In Santpoort is „Tabak-seizoen" begonnen l EXAMENS i fl m BRANDWEERWEDSTRIJDEN IN HEEMSKERK Arbeidsreserve in Haarlem bleef onveranderd Jubilaris bij Hoogovens VADERDAG daar hoort een Pontiac bij VRL. KRACHT WOENSDAG 12 JUNI 1968 7 Verscholen in bos Stimulans Meisjeswerk Groter na brand ^sfH Door sterke toevloed buitenlanders in mei OLD CLOTHES NEW DRY CLEANING ONLY PONTIAC TIJD JUISTE TIJD De heer Van Roozendaal voor de „schatkist" van het Santpoortse tabakszaadproduktiebedrijf. Tony Bonarius, juist geslaagd voor haar eindexamen, is een van de véle meisjes die in de vakantie graag een zakgeldje verdienen in de tabak. De heren Van Roozendaal senior en junior op hun dagelijkse inspectie. (Van een verslaggever) SANTPOORT Het tabakszaad produktiebedrijf van de Deli-Atjeh in Santpoort begint op gang te komen en zal binnen enkele weken op volle toeren draaien. Uit de enige plaats in Nederland waar tabakszaad wordt gewonnen uit eigen kweek gaan in de komende maanden weer partijen nieuw sterk zaad naar Italië en Grie kenland. De dochtermaatschappij in Rome levert het zaad aan de tabaks- boeren, koopt later de oogst op, waar na de tabak, bewerkt en afgepakt, wordt verkocht voor de sigarett.en- produktie. Behalve enkele ingewijden zullen maar weinigen weten dat in Santpoort in het bos achter de Duin en Kruidbergerweg en in een enorme rolkas aan de Hagelinger- weg bij de Santpoortse Dreef duizen den tabaksplanten staan. De kasplanten groeien daar als kool en vele hebben al een hoogte van bijna twee meter bereikt. Om de groei af te remmen staan de plan ten in grote blikken (waarin eens zure bommen zaten) gevuld met aarde van een speciale samenstelling. Het gaat hier uit sluitend om het zaad; de producent heeft geen enkele interesse voor het prachtige grote groene blad, dat naar de mestfaalt gaat. Vijf jaar geleden is, verscholen in het dichte bos van Duin en Kruidberg, on zichtbaar van de weg, het bedrijf als ex periment begonnen. Daar bij werd een dankbaar gebruik gemaakt van de „know how" uit de Indische jaren. Santpoort is geen concurrent geworden van Deli en zo iets is ook nooit de bedoeling geweest. Het Indonesische Staatslandbouwbedrijf verstuurt elk jaar zo'n dertig tot veertig duizend balen Deli-tabak naar Hamburg. De Santpoortse tabakszaadproduktie re kent met grammen. Een enkele plant brenkt ongeveer honderd zaadbolletjes op, elk zaadbolletje bevat om en nabij drie duizend zaadjes. Van een plant de ta baksexpert van de maatschappij, de heer J. van der Vis uit Rotterdam, met vele ja ren Indische ervaring zegt „boom" komt vijf tot twintig gram zaad. Voor een tabaksveld van een hectare is maar tien gram zaad nodig. Een grote stimulans voor de oprichting van het Santpoortse tabakszaadbedrijf is de tabakscatastrofe in Italië geweest, waar in 1960 de beruchte Blue Mold (blau we schimmel) tot toen nog nooit in Eu ropa voorgekomen zijn intrede deed. De tabakscultuur ip dat land dreigde vol komen vernietigd fee worden- De bestrij ding, aan de hand van in Amerika Opge dane ervaringen, kwam laat. Er was een schreeuwende behoefte aan fris nieuw zaad, dat weerstand zou kunnen bieden aan de gevreesde ziekte. Santpoort slaag de er in dit zaad te produceren. Italië is de grootste afnemer geworden van het JSsi 1 -.4 Jonge aanplant tabak in de rolkas aan de Hagelingerweg in Santpoort. Baas van het Santpoortse tabaks zaadproduktiebedrijf is de heer H. van Roozendaal (met hoed): de heer J. van der Vis, tabaksexpert