HCK WAS DIRECT AL KANSLOOS O VVO sloeg Van één inning van de Markus in werpplaat v Ajax betaalde f 175,000 voor Volendammer Mühren Laatste ronde van RCH, EDO en Haarlem Wereldkampioen Koeperman moest buigen voor Tsjegolev Van Springel startte met zege in ronde van Zwitserland BERT THEUNISSEN- gaat weer in Zwitserland praten DE ZORGEN Haarlem-Nicols - Storks Elek Schwartz naar Belgische tweedeklasser Toestand bokser Elze nog ernstig Australiër zwom toptijd AGOSTINI ONBEDREIGD NAAR EEN TWEEDE ZEGE Sijbrands verspeelde punt aan Cazemir Krekels bleef aan de top Okker schakelde Jauffret uit Halve finales kandidaten schaaktitel Hillenaar competitieleider cricketbond 11 ZATERDAG 15 JUNI 1968 ZONDAG 16 JUNI a.s. AANVANG 14.30 UUR Pim Muiier-honkbalstadion te Haarlem (Van onze honkbalmedewerker) HAARLEM. Onder ideale weersom standigheden heeft HCK gisteravond geen kans gezien om de eerste aanval op zijn trotse derde plaats te pareren: nummer vier van de ranglijst het Amsterdamse O VVO won met 1-12 in zeven innings. Reeds in de eerste slagbeurt beslisten de OVVO-ers de wedstrijd: lefthander Jan van Markus bleek niet in vorm, kreeg van zijn eerste tegenstander Stroker een homerun te incasseren en moest OVVO daarna nog vijf honkslagen toestaan die een 0-7 voorsprong opleverden. De daar opvolgende strijd met Hans Paalman als HCK-werper was uiteraard niet interes sant meer. OWO had nog een appeltje met HCK te schillen. In de eerste wedstrijd van het seizoen had HCK OVVO op eigen ter rein met 3-5 verrast en die nederlaag zat de Amsterdammers dwars. HCK startte vol zelfvertrouwen met de succesvolle Jan van Markus op de heuvel; het werd deze keer een bittere deceptie. Martin Stroker kreeg op de stand twee slag en drie wijd een droombal en het werd ogen blikkelijk afgestraft; homerun en 0-1. On- verwagt kreeg 4w, Rasmijn volgde met een honkslag, waarna Hans Urbanus met een tweehonkslag voor 0-2 zorgde. Posma sneuvelde op 3sl, waarna Meyer 4w kreeg. Een enigszins gelukkige driehonkslag van Faneyte brak het moreel van Van Mar kus: 0-5. Stroker gaf zijn tweede honkslag in deze slagbeurt en Onverwagt sloeg de bal voor twee honken. Toen werd Van Markus uit zijn lijden verlost. Dat hij toen als rechtsvelder werd opgesteld, was te gen de (nieuwe) spelregels, maar dat ont ging de scheidsrechters. Hans Paalman kreeg de ondankbare taak om het werpen bij een 0-7 stand over te nemen. Tot de vierde inning hield hij OVVO van de thuisplaat, daarna moest ook hij capituleren: honkslagen van Ras mijn, Van Breda, Meyer en Adriaans, plus vrije lopen voor Faneyte en Karei Crouwel leverden OVVO een 0-11 voor sprong op. HCK scoorde in de vijfde in ning tegen door Möllmann dank zij een honkslag van de linksslaande Bailey, waarna Faneyte de eindstand op 1-12 be paalde. Adriaans werd winnende werper met 9-1-3 in zeven innings, de HCK-werpers Van Markus en Hans Paalman kwamen tot 2-5-14. HCK maakte 2 fouten, OVVO speelde foutloos. Faneyte was de beste slagman met drie honkslagen uit drie beurten. Stroker liet 0.600 aantekenen. HAARLEM Ajax heeft de 22-jarige Gerrit Mühren van Volendam gecontrac teerd. De transfersom voor de als terug getrokken aanvaller spelende Mühren, die gold als het grootste talent in de Volendamse ploeg, bedraagt 175.000 gul den. Ook Telstar liep al enige tijd achter de Volendammer aan. De Visser: „Voor een speler van zijn klasse was hij be trekkelijk goedkoop. Hij wilde ook wel bij Telstar komen en in dat geval