Circus Rancy voor het eerst in Nederland hen Kandidaten genoeg voor opvolging van Lübke Springer eist half miljoen van studenten-advocaat elke tijd is tijd voor VAN NELLE thee CHAOS IN FRANKRIJK ONTVLUCHT Belasting hoog en vlees duur, zegt directrice „Hoffelijke woorden zonder politieke betekenis" Yvonne Paul weer terug in Parijs Oren afgesneden Voorzitter Expogé verontrust over betogingen Commissie niet eenstemmig over vestigingsplaats Wat vader dacht voor VADERDAG Mundi Victor De sigaar die uw vader op zondag rookte, nu voor u,elke dag... dus zeker op vaderdag. DONDERDAG 13 JUNI 1968 9 Duur land ZET VADER IN 'T GOUD BARTELJORISSTRAAT 2 - HAARLEM - TEL. 1 30 04 1 doos zakdoeken van 2.75.-8.85 of 1 zakdoek met sterrebeeld of monogram a f 2.50 of 1 mooie pullpolo (astralon) van 29.75 42.50 of 1 heel mooi wollen vest in mo derne kleuren van 69.50 en 89.50 en U4i>ntC€ heeft het Gen. Cronjéstr. 38-44, Haarlem Telefoon 54679 Minister Luns: Vader zal ermee in de (rook) wolken zijn! vaderdag overhemden wit, bleu, beige, groen v.a. 10.50 zelfbinders v.a. 4.95 manchetknopen v.a. 4.50 een grote keus bij Namen Laatste poging Ruïneren VmwJ'j ÊUÉSk i AFTERNOON BUILTJES Vergelijk Achtste medische faculteit (Van een onzer verslaggevers) VALKENSWAARD. „De Nederlan ders zijn zo lief. Wij hebben de afgelopen maand een moeilijke tijd meegemaakt waarbij ons circus financieel aan de grond dreigde te raken. We zijn van Le Havre halsoverkop naar Nederland geko men en we hopen te blijven tot het na jaar". Dat zegt madame Sabine Rancy, jong, levendig, charmant, eigenares van het Franse circus Rancy, dat de komen de maanden enige tientallen Nederlandse Steden komt bezoeken. Zij is met haar circus gevlucht uit de economische chaos in Frankrijk. Het is een niet groot maar goed onderhouden en goed georganiseerd circus, dat in Valkenswaard een voor stelling gaf. Maar de opkomst van het pu bliek was nauwelijks voldoende om het staangeld en het levensonderhoud van de ruim honderd mensen en de vijftig die ren van het circus te betalen. Sabine Rancy is in Helmond haar Ne derlandse toernee met een goed gevulde tent begonnen. Zij is vol vertrouwen in de goede afloop van het avontuur. „In Frankrijk waren we failliet gegaan. De mensen hebben door de stakingen geen geld meer om uit te gaan en bovendien staat hun hoofd er niet naar. In Parijs zijn Olympia en de Folies Bergère ge sloten. De ijsrevue die in Bordeaux een Franse toernee zou beginnen heeft de ar tiesten met vakantie gestuurd. De vier Franse circussen teren op hun financiële reserves. Dat is niet lang vol te houden". Sabine Rancy is voor het eerst met haar circus in het buitenland. Zij vecht als een leeuwin om haar bedrijf te red den. „Ik ben dat verplicht tegenover de familie". Het circus werd opgericht in 1856 door haar overgrootvader Theodore Rancy en het heeft nu 110 jaar stand ge houden, ondanks drie oorlogen en vele economische crises. Het circus Rancy heeft in Frankrijk maar ook daarbuiten een uitstekende naam. In de vorige eeuw gaf het in de wintermaanden voorstellin gen in geheel Europa. Het is sinds de eer ste wereldoorlog van beperkte omvang maar het heeft altijd een uitstekende re putatie weten te behouden. Sabine Rancy is verbaasd dat er in Nederland overal vergunningen nodig zijn. „In Frankrijk kan een circus zich vrij bewegen en vindt iedereen het nor maal als je met een geluidswagen door de straten rijdt. Dat