SCHUTZ WINNAAR IN EIGEN LAND Cees Haast verloor ronde van Luxemburg in tijdrit Nederlanders hadden in Bolzano gunstige dag Haarlem nam contact op met college B. en W. over koop Xerxes/DHC Noor Seeman naar DWS Tzveeduizendste softbalster RCH-VVV op HVC-veld SURTEES MAAKTE ZICH ZORGEN IN ZAND VOORT Ski-ster werd wielrenner Nog een nieuw klassement in Tour de France Eén Italiaanse ploeg naar Tour Australië wil open toernooi om DC Bridge-team in de finale Overwinning van militair team Judith Salomé niet in enkelspel op Wimbledon Adriaans trekt zich terug Promotiecompetitie Wellicht kans op behoud RCH eerste divisie t Heerenveen krijgt financiële steun van gemeente Stirling Moss maakt rentree DINSDAG 18 JUNI 1968 13 Atleten naar Bergamo LUXEMBURG. Cees Haast heeft het niet kunnen redden. De kleine Brabander die tot en met de voorlaatste etappe van de ronde van Luxemburg samen met de Luxemburger Edy Schutz de leiding had in het algemeen klassement, moest in de laatste etappe een ruim twintig kilome ter lange tijdrit door de straten van de hoofdstad van het groot-hertogdom meer dan een minuut prijsgeven aan winnaar Schutz, die daarmede tevens de eindoverwinning voor zich opeiste. Haast, die in de strijd tegen het horloge als vijf de eindigde, had aan deze prestatie ruimschoots voldoende om in het alge meen eindklassement beslag te leggen op de tweede plaats. Gerard Vianen, die in door als negende et eindigen. In het algè- de komende Tour de France zijn debuut maakt in de Nederlandse ploeg, leverde in de tijdrit een opmerkelijke prestatie door als negende te eindigen. In het alge meen slotklassement eindigde de coureur uit Kockengen als elfde. De vierde etappe een rit over 133 kilo meter van Diekirch naar Luxemburg was gewonnen door de Italiaan Mario Anni. De Fransman José Samyn werd in dezelf de tijd als Anni tweede. De beste Neder lander was Jan Harings, die als vijfde over de eindstreep ging. De uitslag van de tijdrit: 1. Schutz (Lux.) 29.19, 2. Rosiers (Belg.) 30.23, 3. Bodrero (It.) 30.29, 4. Vanneste (Belg.) 30.46, 5. Haast (Ned.) 30.51, 6. Bracke (Belg.) 30.53, 9. Vianen (Ned.) 31.18, 11. Wim Schepers (Ned.) 31.30, 12. Janssen (Ned.) 31.31, 18. Van der Vleuten (Ned.) 31.48, 19. Den Hartog (Ned.) 31.53. Het eindklassement: 1. Schutz (Lux) 19.37.06. 2. Haast (Ned.) 19.38.38, 3. Bo drero (It.) 19.44.16, 4. Samyn (Fr.) WENEN. Volgens het Weense dagblad „Express" is de Oostenrijkse Erika Schinegger, oud-wereldkam pioene ski (afdaling), veranderd van geslacht, voornaam en specialiteit. Na vier chirurgische ingrepen behoort de ex-skister voortaan tot het mannelijk geslacht. Schinegger heeft zich aange meld bij de wielerclub van Klagenfurt om daar een nieuwe sportcarrière op te bouwen. 19.45.50, 5. Rosiers (Belg.) 19.46.17, 6. Vanneste (Belg.) 19.46.32, 11. Vianen (Ned.) 19.47.10, 12. Wim Schepers (Ned.) 19.47.22, 13. ex aequo: Janssen (Ned.) en Basso (It.) 19.47.23, 16. Den Hartog (Ned.) 19.47.43, 18. De Roo (Ned.) 19.48.43, 23. Jan Harings (Ned) 19.49.44, 24. Van Seg- gelen (Ned.) 19.49.59, 31. Peters (Ned.) 19.55.45, 41. Huub Harings (Ned.) 2.004.06 43. Zoontjes (Ned) 20.07.23, 44. Van der Horst (Ned.) 20.15.03. Een veertiende plaats en een tijd van 5 uur, 10 minuten en 37 seconden over de 207 kilometer tussen Nidau en Siders wa ren voor Louis Pfenninger voldoende om in de vijfde etappe van de ronde van Zwitserland de leiderstrui over te nemen van de Belg Herman van Springel. De 23-jarige Zwitser heeft nu precies één mi nuut voorsprong op Gregorio San Miguel, die maandag ritoverwinnaar werd na een 30 kilometer lange solo-rit. De 27-jarige Spanjaard had op de eindstreep een voor sprong van 36 seconden op een achtervol gingsgroepje waarvan Herman Vrancken (België) de sprint won. De Limburger Harrie Steevens, die in alle tot nu toe ge reden etappe's bij de eersten was te vin den, reikte nu naar een vierde plaats. Peter Post eindigde als zesde. Het algemeen klassement na de vijfde etappe luidt: 1. Louis Pfenninger (Zwits.) 