Gratie voor Franse ex-generaal Salan Bidault richt beweging op Frankrijk neemt weer geld op HET WEER Mislukte bankroof in Haarlem Verdachte in rode sportauto in Santpoort aangehouden Hart van kalf voor Cubaan Bonn eist geallieerde steun inzake Berlijn Superman te geweldig UST PAPIEREN WAS Ook in Kongo Mobil start snel met zeeboring Zomers ondanks onweerskans VANDAAG IN ERBIJ: Anders geen steun voor kernverdrag Dr. Spock schuldig verklaard echte gezinsbank 12.75 Koeler door zeewind Aan het strand Onjuist radiobericht belemmerde opsporing -«11 Het woord is aan Aan zijn vooroordelen kent men de mens Onderweg-diensten in Spaarndam Weense cyclus in Holland Festival Sartres credo eindelijk vertaald Gerrit van het zondagsweer 95 pet Nederlanders hee£t een slecht gebit Pantomime voor doven DAMESKAPSALON l/OOR UW HAARVERZORGING ZWIER Hotel „Brederode" 58e JAARGANG NUMMER 188 ZATERDAG 15 JUNI 1968 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 15437, chef bezorging tot 7 u. 10519. Tel. red. 15389, na kantooruren 02560-6726. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewjjks Adj. Hoofdredacteur: E. Koning IJmuider Courant WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement bij vooruitbetaling, 13,per kwartaal, 14,50 franco per post, 1. per week. Losse nummers 25 cent. Giro rekening IJmuider Courant no. 129288. Directeur: Mr. H. C. van der Mije PARIJS (AFP) De Franse ex- generaal Raoul Salan heeft gratie ge kregen. Salan was een van de leiders van de extreem rechtse geheime or ganisatie O.A.S., welke zich verzette tegen de Franse terugtrekking uit Algerije. Ex-generaal Salan, die een levenslange gevangenisstraf uitzat, was de laatste van de vier generaals, die de putsch van 1961 hebben geleid, die in vrijheid is gesteld. Ook elf anderen, die gevangenisstraf fen uitzaten wegens misdaden, gepleegd in de Algerijnse oorlog, zijn begenadigd. Een van degenen, die wordt vrijgelaten, is oud-kolonel Antoine Argoud, die Salan opvolgde als commandant van het Al gerijnse geheime leger. PARIJS (AFP) De Franse oud-pre- hmier Georges Bidault, die in Frankrijk is teruggekeerd van een langdurige bal lingschap, heeft laten bekendmaken, dat een Beweging voor recht en vrijheid is gesticht. Met nadruk heet het dat de beweging geen politieke partij is en gaarne de steun zal aanvaarden van degenen die streven naar de nodige vereniging van de Fran sen voor het openbaar welzijn. Een uit zondering wordt gemaakt voor de aan hangers van een totalitair regiem. Salan was schuldig bevonden aan deel neming aan de staatsgreep der generaals, DEN HAAG (AP) Frankrijk heeft besloten bij het Internationale Monetaire Fonds de laatste honderdveertig miljoen dollar op te nemen waarvoor geen toe stemming van andere leden nodig is, zo is in Den Haag van gezaghebbende zijde vernomen. Frankrijk heeft de vorige week 745 miljoen dollar van net fonds opgenomen ter financiering van het te kort op de Franse betalingsbalans, dat dit jaar wel eens tot een miljard dollar zou kunnen oplopen. De zegslieden zeiden dat de Franse regering de vorige week al het beschik bare geld had willen opnemen ter ver dediging van de franc, maar dat het I.M.F. niet de valuta beschikbaar had welke het dringendst nodig waren, namelijk mar ken, lires en Zwitserse francs. De tweedaagse conferentie van de tien belangrijkste industrielanden heeft op de slotzitting in Den Haag niet slechts de toestand in Frankrijk, maar ook de voort durende tekorten op de Amerikaanse en Britse betalingsbalans besproken. W eerrapporten 1, 2 Uit het binnenland2 Agenda van Haarlem en IJ mond 2 Buitenlands nieuws 3 Van Dag tot Dag3 Uit stad en omgeving 4, 5, 6 Kerkdiensten 6 Schrijvende lezers6 Kunst 7 Radio en tv7 Feuilleton8 Beeldverhalen 8 Aangestipt 8 Economisch nieuws 9 Beurs 9 Sport 11 Erbij13-23 Dit nummer bestaat uit vierentwintig pagina's waarin opgenomen „Erbij" Verwachting van het K.N.M.I., geldig van zaterdagavond tot zondagavond: Meer bewolking met enkele plaat selijke regen- of onweersbuien. Aanvankelijk zwakke tot matige wind uit uiteenlopende richtingen, later in de kustgebieden wind van zee met afkoeling. Volledige weerrapporten op pagina twee. (Van onze weerkundige medewerker) Aanvankelijk warm, maar later door wind van zee een temperatuurdaling tot ongeveer 19 graden. Zeewater 16 graden. Vooruitzichten: Kans op een regen- of onweersbui, maar zondag ook opklaringen. die in 1961 in Algiers heeft plaatsgevon den. De generaals kregen het heft in dè stad enkele dagen in handen. Bovendien werd Salan veroordeeld omdat hij het hoofd is geweest van het terroristische geheime leger, dat wilde voorkomen dat Algerije onafhankelijk werd. Salan zat voor deze vergrijpen een levenslange gevangenisstraf uit in de ge vangenis van Tulle. Hij was daar nog de enige gevangene. De andere generaals, die tezamen met Salan aan de staatsgreep hadden deelgenomen en die daar even eens ingesloten zaten, waren reeds eerder op vrije voeten gesteld. Argoud zat eveneens een levenslange gevangenisstraf uit. Hij was in München opgepakt. Algemeen wordt aangenomen, dat Franse geheime agenten hem in het geheim uit die stad naar Parijs hebben gehaald om daar terecht te staan. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM Omstreeks half een van nacht heeft de politie in Santpoort een man aangehouden die er sterk van wordt verdacht vrijdagmiddag de overval in het bijkantoor van de AMRO-bank in de Marnixstraat in Haarlem-Noord te hebben gepleegd. De man is in het bezit van een rode Fiat 850 sportwagen en hij voldoet ook aan het signalement dat van de over valler is opgegeven. De verdachte wordt op het ogenblik in het politiebureau aan de Haarlemse Smedestraat scherp aan de tand gevoeld. De jacht van de Haarlemse politie is in ernstige mate door een onjuist be richt van de radionieuwsdienst belem merd. De nieuwslezer meldde namelijk ongeveer een uur na de mislukte overval dat de dader inmiddels was gegrepen. Het bericht, zo bleek later, was gebaseerd op een mededeling van de rijkspolitiecantrale in Driebergen. De Haarlemse politie, nog volop bezig met haar speurtocht naar de overvaller, werd door diverse collega's in den lande gecomplimenteerd met de snelle aanhouding van de verdachte. De 47-jarige beheerder van het Amro- Bankfiliaal vertelde ons: „Het zal onge veer kwart voor drie zijn geweest toen die knaap bij ons binnen stapte. Ik vond 'm net zo'n Bonny en Clyde-figuur. Hij had een pistool of iets wat daarop leek in de hand en riep tegen de kassier en mij: Alle bankbiljetten van duizend op tafel! Eerst dacht ik aan een grap maar toen hij zijn wapen op ons richtte begreep ik dat het bittere ernst was. Alsof het af gesproken was doken mijn kassier en ik meteen achter onze bureaus weg. We hoor den een klik net alsof het pistool ketste. Blijkbaar is die kerel daardoor in paniek geraakt. Hij vluchtte de deur uit en la ter hoorde ik van mensen dat hij in een rode sportwagen in de richting van de Voor de meeste eindexaminandi zit het karwei er weer op. Na dagen van hard blokken en spanning kon de studie met het vurig begeerde diploma bekroond worden. Een van de geslaagden hing zijn boeken en dictaten triomfantelijk aan de was lijn. Deze vreemdsoortige „vuile was" was gisteren te zien in de tuin van een huis aan de Schoterweg in Haarlem-Noord. Kleverlaan was gereden. Zelf hebben wij dat niet gezien. Meer mag ik van de directie niet vertellen", aldus de heer Siepel. Nadat de politie gealarmeerd was wer den alle politiekorpsen vija het interge meentelijke mobilofoonnet gewaarschuwd naar een rode sportauto uit te kijken. In de loop van de middag werd ieder die in Haarlem in een rode sportwagen reed, aangehouden en naar het politiebureau in de Smedestraat gebracht om gehoord te worden. Geen van deze bezitters van een rode sportwagen blek echter de gezochte te zijn. D auto waarin de overvaller is ge vlucht is volgens de politie een rode Fiat 850 sportcoupé. Omwonenden van het bankkantoor, dat pas enkele maanden in de Marnixstraat is gevestigd, hebben niets van de overval noch van de vlucht van de dader gemerkt, hoewel het in deze straat op het tijdstip niet bepaald stil was. Zelfs winkeliers pal tegenover het bankfiliaal hadden niets verdachts gezien. DEN HAAG Mobil Oil gaat in de loop van juli op het Nederlandse gedeelte van de Noordzee boren naar gas en oiie. Voor deze boringen zal gebruik worden gemaakt van het booreiland Trans Ocean 1, momenteel nog in gebruik op het Engelse plat. Momenteel wordt er op het Nederland se gedeelte van het continentale plat ge boord door de Nederlandse Aardolie Maatschappij en de BP/Gulf-combinatie. MIAMI (AFP). Radio-Havanna heeft meegedeeld dat in de Cubaanse hoofd stad een met succes bekroonde harttrans plantatie is verricht. Het nieuwe hart was afkomstig van een kalf. Meer bijzonder heden werden niet gegeven. De heer J. Siepel van het AMRO- filiaal aan de Marnixstraat in Haarlem. (Van onze weerkundige medewerker) DE BILT Al blijft het weekeinde zomers toch wordt de onstabiliteit van de lucht groter en daarmee de kans