In 1814 belastingvrijdom leden van het Koninklijk voor Huis Geweld is misschien te voorkomen niet Harmonium in Cholon INKOMEN KONINGIN ONDER PARLEMENTAIRE LOEP Reeds in 1403 werd de grondslag gelegd voor fortuin der Oranjes Straf voor vrouw die schoonvader en man vergiftigde Half jaar voor heling preludine STUDENTEN BOEKRAAD EN SIPS OVER TOEKOMST UNIVERSITEIT Verscherping van tegenstellingen te verwachten Een nieuwe sigaret met een nieuwe smaak. <Jü Roxy Special sigaretten, stuk voor stuk van ongekend kaliber. In knalgoed pakje f 1.50. 1 DONDERDAG 2» JUNI 1968 11 Stadhouders Onteigend Gouden koets Nederlander verongelukt in Oostenrijk ff Zoet houden Slimme concessies Gigant (Van onze correspondent) DEN HAAG Als u de geschiedenis goed kent dan weet u het misschien nog: In 1403 huwde Engelbrecht van Nassau met Johanna, de rijke erfdochter van Po- lanen. Een gebeurtenis van belang, want Egelbrechts bruid bracht een aanzienlijk bezit mee, dat verstrooid lag over Hol land, Brabant, Zeeland, Henegouwen en Utrecht. Hierdoor werd de grondslag ge legd voor het fortuin van het Huis van Nassau en Oranje. Op het wel en wee van dit fortuin door de loop der eeuwen kan hier moeilijk worden ingegaan. Maar het is wellicht in teressant te weten dat Willem, de bastaardzoon van Philips van Duiven voorde, indertijd de stoot gaf tot de rijk dom der Polanens. Deze Willem, die later zelf heer van Polanen werd, was een pientere knaap uit Voorschoten, die via het geldschietersbe- roep opklom tot zegelbewaarder van Wil lem III en Willem IV, enorme bezittingen verwierf, die via vererving tenslotte aan Johanna toevielen en aldus mede de grondslag legde voor het fortuin van de Oranjes. Nu het inkomen van de koningin onder werp is van parlementair beraad, is het interessant eens na te gaan hoe artikel 24 in de grondwet is ontstaan dat zegt: „De Koning en de leden van het Koninklijk Huis, (genoemd in de artikelen 26, 28 en 29) zijn vrij van alle personele lasten. Geen vrijdom van enige andere lasten wordt door hen genoten". Aangenomen wordt, dat de oorsprong van dit privilege ligt in de omstandigheid dat in de middeleeuwen en ook nog lange tijd daarna de financiën van vorst en staat één waren. Dit was niet meer het ge val tijdens de republiek na 1581, toen net land geen koningen meer kende. Maar stadhouders bleven wel vrijge steld van alle „inposten en schattingen", dus van alle belastingen en heffingen, be halve van de „verponding" op hun huizen en landerijen. De stadhouder betaalde dus alleen grondbelasting. De „verponding" was in die jaren ech ter één van de belangrijkste belastingen en aangezien het bezit aan landgoederen van de Oranjes toen zeer aanzienlijk was moest er toch vrij veel geld worden opge bracht. Na de vlucht van stadhouder Willem V in 1795 per visserboot naar Engeland wer den al zijn bezittingen door de staat ont eigend. Later werd de waarde van die be zittingen op 24 miljoen getaxeerd, hetgeen naar de tegenwoordige maatstaf op een 200 miljoen gulden zou neerkomen. In 1848 schonk Willem II die domeinen aan de staat onder voorwaarde dat de op brengst hem en zijn erfgenamen ten goede zou komen. Na 1813 waren de samenstellers van d,e nieuwe grondwet van oordeel dat de eer bied van het volk voor het Huis van Oranje zo groot was, dat men de stadhou der of koning moeilijk schatplichtig kon maken. Van Hogendorp schreef daarover: „Deze regeling strekt tot een duurzame blijk van liefde en eerbied der natie voor het Koninklijk Huis, na eene reeks van zoovele rampen en tegenspoeden, met de verarming daarop gevolgd In 1814 kregen alle leden van het Ko ninklijk Huis belastingvrijdom maar deze werd in 1848 beperkt tot de koning en de prins van Oranje. In 1929 werd zij uitge breid tot de dochter des konings en de koningin-weduwe en in 1938 ook tot de gemaal van de dochter des konings, dit laatste om prins Bernhard een eigen on aantastbaar inkomen te verzekeren. Volgens fiscale interpretaties van de Grondwet zal koningin Juliana, als zij afstand heeft gedaan van de troon, het privilege van vrijdom van belasting hou den, prins Bernhard echter niet. De situ atie is dus dat leden van het Koninklijk Huis uitsluitend grondbelasting betalen en de belasting welke in de prijzen is LEEUWARDEN Een jaar gevange nisstraf en terbeschikkingstelling van de regering luidde het vonnis van de recht bank in Leeuwarden tegen een 39-jarige vrouw uit Franeker, die tussen 2 augus tus en 21 oktober 1967 haar schoonva der en haar man door het