is hier wel anders. De belastingen in Nederland zijn de hoog- tweemaal per dag vlees te eten. En on ze tien leeuwen lusten ook wel wat". Het circus van Sabine Rancy geeft een klassiek circusprogramma. Het zet nog steeds de 19e-eeuwse traditie van de pantomime voort. In het' programma is ook een rijk gekostumeerd schouwspel opgenomen dat „Een feest in Nepal" is genoemd en waarin alle artiesten en alle dieren, leeuwen, olifanten, paarden en slangen, een rol hebben. Madame la di rectrice treedt hierin als een sprookjes achtig uitgedoste prinses op. Zij vindt het fijn dat zij hier een nieuw publiek heeft dat circus Rancy nog nooit heeft gezien. Zij hoopt hier zoveel vrienden te kweken dat ze om de vier of vijf jaar kan terug keren. Directrice Sabine Rancy met haar lievelingshond Queros. ste van Europa en de toegangsprijzen voor vermakelijkheden de laagste. In Frankrijk komt er tegen het begin van de voorstelling een ambtenaar die aan de hand van de drukte bij de kassa een be drag schat waarin staangeld, belasting en andere kosten zijn begrepen. Hier moet een circus in iedere plaats staangeld be talen plus een veel later terug te be talen borgsom en bovendien nog 20 percent vermakelijkheidsbelasting. Wat ons ook is tegengevallen is de hoge prijs voor het vlees. De Fransman is gewend ADVERTENTIE (of minstens in 't zilver) JUWELIER I. KAN Horloger ADVERTENTIE (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. Minister Luns heeft in de Eerste Kamer gezegd dat aan zijn af scheidsspeech in Lissabon geen politieke betekenis mag worden gehecht. Dat zijn woorden de aandacht hebben getrokken achtte hij begrijpelijk, maar hij wees er op dat vele beleefdheden in het diploma tieke verkeer geen politieke betekenis hebben. Overigens zijn de politieke opvat tingen van Nederland over de Portugese politiek in Lissabon zeer wel bekend, zei hij. Minister Luns vond het niet nodig aan te dringen op een rectificatie in het Egyp tische blad „El Achram" over de onjuiste weergave van zijn verklaringen in Cairo De onjuiste berichtgeving meende hij te moeten toeschrijven aan de ietwat ge brekkige kennis van de Engelse en Fran se taal van de Egyptische journalisten. ADVERTENTIE Mundi Victor is er weer! Even goed, even geurig, even smaakvol. Uitgebalanceerde compositie van 21 zeer rijpe tabakken. Gemelangeerd met voor oorlogs vakmanschap. En voor een prijs die niet met de welvaart is meegestegen. Corona Cyrano 27 cent Bolknak Parma 29 cent Bolknak Trianon 35 cent ADVERTENTIE PAARLAARSTEEG1 - HAARLEM SCHIPHOL. Yvonne Paul, ontslagen uit de gevangenis in Haarlem, waar zij wegens haar weigering om Schiphol vrij willig te verlaten, tien dagen heeft moe ten doorbrengen, is gistermiddag om vijf uur per KLM-lijntoestel van Schiphol naar Parijs vertrokken. Zij had al enkele maanden in Parijs vertoefd voor zij, nu ruim twee weken ge leden, kans zag vandaar zonder geldig vi sum terug te keren naar New York, waar zij jarenlang heeft gewoond. Zij werd ech ter bij haar aankomst daar terstond vast gehouden en Pan American Airways moest deze passagier volgens de gelden de regels terugbrengen naar Parijs. Zij kwam eind mei echter naar Amster dam, omdat de gezagvoerder van het Pan- Am-toestel naar Parijs haar wegens haar fanatieke wederspannigheid niet aan boord duldde. Op Schiphol weigerde zij op 30 mei het reisbiljet dat Pan-Am haar voor het laat ste stukje naar Parijs aanbood. Zij wilde