Mannen hebben minder kans op langer leven Boycot voorgesteld van Academische Raad a ml ré a voor Haarlem en de en Schotels boven Leidseplein Aantal woningwetwoningen hoeft niet hoger te worden Fa. B. ENGELENBERG Sterftekans bij sterke geslacht 40 pet hoger dan bij vrouwen Stijging van nier en blaaskanker Mr. Luns bezorgd over reactie van Nigeria Hoofdbestuur dreigt afdeling met kort geding Premier De Jong bezoekt Suriname VEEL ANIMO VOOR PREMIEBOUW Vrije sector-bouw loopt zeer slecht NIJMEEGSE UNIVERSITEIT Vrij veel wind Geschenken „Van Ouds 't Roomhuys" DONDERDAG 13 JUNI 1968 Verdrinking J er zorging Geen wapens meer Wetsontwerp ingetrokken TIPS VOOR VADER Polo pullovers in Trevira 2000 17.90 19.75 22.50 ANEGANO 17-HAARLEM Dierenbescherming Ontfutseld Kort nieuws Politie kamt pensions gastarbeiders uit VOOR VADER Haarlem OFFICIëLE VERKOOP SIKKENS LAKKEN OLIE- EN WATERAFSCHEIDERS CETA BEVER VLOERBIJTS f elsen-IJmuiden Beverwijk 05 UTRECHT De kans op een lan ger leven voor de mannen neemt af Nederland is het eerste land ter we reld waar dit merkwaardige ver schijnsel optreedt. Dit staat in het jaarverslag 1967 van het Nederlands Instituut voor Preventieve Genees kunde T.N.O. Het sterftepatroon na de tweede wereldoorlog geeft volgens dit instituut een buitengewoon merk waardig beeld te zien. Het stelt vast, dat voor de leeftijdscategorie tussen 55 en 64 jaar de sterftekans nu terug is op het niveau van 1937-1939. De sterftekans van mannen is thans zelfs 40 percent hoger dan die van vrou wen. Opvallend is dat naast de stijging van bepaalde hartziekten, longkanker en ver keersongevallen er ook sprake is van een stijging van de sterfte als gevolg van kanker van nier en blaas en aandoeningen aan de slagader. Ook hierin is de stijging aanzienlijk groter bij mannen dan bij vrouwen. Volgens het instituut dringt de vraag zich op in hoeverre er verband kan be staan tussen de stijging van deze ziekten ADVERTENTIE en of mogelijk deze ziekten één of meer gemeenschappelijke oorzaken hebben. De afdeling sociale hygiëne van het T.N.O.-instituut heeft een onderzoek vol tooid over de restverschijnselen van on gevallen bij kinderen. Elk jaar worden 50 tot 60 per 10.000 kinderen wegens een ongeval in een ziekenhuis opgenomen. Rond zes percent van deze kinderen werd matig tot ernstig gehandicapt. Het percentage voor jongens en meisjes is vrij wel gelijk, maar hoger onder oudere kin deren dan onder kleuters. In alle leef tijdsgroepen worden anderhalf tot twee maal zoveel jongens als meisjes getroffen door ongevallen die verpleging noodzake lijk maken. MANCHETKNOPEN Een „gouden" geschenk dat altijd met „hem" meegaat. Vele modellen en uitvoeringen. Prijzen in goud vanaf f 90.-, in goud op zilver vanaf f 12.50 en in zilver vanaf f 6.50 MfTHUll WT WTCM1UON GR. HOOTSTR. 49 TEL. 20049 HAARLEM In de eerste twee levensjaren zijn brandwonden de belangrijkste oorzaken, later worden het de verkeersongevallen. Opvallend is ook nog steeds de hoge sterfte door verdrinking bij oudere kleu ters en schoolkinderen en het nagenoeg ontbreken yan verpleging in een zieken huis na het in het water vallen. Een analyse van 1950 tot 1966 van de wegverkeersongevallen geeft voor alle leeftijdsgroepen een stijging te zien, doch de hoogste stijging is die bij mannen tus sen 15 en 30 jaar. Over het algemeen overlijden er drieëneenhalf maal meer mannen dan vrouwen door