DRUKTE IN DE HAVENMOND Voorbereidingen voor het ontzilten van zeezand VERENIGINGSNIEUWS UIT DE IJMOND Zandwinning in volle gang Historisch Genootschap wil meer leden Haite van der Schaaf speelde barokmuziek mm Engels bezoek via IJmuiden VADERDAG Contactavond voor burgerij t m - IMpHNPë AANBIEDING Restauratie van geërfde woning Sloop percelen voor breder Noordzeekanaal m Bestuur werd ingekrompen Stadsbibliotheek is te koud Bejaardencentrum IJmuiden-West Toegangsweg tot IJmuiden wordt verbeterd Auto in brand in tunnel Brand op vissersschepen Kinderen geschept op Heerenduinweg DONDERDAG 13 JUNI 1968 .5 WHm 1 Velsen-IJ muiden Velsen-Noord Beverwijk SLIJTERIJ SWIER Amsterdamse organist geeft blijk van uitstekend stijlbegrip 3? ,11 Jt: SPECIALE BLACK EN DECKER BOORMACHINE 1 Black en Decker boor- mach., DN 50, dubbel geïsoleerd 79 00 1 kist 15 00 1 schuurpad 4.25 1 poetsvacht3 75 6 schuurschijven 1.95 1 steenboor 6 mm 1.60 1 vlakschuur hulpstuk 29 75 Totaal 135.30 VOOR SLECHTS 99,95 ADVERTENTIE «r» v^-«v. DONDERDAG 13 JUNI Avondvierdaagse: Derde dag van Avondvierdaagse NHWB, start Gemeente lijk Vergaderlokaal aan de Smidt van Gelderstraat in Velsen-Noord. Ruïne van Brederode, Santpoort, ge opend van 9 tot 20 en van 21 tot 22.30 u. Gem. en Kath. bibliotheek en leeszaal, Santpoort-Zuid, filiaal Wijkcentrum „De Duinpan", Willem de Zwijgerlaan: 19 tot 21.15 u. VRIJDAG 14 JUNI Patronaatsgebouw, Willemsbeekweg, IJmuiden-Oost, 20 u.: Jeugdzangavond door diverse jeugdkoren Stadhuis, Plein 1945. IJmuiden, 20 u.: Openingsconcert Holland-Festival, beiaar dier Hein de Ligt op Stadhuiscarillon. Ruïn van Brederode, Santpoort, ge opend van 9 tot 20 en van 21 tot 22 30 u. Stadhuis, Plein 1945, IJmuiden-Oost, is te bezichtigen op werkdagen van 10 tot 12 u. Gem. Openbare leeszaal en bibliotheek. Plein 1945: 14.30 tot 17.30 en 19 tot 21 30 u.; filiaal Wijkerstraatweg 77, Velsen- Noord: 14.30 tot 17.30 en 19 tot 21.15 u.; filiaal van de Gemeentebibliotheek en de r.-k. bibliotheek in Santpoort-Noord, ge bouw „Spaarnberg", Wüstelaan 79: 19 tot 21.30 u.; r.-k. openbare leeszaal en biblio theek, Willemsbeekweg 96, IJmuiden: 14.30 tot 17.30 en.19 tot 21 u.; filiaal r.-k. openbare leeszaal en bibliotheek in Vel sen-Noord, Banjaertstraat 13: 14 tot 17 en 19 tot 21 u. DONDERDAG 13 JUNI St. Josef-kerk, Wijkerstraatweg. 9 u.: feestelijke kindermis, waarna de drie scholen de gehele dag feestvieren. VRIJDAG 14 JUNI Gemeente-bibliotheek, filiaal Wijker straatweg 77, volwassenen 14.30-17.30 en 19-21.15 u.; jeugd 14.30-17.30 u. Katholieke openbare bibliotheek, Ban jaertstraat 13: geopend van 14-17 en 19- 21 u. ,,De Meerpaal", Banjaertstraat 13, 10 u.: feestelijke misviering voor de zieken; 14 u-: feestelijk programma voor de bejaar den met medewerking van Algemeen Be iaardenkoor IJmond; 20 uur: feestavond voor de jeugd van 12 tot en met 15 jaar met medewerking van „It 66". DONDERDAG 13 JUNI Huize „Scheybeeck", Velserweg 2. 19.30 u.: toneelwerkgroep „Perine". Huize „Westerhout", Westerhoutplein 5. 10 u.: toneelspelen onder leiding van C. Idema; 13.30 u.: handwerken voor bejaar den; 14 u.: knip- en naaicursus voor be jaarden. Sportfondsenbad, Kuikensweg 84 Ge opend van 7-8.15, 8.45-10, 10.30-11.45, 12.15-13.30, 16-17.15 en 20.15-21.30 u. Stadskantoor, Pres. Kennedyplein. 19.30 u.: openbare raadsvergadering. Harmoniegebouw, Groenelaan. 