Schütz: „12 juni is een zwarte dag" Berlijnse burgemeester roept geallieerden te hulp OMYL EXTRA Gevangenen gijzelen hun bewakers VS machteloos tegen reeks bombardementen op Saigon Problemen rondom boek van Kiesinger Kanselier 1 juli voor het Amtsgericht in Bonn VEENINGA Koninklijk Geen No mislukte uitbraakpoging McCarthy sprak met Johnson Pasgeboren kind nog steeds zoek Bankier uit VS bij Xoean Thoey HOOFDPIJN? j WITTE KRUIS Weer Starfighter verongelukt Cl Tuingereedschappen Asbestbloembakken telegrammen WOENSDAG 12 JUNI 1968 3 Kort nieuws (Vervolg van pagina 1) motten, muggen, vliegen? één spuitbus voor alle kamers grote bus: f3.95 hele grote bus: f5.30 Getuige Weg pijn fijn! Want helpt jy VOOR VADER: GEBR. Reeds in 1966 is de Nederlandse rege ring tot de conclusie gekomen dat een on houdbare toestand was ontstaan in de verhouding tussen inkomen en uitgaven van koningin Juliana. Het was toen al duidelijk dat de vorstin méér uitgaven, verband houdende met haar functie, had te doen dan door haar inkomen konden worden gedekt, zodat zij voortdurend haar privé-vermogen moest aanspreken. Een verhoging van het inkomen van het staatshoofd bleek dus noodzakelijk, doch de regering was van gevoelen dat binnen het kader van de Grondwet wij zigingen van bepaalde aard in de inter pretatie van desbetreffende artikelen eveneens dienstig leek. Zij deelde destijds de Kamer mee dat zij zich om advies tot de Raad van State zou wenden. Dat ad vies heeft nu geleid tot formulering van een wetsvoorstel, waarin bepalingen zijn opgenomen die het inkomen van de ko ningin aanzienlijk zullen verhogen, bo vendien met terugwerkende kracht, omdat mag worden aangenomen dat het staats hoofd eigen vermogen heeft ingeteerd. Helaas is het advies van de Raad van State niet gepubliceerd, doch men mag aannemen dat dit terug te vinden is in hetgeen de regering thans voorstelt. Het onderhavige wetsvoorstel is trouwens maar van tijdelijke betekenis, omdat een en ander tegen 1971 opnieuw zal worden geregeld in het kader van de komende grondwetsherziening. Een van de onderwerpen die niet nu, maar pas in 1971 zullen kunnen worden veranderd is de kwestie van belasting vrijdom voor het koninklijk huis. Daartoe is een studiecommissie in het leven ge roepen, die haar advies aan de staats commissie voor grondwetswijziging zal uitbrengen. De verhoging van het koninklijk in komen wordt bereikt door méér onkosten die aan de vervulling van het koninklijk ambt inherent zijn, op de rijksbegroting te nemen dan voordien het geval was. Bovendien wordt er een wijziging ge bracht in het aantal ter beschikking.van het koninklijk huis staande paleizen. Soestdijk wordt aangekocht en daarna ter beschikking gesteld van de vorstin, Huis ten Bosch en het paleis op de Amsterdam se Dam blijven ter beschikking. Het Loo en Noordeinde worden afgestoten. Door deze wijzigingen en de met terugwerken de kracht vast te stellen verhoging van de inkomsten van het staatshoofd uit 's Rijks kas (nieuw bedrag per jaar 4.750.000) acht de regering het tekort, dat de koninging uit haar privé-ver- mogen heeft moeten bijpassen, goedge maakt. Men moet dus vaststellen dat de kosten van de koninklijke hofhouding per jaar belangrijk méér bedragen dan vijf mil joen gulden. De vraag of in de verander de omstandigheden van deze tijd een iets minder kostbare hofhouding mogelijk zou zijn, zal ongetwijfeld onderwerp van beraad tussen vorstin en regering heb ben uitgemaakt. kosten die het staatshoofd omwille van de koninklijke