Gestelde vertrouwen is door Mobil Oil beschaamd Stations- en Parkweg krijgen een geheel ander aanzien Nieuw gemeentewapen voor Bloemendaal Veiser raad over beroepschrift Provinciale weg bij Aalsmeer wordt gedeeltelijk verbreed A;1X O1 i'K-v( IN DE IJMOND m zaanlandsche W aakzaamheid thans geboden ..i'&S.-- Door verbreding Noordzeekanaal Snelle onteigening van gronden in Haarlemmermeer HERZIENING MOET NOG WORDEN GOEDGEKEURD Oude wapen voldeed niet aan ïeraldische eisen IJmuiden Beverwijk Heemskerk bankstel bergmeubel? eethoek 1 salontafel DONDERDAG 20 JUNI 1968 advertentie v I I tf) v City-theater Stadsschouwburg Kennemer-theater Luxor-theater Marquette-theater 4.50 schoenhandel IJMUIDEN (Van een onzer verslaggevers) VELSEN De gemeenteraad heeft woensdagavond tijdens de gehouden openbare raadsvergadering onder voor zitterschap van burgemeester mr. J. Ch. Biihrmann onomwonden te kennen ge geven, dat de grootste waakzaamheid ge boden is ten aanzien van de wijze waar op de voorschriften worden nageleefd bij Mobil Oil. Enkele raadsleden hebben daarbij nadrukkelijk gesteld, dat Mobil Oil het in haar gestelde vertrouwen da nig heeft beschaamd tijdens de recente ontsnapping van olie bij het proefdraai en en bij de toen tentoon gespreide hou ding van dit bedrijf. Kritiek werd ook ge leverd op het gemeentebestuur van Am sterdam, dat verweten wordt te weinig overleg te hebben gepleegd met de an dere gemeenten. Aanleiding tot dit alles vormde het be sluit van B. en W. van Amsterdam om een vergunning ingevolge de hinderwet te verlenen aan Mobil Oil. Het college van burgemeester en wethouders van Velsen is van mening, dat de voorwaar den welke bij deze vergunning zijn ge steld, niet voldoende zijn om de schade en de hinder te voorkomen, welke de raffi naderij met zich kan brengen. Zij hebben tegen het besluit van B. en W. van Am sterdam een beroep ingesteld bij de Kroon en vroegen de gemeenteraad dit te bekrachtigen. De heer Th. C. Witte (KVP) merkte op, dat zijn fractie zich niet competent acht een uitspraak te doen inzake het al dan niet voldoende zijn van de voorwaarden. Zij weet wel, dat de grootst mogelijke waakzaamheid geboden is, getuige het re cente ontsnappen van olie tijdens het proefdraaien en de houding van Mo bil Oil, direkt daarna. Eerst ontkennen, daarna erkennen, spreker noemde het een slechte beurt voor Mobil Oil, welke het zo noodzakelijke vertrouwen niet ten goede is gekomen. De heer C. Hoek (PSP) memoreerde de vage termen in het convenent en de voor waarden. Uiteraard kan men onmogelijk alle dingen stringent beschrijven, doch daarom is er juist vertrouwen nodig. Dit is onlangs beschaamd, toen Mobil Oil eerst ontkende iets te maken te hebben met de luchtvervuiling in de Zaanstreek en daarna toen alles zich tegen dit bedrijf keerde, toch moest erkennen de schuldige te zijn. Men heeft nu te maken met de bestaan de hinderwet. Spreker noemde dit „de wet van gisteren, welke de situatie van morgen moet regelen en dat kan die wet niet.'". De gemeente Amsterdam heeft deze zaak zeer kleinsteeds afgehandeld door eerst enig overleg te plegen, maar daarna geheel alleen te beslissen. Dit heeft bepaald afbreuk gedaan aan de voorgestelde grootsheid van opvattingen De heer N. Zuurbier (Radicaal) ge waagde van een gerucht over de uitbrei ding van Mobil Oil, dan wel de vestiging van een tweede bedrijf. Aanvankelijk is gesteld, dat de vestiging van Mobil Oil op deze plaats verband hield met de bevor dering van het leef- en woonklimaat in deze streek. Aan dat laatste heeft het wel ontbroken. Mobil Oil ontkent en bekent direkt na elkaar de ontsnapping van olie; de mensen in de Zaan zijn onwel gewor den; spreker heeft zelf gezien, dat boven