Ook Matra-formuleI-wagens primeur ZES COUREURS DEBUTEREN IN GRAND PRIX ZANDVOORT Wiersma moest Zwitser Cazemir remise toestaan Henk van Vught met grote overmacht etappe-winnaar •m m ...- Geef vader de kans mee te doen aan de Gulden Smaak test. Graham Hill wacht strijd met concurrenten voor wereldtitel Hulme en McLaren Belgische T ourploegen Van Bree ver achter in WK zweefvliegen Vleeming van Vitesse naar NEC S ij brands had geen moeite met Feldl Krekels houdt de leiderstrui Een assortiment van 25 sigaren Senator Gulden Eeuw in chique tafeldoos voor slechts f 8.50. Pijnen weer op de fiets ANQUETIL NIET IN DE TOUR VRIJDAG 14 JUNI 19 68 19 tV Ontbrekende namen "fr Fabelachtig Ongelukken In één prachtige skai tafeldoos wachten 5verschillende melanges J enmodeilenopvadersdeskundige 'jj opinie. In de doos vindt hij boven- dien een drietal vragen, waaraan hij zijn tabakskennis kan toetsen. Doorstaat va proef, dan wordt hij automatisch lid van „La Société desConnaisSeurs du Tabac" en ontvangt hij als bewijs v kennerschap een fraaie bronzen legpenning. Geef vader op zijn dag dit grootse cadeau. een bedrag uitgekeerd van ruim zeven duizend gulden. Voor de GP zijn ver schillende voorzieningen getroffen en ver beteringen aan het circuit aangebracht. Voor hulp bij eventuele ongevallen wordt een bluswagen van de luchtmacht op het circuit gestationeerd. Bovendien is er een veldhospitaal voor de verzorging van ge wonden en staat een helicopter klaar om gewonden direct naar een ziekenhuis over te brengen. Op hgt circuit is voor de pits een vangrail geplaatst ter beveiliging van de pitbemanning. Er zijn op het cir cuit nieuwe vanghekken geplaatst met een totale lengte van een kilometer en vangrail met een lengte van ruim vijf honderd meter. BRUSSEL. De Belgische wielerbond, die een week geleden de twintig renners selecteerde, die zullen starten in de ronde van Frankrijk, heeft gisteren de ploegin- deling bekendgemaakt. In de A-ploeg rijden: Brands, Huys- ckaert, Seis, Van Rijckeghem, Van Sprin- gel en Weckx. Ploegleider is Cools. De B-ploeg bestaat uit: Bracke, David, De Vlaeminck, Godefroot, Houbrechts, Leman, Monteyne, Vandenberghe, Van Looy en Van Vreckom. Ploegleider is Brik Schotte. LESZNO. Tijdens de wereldkam pioenschappen zweefvliegen in Polen botsten de Oostduitser Elka en de Turk Aydoyan met hun beide Foka's op 30 km. afstand van Leszno tegen elkaar. Beide vliegers wisten zich per parachute te red den. Als eerste finishte op de eerste dag om 15.03 uur de Amerikaan R. Johnson, enkele minuten later begon de grote stroom in duikvlucht binnen te komen met snelheden tussen de 150 en 250 km. per uur. Als eerste Nederlander finishte Reparon om 15.10 uur, gevolgd door Dek kers om 15.24 uur. Reparon maakte met 3 uur 12 de beste Nederlandse tijd, ge volgd door Dekkers met 3 uur 19, Jung- blut met 3 uur 31 en van Bree met 3 uur 39. Zowel Reparon als Dekkers overtrof fen het op 65 km. per uur staande Ne derlandse record over 200 km. driehoek. Het klassement na de eerste dag wordt in de standaardklasse aangevoerd door: 1. Stoefs (België) 2 uur 52 min.; 2. Lind ner (West-Duitsland) 2 uur 52; 3. Smith (USA) 2 uur 57. Reparon heeft zich bij de eerste tien kunnen plaatsen. Hij werd zevende met een tijd van 3 uur en 12 mi nuten. (Van onze sportredactie) AMSTERDAM Voor de op 23 juni te houden Grand Prix op het circuit van Zandvoort zijn twintig coureurs