 21 juli. Bisschoppelijk Museum (Jansstraat 79): Permanente expositie van oude religieuze kunst, schilderijen, middeleeuwse beeld houwwerken, handschriften en kunst nijverheid. Dagelijks, behalve maandag, geopend van 10 tot 12.30 en van 13.30 tot 17 u. Teylers Museum (Spaarne 16): Perma nente expositie van schilderijen, fossielen, instrumenten. Geopend op werkdagen, behalve maandag, van 10 tot 17 u. De eerste zondag van de maand van 13 tot 17 u. Galerie Drengel (Bakkumstr.)„Woem- in" werk van Saul Belem, Kees van Ber- kel, Gerrit van Dijk, André Gouw, Remco van Gugten Berend Pasman, Lou Schou- tens, Karei Slingervoet en Fred van de Wal. Op werkdagen van 20-22 u. en op donderdag, zaterdag en zondag ook van 13-17 uur. Tot 2 juli. De Ark (Nieuw Heiligland): Zomerex- positie. Dagelijks van 10-20 uur. Cruquiusmuseum (Cruquiusweg, Heem stede): Permanente expositie van histo rische stoommachines en grote maquette dag tot en met vrijdag van 9 tot 17 u. van de watersnoodramp van 1953. Maan dag tot en met vrijdag van 9 tot 17 uur Zaterdags van 9 tot 12 u. Stadskweektuin (Kleverlaan): Gelegen heid tot gratis bezichtiging van de kassen en bloemgewassen. Woensdags van 14 tot 17 u. en zaterdags en zondags van 10 tot 12 en 14 tot 17 u. Duysterghast (Boulevard Paulus Loot, Zandvoort)Expositie van beeldhouw werken en glasmozaïeken van Lo en Joke Molenaar. Zaterdag en zondag van 14 tot 16 uur. DIVERSEN Poppentheater Merlijn (Hasselaersplejn 35), woensdag, 14.30 u.: „Prins Dadeltje". DINSDAG 11 JUNI City Theater, 20 u.: „Matt Helm en de verdrukkers". Ruïne van Brederode. Santpoort, 9-20 u. en 21-22.30 u.: Expositie grafiek van Peter Struycken. WOENSDAG 12 JUNI City Theater, 20 u.: „Matt Helm en de verdrukkers". Ruïne van Brederode, Santpoort, 9-20 u. en 21-22.30 u.: Expositie grafiek van Peter Struycken. Felison, Heidestraat 43, IJmuiden-Oost, 14 tot 17 u.: Expositie van werken van de beeldhouwer Ben van Pinxteren. Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum, dagelijks (behalve zondag): 9.3Q tot 12 en 14 tot 16.30 u. DINSDAG 11 JUNI Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: Weekend op de Reeperbaan". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „Coplan schiet met scherp" (18 j.). Galerie Boumans, Breestraat 122. Ex positie werken van Jos Stam: geopend van 9-12.30 en 13.30-18 u. Kennemer Oudheidkamer, huize „Schey- beeck", Velserweg 2, geopend van 14-16 u.; voor groepen op aanvraag. WOENSDAG 12 JUNI Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: ..Weekend op de Reeperbaan". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „Coplan schiet met scherp" (18 j.). Galerie Boumans, Breestraat 122. Ex positie werken van Jos Stam: geopend van 9-12.30 en 13.30-18 u. Kennemer Oudheidkamer, huize „Schey- beeck", Velserweg 2, geopend van 14-16 u.: voor groepen op aanvraag. DINSDAG 11 JUNI Marquette Theater, 20 uur: „Weg van elkaar". ADVER I ENtlE HERENRINGEN Gaarne tonen wij U onze veel heid aan modellen in o.a. zegel- en monogramringen. Vele prijsklassen. U slaagt voor treffelijk reeds vanaf f 60.- HCT HUTS VAN VCNTNOUWfNl HCT MUIS «IET HCT CARILLON GR. HOOTSTR. 49 TEL. 20049 - HAARLEM GRONINGEN Gisteravond laat zijn in Groningen een autobus van het Ge meentelijk Vervoerbedrijf en een perso nenauto met elkaar in botsing gekomen en in brand gevlogen. De bus en de auto brandden geheel uit. De bestuurder van de auto liep ernstig letsel op en werd in een ziekenhuis opgenomen. Enkele buspassagiers liepen lichte kwetsuren op. Het KNMI deelt mee: Een krachtig hogedrukgebied, waarvan maandag het centrum boven de Britse eilanden lag, breidde zich naar Scandina vië uit. Door deze ontwikkeling draaide in ons land de wind naar het noordoosten en stroomde drogere lucht naar ons land. In deze lucht komt vrijwel geen bewol king voor. Daar het hogedrukgebied maar weinig van plaats verandert, zal ook de komende 30 uur de aanvoer van droge lucht voortduren. In het huidige weer type komt dan ook vrijwel geen veran dering. WKKRAPPORTBN Maximum- ai q minimum tempera turen V 3 btnnan- en buitenland Den Heidei regenbui n 15 0.1 Ypenburg licht bew. nno 16 8 0 \Aissingen onbew. no 16 10 0 Celde onbew. nno 16 7 0 De Bilt onbew. nno 16 8 0 Twente mist no 16 5 0 Eindhoven licht bew. nno 18 6 0 Zd -Limburg mist nno 17 6 0 Helsinki onbew. no 19 7 0 Stockholm onbew. nno 18 4 0 Oslo onbew. w.stil 19 8 0 Kopenhagen licht bew. n 18 8 0.5 Aberdeen motregen ozo 20 10 0.2 uonden zw. bew. no 23 13 0 Amsterdam onbew. nno 17 7 0 Brussel zw. bew. no 18 7 0 Luxemburg onbew. nno 16 7 0 Parijs onbew. nno 19 9 0 Bordeaux onbew. no 24 11 0 Grenoble half bew. w.st. 20 7 0 Nice half bew. n 24 18 0 Berlijn half bew. no 18 9 0 Frankfort onbew. no 16 7 0 München onbew. nnw 16 5 0 Zünch onbew. no 17 6 0 Genêve licht bew. no 19 10 0 Locarno zw. bew. w.stil 24 12 0 Wenen regen wnw 12 9 4 Innsbruck regen windst. 16 6 6 Belgrado regen wnw 15 9 8 Athene zw.bew. nnw 26 21 0 Rome zw. bew. no 25 14 0 Barcelona zw. bew. w.st. 24 17 0 Madrid geh. bew. w.st. 14 0 Mallorca licht bew. ono 27 14 0 Lissabon geh. bew. nw 21 14 0 WOENSDAG 12 JUNI Zon op 4.20 uur; onder 21.00 uur. Maan op 23.33 uur; onder 5.10 uur. MAANSTANDEN laatste kwartier Nieuwe maan 17 juni 9.14 uur. 25 iuni 23.26 uur. HOOG EN LAAG WATER IN IJMU1DEN DINSDAG 11 JUNI Hoog water 3.28 uur en 15.58 uur. h Laaip waier '1.41 uur en uur. WOENSDAG 12 JUNI Hoog water 4.17 uur en 16.50 uur. Laag water 0.05 uur en 12.29 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 min. vroeger dan te IJmuiden.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 2