VAN DAG TOT DAG Vietcong kondigt een nieuw offensief aan „Enorme successen in de laatste vier maanden Ray voorlopig niet naar VS Nieuwe wetsvoorstellen controle op vuurwapens Besprekingen met Biafra Johnson gelast diepgaand onderzoek l De terrier van Scotland Yard commentaar op actuele zaken Het wachten is Blaassysteem in „Scorpion" was onbevredigend Slapen alleen is nog geen uitrusten. Geweld in VS Baby gestolen uit ziekenhuis BIJZONDERE P E R Z AANBIEDING: J A P EUROP-ASIATIC WAREHOUSE Britse sancties tegen Rhodesië ramm DINSDAG ID JUNI 1968 3 sater wMmmi v.a.5.95 Admiraal Batcheller: de diep-slaap matras waarop u ook echt uitrust! gj A ont" /is 675.- tot 1000.- SHIRAZ TAFEL KLEDEN 150.- 225.- 275 ■v- é-L reeds vanaf 175.- HAARLEM: KAMPERVEST. HOEK TURFMARKT James Ray, alias Sneyd, alias diverse andere namen is in Londen gearresteerd en zal binnenkort naar de Verenigde Staten worden overgebracht, waar hij zich zal moeten verantwoorden voor de moord op ds. Martin Luther King. Er is geen aanwijzing dat de verdenkingen tegen hem op losse schroeven staan, met andere woorden: in Amerika is men er van overtuigd de juiste man te pakken te hebben. Als dat inderdaad het geval is, rijzen ettelijke brandende vragen. Wie hebben (of heeft) Ray voor de moord op King be taald? Hoe is hij erin geslaagd binnen betrekkelijk korte tijd de halve wereld door te reizen? Op welke manier zal de „grote Man" achter deze affaire proberen de arrestant het zwijgen op te leggen? Zal de rechtszaak, zo die zal kunnen plaats hebben, achter gesloten deuren ge schieden? Er zijn nog tal van andere vragen te formuleren, maar ook door deze enkele wordt het wel duidelijk hoe eminent be langrijk deze arrestant is voor de burger vrede in de Verenigde Staten. Men moet beseffen hoe geladen de negerbevolking van Amerika is en tot welke hoogte de spanning over de vraag „wie doodde King" gestegen is, vooral ook na de moord op Kennedy. De geringste aanwijzing dat onthullingen op een of andere manier worden voorkomen of verdonkeremaand zal het sein kunnen zijn tot een woede uitbarsting die nooit eerder in Amerika vertoond is. Het lijkt langzamerhand een ondoen lijke zaak voor degenen, die belang heb ben bij het verbergen van de waarheid omtrent de dood van King en de beide Kennedy's, om nog de deksel op de doof pot te houden. Het is wel duidelijk dat enkele berekeningen niet hebben geklopt. Of drie afzonderlijke komplotten dan wel één monstercomplot de dood van deze drie grote mannen hebben veroorzaakt, is tot dusver een volstrekt onbeantwoordbare vraag. Veel méér zekerheid is ontstaan omtrent de veronderstelling, dat in geen van de drie gevallen de dader een vol komen geïsoleerde, op eigen houtje han delende figuur is geweest. Het is bijna onmogelijk aan te nemen dat in de nabije toekomst niet grote schokken de Amerikaanse maatschappij en de openbare mening aldaar zullen teisteren. Schokken ten gevolge van ont hullingen of ten gevolge van blijkende verhindering van onthullingen maar in ieder geval schokken die huivering wekkende gevolgen kunnen hebben. „Crime does not pay" (misdaad loont niet) is een geliefkoosd motto voor Ameri kaanse storywriters. Misschien zal binnen kort blijken dat die simpeie filosofie ook in werkelijkheid opgaat. HONGKONG (AP) Het Zuid- vietnamese hoofdkwartier van de Vietcong heeft verklaard dat in de afgelopen vier maanden 295.000 sol daten van de „vijand" door de Viet- Vietnamese politiemannen verlaten een gebouw in de Tu Do-straat in Saigon voorbij de lichamen van twee vrouwen, die door een Viet- bij de aanval verspeeld. congraket zijn gedood. De politie mannen waren binnen in het ge bouw toen de raket insloeg. De linker politieman heeft zijn broek LONDEN (AP) In Londen is van be voegde zijde vernomen, dat de vroegst mogelijke dag waarop Ray krachtens de Britse wetgeving naar de VS kan worden overgebracht, 28 juni is. Mocht Ray zich tegen deze uitlevering verzetten, dan kan het wel tot juli of augustus duren voor hij op transport wordt