had de transfersom waarschijnlijk nog wel iets lager gelegen. Wat Ajax hem bood een fullprofcontract konden wij hem ech ter niet bieden. Ik had hem er graag bij gehad". Cock Luiten, die voor NAC en Feij en- oord speelde, en dit jaar uitkwam voor DFC is naar Breda teruggekeerd. De transfersom, die NAC voor de 31-jarige Luiten betaalde is niet bekend gemaakt. (Van onze sportredactie) HAARLEM. Voor de laatste compe titieronde spelen RCII en EDO thuis te gen respectievelijk HVC en De Graaf schap. Haarlem gaat naar Vitesse. Voor RCH is er misschien toch nog een kans de degradatie te ontlopen. Door fusies zou het aantal degradanten in de eerste divisie wel eens tot twee kunnen worden teruggebracht. De wedstrijd tegen HVC is in dit licht bezien dan toch niet vol maakt onbelangrijk. Koning ontbreekt in het Heemsteedse elftal. Honout die samen met Van der Schilden voor de wedstrijd wordt gehul digd staat nu weer in de achterste vier. In de voorhoede zijn Hup en Gerritsen opgesteld. Bij Haarlem ontbreekt De Wolf, die een neusoperatie heeft onder gaan. Smit vervangt hem. Haarlem is in onderhandeling met twee Joegoslaven. Een spitsspeler en een doelman. De aan valler is afkomstig van Rode Ster Bel grado. EDO heeft voor het duel tegen De Graafschap twee jonge spelers opgesteld. Maas in de defensie en Laan in de mid denlinie. Van der Zon, Breeuwer, Koek, Van der Putten, Mul, Slisser en Nijssen tekenden al een contract voor het volgen de seizoen. Bij EDO is men van plan het aantal contractspelers van vijftien tot ze ventien uit te breiden. Als voorwedstrijd bij EDODe Graafschap wordt een wed strijd tussen oud-Haarlem en oud-EDO gespeeld. NAC wil ook graag de topscorer van de tweede divisie Gerrie Deijkers van De Baronie overnemen. De transfersom van een ton vormt echter nog een beletsel. Rijnders van NAC, die op het ogenblik met het militaire elftal in Bagdad is, staat in contact met Go Ahead en Van Gorp is benaderd door Feijenoord. NAC heeft Vesters en doelman Bastiaansen op de lijst geplaatst. De Joegoslaaf Pintaric is naar Beerschot vertrokken en drs. Snoeck gaat emigreren naar de Verenigde Staten. Go Ahead zal waarschijnlijk de links buiten van Emmen en het Nederlands amateurelftal de jeugdige Albert van der Weide contracteren. De Joegoslaaf Bego is van FC Twente vertrokken naar de Duitse club Bayern Leverküsen. Zijn landgenoot Milic heeft tijdens een proef- training bij Vitesse een pols gebroken. Naast Vitesse hadden ook Sparta en DWS belangstelling voor de speler van Rode Ster. De Duitse Bundesligavereniging Ale- mannia Aken, dat vorig jaar uit de regio- nalliga promoveerde, heeft de Belgische international Roger Claessen voor drie jaar gecontracteerd. De transfersom voor de 26-jarige aanvalsspits Claessen was dermate hoog dat enkele bestuursleden van Alemannia uit protest aftraden. BRUSSEL Elek Schwartz, de oud trainer van het Nederlands elftal, die in zijn veelbewogen carrière onder meer oefenmeester is geweest van de tweevou dige Europese bekerhouder Benfica, gaat het komende seizoen de Belgische twee de klasser Crossing Molenbeek trainen. Schwartz, die zestig jaar is, was de laatste twee jaar als trainer verbonden aan de Duitse Bundesligaclub Eintracht Frank fort. Crossing Molenbeek kwam eerder in het nieuws door het aantrekken van Ju- rion en de Tsjech Masopust. De HCK-eerste-honkman Ascunsion probeert vergeeft de OW O-honk loper uit te tikken. KEULEN De Duitse bokser Jupp Elze, die woensdagavond