uit Rotterdam, inspecteert regelmatig de aanplant. unieke produkt uit Santpoort. Grieken land komt als afnemer in de tweede plaats. In Santpoort wordt zaad geprodu ceerd uit bepaalde combinaties, waarbij de Virginia-soorten Burley en Bright wel de hoofdrollen spelen. Baas van het bedrijf in Santpoort is de heer H. van Roozendaal. Onder zijn vak kundige leiding zetten bekwame tuinders de jonge plantjes, voortkomende uit het allerbeste zelf gewonnen zaad, in potjes uit. Het duurt niet lang of de plantjes zijn groot genoeg om in de grote blikken over gepoot te worden. „Je moet het weten, en dan is het nog moeilijk genoeg ervoor te zorgen dat er in een bepaalde periode zaad voor export gereed is", zegt baas Van Roozendaal. Die periode is in de gro te vakantie, bewust gekozen omdat hij dan over ideale werkkrachten kan be schikken. Voor deze „fijnehandenarbeid" put hij uit het reservoir scholieren, liefst meisjes van de middelbare scholen, die volgens hem snel een goed begrip hebben van waar het om gaat en die het werk serieus doen. Fijne handen zijn nodig voor het be- vruchtingswerk, het oogsten en het verza melen van het fijne zaad. De meisjes ver dienen er een aardig vakantiegeld mee. In het bos van Duin en Kruidberg staan drie grote kassen vol tabaksplanten. De grootste kas waarin nu 2600 planten staan brandde vorig jaar grotendeels uit. De brand werd vermoedelijk gesticht door de pyromaan die eerder en later diverse branden heeft aangestoken in het gebied langs de spoorbaan tussen Santpoort-Zuid en Driehuis. De brandstichter is nooit ge grepen. De man heeft intussen al genoeg schade aangericht. Honderden met heel veel moeite en kosten gekweekte tabaks planten gingen door de brand verloren en het leek er op dat door de rookschade en het blootstellen aan de openlucht ook alles wat niet direct verbrand was waar deloos zou worden. Een deel ervan heeft het echter overleefd. De kas is geheel vernieuwd en zelfs belangrijk groter ge worden. Het afstrijken van stuifmeel en het verzamelen van zaad is een zorg vuldig werkje, dat het best door vrouwenhanden kan gebeuren. ms sss (Van een onzer verslaggevers) HEEMSKERK. Als de inwoners van Heemskerk op zaterdag 29 juni 20 brand weerwagens uit alle windstreken van Ne derland en bemand met in totaal onge veer 200 brandweerlieden kriskras door de straten zien rijden, behoeven zij niet beducht te zijn, dat er een of andere ern stige ramp heeft plaatsgevonden. Het heeft immers niet anders te betekenen dan dat het vrijwillige brandweerkorps van Heemskerk op die dag de organisatie in handen heeft van de gewestelijke wed strijden in de klasse TAS-HD oftwel in de klasse tankautospuiten met hoge druk. Deze wedstrijden met hoge druk-tank- autospuiten worden voor de eerste maal in Heemskerk gehouden, zulks in tegen stelling tot wedstrijden met lage druk- spuiten, waarvan er al meerdere binnen de grenzen van Heemskerk zijn gehou den. Er wordt aan deelgenomen door 20 ploegen uit verschillende provincies en districten. De best geplaatsten komen dan uit in de landelijke wedstrijden, wel ke binnenkort in Roosendaal worden ge houden. Het belangrijkste wedstrijdele ment in deze ontmoeting is de tijdsduur, welke nodig is voor het vinden en redden van het slachtoffer. Vanzelfsprekend is ook de tijdsduur tussen uitrukken en het vervullen van de totale opdracht een fac tor, waardoor de uitslag kan worden be- invloed. Het geheel staat onder leiding van wedstrijdleider J. G. Bührs uit