op een verspreid warmte-,onweer. De luchtdrukverschillen boven West- Europa zijn klein geworden, doordat het hogedrukgebied naar Oost-Europa is teruggetrokken. Hierdoor heeft de sterke oostenwind plaats moeten maken voor een zwakke veranderlijke wind. Maar de onweersbuien zullen niet door een sterke afkoeling worden gevolgd. Het kan dus zondag toch nog weer zomers weer zijn. In de kustgebieden zal een iets fris sere zeewind binnendringen. v\ K\< Demonstrerende studenten in Kins hasa, de hoofdstad van de Afrikaan se staat Kongo worden door ge wapende politiemensen verspreid. De studenten protesteerden tegen de examens, welke vragen inhielden, waarvan de leerstof nooit behandeld zou zijn. Bovendien werd beweerd, dat enige meisjes de vragen al van tevoren hadden gekregen. M e n c iu s Een groot man is iemand die zijn kinderhart behouden heeft. BERLIJN (AP) De mogelijkheid dat West-Duitsland zijn steun aan het ver drag tegen de spreiding van kernwapens afhankelijk zal stellen van de ontwikke lingen inzake Berlijn wordt steeds groter. Conrad Ahlers, woordvoerder van de re gering in Bonn, heeft verklaard dat de Duitse regering de koppeling van beide zaken nog niet heeft overwogen, maar hij wees wel op de verklaring van Kiesinger donderdag in Berlijn, waarin op deze mo gelijkheid werd gezinspeeld. Het CDU-Bondsdaglid Rainer Barzel heeft verklaard, dat West-Duitsland ver trouwt op de waarborgen van de grote kernmogendheden, maar dat dit vertrou wen ernstig ondermijnd wordt als de Sovjet-Unie Oost-Duitsland toestaat het verkeer van en naar Berlijn aan onge rechtvaardigde belemmeringen te onder werpen. Men verwacht nu dat West-Duitsland het verdrag niet zal ondertekenen, tenzij de Verenigde Staten en Engeland druk op de Sovjet-Unie uitoefenen om de Oost- duitse maatregelen ongedaan te maken. Bonn heeft de Westduitse ambassadeur in Moskou voor overleg teruggeroepen. Minister van Buitenlandse Zaken Brandt reist vandaag naar West-Berlijn. Op BOSTON (AFP) Een federale recht bank in Boston heeft de bekende kinder arts dr. Spoek en drie anderen schuldig verklaard aan wetsovertreding omdat zij jongelui hadden aangespoord niet aan hun militaire dienstplicht te voldoen. De an deren waren een studentengeestelijke, een schrijver en een student. Eén beklaagde werd vrijgesproken. De vonnissen zullen later bekend worden gemaakt. De maxi mumstraf is vijf jaar gevangenisstraf en tienduizend dollar boete. De advocaat van de 65-jarige Spoek. Leonard Boudin, verklaarde vóór het be sluit, dat hij tegen een veroordeling in beroep zou gaan. Nadat het oordeel was geveld, zei dr. Spock „mijn bijzondere verdediging was. dat ik geloof dat een burger tegen de oor log moet werken die naar zijn mening in strijd is met het internationale recht. Het hof heeft besloten hier anders over te denken". Mevrouw Spock zei naderhand „niet verbaasd" te zijn geweest over de uitspraak. „Ik verwachtte het al lang", zei zij. ADVERTENTIE 23 juni zal hij Dean Rusk ontmoeten bij de vergadering van de ministers van de NATO-landen in IJsland. Daar zullen de nieuwe Oostduitse reisbepalingen be sproken worden. De Britse regering heeft inmiddels for meel bij de Russische regering geprotes teerd tegen de Oostduitse maatregelen. De Verenigde Staten, Engeland en Frank rijk zullen waarschijnlijk samen een pro test indienen bij de Sovjet-Unie. In Wash ington wil men de Russische ambassa deur er van overtuigen, dat het in nie- mands belang is, zelfs niet in het belang van Rusland, als de Oostduitse leider Wal ter Ulbricht de situatie in Europa in ge vaar brengt. NEW YORK Ongeveer duizend kinderen van kleuter- en lagere scho len in New York hebben meegedaan aan een actie om speelgoed en boeken met een gewelddadige inslag te ver nietigen. Zij leverden speelgoedwapens revolvers, messen en zwaarden evenals stripboeken van Superman en Combat in, alles in het kader van een campagne, die het onderwijzend per soneel is begonnen na de moordaan slag op Robert F. Kennedy. De in zameling geschiedde op de speelplaat sen der openbare scholen. ADVERTENTIES Lange Nieuwstraat 471 - IJmuider Teletoon 11166 Bloemstraat 34 official dealer IJmuiden - Tel. 14208 t.o. de Ruïne van Brederode Santpoort - telef. 02560 - 8012 WEEKENDMENU heldere kippensoep Hollandse asperges met gesmolten boter en eieren paprika schnitzel ver-se snijbonen rijst aardbeien met slagroom dagelijks aan de vleugel John Bading. Restaurant a la carte Cocktailbar Plate service MIDGET GOLF

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 1