de vlam van Mobil Oil een zware rook en smook heeft gehangen. Het zijn alle din gen, die tot nadenken stemmen. De heer Zuurbier informeerde naar aanleiding van dit alles naar de samenwerking met om liggende gemeenten. Amsterdam heeft nu pas de hinderwetvergunning verleend. Spreker vond dat jammer, evenals hij het jammer vond, dat het gemeentebestuur van Amsterdam nauwelijks of onvoldoen de overleg heeft gepleeegd met de andere belanghebbende gemeenten. Hij vroeg zich telkens af, waarom geen bepalingen zijn opgenomen voor eventuele calamitei ten. „Een belangwekkende en indringende zaak" zo noemde drs. W. Roessingh (P.v.d.A.) deze aangelegenheid. Hij infor meerde waarom bepaalde normen thans in de hinderwet lager zijn gesteld, dan aanvankelijk het geval is geweest. Wethouder C. Ockeloen wilde de hin derwet niet geheel en al afkeuren. Niet temin was ook hij van oordeel, dat deze wet in zijn technische opzet geheel ver ouderd is. De heer Ockeloen onderkende, dat de grootst mogelijke waakzaamheid geboden is. B. en W. bezinnen zich over de vraag of er nog meer voorwaarden ge steld moeten worden. De wethouder vervolgde „Vertrou wen is iets, dat moet groeien. Het feit, dat Mobil Oil zich in deze streek heeft ge vestigd, betekent nog niet, dat zij het ver trouwen heeft van het college, evenmin dat zij dit vertrouwen niet heeft". „Vast staat echter wel, dat Mobil Oil het pu blieke belang in deze streek heeft onder schat' zo betoogde de wethouder, die vervolgde met op te merken, dat Amster dam moet leren met anderen samen te werken. Voor wat betreft het verlenen van een hinderwetvergunning verklaarde hij, dat het onmogelijk is een industriële installatie pas te laten draalen, wanneer de hinderwetvergunning er is. Ten aan zien van de samenwerking met andere gemeenten deelde de heer Ockeloen de raad mede, dat deze heeft plaats gehad, doch dat er verscheidene gemeenten zijn, die geen ambtenaar voor hinderwetzaken bezitten. Stellig had Amsterdam de ge meente Velsen kunnen inlichten over een en ander. Helaas heeft dit niet plaats ge had. Tot slot betoogde de wethouder, dat deze bekrachtiging van het beroep door de raad gevraagd, is, omdat het college niet het risico wil lopen, dat het beroep op formele gronden wordt afgewezen. Eenstemmig heeft de gemeenteraad vervolgens het beroepschrift bekrachtigd. Woninginrichting MEUBEL* Maktplein 29 - IJmuiden - Telefoon 10541 y'iy'ri mÊïmsi m - ÉÉi &ll|l i (Van een onzer verslaggevers) VELSEN De gemeenteraad heeft woensdagavond 'n krediet groot f 1.558.000 beschikbaar gesteld voor het herprofileren van de Stationsweg en de Parkweg. Beide wegen vormen de voornaamste toegangs wegen tot IJmuiden en door lokaal zowel als interlokaal verkeer wordt er een druk gebruik van gemaakt. Het herprofileren heeft nog niet kunnen plaats hebben in verband met het voornemen van Rijks waterstaat om tot verbreding van het Noordzeekanaal over te gaan, als gevolg waarvan de Stationsweg over een groot gedeelte moet worden verlegd. In de kos ten van wegverlegging zal 't rijk 434.600 bijdragen. B. en W. achten thans het moment aan gebroken tot het herprofileren van de Sta tionsweg en de Parkweg. Er komen thans twee geasfalteerde rijbanen van elk twee rijstroken met een tussenberm van wisse lende breedte en vrijliggende rijwiel- en voetpaden, vanaf het Pontplein tot en met de Parkweg. Ook aan de noordzijde van de weg is langs de nieuwe kanaaloever een voetpad geprojecteerd. Na de verdub beling van deze weg zal de J. Kostelijklaan niet meer uitkomen op de Stationsweg. De heren G. Hoorn (CPN), J. C. Zuurbier (Radicaal), ir. P. van Rjjn (Prot.