19.30 u.: broodmaaltijd Ned. Bond van Plattelands vrouwen. Jeugdgebouw „De Magneet", Vlaande- renstraat 18-19 u.: start derde parcours Avondvierdaagse- VRJDAG 14 JUNI Julianaschool, Prins Berhardlaan, 19.30 u.: volksdansen door „Zieme". Huize „Westerhout", Westerhoutplein 5, 14 u-: klaverjassen voor bejaarden. Sportfondsenbad, Kuikensweg 84. Geo pend van 7-8.15, 8.45-10, 10.30-11.45, 12.15- 13.30, 16-17.15 en 20.15-21.30 u. Verenigde openbare bibliotheek, Hen drik Burgerstraat 70 en Arendsweg 61 volwassenen 14-17.30 en 19-21 u.; jeugd 15.30-17.30 en 19-21 u.; Amstelstraat 44 volwassenen 15-17-30 en 19-21 u.; Par- mentierstraat 2: jeugd: 18.30-20.30 u. Neckarstraat, 19-45 u.: vertrek laatste etappe Avondvierdaagse. Stadskantoor. Pres. Kennedyplein, 20.15 u.: finish Avondvierdaagse en toespraak burgemeester J. G. S. Bruinsma. (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. Nog zeer onlangs pu bliceerden wij de plannen welke zijn ge maakt om te komen tot een groot opge zet project voor het ontzilten van zand, nabij de sluizen in IJmuiden. Sindsdien heeft men niet stil gezeten. Grote bedrij vigheid heerst er. Een bedrijvigheid wel ke deels op en in het water zich afspeelt, maar ook op het land. In de havenmond, vlak ten oosten van het Forteiland is een diepe kuil gegra ven, welke als opslagreservoir moet die nen voor het in zee opgebaggerde zand dat hier gelost wordt. Daarnaast wordt op een van de landtongen van het Mid- densluiseiland hard gewerkt aan de aan leg van de pijpleiding waardoor het zand naar de filtreerinstallatie gevoerd moet worden. Dit werk is echter nogal veelom vattend en verkeert in een beginstadium zoals op de foto is te zien. Hier is men thans bezig met het slaan van een dam- wand, met behulp van een drijvende hei installatie. De winning van zand is ech ter in volle gang. In zee is de sleep hopperzuiger „Willemstad" doorlopend bezig met het zuigen van zand, dit naar de bewuste kuil achter het Forteiland te brengen en daar te storten. Daarnaast zijn ook drijvende bakken ingezet om zand naar deze plek te varen en te de poneren. Ook ziet men bakken met zand richting Amsterdam varen, waarheen zij gesleept worden om direct benodigd zand te bestemder plaatse af te leveren. Te zijner tijd echter, zodra de gehele in stallatie gereed is, zal er in 's lands hoofdstad geen zilt zand meer verschij nen. Dan zal er als de apparatuur in bedrijf is gesteld, „zoet" zand waaraan zo'n grote bëhoefte bestaat worden aangevoerd. (Van een verslaggever) SANTPOORT Restauratie van de woning Vinkenbaan 14 in Santpoort-Z. zal de gemeente Velsen 23.750 gaan kosten. De gemeente heeft deze woning geërfd en B. en W. van Velsen menen dat in de geest van de erflaatster wordt ge handeld indien het batig saldo van de erfenis voor het aangegeven doel wordt benut en het pand dan als een goede woning ter beschikking van de gemeen schap komt. De raad moet hierover ech ter nog beslissen. (Van een verslaggever) IJMUIDEN. Bij de verbreding van het Noordzeekanaal zal Rijkswaterstaat binnen afzienbare tijd overgaan tot het slopen van een aantal percelen in het dorp Velsen. Door deze sloopwerkzaamheden komen materialen vrij en de bedoeling is dat deze zullen worden gebruikt voor restau- ratiedoeleinden. Rijkswaterstaat wil deze materialen wel afstaan aan de gemeente Velsen, echter op voorwaarde dat de ge meente zelf de kosten van verwijdering vervoer en opslag voor haar rekening neemt. De kosten worden geraamd op tien duizend gulden. Burgemeester en wethou ders hebben hier wel belangstelling voor en hebben de raad voor dit doel een kre diet tot genoemd bedrag gevraagd. Een kijkje tijdens de werkzaam heden aan de aanleg van een pijp leiding. Hiertoe behoort ook het slaan van een stalen damwand door een drijvende hei-installatie. Een vorstelijk idee Voor vader 1 liter Jonge Jenever Uw gezelligheidsleverancier Lange Nieuwstraat 447 (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK Het Historisch Genoot schap Midden-Kennemerland is gestart met een actie, waarbij mogelijke belang stellenden persoonlijk geattendeerd wor den op de doelstelling en de activiteiten van het genootschap. Men hoopt hierdoor het aantal leden tot circa 300 te kunnen uitbreiden, aangezien het bestuur van het genootschap evenals vorig jaar nog steeds van mening is, dat het huidige ledental (Van onze muziekrecensent) BEVERWIJK. De Amsterdamse or ganist Haite van der Schaaf uit Amster dam gaf woensdagavond in de Grote Kerk te Beverwijk een orgelconcert, dat het eerste was van de zes concerten, die men zich voorgenomen heeft in de maanden juni, juli en augustus door verschillende organisten te doen geven. HAITE VAN DER SCHAAF had een programma samengesteld met orgelcom posities overwegend van bescheiden om vang, ontstaan ongeveer in het midden van de achttiende eeuw, in dezelfde pe- ■bhims v EINDHOVEN. Ben Lesterhuis, die zondag met 2 meter een nieuw Ne derlands record hoogspringen vestigde heeft gisteravond in Eindhoven zijn re cord geëvenaard. Klaas Kanis (Davent- zia) kwam niet verder dan 1.95 meter Tweemaal de sleephopperzuiger „Willemstad". De ene maal diep in het water liggend door de last van zand welke wordt aangevoerd, naar de kuil die als onderwater-zand- bunker fungeert. De andere maal de hoog gerezen zuiger, bevrijd van de talloze kubieke meters zand, welke nu dieponder het water oppervlak op verder vervoer wachten. (Van een verslaggever) IJMUIDEN. Het gebouw van de Ge meentelijke Openbare Bibliotheek en Leeszaal aan het Plein 1945 in IJmuiden is in het voor- en najaar te koud om het administratieve werk naar behoren te verrichten. Buiten het stookseizoen zijn de bibliotheekruimten, in het bijzonder die in de kelder bepaald onaangenaam koud, zodat van straalkacheltjes gebruik gemaakt wordt. Een dergelijke provisori sche voorziening in ruimten waar publiek pleegt te komen en veel papier is op geslagen moet met het oog op brandge vaar minder gewenst worden geacht. Een voorziening kan worden getroffen door het aanbrengen van gesloten stra lingspanelen aan de muren van de kelder ruimten en de vertrekken. De kosten worden geraamd op vier mille, waarvoor de gemeenteraad nog toestemming moet geven. (Van een verslaggever) IJMUIDEN. In IJmuiden-West zal volgende week een begin worden ge maakt met de, bouwwerkzaamheden voor een gemeentelijk bejaardencentrum. De wethouder voor Openbare Werken, de heer C. Ockeloen zal donderdagmiddag, 20 juni, om vier uur het werk officieel van start laten gaan. Het nieuwe gemeen telijke bejaardencentrum zal verrijzen op het terrein dat gelegen is aan de Mevrouw Van Tuyllkleuterschool en dat wordt be grensd door de Kanaalstraat en de Kei zer Wilhelmstraat in Oud-IJmuiden. (Van een verslaggever) IJMUIDEN. Donderdagmorgen zijn zes Engelse oorlogsschepen, op doorreis naar Amsterdam, IJmuiden binnengelo pen. Deze kleine Engelse oorlogsvloot be staat uit de fregatten Undaunted, Polley, Ulster en Murray, het bevoorradingsvaar tuig Black Ranger en de duikboot Art ful. De schepen zullen enkele dagen in Amsterdam blijven. riode dus, waarin ook het bespeelde orgel door de beroemde orgelbouwer Christian Müller werd gebouwd. De register-disposities van orgels uit die tijd zijn afgestemd op de muziek-stijl, die in logische ontwikkeling aansloot op die der renaissance en die bekend werd onder de naam barok. Het waren inderdaad alle barok-compo- sities, die door Haite van der Schaaf wer den gespeeld. Zij bevatten nochtans vaak persoonlijke karaktertrekken, zoals de Voluntaries van de Engelsman John Stan