DDR eist passen en visa van Westduitse Eerlijngangers Zware belemmeringen voor vrachtverkeer Inkomen van de koningin omhoog HET WEER Korter werken ambtenaren Weer slachtoffers door botsingen in Frankrijk CGT roept op tot staking Balans der onlusten Zaanstreek wil beperking voor Mobil Oil regenkleding morris P. 0NRUST&ZN. Burgemeester SchiitzKoude oorlog weer uitgebroken Stemmen staakten over motie op wapenwet Scherpe bewaking burgemeester Lindsay Joegoslavië meer bij Nederlanders in trek „Bona Fide" door Denen opgebracht In beroep bij de Kroon Regeringsvoorstel: Zie verder pagina 2 Iets warmer Aan het strand Zie verder pagina 13 Zie verder pagina 3 Toeristen mijden Frankrijk Gevist binnen de verboden zone? I let woord is aan i T axichauf feurs orood HOTEL „BREDERODE ZAKENLUNCH 6.75 58 e JAARGANG NUMMER 185 WOENSDAG 12 JUNI 1968 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 15437, chef bezorging tot 7 u. 10519. Tel. red. 15389, na kantooruren 02560-6726. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Adj. Hoofdredacteur: E. Koning IJmuider Courant WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement bij vooruitbetaling, 13,per kwartaal, 14,50 franco per post, 1. per week. Losse nummers 25 cent. Giro rekening IJmuider Courant no. 129288. Directeur: Mr. H. C. van der Mije (Van onze correspondent) BONN Westberlijns burgemeester, Klaus Schütz, meent dat de koude oorlog weer is uitgebroken. Hij heeft dit verklaard naar aanleiding van het besluit van de Oostduitse regering om voortaan van Westduitsers passen en visa te verlangen, als zij over land van de Bondsrepubliek naar West-Berlijn willen reizen, en tevens als zij de DDR willen bezoeken. Tegelijkertijd heeft de Oostduitse regering een aantal besluiten bekend gemaakt, die aanzienlijke moeilijkheden met name door drakonische be lastingen zullen gaan opleveren voor het vrachtverkeer tussen de Bonds republiek enerzijds en West-Berlijn en de DDR anderzijds. Vracht naar een adres in West-Berlijn gezonden, wordt voortaan teruggestuurd als uit het adres de indruk zou kunnen ontstaan dat West-Berlijn een deel is van de Bondsrepubliek. Het Ulbricht-regime zegt dat de verre gaande maatregelen als tegenactie zijn bedoeld tegen de wetgeving op de nood toestand ,die kort geleden door de Bonds- (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG. In afwachting van een Grondwetswijziging ter herziening in 1971 van de financiële verhouding tussen het rijk en het Koninklijk Huis stelt de regering de Tweede Kamer voor het jaar inkomen van de koningin van 2,5 tot 4,75 miljoen te verhogen. Voorts wil de staat het paleis Soestdijk met bijbeho rende gebouwen en 75 ha grond van de koningin kopen en het haar daarna ter beschikking stellen. Een commissie zal advies uitbrengen over de vraag of de belastingvrijdom voor de koningin ongewijzigd moet worden ge handhaafd. Het personeel van de hofhou ding zal volgens het voorstel in rijks dienst worden overgenomen. De uitgaven, welke verbonden zijn aan de specifieke uitvoering van het koning schap zullen ten laste van het rijk ko men. Deze uitgaven zijn zo groot gewor den dat zij de inkomsten van de koningin uit haar privé-vermogen aanzienlijk over schrijden. W eerrapporten 1, 2 Agenda van IJ mond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 17 Van Dag tot Dag 3 Buitenlands nieuws 3, 13 Uit stad en omgeving 5, 7, 9, 11 Kennemer Kruimels 9 Economisch nieuws 13, 19 Kunst 15 Radio en tv 15 Feuilleton 17 Beeldverhalen 17 Aangestipt 17 Scheepsberichten 19 Beurs 19 Sport 21 Dit nummer bestaat uit tweeëntwintig pagina's Verwachting van het K.N.M.I., geldig van woensdagavond tot donderdagavond Vrij zonnig en op de meeste plaat sen droog weer. Matige, overdag af en toe vrij krachtige noordooste lijke wind. Dezelfde temperaturen als vandaag of iets hogere. Volledige weerrapporten op pagina twee. (Van onze weerkundige medewerker) Ook morgen zonnig strandweer met een matige tot vrij krachtige noord oostelijke wind en een middagtempe- ratuur van 17 tot 18 graden. Zeewater 15 graden. Vooruitzichten: Het blijft nog zon nig met een kleine stijging van