VAN DAG TOT DAG Franse regering gaat export stimuleren Subsidies beschikbaar Brits Hogerhuis verzet zich tegen de regering centrale verwarm in jvA Grote manoeuvre landen pact van Warschau Controle op mortieren en raketwerpers scherper A. MERKX commentaar op actuele zaken 13© V.A.R.A. Humphrey steunt Vietnambeleid van Johnson Dode krokodil in de Main Renault werktmaar Peugeot en Citroën nog niet Sancties tegen Rhodesië verworpen Yakoebovsky in Praag Vliegtuig op dak Wijziging in nieuwe wapenwet: Maar revolvers vallen er buiten tel egrammen WOENSDAG 19 JUNI 19 68 3 kant en klaar gemalen altijd vacuum vers: óók op rei» kant en klaar gemalen altijd vacuumvers: óók op reis Peugeot en Citroën Soustelle Aardgas Oliestookinstallaties Bedrijfsinstallaties Luchtverwarming Sprinklerinstallaties Luxe en ledigheid Applaus voor De Gaulle Arrestatie in verband met de moord op Robert Kennedy Er staat heel wat te gebeuren in de binnenkamers van ons omroepbestel gebeurtenissen die zich, nadat zij zullen zijn uitgekristalliseerd, ongetwijfeld dui delijk naar buiten zullen demonstreren en de functievervulling van de omroepen bij informatie, communicatie en ontspanning een geheel nieuw gezicht zullen geven. De ontwikkelingen naar iets anders en iets nieuws hebben voorlopig grotendeels plaats binnen de twee omroepen die het sterkst progressief gericht zijn: de VPRO en de VARA. Maar dat wil niet zeggen, dat de andere omroepen er niet de weer slag van zullen ondervinden, waardoor zij op een of andere manier hun „zen- dingsbeleid" zullen moeten herzien. De VARA heeft vérstrekkende plannen tot wijziging van haar structuur, die voor namelijk neerkomen op een verwijding van haar baais tot het algemene progres sieve principe, zodat men deze omroep in de toekomst niet meer dogmatisch socia listisch zal kunnen blijven noemen. Zo er al iets dat op een dogma lijkt aan te pas zou komen, dan zou het een dogma van progressiviteit zijn dat niet politiek maar maatschappelijk gericht zou moeten heten. De VARA wil in haar top vertegenwoor digers toelaten van „alle groeperingen die langs democratische weg ingrijpende her vormingen nastreven op cultureel ter rein", zoals bijvoorbeeld de P.S.P., de Radicalen en D'66. Hiermee loopt de VARA enigszins vooruit op een politieke concentratie in den lande, die weliswaar nog lang niet een uitgemaakte zaak is maar waarvan de beginselen toch gereed liggen in de duidelijke overeenkomsten van belangrijke politieke programma punten. Als de plannen van de VARA, die nog door een in augustus te houden congres van de ledenraad zullen moeten worden gewikt en gewogen, worden verwezen lijkt zal deze omroep een wijde poort naar de ether openen voor de tendensen tot vooruitstrevendheid en hervorming, die zich in de Nederlandse samenleving nog enigszins ongeordend en warrig voort durend demonstreren. De wisselwerking tussen zo'n sterk progressief geïnspireerd communicatiemedium en de politieke ont wikkeling in den lande kan bijzonder be langrijk zijn, vooral omdat nogal uiteen lopende politieke doeleinden op de achtergrond kunnen raken bij gemeen schappelijke hoofdzaken, die in de uit zendingen tot uiting komen. Evenzeer belangwekkend is de evolutie bij de VPRO, die met horten en stoten bezig is een nieuwe haven te zoeken en deze waarschijnlijk wel zal vinden in een hoek waar grote individuele menselijke belangen liggen opgestapeld. De VPRO richt zich, blijkens een door de beraads- groep van leden opgestelde beginselver