Kans op nieuw Vietnam is in Zuid-Amerika niet groot Banden met Verenigde Staten verslappen steeds meer tajiVc de individuele haarlotion Dieven zochten materiaal bij neuroloog over softenonproces Trooping the Colour „Dr. Van der Gouw vroeg om ontslag" Spontane inlevering van wapens in de VS Kinderen speelden met lucifers... Toestand Frederick West verergerd Kinderbescherming wordt duur, zegt minister Polak Stichting koopt Kuinderbrug TaIIKAC DINSDAG II JUNI 1968 9 Felle woorden A ntwoord minister: net even anders alr-r-rr 5§§lf Voor natuurlijke geneeswijze (Van onze correspondent) MONTEVIDEO De belangrijkste vertegenwoordiger van de moderne stroming in de Latijns Amerikaanse rooms-katholieke kerk, monsignore Helder Camara, bisschop van Olinda en Recife in het noordelijke honger- gebied van Brazilië, heeft op een pers conferentie verklaard: „Een invasie op dit contingent door de grote mo gendheden zou ertoe kunnen leiden dat Latijns Amerika in een nieuw Vietnam verandert". Nu speelt dit halfcontinent in de Noordamerikaan- se campagnes voor de presidentsver kiezingen een rol van betekenis, maar van Bobby Kennedy tot Dick Nixon hebben alle kandidaten ver zekerd dat de Noordamerikaanse buitenlandse politiek onder handen moet worden genomen om nieuwe militaire interventies in de toekomst te voorkomen. En een ander feit dat in dit verband de aandacht waard is: een recente reis van generaal Robert W. Porter, chef van het Amerikaanse zuidelijke commando, naar Latijns Amerika, had duidelijk tot doei de Latijns-Amerikaanse legers zo te orga niseren dat zij in het geval van een cas- troïstische opstand niet meer aangewe zen zijn op de hulp van het „speciale korps" dat onder bevel van deze Noord amerikaanse generaal aan het Panama kanaal gereed staat. De betrekkingen tussen de Verenigde Staten en Latijns Amerika komen ook door andere oorzaken op wat lossere schroeven te staan. Er is bijvoorbeeld een toenemende spanning tussen Washing ton en Peru. De Peruviaanse president, Fernando Belaunde Terry, heeft al een paar maanden geleden in een zeer felle TV-rede stelling genomen tegen de Noord amerikaanse senatoren Bourke Hieken- looper (republikein) en Stuart Symington (democraat), die met het stopzetten van alle economische hulp aan zijn land heb ben gedreigd, omdat zijn regering na ja renlange discussies de vestigingen van de „International Petroleum Company", een (Van onze correspondent) DEN HAAG In antwoord op vragen van de Tweede-Kamerleden Van Dijk en Wiegel (beiden VVD) heeft de minister van Cultuur, Recreatie en Maatschappe lijk Werk, mej. Klompé, gezegd dat dr. J. L. van der Gouw heeft verzocht hem per 1 september ontslag te verlenen. De Tweede-Kamerleden hadden de mi nister naar aanleiding van een interview van dr. Van der Gouw met onze corres pondent, gevraagd of het waar is dat er, mede door de gebrekkige organisatie, een wetenschappelijke achterstand van tien tallen jaren bij het Rijksarchief is ont staan. Minister Klompé wijst er op dat zowel de instelling van het ministerie van CRM als het inwerking treden van de nieuwe Archiefwet aanleiding is geweest tot een uitbreiding van de taken van de Rijks archiefdienst. De aanpassing van de be staande organisatie aan deze nieuwe ta ken, waarvoor o.m. uitbreiding van de beschikbare ruimten en meer deskundige medewerking vereist zijn, vordert uiter aard meer tijd dan dr. Van der Gouw gewenst achtte, aldus de minister. dochtermaatschappij van de „Standard Oil New Jersey" heeft genationaliseerd zonder dat een regeling over schadeloos stelling getroffen was. Nog scherper heeft president Belaunde Terry zich nu gekeerd- tegen het feit dat de economische hulp uit Noord-Amerika is opgeschort vanwege het feit dat zijn regering zestien Franse „Mirages" en zes Engelse „Canberra"-vliegtuigen heeft gekocht. „Wij kunnen niet accepteren dat we als gunstelingen worden behandeld", aldus het Peruviaanse staatshoofd. Wé Koningin Elizabeth in amazonezit op de telganger „Fairlight" van de Londense politie tijdens de „Troop ing the Colour"-parade ter gelegen heid van de viering van haar offi ciële verjaardag op 8 juni. De Britse vorstin draagt het uniform imn de Coldstream Guards, wier tweede bataljon met zijn standaard („co lour") paradeerde („trooping"). ADVERTENTIE ZomerBONT bij Witteveen De bontcollectie