UITGAAN IN HAARLEM» POLLE, PELLI EN PINGO Puzzel van de week ngestipt PANDA EN DE HOBBELDONKER SCHURKERIJ Kamerleden naar Indonesië en Polen 17 VRIJDAG 21 JUNI 196 8 Ons vervolgverhaal Feuilleton door Kees Stip Y J O H K S nee knaap, we- wie Je ook Beur, je zon er WALDORF 31) „En uw naam is Grauer?" „Precies." Hij ging zitten. „H. Grauer": zo was het werk gesigneerd. Niet Ha milton; slechts een H. Hij keek haar aan. Ze glimlachte niet. „Wat betekent die H. dan?" „Niet Hamilton." Ze stond op. „Mijn naam is Waldorf". „Goedenavond, meneer Waldorf". Ze stond daar, gekleed in een oude, flodderige, met verf besmeurde broek en een veel te groot overhemd. Ze had donker, sluik, kort haar dat ge knipt was zoals een tienjarig jongetje het bij zichzelf gedaan zou hebben. Waldorf vond haar betoverend, het geen ze niet was. „Ga niet weg." Ze ging weg. Nu toch nog niet? Hij had iets verkeerd gedaan. Maar wat? Hij bemerkte dat hij haar door het vertrek volgde. „Wilt u meerijden?" vroeg hij. „Ik heb mijn os voor de deur staan." „Luister eens." Ze stonden nu bui ten. „Luister eens. als ik iets heb ge daan dat u van streek heeft ge maakt „Meneer Waldorf „Waldorf Appleton. Ik schilder." „Dat heb ik gehoord." Ze schrok en draaide zich om. Enfermizo stond haar te likken. „Dat is Enfermizo. Het is een vriendelijk dier." „Ik niet." Hij kon niet zien wat voor kleur ogen ze had; hij wist al leen dat ze groot waren en niet ver rukt keken. Ze knikte nors, draaide zich om en ging weg. Ze vormden een trio dat in gan- zepas het strand afliep: het meisje, Waldorf en Enfermizo. De nachthe mel was iets helderder geworden en de maan scheen net sterk genoeg om silhouetten van hen te maken. Ze zag er met haar wijde broek uit als het zusje van Charlie Chaplin. Maar ze liep als nou ja, de een of andere heidense godin van de jacht. Hij zei het haar. „U loopt als Diana." „Welke Diana?" „De godin." Hij voelde zich plotse ling een idioot. „Luister eens, meneer Waldorf". Ze zweeg, draaide zich om en keek hem aan. „De wereld is groot ge noeg. Doe ons allebei een plezier: ga ergens anders heen om te schilderen". „Ik schilder graag de zee," zei hij. „En toen ik uw werk zag dacht ik: Daar moet de zee erg mooi zijn." „De wereld is vol mooie plekjes. Ik ben hier gebleven omdat het hier verlaten is. Er komt hier niemand. Bederf het niet voor me." Ze liep weer verder. „Ik wilde u niet lastig vallen. Ik blijf wel uit de buurt." Ze bleef doorlopen. Toen hij haar weer had ingehaald zei hij: „Ik beloof dat ik u niet tot last zal zijn. Ik vind u de grootste schilderes ter wereld." Ze draalde zich snel om. Het kwam zo uit de grond van zijn hart; ze moest hem vanwege die woorden kwetsen. Met zachte stem: „Meneer Wal dorf, er staat mislukking op uw ge zicht te lezen. Alsof Rouault het had geschilderd. God weet in welk beroep u bent mislukt; dat van boekhouder vermoedelijk, of hebt u in verzeke ringen gedaan?" Hij was met stom heid geslagen. „Genade is een godde lijke eigenschap", zei ze tegen hem. „Heb medelijden met je schilders doek. Ontzie het, ontzie mij, ontzie ons allemaal." Hij kon het niet geloven. Wat had hij misdaan? Zijn ogen prikten. Hij wendde zich half af en toen vroeg hij het. „Wat heb ik misdaan?" Ze vertelde het hem. Ze was daar later boos over op zichzelf, heel boos, en ze begreep niet hoe ze het zich had kunnen laten ontvallen. „U wilt van mij houden," was wat ze zei. Ze keerde zich om en liep met ste vige passen weg. Het flauw verlichte strand af. Hij keek haar na. Een ogenblik later begon ze te hollen. „Ein Doppelschnapps, Heinz, bitte". „Het komt eraan." Heinz schonk zijn glas voor de vierde keer vol. „Slet", mompelde Waldorf. De bar was nu verlaten; hij en Heinz waren de enigen. Hij dacht aan Car- la. „Slet", zei hij weer. Er kwam een kleine, bleke man binnen. Zijn vochtige blonde haar was recht naar achteren gekamd. Hij had grote tanden en een wéinig ontwik kelde kin. „Ach, Siggi", riep Heinz, „je hebt een klant." De man kwam naderbij. „Herr Waldorf mag ik u voorstellen, Sigismund." „Slet", zei Waldorf tegen hen in het algemeen, diep in sombere gedach ten verzonken. Ze hielpen hem de deur uit en het hotel in. Het bleek dat Sigismund directeur, chef de reception, picollo en enige eigenaar van het Miramar- hotel was. Ze schreven hem in, ko zen een hoekkamer voor hem uit licht van twee kanten, uitzicht op de oceaan, geen volledig pension, tien colones per dag, minder bij verblijf van een week, maandtarief mogelijk en hielpen hem de rechte trap op. Het was een grote, luchtige kamer en in het donker kon je het vuil niet zien. De ramen waren enorm groot en