zich weer op Schiphol gaan installeren. Twee dagen later werd zij op verzoek van de Schipholdirectie door politie verwij derd. De politierechter in Haarlem ver oordeelde haar wegens lokaalvredebreuk tot drie weken, waarvan twee voorwaar delijk. Na haar vrijlating ging zij naar het kantoor van Pan-Am in Amsterdam, waar zij uiteindelijk het aanbod om voor reke ning van Pan-Am naar Parijs te vliegen, accepteerde. Aanvankelijk wilde ze daar in alleen toestemmen, als men haar op nieuw een biljet via Parijs naar New York wilde verstrekken. Tenslotte nam zij ge noegen met een reisbiljet naar Parijs. MELFI, Calabrië (AFP) De 66- jarige Michel Pantoriello in Melfi in Calabrië werd zo woedend op zijn vrouw, die naar de kletspraat van de buren luisterde en uit jaloersheid ruzie met hem maakte, dat hij haar de oren afsneed en ze zijn hond te eten gaf. Op het geschreeuw van de vrouw, die veel bloed verloor, schoten de buren toe om eerste hulp te verlenen. De man is met rijn geweer in het struik gewas verdwenen. (Van onze correspondent) GRONINGEN De voorzitter van de Vereniging van Ex-Politieke Gevangenen, mr. G. Ch. Aalders heeft zich woensdag in het 23ste congres van Expoge veront rust getoond over de houding van de jeugd en met name de rellen in Frankrijk. „Heilige huisjes mogen omver geschopt worden en taboes ontmaskerd, als de we zenlijke drijfveer is de wens om ver molmd hout op te ruimen om jonge lo ten hun groeikans te geven. Het wordt pas erg als de vrijheid misbruikt wordt om de idealen, waarvoor ook in het ver zet 1940-1945 geleden en gestreden is, te ontkennen en te ontkrachten. Gebeurt dit niet, wanneer men de absolute anarchie predikt en openlijk Rusland of Rood-Chi na als heilstaten voorstelt en niet schroomt acties te voeren onder communistische en pekinistische leuzen, portretten en vlag gen?" zo vroeg mr. Aalders zich af. „Laat men niet vergeten, dat commu nisme, anarchisme en pekinisme, zo goed als het nationaal-socialisme en fascisme, de radicale ondergang van de democratie betekenen", aldus mr. Aalders. „In ver band met de belangstelling van de jeugd zullen wij doorgaan met onze actie om een bijdrage te presteren in het geven van leiding, die de jeugd nodig heeft," zo zei de Expoge-voorzitter. Het congres zal vandaag in Groningen en vrijdag en zaterdag in Assen worden voortgezet. Nieuwe polikliniek. Het Academisch Zie kenhuis in Utrecht is verrijkt met een nieuwe polikliniek voor otologie (keel-, neus- en oorheelkunde), foniatrie (voor stem- en spraakstoornissen) en derma tologie (huid- en alergische ziekten). Het drie etages tellende gebouw heeft met de inrichting van de technische in stallatie 2,5 miljoen gekost. De totale oppervlakte ervan is 2.650 vierkante meter. (Van onze correspondent) BONN In steeds snellere opeen volging hoort men de laatste maan den prognoses over de kandidaten voor het ambt van president van de Bondsrepubliek, waarin na het af treden van president Lübke zal moe ten worden voorzien. De presidents verkiezingen vallen officieel eind vol gend jaar en wel ongeveer tegelijker tijd ïnet de verkiezingen voor de Bondsdag. Naarmate de geruchten toenemen, dat Lübke wellicht bereid zal zijn om welke officiële reden dan ook eerder af te treden, circu leren meer namen van eventuele op volgers. Lübke lijdt meer dan duidelijk onder zijn ouderdom. Tevens is zijn aanzien verloren gegaan door zijn houding tegen over de Oostduitse