Zaan dam. Deze wedstrijden met dit type brandweervoertuigen zijn juist daarom van belang, omdat deze wagens bij een eventuele brand altijd de spits afbijten en (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. Het aantal werkzoeken den in het gewest Haarlem is gedurende de maand mei vrijwel onveranderd ge bleven. Het steeg van eind april tot eind mei met twee van 530 tot 532 en bleef met deze getallen niet meer dan 0.89 per cent van de mannelijke beroepsbevolking uitmaken. De vraag naar mannelijk per soneel steeg de afgelopen maand echter van 901 tot 1067. Tegenover het percenta ge van 0.89 percent werkzoekenden in het gewest, staat het percentage van 1,0 in de provincie Noord-Holland en van 2,2 in ge heel Nederland. Het aanbod van werkzoekenden ver toont bij vergelijking met vorige jaren een afwijkend beeld. Normaal is dat in de maand mei een daling van het aantal werklozen optreedt. Dat het aanbod van werkzoekenden dit jaar practisch gelijk bleef is niet te wijten aan een minder gunstige arbeidsmarkt, maar wordt ver oorzaakt door enkele toevallige factoren. Ten eerste waren door de zeer gunstige weersomstandigheden in het begin van het jaar bijna alle bouwvakarbeiders al zeer spoedig aan het werk. De belangrijk ste factor was echter het plotselinge zeer grote aanbod van buitenlandse arbeids krachten voornamelijk Turken en Ma rokkanen aan het eind van mei. Ver wacht wordt dat het grootste deel van de ze buitenlanders spoedig werk zal vinden, aangezien de vraag naar lager personeel toeneemt. De vraag naar vrouwelijk personeel steeg de afgelopen maand van 597 tot 757 bij een stijging van het aanbod van 79 naar 93. In alle beroepen is voor geschikt vrouwelijk personeel volop werkgelegen heid. ADVERTF" KONINGSPLEIN 10 - TELEFOON 14886 ervoor zorgen, dat „de eerste klap altijd een daalder waard is". De eerste ploeg start 's morgens om streeks half tien vanaf de brandweerga rage. In het verenigingsgebouw „De Vrij burcht" reikt burgemeester H. Nielen om zes uur 's avonds de prijzen uit. Naar wij vernemen ligt het in de bedoeling van het Heemskerkse korps de brandweerlieden die de wedstrijd achter de rug hebben, via een aantal route-kaartjes enkele tocht jes door de IJmond te laten maken. ADVERTENTIE Hydraulica. Dit moderne en robuust mannelijke horloge is 100% waterdicht en condens- vrij. Edeistaal f 123.-. Ook verkrijgbaar in chroom en doublé. JUWELIER HORLOGfR MARKTPLEIN - KENNEMERLAAN LANGE NIEUWSTRAAT - IJMUIDEN Drs. J. D. Hooglandt speldt de jubi laris het ere-insigne op, terwijl mevrouw Blok toekijkt. ADVERTENTIE Voor op onze CALCULATIE-AFDE LING zoeken wij een goede vrouwe lijke kracht, niet onder 25 jaar. WIJ BIEDEN HAAR leuk afwisselend werk goed salaris gunstige spaarregeling zaterdags vrij Sollicitatie kunt u richten aan Stoutenbeek Woninginrichting BREESTRAAT 74—84 - BEVERWIJK Telefoon 0 2510 - 23641 of 25141 HAARLEM. Voor het Mulo-examen A slaagden: de dames P. M. H. Kinders, W. P. Moerman, A. M. Meyer, S. Ulrlch, W. H. van Galen. W. P. B. Dolron*, A. Moone, M. Kok, M. Venema, J. A. Smit, W. Vermeulen, C. Verhulst, I. V. Velt- kamp, Haarlem; E van Staaveren. Vijf huizen; G. J. Walde, M. Krol. I. P. van Gastel*, Velsen; W. M. Efdé, Nieuwveen; Y. B. van Seben*, Aalsmeer; H. Amse*, A. Wolters, L. A. Dijkstra*, IJmuiden; M. de Waardt, Zwanenburg; W. A. Grimber gen. W. Hasenoot, M. E Haijtink, Hille- gom: M. A. de Geest*, M. S. Bol*, W. M. L. H. van Essen*. W. G. Harder*, Zand- voort: en de