verkeersonge vallen. Tweeëneenhalf maal meer mannen dan vrouwen lopen verwondingen op. Jonge bromfietsers zijn in hoge mate bij verkeersongevallen betrokken. Van de niet gemotoriseerde verkeersslachtoffers zijn het de kinderen en de bejaarden die de hoogste tol betalen. Ruwweg kan worden gesteld dat elk jaar één op de 250 (ot 300 mannen medi sche verzorging nodig heeft wegens en een verkeersongeval en één op de 600 vrouwen. Gebleken is dat tweederde van de (ernstig) gewonden bij verkeersonge vallen in ziekenhuizen komen op een mo ment dat de staf daar incompleet is. Dit betekent volgens T.N.O. een buitengewoon grote belasting voor de ziekenhuizen en Fin aan beterende hand. Volgende week zal de Fin Viotto Korkhonen, die op 29 mei, toen hij foto's vanuit zijn auto wilde maken door enkele leeuwen in Burgers leeuwenpark in Arnhem werd aangevallen en ernstig werd gewond, vermoedelijk het Arnhemse Gemeente ziekenhuis kunnen verlaten. Helemaal genezen is hij dan nog niet. Hij zal wellicht nog enige tijd moeten worden verpleegd in een ziekenhuis in zijn vaderland. Directie Politieacademie. Aan de direc teur van de Nederlandse Politieaca demie, mr. J. Brink, zal in juli 1969 wegens het bereiken van de 60-jarige leeftijd eervol ontslag worden verieend. Hij zal worden opgevolgd door de heer H. W. Offers, thans hoofdcommissaris van politie in Utrecht. Brits vlootbezoek. Voor een informeel be zoek van een week zijn in Amsterdam aangekomen de Engelse fregatten „Un daunted", „Pellew", „Ulster" en „Mur ray", de onderzeeboot „Artful" en het bevoorradingsschip „Black Ranger". De Royal Marine Band van 24 man is met het squadron meegekomen en zal vrij dag tussen 12 en 13 uur een concert geven op de Dam, evenals zaterdagmid dag. Zaterdagmiddag staan de schepen open voor het publiek. Boete voor belediging. De Amsterdamse rechtbank heeft woensdag drie redac tieleden en een vaste medewerker van het studentenblad „Pharetra" van de studentenraad der Vrije Universiteit veroordeeld tot 75 wegens poging tot uitlokking van opzettelijke belediging van het hoofd van een bevriende staat, president Johnson. De eis was 100. In „Pharetra" van 9 maart stond op het middenblad alleen in grote zwarte let ters „Johnson oorlogsmisdadiger" en in kleine lettertjes „om op het raam te plakken". Kind verdronken. Woensdag is de 8-jarige Peter Frans Libudzewski, die op een klein luchtbed in het Uitgeester Meer dreef, omgeslagen en verdronken. Zijn moeder en zijn zusje zaten op een aan het meer gelegen recreatieterrein. Burgmeester. Tot burgemeester van Lieshout is benoemd de heer P. A. C C. van Hout, sinds maart 1966 ambte naar ter secretarie van Oss. Hij is 31 Jaar en lid van de KVP. (Van onze perlementaire redactie) DEN HAAG Minister Luns heeft in de Eerste Kamer de stelling van de Nige- riaanse regering bestreden dat het staken van de Nederlandse wapenleveranties bij gedragen heeft tot het mislukken van de vredesonderhandelingen tussen Nigeria en Biafra. Hij beklaagde zich over de reactie van Nigeria op de Nederlandse beslissing. Nederland kan daardoor in een situatie komen welke ongunstiger is dan die van de landen die van het begin af wapenle veranties hebben geweigerd, zei de minis ter, doelend op Nigeriaanse bedreigingen inzake maatregelen tegen Nederlandse be drijven in Nigeria. Nederland erkent on verkort de souvereiniteit van de Nigeri aanse regering over haar