ley, die al een „nieuwe" ontwikkeling aan kondigden. Zo bracht de Sonate van de befaamde Padre Martini de tijd der Empfindsamkeit" en der „herdertjes en herderinnetjes romantiek" in herinnering en de Fuga in F van Wilhelm Friedemann Bach de genialiteit van deze componist, die Baehs meest geliefde zoon was. De drie koraalvoorspelen van Gottfried Homilius en het Preludium en Fuga in C van J. L. Krebs toonden hoe groot de in vloed was geweest op deze componisten van hun leermeester: Johann Sebastian Bach. De vertolkingen van Haite van der Schaaf kenmerkten zich door een betrouw bare, grote technische beheersing, een ge zonde muzikaliteit en een uitstekend stijl begrip, ook voor wat de registerkeuze betrof. Een bezwaar was de opdringerige „kwinterigheid" van enkele toegepaste vu ls temmen. Voor wat het orgel zelf aangaat: het kan geen kwaad, dat er eens wat gedaan wordt aan de herintonatie van de tong werken. Zij hebben in hun tegenwoordi ge staat een zeer heterogene sterkte-in tensiteit.' P. Zwaanswijk (Van een verslaggever) IJMUIDEN Als de gemeenteraad 1.558.000 beschikbaar stelt zal kunnen worden overgegaan tot herprofilering van de Parkweg en de Stationsweg, die de voornaamste toegangsweg tot IJmuiden vormen. Het is de bedoeling dat tevens de rijbanen verdubbeld worden. Van deze wegen wordt een uitermate druk gebruik gemaakt niet alleen door het lokale verkeer, maar ook door inter lokaal vrachtverkeer dat in verband met de aard van de vervoerde lading geen gebruik mag maken van de Velsertunnel en door het verkeer dat de uit toeristisch oogpunt aantrekkelijke route over de IJ- muider sluizen verkiest. De herprofilering kon niet eerder wor den gerealiseerd in verband met het voor nemen van Rijkswaterstaat om tot ver breding van het Noordzeekanaal over te gaan, als gevolg waarvan de Stationsweg over een groot gedeelte moet worden ver legd. Het Rijk is thans bereid in deze kosten van wegverlenging een bijdrage van 434.600 te verlenen. De uitvoering van het werk zal voor zien in de aanleg van twee geasfalteerde rijbanen van elk twee rijstroken met een tussenberm van wisselende breedte en vrijliggende rijwiel- en voetpaden, vanaf het Pontplein tot en met de Parkweg. Ook aan de noordzijde van de weg langs de nieuwe kanaaloever is een voetpad ge projecteerd. VELSEN. In de oostbuis van de Vel sertunnel is woensdagavond tegen elf uur een auto in brand gevlogen. De wagtfn. be stuurd door een Alkmaarder, werd tijdens een filevorming aangereden door een auto uit Den Helder waarvan de remmen wei gerden. De bestuurders van de zwaar be schadigde auto's konden er tijdig uitstap pen en met een ambtenaar van Rijks waterstaat uit de controlekamer werd met schuimblussers gepoogd de brandschade te beperken. VELSEN. De Velsense brandweer rukte woensdagmorgen even na elf uur uit voor een brandje aan boord van de KW 12 ..André", liggende in de Haring haven. Tijdens laswerkzaamheden was het achterschip door wegspattende vonken in brand geraakt. Er ontstond een schade van ongeveer 500,- aan de betimmering Donderdagmorgen brak er brand uit in de machinekamer van de IJ 99 .Egmond als gevolg van kortsluiting. Ook nu weer was de brandweer spoedig ter plaatse om het vuur te doven. van 200 gezien het totale aantal bewoner» van Midden-Kennemerland te bescheiden Dit bleek onder meer uit het jaarover zicht, dat de secretaris, de heer R. M. T. Verwer, op de algemene ledenvergade ring in huize „Scheybeeck" op woensdag avond heeft uitgebracht. Voorts werd nog de inrichting en de heropening van de Kennemer Oudheidkamer op 25 oktober 1967 gememoreerd evenals het afscheid van de heer Th. M. M. Luijpen