van Witteveen: Héél veel modellen in héél mooi bont. Zómerbo.it, dus bespaar minstens 10%. Reserveer nu met een aanbetaling van 10%. Tot de herfst bewaren wij uw kostbaar bezit in onze bontkluis. Extra service: gratis diefstalverzekering. Gr. Houtstraat 25-27 Het is tekenend voor het Peruviaanse standpunt, dat de hulp via de „alliantie voor de vooruitgang" uit Noord-Amerika geen geschenk is, door de secretaris-ge neraal van de organisatie van Amerikaan se staten, de vroegere Ecuadoriaanse pre- dident dr. Galo Plaza, in zijn inhuldi gingsrede is overgenomen. Dit is des te opmerkelijker omdat de tegenstanders van zijn benoeming inder tijd verklaarden dat hij teveel van Wash ington afhankelijk zou zijn. Hij zei: „Het beeld van de alliantie voor de vooruitgang wordt nog verder verminkt wanneer men die alliantie ten onrechte voorstelt als een bilaterale overeenkomst. Men moet alleen al vanwege gevoel voor eigenwaarde de voorstelling, dat het om een aalmoes gaat van het continent verbannen. De hulp moet serieus als een investering ter ver zekering van stabiliteit door de suprana tionale organisaties worden behandeld". De situatie op het continent is de laatste jaren veranderd. Onder invloed van de Vietnamese oorlog zijn de Verenig de Staten tot interventie in Latijns Ame rika niet meer bereid en wellicht ook niet in staat. Van hun kant proberen de Latijns-Ame rikaanse landen in stijgende mate de Noordamerikaanse invloed te verminde ren. Dom Helders bewering dat een inva sie door de grote mogendheden zou kun nen dreigen en het gebied in een tweede Vietnam zou kunnen veranderen, wordt echter ook door de Russische houding weerlegd. Steeds meer landen knopen di plomatieke en commerciële betrekkingen aan met de Sovjet-Unie: op Venezuela en Columbia volgt nu Bolivia. Moskou is bo vendien met langlopende kredieten over de brug gekomen. Dit is een van de voor naamste redenen voor de afkoeling van de betrekkingen tussen Moskou en Havana. Fidel Castro verwijt namelijk de Sovjet- Unie dat het in Latijns Amerika zijn vij anden steunt. De Sovjet-Unie probeert in Latijns Amerika de politiek van vreedza me coëxistenti door te voeren, die in scherpe tegenstelling staat tot de „gewa pende actie" zoals Peking, Havana en de nationale bevrijdingsbewegingen die eisen. Het vastlopen van guerrilla-activiteiten in Bolivia, Columbia en Peru wordt door de castroisten de Moskou-getrouwe com munistische partijen (de enige goed geor ganiseerde extreem-linkse gropen) in de schoenen geschoven. De werkelijkheid is, dat bovendien steeds doeltreffender wordt opgetreden door de Latijns-Amerikaanse legers zelf. Veertigduizend van hun offi cieren worden in het Noordamerikaanse kamp aan 't Panamakanaal opgeleid voor de strijd tegen de guerrilla's die met Ame rikaanse uitrusting wordt gevoerd. Dom Helders waarschuwing dat de poli tiek van de grote mogendheden zou kun nen leiden tot een nieuw Vietnam, lijkt in ieder geval ongegrond zolang Peking zich hier niet direct laat gelden. NEW YORK, (AFP). De moord op senator Robert Kennedy heeft in tal van Amerikaanse staten een spontane inleve ring van vuurwapens ontketend. In alle grote steden constateert de po litie, dat particulieren eigener beweging de wapens komen inleveren die zij bezit ten. Ook talrijke leveranciers of hande laars in vuurwapens hebben bekendge maakt dat zij hun bedrijf staken. De di recteur van een winkelbedrijf in Ohio, Marty Rosen, heeft in Columbus verklaard dat de voorraad wapens die hij heeft aan de politie zal worden overgedragen. In Denver heeft een particulier zich tot de bevolking gericht met het verzoek op zon dag vaderdag de wapens die zij be zit op de trappen van het kapitool te de poneren. Gouverneur John Volpe van Massachu setts heeft gezegd dat hij zijn ambtgeno ten van de staten van New England een ontwerp zal voorleggen voor toezicht op de verkoop van vuurwapens tijdens een bijeenkomst op 27 juni. APELDOORN Doordat kinderen met lucifers speelden, is maandagavond een grote landbouwschuur in Uddel (gemeente Apeldoorn) in brand geraakt. De brand weerkorpsen van Uddel, Apeldoorn en Garderen en het brandweerkorps van de luchtmacht uit Nieuw-Millingen, slaagden er niet in de brand te bedwingen. De schuur brandde geheel af. Vijftig ton stro en hooi gingen verloren. ADVERTENTIE I itjil