gehele grond gebied en blijft de normale diplomatieke contacten onderhouden. De Nederlandse regering neemt met bezorgdheid kennis van wat zich in Nigeria afspeelt en zal niet nalaten aandrang uit te oefenen tot beëindiging van de crisis en de moordpar tijen, aldus de minister. naar alle waarschijnlijkheid ook een niet geheel uitstekende verzorging van de pa tiënten. DEN HAAG. - Het wetsontwerp voor de nieuwe regeling van de toekenning van uitkeringen en pensioenen aan poli tieke ambtsdragers is ingetrokken. Dit heeft minister Beemink aan de Tweede Kamer meegedeeld. Het ontwerp was reeds door de Tweede Kamer aangenomen. Het is teruggetrok ken wegens zeer ernstige bezwaren erte gen in de Eerste Kamer. ADVERTENTIE Vlot model met korte ot lange mouw. Geheel effen ot met randje langs de kraag. In bleu, cognac, groen, blauw, wijnrood, bruin. SPORTSHIRTS in moderne streepdessins. Bel-O-fast of Tergal. In lindegroen, bleu, geel, steenrood Het Leidseplein te Amsterdam krijgt tijdens het Holland Festival een extra verlichting: grote witte scho tels op het trottoir tegenover de Stadsschouwburg. DEN HAAG De directeur van de Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Dieren, dr. J. C. Klesser, heeft ge reageerd op de beschuldigingen, welke de afdeling Vlaardingen onlangs tegen het hoofdbestuur heeft gelanceerd. Vlaar dingen, dat zich de grootste afdeling noemde, viel onder meer het financieel beleid aan en verweet het hoofdbestuur dat slechts 20 percent van de inkomsten der vereniging aan daadwerkelijke dierenbescherming werd besteed. Dr. Klesser zegt, dat het om een ran cune gaat omdat een kandidaat van de afdeling Vlaardingen door de ledenver gadering niet in het hoofdbestuur is ge kozen. Hij merkt op dat het financieel be leid van het hoofdbestuur gecontroleerd wordt door de uit de ledenvergadering gekozen kascommissie en door een ac countantsbureau. Het hoofdbestuur heeft de afdeling Vlaardingen gesommeerd haar beschuldi gingen openlijk in te trekken, daar anders een kort geding tegen haar aanhangig zal worden gemaakt. PARAMARIBO De Nederlandse mi nister-president De Jong die een offi cieel bezoek van een week aan Suriname brengt, is woensdag ontvangen door de Surinaamse premier Pengel. Hierbij wer den de leden van de Raad van ministers aan premier De Jong voorgesteld. Premier Pengel zei verheugd te zijn dat bij een nieuw Nederlands kabinet de Ne derlandse premier ter kennismaking een bezoek brengt aan Suriname. Hij ver klaarde dat dit persoonlijk contact resul teert in een beter inzicht in de gemeen schappelijke problemen van beide landen. Overeenkomstig de traditie zal ieder der ministers afzonderlijk premier De Jong op zijn diverse oriëntatietochten vergezellen. (Van onze correspondent) DEN HAAG. Het is dit jaar niet nodig méér woningwetwoningen te bou wen dan de 50.000 waarop is gerekend. Minister Schut van Volkshuisvesting die dit aan de Tweede Kamer meedeelt, vindt dat het met de bouw van de andere ca tegorie gesubsidieerde huizen (premiewo ningen) zo goed gaat dat het programma van gesubsidieerde bouw zeker wordt ge haald. In de Tweede Kamer bestond zoveel twijfel aan het succes van de premiebouw dat minister Schut bij de behandeling van zijn begroting moest beloven eventueel 10.000 woningwetwoningen meer te finan cieren als de particuliere bouw te weinis premiewoningen zou bouwen. Daar is nu geen sprake van, want