functie heeft te maken. Van bepaalde verdachte zijde komt men nu ook weer met de redenering op de proppen, dat „extreem-linkse stromingen in ons land" een president zouden willen omdat die goedkoper zou zijn. Het wordt wel een bijzonder vervelend gedoe dat sommigen in de kwestie „monarchie of republiek" altijd weer zo'n absurde be gripsonwil demonstreren. De vraag of een land beter af zou zijn met een monarchie of met een republiek is immers in geen enkel opzicht afhankelijk van de onkos ten. Een totale, bewuste verdraaiing van feiten en opzettelijke verwarring van be grippen moeten blijkbaar de gelegenheid scheppen om weer eens tegen „linkse ex tremisten" uit te varen. Het is bovendien wel bijzonder banaal om een monarchie te verdedigen op grond van de „goed koopte". De weinige republikeinen in ons land schermen niet met onkosten, maar met de overweging dat de monarchie een verouderde instelling is, die niet meer beantwoordt aan de rationaliteit waarmee een staat in de moderne tijd moet wor den bestuurd. Een goed deel van de re publieken, die de wereld kent, is boven dien niet uiterst links maar in vele ge vallen degelijk rechts: Frankrijk, Spanje, Portugal, West-Duitsland, Italië, Grieken land, enzovoort worden niet door linkse extremisten geregeerd. De staatsvorm heeft niets te maken met de politieke koers. En een koningin wordt niet ge ëerbiedigd en bemind omdat zij goedko per is dan een president, maar omdat zij een heilzame rol vervult in de nationale bundeling van krachten en inspiraties. Als zij te laag wordt betaald, moet zij méér geld krijgen. Als zij haar uitgaven ten behoeve van de uitoefening van haar taak onmogelijk kan besnoeien zonder die uitoefening te schaden, moet het land de tol betalen voor de instandhouding van het traditionele instituut. Elke andere overweging lijkt daarbij overbodig, ge zocht en verwarrend. Het onderwerp van de „salarisverho ging" der koningin en de daarvoor aan gevoerde motieven zijn, ook in verband met de bedragen die ermee gemoeid blij ken, nu niet direct geschikt om een maxi mum van objectiviteit in den lande te ontmoeten. Onwillekeurig wordt de kwestie be trokken in het grote probleem van de loonpolitiek, waarin de regering de laat ste tijd pijnlijk zuinig te werk gaat en waar met geheel andere motieven dan die welke bij het wetsontwerp tot verho ging van de koninklijke jaarwedde wor den aangevoerd, beknibbeld wordt op halve percenten en op werktijdkwar tiert j es. Het feit dat de Nederlandse huisgezin nen bij hun uitgaven voor noodzakelijk levensonderhoud „interen" op spaartegoe den of ander privé-bezit, is uiteraard nooit geaccepteerd als een argument tot loonsverhogingen. „De tering naar de ne ring zetten" is een spreekwoord, dat voor al bij de lagere en laagste inkomens als een volkomen natuurlijke regel van le ven wordt gezien. Het is daarom dubbel jammer dat de regering dit argument in omgekeerde zin heeft gebruikt voor haar wetsontwerp tot verdubbeling met terug werkende kracht van het koninklijk in komen. Men had beter het privé-bezit en inkomen daaruit van de vorstin volledig buiten beschouwing kunnen laten, want het enige argument kan slechts zijn dat de regering de uitkering aan het staats hoofd te laag vindt in verhouding tot de Geloofsstrijd. Hindoes en moslems in de Indiase stad Nagpur hebben een ge loofsstrijd gevoerd die aan tien men sen het leven heeft gekost. 