„Biafra zet door zegt Sir Mbanefo Pompidou prijst houding van Franse studenten V I fl X BARRAULT (VOORLOPIG) TERUG IN ODEON LEVERT W eggooiwapen tegen tanks Muilezelkaravaan der armen door politie tegengehouden Levenslang voor kampbeulen in derde Auschwitzproces commentaar op actuele zaken Op een persconferentie in Den Haag Amerikaanse Losgezaagde man weer gepakt Thalidomide ter bestrijding van melaatsheid Bemanningsleden tanker vermist officier naar Zweden gedeserteerd ranvn ZATERDAG 15 JUNI 1968 3 Maar ook regering is „vastberaden en zonder overbodig geweldopgetreden Ontdek wat Sunart's binnen huisarchitect voor u doen kan. Hij adviseert u, vaak op verrassend rake wijze, bij de kompiete inrichting van uw woning: eet-, zit-, slaapkamer. In de geliefde 'goed wonen' trantKom ze ziende stoelen en lampen van Agne, Jacobson de Deense banken, tafel, fau teuils van Poul Kjaerholm, de Italiaanse creaties van professor Colombo, de meubelen van onze eigen beroemde Martin Visser, de gloedvolle Finse stoffen Met dat materiaal èn de enthousiaste assistentie van onze architekten creëert u een woonsfeer, een leefstijl waarin u gewoonweg gelukkig bent Dat beloven wij u. Wij, van Sunart. (Van onze correspondent) DEN HAAG Het federale bewind in Lagos is niet geïnteresseerd in een vreedzame regeling, maar in een mili taire oplossing van het conflict. Het probleem kan echter niet met kogels worden opgelost, maar alleen aan de mahoniehouten conferentietafel. Dit zei Sir Louis Mbanefo, opperrechter van de afgescheiden Nigeriaanse oostprovincie Biafra, gistermiddag tijdens een persconferentie in Den Haag. Sir Louis .die in de afgelopen twee da gen een aantal Nederlandse parlemen tariërs heeft ingelicht over het Biafraan- se standpunt in het nu al twaalf maan den durende Nigeriaanse conflict, waar schuwde dat Biafra net zo lang als het federale leger zal blijven doorvechten. Wij hebben 't tot dusverre volgehouden en wij zullen dat blijven doen, omdat het Biafraanse volk vecht voor zijn be staan", aldus de opperrechter. Hij voegde daaraan toe dat iedere re geling, als die tot stand komt, moet zijn gebaseerd op zelfbeschikkingsrecht van ADVERTENTIE Biafra. „Wij willen op economisch, cultu reel en sociaal gebied met de regering in Lagos samenwerken, maar alleen als sou- vereine staat". De heer Mbanefo, die in de komende dagen opnieuw in Londen besprekingen gaat voeren met de organisatie voor het gemenebest over een mogelijk hervatting van het afgebroken overleg met Nigeria in Kampala, noemde het bemoedigend dat er in Europa enig begrip voor het Bia fraanse standpunt komt. De rol van Enge land noemde de Biafraan „huichelachtig" omdat de regering van dat land roept tot herstel van de eenheid in Nigeria, maar de wapenleveranties aan Lagos onvermin derd voortzet. De heer Mbanefo ontkende, zoals La gos beweert, dat Biafra uit of via Neder land wapens krijgt. Ten aanzien van de dreigementen die het federale bewind na de opschorting van de wapenbevoorrading door Nederland heeft geuit, zei sir Louis: „Ze kunnen geen maatregelen nemen om dat ze veeel te afhankelijk van Nederland zijn". Tenslotte deed de heeer Mbanefo een beroep om hulp voor zijn volk „van wie er duizenden dreigen de hongerdood te sterven". De heer Mbanefo heeft gisteren een bezoek gebracht aan het ministerie van Buitenlandse Zaken in Den Haag. Hij is op ambtelijk niveau ontvangen, waarbij hem is gezegd dat „daaruit generlei er kenning van het zogenaamde Biafra mag worden afgeleid"; aldus een communiqué