toedienen van vergif om het leven bracht. Een poging om ook haar jongste kind van 7 jaar op deze wijze te vergiftigen mslukte. De rechtbank nam aan, dat de vergifting van het eerste slachtoffer niet met voorbe dachte rade is geschied en er dus sprake was van doodslag. In de twee andere ge vallen nam de rechtbank wel moord en poging tot moord aan. BLUDENZ De 70-jarige heer K. van Voorst uit Voorthuizen is dinsdag bij Bludenz van een 120 meter hoge rots gevallen en omgekomen. De heer Van Voorst, die op de laatste dag van zijn bezoek aan Oostenrijk nog de hoge rots had beklommen, werd door reddings ploegen dood aangetroffen. verwerkt, zoals omzetbelasting en accijn zen. Hoewel niet uitdrukkelijk in de wet genoemd, wordt algemeen aanvaard dat zij tevens vrijgesteld zijn van schenkings- en successierechten. De staatsrechtdeskundige prof. Struy- cken meent, dat het belastingprivilege sa menhangt met de waardigheid van het ko ningschap en met name met het feit, dat het koninklijk vermogen als zodanig een zeker publiekrechtelijk karakter heeft. Het is immers van groot belang voor het ophouden van de uiterlijke staat van de vorst, zo stelt hij. Prof. Oud heeft daarnaast ook oog voor de praktische facetten. Was de vrijstel ling er niet, dan zou men de koningin een veel hoger inkomen moeten geven. Bo vendien vraagt hij zich af hoe men op bil lijke wijze belasting kan heffen op bij voorbeeld de gouden koets. Zou ook in komstenbelasting geheven worden, dan dient het inkomen zodanig hoog te zijn dat de koningin toch aan het oorspronke lijke bedrag toekomt, hetgeen dus voor de schatkist geen voordeel oplevert. Over de vrijdom van successierechten schreef prof. Oud: „Bedenk wel, dat uit putting van het vermogen in rechte lijn (zijlijnen betalen immers normaal belas ting) het aanzien en de representatie van het Huis wel bijzonder zou schaden. Men wil niet van een arme vorst horen". Aantekening verdient bij deze beschou wing, dat in de toekomst bij vererving het vermogen van het Oranjehuis in vier de len uiteen zal vallen. Zouden er over het erfdeel van de ver moedelijke troonopvolgster ook successie rechten geheven worden dan zou dat haar privé-inkomen in hoge mate doen dalen. ADVERTENTIE (Van onze correspondent) AMSTERDAM Een 41-jarige chauf feur uit Amsterdam is bij de Amster damse rechtbank veroordeeld tot ze» maanden gevangenisstraf met aftrek we gens heling. Hij werd er aanvankelijk van verdacht zich schuldig te hebben gemaakt aan de diefstal van 284.000 preludine-tabletten een niet onschuldig opwekkingsmiddel uit de Propharma-fabrieken in Haarlem. De tabletten hadden een waarde van 25.000,-. Er was tien maanden met aftrek tegen hem geëist. (Van onze correspondent) NIJMEGEN „De politie moet na tuurlijk weten dat, zij niet met agita toren te maken heeft. Maar ik zie in de toekomst de tegenstelling tussen overheid en studenten toch wel scher per worden, dan nu het geval is. En dan ontstaat er een heel andere si- In een kerk in de wijk Cholon, die op de Vietcong werd heroverd, ont dekte deze Zuidvietnamese marinier dat het geschonden harmonium nog bespeelbaar was. De Vietcong had in de kerk een machinegeweerstel ling ingericht. tuatie. Daarom is het misschien goed dat er nu tussen studenten en politie wel contacten bestaan, zodat later een abrupt optreden voorkomen kan wor den. Ik vrees namelijk dat geweld in de toekomst niet te voorkomen is. We moeten bewuste uitlokking van dat geweld tegengaan. Maar het is na tuurlijk zo, dat geweld wezenlijk is bij revoltes. Kijk maar naar de stu- dentenoproeren in het buitenland". Dit is de visie van Hugues C. Boekraad, een van de Nijmeegse opstellers van het rapport „Universiteit en onderneming", dat fel ageert tegen het rapport-Maris. De heren Boekraad en Henk Sips deze laatste heeft ook meegewerkt aan „Uni versiteit en onderneming" vertellen wat hun doelstellingen zijn, waarom en hoe zij de veranderingen bij de universi teiten en hogescholen tot stand willen zien komen. Henk Sips: „Er is een te grote discre pantie ontstaan tussen het maatschappe lijk en politiek handelen. Daarom willen wij iets in beweging brengen". En verder: „De vrijheid is slechts ten dele gereali seerd in onze „rechtsstaat". Om daar iets aan te doen vanuit het studentendom zul len we eerst moeten zorgen voor een nog verdergaande politisering van de student. De meesten praten wel over de dagelijkse ADVERTENTIE 25 Roxy Special, een nieuwe creatie, een nieuw American blend van goeden huizevan kreten