beschuldigingen, dat hij tijdens de tweede wereldoorlog ba rakken voor dwangarbeiders zou hebben gebouwd. De sociaal-democraten vinden dat zij eigenlijk het alleenrecht hebben een kan didaat te stellen. De eerste president van de Bondsrepubliek was Theodor Heuss, die lid was van de liberale FDP. Lübke is een CDU'er. Daarom zou nu aldus vele sociaal-democraten een SPD-man aan de beurt zijn. Uit een dergelijk in alle ernst gedaan voorstel blijkt weer eens hoe weinig een president van de republiek de enig juiste man op deze post is, en daarentegen veel meer het zwakke symbool van een on democratisch compromis. Er behoort eni ge moed toe opnieuw en bij voorbaat op een dergelijke „afspraak" aan te sturen, omdat Lübke juist het presidentschap (en nauwelijks door eigen schuld) een ge duchte knauw gaf, doordat hij als pro- dukt van een dergelijk compromis bij zijn verkiezing al bij voorbaat de meest kleurloze kracht moest zijn. De SPD komt echter met kandidaten van groter kaliber dan Lübke uit de bus. Zij denkt aan de huidige minister van Justitie Heinemann, een erudiet, on kreukbaar en ernstig man. Heinemann is echter indertijd van de CDV naar de SPD overgelopen, en zal daarom op weinig sympathie van de zijde der christen-de mocratische kiesmannen kunnen rekenen. De SPD denkt ook aan de minister voor Verkeer, Leber. Heel wat belangen groepen zullen een dergelijk eervolle af tocht voor Leber van harte toejuichen. Kanselier Kiesinger schijnt weinig te voelen voor dit spel met de kandidaten. Hij vreest dat dit het werk in de toch al zo moeizaam functionerende coalitie regering tussen SPD en CDU nog zal verzwaren. Tcoh heeft ook de CDU zijn namen al klaar. Men denkt hier aan Richard von Weiszacker, de president van de „Deut sche Evangelische Kirchentag". Ook de naam van Hallstein, de vroegere pre sident van de EEG-commissie in Brussel, wordt genoemd. En sinds kort die van Alphons Goppel, de minister-president van de deelstaat Beieren, die tijdens het staatsiebezoek van koningin Elizabeth van Engeland enige jaren geleden opviel door zijn „presidentieel" gedrag. Vermoed wordt ook dat de SPD het als voorwaarde voor een voortzetting van de grote coalitie ook na 1969 zou kunnen stellen, dat de CDU geen kandidaat voor het presidentschap opstelt. Tijdens recen te gesprekken tussen minister van Bui tenlandse Zaken Willy Brandt die voorzitter van de SPD is en kanselier Kiesinger, die aan het hoofd van de CDU staat, zou Brandt nog een laatste poging hebben ondernomen de CDU er van af te houden met een eigen kandidaat voor de dag te komen. Gefluisterd wordt echter dat deze kandidaat nog deze maand zal worden bekendgemaakt. Bethaniënbuurg. De gemeenteraad van Amsterdam heeft zijn goedkeuring ge hecht aan het reconstructieplan Betha- niënbuurt, een stadsdeel met een opper vlakte van 1.7 ha dat wordt begrensd door de Oudezijds Achterburgwal, de Kloveniersburgwal, de Bloedstraat en de Oude Hoogstraat. Het is de eerste belangrijke reconstructie die in de hoofdstedelijke binnenstad zal worden uitgevoerd. BONN. In West-Berlijn is het proces begonnen, waarin het Springer-concern meer dan een half miljoen mark aan schadevergoeding eist van de studenten advocaat Horst Mahler. De jeugdige ad vocaat hij is 32 jaar wordt er door Springer van beschuldigd ,aan de kop van een met stenen, brandende fakkels en Molotovcocktails bewapende menigte' het gebouw van het krantenconcern in