klaring, op de persoonlijke verantwoor delijkheid van de individuele luisteraar en kijker, uitgaande van een door chris telijke en humanistische criteria bepaalde levenshouding. De VPRO wil vooral de dialoog en de confrontatie bevorderen tussen alle reli gieuze, politieke, maatschappelijke en cul turele opvattingen die kunnen bijdragen tot een ontwikkeling van de menselijke persoonlijkheid en de vorming van een verantwoorde maatschappij. Een doelstel ling die al onmiddellijk de mogelijkheid uitsluit dat de VPRO een „grote" omroep zal worden en de taktiek daartoe dan ook overboord zet. Geen „zieltjesjagerij" door een speculatie op de gemiddelde smaak van de massa, maar een gerichtheid op enkelingen: dat is misschien in tegen spraak met de door het officiële om roepbestel opgelegde noodzaak tot leden werving, maar wel in overeenstemming met de ideële functie van een zichzelf respecterend communicatiemiddel dat aanvullend wil werken ten aanzien van datgene wat „algemene omroepen" tak- tischerwijs verzaken. Men zou van harte wensen dat de ADVERTENTIE Camping, caravan, zomerhuis, bergen, bossen, zee, neem - kant en klaar - van thuis ECHTE KOFFIE mee! SUPRA VPRO met deze commercieel onvrucht bare plannen toch een bestaanszekerheid zal weten te verwerven, want een tegen wicht in de ether tegen de klakkeloze en zouteloze amusementsliflafjes die leden moeten trekken, wordt dagelijks nodiger. Het propagandadagblad van de Tros, de Telegraaf, smijt VARA, VPRO en zelfs KRO op een grote links-extremistische hoop, maar de tijd lijkt voorbij dat de maatschappelijke ontwikkelingen naar een hoger, beter en menselijker niveau en een edeler persoonlijkheid als Nederlands gemiddelde met dat scheldwoord kunnen worden afgedaan. De baanbrekende in vloeden van vooruitstrevend en gezond hervormde allure zullen trouwens ook bij andere omroepen dan die, welke ten koste van grote moeilijkheden en tegen slagen hun roeping trachten te volgen, de starheid en middelmatigheid aanvreten, die op den duur slechts tot een schrome lijk gebrek aan originaliteit kunnen lei den. Een gebrek aan originaliteit dat niet te verbergen zal zijn achter de negativi- teit van verdachtmaking van alles wat nieuw en fris uit de maatschappelijke bodem opschiet. ADVERTENTIE Vakantie zonder ECHTE KOFFIE is als een zee zonder zon. SUPRA WASHINGTON (DPA). De Ameri kaanse vice-president Hubert Humphrey die dingt naar de democratische kandida tuur voor het Amerikaanse presidentschap heeft zich dinsdag met nadruk uitgespro ken voor het Vietnam-beleid van presi dent Johnson. In een vraaggesprek met het Washing- tonse blad „Evening Star" zei Humphrey dat hij zich in geen geval van Johnsons- Vietnam-politiek zal distanciëren. Welis waar heeft hij over details van dit beleid menigmaal andere meningen dan John son gehad maar een principieel verschil van miening is er niet geweest. Tijdens dit vraaggesprek leverde Hum phrey indirect commentaar op een verkla ring van president Johnsons voormalige perssecretaris Bill Moyers, die gezegd heeft, dat Humphrey particulier andere opvattingen over het Vietnam-conflict huldigt dan in het openbaar. Moyers heeft voorspeld, dat Humphrey zich in de ver kiezingsstrijd van het Vietnam-beleid van Johnson zal losmaken. FRANKFORT (DPA) Een schipper ontwaarde dinsdag in de rivier de Main in Frankfort een krokodil van groot for maat. Hoewel het dier dood was vond de schipper het nodig de havenmeester te waarschuwen, die op zijn beurt de water - politie alarmeerde. Tenslotte werd het museum Senckenberg op de hoogte ge steld van de vondst. Deskundigen stelden vast, dat het dier zijn escapade in het koude water van de Main met de dood had moeten bekopen. Men vermoedt, dat het reptiel uit een particulier aquarium is ontsnapt. PARIJS (AP) Meer dan honderdduizend stakende metaalbe werkers zijn in Frankrijk weer aan het werk getogen. Bij de Renault- autofabrieken begonnen de auto's weer van de lopende band te lopen. De Franse regering heeft subsidies be schikbaar gesteld om de export een stoot te geven teneinde het econo misch gevolg van de stakingsgolf te temperen. Op de scheepswerven van St. Nazaire, Bordeaux en La Sevne hebben dertigduizend stakers het werk eveneens hervat. In Nantes en Bretagne wordt nog gestaakt. In politieke kringen is vernomen dat minister van Financiën, Couve de Mur- ville, een lange lijst heeft opgesteld van concessies aan exportbedrijven die door het kabinet moeten worden goedgekeurd. Het kabinet zal onder leiding van presi dent De Gaulle bijeenkomen. De concessies hebben tot doel meer be drijven te overreden te gaan exporteren en niet op de binnenlandse markt te ver kopen alsmede meer geld te investeren in verbeteringen van fabrieken en ver groting van de produktiefaciliteiten. Het einde van het arbeidsconflict bij de Renault-fabrieken, die door de vak bonden wat betreft de strijd voor hogere lonen en betere arbeidsvoorwaarden als „testbedrijf" worden beschouwd, wordt nog overschaduwd door het voortduren van de staking bij de particuliere auto mobielfabrieken Peugeot en Citroën. De arbeiders van de vrachtwagenfa briek Berliet te Lyon hebben met een meerderheid van 47 stemmen besloten in staking te blijven. Slechts iets meer dan de helft van de 8.222 arbeiders van de fabriek nam aan de stemming deel. Na de stemming zijn de arbeiders naar de fabriek teruggekeerd om deze te bezet ten. Bij het hoger onderwijs en de staats radio en -televisie duurt de staking on verminderd voort. De ontruiming van de Sorbonne heeft tot nu toe nog weinig perspectieven geopend voor hervatting van het overleg met het hoger-onder- wijspersoneel. Overigens houden de stu denten nog vief faculteiten in de Franse hoofdstad bezet. Het ziet er niet naar uit dat bij de ra dio en televisie het werk spoedig zal wor den hervat. Het gaat hier meer om de objectiviteit van de communicatiemidde len, die in handen zijn van de staat, dan om salariseisen. De Franse oud-minister Jacques Soustelle heeft in een vraaggesprek met een Italiaans weekblad te Genève gezegd, dat hij, evenals oud-premier Georges Bi- dault, zo spoedig mogelijk naar Frankrijk wil terugkeren, maar op voorwaarde, dat zijn toekomstige politieke activiteit op geen enkele wijze geschaad wordt. Soustelle zal niet deelnemen aan de aanstaande verkiezingen in Frankrijk, die volgens hem vervalst zijn door de druk van regering, politie en leger en de „bur gerlijke actiecomités" in Frankrijk. (Van onze correspondent) LONDEN. Het Britse Hogerhuis heeft gisteravond het regeringsbesluit tot verscherping en uitbreiding van de economische sancties tegen Rhodesië met slechts een meerderheid van negen stemmen, namelijk 193 tegen 184, ver worpen. Nog nooit tevoren hebben de lords zich verzet tegen een executieve maatregel zoals deze. Zij hebben daarmee hun eigen toekomst op losse schroeven gezet. De regering beschouwt deze minieme nederlaag echter als een morele over winning en zegt, dat de conservatieven zich totaal