19.14.34, 2. San Miguel (Sp.) 19.15.34, 3. Van Springel (Belg.) 19.55.44, 4. ex aequo onder anderen: Steevens (Ned.) en Post (Ned.) 19.16.10. PARIJS. In de ronde van Frankrijk van dit jaar zal een nieuw klassement zijn intrede doen, namelijk de „combina tie". De organisatoren van de ronde heb ben bekendgemaakt, dat voor de klasse ring in de combinatie rekening zal wor den gehouden met de plaats in het alge meen klassement, het puntenklassement en de klassering voor de grote bergprijs. De plaatsingen van de renners in de drie klasseringen worden opgeteld en de rijder met het laagste totaal is leider van de combinatie, een rangschikking derhalve die in de skiwereld al bekend is. Het spreekt vanzelf dat slechts die rij ders voor de combinatie worden geplaatst, die punten in de klasseringen voor de groene trui en de bergprijs hebben ver overd. Voor de leider van de combinatie is dagelijks een „rente" van 1000 franken (720 gulden) en een eindprijs van 15.000 franken (10.800 gulden) beschikbaar. MILAAN. De Italiaanse wielerbond zal in tegenstelling tot vorige keren, toen er twee teams werden afgevaardigd, dit jaar slechts één ploeg sturen naar de ron de van Frankrijk, die eind juni in Vittel van start gaat. Na het dopingschandaal waarbij onder anderen Motta, Balma- mion, Bodrero en Gimondi waren betrok ken, ziet men in Italië geen kans twee sterke ploegen af te vaardigen. Ook als eventueel de aangevraagde tegen-experti ses in 't voordeel van de gestrafte renners (zij werden 1 maand geschorst) zouden uitvallen, zal de Italiaanse bond zijn be slissing naar 'alle waarschijnlijkheid niet herroepen. MELBOURNE De Australische ten- nisbond zal op een vergadering van de landen die deelnemen aan het toernooi om de Davis Cup, die op 4 juli in Lon den wordt gehouden, voorstellen in de toe komst ook profs toe te laten tot de wed strijden. De sintelbaan van het Olympisch stadion in Amsterdam is duchtig beschadigd door de autospeedway- wedstrijden van zondag. Volgende week donderdag worden er atletiek wedstrijden gehouden. Vandaar dat de baan stevig onder handen werd genomen. Bwwmww (Van onze speciale verslaggever) BOLZANO. De zevende ronde van het wereldkampioenschap dammen in Bolzano is voor de Nederlanders gunstig verlopen. Sijbrands riep een halt toe aan de opmars van Mostovoy en Wiersma hield zijn partij tegen de geduchte An- dreiko remise. Andreiko heeft thans een punt voorsprong op zowel zijn landge noot Tsjegolev als Ton Sijbrands. Met 10 punten volgt Harm Wiersma op de vierde plaats. Van de toppartijen was Wiersma het eerst klaar. De jonge Fries liet Andrei ko de aanval, zonder evenwel geïmpo neerd te raken. Toch kwam Wiersma, door Andreiko's agressiviteit onder druk te staan. Met een aantal taktisch afge dwongen ruilen herstelde Wiersma, die ondertussen opnieuw in tijdnood was ge komen, zich uitstekend. Juist voor de tijd- controle berustte Andreiko in remise. Ton Sijbrands had het bijzonder lastig tegen de van de hak op de tak springende maar toch verantwoord opererende Mostovoy. In een al tot een negen om ne gen gedunde stelling had Sijbrands nog maar nauwelijks een aanknopingspunt voor een beslissende aanval. In een klas sieke stand miste Mostovoy de sterkste voortzetting, waarvan Sijbrands dank baar en bekwaam profiteerde. Voor de Russen was het niet zo'n beste dag. Tsjegolev zette Cazemir in een posi tiepartij onder druk. Door een dubbel offer bereikte verdedigingskunstenaar Cazemir echter nog een comfortabele puntenverdeling. En Koeperman moest tegen de tot op heden uitstekend voor de dag komende Belg Verpoest ook al met een puntenverdeling genoegen nemen. De wereldkampioen aanvaardde een opslui ting aan zijn korte vleugel, welke hij la ter met een licht overwicht verbrak. De verdediging van Verpoest was evenwel nog hecht genoeg om Koepermans door braak te beletten. De uitslagen luiden: Sijbrands (Ned)Mostovoy (Fr) 2-0; Andreiko (Ruls)Wiersma (Ned) 1-1; Delhom (Fr)Perschad (Sur) 1-1; Tsjegolev (Rusland)Cazimir (Zwits.) 