-Chr.) en K. H. Marks (P.v.d.A.) informeerden alle naar het tijdstip van beginnen. De heer Marks vroeg daarbij tegelijkertijd naar de afbraak van de woningen ter plaatse. Wethouder C. Ockeloen achtte het uit gesloten, dat nog van de zomer met het werk een begin gemaakt zal worden. Bij Rijkswaterstaat bestaat echter het plan (Van onze streekredactie) HAARLEMMERMEER. Een verdub beling van de bestaande provinciale weg over een lengte van drie kilometer ter hoogte van de kruising provinciale weg- rijksweg 4. Het bouwen van een tweede beweegbare brug over de Ringvaart in Aalsmeer. Dit zijn de verbeteringen, die het provinciaal bestuur binnen afzienbare tijd zal aanbrengen om de chaotische situaties, die zo nu en dan ontstaan op de weg Heemstede-Uithoorn, het hoofd te kunnen bieden. Het te verbreden weggedeelte is niet opgenomen in het provinciale wegenplan en evenmin zal het deel uitmaken van het ontworpen tracé voor een nieuwe provin ciale weg Heemstede-Hoofddorp-Uithoorn- Het provinciaal bestuur heeft besloten Je verbetering aan te brengen, omdat de aanleg van een nieuwe weg nog jaren op zich kan laten wachten. De provincie heeft onlangs protest aangetekend tegen het feit, dat de nieuw aan te leggen pro vinciale weg niet voorkomt op het Rijks wegenplan, maar dat de aanleg ervan als een zaak van de provincie wordt be schouwd. Het te verbreden weggedeelte zal be staan uit twee rijstroken met elk twee rijbanen, gescheiden door een midden berm. De nieuwe baan krijgt een breedte van 7.70 meter. Op verschillende plaat sen zullen langs het nieuwe gedeelte par keerhavens worden aangebracht. Voor de verbetering van de verkeers situatie zal door de provincie een versnel de onteigeningsprocedure wórden toege past. In Haarlemmermeer betekent dit een aantal van 75 en in Aalsmeer 5 ont eigeningen van landbouwgrond, terwijl 5 woningen in de gemeente Haarlemmer meer zullen moeten worden gesloopt. De kosten voor de verbreding worden door de provincie verantwoord geacht, al komt het weggedeelte niet voor in de plannen van de nieuw aan te leggen pro vinciale weg. Het grote voordeel is na melijk, dat in korte tijd een aantal ver keersmoeilijkheden op het beruchte tracé kunnen worden opgelost. om omstreeks het einde van het jaar te beginnen met de afbraak van de woningen aan de noordzijde van de Stationsweg. B. en W. streven er nu naar, in samenwerking daarmee de Stationsweg te veranderen, daar anders de bijdrage van het rijk op geofferd moet worden aan tijdelijke voor zieningen. De woningen zijn door Rijkswaterstaat aangekocht, de eigenaars ervan hebben deels elders in de gemeente een andere woning gekocht. Wethouder J. van Leeu- De Stationsvieg gezien vanaf het westen. Nog dit jaar hoopt men een begin te kunnen maken met de ver anderingen, welke het aanzien van deze weg totaal zidlen wijzigen. wen voegde hier aan toe. dat er echter ook mensen wonen, die een woning hebben gehuurd. Voor de huisvesting van hen zal de gemeente moeten zorgen. s*~ï-. i *-' g: f* (Van een onzer verslaggevers) BLOEMENDAAL. Bloemendaal krijgt een vernieuwd gemeentewapen, indien de koningin het verzoek tot herziening van het wapen goedkeurt en indien de raad het voorstel van B. en W. goedkeurt om dit verzoek tot herziening aan de koningin te doen. In afwachting van beide goed- films IJMUIDEN. De filmliefhebbers in Velsen hebben deze week de keuze uit „Sluikhandel in meisjes" „Bonnie Cly de", „De 40 gestolen geweren", als re prise „Wereld der zotheid" en „Blauw bloed en harde vuisten." In het City-theater begint het program ma donderdagavond met „Sluikhandel in meisjes" met de aan bioscoopbezoekers zo vertrouwde situatie van het onschuldi ge meisje uit de provincie, dat op in spraak van een ogenschijnlijk trouwlusti ge vriend meegaat naar Parijs en daar