VAN DAG TOT DAG Rooms-rode coalitie in België aanvaard Gaston Eyskens premier Als het u om de goede, pure tabak gaat H UN TER 25 Fred Anton Maier in een smokkelzaak betrokken Gaston Eyskens, knap theoreticus achtergrond commentaar op actuele zaken Opnieuw aandacht voor Studenten wilden door de muur Rust weergekeerd in gevangenis van Atlanta Negers gekozen in Virginia Biafraan komt begrip voor land kiveken Algemene vergadering van VN achter kernverdrag Papandreou met moord bedreigd e a) VERKOOPSTER b) TWEEDE VERKOPER (Hoe minder gesaust, hoe liever...) ramm DONDERDAG 13 JUNI 1968 3 STOUTENBEEK Woninginrichting W Hl -K (Van onze correspondent) BRUSSEL Het behoort tot de wonderen van de politiek in België dat een katholieke politicus, die in de winter van 1960-1961, toen hij minister-president was van een katholiek-liberaal kabinet, in de volks vertegenwoordiging door de socialisten dag-in dag-uit letterlijk werd uitgejouwd, thans premier zal worden van een katholiek-socialistische regering. Daarin zal hij zeker een aantal socialisten moeten opnemen die in die dagen van de zogenoemde eenheidswetten tot zijn meest felle tegenstanders hebben behoord. Het zal voor Gaston Eyskens geen be letsel vormen zich met alle krachten te werpen op het vormen van een regering die het grote akkoord van Vanden Boeynants met de socialisten tot uitvoering zal moeten brengen. Strever Merkwaardige figuur Tijd afwachten EEN WINKEL VOL VADERDAG - GESCHENKEN Tijdens de openingszitting van het internationale congres van ex-politieke gevangenen in Groningen heeft de voor zitter van de „Expogé", mr. G. Ch. Aal- ders, een aantal idealen en angsten door elkaar gehaald waardoor de indruk is ge vestigd dat de ex-politieke gevangenen van 1940-1945 met de tegenwoordige tijd allerminst raad weten. Een redevoering bij de opening van een congres is een moeilijke zaak, vooral om dat de buitenwereld verwacht dat de con- gresserende organisatie zich uit over pro blemen van huidige actualiteit. De ex- politieke gevangenen beleefden hun glorie echter in 1945, na in de daaraan vooraf gaande jaren hun strijd tegen het onrecht matige gezag van de bezetters te hebben geleverd. In 1968 zijn de omstandigheden wel danig gewijzigd. Toch is er nog een element in de situatie van heden aan te wijzen, waarvoor ex-politieke gevangenen uit 1945 ook nu warm zouden kunnen lopen. Dat element is wel door de heer Aalders genoemd, maar men zou hebben verwacht dat hij daarbij op een wat prin cipiëler, meer genuanceerde manier uiting zou hebben gegeven aan de afkeer der Expogé van dat ene element namelijk: de wederopstanding van het nationaal-socia- lisme en fascisme in Europese landen. Als er iets is waartegen de Expogé onvoor waardelijk partij zou moeten kiezen, dan is het wel de herleving van de politieke stroming waarvan zij zelf slachtoffer is geworden. De verderfelijke mentaliteit van de politiek-militaire terroristen klie ken, die eertijds Europa regeerden, heb ben de ex-politieke gevangenen voldoende leren kennen om van de bestrijding daar van ook vandaag nog een ideaal te maken. De heer Aalders echter combineerde zijn onrust over de herleving van het natio- naal-socialisme in Duitsland echter met een afkeurende generalisatie van „jon- gerendemonstraties" en hij wees ver manend op de „rechten en plichten" van de burgers, waarbij hij ook nog het be kende dooddoenertje van stal haalde dat hij naast demonstraties tegen het Griekse en Portugese bewind betogingen had ge mist die tegen communistische regimes waren gericht. Een felle aanval op prof. Delfgaauw en een herinnering aan de Amerikaanse wel daden jegens Europa completeerden deze redevoering, die weinig bijdroeg tot een verduidelijking van da grote kernpro blemen van vandaag en hun wortels in het verleden. De jongere generatie zal aan dergelijke redevoeringen weinig hebben, als zij begrip zou willen krijgen voor wat gewone mensen indertijd aan de bevrij ding van Europa hebben bijgedragen. Zij zal er zelfs niet uit kunnen opmaken dat in de veertiger jaren de democratie