GESPREK MET KAMERLEDEN Wetsontwerp over bezit stimulerende middelen Harm Ottenbros vervangt Duyndam in Tour-ploeg WIERSMA ALLEEN BOVENAAN RCH zette negen spelers op transferlijst Jan Janssen de enige „beschermde'1 renner Eddie Merckx onbedreigd winnaar ronde van Italië Schoten zal Sparta twee keer de zege moeten laten Nieuw recept! Eet eens voor de afwisseling 4 VISPANEES 400 GRAM 2,15 Duitse bokser ernstig gewond Feijenoord bleef Anderlecht baas Ruim miljoen voor Allan Clarke Ove Kindvall vraagt te veel DOS geïnteresseerd in De Goede Jan Honout wordt amateur KREKELS VERSTERKTE TOPPLAATS Indeling voor competitie AGOSTINI RAZENDSNEL OP MAN DONDERDAG 13 JUNI 1968 25 Eigen kans Dopingclausule Dié zijn lekker! Flinke stukken zeeverse kabeljauw met een krokant paneerlaagje, volgens een nieuw recept Iglo maakt ze! Dus: géén graatjes, géén baklucht, in een wip klaar. Onvoorstelbaar lekker! Vis gauw zo'n pak uit de diepvries. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG In nauw overleg met de sportorganisaties zal worden nagegaan of en in hoeverre het mogelijk is een wette lijke regeling tot stand te brengen, die het sportorganisaties mogelijk zal maken krachtig op te treden tegen personen, die bij deelneming aan een wedstrijd door middel van illegaal verkregen stimulan tia hun prestaties kunstmatig trachten te verhogen. Dat deelt minister Klompé (Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk) mee op vragen van het socialistische Tweede- Kamerlid drs. J. Voogd. Zowel minister Klompé als minister Roolvink (Sociale Zaken en Volksgezondheid) en minister Polak (Justitie) zijn ervan doordrongen, dat de bestrijding van doping in de sport van groot belang is voor de sport en voor de gezondheid van de deelnemers aan sport. Minister Klompé merkt verder op, dat mede op basis van het rapport van de vereniging voor sportgeneeskunde betref fende het dopingprobleem in de sport aan de georganiseerde sportwereld zal worden verzocht na te gaan welke maatregelen de sportorganisaties kunnen treffen ter oplossing van het dopingprobleem in de sport. Zulks in overleg met genoemde ministeries. Om het misbruik van wekaminen in het algemeen te beteugelen is, zo deelt minister Klompé in haar antwoord mee, door de staatssecretaris van Sociale Za ken en Volksgezondheid een eerste stap gezét door die middelen als geneesmiddel (Van onze dammedewerker) BOLZANO De tweede ronde van het toernooi om het wereldkampioenschap dammen verliep gunstig voor de twee deelnemende jonge Nederlanders. Zowel Ton Sijbrands als Harm Wiersma wonnen hun partij en al was de door hen daarin ondervonden tegenstand niet zo heel groot, men moet toch altijd maar oppassen niet een misgreep te doen. Door de andere uit slagen kwam Harm Wiersma zelfs alleen met vier punten bovenaan. Nu is dat op dit moment nietszeggend, zeker wanneer men in aanmerking neemt, dat Koeperman na dinsdag Ton Sijbrands als tegenstander te hebben gehad, woens dag niemand minder dan Andreiko tegen over zich vond. De Let, in januari zijn tegenstander in1 de match om het wereldkampioenschap, was duidelijk op revanche uit. In een bij zonder gecompliceerde partij vanuit een flankspelopening veroverde Andreiko het initiatief. Koeperman moest uiterst nauwkeurig manoeuvreren om beslissend nadeel te ontlopen, al bleek bij analyses na afloop wel, dat hij in zijn gedachten de stelling onder controle had. Toen het leek