45 personen zijn gewond. Er is echter evenmin twijfel aan dat de werkelijkheid van nu niet meer te meten is aan de werkelijkheid van toen. Met heel zwaar en ouderwets geschut is West-Berlijns ongeliefde burgemeester, Schütz in stelling gegaan. Met gekrulde lippen van woede riep hij voor de tele visie uit, dat de dag van de twaalfde juni een zwarte dag in de historie van West-Berlijn was. Hij kon dit met des te ADVERTENTIE Een Organon produkt ATLANTA (AFP) Na een mislukte uitbraakpoging houden vier gewapende gevangenen drieëntwintig mannelijke en vrouwelijke personeelsleden van een ge vangenis in Atlanta in gijzeling. Bij de uitbraakpoging vielen enkele schoten. Een gevangenisbeambte werd licht aan het been gewond. De gevangenen hebben een deel van het gebouw, dat door dertig politiemannen wordt omsingeld, bezet. Zij dreigen de gijzelaars gevangen te houden „tot er verandering in het systeem" komt. Wat er aan het systeem mankeert hebben zij meegedeeld in een klachtenlijst, waarmee zij één van de gijzelaars hebben vrijgela ten. „De directeur bestudeert de lijst thans", zei een woordvoerder van de strafgevan genis. Over de inhoud van de lijst wilde hij verder niets zeggen. Wolfe, de vrijge laten gijzelaar, heeft verklaard, dat zijn lotgenoten geen haar gekrenkt is. De gevangenen wilden wel over hun WASHINGTON (AP). Senator Euge ne J. McCarthy heeft een gesprek onder vier ogen gehad met president Johnson. Het onderwerp was het Vietnam-beleid, waar McCarthy een tegenstander van is. Johnson besprak de oorlog in Vietnam, de Pari j se vredesonderhandelingen, de economische problemen der natie, de be lastingen en andere zaken. Het gesprek duurde veertig minuten. De senator uit Minnesota zal zijn cam pagne woensdag met een persconferentie hervatten. Hij had zijn campagne een week geleden in verband met de dood van Kennedy onderbroken. McCarthy sprak met Johnson nadat de president alle kandidaten had aangeboden hen in te lichten over internationale en nationale problemen. grieven praten, maar alleen met een ver slaggever van de Atlanta Journal, die enkele weken geleden een serie artikelen over de toestanden in de gevangenis ge schreven heeft. Later is nog een gegijzelde, een vrouw vrijgelaten. Zij voelde zich onwel. meer reden doen, omdat hij diezelfde dag op een congres van de Kamer van Koop handel in Berlijn zelf had gezegd, dat de economische toestand van de vroegere Duitse hoofdstad op geen enkele wijze in gevaar is. En dit terwijl iedereen weet dat Berlijn er economisch zelden slechter aan toe is geweest dan de laatste tijd. Het zijn deze politieke drogredenen, die het besluit van de DDR om de Westduit- se regering tot het inzien van de reali teit te dwingen, wellicht een positief ka rakter geven. Het is te hopen dat de hysterie die Schütz en zijn aanhang in Bonn nu ten beste geven niet op de rest van de Duitsers en de vroegere ge allieerden overslaat. Met een zekere te vredenheid verklaarde Schütz dat de Ame rikanen, na twee jaar ingeslapen te zijn in de kwestie Berlijn, nu met een klap weer wakker zijn gemaakt. En Schütz ging verder: „Berlijn staat weer in het- centrum van de internationale belangstel ling". Ook zei Schütz nog: „Wij hebben nu de solidariteit van alle vrije mensen no dig." Als de regering van de DDR inder daad van een voortgaande beweging van dergelijke achterhaalde leuzen de oorzaak is geweest, verdient ze inderdaad niet meer dan in de isolering te worden ge dwongen. Wanneer zij de westelijke geal lieerden ertoe zou kunnen brengen de on beleerbare Duitsers van de werkelijkheid te overtuigen, heeft zij haars