1-1; Reimann (Tsj-sl)Feldl (Oost) 2-0; La Porta Fanelli (beiden It) 1-1; Verpoest (Belg) Koeperman (Rusl) 1-1; Agliardi (Mon) Smith (VS) 0-2. Stand: 1. Andreiko 12 pnt.; 2-3 Sij brands en Tsjegolev beiden 11; 4. Wiers ma 10; 5-6 Verpoest en Koeperman bei den 9; 7. Mostovoy 8 uit 6; 8-9 Delhom en Smith beiden 8; 10. Cazimir 6 uit 6; 11. Laporta 5; 12-13 Agliardi en Perschad 4; 14. Fanelli 3; 15. Reimann 2; 16. Feldl 0. DEAUVILLE Nederland heeft zich in Deauville geplaatst voor de eindstrijd van de bridgeolympiade. In de 31ste zitting won het Nederlandse team met 12-8 van Jamaica en bereikte daardoor de tweede plaats achter Italië dat tegen Zwitserland niet verder kon komen dan een draw (10-10). De Verenigde Staten (vrije ron de) en Canada dat door Brazilië ver rassend met 14-6 werd verslagen die respectievelijk derde en vierde werden, plaatsten zich ook voor de finale-poule. (Van onze sportredactie) HAARLEM. IIja Keizer en Tineke van Wonderen zullen zondag deelnemen aan internationale atletiekwedstrijden in het Italiaanse Bergamo. Zij komen uit op de 800 meter. Rijn van de Heuvel en Fred van Herpen komen uit op de 400 meter heren. BAGDAD In de tweede ronde van het internationale militaire voetbalkampioen schap, dat in Bagdad wordt gehouden heeft Nederland maandagavond een over winning met 1-0 op Zuid-Korea behaald. Het enige doelpunt viel in de 29e minuut. (Van onze sportredactie) HAARLEM De verwarde berichten rond Xerxes/DHC blijven aanhouden. Terwjjl het actiecomité in Delft, dat ten doel heeft Xerxes/DHC voor Delft te behouden, nieuwe hoop kreeg, om dat geldschieter P. Hoogenboom zijn fi nanciële eisen van overname van 300.000 tot 100.000 heeft verlaagd en men dus naarstig bezig is Hoogenboom die ton te bezorgen, was Haarlem al even druk bezig om een eventuele overname te re gelen. Haarlem heeft contact opgenomen met het college van B. en W. van Haarlem om te vragen wat men voor steun van de gemeente kan verwachten als men tot aankoop van Xerxes/DHC lees de eredivisieplaats zou overgaan. Het col lege van B. en W. zal, naar men mag aan nemen, een delegatie benoemen, die een gesprek zal hebben met Haarlem. Het (Van onze sportredactie) HAARLEM. DWS heeft de 22-jarige Noorse voetballer Finn Seeman gecontrac teerd. Twee jaar geleden wilde DWS deze speler al aan zich binden, nadat men hem had leren kennen uit Europa Cup-duels tegen Ski Og Lyn. Seeman verruilde toen echter deze vereniging voor het Schotse Dundee. Nu is DWS wel met hem tot overeenstemming gekomen. Seeman zal waarschijnlijk niet als rechtsbuiten gaan spelen, op welke plaats hij tot dusver zijn meeste roem vergaarde, want DWS heeft hiervoor Aad Smit beschikbaar. Smit heeft onmiddellijk na het seizoen een aantrekkelijk contract getekend. DWS, dat al eerder Soetekouw aantrok, is ook nog geïnteresseerd in Ter Horst van Sparta. Sparta is vrijwel zeker van de diensten van Kleinjan van Xerxes-DHC. Hij moet als linksbuiten Verdonk vervangen. FC Den Bosch nam van PSV Graaumans en De Ridder over. Zij speelden één seizoen in Eindhoven; daarvoor respectievelijk voor NAC en Vlissingen. Roggeveen, de topscorer van Holland Sport heeft zich op de transferlijst laten plaatsen. Don overweegt hetzelfde. Bij Go Ahead heeft rechtsbuiten Ressel zich op de lijst laten zetten. LONDEN. Judith Salome zal niet uitkomen in het enkelspel bij het tennis toernooi van Wimbledon. De Amsterdam se speelster, die direct