dat Andreiko zijn re vanche zou krijgen, wikkelde koeper man op verrassende wijze combinatoir af, met een nadelig eindspel. Andreiko speelde weliswaar nog enige tijd op winst door, maar het bleek dat Koeperman altijd remise kon bereiken, zij het wel een beetje benauwd. Ton Sijbrands won met een eenvoudige combinatie van de Italiaan Fanelli en Wiersma had al spoedig schijfwinst tegen Feldl, hetgeen ook partijwinst inluidde. Smith introduceerde als eerste in dit toernooi tegen Delhom de Ghestem-door- stoot, behandelde het fragment niet op zijn sterkst, waarna een variantenriike af wikkeling volgde. Smith vond in een na deliger positie een grappige remisecombi natie. De Fransman Mostovoy, die toch nog kwam opdagen, blijkt een aanwinst voor het toernooi. In grootse stijl, onbevangen spelend, schoof hij Laporta van het bord. De uitslagen zijn: Verpoest (België)— Reimann (Tsj.-Sl.) 2-0; Agliardi (Mon.)Tsjegolev (Rusl.) 0-2; Smith (VSl—Delhom (Fr.) 1-1; Koeper man (Rusl.)—Andreiko (Rusl.) 1-1; Fanelli (It.) —Sijbrands 0-2; Feldl (Oost.)—Wiersma 0-2; Cazemir (Zwits.)— Pershad (Sur.) 1-1; Mostovoy (Fr.)—Laporta (It.) 2-0. Stand: 1. Wiersma 4 pnt.; 2/7. Sijbrands, Andreiko, Delhom, Tsjegolev, Verpoest en Pers had allen 3 pnt.; 8. Mostovoy 2 pnt. (uit 1 partij); 9/11. Laporta, Koeperman, Smith allen 1 pnt.; 12. Cazemir 1 pnt. uit 1 partij; 13/16 Reimann, Agliardi, Fanelli en Feldl allen 0 pnt. aan te wijzen bij beschikking van 6 maart. Daarbij werd bepaald, dat die middelen uitsluitend op medisch voorschrift mogen worden verstrekt. In voorbereiding is verder een wette lijke regeling, die het bezit van genoem de middelen zal verbieden, voor zover het betreft personen die niet bevoegd zijn tot aflevering daarvan of ze niet op medisch voorschrift hebben verkregen. Ook die regeling zal volgens minister Klompé in belangrijke mate de doping in de sport door middel van wekaminen kunnen tegengaan. Het ligt in het voornemen van de mi nisters het effect van die maatregelen af te wachten. Wanneer blijkt, dat een en ander onvoldoende de doping in de sport beteugelt zal de mogelijkheid worden na gegaan een verdere wettelijke regeling tot stand te brengen. Door het rijksinsti tuut voor de volksgezondheid wordt in middels een methodiek ontwikkeld voor opsporing van stimulerende middelen, die bij doping worden toegepast. KEULEN. De Westduitse prof-bokser middengewicht Jupp Elze bevindt zich in de kritieke toestand in het ziekenhuis van Keulen na in het gevecht om de Europese titel tegen de Italiaan Carlos Duran te zijn neergegaan. Hij heeft een hersenbloeding. BRUSSEL. In Brussel heeft Feijen oord gisteravond in een vriendschappelij ke voetbalwedstrijd met 2-1 van Ander lecht gewonnen. Bij rust was de stand nog in evenwicht 1-1. De doelpunten wer den gemaakt door Geels, Hanon en Van Hanegem. Het bestuur van het Comité Top sport heeft gisteren een gesprek ge had. met de Tweede-Kamercommis sie van CRM, waarbij diverse as pecten van de topsport zijn bekeken zoals de sociale begeleiding en de dopingkwestie. Hier is de commissie voorzitter G. Kieft in gesprek met roeier Harry Droog, atlete Hilda Slaman en zwemmer Aad Oudt. LONDEN De Londense, dit jaar naar de tweede divisie gedegradeerde voetbal club Fulham, heeft Allan Clarke, die meermalen uitkwam voor het Engel se elftal onder de 23 jaar, voor 150.000 pond sterling (ongeveer 1.275.000 gulden) verkocht aan Leicester