VAN DAG TOT DAG OPKOMST VIEL STERK TEGEN Duizenden hielden „mars negers en blanken der armen" Betoging in Washington verliep zeer ordelijk Weer staking bij Renault Nu staking op Parij se lycea Paviljoen van VS gesloten Geen nieuwe crisis rond West-Berlijn In weekeinde overleg met NAVO in Reykjavik Garantie van Veiligheidsraad tegen kernaanvallen Poging tot staatsgreep in Jordanië? Saneringsplan voor de Westduitse landbouw commentaar op actuele zaken Russell Parsons wordt verdediger van Sirhan Willy Brandt in persconferentie: Geweldig! échte boter! Moedig ontwerp van minister Höcherl Rabbijnen hekelen bombardementen op Vietnam neem'n |>orac donderdag 2 0 JUNI 1968 3 innnnnnnnntvvtnnn<)nnn)U()t) Kort nieuws Op jaarbeurs van Poznan 99 Onlusten in Brazilië Tuinboontjes, pril aan de dop ontsprongen: volmaakte voorproef van een jonge zomer, dankzij uw sauskom met gewelde boter. Zelfmoord Kernverdrag ramm Nederland komt ruim tweehonderd zwembaden tekort, als men uitgaat van de redelijke eis dat het mogelijk moet zijn om alle leerlingen van de vijfde en zesde klas der lagere school zwemmen te laten leren. Deze tweehonderd baden kunnen niet eerder dan over twaalf jaar gebouwd zijn, maar de behoefte zal dan weer zodanig zijn toegenomen dat er over twaalf jaar nog eens honderd baden te kort zullen zijn. In deze situatie komt nog een nadelige factor om de hoek kijken, die niet in de berekening is opgenomen: honderd thans bestaande baden zullen in de nabije toe komst moeten worden gesloten of ver nieuwd, omdat zij niet voldoen aan de minimum eisen van hygiëne en veilig heid, zoals die door de komende wet geving zullen worden vastgesteld. Dit alles maakt de toestand op het ge bied van de instructie-mogelijkheden be droevend: nog steeds kunnen van de twaalf Nederlanders er acht onvoldoende of helemaal niet zwemmen. In onze provincie is de situatie in alle opzichten het ongunstigst. Noord-Holland heeft het grootste oppervlak onveilig water en het kleinste getal zwembaden per inwoner: er is één zwembad op 30.000 inwoners. Het aantal verdrinkings- gevallen in Noord-Holland is per jaar het hoogst en ligt belangrijk boven het lan delijk gemiddelde. Zwemmen is niet alleen als sport be langrijk, maar ook als zelfbescherming en uit hygiënisch oogpunt. Het is daar om onbegrijpelijk en beschamend dat in het na-oorlogs beleid de bouw van zwem baden zo schromelijk is verwaarloosd, niet alleen door een volkomen ontbre ken van stimulansen en financiële voor zieningen op rijksniveau maar door ge brek aan initiatief en belangstelling bij de gemeentebesturen. Zoals ook de bouw van behoorlijk ge- LOS ANGELES (Reuter en AFP) Sirhan Besjara Sirhan, de Jordaniër die beschuldigd wordt van moord op senator Robert Kennedy, heeft zich er akkoord mee verklaard, dat Russell Parsons, een advocaat uit Los Angeles, zich met zijn verdediging belast. De 70-jarige Parsons heeft onder anderen de beruchte Ameri kaanse misdadiger Mickey Cohen verde digd. Sirhan komt op 28 juni in Los Angeles voor. Agenten van de Amerikaanse Fede rale Recherche (FBI) en Mexicaanse po litiemannen hebben in de Mexicaanse grensstad Ciudad Juarez de 17-jarige Cu- riel Gonzalez verhoord in verband met de moord op senator Robert Kennedy. Curiel Gonzalez zei dat hij op de hoogte was van een samenzwering om Kennedy te vermoorden. Bailey-bruggen. Militairen zijn begonnen de bekende Bailey-bruggen bij Antwer pen, op de uitvalsweg naar Brussel, af te breken. Die bruggen werden in 1958 gebouwd met het oog op de verkeers drukte, die ter gelegenheid van de Brus selse Expo werd verwacht. accommodeerde gymnastieklokalen bij de scholenbouw een volkomen verwaarloosd