gecontracteerd. Lotusrijder Graham Hill leider in het klasse ment voor de wereldtitel en zes jaar geleden winnaar op Zandvoort is daarbij. Met hem gaan ook zijn voor naamste belagers in de strijd om het wereldkampioenschap van start. Wereldkampioen Dennis Hulme en Bruce McLaren starten met de dit seizoen uitstekend debuterende Mc- Laren-renwagens uitgerust niet een Ford Cosworth-motor. Australiër Mc Laren won vorige week de Grand Prix op Francorchamps en verzamel de daardoor negen punten voor het klassement voor de wereldtitel. Zijn land- en teamgenoot Hulme beiden trainden afgelopen week al twee da gen op Zandvoort heeft een punt meer dank zij vjjfde plaatsen in Zuid- Afrika en Monaco en een tweede plaats in Madrid. Overige bekende Grand Prix-rijders, die naar Zandvoort komen zijn: de Ame rikaan Dan Gurney (Eagle), de Zweed Bonnier (McLaren-BRM) oud-wereld kampioen de Australiër Brabham en zijn teamgenoot de Oostenrijker Jochen Rindt (Repoo Brabham), de Nieuw-Zee lander Amon (Ferrari), de Engelsman Surtees (Honda), de Mexicaan Rodriguez (BRM), de Engelsman Courage (BRM), de Schot Stewart (Matra-Ford) en de Zwitser Siffert van het Walker racing team met Lotus Ford. Bekende namen ontbreken. Dat is natuurlijk op de eerste plaats de omge komen Jim Clark viervoudig winnaar op Zandvoort en de formule I-coureurs Mike Spence en Lodovico Scarfiotti, die ook onlangs op een circuit om het leven kwamen. Bovendien werden Chris Irwin en Brian Redman zodanig gewond dat zij niet in de Nederlandse GP kunnen star ten. Redman brak afgelopen zondag op Francorchamps zijn rechterarm en het gevolg is dat de Cooper Car Company nog maar één rijder de Belg Bianchi met Cooper-BRM heeft ingeschreven. De nog aan te wijzen rijder zal vrijwel zeker kunnen beschikken over een Cooper Alfa Romeo. Ook met deze Italiaanse fabriek heeft Cooper na afloop van de verbintenis met Maserati contacten. Het wegvallen van bovengenoemde cou reurs heeft tot gevolg dat zes rijders op Zandvoort debuteren in de negentig ron den (377,4 km) durende race. De bekend ste van deze rijders is ongetwijfeld de Belg Jackie Ickx, die na een fabelachtig seizoen in de Formule II aan het begin van dit jaar bij Ferrari de plaats innam van Scarfiotti en Mike Parkes. Ickx ver overde op Francorchamps voor eigen publiek de derde plaats. Ook zijn landge noot Bianchi deed dit seizoen zijn intrede in het selecte Formule I-gezelschap. Nieuwe, jonge talentvolle rijders vindt men verder bij de Lotus-stal waar de Engelsman Jackie Oliver de plaats innam van Clark, bij Matra, het Franse merk dat zich dit seizoen in de GP-racerij stortte met twee wagens één met een eigen en één met een Ford-motor, waar Jean-Pierre Beltoise de Franse eer hoog moet houden in de Matra met de Franse motor, bij BRM waar de Engelsman Atwood de teamgenoot is van Rodriguez en bij het Zwitserse Vögele Team, waarvan de Zwitser Silvio Moser de enige rijder is. Voor de Grand Prix van Zandvoort is een bedrag van 217.000 gulden als start- geld beschikbaar, verdeeld over de deel nemers naar gelang hun prestaties in dit en vorige seizoenen. De winnaar krijgt (Van onze sportredactie ARNHEM De Nijmeegse eredivisie club NEC heeft gisteren de linksbuiten van Vitesse Henk Vleeming gecontrac teerd. Met deze tweede aankoop van de Nijmegenaren die eerder deze week Ver donk van Sparta overnamen was een vrij hoog transferbedrag gemoeid. (Van