gesteld. De mogelijkheid dat Ray zich tegen zijn uitlevering zal verzetten is niet gering. Krachtens het uitleveringsverdrag tussen Engeland en de VS kan iemand niet wor den uitgeleverd wegens „politieke mis daden". Ray zal zijn beroep mogelijk op deze basis gronden. Het wordt niet aan nemelijk geacht dat de aanklachten we gens het in bezit hebben van een vals paspoort en een gewapend pistool hinder nissen zullen vormen voor Ray's terug- naar de VS. Naar verwacht wordt zal de regering WASHINGTON. (Reuter) De Ame rikaanse Democratische senator Thomas J. Dodd heeft twee nieuwe wetten voor gesteld, die een strengere controle op vuurwapens mogelijk zouden moeten ma ken, dan de wet die vorige week door het Congres is goedgekeurd. Volgens het eerste voorstel moet de verkoop per post order van geweren en vuurwapens wor den beperkt, (onder de thans goedgekeur de wet vallen wat betreft postorder-ver koop alleen handvuurwapens), het twee de wil iedere eigenaar van één of meer vuurwapens verplichten zijn wapens door de federale overheid te laten registreren. De voorgesteld straf voor overtreding is maximaal twee jaar en/of een boete van ruim zevenduizend gulden. Een andere Democratische senator, Ro bert Byrd, van West-Virginia, heeft een wetsontwerp ingediend, dat moord op, ontvoering van of een aanslag op een Congreslid tot een federaal misdrijf moet maken waarop de doodstraf wordt ge steld. Na de moord op president John Kennedy kwam een wet tot stand waar door moord op de president of vice-pre sident een federaal misdrijf werd, zon der dat daarvoor de doodstraf kon wor den geëist. „Wij moeten zeer energiek handelen om een einde te maken aan de omstan digheden die Amerika tot een land van moord en geweld maken", aldus senator Dodd uit Connecticut. Hij deed zijn voor stellen vier dagen nadat president John son in verband met de moord op senator Robert Kennedy had aangedrongen op ongeveer dezelfde maatregelen als nu door Dodd zijn voorgesteld. „Vroom rouwbeklag over de moord op prominente Amerikaanse leiders is niet langer voldoende. Wij moeten beginnen met de ontelbare duizenden, misschien miljoenen misdadigers, alcoholisten en geestelijk labiele elementen, die zich de laatste dertig jaar door onvoldoende wet- ADVERTENTIE geving van vuurwapens hebben kunnen voorzien, te ontwapenen", aldus Dodd. De senator zei dat tussen 1900 en 1966 in de V.S. 280.000 moorden, 370.000 zelf moorden en 145.000 dodelijke ongevallen zijn gebeurd met vuurwapens. Tegenover dit totaal van 795.000 staan in die periode 550.000 Amerikaanse oorlogsslachtoffers. In Engeland en Japan gebeurden in het begin van de jaren zestig gemiddeld on geveer dertig moorden met vuurwapens per jaar. Dat aantal wordt in de V.S. in twee dagen bereikt, aldus Dodd. in Washington binnen twee dagen een formeel verzoek tot uitlevering indienen. De rechter-commissaris in Bow Street zal dan bezien of de Amerikaanse onderminis ter van Justitie Vinson, voldoende mate riaal bijeengebracht heeft om Ray in de VS te berechten. Het verzoek tot uitleve ring zal in het openbaar worden behan deld, wat betekent dat al het door de VS verzamelde bewijsmateriaal tegen Ray eveneens openbaar zal worden. Dit zal n.l. volgens de normale procedure in het ge rechtshof worden voorgelezen. NORFOLK, Virginia. (AP) Het sys teem van de verloren gegane Amerikaan se nucleaire onderzeeboot „Scorpion" om de ballasttanks te blazen teneinde op te stijgen, was ontoereikend en onbevredi gend, 20 heeft admiraal Edgar H Batcheller tegenover een marinehof van onderzoek verklaard. Batcheller, commandant van de marine scheepswerf in Charleston, Zuid-Caroli- na, zei dat in 1963-'64 op zijn werf een nood-blaassysteem in de Scorpion was ingebouwd, doch hij voegde eraan toe te geloven dat het voornaamste systeem on toereikend was voor de eisen die thans voor de onderzeeboten gelden. De Scorpioen" verdween verleden maand met 99 man aan boord op terug reis naar de V.S. van de Middellandse Zee. cong zijn gedood, gewond of gevangen