was toegelaten tot het damesdubbelspel (met Marijke Jan sen), maar kwalificatiewedstrijden moest spelen in het enkelspel en het gemengd dubbelspel (met Fred Hemmes), verloor in de eerste ronde van het kwalificatie toernooi. De Belgische mevrouw Penn won maandag op de eerste dag van de plaatsingswedstrijden in Londen met 6-2 en 6-1 van Judith Salome, die vorig jaar het jeugdtoernooi op Wimbledon won. Fred Hemmes zal op Wimbledon ook niet in het herenenkelspel kunnen uit komen. Hij verloor in de eerste ronde van de kwalificatietoernooi in drie sets van de Zweed Olaander: 6-3, 6-1, 8-6. Peter Soeters bereikte de tweede ronde door een overwinning op de Zwitser Stal- der: 7-5, 6-3 ,6-4. Astrid Suurbeek, Ada Bakker en Lidy Jansen-Venneboer hebben maandag in de eerste ronde damesenkelspel van de inter nationale tenniskampioenschappen van Londen op Queens een nederlaag geleden. In dit toernooi op grasbanen, een voor bereiding op Wimbledon, verloor Astrid Suurbeek met 6-0 6-1 van de Amerikaanse Rosemary Casals, Ada Bakker met 6-2 6-3 van de Russische Galina Baksheeva en ging Lidy Jansen Venneboer met 6-8 6-4 7-5 ten onder tegen de Amerikaanse Kathy Harter. VOETBAL. Dinamo Boekarest heeft het toernooi om de Roemeense voetbalbeker gewonnen. Dinamo versloeg de vorige landskampioen Rapid Boekarest in de verlenging met 3-1, Steaua Boekarest, dat vorig jaar de beker veroverde, had het kampioenschap 1968 al veroverd. college weet namelijk niet precies wat Haarlem wil en zal dus eerst concretere plannen van de voetbalclub moeten heb ben. Financiële steun zal wel een moeilij ke zaak worden. Hoogenboom heeft zijn eisen afge zwakt, omdat de meeste topspelers van Xerxes/DHC zijn verkocht. De nieuwe vertrekkers zijn Van der Heide (naar Feijenoord) en Kleinjan (naar Sparta). Reglementair zal de Delftse club in ieder geval 30 spelers moeten bevatten, waarvan tenminste 15 contractspelers. Het is mogelijk, dat de KNVB Xerxes /DHC, wanneer het dusdanig verzwakt is, dat het geen normale tegenstand meer kan bieden in de eredivisie, zal verbie den in de topklasse uit te komen. Er is namelijk een reglementsartikel, dat zegt, dat het KNVB-bestuur bij voortbestaan of fusie van verenigingen zijn goedkeu ring daaraan moet hechten, als er twijfel over een goede gang van zaken bestaat. De KNVB moet voor 1 juli weten, wat Xerxes/DHC nu gaat doen. Het zal, zo mag men aannemen, een fusie van een gezon de club met Xerxes/DHC toejuichen, omdat dan alle moeilijkheden uit de weg geruimd zijn. Haarlem doet nog zijn uiterste best zo'n fusiepartner te zijn. r- Gisteravond is het tweeduizendste lid van de Nederlandse Softbalbond officieel welkom geheten. Truus Kops van SC Haarlem kreeg uit handen van de voorzitter van de softbalbond, de heer Oosterhof, een handschoen aangeboden. (Van onze correspondent) GELEEN Wegens ernstige ziekte van zijn vrouw heeft Sittardia-manager Huub Adriaans zich'genoodzaakt gezien om per 1 augustus zijn ontslag in te dienen bij het bestuur van de Sittardse eerste divisie club. De heer Adriaans zal zich ook niet be schikbaar stellen voor een functie, die eventueel voortvloeit uit een fusie tussen Fortuna en Sittardia. UTRECHT Het programma van de extra halve competitie tussen Fortuna Vlaardingen, Veendam en Helmond Sport om uit te maken welke twee ploegen sa men met kampioen Wageningen promove ren naar de eerste dvivisie luidt: 23 juni; Fortuna Vlaardingen ■- Helmond Sport. 26 juni: Veendam - Fortuna Vlaardingen. 