Jaarinkomen van koningin van 2.5 naar miljoen De Staat wil paleis Soestdijk overnemen Senatoren critiseren Luns' „complimentjes mm Chefarine „4" doet wonderen bij pijn of griep! Voorstel aan Tweede Kamer GEREEDSCHAP GIEBELS en Wet tegen watervervuiling JAN VAN DER PIGGE MILITAIREN IN BURGER Mr. Van Riel (VVD) wijst critiek op „hoffelijkheid" af Wé Verontrusting over Grieks regiem Instemming in Tweede Kamer Vervuiler" zal de zuiveringskosten moeten betalen W einig verandering PRAKTISCHE GESCHENKEN De vier middelen, verenigd in Chefarine „4" - elk afzonderlijk al beroemd - wer ken tezamen nog beter en helpen vaak ook dan wanneer andere middelen falen. De combinatie is ideaal om pijn of griep snel en doeltreffend te bestrijden. WOENSDAG 12 JUNI 1968 2 Staat koopt Soestdijk Personeel in rijksdienst In vrije tijd ALS Adres van Nederlanders aan Staten-Generaal RA F-bommenwerper neergestort in Posterholt Haarlem 14 i- Iedere Vader Is Rijp Voor Een Pijp Velsen-IJ muiden Beverwijk KEUKENCENTRUM „IJMUIDEN" 3 c (Van onze correspondent) DEN HAAG. Minister-president De Jong heeft de Tweede Kamer laten weten, dat de regering het in 1966 door het Ka- binet-Cals ingediende voorstel om de in komens van het Koninklijk Huis te ver hogen, vrijwel in zijn geheel wil over nemen. Voorgesteld wordt de huidige uit kering aan koninging Juliana, welke te laag wordt geacht als vergoeding van de kosten verbonden aan de uitoefening van haar functie, te verhogen van 2.500.000 tot 4.750.000. Zij zal dan niet meer ge noodzaakt zijn grote bedragen uit eigen vermogen aan de betaling van onder meer het hofpersoneel ten koste te leg gen. Ook het inkomen van prins Bern- hard zal volgens het voorstel van 300.000 tot 475.000 worden verhoogd. De regering wil deze verhogingen ech ter nadrukkelijk als een tijdelijke regeling beschouwen. Zij wil het gehele vraagstuk voorleggen aan de staatscommissie die de vernieuwing van de Grondwet voorbereidt Bovendien zal een driemanschap, ge vormd door de hoogleraren mr. D. Si mons en mr. J. van der Hoeven en SER- voorzitter drs. J. W. de Pous, advies uit brengen over de vraag of de vrijdom van belasting welke de koningin volgens de Grondwet geniet, al dan niet moet worden gehandhaafd. Hiermee komt het kabinet- De Jong tegemoet aan de critiek, welke indertijd vooral van socialistische zijde werd geuit. In afwachting van een eventuele Grond wetsherziening acht de regering het nodig reeds thans, dus binnen het kader van de thans geldende Grondwetsbepalingen, te streven naar een nieuwe financiële re geling welke uiterlijk 1 januari 1971 dient in te gaan. In dit verband wordt voorgesteld de aa de staat behorende paleizen Het Loo en De Oude Hof in het Noordeinde in Den Haag niet meer als paleis beschikbaar te stellen. Daarentegen biedt de regering aan het paleis Soestdijk, dat privé-eigendom is van de koningin met alle bijbehorende ge bouwen en circa 75 ha grond, te kopen. Het zal daarna, evenals het paleis Huis ten Bosch en het paleis op de Dam, ter wijzen beëdigde taxateurs bindend wor den vastgesteld. De koopsom van paleis Soestdijk zal naar de waarde, kort voor de koop overeenkomst door gezamenlijk aan te wijzen beëdigde taxateurs bindend worde vastgesteld. De nieuwe regeling houdt ook in, dat uitgaven welke duidelijk samenhangen, met de specifieke uitoefening van het ko ningschap via de begroting van de betrok ken departementen rechtstreeks ten laste van de staat komen. De bedoeling is dat bijvoorbeeld ten laste van de