verzeild raakt in obscure kringen van luxe en vermaak. Zij valt in handen van een bende die meisjes exploiteert en deze onder meer inzet op een luxe jacht. In een film kan een bende dat allemaal niet ongestraft doen en voor de leider van de bende heeft de scenarioschrijver een aardige straf bedacht. Hij wordt door één van de meisjes die hij in een var kensstal mishandelt met een mestvork gedood. Een zwijnenstal zogezegd. Van vrijdag tot en met woensdag: „Bonny Clyde", komisch, gruwelijk, opwindend, romantisch maar ook tragisch. Een film, waarover zoveel is geschreven en gepraat, dat men deze daarom alleen al gezien moet hebben. En wat men er ook allemaal over te zeggen heeft, het is gewoon een bijzonder knap gemaakte film, die een complete rage ontketende Zondagmiddag: „De 40 gestolen gewe ren" met in de hoofdrol Audie Murphy. De Apachen zijn op het oorlogspad. Een zwakke afdeling USA-ruiterij verschanst zich in fort Apache Wells. Daarheen wor den ook de boeren uit de omtrek gehaald Kapitein Voburn haalt de familie Malo- ne, want Ellen Malone is zijn verloof de. De Apachen zitten hen op de hielen en doden vader Malone. Zijn zoons Doug en Mike nemen dienst bij de ruiterij om hun vader te wreken en dat wordt dan een heel spannend gebeuren. In de Stadsschouwburg in IJmuiden draait van vrijdag tot en met zondag „Blauw bloed en harde vuisten", een Franse gangsterfilm van de hand van Maurice Cloche, die een bankroof, strijd tussen elkaar beconcurrerende bendes in Parijs, handel in verdovende middelen en de onontbeerlijke stripteasetent door el kaar mengelmoest. Voor de zondagmiddag wordt „De we reld der zotheid" geprolongeerd, met in de hoofdrol de komiek uit de dertiger jaren Harold Lloyd. In het Kennemer Theater draait van donderdag tot en met zaterdag 's avonds en ook zondagmiddag om half vijf „De bloedige wraak van Ringo" met in de hoofdrollen Montgomery Wood en Fer nando Sancho. Na afloop van de burgeroorlog keert kapitein Montgomery Brown bijge naamd Ringo terug naar zijn woon plaats Mimbres, een klein stadje bij de Mexicaanse grens. Hier ontdekt hij dat de gewetenloze familie Fuentes van de oorlog gebruik heeft gemaakt om in de Mimbres haar macht te vestigen en zich ten koste van de bevolking te verrijken door een voortdurende terreur uit te oefe nen. Bovendien ontdekt Montgomery, dat zijn mooie vrouw Hally in de veronder stelling verkeert, dat hij gesneuveld is en zich verloofd heeft met Paco Fuentes. Door zijn baard te laten staan en zich in lompen te kleden, zorgt Montgomery er voor, dat niemand hem herkent. Zo begint hij een eenmansactie. Van zondag tot en met woensdag „Das Madchen mit dem sexten Sinn". Debby, een avontuurlijke Zweedse met als hob by nudisme, gaat haar vakantie doorbren gen bij een oom, schrijver van detective romans, die een huis heeft aan de Itali aanse Rivièra. Bij aankomst verneemt ze dat haar oom vrij plotseling is vertrok ken naar New York. Door een aantal vreemde gebeurtenissen vermoedt Debby echter dat er van moord sprake is en zij besluit op onderzoek uit te gaan. Zaterdagnacht „De zwarte dood". De plotselinge geheimzinnige dood van zijn broer is voor Harry Spalding aanleiding om met zijn vrouw Valerie het kleine dorp te bezoeken in Cornwall, waar dit gebeurde. Bij hun aankomst merken zij dat de dorpelingen hem met een bijgelo vige angst uit de weg gaan en zij raken alleen in gesprek met de barkeeper Tom Bailey, die zijn ongerustheid tracht te ver bergen over het voornemen van de Spal- dings om in de villa van hun overleden broer te gaan wonen. Een nieuw, geheim zinnig sterfgeval in het dorp doet Tom en Harry toch aan opzet denken en zij besluiten de lichamen op te graven. Zij ontdekken bij de