object is geweest, tot onderwijskringen en overheid eindelijk gingen beseffen dat sport op scholen essentieel van belang was voor de onderwijsresultaten, zo is ook de totstandkoming van zwembaden vertraagd door een gebrek aan besef voor de grote betekenis van deze instituten bij de vorming van de jeugd, de vrijetijdsbe steding, de lichamelijke conditie en de veiligheid. Een chronisch gebrek aan geld is uiteraard een van de belangrijkste hin dernissen geweest, maar er is toch op het gebied van de sportaccommodatie veel overheidsgeld gebruikt voor heel wat minder belangrijke objecten. Vooral het feit dat van een zwembad ontzaglijk veel meer mensen profiteren dan van bijvoor beeld een voetbal- of honkbalstadion, is blijkbaar niet in aanmerking genomen. Dat „profiteren" moet namelijk worden geïnterpreteerd als de mogelijkheid zelf sport te bedrijven en er lichamelijk beter van te worden, wat zeker niet geldt voor een passief naar wedstrijden zitten kijken die door een gering aantal mensen worden gespeeld. Dat er bovendien nog een veiligheids factor in het geding is, die van grote in vloed is op het aantal dodelijke onge lukken, maakt de eis tot voldoende zwemgelegenheid en instructie-mogelijk heid heel wat urgenter dan elke andere behoefte aan sportruimte. Doch precies omgekeerd evenredig aan deze eis is de achterstand op het gebied van zwemac- commodatie groter dan van welke ande re sport ook, en uitgerekend het grootst in de provincie waar de bevolkings-op eenhoping en de wateronveiligheid de si tuatie extra urgent maken. Zal men er eindelijk eens iets aan doen WASHINGTON (Reuter) Dui zenden negers en blanken, die „een baan en eten" eisten, zijn gisteren in optocht van het monument voor Washington naar het gedenkteken voor Lincoln in Washington getrok ken. De ruim anderhalve kilometer lange tocht was het hoogtepunt van de door wijlen Martin Luther King ontworpen campagne voor de armen die zes weken heeft geduurd. De mars heeft een ordelijk verloop ge had, er hebben zich geen incidenten voor gedaan. De autoriteiten waren echter op alles voorbereid. Zo deden er in Washing ton ruim vierduizend man van de politie en de nationale garde dienst en waren le gereenheden in kampen rond de stad in staat van alarm gebracht. De regerings gebouwen werden streng bewaakt. Be de demonstranten waren natuurlijk armen, maar ook een sterke afdeling van de bond van arbeiders in de auto-industrie, rabbijnen en geestelijken van diverse christelijke kerken. De betogers droegen borden waarop onder meer stond: „Maak Aankomst van de muïldierenkara- vaan op een verzamelpunt in Wash ington over de Potomacrivier, dicht bij het Lincolnmonument. -!<v~a v ■V- s v.' een einde aan de honger in Amerika" en „Ik heb een droom één Amerika", woorden van de vermoorde negerleider Martin Luther King. Eén van de leiders van de mars was de 27-jarige David Rusk, een zoon van de Amerikaanse minister van Buitenland se Zaken. De deelnemers aan de mars in een drukkende hitte gehouden die al vroeg naar het monument voor Washington wa ren gekomen, zijn daar onthaald op een voorstelling waaraan topmensen uit de amusementswereld, zoals filmster Marlon Brando en de zangeres Eartha Kitt, mee werkten. Volgens de organisatoren hebben vier honderdduizend mensen aan de mars deel genomen, een getal dat toch ver beneden de schattingen blijft van enkele leiders van de campagne, die op een miljoen mensen hadden gerekend. Dr. Abernathy, de opvolger van Martin Luther King, zei in een toespraak tot de betogers dat de mensen die in de geïmpro viseerde „Verrijzenisstad" wonen, in Washington zullen blijven ondanks het bevel van de autoriteiten om het kamp in