van het ministerie. Een man van de reinigingsdienst spuit desinfecterend gas in de Sor- bonne, waar de studenten, die zijn overgebleven na het verjagen van de „Katangezen", ijverig meehelpen met de schoonmaak. In hun ijver om voor het Noorden iets aardigs te doen kwamen de regeringspar tijen afgelopen week met het aardige idee om hier en daar wat staatsaandelen te verkopen en met de opbrengst nieuwe staatsdeelnemingen in het Noorden te fi nancieren. Zo zou de staat kunnen bij springen zonder dat de schatkist er min der van werd. Op het eerste gezicht leek het een bruikbaar voorstel. Zelfs de men sen die vonden dat de staat zoveel moge lijk als ondernemer moet optreden, zou den er eigenlijk weinig tegen kunnen hebben omdat per saldo het staatsbezit gelijk zou blijven. Maar in het licht van de feiten hield die redenering nauwelijks stand. Minis ter De Block liep er niet erg warm voor en dat is begrijpelijk, want wie de be zittingen van de staat nagaat komt tot de conclusie dat er niet zo gek veel te verkopen valt. Op de staatsbalans van 1967 bedraagt het totaal aan staatsdeel nemingen weliswaar 7.9 miljard gulden, maar daar vallen al direct twee posten vanaf omdat geen sterveling die wil ko pen of omdat de regering van welke politieke samenstelling dan ook ze niet wil verkopen. Dat zijn de N.V. Neder landse Spoorwegen met 2.2 miljard en de PTT met 3.1 miljard. De Rijkspostspaar bank die onmisbaar is als financier van het rijk, is natuurlijk ook niet te koop evenmin als de Nederlandsche Bank die precies twintig jaar geleden werd gena tionaliseerd' omdat het hard nodig werd dat de minister van Financiën en niet de president van de Nederlandsche Bank de verantwoordelijkheid ging dragen voor de monetaire situatie. Een andere grote post, de Nationale Investeringsbank (206 mil joen) zal weinig belangstelling ontmoe ten, omdat deze bank riskante leningen verstrekt waar de particuliere bankiers geen belangstelling voor hebben. De eigen Staatsdrukkerij (30 miljoen) zal de staat ook wel niet willen missen, evenals de artillerie-inrichtingen, de Bank voor de Nederlandse Gemeenten en het staatsaan- deel in de Nederlandse Middenstands- bank. Ook de post „overige staatsbedrij ven en deelnemingen" geeft niet veel hoop, want die post bestaat voor een flink deel uit allerlei buurtspoorwegen doch terondernemingen van de NS die meestal verlies geven en voor een ander deel uit bezittingen die erg klein zijn. Góed beschouwd blijven er daarom maar een paar kanjers over die de moeite waard zijn: de Staatsmijnen (875 miljoen) en de Hoogovens (168). Wil van het planne tje van de regeringspartijen nog iets te recht komen dan zal de regering van die posten het een en ander op de markt moeten brengen. Het opvallende was.echter dat minister De Block nauwelijks warm liep voor vermindering van deze vormen van staatsdeelneming. De meeste ministers van Economische Zaken socialist of niet steunen de filosofie dat de staat zelf iets te zeggen moet hebben in be langrijke basis-industrieën zoals de mij nen en de staalindustrie al was het alleen maar om de marktverhoudingen te kunnen beïnvloeden. Het slot van de redenering ligt voor de hand. Als de Kamer dinsdag de motie inzake de omruil van staatsdeelneming aanneemt zullen de praktische gevolgen niet erg groot zijn. Maar de oude redene ring dat de staat een vaste greep op de basisindustrieën moet houden wordt een beetje op de tocht gezet. Dat is een prin cipiële verandering die voor de toekomst belangrijke gevolgen kan