VAN DAG TOT DAG Roofoverval in Brussel Grote opschudding in Lagerhuis over Cohn-Bendit Noodkreet van Biafra Geheime maatregelen tegen de Vietcongbeschietingen achtergrond GISCARD D'ESTAING WACHT AF Losgezaagd Vastgelopen INVESTORS OVERSEAS SERVICES commentaar op actuele zaken 'erna en Strips afgeschaft ondanks de geldaftakeling Labour verliest weer een zetel Grote drie geven waarborgen VRIJDAG 14 JUNI 1968 3 MWM DE KOOPKRACHT VAN HET GELD DAT U NU OPZIJ LEGT... KAN OVER JAREN ZOVEEL AAN KRACHT GEWONNEN HEBBEN... De f 100.- van 30 jaar geleden, heeft nu een koopkracht van f24.-. Gevolg van de ongeneeslijke geldaftakeling... inflatie! Het geldprobleem van de 20ste eeuw. Er is één remedie: zorg dat de toename in hoeveelheid de afname in waarde aanzienlijk overtreft. Eenvoudig gezegd... eenvoudig gedaan! Met I.O.S. ONTWIKKELING AANDELEN-WAARDE VAN I.O.S. VOORNAAMSTE BELEGGINGSFONDSEN Als u vanaf f 80.- per maand of een groot bedrag (ongelimiteerd) ineens uiterst veilig wilt beleggen, vraag dan met deze bon vrijblijvend alle bewijzen en inlichtingen. ut l ~v55^li§il Mooie naam Teleurgesteld Droom Het Nederlandse wapenembargo voor Nigeria, dat in de federale hoofdstad La gos zulke scherpe reacties heeft gewekt, is een voorbeeld van humane over wegingen in de politiek, dat door andere landen zou moeten worden gevolgd. On getwijfeld zullen bepaalde economische belangen van ons land onder dit embargo lijden, maar deze aangelegenheid is zo duidelijk een kwestie van „de juiste of de onjuiste keuze", dat de nadelen van de gevolgde politiek eenvoudig voor lief moeten worden genomen. De afscheiding van de Oostnigeriaanse provincie Biafra nu een jaar geleden heeft een gecompliceerde en uiterst ver warde voorgeschiedenis gehad, die bijna niet is na te vertellen zonder te vervallen in de opsomming van verwikkelingen die nauwelijks meer te volgen zijn. Via staatsgrepen, slachtingen, volksverhui zingen en gewestelijke opstanden heeft zich tenslotte een jaar geleden de situatie ontladen in de stichting van de republiek Biafra, die een tehuis bood voor miljoenen Oostnigerianen van de stam der Ibo's. Deze Ibo's hebben alle reden om het federale bewind van Lagos te wantrouwen en zelfs te haten. Meer dan 30.000 Ibo's zijn in Nigeria door aanhangers der fede rale regering vermoord. Een groot aantal zag kans naar het oosten te vluchten en men schat dat vlak voor de uitroeping van Biafra als onafhankelijke staat twee miljoen Ibo's naar dit land zijn uitge weken. In totaal wonen in Biafra veertien miljoen mensen, van wie de Ibo's de grote meerderheid vormen. Men kan in de stichting van Biafra moeilijk een ge westelijke rebellie zien, ofschoon de fede rale regering in Lagos het wel zo pro beert voor te stellen. In werkelijkheid is de afscheiding van Biafra de wording van een „natie", van een politiek en eco nomisch zelfstandige samenleving, waar van het volk in vele opzichten verschilt van de bewoners van andere delen der federale republiek Nigeria. De federale regering heeft een felle, meedogenloze oorlog uitgeroepen tegen Biafra en met behulp van buitenlandse vliegtuigen en piloten de burgerbevolking van Biafra harteloos gebombardeerd. De toestand in Biafra is ellendig, niet alleen ten gevolge van de bombardementen op niet-militaire doelen maar ook door de grote tekorten aan voedsel voor de vluch telingen. Bijzonder tragisch is het, dat deze oorlog buiten Afrika zo weinig be langstelling en begrip ontmoet. Dientengevolge is Biafra aan zichzelf overgelaten en ten prooi aan de wraaklust der federale troepen, tegen wie de Bia- fraanse militaire macht niet is opge wassen. Onlangs leek het erop, dat een einde aan de oorlog zou komen door onderhande lingen, maar het gesprek werd afgebroken toen de Biafraanse delegatie stopzetting van de vijandelijkheden eiste vóór een regeling van het geschil zou worden be sproken. De federale regering weigerde dit de oorlog wordt nu voortgezet met alle bloedige en tragische consequenties van dien, terwijl de federale regering uit diverse landen en via de particuliere han del