een zo heilig en inspirerend ideaal was, dat men er zijn leven voor veil had. En zeker niet was erin te beluisteren dat de Expogé de ervaringen uit de tijd toen Hitier naar de macht streefde nuttig heeft gebruikt om bepaalde tekenen in deze, huidige tijd beter te verstaan en aan anderen te kun nen verduidelijken. Het is nog niet duidelijk wat de Oost- duitse regering heeft bewogen, nieuwe hinderpalen in de weg te leggen aan Westduitsers die Oostduits gebied willen bezoeken of via Oostduits gebied naar West-Berlijn willen reizen. Formeel hebben die hinderpalen altijd bestaan, maar zij zijn in de loop van de laatste jaren omzeild doordat de Oost ADVERTENTIE Voor de afdeling woningtextiel zoeken wij een vlot en beschaafd meisje niet onder de 20 jaar met enige jaren verkoopervaring. Haar wacht de interessante baan om op onze gezellige woningtextielafde- ling de klanten te adviseren. Ervaring in „woningtextiel" is niet vereist. voor onze tapijtafdeling (leeftijd ca. 22 jaar). Voor deze afdeling zoeken wij iemand met verkoopervaring. Hij zal de kans krijgen zich in een interessante werkkring verder te ont wikkelen. Wij bieden prima werkkring uitstekend salaris gunstige spaarregelingen. Sollicitaties aan: Breestraat 74-84, Beverwijk tel. 02510-23641 of 25141. duitse grensbewaking zeer soepel optrad en geen gebruik maakte van de officieel voorhanden zijnde controlemogelijkhe den. De verbinding van West-Duitsland met West-Berlijn door de lucht is uiter aard onaangetast gebleven, zoals zij zelfs ten tijde van de hevigste crisis in de koude oorlog ook mogelijkheden bleef bieden om het geïsoleerde West-Berlijn te bevoorraden. Het personenvervoer door de lucht is trouwens de belangrijkste schakel tussen West-Berlijn en de Bonds republiek, maar voor de uitvoering van handelstransporten is de weg de voor naamste route. Uit de complicaties van de laatste dagen blijkt weer, dat de kwestie Berlijn nog lang niet tot een vorm van stabilisatie in de Oost-West-betrekkingen is geko men. Blijkbaar wil Oost-Duitsland in deze tijd van steeds toenemende goede relaties tussen 't Westen en Oosteuropese landen de aandacht vestigen op het noj onopgeloste probleem Berlijn, misschien ook wel om nieuwe besprekingen te sti muleren die zouden kunnen leiden tot een ander uitgangspunt: de erkenning van Oost-Duitsland in ruil voor een definitie ve regeling van de verbindingen en van de status der voormalige Duitse hoofd stad, een uitgangspunt waar men in het Westen langzamerhand wel iets voor lijkt te voelen. BRUSSEL Een bijzonder congres van de Belgische socialistische partij (BSP) heeft zich in Brussel met grote meerderheid uitgesproken voor deelneming aan een regeringscoalitie met de christelijke CVP. Ook de besturen van zowel de Vlaamse als de Waalse vleugels van de CVP hebben een positief advies uitgebracht over deelneming aan zo'n coalitie op basis van een programma dat delegaties van beide partijen de afgelopen veertien dagen hebben uitgewerkt onder leiding van formateur Vanden Boeynants. Premier van de nieuwe regering wordt echter niet Vanden Boeynants maar Gaston Eyskens. Op het socialistische congres en in de vergaderingen van de CVP-vleugels is zo wel van Vlaamse, als van Waalse en Brus selse zijde ernstig voorbehoud gemaakt tegen bepaalde onderdelen van het rege ringsprogram, dat onder meer voorziet in economische decentralisatie en culturele autonomie tei\ behoeve van Vlaanderen en Wallonië. Het socialistische congres keurde, na vaak bewogen discussies de deelneming aan de coalitie goed met 712 stemmen tegen 303 (voornamelijk uit Waalse fe deraties afkomstig) bij achttien onthou dingen. In het bestuur van de Vlaamse CVP-vleugel was de stemverhouding 63 voor, negen tegen en een onthouding, en in de Waalse vleugel 34 voor, vijf tegen en vijf onthoudingen. Terwijl woensdagmiddag de vergade- ADVERTENTIE ringen van BSP en CVP nog gaande wa ren, maakte het kabinet van de koning bekend dat formateur Vandenboeynants had verklaard niet de leiding van een CVP-BSP-regering te kunnen aanvaar