heben misrekend. Er waren acht conservatieven, onder wie lord Alpot de vroegere Britse hoge- commissaris in Rhodesië, die de zijde van de regering kozen. Ook deden dit de ongeveer 27 liberalen, 40 onafhankelijken, de aartsbisschop van Canterbury (het hoofd van de Anglicaanse kerk) en ze ventien bisschoppen. Het resultaat kan voor de regering aan leiding zijn om het Hogerhuis op eigen houtje te hervormen in plaats van zo als de bedoeling was, in overeenstem ming met de andere politieke partijen De Labourfractie in het Lagerhuis dringt ADVERTENTIE VERWARMINGS- EN STOOKTECHNISCH BEDRIJF N.V. BEVERWIJK Laan der Nederlanden 2, Tel. (02510) 31247 Vestigingen te Apeldoorn en Bussum er nu op aan, dat de regering de Conser vatieven, wat de verdere beknotting van de macht van de lords betreft, haar wil zal opleggen. Het koninklijk besluit inzake de sanc ties kan niet ongedaan worden gemaakt, omdat het vier weken van kracht blijft, te rekenen van 8 juni af, de dag dat het Lagerhuis de maatregel goedkeurde. Het enige waartoe de regering nu door het Hogerhuis werd gedwongen is, voor de achtste juli het sanctiebesluit opnieuw aan het Lagerhuis voor te leggen dat het dan zo goed als zeker automatisch voor de tweede keer zal aannemen terwijl de Conservatieven in het Hogerhuis al heb ben beloofd zich er niet andermaal tegen te verzetten. De angstaanjagende voorspellingen van regeringszijde, over de drommen feodale baronnen die bij hun visvijvers naar de Westminster zouden worden weggelokt, om de regering te verslaan, zijn niet uit gekomen. Waarschijnlijk vonden ze het gisteren begonnen aristocratische paardenfestijn van Ascot, symbool van luxe en ledig heid, belangrijker dan het benauwde Par lement. Een grote menigte juicht generaal De Gaulle toe. De Franse president kwam gisteren voor het eerst sinds geruime tijd weer in het openbaar bij de herdenking van de toespraak die hij op 18 juni 1940 in Londen hield. De bijeenkomst werd ge houden bij het Mont Valerien- gedenkteken voor de oorlogshelden. MEXICO-CITY (DPA). In de Mexi caanse grensstad Ciudad Juarez is maan dagavond iemand gearresteerd, die mo gelijk iets met de moord op de Ameri kaanse senator Robert Kennedy te ma ken heeft gehad. Het is de zeventien jarige Amerikaan Crispin Curiel Gonzalez Naar een Mexicaanse functionaris dins dag meedeelde had Curiel vooral ver denking op zich geladen doordat hij in het bezit was van een notitieboekje met gegevens die in verband stonden met de moordaanslag. Daarnaast zou hij hebben toegegeven, dat hij van plan was om Ed ward Kennedy te vermoorden. Men acht het overigens niet uitgesloten dat de jon gen verslaafd is aan verdovende middelen en niet ernstig te nemen valt. Zijn arres tatie volgde op een tip uit de naburige stad El Paso, waar een zekere Robert Wayne door Gonzalez verloren aanteke ningen had gevonden en de autoriteiten daarvan in kennis had gesteld. PRAAG (AP) De Russische maar schalk Iwan I. Yakoebovsky, comman dant van de gemeenschappelijke strijd krachten van de landen van het pact van Warschau, is in Praag aangekomen om het bevel op zich te nemen van een grote manoeuvre, waaraan wordt deelge nomen door enige duizenden Russische militairen alsmede soldaten van vier an dere landen. De bekendmaking van deze manoeuvres verleden maand, gaf voedsel aan geruch ten betreffende Russische militaire druk op de nieuwe leiders in Praag. In een vraaggesprek met het Tjechi- sche partijblad Rude Pravo verklaarde Yakoebovsky, dat de