City. (Van onze sportredactie) HAARLEM Fortuna en Sittardia, die besloten hebben tot een fusie gisteren is er weer een bespreking geweest over de uitwerking (zo wil men om en om in Geleen en Sittard spelen onder de naam Fortuna) hebben flink wat spelers op de transferlijst geplaatst. De lijst van Fortuna luidt: de gebroeders Golsteyn, Packbeers, v. d. Linden, Roberts, Stoter, Walstock en Wings; bij Sittardia: Reit- gassel, Van Latum, Eijpe, Van Dongen, Roelofs, Venhoven, Dormans en Mares (naar PSV). Het is mogelijk, dat Ove Kindvall (die in de tweede helft tegen Anderlecht gisteravond inviel voor Geels) teruggaat naar zijn Noorse club FC Nörkoping, om dat hij met Feijenoord niet tot een finan cieel akoord kan komen. Thijs Libregts zal van Feijenoord terugkeren naar Ex celsior, zo neemt men aan. DWS is weer bezig met de Noorse international Finn Seemann, die voor Dundee uitkomt, maar wel naar Amsterdam wil komen. Twee jaar geleden was zijn komst niet door gegaan. Van Xerxes/DHC blijft weinig meer over. Nu is ook Dorjee vertrokken. Hij gaat naar Holland Sport. Wat de be sprekingen met Haarlem betreft: de Haarlemse club voelt weinig meer voor overname van Xerxes/DHC nu de kern verdwenen is. Alleen als de overname prijs aanmerkelijk zakt zou er nog ge sproken kunnen worden. (Van onze sportredactie) HAARLEM. Negen spelers zijn door RCH ter overname aangeboden. Het zijn Cornet, Van Dijk, Galis. Hup, Koppen, Mussche, Schipper, Seegers en Gerrit sen. Zoals bekend staan Fransz en De Goede op eigen verzoek op de transfer lijst. Voor De Goede zouden verschillende verenigingen belangstelling hebben. Tot nu toe heeft alleen nog DOS-manager Van der Laan naar de prijs van de Heem- steedse spitsspeler geïnformeerd. RCH heeft zich overigens nog niet beraden over een vraagprijs voor De Goede. Voor Fransz vraagt RCH een bedrag dat ligt tussen tien- en twintigduizend gul den. Honout zal volgend seizoen niet meer voor RCH uitkomen. Honout heeft op zijn verzoek de status van amateur gekre gen. Voor het volgende seizoen is RCH van plan het aantal contractspelers van twin tig tot vijftien het minimumaantal terug te brengen. Ook de contracten van de spelers zullen nader worden be zien. Die zullen lager zijn dan vorig sei zoen. Naast een gegarandeerd minimum salaris van om en nabij vijftienhonderd gulden zal een premiestelsel worden inge voerd. De beloningen worden dan afhan kelijk gesteld van de resultaten en de plaats op de ranglijst. Het ligt voor de hand dat ook volgend seizoen een sober beleid zal worden gevoerd. De schulden van RCH uitgezonderd die aan de ge meente Heemstede bedragen op dit moment ongeveer 115.000 gulden. Bij de groep van achttien financiers staat RCH voor een ton in het krijt. De overige vijf tienduizend gulden hoopt RCH op korte termijn te voldoen. Voor het overgrote deel zal het vijftien tal contractspelers bestaan uit spelers die ook dit seizoen al voor de Racing uit kwamen. Voorts wil men drie jeugdspe lers een contract aanbieden. De enkele overgebleven plaatsen wil men opvullen door het aantrekken van spelers van bui ten. Ook is het niet uitgesloten dat enkele van de op de transferlijst geplaatste spe lers alsnog een contract krijgen aangebo den. Voor het komende seizoen denkt men bij RCH aan het aanstellen van een hulp trainer naast de beide huidige trainers Peeman en Dubbelman. Dit is noodzake lijk geworden omdat trainer Dubbelman tobt met een heupblessure. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM. Leo Duyndam heeft zijn laatste kans om toch in de Tour de France te starten, niet gekregen. Harm Ottenbros is definitief aangewezen om het Nederlandse tiental in de ronde te com pleteren. Aanvankelijk zou Duyndam van daag en tijdens het komende weekeinde in Belgische wedstrijden de gelegenheid NAPELS. Eddy Merckx, de Belgi sche wereldkampioen op de weg, heeft op duidelijke wijze na 22 etappes en 3912 kilometer de ronde van Italië, die in Na pels eindigde, gewonnen. In de laatste etappe waagde niemand meer een aanval op de leiderspositie van Merckx. De stro mende regen in de 235 kilometer lange rit van Chieti over de Abruzzen naar Na pels werkte ook niet bepaald inspirerend. Toch was deze laatste etappe een van de zwaarste van de gehele ronde. Maar deze laatste klimmers hielden zich in, wel we tend dat alles tevergeefs zou zijn, om dat de ploeggenoten van Merckx waak zaam waren en de rose trui niet van de wielen van de concurrenten zou wij ken. Een andere Belg greep nu de laatste zege. Guido Reybroeck was de snelste van een kopgroep van zes renners, die een voorsprong hadden van 44 seconden op de Italiaan De Pra en van ruim drie minu ten op het leloton. (Van onze honkbalmedewerker) HAARLEM Voor de hoofdklassers staan ook het komende weekeinde weer dubbele wedstrijden op het programma. HCK gaat zijn derde plaats verdedigen te gen OVVO, Schoten krijgt het tweemaal met Sparta aan de knuppel, terwijl Haar lem Nicols een lastig weekeinde kan krij gen, nu Storks de tegenstander is. ABC en HCAW duelleren ook tweemaal. Voor HCK en OVVO is een langgerekte dubbel vastgesteld. Vrijdagavond speelt HCK thuis in het honkbalstadion in het Pim Mulier-sportpark. Zondagmiddag vindt de returnmatch in Amsterdam-Oost plaats. In deze wedstrijden staat de derde plaats op het spel. De Kinheimers die het seizoen zo goed begonnen, door OVVO op eigen terrein te verslaan, staan op het ogenblik alleen onder de twee grote broers Haarlem Nicols en Sparta. Met Jan van Markus in zijn huidige vorm zit er voor HCK een verdeling van de winst in. Scho ten krijgt het zaterdagmiddag zwaar te verduren tegen Sparta dat naar Haarlem komt. Zowfei zaterdag als zondag in Rot terdam kon de wedstrijd wel eens in zeven innings beslist worden. Haarlem Nicols gaat zaterdagmiddag naar Den Haag en krijgt zondagmiddag op eigen veld Storks te bestrijden. Een on zeker weekeinde voor Haarlem Nicols. Op het eerste gezicht lijkt er niets aan de hand, want Storks kwam de laatste weken zwak voor de dag. Maar als de Haarlem mers zich nader bedenken, dan weten ze dat Storks ook Sparta een keer verraste en dat de Hagenaars in de eerste wedstrijd van het seizoen er lustig op los sloegen. Haarlem Nicols start wel als favoriet, voornamelijk door een veel betere wer persstaf. ABC en HCAW verzorgen de vierde dubbel en vooral in de tweede wed strijd kan wel eens een monsterscore uit de bus komen. Een verdeling van de winst lijkt de meest waarschijnlijke uitslag. In de eerste klasse B gaat HHC op be zoek bij het leidende Feijenoord. Een moeilijke opgave voor de Reds, die echter tot een verrassing in staat zijn. Terras vogels gaat op bezoek bij Onze Gezellen en zal moeten winnen om nog een rol in de kopgroep te kunnen spelen. Ook Onze Gezellen heeft de punten hard nodig, zo dat een interessante wedstrijd verwacht kan worden «O Eddie Merckx „Ik ben erg verheugd, dat ik deze Giro gewonnen heb", zei een stralende Eddy Merckx na afloop. „Het was de zwaar ste etappekoers van de laatste jaren en ik geloof zelfs moeilijker dan de ronde van Frankrijk in 1967. Vanaf het ogen blik, dat ik in de 12e etappe de leiding in het algemeen klassement nam. heb ik geen rust meer gekend zo werd er op mij gereden". Van de 190 renners, die op 21 mei van start gingen, beëindigden slechts 99 de wedstrijd. De laatste uitvaller was de Belg Ward Seis. Kees Haast, de enige overgebleven Nederlander in de Italiaan se ronde, liep woensdag nog elf en een halve minuut achterstand op. In het eind klassement bereikte de man uit Rijsber- gen de 22e plaats. Het eindklassement: 1. Merckx (België) 108 uur 42 minuten en 27 seconden., 2. Adorni (It.) op 5.01, 3. Gimondi (It.) op 9.05, 4. Zilioli (It) .op 9.17, 5. Vanneste (België) op 10.43, 6. Motta (It) op 12.23, 7. Dancelli (It.) op 12.3, 8. Balmanion (It) op 15.43, 9. Gabica (Sp) op 16.59, 10. Bitossi (It) op 19.02, 11. Jimenez (Sp) op 19.51, 12. Bodrero (It) op 21.24, 13. Ma- riono Diaz (Sp) op 23.24, 14, Eusebio Diaz (Sp) op 28.58, 15. Galera (Sp) op 28.59. krijgen te bewijzen dat hij voldoende van zijn achillespees-blessure is genezen om aan het grote avontuur te kunnen begin nen. Maar gistermiddag al besliste de sportcommissie van de K.N.W.U. anders: Ottenbros vertrekt als oranjerijder op 27 juni in Vittel. De verklaring die achter deze beslissing schuilt: wanneer zou blijken dat Duyndam niet voldoende conditie voor de Tour heeft vergaard, is het te laat om reserve Ot tenbros, die morgen in de Zwitserse ron de start, te weerhouden van veel kracht- vergende prestaties in Zwitserland. In spanningen die dan in Vittel een „leeg- gereden" reserve aan de start zouden doen verwachten. Bovendien aldus de sportcommissie, is het onverantwoord in een zo zware koers als de Tour eenzodanige aanslag op de tere conditie van een 20 jaar jonge, een pas herstelderenner als Duyndam is. te doen. Met de verkiezing van de overigens in de afgelopen weken goed naar voren ge komen Ottenbros, is, naar het lijkt, nu dan toch de laatste plooi glad gestreken in het gekreukelde patroon, waarlangs zich de formatie van dé Oranje-équipe heeft bewogen. Jan Janssen vertrekt, omdat hij favo riet voor de eindzege wordt geacht, als enige „beschermde renner" van het Ne derlandse peloton, dat dan verder bestaat uit Eddy Beugels, Arie den Hartog, Wim Schepers, Harry Steevens, Gerard Vianen Jos van der Vleuten, Rini Wagtmans, Huub Zilverberg en Harm Ottenbros. ..Beschermd renner", in deze, gemiddeld 25 jaar oude (of jonge) ploeg, wil volgens de officiële versie zeggen, dat de secon danten Janssen zullen steunen in zijn strijd tegen de andere gedoodverfde favo rieten, maar dat zij niettemin gelegen heid voldoende zullen krijgen om „voor hun eigen kans" te rijden. Na alle rumoer, rond Steevens en Wagt mans bijv., nu dan toch een ogenschijn lijk probleemloze start in Vittel, al moet nog altijd één onzekere factor worden ge noemd: het optreden van Eddy Beugels. De Limburger is nog altijd bij een in België aanhangig gemaakte „doping-af- faire" betrokken. Hij is in hoger beroep gegaan. Volgens zijn advocaat zal dat be roep niet vóór 1 juli (vóór die tijd is de Tour België al doorgetrokken) worden behandeld. De omstandigheden, waarin Beugels verkeert, zijn aan Tour-directeur Levitan