steeds meer en steeds betere wapens betrekt. Voor de wapenhandel is zo'n lo kale oorlog een goudmijn, waarbij nog komt dat ook internationale oliebelangen met een spoedige bezetting van Biafra door de federale troepen gediend zouden zijn. Nigeria is een vroegere Britse kolonie aan de Afrikaanse westkust rondom de Nigerdelta. Biafra is het oostelijke deel ervan, vroeger „Ibo-land" geheten, dat op 30 mei 1967 onder bewind van kolonel Ujukwu zijn onafhankelijkheid procla meerde. Kolonel Gowon, in 1966 door een staatsgreep leider der federale regering geworden, reageerde daarop met mobili satie, economische sancties en een blok kade. Sedertdien is de oorlog in hevigheid en meedogenloosheid toegenomen en heeft geheel Biafra gedompeld in een zee van ellende, waarin reeds tienduizenden zijn omgekomen en nog honderdduizenden zullen omkomen, indien niet spoedig een einde aan het wapengeweld kan worden gemaakt. Het leveren van wapenen aan de federale regering in deze situatie be tekent regelrechte medewerking aan de moord op duizenden burgers een mede werking waarvoor de Nederlandse re gering in ieder geval op dit ogenblik ge lukkig bedankt. BRUSSEL. In de Brusselse gemeente Ganshoren is donderdagochtend op straat een bediende van een groot bedrijf neer geschoten en beroofd van een tas met bijna twee miljoen Belgische frank (cir ca 140.000 gulden). De 43-jarige bediende overleed korte tijd later tijdens zijn over brenging naar een ziekenhuis. De overvallers vluchtten in een auto, die korte tijd later onbeheerd werd aan getroffen even buiten de stad, bij de snel weg naar Oostende. Het ontslag voor de 170 werknemers bij het Rotterdamse dochterbedrijf van de Haarlemsche Machinefabriek Figee komt voor hen die de verslagen van de afgelopen jaren van het Haarlemse be drijf goed hebben gevolgd bepaald niet uit de lucht vallen. In 1966 werd een verlies geleden van enkele tonnen, het vorig jaar werd 350.000 verloren. De voornaamste oorzaak is wel dat de directie van het bedrijf niet kan optor nen tegen de moordende Westduitse con currentie op het terrein van de staalcon structies. We kunnen er het volle begrip voor opbrengen, dat de directie gezocht heeft naar wegen om de rentabiliteit van het bedrijf weer op te voeren. Een fusie of een andere vorm van samenwerking had hierbij voor de hand gelegen. Noch op de jaarvergaderingen van de afgelopen twee jaar noch in de verslagen is hier ooit met een woord van gerept. De aan deelhouders kregen steevast te horen dat men reorganiseerde en dat daarbij het efficiencybureau Ydo was ingeschakeld voor 100.000 per jaar. De laatste keer werd de Nederlandse overheid als een boosdoener afgeschilderd omdat zij te veel orders in het buitenland plaatste. Met de vakbondmensen die de (harde) onderhandelingen met de directie hebben gevoerd hebben wij deindruk dat het bestuur veel te lang heeft volgehouden aan een zaak die bij voorbaat al als ver loren moest worden beschouwd. Een ge leidelijker afvloeiing in de afgelopen ja ren had het massale ontslag kunnen voorkomen, al moet worden toegegeven dat de afvloeiingsregeling zeer gunstig is. mnnnnnnmw- Israel ontruimt eiland. Israel heeft erin toegestemd het garnizoen op het eiland Sanaphir, aan de ingang van het Nauw van Tiran, niet langer te handhaven, na langdurige besprekingen met de VS die optraden namens Saoedi Arabië. LONDEN, (AP). De komst van Cohn-Bendit en tien andere studenten rebellen naar Engeland heeft in het Brit se Lagerhuis gisteren grote opschudding en emotionele reacties verwekt. Conser vatieve parlementsleden zijn woedend dat de Britse regering Daniël Cohn-Ben dit een visum voor twee weken gegeven heeft. De Franse studentenleider heeft gisteravond met twaalf andere studenten leiders uit tien landen in een televisie programma voor de BBC gezegd, dat „het kapitalisme op sterven ligt en dat zij zul len optreden tegen iedere onderdrukking van de machten van wet en orde". In het Lagerhuis verdedigde minister Callaghan de verandering van een ver blijfsvergunning van 24 uur in een visum voor veertien dagen: „Ik heb geen plan nen om af te wijken van het traditionele standpunt van dit land, dat we buiten landers toe laten, die vrij zijn hun ge dachten te uiten, vooropgesteld dat zij zich aan de wet houden zolang ze hier zijn". Het conservatieve Lagerhuislid, Wall, dacht er heel anders over: „Dit betekent dat hij twee weken de tijd heeft om al lerlei moeilijkheden op de Britse univer siteiten te organiseren". Wall is drie we ken geleden door studenten van de uni versiteit van Leeds afgeranseld. Twaalf conservatieve parlementsleden hebben een resolutie opgesteld waarin een veroordeling van de BBC wordt ge vraagd omdat zij Cohn-Bendit naar Enge land heeft gehaald. De Britse „Anti-Communistische Liga" heeft de „agent-provocateur" Cohn-Ben dit laten weten, dat haar leden zelf tot Alle 25 leden van de bemanning van deze nieuwe trawler uit Formosa overleefden de stranding van de Tongnan no 11 in de baai van Wood stock in Zuid-Afrika. Bij laag water wagen enkele Chinese vissers zich aan boord om hun persoonlijke be zittingen te bergen. zijn arrestatie en uitwijzing zullen over gaan, als hij Engeland niet voor zondag heeft verlaten. Intussen zat Cohn-Bendit zelf in een van de BBC televisiestudio's voor de op namen van een interview. Cohn-Bendit verklaarde onder meer: ,,Ik en mijn ka meraden zijn niet de leiders van de stu- denrevoite. Wij zijn geen leiders, maar spreekbuizen, weet U, luidsprekers van de beweging. Wij kritiseren de maatschap pij, waar de mensen passief zijn. Dat wil len wij veranderen". Alle twaalf studentenleiders waren het er over eens, dat het socialisme de ge meenschappelijke economische vorm dient te zijn. „De traditionele marxistische ana lyse van de klassemaatschappij is nog steeds waar", aldus de Italiaan Luca Mel- dolesi, „maar de toestand ligt nu anders in verband met de ingewikkeldheid van de nieuwe struktuur van deze maatschap pij". De studenten waren het er over eens dat geweld alleen ontstaat als de heer sende klasse politie inzet om demonstra ties te onderdrukken. Tariq Ali, de in Pakistan geboren Engelse studentenleider zei hierover: „Als je confrontaties wenst te vermijden stuur dan geen politie op ons af tijdens demonstraties". OEMOEAHIA, (Reuter). De Bia fraanse regering heeft in een officiële ver klaring aan België, West-Duitsland en Italië verzocht het voorbeeld van Tsje- choslowakije, Nederland en Frankrijk te volgen en geen wapens meer te leveren aan Nigeria. Deze wapenleveranties be tekenen medewerking aan volkenmoord, zegt de verklaring. De federale regering heeft vorige week bij een firma in Brussel voor enige mil joenen dollar wapens besteld, waaronder voor ongeveer een miljoen dollar aan artilleriegranaten. Daarvan wordt min stens een deel uit Italië en West-Duitsland in België ingevoerd en daarna naar Ni- gerië uitgevoerd. Dat de bedreigingen van de federale regering betreft, die geuit zijn tegen de landen die het geen wa pens meer leveren, zegt de verklaring dat de Nigeriaanse economie deze niet waar kan maken. „Nigerië is veel meer afhan kelijk van de Europese landen dan an dersom". Radio-Biafra heeft opgeroepen tot groot scheepse hulpverlening aan de vluchte lingen in het van Nigeria afgescheiden ge bied. Volgens het station sterven de uit hun dorpen verdrevenen bij honderden. De Biafraanse radio veroordeelde Enge land wegens de voortgezette militaire steun aan de federale autoriteiten in La gos en vergeleek dit met de uitroeiing van de joden door de nazi's en met het op treden van de Amerikanen in Vietnam. GREENSBORO, North Carolina (AP) De „Greensboro Daily News" zal de publicatie van de strips „Little Orphan Annie" en ,Dick Tracy" sta ken omdat deze strips voortdurend het geweld zouden verheerlijken. Little Orphan Annie heeft sinds 1926 onon derbroken in de Daily News gestaan, Dick Tracy sinds 1939. ADVERTENTIE BANK I.O.S. 8.000 beleggingsspecialisten en adviseurs over de gehele vrije wereld. Voor meer dan 500.000 beleggers. OKt. 1962 Eind 1962 1963 1964 1965 1966 1967 FOF Fund of Funds Waarde varr een aandeel f36,— f 36,46 f44,78 f 51,12 