onze dammedewerker) BOLZANO. Op de totaal verregende Italiaanse feestdag (Sacramentsdag) heeft Harm Wiersma gisteren in de derde ronde van het wereldkampioenschap dam men zijn honderd percent score niet kun nen handhaven door een remise tegen de Zwitser Cazemir, die in een klassiek duel uitstekend partij gaf. Na de derde ronde zijn er momenteel vier deelnemers met 5 punten: onze beide landgenoten Sij brands en Wiersma, An- dreiko en Verpoest. Mostovoy, die nog maar tweemaal speelde, heeft evenwel honderd pet. Wat aanvankélijk een saaie ronde leek te worden, werd door het verloop van de partijen een uitermate boeiend geheel. Sijbrands had uiteraard geen moeite met de op vakantie zijnde Oostenrijker Feldl. Van uitstekend gehalte waren de over winningen van Mostovoy en Verpoest, die beiden hun tegenstanders in het midden spel overvleugelden. Agliardi won even eens combinatief. De eerste verrassing deed zich voor in de partij tussen Tsjegolev en Smith. Aan vankelijk leek de Amerikaan te worden overspeeld, maar door een aantal venij nige combinaties in de positie te vlechten, belemmerde hij de ontwikkeling van de Rus, die ten slotte met een nadelig eind spel genoegen nam. Andreiko had doorlopend de leiding in een avondpartij tegen de Italiaan Fanelli, zie zich zelfs 60 zetten staande hield. Maar toen was het dan ook finaal uit. Aanvankelijk had Koeperman geen en kel aanknopingspunt tegen Delhom. In het middenspel lokte de massieve, als een blok graniet achter het bord zittende wereldkampioen echter keurig de foutzet uit, waarna hij combinatief naar een winststand kon afwikkelen. Toen de grootste belangstelling al was geluwd en velen zich reeds naar de eet zaal hadden begeven, maakten Wiersma en Cazemir elkaar het (damHeven nog zuur. In de opening en het begin van het middenspel leken twee betonwerkers be zig, die opdracht hadden alles dicht te metselen. Na verbreking van de posities volgde een moeilijk, nagenoeg gelijk waardig positioneel middenspel, waarin de jonge Nederlander vergeefs trachtte een aanknopingspunt te vinden. Via een gambiet poogde hij Cazemir op een dwaalspoor te brengen. De Zwitser door zag de snode plannen en herleidde de geladen stelling tot een vier om zes eind spel, dat na nog een uur spelen remise werd. Pershad (Sur) Mostovoy (Fr) 0-2, Wiersma (Ned) Cazemir (Zwi) 1-1, Sijbrands (Ned) Feldl (Oost) 2-0, Andreiko (Rusl) Fanelli (It) 2-0, Delhom (Fr) Koeperman (Rusl) 0-2, Tsjegolev (Rusl) Smith (VS) 1-1, Reimann (Tsj. SI) Agliardi (Monaco) 0-2, La Porta (It) Verpoest (Belg) 0-2. De stand na drie ronden luidt: 1/4. Wiersma, Sijbrands, Andreiko en Verpoest 5 pnt., 5. Mostovóy 4 pnt. (uit 2 part.), 6/7. Koeperman en Tsjegolev 4 pnt., 8/9. Pershad en Delhom 3 pnt., 10. Cazemir 2 pnt. (uit 2 part.), 11/13. La Porta, Agliardi en Smith 2 pnt., 14/16. Feldl, Fanelli en Reimann 0 pnt. KAPRUN. De Nederlandse deelne mers in de ronde van Oostenrijk blijven het goed doen. Gisteren leverde de zesde etappe een zege op voor Henk van Vught, die voor de 176 km. van Telfs naar Kaprin 4 uur 35 min. en 4 sec. nodig had. Van Vught had na een prachtige solo een voorsprong van twee minuten op de Oos tenrijker Csenar. Jan Krekels bleef leider in de algemene rangschikking. De uitslag van de zesde etappe: 1. Van Vught de 176 km. in 4.35,4 (met tijds- aftrek); 2. Csenar (Oost.) op 2.15 (met tijdsaftrek); 3. ex aequo: Koslar (W. Did), Frisch (Oost), Maggioni (It.), Sopel (It.), Seidl (Oost.) en Koningshof er (Oost.) al len op 2.30; 9. ex aequo: Polewiak (Polen), Jan Krekels (Ned.), Wim Prinsen (Ned.) Postl (Oost.) en Ebert (Oost.) allen op 3.09. Na de zesde etappe is het algemeen klassement:1. Jan Krekels 25.09.05; 2. Postl op 4.07; 4. Polewiak op 7.55; 5. Janssens (België) op 10.33; 6. Hekele (Tsj.sl.) op 12.31; 7. Csenar op 12.41; 8. Köcher (Oost.) op 14.15; 9. Spanningen (Joegsl.) op 14.19, 10. Van Vught (Ned.) op 14.33. In het algemeen ploegenklassement leidt Nederland met 74.16,32 voor Polen met 74.36,37. ADVERTENTIE Henk van Vught uit Boxtel beves tigde zijn klasse door een schitte rende etappezege in de Ronde van Oostenrijk. Hij finishte met een grote voorsprong op de Oostenrijker Csenar. WOENSDRECHT. De amateurwiel renner René Pijnen uit het Brabantse Woensdrecht, die door een achillespees blessure verstek moest laten gaan bij Olympia's Tour door Nederland, is in zo verre hersteld, dat hij 16 juni aanstaande samen met Jaak Frijters en Adri Voogt kan deelnemen aan de grote prijs van Solitude in Stuttgart. Pijnen, die nog on der behandeling is van masseur Collard, heeft als hij rijdt geen last meer van de blessure. „Alleen als ik lange tijd op het land heb gestaan, steekt het nog een beet je", aldus de Brabantse landbouwers zoon, „maar afgelopen weekeinde heb ik ook gereden en toen ging het al lekker". De KNWU heeft de volgende wedstrij den in het buitenland op het programma staan: 15 juni Kassei: internationale mili taire wedstrijden: Jos Smulders (Tilburg) Henk van Leeuwen (Haarlem), Arie van der Ende (Rotterdam), Nico Vermeulen (Amsterdam), Gerard Leferink (Haaks bergen) en Leo van Dam (Eindhoven). 22 juni Möhlin: criterium, aanslui tend in Obergössen een bergwedstrijd. Piet Kettenis, (Den Haag), Jan Alders- hof (Haarlem) en Peter Vonck (St. Jans steen). 23 juni Solingen: baanwedstrijden. Wim Koopman en Ton Raaymaker. PARIJS. Jacques Anquetil zal niet deelnemen aan de ronde van Frankrijk. Nadat ploegleider Marcel Bidot hem al uit de A-ploeg had geweerd, blijkt de 34- jarige Fransman nu ook niet gekozen te zijn voor de twee andere Franse teams, die aan de Tour zullen deelnemen. Of een en ander verband houdt met het feit dat Anquetil nog geen maand geleden door een Belgische rechtbank het recht ontzegd was de komende twee jaar in België te rijden hij had positief gereageerd op een doping-onderzoek is niet bekend. Aangezien de ronde van Frankrijk dit jaar door een deel van België voert, was de mogelijkheid reeds aanwezig, dat An quetil zou weigeren indien hij voor een van de Franse ploegen zou zijn gekozen. De vijfvoudige Tourwinnaar had echter ook nog in hoger beroep kunnen gaan, waardoor hij in afwachting van een twee de uitspraak zonder bezwaar door België had kunnen rijden. De Franse ploeg ziet er nu als volgt uit: Pingeon, Poulidor, Genet, Guyot, Jour den, Novak, Raymond, Riotte, Samyn en Stablinski. De Franse B-ploeg ziet er als volgt uit: Aimar, Grosskost, Grain, Lemeteyer, Chappe, Bellone. Ducasse, Etter, Claude Guyot en Leblanc (ploegleiders Louviot en De Muer). De Franse C-ploeg: Letort, Delisle, Bayssières, Dumont, Desvages, Robini, Guimard. Bodin, Cadiou en Izier (ploeg leiders Plaud en Caput). VOETBAL. Het Braziliaanse voetbalelf tal heeft in Rio de Janeiro met 4-0 van Uruquay gewonnen.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 19