het weekeinde te ontruimen. PARIJS (AFP) De arbeiders van de grootste Franse autofabriek Renault hebben gisteren opnieuw het werk neer gelegd. De staking is afgekondigd door het communistisch-georiënteerde vakverbond C.G.T. en het christelijk-geïnspireerde C. F. D. T., volgens wie de directie van de fabriek weigert contracten te ver nieuwen van arbeiders „die tijdens de gebeurtenissen van de laatste tijd opge vallen zijn door hun houding". Ondanks deze nieuwe staking bij Re nault, waar het werk nog maar net was hervat, tekende zich gisteren in de Fran se automobielindustrie een zekere ont spanning af. In de Berliet-fabrieken te Lyon is men weer aan het werk gegaan Vandaag zou het personeel van Peugeot over werkhervatting worden geraad pleegd. De staking bij de scheepswerven in Nantes is geëindigd. Ook de havenar beiders in Marseille zijn weer aan het werk gegaan. Er wordt echter onder andere in de elektronische industrie nog op grote schaal gestaakt. In het gebied van Lyon hervatten woensdag 13.000 mensen het werk, maar achttien fabrie ken, waar in totaal bijna 17.000 man werken, lagen nog stil. In de toestand bij de Franse radio en televisie is nog geen verandering ge komen. Er wordt al 32 dagen gestaakt en het einde lijkt nog niet in zicht. ADVERTENTIE w (Van onze correspondent) PARIJS. Nu de studenten hun ak- ties hebben moeten staken heeft de „cul turele revolutie" een nieuwe voedingsbo dem in verschillende Parijse lycea ge vonden. Begin van de week hadden stakende leerlingen in verschillende scholen bij de deuren postgevat om hun mede-scholieren de entree te beletten. Op sommige mid delbare scholen werden de lessen door meetings vervangen, waarbij alle klassen vertegenwoordigers aanwezen, die tot taak kregen de rapportcijfers aan een nader onderzoek te onderwerpen. Duizenden strooibiljetten, die door een revolutionaire aktiegroep waren uitgege ven, werden onder de leerlingen gedistri bueerd. In de hoop nog tijdig een nieuwe revo lutionaire beweging in de middelbare scholen de pas af te snijden heeft de mi nister van onderwijs de leerlingen d er vier grootste Parijse lycea met vervroeg de vakantie gestuurd. Trots de weigering van het professoren-syndikaat als exami natoren op te treden liet de minister tevens weten dat de eindexamens van vandaag doorgang zullen vinden. WARSCHAU (Reuter). Het Ameri kaanse paviljoen op de internationale jaar beurs in de Poolse stad Poznan wordt ge sloten, omdat ondanks protesten bij de jaarbeursautoriteiten Noord-Korea blijft /oortgaan met anti-Amerikaanse propagan da in een aangrenzend paviljoen. De pro paganda betrof het gebeuren met het Amerikaanse afluisterschip „Pueblo" dat al sinds enige maanden door Noord-Ko rea wordt vastgehouden. BONN. De Westduitse minister van Buitenlandse Zaken, Willy Brandt, heeft in een persconferentie weinig opheldering gegeven over zijn onverwachte bezoek aan de DDR. Hij heeft daar, zoals is ge meld, dinsdagavond de Russische ambas sadeur in de DDR, Abrassimov ontmoet, Brandt verklaarde evenwel dat er van een nieuwe crisis rond West-Berlijn geen sprake zal zijn. Hij heeft acht uur met Abrassimov over een hele reeks van poli tieke problemen gesproken, en natuurlijk ook over de passen- en visaregeling. Brandt verklaarde dat hij de kans niet had willen laten voorbijgaan om zijn „be langrijke partner" van het standpunt van de Bondsrepubliek op de hoogte te stel len. Uit het gesprek is gebleken, aldus verklaarde Brandt, dat de Sovjet-Unie zijn mede-verantwoordelijkheid voor het RIO DE JANEIRO (AP). De politie heeft in de Braziliaanse hoofdstad Rio de Janeiro gebruik gemaakt van gummiknup pels en traangas om een studentenbetoging