keel bijtwonden ver oorzaakt door een slang. Zondagmiddag om half drie wordt in dit theater dan nog de film „De wraak van Pancho Villa" (voor boven de acht tien) vertoond, die zich in 1910 afspeelt bij de Mexicaans - Amerikaanse grens, waar de opstandelingen-generaal Pancho Villa achtervolgd wordt door de Colorados de Mexicaanse regeringstroepen, en de Amerikanen. Niet van die frisse jongens In Cairo, in de schaduw van de eeuwen oude sfinx, vallen grote bedragen te ver dienen voor onscrupuleuze gangsters ,Een miljoen voor zeven moorden' (van donder dag tot en met zaterdag in het Luxor- theater). Verdovende middelen, atoomge heimen en een aantal moorden in East mancolor verwerkt. Als tegenhanger van zondag tot en met woensdag: „Vera van de rosse buurt" met als Duitse titel „In Frankfurt sind die Nachte heiss". De moorden, in een recent verleden, op de in luxe levende publieke vrouwen Rosemarie Nitribit en Helga Ma tura bleven onopgelost. De door Rolf 01 sen geregisseerde film heeft een dergelijke misdaad in het zwoele nachtleven van Frankfurt tot onderwerp. ,Mini, Mini! Hip, Hip!" met Cliff Richard en The Shadows die optreden in een verfilming naar een verhaal van George H. Brown, dat zich afspeelt aan de Spaanse kust. In het Marquette-theater deze week de onverwoestbare „The sound of music" met Julie Andrews. Zij speelt in de film de rol van een jonge novice, die door haar overste een tijdje het klooster wordt uit gestuurd om in het gezin van weduwnaar Trapp (zeven kinderen) te gaan helpen. De muziek uit deze film van Richard Rod- gers op tekst van Oscar Hammerstein is bijzonder populair geworden. Het verhaal is vertederend en het geheel is goed voor gezellig vakantievertier. Zondagmiddag om kwart over twee: .,Tarzan de geweldige" en om vier uur „De gendarme van St. Tropez". keuringen is reeds een tekening van het nieuwe wapen gemaakt, omdat bij een verzoek tot herziening aan de koningin een tekening van het verlangde wapen over legd dient te worden. Het wapen zal van het oude verschillen wat de kleur betreft, terwijl ook de bij gemeentewapens gebrui kelijke kroon van drie bladeren en twee paarlen wordt toegevoegd. In 1816 werd de gemeente Bloemendaal door de Hoge Raad van Adel bevestigd in het wapen dat de gemeente thans nog voert: een schild van lazuur, beladen met dne meerbladeren, dat ter rechter boven zijde van keel, ter linker bovenzijde van synople en het onderste van zilver. Het gemeentewapen bleek echter niet te voldoen aan de heraldische eis dat in een wapenschild nooit kleur op kleur, noch metaal op metaal mag voorkomen. Daar om werd dit jaar aan de Hoge Raad van Adel voorgesteld het wapen te herzien, waarbij door de gemeente de suggestie werd gedaan het nieuwe gemeentewapen af te leiden van het familiewapen van het geslacht „Tetrode". Hoewel de oorsprong van het wapen van Bloemendaal namelijk niet bekendis werd voorheen aangenomen dat het wapen zou zijn afgeleid van het wapen van het ge slacht „Tetrode". In zijn nieuwe vorm is het wapen thans nog sterker aan dat van het geslacht Tetrode aangepast, door een schild van zilver beladen met drie dokke- bladeren van sabel. De hoge raad deelde mee zich te kunnen verenigen met een wijziging van het wa pen in de zin zoals werd voorgesteld. Te vens deelde de raad mee dat de term meerbladeren" heraldisch juister werd geacht dan de in 1816 gebezigde term dokkebladeren". ADVERTENTIE Wat ons betreft be hoeft uw vakantie niet duur te zijn Wij brengen een enorme sortering vakantie-schoenen Linnen herenschoenen Mooie sandalettes, geheel gevoerd, in veel kleuren Corduroy herenschoenen OSfJ-t'. Kennemerlaan 63 Telefoon 14781

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 4