f65,01 f62,81 f86,16 Verandering in procenten 1,3 22,8 14,1 27,2 3,6 38,0 Fondsvermogen i 6.780.866,40 94.942.468,80 400.745.880,— 1.140.575.760,— 1.534.461.480,— 2.221.200.000,- Waarde van een aandeel Verandering in procenten Fondsvermogen f 13.165.920,- 13.908.600,— 22.824.000,— 29.040.120,— 63.981.720,- 266.753.880,— 666.000.000,— Een internationale beleggings-trust Okt. 1962 Eind 1962 1963 1964 1965 1966 1967 f 12,70 f 13,60 f 15,08 f 16,70 f 23,29 f24,13 f31,78 7,1 10,8 10,7 39,4 3,6 33,1 Verstrek mij vrijblijvend informatie over I.O.S. Naam Volledig adres ■■•••MHtlltHIMUIlIHKIIimmtlMiMMIIIIHIIMIIHinHlIHMmtHMItMI Zend deze bon, in gesloten envelop met daarop 20 ets. postzegel, aan: Delftseplein 37, afd. B, Rotterdam - 4. SAIGON (Reuter) Amerikaanse mi litaire autoriteiten hebben verklaard dat geheime maatregelen worden genomen om een eind te maken aan de raketbe- sehietingen van de Vietcong op Saigon, die deze maand al aan bijna honderd bur gers het leven hebben gekost. Gisteren werd de stad voor de eerste maal in tien dagen niet beschoten, maar toch werd besloten de vrouwen van Au stralisch ambassadepersoneel naar andere Aziatische hoofdsteden te brengen. Het Noordvietnamese communistische ■■■■■■■MMMMM..—....1nnnnnnnnntW(MM)n)1)1)t|uu (Van een medewerker) Omdat hij niet minder dan 1.90 meter lang is en daarbij buitengemeen slank, kreeg de Franse politicus Valery Giscard d'Estaing al vroeg de bijnaam „Le Stylo", de vulpen. Deze vulpen heeft de laatste jaren vooral „ja, maar" geschreven. De gaullistische regering steunt namelijk, bij gebrek aan een zelfstandige absolute meerderheid, mede op de mede werking van Giscard d'Estaings onafhankelijke republikeinen in de nationale vergadering. Giscard d'Estaing zit in feite op de politieke wip. In het besef van zijn machtspositie kan hij als het er op aan komt aan zijn uiteindelijke toestemming meer of minder belangrijke voorwaarden verbinden, die dan opgesloten liggen in wat er volgt op dat „ja, maar". Hij kent het regeren onder De Gaulle door en door. Van 8 januari 1959 tot diezelfde datum van het jaar 1966 bekleedde hij topverantwoorde- lijkheden in het gebouw aan de Pa- rij se Rue de Rivoli, waar het minis terie van Financiën zetelt. Hij was er eerst staatssecretaris onder de achter eenvolgende ministers Pinay en Baum- gartner. Na januari 1962 was hij er zelf de grote baas als minister van Financiën. Zijn aftreden in januari 1966 werd niet bepaald gekenmerkt door pais en vree. Daarna stelde hij zich steeds critischer op. Hij was niet meer over te halen terug te keren naar het ministersteam van Georges Pompidou. Het scheen zijn vaste voor nemen in de semi-oppositie rustig „zijn tijd" te verbeiden. Zijn ambities voor die latere tijd zijn niet gering. Zij dateren van zijn studiejaren, hij vertrouwde medestu denten toen toe, dat zijn doel het Elysée was, dus het presidentiële pa leis. Dezer dagen wist Jan Reifenberg in de Frankfurter Allgemeine te vertel len, dat er een paar vraagtekens staan bij de adellijke afkomst van Giscard d'Estaing. Een tijdlang werd er vooral over de toevoeging d'Estiang gestreden. De Gaulle moet eens, toen Giscard als minister van Financiën voorstelde een staatslening met zijn eigen naam te ondertekenen, ten overstaan van alle ministers hebben geantwoord: „dat is een mooie naam.voor een lening". Men behoeft er niet aan te twijfelen dat de ministers van De Gaulle's eigen partij toen uit leedvermaak hartelijk hebben gelachen. In een karakter schets na Giscards aftreden als minis ter in januari 1966 wees Gilbert Ma- thieu in Le Monde op de omstandig heid. dat de minister het had klaarge speeld, drie uur lang over de begroting te spreken zonder een keer een pa piertje te raadplegen. Zo'n bewijs van spitsheid nog wel van iemand die niet tot de eigen club behoorde wekte de gal op van ver scheidene gaullistische medeministers. Ook Giscard d'Estaings houding ten opzichte van persoonlijke publiciteit mishaagde. Zij wisten het niet te waar deren dat er foto's in de krant kwa men van de mede-bewindsman in Giscard