in een titelge vecht tegen de Italiaan Duran ernstige beschadigingen aan de hersenen opliep, bevindt zich ondanks een lichte verbete ring in zijn toestand, nog steeds in le vensgevaar. De bokser, die direct na het gevecht geopereerd werd, was vrijdag middag nog niet bij bewustzijn. MELBOURNE De 17-jarige Graham White heeft in Melbourne een prestatie van formaat geleverd op de 1650 yards vr;je slag zwemmen. Met een tijd van 16 min. 59,4 sec. bleef de Australische Olympische kandidaat ruimschoots onder het wereldrecord dat met 17 min. 11 sec. op naam van zijn landgenoot Jon Konrads staat, dat deze acht jaar geleden op 27 fe bruari in Sydney vestigde. De tijd van White zal echter niet iri aanmerking kun nen komen voor een wereldrecord, om dat hij zijn prestatie in een bad leverde van niet-officiële afmetingen. DOUGLAS Giacomo Agostini vierde deze week zijn 26e verjaardag met twee overwinningen in de Tourist Trophy- races op het eiland Man. Eerst bracht hij de 350 cc klasse op zijn naam en daarna volgde er gisteren een onbedreig de eerste plaats in de halve literklasse. Voor het eerst sinds 29 jaar won een niet- Brit de 500 cc race. De laatste, die dat presteerde was de Westduitser Georg Meier in 1939. De Italiaan behoefde geen enkele maal tot op de bodem van zijn krachten te gaan, omdat elke serieuze concurrentie ontbrak. De tijd van Agosti- ni, 2 uur 13 min. 39,4 sec., was vijf minu ten langzamer dan de winnende tijd van vorig jaar. Een keer kon hij zich zelfs veroorloven de pits op te zoeken om een ketting wat aan te laten spannen. De Brit Phil Read behaalde zijn tweede overwinning dit seizoen in de 125 cc klas se. Na zijn eerste plaats in de TT van West-Duitsland volgde een recordgemid delde op Man: 159,48 km.-u. Read is dan ook de meest serieuze gegadigde op de wereldtitel. Tweede werd zijn land en stalgenoot Bill Ivy, die bijna één minuut achterstand opliep. 125 cc: 1 Read (GB) met Yamaha de 183 km in 1.08.31,04 (gem. snelh. 159,51 km.u.), 2 Ivy (G.B.) Yamana 1.09.27,08, 3 Carruthers (Austr. Gates-Honda 1.18.21,2. Snelste ronde: Ivy in 22.34,0 (gem. snel heid 100,32 km.-u.). 500 cc: 1 Agostini (It.) met MV de 365 km in 2.13.39,04 (gem. snelh. 163,52 km-u) 2 Ball (GB) See ley 2.22.08,4, 3 Randle (G.B.) Norton 2.22.08,8. Snelste ronde: Agostini in 21.34,8 (gem. snelh. 168,82km.-u.) De stand in het wereldkampioenschap is: 125 cc: 1 Read (G.B. 16 pnt., 2 Cammellas (Spanje), 8, 3 Anscheidt (W. Did.), Malloy (Nw. Zeel.) en Ivy (G.B.)6. 500 cc.: 1 Agostini 24 pnt., 2 Findlay (Aust.), Shorey (G.B.) en Ball (G.B.) 6, 5 Markovsky (G.B.) 5. (Van onze correspondent) BOLZANO Of de Zwitser (met een Nederlands paspoort) Jan Cazemir de Nederlandse deelnemers aan het wereld- toernooi dammen de das heeft omgedaan, zal eerst blijken wanneer hij in de vol gende ronden tegen de Russen moet aan treden. Een feit is, nadat eerst Wiersma met een puntenverdeling genoegen had moeten nemen, ook Sijbrands vrijdag niet kon winnen van de zich taai en bekwaam verdedigende Helveet. Andreiko en Wiers ma voeren nu met 7 punten het klasse ment aan. Wereldkampioen Koeperman is voorlopig teruggevallen, door een ne derlaag tegen Tsjegolev, maar wel moet in aanmerking worden genomen, dat hij zwaarts denkbare programma al heeft afgewerkt. Sijbrands speelde direkt op de aanval. Cazemir brak veel af. In het gevorderde middenspel was de positie bijzonder ex plosief. Het spel van beiden bewoog zich langs afgronden. Tenslotte