rijksbegroting worden gebracht de uitgaven voor prins jesdag, de kosten van ontvangsten van staatshoofden en van officiële bezoeken van de koningin aan het buitenland. Het personeel dat ten behoeve van deze representatieve verplichtingen dient te worden aangehouden gedacht wordt aan personeel van de hofmaarschalk en de koninklijke stallen zal dan door koningin en de Staten-Generaal worden bepaald. De regering overweegt dit per soneel in rijksdienst over te nemen, maar hierover zal pas worden beslist nadat de hoofdcommissie van overleg voor de ko ninklijke hofhouding is gehoord. Volgens het overgenomen wetsontwerp van het kabinet-Cals zou het inkomen van de koningin verhoogd dienen te wor den tot 5.200.000. In dit bedrag waren ook begrepen de bewoningskosten van paleis Soestdijk. Daar uiterlijk in 1971 een herziene financiële verhouding tus sen het rijk en het Koninklijk Huis zal worden ingevoerd, waarbij ook de juri dische status van het paleis en het daar bij behorend personeel betrokken is, lijkt het de regering minder juist thans door het treffen van maatregelen inzake bedoelde kosten incidenteel op de nieuwe regeling vooruit te lopen. Daarom wordt het in 1966 door premier Cals als inko men van de koningin voorgestelde be drag met 450.000 verminderd, zodat het inkomen 4.750.000 gaat bedragen. Volgens de nota welke minister-presi dent De Jong aan de Tweede Kamer heeft doen toekomen, hebben de uitgaven van de koningin, welke nodig zijn om een koninklijke status te voeren, de laatste ADVERTENTIE zijn het geven waard Juist voor een goed stuk voor VADERDAG vindt u een enorme collectie bij GIEBEL'S Ijzerhandel Voor iedere vakman en hobby-ist hebben wij het beste gereed schap van fabrikanten met een wereldreputatie. IJZERHANDEL Ged. Oude Gracht 5-7 t.o. Postkantoor Haarlem Telefoon 1 74 38 Samenwerking busvervoer hoofdstad. Het vervoersverbod voor streekvervoerders in Amsterdam is opgeheven. In het oos telijk stadsdeel met name de Bijlmer meer, zal het Gemeente Vervoerbedrijf nauw gaan samenwerken met de Ne derlandse buurtvervoer Maatschappij ci Maarsse en Kroon. Aldus wethouder Hamm. Het opheffen van het vervoers verbod houdt in. dat bussen van deze ondernemingen, die tot nu toe alleen op de eindpunten in de stad passagiers mochten opnemen, dit nu ook op andere haltes in de stad mogen doen. jaren aanzienlijke tekorten opgeleverd en wel zodanig dat zij de inkomsten van de koningin uit particulier vermogen zeer belangrijk overschrijden. De koningin kan deze onkosten slechts bestrijden althans indien geen wette lijke regeling met terugwerkende kracht zou worden getroffen door een belang rijk interen op haar privévermogen, aldus premier De Jong. DEN HAAG. Militairen van marine, land- en luchtmacht mogen voortaan bui ten de diensturen burgerkleding dragen. Deze maatregel wordt het komende week einde van kracht. De minister van Defen sie heeft dit besloten. Dienstplichtigen bij de drie krijgsmachts- delen, die de basistraining ontvangen, (deze omvat ongeveer de eerste acht we ken van de diensttijd), blijven echter ver plicht het uniform te dragen ook in hun vrije uren. Wel zullen bepaalde delen van militaire objecten niet toegankelijk zijn voor in burger geklede militairen. Dat is om de controle op toegang tot vitale punten te vergemakkelijken. Ook het afmarcheren uit kazernes naar stations bij verlof zal voor een groot deel vervallen. DEN HAAG. Bij het debat over de begroting van Buitenlandse Zaken in de eerste Kamer heeft de A.R.