de temperatuur. dag is aangenomen. De timing is goed gekozen. Eind deze week zal de Bonds raad de Westduitse Eerste Kamer aan de wetgeving op de noodtoestand het fiat moeten geven. Binnen de Bondsraad bestaat enige aar zeling, maar niet genoeg om de wetge ving op het laatste moment nog te doen kelderen. Van officiële zijde is de hyste rie rond de besluiten van Ulbricht losge broken. Dit is ook te begrijpen, omdat achter deze bepalingen geen ander oog- WASHINGTON. (AP) De juridische commissie van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden heeft gestemd over een motie op de wapencontrolewet van pre sident Johnson. De stemmen staakten (16-16), maar de Democratische commis sievoorzitter Emanuel Celier van New York heeft verklaard volgende week een gunstiger uitslag der stemmen te ver wachten. De motie, in de senaat ingediend door de Democratische senator Thomas Dodd van Connecticut, betreft een verbod van verkoop per postorder van geweren. De commissie heeft besloten op 20 juni opnieuw te stemmen. Celier verklaarde dan een compromisversie te verwachten. President Johnson heeft er dinsdag avond op het Witte Huis bij de commis sie op aangedrongen „deze schokkende klap voor de veiligheid van iedere bur ger in dit land" spoedig te herzien. NEW YORK (Reuter). In verband met dreigementen om hem van het leven te beroven en de arrestatie van een jon geman met een mes op het bordes van het New Yorkse stadhuis zijn veiligheids maatregelen getroffen ter voortdurende bescherming van het leven van New Yorks burgemeester Lindsay. Gisteren werd de negentienjarige Car los Valle gearresteerd, die de burgemees ter wilde spreken, maar niet wilde zeggen waarover. Hij bleek bovendien een lang mes bij zich te hebben. De tegenstand biedende jongeman is naar een ziekenhuis gebracht voor een psychiatrisch onder zoek. Volgens de politie heeft hij reeds eerder een psychiatrische behandeling ge had. Een woordvoerder van de New Yorkse politie heeft gezegd, dat burgemeester Lindsay voortdurend waarschuwingen ontvangt waarbij wordt gedreigd met een aanslag op zijn leven. Daarom zijn bui tengewone maatregelen genomen ter be scherming van zijn leven. Ook de New York Daily News heeft geschreven dat een onlangs door de bur gemeester van New York ontvangen drei gement grote ongerustheid bij zijn mede werkers heeft gewekt en dat onmiddellijk extra-veiligheidsmaatregelen zijn getrof fen. merk schuilgaat dan de Bondsrepubliek ertoe te dwingen te zeggen, wat zij tot op heden heeft geweigerd te zeggen, na melijk dat de DDR een souvereine staat is en hierin evenzeer buitenland als ieder ander land dat aan de Bondsrepubliek grenst, en verder waar dan ook in de wereld. De regeringswoordvoerder Diehl ver klaarde gisteravond in een televisieuit zending dat de regering van de DDR met ernstige provocaties probeert te verstoren, wat door de vredelievende landen in oost en west is opgebouwd. Verder meende Diehl dat de DDR door deze maatregelen zichzelf verder „isoleert". De woordvoer der deelde overigens mee dat de bonds regering onmiddellijk in beraad is ge gaan bij de westelijke geallieerden, die althans de toegangen naar en van West- Berlijn met het westen garanderen. Er is geen twijfel aan dat het besluit van de DDR in strijd is met de afspraken die de vier geallieerden kort na de oorlog hebben gemaakt. (Van onze correspondent) DEN HAAG. Door de onlusten in Frankrijk is het aantal Nederlandse va kantiegangers naar Joegoslavië binnen enkele weken met 10 tot 20 percent ge stegen. De staatsgreep in Griekenland op 21 april van het vorige jaar leverde Joe goslavië ook toen 20 percent meer Neder landse vakantiegangers op. „Exact na te gaan welke invloed de toe stand in Frankrijk heeft op het aantal va kantiegangers naar Joegoslavië is niet mogelijk", aldus de directeur van het Joegoslavisch Verkeersbureau, de heer Jojko Pekic. „Wel wordt ons bureau de laatste weken overstroomd met aanvra gen van Nederlanders, die van hun va kantieplannen voor Frankrijk en Spanje hebben afgezien". DEN HAAG. Voor bepaalde groepen ambtenaren wordt met ingang van 1 sep tember de werktijd met