brak de Am sterdammer ten koste van twee schijven door. Het daarna volgende eindspel was wel gunstig voor Sijbrands maar bleek door de secure verdediging van Cazemir niet te winnen. Het duurde geruime tijd voordat Harm Wiersma greep kreeg op de Surinamer Pershad, die aanvankelijk alle complica ties trachtte te ontwijken. Toen dat in het middenspel eenmaal het geval was, brak Harm door. Hij moest nog wel nauwkeurig manoevreren maar dat ging hem goed af Een belangrijke uitslag voor de eind klassering was de nederlaag van titelhou der Koeperman tegen Tsjegolev. De laat ste jaren hebben zij elkaar al zo'n 60 keer in officiële wedstrijden ontmoet. De balans slaat tot op heden ten gunste van Koeperman door. In een positiepartij lokte Tsjegolev LANGHENTAL. De Belg Herman van Springel heeft al op de eerste dag van de ronde van Zwitserland een basis gelegd om met succes verder te kunnen werken. Het is echter nog geen erg soli de basis. Daarvoor was de marge van 1 minuut en 43 seconden, die Van Springel met Mariano Diaz en Louis Pfenninger bevocht, te gering. De achtenzeventig renners, die 's mor gens uit Zürich vertrokken hebben zich op de openingsdag nog niet al te druk ge maakt. Favoriet nummer één Raymond Pouli- dor greep na 53 km persoonlijk in, toen Lasa (SP.) Spuhler (Zwits.), Garcia (SP.) en David (België) bijna een minuut voor sprong hadden genomen. Na 111 km viel de beslissing. Louis Pfenninger, Mariano Diaz en Herman van Springel onderna men gedrieën een serieuze vluchtpoging en zagen hun inspanningen al snel be loond met een tijdverschil van 1 minuut en 25 seconden, later zelfs 2 minuten. Huub Zilverberg was toen ver achter ge raakt en „zweefde" ergens achter de gro te groep, maar hij slaagde er later toch in zich weer bij het peloton te voegen. In de straten van Langenthal besloot Van Springel het zekere voor het onzekere te nemen. Hij liet zijn vluchtmakkers achter en behoefde met zeven seconden voor sprong niet meer te sprinten voor de rit- zege. De uitslag van de eerste etappe is: 1. Herman van Springel (België) 4.02,41 2. Louis Pfenninger (Zwits.) op 7 sec., 3. Mariano Diaz (Spanje) z.t., 4. Harm Ot- tenbros (Ned.) op 1.43, 5. Harry Stee- vens (Ned.) z.t., 6. Clemenz Grossimling- haus (W.-Dld.) z.t., 7. Daniel van Rijcke- ghem (België) z.t., 8. ex. aequo: het pe loton in dezelfde tijd als Ottenbros (met Peter Post, Rini Wagtmans, Huub Zilver berg, Jan Hugens). LUXEMBURG. De Brit Michael Wright heeft de eerste etappe van de ronde van Luxemburg voor beroepsren ners gewonnen. Hij toonde zich de snel ste in een massasprint, die plaats vond in Bettemburg. 150 km. van Luxemburg verwijderd. Rik van Looy werd tweede en Jan Harings derde. De uitslag van de eerste etappe is: 1. Wright (G.b.) de 150 km in 3.55,23. 2. Van Looy (België) z.t., 3. Jan Harings (Ned.) z.t., 4. Mertens (België) z.t., 5. Basso (It.) z.t., 6. Van Coningsloo (Belg.) z.t., 7. Rosiers (Belg.) z.t., 8. Block (Belg. z.t., 8. Huub Harings (Ned.) z.t., 10. Zoon- tjens (Ned.) z.t. (Van een onzer verslaggevers) GELEEN. Bert Theunissen zit hope loos in de knoei. Met zichzelf en met zijn club. De 29-jarige speler van Fortuna wordt de laatste dagen gekweld door gro te (voetbal)-zorgen. Een in zijn ogen belachelijk hoge transfersom ligt zwaar op zijn maag. Diepe teleurstelling over het nieuwe contract, dat Fortuna hem tijdens een korte bespreking voor legde (zijn salaris ligt aanmerkelijk la ger dan vorig seizoen) heeft Bert Theu