ondanks de bondsrepubliek een dienst bewezen. De maatregel voor de Westduitsers gaat vandaag in. Voor de Duitsers die niet over een geldig paspoort beschikken geldt een overgangsregeling tot 15 juli. (Van onze correspondent) LONDEN. Meer dan honderd poli tieagenten zijn bezig het ziekenhuis van Hackney in Oost-Londen en omgeving af te zoeken, waar maandag een baby van ruim twaalf uur oud werd gestolen. De moeder is volkomen radeloos en bevindt zich in een staat van algemene zenuwuitputting. Men heeft tevergeefs een onderzoek ingesteld op een moeras sig stuk land in de buurt. Twee gijzelaarsters kijken door de tralies van de strafgevangenis van Atlanta in de Amerikaanse staat Georgia, waar vier gevangenen zich meester hebben gemaakt van wa pens en 23 mensenonder wie vijf vrouwen, in gijzeling houden. ADVERTENTIE SHAvT SAIGON (AP). Het systematische bombardement van de Zuidvietnamese hoofdstad met 122 mm raketten van Rus sische makelij heeft ernstige bezorgdheid veroorzaakt bij het Amerikaanse opperbe vel en een ware paniek teweeggebracht onder de drie miljoen inwoners. Sinds het begin van het laatste Viet- cong-offensief op 5 mei zijn ten minste 321 raketten en mortiergranaten neergeko- rhen op het gebied van de stad. Bijna hon derddertig Vietnamese burgers hebben het leven verloren en ongeveer duizend zijn gewond. Het schieten heeft geen schade veroor zaakt aan militaire doelen, maar de mach teloosheid van de geallieerden tegen dit bombardement heeft het moreel van de burgerbevolking een zware slag toege bracht. Er zouden minstens honderddui zend man troepen nodig zijn om een be schermende ring om de stad te leggen. De raketten hebben een draagwijdte van elf kilometer. Zo'n troepenmacht zou al leen gevormd kunnen worden door solda ten terug te trekken uit andere omstreden gebieden in Zuid-Vietnam. Men vermoedt dat zulk een terugtrek king een van de oogmerken van de Vietcong is. PARIJS, (Reuter). De Amerikaanse bankier en industrieel Cyrus Eaton heeft in Parijs een gesprek gehad met de lei der van de Noordvietnamese delegatie Xoean Thoey. Noordvietnamese kringen zeiden, dat Eaton zijn sympathie had betuigd met „de strijd van het Vietnamese volk" en zou proberen ook met de Amerikaanse de legatieleider Averell Harriman in contact te treden. Eaton, die maandagochtend uit Moskou in Parijs was aangekomen, was niet direct bereikbaar voor commen taar. Tijdens zijn bezoek aan de Russische hoofdstad had hij de Noordvietnamese ambassadeur daar en andere Vietnamese functionarissen gesproken. Eaton heeft een belangrijke rol gespeeld in de organisatie van de Pugwash-confe- rentie in 1957 in Canada, die gericht was op vermindering van de koude oorlog tus sen Oost en West. Sindsdien houden zaken lieden, intellectuelen en politici uit west en oost jaarlijks zulke „Pugwash-confe renties". (Van onze correspondent) BONN Het door kanselier Kie singer aangekondigde boek over zijn houding tijdens het nazi-regirne is op de lange baan geschoven. Tijdens de verkiezingstoespraak in Konstanz had Kiesinger enige weken geleden een dergelijk boek aangekondigd. Nu wordt echter uit de omgeving van de kanselier bekend dat het samenstel len van de documentatie moeilijker is dan men dacht. Voorlopig is men nog „materiaal aan het verzamelen". Als dit materiaal bijeen is wordt op aanwijzing van Kiesinger gedacht aan een vorm, waarin „het lot van de kanse lier ingepast zal worden in de algemene situatie van 1933 tot 1945". Maar pas als alle documenten en alle voorstellen