genomen. Het noemde dit een „uit stekende training voor het komende algemene offensief". De „officiële verklaring", die omgeroe pen werd door radio-Hanoi, zegt dat de Vietcong zowel de Amerikaanse wil tot vechten als de controle van het regime in Saigon over Zuid-Vietnam ernstig aan tast. De afgelopen vier maanden en het ko mende offensief worden door de Vietcong vergeleken met de slag om Dien Bien Phoe, die het einde inluidde van de Franse overheersing. De Vietcong noemt de volgende cijfers voor de periode van 1 februari tot 31 mei: 295.000 soldaten van de vijand gedood, gewond of gevangen genomen. Hierbij 104.000 Amerikaanse en geallieerde (niet- Zuidvietnamese) soldaten. Driehonderdvijftig Amerikaanse vlieg tuigen neergeschoten of in Zuid-Vietnam op de grond vernietigd (hierbij komen dan nog de honderden Amerikaanse vliegtuigen die de Noordvietnamezen bo- van hun land beweren te hebben neer geschoten). 470 oorlogsschepen tot zinken gebracht. Honderd militaire stellingen opgerold. 490 bruggen opgeblazen. In de maand mei zou de Vietcong vol gens de officiële verklaring 72.000 solda ten hebben gedood, van wie 32.000 Ame rikanen en geallieerden, en duizend vlieg tuigen, twaalfhonderd tanks en gevechts wagens en negenhonderd andere militaire voertuigen hebben vernietigd. 230 stuks geschut en 112 bruggen zou den zijn vernietigd, en honderdtwintig oorlogsschepen in deze maand tot zinken gebracht. ADVERTENTIE OLGA LONDEN, (Reuter). In Londen zijn maandagavond geheime besprekingen be gonnen tussen de Britse minister van staat voor gemenebest-zaken en de Bia- fraanse onderhandelaar Louis Mbanefo, zo wordt uit bevoegde bron vernomen. De besprekingen hebben tot doel het overleg tussen Nigeria en Biafra over een oplossing van de burgeroorlog weer op gang te brengen. De besprekingen tussen Engeland en Biafra zouden tot stand zijn gekomen on der auspiciën van de secretaris-generaal voor het gemenebest, Arnold Smith, die een actieve rol heeft gespeeld als bemid delaar in het conflict, ondermeer door zijn aandeel in de totstandkoming van het overleg tussen Nigeria en Biafra in Kam pala, dat vorige maand werd afgebroken. Nietverspreidingsdag. NEW YORK (AFP -Reuter.) De politieke commissie van de Verenigde Naties heeft maandag met grote meerderheid het ontwerp-verdrag tegen verdere verspreiding van atoom wapens aangenomen, namelijk met 92 tegen 4 stemmen (Albanië, Cuba, Tan- zanië en Zambia) en 22 onthoudingen onder wie Frankrijk. Rebellie. De leider van de Oostindiase Naga-rebellen, „generaal" Keito, heeft zijn commandant, generaal Zuheto, ge arresteerd. WASHINGTON (AP) President John son heeft maandag vergaderd met de com missie ter bestudering van het geweld in de samenleving. Hij heeft deze, na de moord op Kennedy door hem ingestelde commissie de volgende opdracht gegeven: „Stel een diepgaand onderzoek in naar de oorzaken van het geweld en de middelen waardoor het voorkomen kan worden, een onderzoek naar ons nationale leven, naar het verleden zowel als het heden, naar onze tradities en onze instellingen, onze cultuur, onze gebruiken en onze wetten". De commissie heeft niet de opdracht de moord op Robert Kennedy te onderzoeken. Dr. Milton Eisenhower is benoemd tot voorzitter van de commissie. Johnson heeft na de vergadering de commissie officieel bij presidentieel bevel geïnstalleerd en zal maandag het congres verzoeken de com missie bevoegdheid te verlenen personen voor verhoor te dagvaarden. Lloyd Culer. een advocaat uit Washing ton is benoemd tot uitvoerend hoofd van de commissie op voordracht van de mi nister van Justitie Clark en de minister van Defensie Clark M. Clifford. De com missie is benoemd voor de tijd van een jaar maar zal waarschijnlijk reeds binnen een jaar rapport uitbrengen. (Van onze correspondent) LONDEN. Een baby van slechts zes tien uur oud is maandag uit een zieken huis in Hackney (O.