den. Hij had de koning geadviseerd de vroegere CVP-premier Eyskens tot eerste minister te benoemen en het kabinet deelde mee, dat Eyskens die benoeming had aanvaard. BERLIJN. (DPA) Ongeveer vijftig Westberlijnse studenten hebben tever geefs geprobeerd bij de doorgang in de muur in de Heinrich Heinestraat naar Oost-Berlijn te komen. Zij wilden het centrale comité van de Oostduitse com munistische partij SED een resolutie overhandigen, waarin zij protesteerden tegen de maatregelen van de Oostduit sers ten aanzien van het verkeer tussen West-Duitsland en West-Berlijn. Enkele uren later trokken de studen ten zich terug na met een megafoon over de muur heen geprotesteerd te hebben tegen het „saboteren van een discussie met bureaucratische middelen". ATLANTA, Georgia. (Reuter en AFP) In de gevangenis van Atlanta, waar vier gewapende gevangenen dinsdag 21 personeelsleden in gijzeling namen, is de rust woensdag weergekeerd en zijn de gijzelaars vrijgelaten. De directeur heeft bijna alle eisen van de gevangenen inge willigd, en beloofd dat geen vergeldings maatregelen zullen volgen. De gevangenen krijgen nu onder meer betere voeding, meer familiebezoek en mogen geregeld met de pers spreken. RICHMOND (Virginia), (AP). In twee steden van Virginia zijn voor de eerste maal in de geschiedenis negers in de gemeenteraden gekozen. De neger-bankier Charles Harris stond derde op een lijst van veertien kandida ten voor vijf zetels in de gemeenteraad van Danville, een textielcentrum bij de grens met North Caroline. In 1963 was Danville het toneel van wilde rassenon- lusten. De garage-eigenaar William Dyson Hob son versloeg onder-burgemeester E. E Stone in de strijd om een zetel in de ge meenteraad van Martinsville, veertig ki lometer ten westen van Danville. Minister L. N. Mbanefa van Biafra, gefotografeerd bij zijn aankomst op Schiphol. SCHIPHOL. De heer Louis Mbanefo, Biafraans onderhandelaar en adviseur van het staatshoofd Ojukwue, is in ons land voor bespekingen met het ministerie van Buitenlandse Zaken en enkele parle mentsleden. „Doel van mijn komst", aldus de heer Mbanefo, „is de verduide lijking van het Biafraans standpunt bij de vredesonderhandelingen met Nigerië en het kweken van begrip voor de Bia- fraanse zaak". De onderhandelaar zei zeer verheugd te zijn „dat de Nederlandse regering thans besloten heeft de wapenleveranties aan Nigerië te staken, waardoor zij haar bij drage levert tot minimalisering van het lijden van het Biafraanse volk". De heer Mbanefo, die ook opperechter in Biafra is, achtte het een bewezen feit, dat de tot nu toe uit Nederland afkom stige wapens tegen Biafra waren gebruikt. Hoe lang de heer Mbanefo in ons land zal blijven is nog niet bekend. (Van onze correspondent) OSLO. Noorwegen is geschokt. We reld- en Olympisch kampioen schaatsen, Fred Anton Maier (dertig jaar) wordt er van verdacht verwikkeld te zijn in één der grootste Noorse smokkelzaken, die ooit zijn opgerold. Welke rol hij speelde is nog niet hele maal duidelijk. Van de zijde der politie is vrijwel het enige commentaar: het on derzoek is nog niet afgesloten. Wel wordt toegegeven dat Maier in de smokkelaffai- re is betrokken, waarbij een cijfer van anderhalf miljoen gulden voor gesmok kelde sigaretten en drank wordt genoemd. Drie snelle boten en een vliegtuig speel den daarbij een rol. De piloot van de onderneming werd woensdagmorgen in alle vroegte gearresteerd op het vliegveld Fornebu nabij Oslo, na terugkomst van een vlucht naar Amsterdam. In perskringen in de Noorse hoofdstad is men verwonderd over de wijze, waarop Fred Anton Maier, in tegenstelling tot andere verdachten, wordt behandeld. De NEW YORK. (Reuter) De algeme ne vergadering van de Verenigde Naties heeft het ontwerp-nietverspreidingsver- drag goedgekeurd en verzocht het zo spoedig mogelijk ter ondertekening en ratificatie voor te leggen Het verdrag werd goedgekeurd met 95 stemmen voor, vier tegen en 21 onthou dingen, waaronder Frankrijk. De Franse vertegenwoordiger bij de V.N.. Armand Berard, verklaarde dat Frankrijk het