medegedeeld. Hij zal, na zich ook in Bel gië te hebben georiënteerd, tenslotte be slissen of Beugels al dan niet mag en kan starten. De kans dat in Frankrijk een Neder lander in een doping-affaire betrokken raakt, heeft de K.N.W.U. nog eens extra willen verkleinen, door alle leden van de Tourploeg een document te laten teke nen, waarin wordt verklaard niet naar „de middelen" te grijpen, of ze zelfs maar in de buurt te hebben. ADVERTENTIE IGLOVISMNEES TELFS. Jan Krekels heeft gisteren zijn leiderspositie in de ronde van Oosten rijk aanzienlijk versterkt. De Limburger werd in het eerste deel van de vijfde etappe, een tijdrit over 21 km., tweede achter de Italiaan Sanantonio. Dit tweetal had 's middags kracht genoeg over om weer voor een zelfde uitslag te zorgen: Sanantonio eerste en Krekels tweede. De grootste concurrenten van Krekels, Hum- menberger, Csenar, Schattelbauer, wer den in het tweede gedeelte van de etappe ruim twaalf minuten teruggeworpen. De Nederlander heeft nu een voorsprong van 4.07 op Postl en 5.33 op Eberl. De oranje équipe. die Leen de Groot verloor, heeft nog steeds de leiding in het ploegenklas- sement. Opvallend was nog de vierde plaats van Van Vught in de tijdrit. Tijdrit (21 km.): 1. Sanantonio (Italië) 31.11. 2. Krekels (Ned) 32.16, 3. Eberl (Oost) 32.21, 4, Van Vught (Ned) 32.23, 5. Majnus (Tsjech) 32.39, 6. Csenar (Oost) 32.40, 14. Prinsen (Ned) 33.22, 27. De Groot (Ned) 33.57. Het tweede gedeelte van de vijfde etappe: 1. Sanantonio de 145 km in 3.48.19. 2. Krekels op 1.08, 3. Eberl z.t., 4. Gawlic- zek (Polen) z.t., 5. Potsel (Oost) z.t., 14. ex aequo o.a. Van Vught en Prinsen op 9.08. Algemeen klassement: 1. Krekels 20.30.50, 2. Postl 20.34.57, 3. Eberl 20.36.26, 4. Polewiak (Polen) 20.38.45, 5. Janssens (België) 20.41.13, 13. Prinsen 20.46.20, 14 Van Vught 20.48.3 Algemeen ploegenklassement: 1. Nederland 60.24.58, 2. Polen 60.34.11, 3. Stiermarken (Oost.) 60.45.56. Punten klassement: 1. Krekels 78 pnt., 2. Csenar 45, 3. Postl 22. (Van onze sportredactie) HAARLEM. De semi-profclubs Tel star, Haarlem, RCH en EDO hebben gisteravond een gesprek gehad met com petitieleider Thijs Jansen over de in deling voor het nieuwe seizoen. Dit ge beurde op instigatie van EDO-voorzitter Laan. Besloten werd om steeds twee club» samen te laten thuis spelen, een deel van de competitie Telstar met EDO en Haar lem met RCH en een deel Telstar met Haarlem en RCH met EDO. De derby'» tussen EDO en RCH worden zonder con currentie gespeeld. DOUGLAS. De Italiaan Giacomo Agostini is gisteren op de tweede dag van de Tourist Trophy-races op het eiland Man winnaar geworden in de 350 cc klas se. De 27-jarige Italiaan behaalde zijn tweede overwinning voor het wereldkam pioenschap in deze klasse. In de race over zes ronden (364.32 kilometer) haalde Agostini met zijn MV' Agusta een ge middelde van 168,56 kilometer per nar. Al in de eerste ronde, die met een snel heid van meer dan 170 kilometer per uur werd afgelegd, nam Agostini een voor sprong (bijna dertig seconden) en bij de finish lag hij bijna drie minuten voor op zijn landgenoot Renzo Pasolini. op een vier cilinder Benelli. Op de derde plaats eindigde de Engelsman Bill Smith met een Honda. De stand om het wereldkampioenschap: 1. Agostini 16 pnt., 2. Pasolini 12, 3. Car- ruthers (Austr.) en Smith 4, 5. Malloy (Nw.-Zeeland) en Woodman 3.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 25