nissen doen besluiten zich op de transfer- lijst te plaatsen. Al lang hebben verschillende eredivi sieclubs belangstelling voor hem gehad, maar diezelfde clubs zijn nu afgeschrikt door de hoge transfersom en hebben hem laten weten dit bedrag niet op tafel te kunnen leggen. Voor hetzelfde contract zou Bert Theu nissen graag willen blijven voetballen voor de nieuwe combinatie Sittardia-For- tuna, maar de vraag blijft of het nieuwe bestuur Theunissen nog wil hebben. Bert Theunissen is namelijk bij het merendeel van het Geleense publiek een van For- tuna's zondebokken. Hem is de afgelopen maanden verweten dat hij zich te weinig zou inzetten en dat hij alleen maar voet balde als hij er zin in had. Theunissen ontkent dit echter met klem. „Ik ben nogal gevoelig voor kri tiek. Misschien vreemd, maar ik speelde in uitwedstrijden meestal beter dan thuis. Als ik hier in Geleen de bal had, begon het publiek prompt te fluiten. Wat moe- ADVERTENT1E ten ze nou weer, dacht ik dan. Ik be greep dan niet wat ze bedoelden. Als ik dê bal aan de voet heb, kijk ik eerst of er iemand vrij staat. Als iemand zich aanbiedt, dan loop ik heus niet met de bal. Geloof me, mijn inzet is even groot als bij ieder ander al ziet het er misschien anders uit. Ik mijd bijvoorbeeld duels, maar mijn inzet is: veel aan de bal komen dan passes op maat afgeven of doelpun ten." Bert gaat verder: Ik ben tenslotte in Zwitserland topscorer geweest. Veel men sen vergeten vaak dat het soms beter is een pass te geven over vijftig dan over vijf meter. En ik vind dat je gedurende die anderhalf uur beter je krachten kunt verdelen dan verspillen." Waarschijnlijk zal Theunissen deze „voetbalwijsheid" volgend seizoen niet meer in Nederland kunnen verkopen. Als Fortuna de transfersom blijft handhaven dan vertrekt hij naar Zwitserland, waar hij ieder moment kan beginnen als trai ner. Hij bezit het Zwitsers trainersdiplo ma. Woensdag gaat hij opnieuw naar zijn „tweede vaderland" om te zien wat de mogelijkheden zijn. Zal Theunissen be sluiten te gaan, dan verdient Fortuna geen stuiver aan hem. Hij is er zeker van dat men hem in Zwitserland nog steeds op handen draagt. Doodeenvoudig, omdat hij een goed voetballer is. prachtig de bandzet uit. Dit fragment mag in dit verslag niet ontbreken. Zwart (Tsjegolev): 3, 6. 7, 8, 9, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 18, 19. 20. 24, 25, 26. Wit (Koeperman): 27, 28, 29, 31, 32, 33, 35, 36, 37, 38, 39, 42, 43, 45, 46. 47. 48. Tsjegolev had als laatste zet 1-7 ge speeld en daarmee niet alleen een aantal dreigingen gecreëerd maar bovendien het middenspel aanzienlijk aan banden ge legd. Koeperman dacht zich te redden door het dreigend uitziende 28-23 19 x 28, 32 x 23. Maar toen volgde de verrassing: wit -19, 23x 14, 24-30, 35 x 24, 18-22, 27 x 18, 12 x 34, 32 x 30, 20 x 29, 33 x 24, 9 x 29 en 5-30 gaan verloren. Koeperman vocht verbeten door, tot zelfs na de tijdcontrole. Maar wat kan je tegen het noodlot doen? Eveneens van belang voor de eindklas sering en zeker voor de Nederlanders was de puntenverdeling tussen Mostovoy en Verpoest. Deze werd na een gave po sitiepartij bereikt, waarin in het eind spel de fris spelende Fransman nog een gedegen winstpoging had gedaan. De uitslagen zijn: Mostovoy (Fr.)-Ver poest (België) 1-1; Agliardi (Mon.)-La- porta (t.) 1-1; Smith (VS)-Reimann (Tsj. SI.) 2-0; Koeperman (Rusl.)-Tsjegolev (Rusl.) 2-0; Feldl (Oostenr.)-Andreiko (Rusl.) 0-2; Fanelli (It.)