West-Berlijn te zijn binnengedrongen. Het gaat hier om de protestdemonstra ties, die zijn gehouden in de nacht van 11 op 12 april na de aanslag op de ro de studentenleider Rudi Dutschke. De advocaten van de krantenmagnaat beweren nu dat de advocaat Horst Mahler aan het hoofd van de protesteerders het gebouw opzettelijk is binnengedrongen. Hij werd herkend en gegrepen. Artikel 830 van het Westduitse burgelijke wet boek zegt dat als meer mensen door een gemeenschappelijk gepleegde ongeoorloof de handeling schade hebben veroorzaakt, ieder van hen voor de schade verant woordelijk is. De advocaten hebben alles keurig op geteld: 129.000 mark schade aan het ge bouw, 54.000 mark schade aan auto's, 220.000 mark extra kosten voor het per soneel, 48.000 mark voor veiligheidsmaat regelen en nog eens 45.000 mark voor bijzondere veiligheidsregelen (met name het prikkeldraad). Totaal is alles dan 509.996 mark en 71 cent. De advocaten van Mahler, die zelf niet op het proces aanwezig is, beweren dat hun cliënt de hal van het Springer-ge bouw binnengedrukt is door de menigte en dat het niet zijn bedoeling was daar te zijn en dat hij zich weer had willen te rugtrekken. Zij stellen bovendien dat het Springer niet om het geld gaat, maar dat zij door het eisen van deze som („een avontuurlijk bedrag" noemen Mahlers advocaten het) als enig doel voor ogen ADVERTENTIE hebben de studenten-advocaat te ruïneren en uit te schakelen. De voorzitter van de rechtbank probeer de de eerste dag van het proces de par tijen tot een vergelijk te bewegen. Hij stelde voor dat Mahler zal beloven nooit meer zou proberen de verspreiding van de Springer-kranten te verhinderen. Springer zou daarop zijn schadevergoe- dingseis laten vallen en beide partijen zouden de kosten van het proces dragen. De advocaten van Springer stemden hiermee in, die van Mahler weigerden echter met de overweging dat de proces kosten zo fenomenaal hoog geworden wa ren (omdat zij afhankelijk zijn van de ten processe geëiste bedragen) dat zij toch nog het bankroet van hun cliënt zouden betekenen, ook als hij maar de helft zou hoeven te betalen. Mahlers ad vocaten stelden daarom voor dat hun cliënt, nu gebleken was dat het Sprin ger blijkbaar om iedere pfenning ging, als symbolische bijdrage in de kosten één pfenning zou betalen. De raadslieden van Springer dachten nog een uur over dit plan na, toen wezen zij het van de hand. Mahler is behalve in dit civiele proces ook nog in een aantal strafprocessen ver wikkeld. Hij is er van beschuldigd tot ongehoorzaamheid te hebben aangezet. Bovendien wil de officier van justitie in West-Berlijn dat Mahler een verbod tot het uitoefenen van zijn beroep wordt op gelegd. Opvallend is echter dat de Berlijnse senaat (dat is de regering van de stad) geen aanklacht tegen Mahler heeft inge diend en niet heeft gepoogd zijn toelating tot de balie ingetrokken te krijgen. (Van onze correspondent) DEN HAAG. De commissie, die de regering moet adviseren over de plaats van vestiging van de achtste medische fa culteit, de commissie Van Walsum, heeft nog geen beslissing genomen. Zij zou gis teren advies uitbrengen maar dat is niet gebeurd daar de meningen in de com missie over de vestigingsplaats nogal uit een lopen. Een deel wenst vestiging in Noord-Brabant, een ander deel wil vesti ging in Twnete. De commissie zal zich begin juli op- nieuwe beraden.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 9