oefening was be doeld om de militaire paraatheid van de troepen van 't pact van Warschau te con solideren ingeval van mogelijke agressie. Om Japanners „air-minded" te ma ken is op het dak van de lucht haven van Tokio een vliegtuig ge plaatst. Iedereen mag daarin een kijkje nemen. Hij wordt dan inge licht over het vliegcomfort tijdens de reis. WASHINGTON (AP). Een subcom missie van de Amerikaanse senaat heeft het verbod op de verkoop van jacht- en andere geweren goedgekeurd. In het wetsontwerp bracht de commissie slechts één wijziging aan, een amendement waar bij de beperkingen op de verkoop van wapens als tankafweergeschut, raketwer pers en mortieren worden verscherpt. Het wetsontwerp gaat nu naar de rechtskun dige commissie van de senaat. Thomas J. Dodd, de voorzitter van de subcommissie, verwachtte dat de voltalli ge rechtskundige commissie het wetsont werp vandaag zou goedkeuren. President Johnson, die op de terugreis van Texas is, heeft een verklaring uitge geven waarin hij er bij de voltallige com missie op aandringt het wetsontwerp on middellijk naar de senaat door te sturen. „De Amerikanen dienen niet langer te moeten wachten op een strikte wapenwet. Het tijdstip van handelen is nu daar. Wij moeten onze mensen bescherming tegen dodelijke geweren en jachtgeweren ge ven, die zij zo gauw mogelijk verdienen." De Tjechische minister van Defensie, generaal Martin Dzur, had eerder bekend gemaakt, dat iedere deelnemende divisie in groepen van driehonderd man wordt gesplitst. De deelnemende landen zijn de Sovjet-Unie, Oost-Duitsland, Polen, Hongarije en Tsjechoslowakije. Bulgarije en Roemenië doen niet mee. Het opera tioneel gebied omvat Tsjecho-slowakijke, Polen, Oost-Duitsland en de Sovjet-Unie. De oefeningen met de troepen waaron der verkenningseenheden en infanterie zal slechts enkele dagen duren. J Kaap Kennedy. Een polaris A2-raket, die door de atoomonderzeeër Thomas Edi son was gelanceerd, is boven de Atlan tische Oceaan onbestuurbaar geworden en tijdens de vlucht vernietigd. Cyprus. De Veiligheidsraad van de Ver enigde Naties heeft besloten de vredes macht van de Verenigde Naties op het eiland Cyprus tot 25 december te laten blijven in plaats van tot 26 juni. Russische sleper. Een woordvoerder voor de Venezolaanse ambassade heeft ver klaard dat Venezuela een Russische zeesleper, die vrijdag door de Venezo laanse marine was opgebracht, weer heeft laten gaan. Korea. Bij twee botsingen in het midden van de gedemilitariseerde zone tussen Noord- en Zuid-Korea zijn zeven Noord- koreaanse militairen gesneuveld, zo heeft het Zuidkoreaanse leger bekend gemaakt. Aan Zuidkoreaanse kant zou den geen verliezen zijn geleden. Uitgewezen. Tussen 8 en 17 juni zijn 161 buitenlanders door Frankrijk uitgewe zen wegens hun „actieve aandeel in ge welddadige betogingen", of het bedrijven van politieke activiteit, zo is van gezag hebbende zijde in Parijs meegedeeld. Tot de uitgewezenen behoorden vijf Ne derlanders. Dubbeldeksbussen in Parijs. In Parijs worden vandaag voor het eerst sinds lange tijd voorlopig nog op een enkele lijn dubbeldeksbussen in gebruik genomen. Dit soort bussen is nodig geworden in het kader van aanpassing aan de toenemende problemen van het verkeer. Vliegtuigongeluk. Een Italiaans particu lier vliegtuig is op de berg Jaizbuibel gevlogen, enkele minuten voor het zou landen op het vliegveld Fuenterrabia. Alle zes inzittenden zijn om het leven gekomen.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 3