dit jaar zijn vol gens de cijfers van eind april bijna even veel woningen (40.000) in aanbouw geno men als in de eerste vier maanden van het vorig jaar, een topjaar in de woning bouw. Voor de premiebouw waren er eind mei 43.000 aanvragen. Met de bouw in de vrije sector hui zen zonder enige rijkssubsidie gaat het zo slecht dat minister Schut overweegt regionaal meer gesubsidieerde woningen te laten bouwen. Er was gerekend op de bouw van 25.000 huizen in de vrije sector dit jaar. Maar dat aantal zal bij lange na niet worden gehaald. Hoewel minister Schut tevreden is over de particuliere activiteiten in de premie bouw, vergroot hij toch de mogelijkheden voor woningbouwverenigingen, die samen 5.000 huizen mochten bouwen als premie woning. Hij heeft dit aantal op 10.000 ge bracht (Van onze correspondent) NIJMEGEN. Bepaalde kringen in de Nijmeegse universiteit overwegen de ver gaderingen van de Academische Raad te gaan boycotten. Dit bleek in een massa le universitaire vergadering, die woens dagavond in Nijmegen werd gehouden en die door veel studenten, hoogleraren, le den van de wetenschappelijke staf en cu ratoren werd bijgewoond. Er bleek tussen al deze groeperingen een verrassende eensgezindheid te heer sen. Zo was het speciaal professor mr. S. van Wijnbergen, die van leer trok tegen de Academische Raad: „Zo lang dit logge lichaam blijft bestaan", aldus de hoogle raar, „is een zinvolle discussie over de herstructurering van de universiteit zin loos". Hij wilde derhalve de raad boy cotten. De belangrijkste eis voor een goed functioneren van de Academische Raad werd geacht, dat de leden namens hun eigen universiteit zullen spreken en dat de resultaten van de vergaderingen in de openbaarheid worden gebracht. Hieraan heeft de laatste tijd alles ontbroken, al dus de critiek. de dit van de week in een radiotoespraak ,een vergaande brutaliteit". Een van de vele critische opmerkingen in de bijeenkomst was dat aan het maat schappelijke verantwoordelijkheidsbesef, dat de studenten moet worden bijgebracht niet wordt gedacht. Centraal staat alleen de opleiding in een bepaald specialisme, hetgeen door de studenten wordt bestem- peld als een opleiding tot vakidioot. Er werd voorgesteld om met de univer- sitaire reorganisatie niet in een presidium maar in het kleinste onderdeel van de fa culteit te beginnen. Professor dr. A. Wey- ler bracht hierop naar voren, dat bij de j faculteit der letteren in Nijmegen een com missie voor onderwijs en onderzoek is in gesteld. waarin ook studenten zitting zul len hebben. Dit is een unicum in Neder land. Zeventig jaar getrouwd. De heer A. Boer uit de Tollensstraat 104b in Rotterdam zal op 23 juni 102 jaar worden. Op 30 juli is hij zeventig jaar getrouwd. Zijn vrouw is 91 jaar. ADVERTENTIES Het eerste rapport-Maris werd enige tijd geleden bekend dank zij het Utrecht se studentenblad „Trophonios". Het laat ste model-Maris heeft het Nederlands Stu denten Akkoord dat de oppositiepartij in de Nederlandse Studentenraad is, op geheimzinnige wijze aan de Academische Raad kunnen ontfutselen en toen open baar gemaakt. Professor Jansen, voor zitter van de Academische Raad, noem- (Van onze correspondent) DEN HAAG Rechercheurs van de vreemdelingendienst hebben in de nacht van dinsdag op woensdag in de Haagse binnenstad de pensions voor buitenlandse gastarbeiders uitgekamd. Daarbij zijn zeven vreemdelingen zonder geldige pa pieren gearresteerd. Zij zullen over de grens worden gezet. De actie volgde na dat op 1 juni nieuwe, landelijke voor- f Al rl I' 1 f I rt V, 1 tn M I n L« 4. 