in het centrum van de stad uiteen te j„- gen. Er werden geen areestaties verricht en niemand werd gewond. De betogers eisten meer geld voor de universiteiten. NEW YORK (AFP/Reuter). Met tien stemmen voor, geen tegen en vijf onthou dingen heeft de Veiligheidsraad besloten dat hij direct tussenbeide zal komen bij een kernaanval of dreigement hiermee op een land dat geen kernwapens bezit en dat het verdrag tegen de verspreiding van kernwapens heeft getekend. Frankrijk, Algerië, Brazilië, India en Pakistan onthielden zich van stemming. Deze landen zijn van mening dat het ver drag niet ver genoeg gaat en dat de waar borgen niet afdoende zijn. De desbetref fende resolutie, die nu door de Veilig heidsraad is aangenomen, is ingediend door de VS, de Sovjet-Unie en Groot-Brit- TEL AVIV (AFP). Het Israëlische persbureau „Itim" meldt dat een eenheid van het Jordaanse leger, die zich verzette tegen het bewind van koning Hoessein, dinsdagnacht getracht heeft dit bewind omver te werpen. Het persbureau had dit vernomen van mensen die op de westelijke Jordaanoever wonen en die uit Amman zijn terugge keerd. De eenheid, die dinsdag om mid dernacht op weg was naar het Jordaanse ministerie van Defensie en het radiosta tion van Amman, was aangehouden door Iraakse eenheden die in Jordanië zijn ge legerd. De poging tot de staatsgreep is mislukt, aldus Itim. tannië en bevat de garantie van deze lan den, dat zij „onmiddellijk hulp zullen verlenen aan elk land, dat geen kernwa pens bezit en dat met kernwapens wordt aangevallen of hiermee wordt bedreigd. De resolutie bevestigt ook het recht op wettige zelfverdediging. Het verdrag te gen de verspreiding van kernwapens, dat een week geleden door de algemene ver gadering der VN is goedgekeurd, wordt van kracht als de VS, de Sovjet-Unie en nog veertig landen het hebben getekend en geratificeerd. ADV f." IK Beter met Grasboter (Van onze correspondent) BONN De Westduitse minister van Landbouw, Hermann Höcherl, heeft een verregaand saneringsplan voor de roerige agrariërs opgesteld, dat de boeren nog woedender zal ma ken. De landbouw in de Bondsrepu bliek behoort tot de achterlijkste in West-Europa. Ze wordt in het leven gehouden door staatssubsidies, die de boeren door middel van bedreigingen de regering steeds weer weten af te persen. Tot de opvallendste maatregelen die minister Höcherl wil nemen behoort een rigoreuze stopzetting van de subsidies voor de kleinste boeren. Bovendien zullen gebieden worden aangewezen, waarin voortaan geen landbouw meer zal mogen worden beoefend. De maatregel, die over een termijn van vier jaar zal moeten worden verdeeld, moet tot resultaat hebben dat van de nu ongeveer 1,9 miljoen Duitsers, die op de een of andere manier in de landbouw werkzaam zijn, er minstens een half mil joen" zullen worden gepensioneerd (als zij 65 jaar oud zijn) of omgeschoold voor andere beroepen. Experts hadden al lang geleden bere kend (maar hun berekening nooit luidop durven uitspreken), dat iedere tweede of derde boer in de toekomst dient te ver dwijnen. In het plan van Höcherl worden geen gebieden die voor de landbouw moeten worden gesloten, met name ge noemd. Insiders denken echter aan een gebied als Hunsrück waar volgens recen te onderzoekingen van de honderdvijftig duizend boeren er maar zeven- of acht duizend bedrijven hebben, waarop een menswaardig inkomen te verdienen valt. Minister Höcherl had zijn plan woensdag in het kabinet ter sprake willen brengen. Minister van Economische Zaken Schiller zond daarop kanselier Kiesinger een tele gram, waarin hij erop wees dat naar zijn mening een „voor de toekomst van de Bondsrepubliek en Europa zo beslissende