do cument niet zal ondertekenen maar zich wel zal houden aan de bepalingen van het verdrag. Voor Frankrijk is het ver dwijnen van de atoomwapens beslissend, zei hij. Over het verdrag is zes jaar onder handeld op de ontwapeningsconferentie in Genève. V, c De formateur van thans is 1 april 1905 te Lier, de stad van Felix Tim mermans, geboren maar hij heeft niets Pallieterachtigs over zich. Hij is eer der een strever naar kennis en weten schap en naar politieke macht. Men dacht dat hij in 1961 voorgoed was uit gespeeld maar reeds in 1965 kwam hij terug als minister van Financiën in het kabinet-Harmei, dat socialisten en katholieken verenigde en dat precies zes-en-een-halve maand heeft bestaan. Daarna verdween hij weer van het po litieke toneel. Hij heeft heel wat in zijn mars. Hij behaalde te Leuven de titels van dr. in politieke en sociale wetenschappen, van dr. in de handelswetenschappen en hij bezit ook nog een licentiaat in de economie. Op de Columbia-universi ty van New York behaalde hij d e graad van „Master of science" en hij heeft met beurzen van de Belgische regering ook in Londen, Genève en Chicago college gelopen. Op 26-jarige leeftijd werd hij docent aan de Leuven se hogeschool, korte tijd daarna hoog leraar in de economische wetenschap pen. Hij was nog geen dertig jaar toen hij hoofd van 't kabinet van de minis ter van Arbeid werd (in 1934). In Bel gië is dat meestal het begin van een ministeriële en politieke loopbaan. Eyskens' carrière is geen uitzondering op die regel. Na de oorlog de Duit sers hadden hem geschorst als profes sor is hij minister van Financiën geweest. Eerst van februari tot augus tus 1945, daarna van november 1948 tot juni 1949. Vervolgens was hij vice- president van de ministerraad van no vember 1948 tot juni 1949, premier van een katholiek-liberale coalitie (augus tus 1949-maart 1950) en een blauwe maandag (8 juni tot 11 augustus 1950) minister van Economische Zaken. Dat laatste ministerie heeft hij echter in de daarop volgende regeringen acht jaar lang beheerd tot hij in 1958 mi nister-president werd. Partijgenoten en politieke tegenstan ders noemen hem een merkwaardige figuur. Men krijgt altijd de indruk dat zij niet veel met hem op hebben omdat hij van een grenzeloze pedanterie is en in de omgang weinig joviaal. We heb ben hem in de kamer of in de senaat Gaston Eyskens nooit anders dan docerend gehoord en hij sprak daarbij met een zekere pre tentieusheid. Hij is klein van stuk, zo van de be scheiden lengte van onze Nederland se minister-president, maar in tegen stelling tot hem heeft Eyskens er wel een complex van overgehouden. Men heeft altijd de indruk dat hij op zijn tenen loopt om groter te lijken. Tijdens de crisis van 1960/'61 is hem ontelbare malen de benaming „Napoleon" als een verwijt naar zijn hoofd geslingerd. Vooral toen hij de opstand van de Waalse socialisten te gen de eenheidswetten trachtte te stui ten met groot vertoon van rijkswacht en politie, die er vrij onbarmhartig op los sloegen. Zijn beleid heeft toen trou wens gefaald ondanks ogenschijnlijk succes waarop nij het veld moest rui men voor het kabinet Lefèvre-Spaak. Zelfs zijn politieke tegenstanders ge ven echter toe dat Eyskens vaak in moeilijke ogenblikken de kastanjes uit het vuur heeft moeten halen. Zo toen hij in de zomer van 1949 een kabinet probeerde te formeren met de socialis ten. Die stelden hun deelneming afhan kelijk van een bepaald percentage van de uitslagen van de volksraadpleging over het terugkeren van koning Leo pold. Eyskens ging naar Pregny bij Genève, waar de koning woonde, om besprekingen met hem te voeren. Maar ondanks dat overleg heeft hij de socia listen niet kunnen meekrijgen. Later, in 1960, was hij het weer die het hoofd moest bieden aan de socialis tische „opstand" en men kan gerust aannemen dat velen van zijn partij, die reeds wisten dat de enige oplos sing een katholiek-socialistische rege ringscoalitie inplaats van het toen aan het bewind zijnde katholiek-liberale zou zijn, hem toen toch wel meer of minder in de steek