hebben. ADVERTENTIE Doodvonnissen. Acht mannen zijn van daag door het hoge gerechtshof in Ma lawi wegens verraad door een Engelse rechter ter dood veroordeeld. Het pro ces heeft vier weken geduurd. De man nen mogen binnen dertig dagen om gratie vragen. Terwijl de vredesbesprekingen in Parijs tussen delegaties van de Verenigde Sta ten en Noord-Vietnam in geen enkel op zicht enige vooruitgang te zien geven, is Ho Tsji Minh de regeringsleider van Noord-Vietnam bezig zichzelf als ge kwalificeerd oorlogsmisdadiger te demon streren. Tot de jurisdictie van de oorlogs- misdadigersprocessen van Neurenberg be hoort immers het „opzettelijk en zonder militaire noodzaak beschieten of bombar deren van burgers, burgerwoonwijken en niet-militaire doelen", wat nu al sinds enkele weken onophoudelijk in Saigon ge beurt. Bepaalde wijken van de stad, waar van de Chinezenwijk Solon de meest ge troffene is, worden door raket- en mor tieraanvallen bijna zonder tussenpozen geteisterd, waarbij honderden burgers om het leven komen en duizenden dakloos worden. Deze beschietingen hebben bovendien nog een extra-misdadig doel, namelijk het uitoefenen van pressie op de tegenpartij aan de conferentietafel. Het is bekend dat Noord-Vietnam de Parijse besprekingen niet wil voortzetten, vooraleer zijn eis tot volledige staking der Amerikaanse bombardementen is ingewil ligd. Hanoi heeft nu voor een „tegenzet" gezorgd waarvan de gevolgen echter niet op het hoofd van de Amerikanen maar op dat van Vietnamese burgers neerkomen. De groteske, absurde situatie is nu ont staan dat Amerikaanse bommenwerpers het Chinese communisme trachten te be teugelen door Vietnamese gebieden te bombarderen, terwijl de Noordvietna- mezen proberen de Amerikanen te impo neren door eigen landgenoten uit te roeien. Het Zuidvietnamese bevrijdingsfront „Vietcong" heeft sedert het begin van de guerrilla zware slagen toegebracht aan het regeringsleger, maar nog zwaardere aan de Zuidvietnamese bevolking die al even onschuldig is aan de kuiperijen van de achtereenvolgende regeringen te Saigon als de Noordvietnamese bevolking aan de communistische drijverijen van Hanoi. Zo wordt het beeld van deze oorlog wel ge heel en al dat van een „smerige oorlog", die van beide kanten wordt gevoerd ten koste van de mensen die men zegt te wil len „bevrijden". Als men spreekt van oorlogsmisdaden dient men vooraf toch wel te beseffen dat een oorlog als deze in feite één grote misdaad is, hoezeer bij sommigen ook edele motieven ten grond slag kunnen liggen aan vechtlust en uit houdingsvermogen. De oorlog in Biafra aan de Afrikaanse Westkust, waar geen communisme of an der politiek extremisme in het spel is maar waar godsdienstige tegenstellingen haat en splijtingen hebben veroorzaakt, doet in smerigheid niet voor Vietnam onder. Hij bewijst daardoor dat fanatisme van welke herkomst ook steeds weer tot bloedige ellende leidt, waarvoor geen politiek noch religie ooit de verantwoorde-, lijkheid zou mogen nemen. Lid van "Goed Wonen" Breestraat 76, Beverwijk. Telefoon (02510) -25141. Maandag gesloten. Parkeerruimte? Volop I PARIJS (AFP). De Franse premier Georges Pompidou heeft tegenover de pers verklaard dat de regering tijdens de studentenonlusten „vastberaden, zonder zonder provocatie of overbodig geweld", heeft weten de verhinderen dat de oprui ers zich van de straat meester maak ten en dat zij de bevolking en de grote massa der studenten de tijd heeft gegund zich ervan te vergewissen waarheen men hen wilde voeren. Pompidou