nieuwe structuur-politiek" zonder afspra ken met de andere ministers tot misluk ken is gedoemd. Ook minister van Financiën Strauss wil zich met het plan van Höcherl be moeien. Voor Höcherl betekent het plan een vrijwillig gekozen politieke zelf moord. De moeilijkheden die hij ermee in het leven roept zijn onvoorstelbaar Het tragische daarbij is dat geen expert met gezond verstand het plan niet van harte toejuicht. De boeren appelleren ech ter aan de romantische trek in de Duit sers. Bovendien dreigen ze minder romantisch hun stemmen op de neo fascistische NPD uit te brengen, wanneer ze hun zin niet krijgen. Bij de recente landdagverkiezingen heb ben zij dat al gedaan. En dar ging het bovendien nog om aanzienlijk minder in grijpende problemen. De coalitieregering zal beslist niet over het hoofd zien dat volgend jaar de bondsdagverkiezingen plaatsvinden. De regeringswoordvoerder verklaarde gisteren dat de regering inziet hoe dringend een oplossing van het land bouwprobleem nodig is. Ze wil het Höcherl-plan echter niet „geïsoleerd" be handelen. verkeer van en naar West-Berlijn niet wil accepteren. Minister Brandt zal het komende week einde in Reykjavik op IJsland met zijn drie ambtgenoten van de Verenigde Staten, Groot-Brittannië en Frankrijk over de te nemen maatregelen in het Ber- lijn-conflict overleg plegen. De ministers zijn in Reykjavik bijeen ter gelegenheid van de daar te houden NAVO-conferentie. Vandaag zullen Kiesinger en Brandt in de Bondsdag verklaringen over de Ber- lijnse kwestie afleggen. Deze verklaringen vormen een onderdeel van een debat over de buitenlandse politiek van de bondsre gering. Het zal door de recente Oostduitse maatregelen zo goed als geheel aan Ber lijn gewijd zijn. De geruchten nemen toe dat de Duit se regering inderdaad een tegenmaatre gel ziet in het niet-ondertekenen van het non-proliferatie-verdrag. Zo wordt ver moed dat de regeringsvertegenwoordiger het document wel zal ondertekenen, maar dat het verdrag niet aan de bondsdag ter goedkeuring zal worden voorgelegd, voor er naar Duitse opvattingen verbe tering in de situatie met betrekking tot de toegangswegen van en naar Berlijn is ingetreden. BOSTON (Reuter). Op een conferen tie van Amerikaanse en Canadese rabbij nen is de beschuldiging geuit, dat de V.S. de oorlog in Vietnam niet hebben vermin derd, maar slechts andere doelwitten voor bomaanvallen hebben uitgekozen. De conferentie heeft aangedrongen op onmiddellijke stopzetting van de bom aanvallen op Noord-Vietnam. De afgevaardigden naar de conferentie, die duizend joodse geestelijken vertegen woordigen, menen voorts, dat slechts een bombardementspauze en erkenning van het „nationale bevrijdingsfront" in Zuid- Vietnam tot „doeltreffende vredesbespre kingen in Parijs" kunnen leiden. De Amerikaanse regering wordt ook uitdrukking komt in het oneveredig groot verzocht, „de ongelijkheid in het huidige wervingsstelsel voor het leger, die tot uitdrukking komt in het onevenredig grot aantal gesneuvelden en gewonden bij ras sen-minderheden de onontwikkelden en ed groep der lage inkomens", te corrige ren. Elbetunnel. In Hamburg is de eerste paal geslagen voor de bouw van een tunnel onder de Elbe, die 3,2 kilometer lang gaat worden en daarmee op de Kan- montunnel in Japan na de langste ter wereld zal zijn. Ontploffing. Bij een ontploffing in een chemische fabriek in Kostinbrod bij de Bulgaarse hoofdstad Sofia zijn tien men sen omgekomen en 22 gewond. Kernproef. De Amerikaanse commissie voor kernenergie heeft bekendgemaakt dat gisteren in de Sovjet-Unie kennelijk een ondergrondse kernproef is verricht.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 3