-Delhom (Fr.) 0-2; Cazemir (Zwits.)-Sijbrands (Ned.) 1-1; Pershad (Sur.)-Wiersma (Ned.) 0-2. Stand na de vierde ronde: 1. en 2. An- dreika en Wiersma 7 pnt.; 3., 4. en 5. Sijbrands, Tsjegolev en Verpoest 6 pnt.; 6. Mostovoy 5 pnt. (uit 3 partijen); 7. Del hom 5 pnt.: 8. Koeperman 4 pnt.; 9. Smith 4 pnt.; 10. Cazemir 3 pnt. (uit 3 partijen); 11., 12. en 13. Laporta. Agliardi en Pers- nau allen 3 pnt.; 14., 15. en 16. Feldl, Rei- man en Fanelli 0 pnt. KLAGENFURT Jan Krekels heeft ook na gisteren de leiding behouden in de Ronde van Oostenrijk. De Italiaan En rico Maggioni ging na de 207 kilometer van Kaprun naar Klagenfurt als eerste over de eindstreep. De Belg Willi de Mol werd tweede. De beste Nederlander in deze rit was Henk van Vught, die als vijfde eindigde, onmiddellijk gevolgd door Krekels. De uitslag van de zevende etappe was: I. Maggioni (Italië) 6.14.10 (met tijdsaf- trek), 2. De Mol (België 6.14.25 (met tijdsaftrek), 3. Seidl (Oostenrijk) 6.14.40, 4. Spaninger (Joegoslavië) z.t., 5. Van Vught 6.17.30, 7. Krekels z.t., 10. o.a. Prinsen z.t. Het algemeen klassement: 1. Krekels (Ned.) 31.26.35, 2. Postl (Oost.) op 4.07, 3. Poewiak (Polen) 7.55, 4. Janssens (Bel gië) op 10.25, 5. Spaninger (Joegosl.) op II.29, 9. Van Vught (Ned.) op 14.33, 11. Prinsen (Ned.) op 15.30. LUGANO Tom Okker heeft zich gis teren gekwalificeerd voor de halve finales van de internationale tenniskampioen schappen van Zwitserland in Lugano. Hij versloeg de Fransman Francois Jauffret die zich inmiddels heeft teruggetrok ken voor Wimbledon met 8—6, 63. De als eerste geplaatste Nederlander was de enige van de deelnemers, die vrij dag slechts één wedstrijd behoefde te spe len. De anderen niet. Dezen moesten in haalwedstrijden spelen. Zo moest Jauffret eerst aantreden tegen de Australiër Dmk Crealy (64, 61), en daarna tegen Ok ker. In de halve finales komen verder uit Ion Tiriac (Roem.), Jaideep Mukerjea (India) en Zeljo Franulovic (Joeg.), Mar ty Riessen, de dubbelspelpartner van Tom Okker moest zich tegen Franulovic ge wonnen geven bij de stand 4—6, 43 we gens een blessure. MOSKOU In de halve finales van het kandidatentoernooi, waaruit uiteinde lijk de uitdager te voorschijn zal komen, die met de Rus Tigran Petrosjan in het voorjaar van 1969 de strijd om de wereld schaaktitel zal aanbinden, komen de Rus Boris Spassky en de Deen Bent Larsen en de Russen Michael Tal en Viktor Kortsjnoi tegen elkaar uit. De ontmoeting SpasskyLarsen is begin juli in de Zweedse stad Malmoe. Tal en Kortsjnoi beginnen aan hun reeks van tien partijen op 25 juni in Moskou. Indien de spelers na tien partijen een gelijk aantal punten hebben vergaard dan worden nogmaals vier partijen gespeeld. Bij een gelijke stand na veertien partijen zal het lot moe ten beslissen wie van de spelers in de fi nale komt. DEN HAAG De heer B. W. Hille naar, bestuurslid van de KNCB, fungeert nu als competitieleider van de Koninklij ke Nederlandsche Cricket Bond (KNCB). In de door het uittreden van Th. A. van Baasbank (vice-voorzitter) en drs. B. Kleefstra (competitieleider) in het be stuur van de KNCB ontstane vacatures zal in geen geval gedurende het wed strijdseizoen worden voorzien. De wed strijden tegen Bermuda, die voor het KNCB-elftal en het Nederlands elftal op 4, 5 en 6 juli op het programma stonden zullen geen doorgang vinden, omdat de tegenstanders de tour naar Engeland De nemarken en Nederland hebben afgezegd.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 11