1 1.1 Grote Houtstraat 163 Nu ook: Gen. Cronjéstraat 143 w I/' A 5 V '.'V Het K.N.M.I. deelt mee: Een hogedrukgebied, dat nu ai enkele dagen het weerbeeld in grote delen van Europa bepaalt, ligt nu boven Zuid- Noorwegen. De luchtdruk in het Middel landse Zeegebied blijft daarentegen rela tief laag. Tussen beide druksystemen staat in ons land een vrij sterke lucht stroming tussen noordoost en oost. Een storing veroorzaakt in de zuidelijke pro vincies wat regen. In deze situatie komt nog weinig verandering. WKERRAPPORTEN <4 Concertgebouw, vandaag 20.15 u.: Con cert door het N.Ph.O. o.l.v. Lucas Vis. Solist: Pierre Jetteur (viool). BIOSCOPEN Cinema Palace, 14, 19 en 21.15 u.: „Poel der ontucht", 18 j. Frans Hals, 19 en 21.15 u.: „Mademoi selle", 18 j. Vrijdag 23.30 u.: „Bandeloos", 18 j. Lido, 14, 19 en 21.15 u.: „Apenplaneet" 14 j. Luxor, 14, 19 en 21.15 u.: „Zo gezegd, zo gedaan", a.i.; vrijdag 23.30 u.: „Les para- pluies de Cherbourg", 18 j. Minerva, 20.15 u.: „Rose Marie", a.l. Rembrandt. 14, 19 en 21.15 u.: „Mijn broer, de geheimagent", 14 j. Roxy, 14.30, 19 en 21.15 u.: „Liefde was haar beroep", 18 j. Studio, 14. 19 en 21.15 u.: „Spel met de zonde", 18 j. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum (Gr. Heiligland 62): Permanente tentoonstelling van werken uit de Haarlemse school van de 16de tot en met de 19de eeuw, waaronder Hals' meesterwerken. Dagelijks van 10 tot 17 u. Zondag 13 tot 17 u. Bovendien in het Prentenkabinet: „Een keuze uit de col lectie Van Looy". Vleeshal en Vishal (Grote Markt): „Werken in Textiel", expositie van wand tapijten, appliquékleden en textielplas- tieken van 33 kunstenaars. Dagelijks van 10 tot 17 u. en zondag van 13 tot 17 u. Tot en met 21 juli. Bisschoppelijk Museum (Jansstraat 79): Permanente expositie van oude religieuze kunst, schilderijen, middeleeuwse beeld houwwerken, handschriften en kunst nijverheid. Dagelijks, behalve maandag, geopend van 10 tot 12.30 en van 13.30 tot 17 u Teylers Museum (Spaarne 16): Perma nente expositie van schilderijen, fossielen, instrumenten. Geopend op werkdagen, behalve maandag, van 10 tot 17 u. De eerste zondag van de maand van 13 tot 17 u. Galerie Drengel (Bakkumstr.): „Woem- in" werk \an Saul Belem, Kees van Ber- kel, Gerrit van Dijk, André Gouw, Remco van Gugten Berend Pasman, Lou Schou- tens, Karei Slingervoet en Fred van de Wal. Op werkdagen van 20-22 u. en op donderdag, zaterdag en zondag ook van 13-17 uur. Tot 2 juli. Cruquiusmuseum (Cruquiusweg,. Heem stede): Permanente expositie van histo rische stoommachines en grote maquette van de watersnoodramp van 1953. Maan dag tot en met vrijdag van 9 tot 17 uur Zaterdags van 9 tot 12 u. Stadskweektuin (Kleverlaan): Gelegen heid tot gratis bezichtiging van de kassen en bloemgewassen. Woensdags van 14 tot 17 u. en zaterdags en zondags van 10 tot 12 en 14 tot 17 u. Duysterghast (Boulevard Paulus Loot, Zandvoort): Expositie van beeldhouw werken en glasmozaïeken van Lo en Joke Molenaar. Zaterdag en zondag van 14 tot 16 uur. ADVERTENTIE Doclstraat J» Haarlem - Tel. 1S232 DONDERDAG 13 JUNI City Theater, 20 u.: „Opmars naar de galg". (Speciale voorstelling). Ruïne van Brederode, Santpoort, 9 tot 20 u. en 21 tot 22.30 u.: Expositie grafiek van Peter Struycken. VRIJDAG 14 JUNI City Theater, 20 u.: „Voor een handvol dollars". Stadsschouwburg, 20 u.: „James Bond's Thunderball". Ruïne van Brederode, Santpoort, 9 tot 20 u. en 21 tot 22.30 u.: Expositie grafiek van Peter Struycken. Felison, Heidestraat 43, IJmuiden-Oost, 14 tot 17 u.: Expositie van werken van de beeldhouwer Ben van Pinxteren. Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum, dagelijks (behalve zondag)9.30 tot 12 en 14 tot 16.30 u. DONDERDAG 13 JUNI Kennemer Theater. 19 en 21.15 u.: „Ope ratie lady C". Luxor Theater. 19 en 21.15 u.: Blauw bloed en harde vuisten" (18 jr.). Galerie Boumans, Breestraat 122. Expo sitie werken van Jos Stam: geopend van 9-12.30 en 13.30-18 u. Kennemer Oudheidkamer, huize „Schey- beeck", Velserweg 2. Geopend van 14-16 u.; voor groepen op aanvraag. VRIJDAG 14 JUNI Kennemer Theater. 19 en 21.15 u.: „Ope ratie lady C". Luxor Theater. 19 en 21.15 u.: „Blauw bloed en harde vuisten" (18 jr.). Galerie Boumans, Breestraat 122. Expo sitie werken van Jos Stam: geopend van 9-12.30 en 13.30-18 u. Kennemer Oudheidkamer, huize „Schey- beeck", Velserweg 2. Geopend van 14-16 u.; voor groepen op aanvraag. - M Maximum- «n minimum- 5 ■o 3 Ö-fi temperaturen binnen- en buitenland ADVERTENTIE RESTAURANT Bloemendaalseweg 271 - Overveen Telefoon 52701 A.s. Vrijdag Forellen dag Verse Forel in de Roomboter ge bakken met gebakken nieuwe aard. en gemengde salade of Gepocheerde Verse Forel met ge welde boter en Hollandaisesaus nieuwe aard. en asperges of Gepocheerde Verse Forel met Kreeftentaartjes en pikante kreef tensaus, worteltjes en nieuwe aard appelen. Reserveer nu reeds Uw tafel Den Helde! Ypenburg v'lissmgen Selde De Bilt Twente Eindhoven Zd.-Limburg Helsinki Stockholm 'Jslo Kopenhagen Aberdeen monden AmPtei dam BmsseJ Luxemburg Parijs Bordeaux (JrenobJe Mice Berlijn Frankfort vlünchen Zürich I 'Jeneve Locarno Wenen Innsbruck Belgrado Athene Rome Barcelona I Madrid MalJorca Lissabon onbew. onbew. onbew. onbew. onbew. onbew. onbew. onbew. onbew. onbew. onbew. onbew. zw. bew. onbew. onbew. onbew. half bew. onbew. onbew. onbew zw. bew geh. bew. regen geh. bew. licht bew. half bew. geh bew. zw. bew. half bew. zw. bew. zw. bew. geh. bew. motregen Onbew. zw. bew. motregen o nno no ono no no no no no n n w.st. no O no nno n i do wzw n nno nnw no W.St, vera. w W.St, zw n w.st. j d 6 17 18 18 18 18 20 20 19 19 20 22 20 15 21 20 21 19 21 24 19 23 18 20 18 18 18 13 16 15 25 24 23 28 24 21 d 1$ Sz BS 12 11 11 9 9 6 9 10 20 It 8 13 9 10 8 10 10 5 15 11 10 7 6 10 11 7 6 8 22 15 17 13 17 14 0 0 0 0 9 0 9 0 9 0 0 0 0 0 0 0.1 0.2 0 G 0 1 0.4 0.1 2 0 0 0.5 0.5 0 2 0 0 0.3 0 0 0 DONDERDAG 13 JUNI Zon op 4.20 uur; onder 21.01 uur. Maan or uur; onder 6.34 uur. MAANSTANDEN Hoogleraar. In de jaarvergadering van de Algemene Doopsgezinde Sociëteit is dr. H. B. Kossen, doopsgezind predikant te Zeist, benoemd tot hoogleraar in de praktische theologie aan het Doopsge zind Seminarium in Amsterdam. i matste kwartier Nieuwe maan 17 juni «.14 uur 25 iuni 23.25 uur HOOG EN LAAG WATER IN IJ M UIDEN OE NSDAG 12 JUNI Hoog watei 4.17 uur en 16.50 uur. Laag water 0.05 uur en 12.29 uur. DONDERDAG 13 JUNI Hoog watei 5.0» uur en 17.42 uur. Laag water 0.56 uur en 13.20 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort ls 10 tot 15 min. vroeger dan te Umulden.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 2