prees het aan de kant zetten van de extreme elementen onder de stu denten. De grote massa der studenten heeft zich volgens hem van deze elemen ten losgemaakt toen zij in de gaten kreeg dat deze „een revolutionair karakter heb ben en niets te maken hebben met de universitaire hervormingen". Zijn verkla ringen over de noodzaak van hervormin gen beginnen langzamerhand weerklank te vinden in de universitaire wereld, zo be weerde hij. Volgens hem is het zaak de meest waar devolle voorstellen die de laatste tijd zijn gedaan, nader te belichten om samen met alle andere betrokkenen „meer dan een hervorming van de universiteit: de bouw van een werkelijk nieuwe universiteit" uit te voeren. Overstappend op de sociale crisis zei de premier dat het uitblijven van de werkhervatting in de automobielindustrie deze industrietak „zeker geen betere po sitie verschaft in de reeds geduchte con currentie met Fiat en Volkswagen". Op het ogenblik beperkt de regering zich ertoe „onmiddelllijke maatregelen te ne men om onze ondernemingen en onze eco nomie in staat te stellen zonder onmiddel- men. Het bleek al gauw dat zijn gas ten van de kostbare collectie aan to neelkostuums, waarmee zij zich 's avonds hadden uitgedost, weinig over hadden gelaten. Het is trouwens nog de vraag of Barrault als directeur ge handhaafd zal blijven. De minister van Cultuur, André Malraux, had enkele dagen na de overrompeling van het Odeon Barrault in nogal boze bewoor dingen verweten dat hij zich wat al te gemakkelijk van zijn verantwoorde lijkheden als directeur had afgemaakt. Een kosteloos verwijt uiteraard, want de regering had zich toen immers zelf weerloos bij de revolutie neergelegd. De politieprefect verklaarde na de eva cuatie, dat de politieke happening als voorstelling nu wel lang genoeg had geduurd en dat het tijd was het Odeon weer aan zijn natuurlijke bestemming terug te geven. Toen de rode en zwarte vlaggen op het dak van 't Odeon door de nationale driekleur werden vervan gen ging er onder de wijkgenoten. die zich voor het theater verzameld had den, een hoera op dat al evenmin moe dig klonk. In de Sorbonne vroegen de lijk gevaar de crisis te boven te komen die zij zojuist heeft doorgemaakt". Pompidou bevestigde dat de verkiezin- campagne van de Gaullisten gebaseerd is op de „verdediging van de bestaande in stellingen en de republikeinse tradities. Wij strijden dus voor de verdediging van de republiek". „Als de volkswil bevestigd is durf ik te hopen dat dit met zo voldoende dui delijkheid geschied zal zijn dat niemand meer zal trachten zich door de straat en met geweld van de macht meester te ma ken", zo besloot hij. (Van onze correspondent) STOCKHOLM Een anti-tankwapen met een gewicht van 2,6 kilo dat na ge bruik wordt weggegooid is door de leger leiding in Stockholm gepresenteerd. Het wapen „Miniman" genaamd, is ge makkelijk te bedienen, is licht van ge wicht en is zeer effectief op afstanden van honderdvijftig tot tweehonderd meter- Het wapen, dat doet denken aan een kleine uitvoering van een bazooka, be staat uit drie delen: een vuurpijp met richter en schietmechanisme, een gra naat en het aandrijfgedeelte. De pijp van het wapen, dat negentig centimeter lang is, bestaat evenals een deel der be dieningsonderdelen uit met glasfiber ver sterkt plastic. Na afschieten van het wapen is het on bruikbaar geworden. DOUGLASVILLE, GEORGIA (AP en Reuter) De muilezelkaravaan van de mars voor de armen, die met veel vertra ging op weg is van Marks in Mississippi, is door de politie in Douglasville tegenge houden. De betogers werden in hechtenis genomen, omdat zij geprobeerd hadden een snelweg te betreden. De veertien ezelwagens werden onge veer vijftig kilometer ten westen van Atlanta van de snelweg gehaald. 