-senator Al- gra de buitenlandse politiek van minister Luns van het etiket „braafheid" voorzien wegens 's ministers complimenten aan de leiders van de Sovjet-Unie, aan president Salazar van Portugal en president Tito. De heer Algra wilde al deze complimenten wel eens op een rijtje zien om er een juist ordeel over te kunnen vormen. Ook de senatoren mr. De Niet (P.v.d.A.) en Boetes (P.S.P.) gingen in op Re prij zende woorden, die minister Luns in Por tugal richtte tot president Salazar. „Ziet de minister het Portugese staatshoofd al leen als strategische vriend?" vroeg mr. De Niet. Senator Boetes was zeer pessi mistisch over de Nederlandse buitenland se politiek. „In Biafra zouden al meer doden zijn gevallen dan in Vietnam tot nu toe", zei hij, ook was hij was veront waardigd over de woorden van minister Luns over president Salazar. Mr. Van Riel (V.V.D.) daarentegen vond deze critiek op de hoffelijke woor den aan president Salazar getuigen van een symptomatisch gemis aan wijsheid en nadenken". Al kunnen de Nederlandse liberalen voor de gang van zaken in Por tugal weinig sympathie opbrengen., zij zullen zich om bondgenootschappelijke re denen veelal van critiek onthouden, zei hij. Hij wilde generaliseren ten aanzien van het regiem-Salazar bestrijden, in het algemeen en in het bijzonder wanneer on bewijsbare generalisaties worden gebruikt om in de publieke voorstelling landen te diskwalificeren welke het linkse denkpa troon weigeren over te nemen en inter- nationaal-politiek gesproken onmisbare hoekstenen in het westerse verdedigings systeem vormen. Hier zit een bewust links-extremistisch politiek denken drijven achter, aldus mr. Van Riel. Men behoeft daartoe slechts een statistiek te maken van de aandacht, besteed aan de Nigeriaanse kwestie of aan de Tibetaan se kwestie of aan de terreurdaden van de Vietcong, vergeleken met de negatieve pu bliciteit die een incident als de uitlating van mr. Luns kreeg. De beantwoording van de vraag of iemand zijn land met wijsheid regeert of niet heeft helemaal niets te maken met linkse of rechtse sym pathieën voor bepaalde regeringssyste men", zei mr. Van Riel. ■'-f """/y.yv- DEN HAAG Een groep Nederlanders heeft in een adres aan de Staten Generaal er „met de grootst mogelijke klem" op aangedrongen de regering uit te nodigen „terstond alle maatregelen te nemen om het huidige kolonels-regiem in Grieken land in een zodanig isolement te plaatsen dat het zich niet kan handhaven". Het adres, dat ook is toegezonden aan de rege ring, is uitgegaan van een comité, be staande uit dr. J. A. H. J. S. Bruins Slot, H. van der Horst, J. Kassies, Gabriel Smit en dr. Victor E. van Vriesland. De adressanten schrijven ontsteld te zijn over de inhoud van de rapporten van „Amnesty International" over de behan deling van politieke gevangenen in Grie kenland „Er is geen reden aan de juist heid van de verslagen te twijfelen, en wij moeten dan ook met verontwaardiging vaststellen, dat in een land, waaraan de beschaving grote verplichtingen heeft, het uitoefenen van een weerzinwekkende ter reur is mogelijk geworden. Het spreekt vanzelf dat men in Griekenland tegen de ze terreur weinig kan beginnen, des te groter is de verantwoordelijkheid der re geringen van andere landen, die van bui ten af druk kunnen uitoefenen", aldus het adres. Burgemeester Geervliet en Heenvliet. Met ingang van 1 juli 1968 is benoemd tot burgemeester van Geervliet en Heenvliet de heer A. J. M. Derksen uit Hellevoetsluis. De heer Derksen is