ll* rrrrrrrrtrr i» «S r**»- :v,- -•j -■"r rC'hal-'-'etV'.: Het geheim van het onvergelijkelijke karakter dat aan alleïabac Original creaties eigen is, berust op het volgende principe: van het beste hebben wij het meest edele gekozen en voor u uitgebalanceerd. De individuele geur van Tabac Original vormt een onmiskenbare bijdrage tot verster king van uw strikt persoonlijke accent Alleen onze creaties mogen dit teken Wf dragen. Het is internationaal gedeponeerd en staat garant voor geur en kwaliteit. after shave, pre-shave, scheerzepen en -crèmes, deodorants, talkpoeder, eau de cologne, haarcrème, haarlotïon, luxe zepen czavr.zzxtt eiSSlS SS#— aiMiiï ±L Haartabac is een individuele haarlotion. Bestemd voor de persoonlijke verzorging van uw haar. Haartabac bevordert de natuurlijke bloed circulatie van de hoofdhuid en bestrijdt haaruitval, roosvorming en hoofdjeuk. Regelmatige massage met Haartabac geeft u het gewenste resultaat: gezond, levendig en glanzend haar. Haartabac werkt verfris send en opwekkend. De individuele geur accentueert het gevoel goed verzorgd te zijn. Haartabac in de doserende flacon vanaf 13,95. MAURER+WIRTZ STOLBERG IM RHEINLAND (Van een speciale verslaggever) ALSDORF Naar nu pas is bekend gemaakt hebben onbekenden enkele da gen voor het begin van het Alsdorfer mon sterproces tegen de wetenschappelijke en commerciële staf van de „Chemie-Grunen- thal"-fabriek in Stolberg, ingebroken in het kantoor van de zenuwspecialist dr. Horst Frenkel in Frankfort. De dieven zijn uitgeweest op documen tatie uit de uitgebreide „Contergan"-kar- thoteek van dr. Frenkel en op het tien- duizendvoudige materiaal in zijn archie ven over Conterganslachtoffers en het nu lopende proces. De veiligheidssloten van de karthoteek en de archiefkasten waren verbroken. Of er inderdaad stukken zijn weggehaald is nog niet vastgesteld. Een man zou wekenlang werk hebben om dat te kunnen nagaan. Wel mogelijk is het ook dat een aantal van de bescheiden is ge fotografeerd. Dr. Horst Frenkel is een felle tegen stander geweest van het Contergangebruik. Hij was ook een van de eerste medici, die bij de Duitse regering aandrong op het uit de handel nemen van het veelbesproken kalmeringsmiddel uit de Stolbergse re torten, toen de schadelijke gevolgen van het gebruik daarvan aan het licht kwamen. De politie van Frankfort stelt een bijzon der intensief onderzoek in om de dader(s) van de inbraak te achterhalen. LONDEN (AFP). De algemene toe stand van Frederick West, de Engelsman die op 3 mei in Londen het hart kreeg van een jonge Ier. is „enigszins verer gerd", zo is bekendgemaakt door het zie kenhuis waar hij wordt verpleegd. Hij lijdt aan longontsteking. ADVERTENTIE De matras waarop U wérkelijk uitrustl Van DRAKA. ALMELO. Minister Polak van Pusti- tie acht het noodzakelijk dat onderzocht wordt hoe de efficiency en doelmatigheid van de kinderbescherming kunnen wor den verbeterd. De minister zei dit bij de opening van het kantoor van de Raad voor de Kinderbescherming in Almelo. Het maatschappelijk werk gaat steeds meer geld kosten. De totale kosten voor de kin derbescherming naderen thans reeds 10 percent van de totale rijksuitgaven. Het zal nodig zijn aan de economische aspec ten van de kinderbescherming meer aan dacht te besteden, aldus minister Polak. EMMELOORD. Voor bijna een kwart miljoen gulden is het vroegere dorp Nieuw Holland (Kuinderbrug) in de Noordoostpolder in handen overge gaan van de stichting Voorlichting Ne- tuurlijke Geneeswijze. Kuinderbrug is een vakantieoord. De oppervlakte is ruim vier hectare, waarop 23 stenen huisjes, een paviljoen, een bar en enkele schuren zijn gebouwd. De erf pacht loopt tot het jaar 2061. Het bun galowpark Nieuw-Holland verkreeg be kendheid door de „Honeymoonhuisjes", bestemd voor pas getrouwde paartjes. De eigenares heeft het vakantieverblijf verkocht omdat zij reeds enkele andere vakantieoorden exploiteert. De stichting Natuurlijke Geneeswijze is ongeveer zes jaar geleden opgericht, o.a. door de Bond ter Bestrijding van Vivi sectie en de Vegetariërsbond. In Den Haag heeft de Stichting een gezondheidshuis. Daar is geen plaats om mensen die er lichamelijk of geestelijk weer bovenop moeten komen enige tijd onder te brengen. Daarom is nu Kuinder brug aangekocht.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 9