97 deel nemers werden gearresteerd. Tegen hen is proces-verbaal opgemaakt. Dertig jonge ren werden daarna vrijgelaten, de 67 vol wassenen werden naar een tijdelijke ge vangenis in Douglasville overgebracht. De deelnemers, afkomstig uit Mississip pi, waren woensdag al gewaarschuwd dat zij zouden worden gearresteerd wanneer zij de verkeersbepalingen zouden overtre den. De politie had een andere route voor hen uitgestippeld, maar die wilden zij niet volgen. Wanneer zij dat nu wel wil len doen zullen zij direct worden vrijgela ten. MONTREAL (Reuter) De 26-jarige Paul Mikulus, die in Montreal van zijn bewaker werd losgezaagd toen hij per auto op weg was naar een ziekenhuis, is in Belleville in Ontario opnieuw gearresteerd nadat hij bij een verkeersongeluk betrok ken was geweest. Mikulus droeg nog steeds zijn gevangeniskleding. ALSDORF, Duitsland (AP) Thali domide, het kalmerende, slaapverwek kende middel, waaraan de misvorming van duizenden kinderen wordt geweten, wordt in Argentinië, Indië, Mali, Somali en Spanje onder auspiciën van de wereld gezondheidsorganisatie (WHO) gebruikt voor proefbehandelingen van pijnlijke nevenverschijnselen van melaatsheid. Het is mogelijk, dat de resultaten van betekenis zullen zijn voor het grote Sof te- nonproces, dat op 27 mei te Alsdorf is begonnen. DURBAN (Reuter). Van de Liberi aanse tanker „World' Glory", die in de nacht van donderdag op vrijdag in de Indische Oceaan ten oosten van Durban in tweeën is gebroken en in brand gevlo gen, werden gisteravond nog tweeën twintig bemanningsleden vermist. Tijdens een reddingsactie met schepen en vliegtugen, die ernstig werd belem merd door huizenhoge golven en zware storm, konden gisteren negen overleven den uit het ijskoude water worden op gepikt. De geredden vertelden dat het 28.323 ton metende schip vijfendertig be manningsleden aan boord had. Tijdens de actie werden vier lijken opgevist. Het zoeken wordt voortgezet. STOCKHOLM (AP) Het Stockholm- se dagblad „Expressen" heeft bericht dat de eerste gedeserteerde Amerikaanse of ficier, die ooit naar Zweden is gekomen, in Stockholm om politiek asyl zal vragen. Luitenant Charles Galve, uit Cincinnati in Ohio zou hebben gezegd dat hij al veertien maanden in Vietnam heeft ge diend en daar in de nabije toekomst weer naar toe zou moeten. „Ik wil het lot van mijn vader en twee broers, die in de oorlog zijn gesneuveld, niet delen" aldus Galve, wiens vader in Korea sneuvelde. (Van onze correspondent) BONN. In het derde Auschwitz-pro- ces is in beide gevallen het levenslang uitgesproken. Het gaat om de 63-jarige kampoudste Jozef Windeck en de zestig jarige blokoudste Bernard Bonitz. Het proces was 30 augustus van het vorig jaar begonnen. Windeck en Bonitz waren van hun jeugd af beroepsmisdadigers. De natio- naal-socialisten veroordeelden hen al aan het eind van de dertiger jaren tot het con centratiekamp Auschwitz. Hier begreep de SS dat ze zich van hen zouden kunnen be dienen. Bonitz vermoordde eigenhandig. Zijn methode was de slachtoffers, die op de grond lagen, een knuppel over de hals (Van onze correspondent) PARIJS. Gistermorgen heeft, zo als reeds bericht is de politie het Odeon Theater, dat precies een maand lang in handen van de „revolutionairen" ge weest was, dus ontruimd. Toen de