sinds 1965 secretaris van Hellevoetsluis. Hij is Nederlands hervormd en lid van de P.v.d.A. Op de daktuin van een warenhuis in Tokio is ter gelegenheid van een tentoonstelling van Nederlandse exportprodukten een Hollandse windmolen de achteneenhalve meter hoge „Rooie Wip" ge plaatst. Propagandiste is Wendy van der Eyk, die Japanse kleuters weg wijs maakt op het hobbelpaard (Van onze correspondent) ESBROEK. Een Canberra-bommen- werper van de Britse luchtmacht (RAF) is dinsdag in een gerstakker in Posterholt (Limburg) neergestort. De piloot redde zich met zijn schietstoel. Het toestel was in de lucht met een ander toestel van hetzelfde type in botsing gekomen. De laatste Canberra maakte een geslaagde noodlanding op de basis Wildenrath (West-Duitsland). Dit is de thuisbasis van de vliegtuigen. De bommenwerpers maakten een oefen- vlucht voor een luchtshow op 6 juli. Met gevaar voor eigen leveh voorkwam de piloot van het verongelukte toestel dat het op Posterholt te pletter sloeg. ADVERTENTIE V/er middelen in één tablet waaronder bet betrouwbare maagmiddel Chefarox - helpen snel en... doen wonderen I jj (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. Het wetsontwerp dat regels bevat tegen de verontreiniging van oppervalktewateren, heeft in de Tweede Kamer veel instemming ontmoet. Het wetsontwerp, dat reeds in 1964 is ingediend, heeft tot doel de vervuiling van de rivieren, vaarten, sloten en kustwate ren in Nederland tegen te gaan. Een re geling is nodig geworden wegens de ern stige vervuiling, van tal van waterwegen. Het zal nu bij de wet verboden worden vuil in oppervlaktewater te lozen. Van het verbod kan ontheffing worden verleend op voorwaarde dat de vervuiler de kosten van zuivering van het vervuilde water betaalt. Op die manier komt geld beschikbaar voor de bouw van waterzui veringsinstallaties en van pijpleidingen welke het vuil tot ver in zee kunnen af voeren. Voor het berekenen van de heffingen wordt uitgegaan van eenheden die zijn vastgesteld op grond van het huishoude lijk vuil van één persoon. De twaalf mil joen inwoners van Nederland leveren dus jaarlijks twaalf miljoen eenheden vuil. Daar komen nog 24 miljoen eenheden vuil van de industrie bij. De Rijn voert jaar lijks twaalf miljoen eenheden vuil mee. Voor de zuivering van het vervuilde wa ter is de komende twintig jaar twee mil jard gulden nodig. Zuiveringskosten zullen worden ver haald op industrieën die watervervuiling veroorzaken, maar ook op de burgerij. In gemeenten die hun vuil op rijkswa teren lozen, zal een heffing van vier gul den per inwoner worden geheven. De pro vinciebesturen houden toezicht op de reinheid van wateren die niet tot het rijk behoren. Zij kunnen dit toezicht overdra gen aan hoogheemraadschappen en water schappen. Ook deze kunnen een speciale belasting instellen tot ten hoogste 12.50 per inwoner per jaar. De Tweede kamer had er begrip voor dat deze offers zullen kunnen worden ge vraagd, vooral omdat een toenemende hoeveelheid drinkwater aan het opper vlaktewater moet worden onttrokken. Minister Bakker van Verkeer en Water staat deelde mee, dat de wet wellicht op 1 januari 1970 in werking kan treden. Voor vuillozing in zee is het moeilijk een doeltreffende regeling tot stand te bren gen, wegens de internationale aspecten welke daarbij een rol spelen. Grote of St Bavokerk, donderdag, 15 u.: Orgelconcert door Albert de Klerk. Concertgebouw, donderdag 20.15 u.: Con cert door het N.Ph.O o.l.v. Lucas Vis. So list: Pierre Jetteur (viool). BIOSCOPEN Cinema Palace, 14, 19 en 21.15 u.: „Loon van verraad' 14 j. Van donderdag af 14, 19 en 21.15 u.: „Poel der ontucht", 18 j. Frans Hals, 19 en 21.15 u.: „Ik, een min naar", 18 j. Van donderdag af 14, 19 en 21.15 u.: „Mademoiselle", 18 j. Lido, 14, 19 en 21.15 u.: „Apenplaneét", Luxor, 14, 19 en 21.15 u.: „Zo gezegd, zo gedaan", a.l. Minerva, vandaag 20.15 u.: Donateurs avond „Vrienden van Minerva"; van don derdag af 20.15 u.: „Rose Marie", a.l. Rembrandt. 