hebben gelaten. Hij heeft echter niets van een Cas sandra noch van een tragische held. Hij weet zijn tijd af te wachten en het is de vraag of hij, tot het ogenblik van zijn terugkeer komt, wel duidelijk ziet en overweegt wat de plannen van zijn partijgenoten zijn. Het moet helemaal niet uitgesloten worden geacht dat men hem weer het moeilijke werk zal laten doen om na de zomer toch tot een driepartijenregering te kunnen ko men. Hij is namelijk in Leuven goed ingevoerd, zowel bij de Nederlandsta- ligen als bij de Franstaligen en het ligt voor de hand dat men hoopt dat het hem dus mogelijk zal zijn de op lossing, die het akkoord tussen socia listen en katholieken voorziet voor het probleem van de Waalse universiteit, tot uitvoer te brengen. Het zou ook ver klaren waarom VandenBoeynants geen ministersportefeuille ambieert. Maar zoals gezegd: speculaties komen in de Belgische politiek weieens falikant uit. Noorse bladen schrijven dan ook alleen maar over een bekend wintersportman, terwijl de politie nu eens wel en dan weer niet Maiers medeplichtigheid beves tigt. De politiecommissaris in Maiers woon plaats Toensberg, die het centrum vorm de voor de smokkelzaak. zei hierover: Over Maier kan ik niets zeggen. De zaak breidt zich uit naarmate het onderzoek vordert. We zijn nog maar aan het begin. Ondanks het feit dat we al elf mensen hebben gearresteerd. De smokkelwaar was voornamelijk afkomstig uit de Oost duitse haven Rostock. Verder commentaar kan ik niet geven". Fred Anton Maier ontving afgelopen zondag de hoogste Noorse sportprijs. Hij is er niet zeker van dat hij die nu mag houden. Wordt hij schuldig bevonden dan zal hem waarschijnlijk worden verzocht de prijs terug te geven. Maiers eigen commentaar is: „Ik ben onschuldig". Meer wilde hij niet zeggen. (Van onze correspondent) STOCKHOLM „In de zaal zitten gewapende Griekse extremisten om An dreas Papandreou te vermoorden", ver telde een vrouwelijke stem gistermorgen aan de organisatoren van het sociaal de mocratische partij-congres in Stockholm. De Griekse politicus, die een rede zou houden voor de verzamelde elite der so ciaal-democraten, kwam voorlopig niét aan het woord. Integendeel, de politie doorzocht het hele gebouw waar de con ferentie plaatsvond en verzocht iedereen het gebouw te ontruimen. Gedurende een half uur werd de zaal van boven tot onder geïnspecteerd, de vloer opengebroken en betimmering ver wijderd. Een bom is niet gevonden, maar de politie heeft de bewaking rond het gebouw versterkt. Men vreest namelijk voor het leven van Papandreou. Alle deelnemers aan het voortgezette congres moesten zich onderwerpen aan een lijfsvisitatie en het aantal toehoorders werd beperkt. Papandreou, die werd begroet met een ovationeel applaus, hield daarna in ieder geval toch zijn toespraak, waarin hij een scherpe beschuldiging richtte aan het adres van de Amerikaanse regering. ADVERTENTIE WIJNHANDEL KRUISWEG 30. TEL .11416 WAGENWEG 14 TEL 15967 HAARLEM Zuid-Afrika. De algemene vergadering der V.N. heeft zich woensdag tot alle landen gericht met het verzoek „doel treffende economische en andere maat regelen" te nemen om Zuid-Afrika te dwingen zijn beheer over Zuidwest- Afrika op te geven. Te hoog. De minister van Volkshuisves ting en Ruimtelijke Ordening heeft be zwaar gemaakt tegen het stichten van vier woongebouwen met een hoogte van ruim 45 meter in Hilversum, omdat de vier gebouwen tot ver in het open Noord hollandse en Utrechtse plassengebied zichtbaar zouden zijn. Een dergelijke hoge bebouwing is uit landschappelijk oogpunt bij het plassengebied onaan vaardbaar. Zuidslavisch bezoek. Dinsdag is een Zuid- slavische parlementaire zes man sterke delegatie onder leiding van de onder voorzitter van het Joegoslavische par lement, de heer Milos Zanko, voor een zesdaags bezoek aan ons land op Schip hol aangekomen. Vandaag heeft zij de beide Kamers der Staten Generaal be zocht. Voorts zal onder meer een be zoek worden gebracht aan de land bouwhogeschool in Wageningen.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 3