-Londen) weggegrist, terwijl de moeder een 23-jarige vrouw uit Jamaica op vijftig meter afstand lag te slapen. De baby was te vroeg geboren. Toen de nachtzuster ontdekte dat de wieg leeg was sloeg zij alarm. De baby heeft, voordat de eerste 24 uur van zijn leven om zijn, moedermelk nodig. ADVERTENTIE zeer oude Beloudj Zo juist vangen Kaskay Tapijten Tapijtjes biedt een grootse collectie een enorm assortiment ontvangt via eigen oopkantoor te Téheran iedere naand grote endingen waarde volle Oosterse tapijten Echte nomaden tapijten in oude kleurstellingen fijn geknoopt, Oosterse tapijten woon- en eetkamer. Afmeting 200x300 cm in de prijsklasse van 70/120 tot 100/170 Afmeting. 150/200 tot Dagelijks geopend van 9 tot 6 uur. Maandags gesloten) 170/230 350.- tot 675.- (Van onze correspondent) LONDEN Chef-rechercheur Thomas (in de wandeling „Tommy") Butler, hoofd van Scotland Yards vliegende brigade staat voor de zo veelste keer in zijn jarenlange loopbaan in het middelpunt van de be langstelling. Zodra er sprake is van een belangrijke arrestatie, zoals van de man die er van verdacht wordt dr. Martin Luther King te hebben vermoord, is het Tommy, die deze persoonlijk uitvoert. Hij is de moderne Sherlock Holmes, maar zonder diens ronde jachthoedje en plusfours en zonder diens onafscheidelijke pijp. Meestal bedekt Butler zijn kalende hoofd met een klein groen sportpetje. Hij is slank met smalle schouders, heeft scherpe donkere ogen en een haviksneus. Roken doet hij niet en hij drinkt zelden. Deze 56-jarige ster van Scotland Yard is honderd percent fit. Hij is on getrouwd. „Nooit tijd voor gehad", zegt hij. Dagelijks is hij meestal zes tien uur in touw. Hij is onvermoeibaar. Niet zo leuk voor zijn ondergeschikten, die met hun gezinnen rekening moe ten houden. Maar Tommy heeft een voortreffelijk team opgebouwd, dat in actie komt zodra er iets „groots" aan de hand is. In een wereldstad waar de misdaad welig tiert is er aan werk geen gebrek. Tommy Butler heeft vooral naam gemaakt door zijn onaflaatbare jacht op de daders van de grote treinroof, die hij op één na, Bruce Reynolds, te pakken kreeg. Het was zuur voor hem dat na zoveel moeite twee hunner uit de gevangenis wisten te ontsnappen, maar tenslotte liepen zij weer tegen de lamp. Nog vers in het geheugen ligt Char les Wilson's sensationele arrestatie in diens woning op vijftig kilometer af stand van Montreal in Canada. Wie kwam daar op een ochtend het be sneeuwde tuinpad opwandelen? De on navolgbare Butler. Wilson heeft later Butler er nog speciaal voor bedankt, dat deze zoveel consideratie voor zijn vrouw toonde. „Dat is vanzelfsprekend. Zij heeft toch niets verkeerd gedaan", was Butler's commentaar. Proef op de som. De onmogelijk geachte arrestatie van Wilson was voor Butler de proel op de som. Hij had namelijk met moeite gedaan gekregen dat zijn pen sionering een jaar werd uitgesteld om in staat te zijn de treinrovers één voor één op te rollen. Hij zal nu op 21 juli de dienst van Scotland Yard verlaten, tenzij hij opnieuw: uitstel krijgt, want hij acht zijn levenswerk pas voltooid, wanneer hij ook Reynolds kan inreke nen. Maar dit heeft al kwaad bloed ge zet bij zijn collega's. Tenslotte verla ten alle rechercheurs, hoe goed ze ook zijn, op 55-jarig leeftijd de dienst. Waarom dan een uitzondering? Het antwoord is dat de treinroof een uit zonderlijke misdaad was. De buit be droeg 2.6 miljoen pond, waarvan slechts een fractie werd teruggevon den, ondanks het feit dat praktisch de hele bende kon worden gearresteerd. Men kan natuurlijk zeggen, dat die Tommy Butler een mannetjesputter is, maar dat de meeste arrestaties tenslot te het gevolg zijn van aanwijzingen, die Scotland Yard uit de onderwereld zelf ontvangt of van regelrecht ver raad. Doch niet mag worden vergeten dat het Butler is die overal zijn fuiken uitzet, relaties met de zware jongens onderhoudt en hen tot „lekken" be weegt. Een andere factor is de voor het aanbrengen in uitzicht gestelde belo ningen. Voor de opsporing van de treinrovers is een bedrag van bijna een kwart miljoen pond ter beschik king gesteld. Butler werkt nog volgens de ouder wetse methode. Hij