op tafel liggen, zal Kiesinger beslissen of het boek alsnog zal verschij nen en zo ja, in welke vorm. Tijdens de verkiezingstournee door Ba- den-Württemberg, die Kiesinger vorige maand maakte ter gelegenheid van de verkiezingen voor de landdag, was de kan selier herhaaldelijk en vooral door stu denten gevraagd naar diens activiteiten in het derde rijk. Zoals bekend is was Kiesinger al sinds 1932 lid van de NSDAP. Sinds 1940 trad Kiesinger op als verbindings man tussen de ministeries van Buiten landse Zaken (Von Ribbentrop) en de propaganda (Josef Göbbels), en wel voor namelijk voor de politieke diensten in de radiopropaganda naar het buitenland. In juli en augustus maakte Kiesinger in deze kwaliteit een reis met Duitse journalisten naar Frankrijk om hen te la ten zien hoe onoverwinnelijk de Duitse legers waren. Als uitvloeisel van zijn bezigheden in deze tijd zal Kiesinger 1 juli worden ge hoord door het ambtsgericht in Bonn. Dit gebeurt in opdracht van een rechtbank in Frankfort, die zich bezighoudt met een proces tegen de vroegere Frankfortse pre sident van politie, Beckerle en de vroe gere legatieraad Hahn. Beiden worden be schuldigd van medeplichtigheid aan de uitroeiing van joden. De beklaagde Bec kerle was op het Duitse gezantschap in Sofia werkzaam. Hij zou Bulgaarse joden hebben helpen vermoorden. De verdediger van Beckerle, die Kie singer als getuige heeft opgeroepen, hoopt uit de mond van de kanselier zijn bewe ringen bevestigd te krijgen dat Becker le van de moord op joden zelfs niet kon hebben geweten. Kiesinger verstuurde in zijn toenmalige functie de „Seehaus dienst" aan de Duitse diplomaten in het buitenland. In deze „Seehaus-Dienst wer den berichten uit het buitenland opge nomen, benevens mededelingen over de „eindoplossing" van het jodenprobleem Beckerle beweert deze dienst nooit te hebben ontvangen, dus ook niet van de jo den te kunnen weten. Kiesinger zal moe ten bevestigen dat Beckerle de „Seehaus dienst" inderdaad niet ontving. Als Kiesinger althans bekent van de „Seehaus-dienst" af te weten moet daar de conclusie uit worden getrokken dat in ieder geval hij van de jodenmoord gewe ten heeft. En dit is een wetenschap die het gros van de Duitsers beweert tijdens de oorlog nimmer te hebben bezeten IJMOND Tussen de vijftien- en zes- tier heeft overigens meegedeeld dat met spoed versterkingen naar de hoofdstad zijn overgebracht. Bij de beschieting van vanmorgen zijn negentien burgers gedood en 116 gewond. De langste verlieslijst sinds de Vietcong het bombardement van de hoofdstad 38 dagen geleden is begonnen. ADVERTENTIE (en spaart bovendien de maag) Poeders, tabletten, cachets. J BONN (DPA) Een Starfighter (F-104 G) van de Westduitse luchtmacht is gis teravond in West-Duitsland tegen een bergwand gevlogen. De 25-jarige piloot kwam om het leven. De Westduitse luchtmacht heeft nu 83 Starfighters en 42 piloten verloren. ADVERTENTIE en NATURALISTEN GED. OUDE GRACHT 62 -HAARLEM TELEFOON 11269 Bouwes Passage 17 - Zandvoort 1 Bierdrinkrecord. De 25-jarige Christian Krause, een bosarbeider in het West duitse Tailfingen (Zwarte Woud), heeft binnen veertig minuten tien liter bier naar binnen geslagen. Hij brak daar mee het wereldrecord bierdrinken, dat op naam stond van de 37-jarige Engels man Lionel Tutt, die negen liter had ver zwolgen. Bliksem. In de Indiase deelstaat Bi- har zijn vijftien mensen, bij wie vier vrouwen, door de bliksem om het le ven gekomen.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 3