zoals „autonomie van de universi teit" die overigens in de huidige si tuatie een dode letter zijn maar zij moeten er concreet mee leren handelen. Die politisering moet leiden tot een be wustwording van de situatie op het mo ment". „Wij willen ruimte scheppen voor de noodzakelijke vrijheden: dat doen we door politiek handelen. Weliswaar niet in de Kamer, maar het blijft politiek handelen. We moeten nog voor onszelf bepalen wat er in de toekomst allemaal precies aan de orde moet komen". Medestander Hugues Boekraad spitst dit toe: „De overheid heeft de universiteiten stelselmatig gedepolitiseerd. We moeten zorgen, dat we inspraak krijgen. Het is niet erg om daarvoor te moeten vechten. Het is niet zinvol inspraak te krijgen zon der ervopr gevochten te hebben". Hij vervolgt: „De overheid en de uni- versiteitsautoriteiten doen voortdurend kleine concessies op het moment dat het nodig is ons zoet te houden. Dat is de mo derne sluwe vorm van regentenmentali teit. Iedereen ontvangt ons. Als wij een gesprek aanvragen bij de burgemeester kunnen we na een half uur al bij hem komen. Het gaat ons om de democrati sering van de universiteiten. Wij schop pen dan wel tegen de grote bedrijven, voorzover zij een dikke vinger in de uni versitaire pap hebben, maar ze hebben daar wel begrepen dat een ondernemings raad een toch niet onbelangrijke zaak is. Die bedrijven zijn zo groot, dat ze wel wat macht over kunnen dragen aan zo'n raad. Hoe groter het bedrijf, hoe beter de ondernemingsraad. Geef je een dergelijke ondernemingsraad echt belangrijke in spraak, dan is dat de beste vorm van democratisering, omdat je die democrati sering het best vanuit de onderste lagen kunt realiseren. Democratie zou je du» doorlopende inspraak kunnen noemen". „Als wij dat niet krijgen dan ontstaan er tegenstellingen, waarmee overigens niet gezegd wil zijn. dat wij een groot voor stander zijn van scherpe tegenstellingen. Dat heb ik al gezegd, maar die scherpe tegenstellingen worden gemaakt door de maatschappelijke ontwikkeling. En de ont wikkeling op de universiteiten wordt momenteel ingesneeuwd door slimme en snelle concessies. Wij zullen het schijn- karakter van die concessies zoals ze naar voren komen in de rapporten-Maris en Van Os aan de kaak stellen". Over het gebruik van geweld merkt hij op: „Wij zullen niet door een bewuste provocatie geweld uitlokken. Het refor misme in de Nederlandse politiek is tra ditie, daarom zal het er hier allemaal wel iets rustiger aan toegaan. Dat reformisme en het Nederlandse grootkapitaal, dat in vergelijking met andere landen veel meer geconcentreerd is, maakt de situatie hier heel anders dan in Duitsland, België, Frankrijk, Italië en andere landen". De heer Sips noemt het een bezwaar dat de wetten vooral buiten het parlement worden opgesteld door mensen, die te veel bij bepaalde zaken zijn betrokken: ..De buitenparlementaire en departementale commissies stellen hun adviezen op, die dan altijd nagenoeg ongewijzigd als wets voorstel in de Kamer komen. Dat is geen democratische affaire". De heer Boekraad merkt op: „Onze eco nomie is een gigantisch adoptiesysteem. De studenten zijn geneigd te denken dat hun aspiraties samenvallen met hun mo gelijkheden. Maar om te weten wat men werkelijk kan en wil is veel informate noodzakelijk. Informatie is één van de eerste vereisten van een systeemverbete ring. De nu nog zo geheime rapporten moeten in de toekomst openbaar zijn. De informatiebereidheid moet groter worden. Men haalt het voorbeeld aan van Zwe den, waar wettelijk geregeld is, dat alle stukken openbaar worden. Dan moet het volk ook meer worden opgevoed naar het informeren naar informatie". Over het onderwijs merkt Henk Sip» onder meer op: „Men werkt nu voor een overgang, een eindexamen, een kandi daats of een doctoraal. Wij willen onder werpen, die werkelijk binnen de interesse sfeer vallen. Dat gebeurt op de scholen niet. Daar wordt in een korte tijd een hoop kennis ingestopt alleen maar voor een papiertje. Het onderwijs biedt geen mogelijkheid tot direct handelen, dat wil len wij erin brengen". En Hugues Boekraad tenslotte: „De universiteiten en hogescholen zijn ver- commercialiseerd. Dat geldt ook voor de afgestudeerden als artsen bijvoorbeeld. Ik zie bedenkelijke aspecten aan de gezond heidszorg. Het bedrijfsleven mag geen en kele vinger in de onderwijspap hebben. Een hervormd onderwijs is een voorwaar de voor een hervormde maatschappij".

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 11