doet periodiek de ronde van de plaatsen, waar de ge zochte of degenen die in nauw contact met hem staan kunnen worden aange troffen. Dat zijn niet zozeer de bars, vroeger het ontmoetingspunt van vele misdadigers, maar eerder de clubs in het Londense West End. Op elk uur van de dag of de nacht is hij bereid iemand uit de onderwereld te ontmoe ten, die hem iets in het oor kan fluis teren. Butler's hele leven draait om de opsporing van misdadigers. Zijn in formatie is fenomenaal en elk detail van een gezicht, een gebaar of het ge luid van een stem van een gezochte die hij kent is in Tommy's hersens ge grift. Butler is één van de schranderste rechercheurs van Scotland Yard. Een meester in de ondervraging. Vandaar dat hij in 1958 door de Britse regering naar Cyprus werd gezonden om de po litie en de militairen aldaar bij te staan in de strijd tegen de Griekse ter reurorganisatie EOKA. Butler gelooft in persoonlijke contac ten met de misdadigers. „Ze zijn niet mijn persoonlijke vijanden", zegt hij tegen degenen, die vinden dat hij wat amicaal met hen omgaat. „Ze zijn de de vijanden van de maatschappij". Butler veracht ze, maar weet op de juiste psychologische wijze met hen om te springen om zodoende hun vertrou wen te winnen. Zijn critici vinden ook dat Butler door al te grote publiciteit te veel met de eer gaat strijken. Want opsporing is altijd teamwerk. Desalniettemin er kent iedereen dat Butler zijn team voortdurend inspireert. Butler moet een perfectionist zijn in zijn taak, waarin tenslotte niets fout mag gaan. Hij wordt koud en onemo tioneel genoemd, maar dit is slechts uiterlijkheid. Want Tommy is werke lijk een vriendelijk mens. Hij is nu een maal een ander type dan zijn grote flamboyante voorganger. Reginald Spooner, die ook een Scotland Yard legende vormt. Butler beschikt echter weer over andere eigenschappen die hem geschikt maken om aan het hoofd van een ploeg van honderdtien van de meest geharde politiemannen te staan. Butler werkt in de Spartaanse at mosfeer van schaars gemeubileer de kamers op de derde verdieping van het nieuwe glazen paleis van Scotland Yard. Meestal brandt er tot midder nacht licht. Voor hobbies heeft Butler nauwelijks gelegenheid. Hij gaat af en toe naar de bioscoop om een western te zien. Reisverhalen vormen zijn wer kelijke ontspanning, maar zijn groot ste hobby is zijn werk. LONDEN (Reuter). De Britse rege ring heeft bij algemene maatregel van bestuur krachtiger dwangmaatregelen te gen Rhodesië genomen overeenkomstig de onlangs aanvaarde resolutie van de vei ligheidsraad van de VN. Volgens de maatregel van bestuur, die vrijdag van kracht wordt, zal iedereen die banden heeft met het Rhodesische be wind van premier Ian Smith de toegang tot het Verenigd Koninkrijk worden ont zegd. Britse vliegtuigen mogen niet op Rhodesië vliegen, onverschillig of zij vracht of passagiers vervoeren en adver tenties en andere activiteiten om mensen te bewegen in Rhodesië te gaan wonen en of werken zijn verboden. Goudvondst. In het toilet van een straal jager van de Australische maatschap pij Qantas is in de nacht van zondag op maandag in Johannesburg een par tij van 44 baren goud ter waarde van bijna een half miljoen gulden gevon den. Het goud is in beslag genomen. De Boeing 707 vertrok met twee uur vertraging naar Perth en Sydney via Mauritius. Jordaanse tegenspraak. Jordanië heeft te gengesproken, dat een broer van Sirhan Sirhan, de man die beschuldigd is van de moord op senator Robert Kennedy, aan de Jordaanse autoriteiten is over geleverd nadat hij was beschuldigd van spionage voor Israel. Berggorilla. In de dierentuin van Ant werpen is een berggorilla geboren. Het is de eerste maal dat zo'n heugelijk feit zich in een dierentuin voordoet. Of de baby-gorilla een „jongetje" is of een „meisje" heeft men nog niet kunnen vaststellen, aangezien het betreden van de nachtkooi waar moeder en kind ver blijven, vooralsnog levensgevaarlijk is. inimrnnnnnnnnnnn»1

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 3