d'Estaing pullover, op ski's, in zwembroek of aan de stuurknuppel van vliegtuigen die hij had geleend Vooral omdat hij voor de verwezen lijking van zijn grote ambitie zo op gunstige publiciteit is aangewezen was Giscard d'Estaing in januari 1966 bij zonder teleurgesteld toen hij bemerk te dat hij het ministerie van Finan ciën moest overdragen aan Debré, die voor Pompidou premier en dus zijn baas was geweest. Hij weigerde een andere belangrijke ministerspost. In zijn overdragsrede tot Debré en zijn topambtenaren zette hij zijn bezwaren uiteen: „Ik had tegenover het Franse volk een schuld te vereffenen omdat ik indertijd alle offers heb gevraagd voor de stabilisatie die een levensbe lang was voor de nationale economie en de mens. Nu die stabilisatie einde lijk een feit is geworden, kan ik het alleen maar betreuren, dat mij de mo gelijkheid onthouden wordt met een hervatting der expansiepolitiek die schuld met mijn landgenoten te ver effenen". „Het afscheid", zo voegde hij er nog aan toe „doet me te veel leed om te kunnen lachen, terwijl ik te groot ben geworden om nog te huilen". Bij de verkiezingen van maart 1967 mikten Giscard d'Estaing en zijn on afhankelijke republikeinen op de jon ge kiezers, onder meer door uit te komen met een lijst van kandidaten die gemiddeld „maar" 43 jaar waren. Alleen Giscard d'Estaings groepering in het verbond van partijen die De Gaulle steunden boekte zetelwinst (van 34 op 42). In september van dat zelfde jaar werd Giscard d'Estaing ge kozen tot burgemeester van Chama- lières. Op het familielandgoed in Auvergne bleef hij met zijn vrouw en vier kin deren om ontspanning te zoeken. Men musiceert er en hij dicht. Maar het is onvermijdelijk dat hij ook daar peinst over het gaullistische systeem, dat hij in grote trekken waardeert, en over de praktische politiek, waarop hij, bijvoorbeeld in de kwestie Enge- land-EEG, nogal wat critiek heeft. En verder blijft hij ook daar verder dro men over het Elysée. partijorgaan „Nhan Dan" heeft de be schietingen van Saigon geprezen en ver klaard dat daardoor alle defensieplannen in de steden van de Amerikanen en Zuid- vietnamezen in het water vallen. Volgens het blad zijn meer dan honderd bataljons en tienduizenden politieagenten in en rondom Saigon er niet in geslaagd een eind te maken aan de beschietingen. De Zuidvietnamese premier Tran van Huong voelt volgens het Vietnamese pers bureau niets voor het bombarderen van Hanoi als vergelding voor de raketaan- vallen. Volgens Huong zouden bij der gelijke aanvallen maar onschuldige men sen omkomen. „Tenslotten zijn het ook Vietnamezen", aldus de premier. Dankzij het luwen van de strijd rond Saigon waren de Amerikaanse verlies cijfers in de afgelopen week lager dan in de laatste weken. Volgens een militaire woordvoerder zijn 380 Amerikaanse mili tairen om het leven gekomen en werden 2.739 gewond. Londen (AFP). De Britse conser vatieve partij heeft bij tussentijdse ver kiezingen de overwinning behaald op de Labourpartij in Oldham West (Lanca shire), waardoor Labour opnieuw een zetel in het lagerhuis heeft verloren. Bij de verkiezing i n Brightside (Sheffield) was de labour-meerderheid van 19.177 ge slonken tot 5248 stemmen. MONTREAL. (Reuter) De 26-ja- rige gevangene Paul Mikulus reed door Montreal in een taxi, maar ge boeid aan een bewaker. Onderweg werd de taxi aangehouden door een gemaskerde en gewapende man. Deze kocht in een ijzerwarenwinkel een metaalzaag en zaagde Mikulus los van zijn „lijfwacht", die ongedeerd mocht vertrekken NEW YORK, (AFP/Reuter). De VS, de Sovjet-Unie en Engeland hebben bij de Veiligheidsraad een ontwerpresolutie ingediend, die de waarborgen bevat de door hen aan de geen kernwapens bezit tende landen worden gegeven in geval van een kernaanval. De drie landen hebben in dit verband om een bijeenkomst van de Veiligheids raad op korte termijn gevraagd. Zoals bekend is het verdrag tegen de verspreiding van kernwapens woensdag met grote meerderheid door de algemene vergadering der VN goedgekeurd.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 3