als be stuurslid van de Oudheidkamer en van de heer Van Mum als bode-concierge. Beiden hebben vele jaren hun daadwerkelijke steun aan de Oudheidkamer gegeven, en daarmee bereikt, dat historisch waarde volle zaken voor Midden-Kennemerland behouden bleven. Tenslotte viel uit het overzicht op te maken, dat er voor de activiteiten van het genootschap steeds grote belangstelling bestaan heeft. Het financieel overzicht moest een achter uitgang in het batig saldo melden van f 338,94 naar f 234,19. Met instemming ^an de vergadering werd het bestuur, dat momenteel tien leden telt teruggebracht tot acht. Deze inkrimping van het aantal bestuursleden leverde geen moeilijkheden op, aangezien de heren Th. Luijpen en W. Langendijk te kennen hadden gegeven van hun functie als bestuurslid te worden ontheven. In de hierdoor ontstane vaca tures werd derhalve niet meer voorzien. Uit het verslag over de Kennemer Oud heidkamer kon worden afgeleid, dat 1967 een bewogen jaar is geweest vooral op financieel gebied. Eerst was onder andere de verhuizing moeilijk rond te krijgen en was men blij met de steun van het ge meentebestuur van Beverwijk. Ofschoon door een toegezegde schenking van f 5.000 de financiële positie aanmerkelijk is ver beterd, kampt men toch met groeiproble- men. Door deze schenking is men in staat geweest zes Lodewijk XVI-stoelen en een Empire-tafel aan te kopen alsmede een collectie prentbriefkaarten van Wijk aan Zee. Bovendien konden twee schaven en een gildebord in restauratie worden ge geven. Onder enkele particuliere schen kingen bevond zich onder meer een biblio grafie van Beverwijk tot 1940. Tenslotte kon worden gemeld, dat in overleg met het gemeentebestuur plannen worden be raamd om te komen tot een regelmatig bezoek van de schooljeugd aan de Oud heidkamer, waarmee men in september wil beginnen. Na de vergadering hield zuster Blom een inleiding over Beverwijk in de periode van 1900 tot 1940. De heer N. P. Los ver toonde een groot aantal dia's en gaf hier bij een toelichting. Tevens bestond ge legenheid tot de bezichtiging van een col lectie oude prentbriefkaarten van de heer Groot. Zijn collectie bestaat uit ongeveer 3.000 kaarten, waarvan circa 1.200 over Beverwijk. De oudste en zeldzaamste exemplaren waren tentoongesteld. ADVERTENTIE (ijzerwaren-gereedschappen KENNEMERLAAN 77 TEL. 15407 VELSEN. Twee kinderen uit Velsen, een dertienjarige jongen en een zeven jarig meisje, zijn woensdagmiddag op de Heerenduinweg om kwart voor twee en kwart voor zes door auto's geschept toen zij zonder voldoende op te letten de weg overstaken. De jongen is met een linker dijbeenfractuur in het Antoniusziekenhui» opgenomen. Het meisje werd door een auto weggeslingerd. Zij belandde in een heg en zo te zien beperkten de verwon dingen zich tot schrammen en builen. Zij is ter observatie naar het ziekenhuis ge bracht. (Van een onzer verslaggevers) HEEMSKERK. Ter voortzetting van de gelegenheid om aan inwoners van de gemeente Heemskerk tijdens een contact avond algemene informaties te geven dan wel bij de bevolking levende vragen te doen stellen beleggen burgemeester en wethouders een tweede contactavond. Deze wordt gehouden op maandag 17 juni om acht uur in het verenigingsbebouw „De Vrijbrucht" aan de Vrijburglaan. Voor deze tweede bijeenkomst zijn de inwoners van de wijken ..Poelenburg", „Assumburg I" en „Assumburg II", uit genodigd. De bewoners van de wijken „Centrum", „Oosterzij" en „Kerkbeek", die door omstandigheden de eerste con tactavond op 13 mei niet konden bijwo nen, zijn op de avond van 17 juni ook van harte welkome.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 5