heren C. P. Jansz, W. P. Kla ver, B. J. Lutgendorff, F Mulder, J. E van Dijk*, R. Eelman*, M. A. Gielens*, C. F. Goode. J. v. d. Bos, Haarlem; R. A. v. d. Velden, N. G. P. van Walsum, Heem stede; F G. Woortmeyer, Bloemendaal; R. J. J. de Graaff, R. E. Bakker, Velsen; H. Oussoren. Uithoorn; G. Kiersgieter*, D. P. van 't Wout, M. S. Langbroek, R. S. Schotvanger, B. Hoek, J. Sjoukens en P. F. van Dorp', IJmuiden; A. C. v. d. Vel den. D. Zwaan, J. J. G. Hopman, Hillegom; P. Boogerd, W. L. van Turenhout, Lisse; S. Kruithof*, Heemskerk; J. v. d. Velde*, Castricum; M. A. J. Braakman*, J. J. W. v. d. Heuvel*, E. Hoekman* te Zandvoort. Afgewezen achttien kandidaten. De kandidaten met een achter hun naam behaalden tevens het Middenstands diploma. OVERVEEN, Kennemer Lyceum, ge slaagd voor het eindexamen hbs-B; Marie- Louise Bangma .Alexander Beelaerts van Blokland. Paul Benjamins, Paul de Bip Hetta de Bilt. Jan Boer, Katja Guldemor Dick Martin. Michiel Maters, Carla Offe haus, Hans van Overzee, Edward Sandei Tom Staal, Jan W. v. Toulon v. d. Konj. Peter Vaandering, Frank van Vliet, Oti< van Vloten, Kees Vuyk, Otto Alberti, Inekt Dekker, Rein Fries. Annemarie Kok, Frans Levert, Henny Martin, Laila Middendorp, Eddie Moltzer. Max Slingenberg, Bas Smit, Nalda SprinK. Piet Vermaat. HAARLEM Christelijk Lyceum „Mar- nix van St. Aldegonde". Geslaagd voor het eindexamen; mej. I. van Alten, mej. I. Ba- rendregt, mej Y. Barendregt, J. Boomsma (Haarlem), W A. Brugman (Santpoort-N.), W. Burggraaf (Haarlem), mej. J. de Graaf (Santpoort-Z.), W. B. van Grootheest, P. W. den Hertog (Haarlem), A. W. Hoeflaak (Santpoort), mej. J. M. Kroonstuiver (Haar- W R. Schippers (Haarlem), E. Spijer (Overveen). mej. J. M. Visscher (Santpoort) A J de Vries. mej. C. F. West (Haarlem), M. W. de Boer (Santpoort). D. C. Boer (Haarlem), mej. M. H. Boonstra (Sant poort), W .J Derks (Beverwijk), R. W. H. van Drimmelen (Haarlem), K. P. Duyver- man (Santpoort-N.), W. P. A. Duval Slot houwer. mej. M. J. Groot, R. Havenaar, D. M. Langbroek (Haarlem), R. R. Linn (Bloemendaal), D. Out (Driehuis), mej. P. E. Sietsma, E. de Vries, mej. M. de Boer (Haarlem), W A. de Bruyn (Bloemendaal), mej. J. Goede (Driehuis), mej. J. J. Hage- man, mej. A Havenaar (Haarlem), J. H. Logger (Bloemendaal), W. P. Maris (Sant poort), P. A van Meir (Heemstede), J. A Oldewarris, P Oudshoorn, mej. H. Pander, P G. Verduyn (Haarlem). A. W. Vos (Bloe mendaal), P. G. Winters, P. de Wijs (Haar lem;. IJMUIDEN Bij Hoogovens werd in besloten kring, op de kamer van drs. J. D. Hooglandt. directeur administratie, de heer J. Blok uit Beverwijk gehuldigd in verband met zijn 40-jarig dienstverband. Hij begon zijn loopbaan als kantoorbe diende bij de expeditie. Daarna ging hij als groepsleider over naar de afdeling be drijfsadministratie bevrachtingen. Sedert een jaar is de heer Blok groepsleider bij de afdeling bedrijfsadministratieve dien sten. De heer Hooglandt dankte namens de raad van bestuur en de directie voor zijn toegewijde arbeidskracht. Behalve het gouden polshorloge overhandigde de heer Hooglandt ook, voor de buitenkant van de jas het gouden ere-insigne de zeester met brillant en voor de binnenkant de enveloppe met inhoud. In het opleidingscentrum wachtte de ju bilaris en diens echtgenote nog een ont vangst. Hier waren familie, chefs en col lega's bijeengekomen om het echtpaar Blok hun gelukwensen en geschenken aan te bieden.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 7