een kwartier per dag verkort. In de centrale commissie voor georganiseerd overleg in ambtena renzaken, is men het hierover eens ge worden. De werktijdverkorting geldt voor de ambtenaren, die nu 45 uur per week wer ken. Tot deze categorie behoren niet de ambtenaren van de departementen, maar bijvoorbeeld wel de politie-ambtenaren. Technische bezwaren maakten het on mogelijk de werktijdverkorting eerder dan op 1 september 1968 te laten ingaan. Voor die diensten, waarvoor de datum van 1 september niet kan worden gehaald, zal er naar worden gestreefd de datum van ingang zo vroeg mogelijk daarna te stel len, met compensatie op basis van over werk voor een kwartier per dag. ESBJERG Een Nederlands vissers vaartuig, de „Bona Fide" is dinsdag op gebracht door een schip van de Deense visserijbescherming bij het eiland Roe moe, omdat het vaartuig binnen de drie mijlszone zou hebben gevist. Dit werd door de Nederlanders ont kend. Niettemin werd het schip opge bracht. Er heerst onder de Nederlandse vissers enige verwarring over de grens van de driemijlszone. Als beginpunt van de zone wordt het verste punt van Jutland ge nomen zodat op bepaalde plaatsen de zone breder is dan drie mijl. Het eiland Roemoe ligt 37.5 km ten zuiden van Esbjerg, aan Jutlands west kust. Clara Lennart: Iedereen kan een roman schrijven, maar het schrijven van kinderboeken is een gave. Van drie kanten krijgt deze demonstrant er van langs. De persfotograaf rechts draagt een helm met PRESSE erop gekalkt. Terwijl deze tonelen zich gisteravond afspeelden in de buurt van het Gare de l'Est, hielden gehelmde agenten de wacht in een zijstraat waar een brandstapel was opgericht met exemplaren van het dagblad France-Soir. PARIJS (Reuter, AFP en DPA) Het onder communistische leiding staande Franse vakverbond C.GT. heeft in een brief aan premier Pompi dou geprotesteerd tegen het ingrijpen van de politie in een aantal bedrijven waar gestaakt wordt. „De moord op een arbeider (in Sochaux) legt een zware verantwoordelijkheid op de regering", aldus het C.G.T. Het vakverbond eist dat de politie on middellijk bij alle bedrijven wordt terug getrokken. Door de werkgevers politie- troepen ter beschikking te stellen en hen aan te moedigen tot verwerping van de gerechtvaardigde eisen der arbeiders, ver lengt de regering het conflict, heel goed wetend dat zij daarmee provocatie in de hand werkt, zo zegt het C.G.T. Het vindt dat de regering zelf het goede voorbeeld moet geven door de arbeiders van het staatsbedrijf Renault hetzelfde toe te ken nen als zij aan het personeel van andere staatsondernemingen heeft moeten geven. Het C.G.T. herhaalt zijn bereidheid tot overleg. Het C.G.T. heeft de arbeiders in het hele land opgeroepen om vanmiddag van drie tot vier uur het werk neer te leggen. Ze moeten dat uur in hun bedrijven bij eenkomen om hun verontwaardiging te PARIJS (AP) De Franse politie heeft in Parijs het volgende overzicht van de onlusten sinds dinsdag gepu- ciceerd: Vijftienhonderd personen gearre steerd, van wie 44 in hechtenis ge houden voor nader onderzoek. 72 politieagenten gewond. 72 barricaden door de politie ver overd en geslecht. 75 auto's vernield of ernstig be schadigd. Tien politie-auto's vernield. Vijf politieposten min of meer ern stig beschadigd. Vijfentwintig bomen omvergehaald. Zeven lantaarnpalen omgetrokken. Zeven brandmeldingspalen vernield. Zes banken vernield. Alle verkeerslichten langs de Boule vard Barbes vernield over vijfhonderd meter. Talloze verkeerslichten elders ver nield. Talloze verkiezingsborden langs de route verbrand. De brandweer is in de nacht van dinsdag op woensdag driehonderd maal uitgetrokken. (Van onze correspondent) ZAANDAM. De colleges van B. en VV. van alle Zaangemeenten zijn gezamen lijk in beroep gegaan bij de Kroon tegen het ontbreken van bepaalde voorwaarden in de Hinderwetvergunning welke Amster dam aan Mobil Oil heeft verleend. De Zaangemeenten wensen een beper- king van de uitlaat van zwaveloxyde tot maximaal twintig ton per etmaal en een verbod van verspreiding van stoffen wel ke bij mist schadelijk voor de gezondheid kunnen zijn. Voorts moet