30 juni: Helmond Sport - Veendam. (Van onze sportredactie) HAARLEM RCH en VVV, die beide met 23 punten zijn geëindigd in de eerste divisie en volgens de vóór deze competitie vastgestelde degradatieregeling naar de tweede divisie zouden moeten terugkeren, krijgen toch nog een (kleine) kans op be houd van hun positie. De KNVB heeft, vooruitlopend op een beslissing van de buitengewone vergadering van de sectie betaald voetbal op zaterdag 22 juni om twee in plaats van drie clubs te laten de graderen, een beslissingswedstrijd RCH- VVV vastgesteld. Wanneer de vergadering slechts twee ploegen wil laten degraderen, maken RCH en VVV zondag op het ter rein van HVC uit, wie van de twee in de eerste divisie zal blijven. Is de beslissing van de vergadering negatief dan wordt er toch gespeeld, „om op alles voorbereid te zijn", aldus de KNVB. die de clubs heeft gezegd geen conclusies te verbinden aan het nu vaststellen van het duel. ÉL MHHHHIinMIMIIIMNMMMINIINM HEERENVEEN Het gemeentebestuur van Heerenveen heeft maandagavond besloten het exploitatietekort over het sei zoen 1967-1968 van de tweede divisieclub Heerenveen, dat 35.000 gulden bedroeg, voor zijn rekening te nemen. TURIJN. Stirling Moss zal op 20 augustus zijn rentree maken in de auto sport. De Engelse coureur, die na een ernstig ongeluk in 1962 de rensport vaar wel zei, zal dan namelijk aan het stuur van een Lancia Fulvia deelnemen aan de marathon op de weg, die op de Duitse Nürburgring wordt gehouden. Zijn land genoot Innes Ireland en de Italiaan Clau de Maglioli zullen als co-equipiers fun geren. (Van onze sportredactie) ZANDVOORT. John Surtees keek gisteren op het Zandvoortse circuit wat somber toen hij de afstand (90 ronden) hoorde, die hij zondag, liefst zo hard mogelijk, zal moeten afleggen. „Te lang", oordeelde Surtees, „je krijgt weer hetzelfde als in Monaco. Geen en kele wagen houdt dat vol." Wellicht dat Surtees wat zijn eigen wagen be treft gelijk krijgt. Zijn tweede seizoen in de Japanse Honda formule I-wagen verloopt voor de 34-jarige Brit tot nog toe bijzonder ongelukkig. In geen enke le van de vier aan die van Zandvoort voorafgaande Grand Prix-races lukte het Surtees zijn Honda over de finish te sturen. Mechanische pech maakte dat de races voor hem steeds te vroeg aan een eind kwamen. De wereldkam pioen van 1964 heeft dit seizoen nog geen enkele punt voor de titel verza meld. Maar het is nog vroeg in het seizoen en de nu al volkomen grijze Surtees heeft er nog hoop op. „De wagen is vrijwel nieuw. Het gaat nog niet zo het moet, maar dat Komt nog wel." De enige remedie om de onvolkomenhe den van de Honda met de Japanse V12 krachtbron o;j te sporen en te verhel pen is rijden en sleutelen. Surtees reed gisteren op Zandvoort en zijn Japan se en Engelse monteurs sleutelden. Hij trof het niet erg. De regen gooide het programma in de war. „Geluk heb ik niet nodig, wens me maar goed weer toe." Later toen het asfalt vrijwel was op gedroogd werden de prestaties indruk wekkender: tijden rond 1 min. 31. Sur tees kwam daarmee niet in de buuit van de tijden die McLaren en Hulme vorige week op Zandvoort op de klok ken brachten: 1 min. 24, ondanks het eindeloze verwisselen van banden, schokbrekers en bougies. Maar zevenvoudig wereldkampioen op de motor Surtees hij is de enige coureur die zowel in de motor- als au tosport wereldkampioen werd heeft vandaag nog de gelegenheid die Dres- taties te overtreffen. „We beginnen morgenmiddag waar we vandaag zijn gebleven." Surtees was gisteren niet te spreken over de gedragingen van de Honda op het circuit. Hij zal er alles aan doen. Hij heeft daarvoor een spe ciale Firestone-equipe bij zich om elke verkeerde keuze van banden uit te sluiten. Surtees blijft tot na de Grand Prix in Noordwijk logeren. Het zal al lemaal weinig uithalen als de Honda het voor de vijfde maal dit seizoen begeeft in een Grand Prix. De succes sen die Surtees op de motor en daarna bij Ferrari behaalde zullen dit twee de seizoen met de Honda niet voor hem bereikbaar zijn. Surtees maakt zich terecht zorgen over de 377,4 kilo meter van zondag.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 13