mi nister van Binnenlandse Zaken had ver nomen, dat in de nacht de voormali ge para's of wel Katangezen door de studenten buiten de Sorbonne waren gezet om hun intrek in het Odeon te nemen, achtte hij klaarblijkelijk de situatie voor de ontruiming van dit of ficiële staatstheater rijp. De prefect van politie nam de lei ding van de operatie persoonlijk in handen. Geen der ruim honderd bezet ters bood enige tegenstand. Na een snelle controle van hun papieren kon ie der zijns weegs gaan. Alleen de Ka tangezen werden naar het politiebu reau overgebracht. Een jonge vrouw met een zesjarig zoontje aan de hand, die samen ook deel hadden uitgemaakt van het bonte gezelschap, had het even te kwaad toen ze op de brede trappen van het theater door dikke rijen persfotografen en televisiereporters werd opgewacht. Maar dat was dan ook het enige inci dentje. Onder de bezetters bevond zich maar een student. Voor de rest be stond het gezelschap vooral uit bemin nelijke bohémiens, clochards en ande re op het oog eerder zachtmoedige we reldhervormers, die zich een maand lang in het theater ongestraft hadden mogen overgeven aan een soort collec tief verbaal delirium waarmee ze de wereldrevolutie misschien niet zo heel veel verder hebben geholpen maar waaraan Parijs dan toch een van zijn zonderlingste en druk bezochtste at tracties te danken had. Toen iedereen de schouwburg had verlaten maakten politieinspecteurs een rondgang, die wat gummiknuppels, Molotov-cocktails, een buks en een hoeveelheid verdovende middelen op leverde. Een uur later verscheen de officiële directeur Jean Louis Barrault ten to nele om het slagveld van deze cul turele revolutie in ogenschouw te ne- J. L. Barrault studenten zich gisteravond al af wan neer hun beurt zou komen te leggen en daar dan op te gaan staan tot ze gewurgd waren. Ook heeft hij slachtoffers verdronken en door een spe ciale nekslag om het leven gebracht. Windeck ranselde zijn slachtoffers dood; één van hen werd in de latrine verdron ken, een epilepticus getrapt tot hij stierf. Opvallend is dat tegen de beide beklaag den in het derde Auschwitz-proces de hoogst mogelijke straf werd uitgespro ken. Met deze straf, die men in talloze gevallen in de afgelopen jaren ook tegen andere concentratiekampbeulen uitgespro ken had willen zien, zijn de jury's blijk baar bijzonder zuinig, wanneer het om artsen, apothekers, tandartsen of andere lieden gaat, die hier met „Herr Doktor" worden aangesproken. In het geval van Windeck en Bonitz gaat het echter duidelijk om mannen, die altijd al buiten de maatschappij hebben gestaan. De tot oordelen verplichte jury leden treffen nu dan ook niet zo voe len zij het waarschijnlijk hun eigen ge meenschap en wellicht hun eigen gewe ten, wanneer zij in deze gevallen de hoog ste straf uitspreken. Busongeluk. Uit een bus, die bij Kisoemoe op ruim driehonderd kilometer ten wes ten van Nairobi van een brug in een ri vier is gestort, zijn de lijken van 36 mensen geborgen. Men vreest dat er bij dit ongeluk nog meer mensen ver dronken zijn. Eyskens. De nieuwe Belgische eerste-mi- nister, Gaston Eyskens, hoopt begin volgende week een coalitieregering van de Christelijke Volkspartij en de socia listische BSP aan de koning te kunnen voorstellen. Dayan. 62 percent van de Israëliërs wil generaal Dayan als hoofd van de rege ring tegen 21 percent generaal Igal Al- Ion, die door de huidige premier, Esj- kol, voorgedragen is voor de functie van vice-premier.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 3