de geluidshin der van de raffinaderij beperkt worden. Ook dient Mobil Oil aan de autoriteiten bekend te maken welke voorzorgsmaatre gelen tegen calamiteiten zijn getroffen Volgens de Zaanse gemeentebesturen is een aantal voorwaarden, welke in 1965 door de regering, de provincie en het gemeentebestuur van Amsterdam nodig werden geoordeeld, niet in de Hinderwet vergunning opgenomen. tonen. Ook de C.F.D.T. (Confederation Frangaise Democratique du Travail) heeft de arbeiders opgeroepen vandaag het werk neer te leggen. De directie van de Renault-fabrieken heeft meegedeeld haar fabriek te Fhns waar de afgelopen dagen herhaaldelijk is gevochten te sluiten wegens voortdu rend ageren van uiterst linkse elementen. Aan de Spaans-Franse grens hebben boeren barricades opgeworpen om te ver hinderen dat vrachtwagens met goedkope groenten en fruit uit Spanje het land binnenkomen. Een vrachtwagen met to maten is omvergeworpen. De weg van Barcelona over Gerona naar Perpignan is met voertuigen versperd. In Parijs hebben verscheidene honder den stakende taxichauffeurs na een be toging voor het ministerie van financiën bij het dagblad France-Soir de ruiten in gegooid en een vrachtauto van het blad in brand gestoken. De betogers riepen Weg met het gaullisme. In Lyon drongen ongeveer vijftig ge helmde en met loden pijpen en brandblus- apparaten uitgeruste stakers de Berliet- vrachtwagenfabriek binnen en verdreven de werkwilligen en de leiding. Bij de vliegtuigenfabriek van Dassault, Sud- Aviation en Nord-Aviation werd het werk dinsdag hervat nadat maandag een nieuwe arbeidsovereenkomst was gesloten. In de loop van de avond en de nacht hield de politie meer dan duizend beto gers aan voor een onderzoek naar hun identiteit. De ongeregeldheden duurden zowel op de linker- als op de rechter Seine-oever tot diep in de nacht voort. Voor de me dische faculteit hadden de betogers de straat door middel van barricaden ver sperd. Verscheidene studenten droegen puntige ijzeren staven bij zich, waarmee zij de brandstoftanks van auto's lek sta ken om aan benzine voor molotov-cock- tails te komen. De oproerpolitie, die de ene barricade na de andere veroverde, vuurde honderden traangasgranaten af. Het aantal gewonden is niet bekend, maar niemand zou ernstig letsel hebben opge lopen. Daniel Cohn-Bendit, leider van de radi cale beweging van de 22ste maart is gis teravond uit Parijs in Londen aangeko men. Hij mag daar 24 uur blijven om deel te nemen aan een programma van de BBC. Een 49-jarige arbeider is vanochtend vroeg overleden aan de verwondingen die hg gisteren bij de gevechten tussen politie en stakers bij de Peugeotfabriek in So chaux had opgelopen. Het is de tweede dode in de gevechten by Sochaux. Gisteren is een 24-jarig vak bondslid door een kogel getroffen en ge storven. Bovendien is de toestand van een po litieman. die gisteren in het ziekenhuis van Sochaux werd opgenomen met ern stige verwondingen aan zijn buik, bgna hopeloos. Henri Blanchet uit Exincourt, de arbei der van de Peugeotfabriek, liep een sche- delbasisfractuur op, toen hij viel toen hy voor een politiecharge wilde weglopen. De Franse regering overweegt in het gehele land demonstraties te verbieden, zo is in welingelichte kringen te Parijs vernomen. Ook zouden de autoriteiten van plan zijn alle ongewenste buitenlanders studenten en anderen uit te wijzen en alle verenigingen en organisaties te verbieden, waarvan de activiteit de open bare orde dreigt te verstoren. Het kabinet, dat vandaag zijn weke lijkse vergadering houdt, zou niet voor nemens zijn de „noodtoestand" af te kon digen, die de overheid grotere bevoegd heden zou geven. ADVERTENTIES koert POELIERSBEDRIJF Grahamstraat 4 Tel. 11803 HAARLEM BARTELJORISSTRAAT TEL15332 AMSTERDAM LEIDSESTR. (BIJ KCMINGSPL.) TEL223598 t.o. de Ruïne van Brederode, H Santpoort Telefoon 02560-8012 nieuwe haring op toast heldere tomatensoep kalfspasteitje diverse broodjes ham - Berliner leverworst fruit koffie kaas Dagelijks aan de vleugel John Bading Restaurant a la carte Cocktailbar Plate service MIDGET GOLF

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 1