14, 19 en 21.15 u.: „Maak geen deining", a.l. Van donderdag af 14, 19 en 21.15 u.: „Mijn broer, de geheime agent", 14 j Roxy, 14.30 19 en 21.15 u.: „Callgirls van Berlijn", 18 Van donderdag af 14.30. 19 en 21.15 u.: „Liefde was haar beroep", 18 j. Studio, 14. 19 en 21.15 u.: „Twee of drie dingen die ik van haar weet". 18 j. Van donderdag af 14, 19 en 21.15 u.: „Spel met de zonde", 18 j. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum (Gr. Heiligland 62): Permanente tentoonstelling van werken uit de Haarlemse school van de 16de tot en met de 19de eeuw, waaronder Hals' meesterwerken. Dagelijks van 10 tot 17 u. Zondag 13 tot 17 u. Bovendien in het Prentenkabinet: „Een keuze uit de col lectie Van Looy". Vleeshal en Vishal (Grote Markt): „Werken in Textiel", expositie van wand tapijten, appliquékleden en textielplas tieken van 33 kunstenaars. Dagelijks van 10 tot 17 u. en zondag van 13 tot 17 u. Tot en met 21 juli. Bisschoppelijk Museum (Jansstraat 79): Permanente expositie van oude religieuze kunst, schilderijen, middeleeuwse beeld houwwerken, handschriften en kunst nijverheid. Dagelijks, behalve maandag, geopend van 10 tot 12.30 en van 13.30 tot 17 u. Teylers Museum (Spaarne 16): Perma nente expositie van schilderijen, fossielen, instrumenten. Geopend op werkdagen, behalve maandag, van 10 tot 17 u. De eerste zondag van de maand van 13 tot 17 u. Galerie Drengel (Bakkumstr.): „Woem- in" werk van Saul Belem, Kees van Ber- kel, Gerrit van Dijk, André Gouw, Remco van Gugten Berend Pasman, Lou Schou- tens, Karei Slingervoet en Fred van de Wal. Op werkdagen van 20-22 u. en op donderdag, zaterdag en zondag ook van 13-17 uur. Tot 2 juli. De Ark (Nieuw Heiligland): Zomerex- positie. Dagelijks van 10-20 uur. Linnaeushol (Bennebroek): Expositie van etsen, monotypes en schilderijen van Jan Campfens en Karin Campfens-Meer- Cruquiusmuseum (Cruquiusweg, Heem stede): Permanente expositie van histo rische stoommachines en grote maquette van de watersnoodramp van 1953. Maan dag tot en met vrijdag van 9 tot 17 uur Zaterdags van 9 tot 12 u. Stadskweektuin (Kleverlaan): Gelegen heid tot gratis bezichtiging van de kassen en bloemgewassen. Woensdags van 14 tot 17 u. en zaterdags en zondags van 10 tot 12 en 14 tot 17 u. Duysterghast (Boulevard Paulus Loot, Zandvoort): Expositie van beeldhouw werken en glasmozaïeken van Lo en Joke Molenaar1. Zaterdag en zondag van 14 tot 16 uur. DIVERSEN Raadhuis Lisse, vandaag 20 u.: gemeen teraadsvergadering. ADVERTENTIE Hiervoor natuurlijk naar HOFLEVERANCIER GROTE HOUTSTRAAT 81 HAARLEM TELEFOON 12177 WOENSDAG 12 JUNI City Theater, 20 u.: „Matt Helm en de verdrukkers". Ruïne van Brederode. Santpoort, 9-20 u. en 21-22.30 u.: Expositie grafiek van Peter Struycken. DONDERDAG 13 JUNI City Theater. 20 u.: „Opmars naar de galg" (speciale voorstelling). Ruïne van Brederode, Santpoort, 9-20 u. en 21-22.30 u.: Expositie grafiek van Peter Struycken. Felison, Heidestraat 43, IJmuiden-Oost, 14 tot 17 u.: Expositie van werken van de beeldhouwer Ben van Pinxteren Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum, dagelijks (behalve zondag): 9.3Q tot 12 en 14 tot 16.30 u. WOENSDAG 12 JUNI Kennemer Theater, 19 en 21.15 u. .Weekend op de Reeperbahn". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „Coplan schiet met scherp" (18 j. Galerie Boumans. Breestraat 122. Ex positie werken van Jos Stam: geopend van 9-12.30 en 13.30-18 u. Kennemer Oudheidkamer, huize „Schey- beeck", Velserweg 2, geopend van 14-16 u.voor groepen op aanvraag. DONDERDAG 13 JUNI Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur .Operatie Lady C" Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: .Blauw bloed en harde vuisten" (18 j.). Galerie Boumans, Breestraat 122. Ex positie werken van Jos Stam geopend van 9-12.30 en 13 30-18 u. Kennemer Oudheidkamer, huize „Schey- beeck", Velserweg 2, geopend van 14-16 u.; voor groepen op aanvraag. ADVERTENTIE Wij tonen u in onze 150 m2 toonzaal een keur van Hollandse en Duitse im- oortkeukens zie verdei onze enorme sortering hang - legkasten, buffetten aanrechten enz. Kennemerlaan 165 - Tel. 0 2550 - 11428 Geopend van maandag t/m zaterdag van 9-6 uur Het KNMI deelt mee: Een hogedrukgebied, dat zich uitstrekt van de Azoren over de Britse Eilanden naar Scandinavië is nog iets in betekenis toegenomen. Rond dit hogedrukgebied stroomt met noordoostelijke winden tame lijk droge lucht met weinig bewolking naar ons land. In de afgelopen nacht daal de de temperatuur aan de grond plaatse lijk tot 1 graad boven nul. Boven het Alpengebied bevindt zich een depressie die regen brengt in Polen en Midden-Duitsland. Deze regenzone trekt langzaam naar het westen. Het is moge lijk dat het in het zuidoosten van ons land tijdelijk bewolkt zal zijn met plaat selijk wat regen. Elders blijft het droog en vrij zonnig weer. In de temperatuur komt maar weinig verandering. WEERRAPPORTEN -X oc Maximum- en minimum c -J h "O J o. Q. t 3 temperaturen •3 o CO binnen- en buitenland £2 £2 cS üen Heiciei onbew. nno 17 12 0 Ypenburg onbew. nu 18 11 0 viissingen onbew. o no 18 11 0 iel de onbew. no 19 9 0 De Bilt onbew. no 13 9 0 l'wente onbew. no 20 6 0 Eindhoven onbew. no 20 8 Zd -Limburg onbew. no 19 8 0 Helsinki onbew. n 19 9 0 Stockholm onbew. n 20 10 0 'Jslo onbew. W.St. 22 10 0 Kopenhagen onbew. no 20 11 0 Aberdeen zw. bew. z 15 8 0 .onden onbew. no 21 13 0 Amsterdam onbew. i o 20 9 0 Brussel onbew. no 2i 10 0.1 Luxemburg half bew. nno 19 8 0.2 Parijs onbew. n 21 10 0 Bordeaux onbew. r no 24 10 Grenóble onbew. wzw 19 5 0 Nice zw. bew. n 23 15 1 Berlijn geh. bew. nno 18 11 0.4 Frankfort regen nno 20 10 0.1 München geh. bew. n 16 7 2 Zürich licht bew. nnw 13 6 0 Genéve half bew. no 18 10 0 Loca rnc geh. bew. w.st. 11 0.5 Wenen zw. bew. vera. 13 7 0.5 Innsbruck half bew. w 16 6 0 Belgrado zw. bew. w.st. 15 8 2 Athene zw. bew. zw 25 22 0 Rome geh. bew. O 24 15 0 Barcelona motregen n 23 17 0.3 Madrid onbew. n 28 13 0 Mallorca zw. bew. w.st. 24 17 0 Lissabon motregen nnw 21 14 0 Zon op Maan or DONDERDAG 13 JUNI 4.20 uur; onder 21.01 uur. uur; onder 6.34 uur. MAANSTANDEN i jatste kwartier Nieuwe maan 17 juni 9.14 uur. 25 iuni 23.25 uur. HOOG t N LAAG WATER IN IJMUIDEN I OH NSDAG 12 JUNI Hoog water 4.1? uui en 16.50 uur. Laag v^teT 0.05 uur en 12 29 uur. DONDERDAG 13 JUNI Hoog watei 5.09 uur en 17.42 uur. Laag water 0.56 uur en 13.20 uur. Het noog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 min. vroeger dan te IJmuiden.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 2