in de horren van muggengaas za ten bijpassende gaten. Ze loodsten hem naar het bed en wensten hem welterusten. Hij viel neer als een uit geworpen anker. Hij was uitgeput. Volkomen. Maar ondanks dat, en zelfs al draaide de kamer hem niet meer voor de ogen, leek het uren te duren voor hij in slaap viel. Er was een bepaald beeld dat hij maar niet kwijt kon. Uit welke film was het? Hij wist het niet precies. Maar hoe dan ook, dit was het beeld: een lang en mager iemand, met een clownspak aan, snelde als een godin over het zachte, witte zand. Hannah Michelangelina Hemel, wat geven ze ons een namen Grau er lag te wachten tot de handen zou den verdwijnen. Het waren eigenlijk geen handen, deze koude vingers in haar ingewanden; hoewel ze, net als handen, konden slaan, grijpen of al leen maar zenuwachtige bewegingen maken. Op het ogenblik waren ze met het laatste bezig. Het maakte niet veel uit wat ze de den; want zolang ze er waren kon je niet slapen. Ze had, afzonderlijk of te gelijk, alle remedies geprobeerd rum, pillen, ontspannende oefeningen opdrukken van de grond. Alleen rum hielp. „Ik heb geen hulp nodig", zei ze en pakte haar horloge. Half vier. Maar hopen dat het ochtend werd. Hannah streek een lucifer aan en stak de kaars aan die naast haar bed stond. (Wordt vervolgd) TENTOONSTELLINGEN. Frans Halsmuseum (Groot Heiligland 62) Permanente tentoonstelling van werken uit de Haarlemse school van de 16de tot en met de 19de eeuw, waaronder Hals' meesterwerken. Dagelijks van 10- 17 uur. Bovendien in het Prentenkabi net: „Een keuze uit de collectie Van Looy". Vleeshal en Vishal (Grote Markt): „Wer ken in Textiel", expositie van wandtapij ten, appliquékleden en textielplastieken van 33 kunstenaars. Dagelijks 10-17 uur en zondags 13-17 uur. Tot en met 21 juli. Bisschoppelijk Museum (Jansstraat 19): Permanente expositie van oude religi euze kunst, schilderijen, middeleeuwse kunstnijverheid. Dagelijks, behalve op maandag, geopend van 10 tot 12.30 uur en van 13 tot 17 uur. Teylers Museum (Spaarne 16): Perma nente expositie van schilderijen, fossie len, mineralen en historische natuurkun dige instrumenten. Geopend op werk dagen, behalve maandag van 10 tot 17 uur. De eerste zondag van de maand van 13 tot 17 uur. Galerie-t (Bakenessergracht): Expositie van werk van Hey Hiraga, Yannis Gai- tis en Michel Macreau. Dagelijks 11-17 uur. Zondags 14-18 uur. Tot en met 7 juli. Galerie Drengel (Bakkumstraat): ,Woem- in", werk van Saul Belem, Kees van Berkel, Gerrit van Dijk, André Gouw, Remco van Gughten, Berend Pasman, Lou Schoutens, Karei Slingervoet en Fred van de Wal. Op werkdagen 20-22 uur en op donderdag, zaterdag en zon dag ook 13-17 uur. Tot 2 juli. De Ark (Nw. Heiligland): zomerexposi- tie. Dagelijks 10-20 uur. Linnaeushof (Bennebroek)Expositie van etsen, monotypes en schilderijen van Jan Campïens en Karin Campfens-Meer- man. Cruquiusmuseum (Cruquiusweg, Heem stede) Permanente expositie van histo rische stoommachines en grotè maquet te van de watersnoodramp van 1953. Maandag tot en met vrijdag van 9 tot 17 uur. Zaterdag van 9 tot 12 uur. Stadskweektuin (Kleverlaan)Gelegen heid tot gratis bezichtigen van de kas sen en bloemgewassen. Woensdag van 14 tot 17 uur en zaterdags en zondags van 10 tot 12 en 14 tot 17 uur. Duysterghast (Boulevard Paulus Loot, Zandvoort): Expositie beeldhouwwerken en glasmozaïeken van Lo en Joke Mole naar Zaterdag en zondag 14-16 uur. Ruïne van Brederode (Santpoort): Expo sitie van grafisch werk van Peter Struy- ADVERTENT1E «til: 53. Agent Klabbers had het beeldje van zijn inspec teur overgenomen, en keek nu aandachtig in het ge zicht van het voorwerp. Dat had vreemde gevolgen. Want langzamerhand verdween de strenge uitdruk king uit de ogen van de politieman, en er kwam iets ongunstigs in zijn trekken. „Hè-hè-hèlachte hij binnensmonds. „Ik ga iets gemeens doen! Ja daar voel ik erg veel voor!" Met die woorden draafde hij snel heen, en verdween in de donkere verte.De volgende ochtend stond inspecteur Breukslager al vroeg voor het politiebureau. Hij had gemerkt dat Klabbers was verdwenen, en daarop had hij Panda en Jollipop naar huis gestuurd. „Vergeet deze hele kwestie maar!" had hij gezegd. „Het was niet jullie schuld dat je ging stelen maar je kan toch niet uitleggen, dat het door dat beeldje kwam. Praat er daarom met niemand over!" Nu wachtte hij op de terugkeer van zijn ondergeschikte en. om half acht verscheen die sluipend en loerend in de straat. IANG LEVE IN DE GLO ZEEROBi tf/tfrld*- IK KOM WeiU tAAT.MAAR^ Z01AN6 2EAAN HET ZINGEN ZIJN, KUNNEN 76 DE VER JAARDAGSTAART TENMINSTE' NIET Vj OPETEN HARTELIJK GEFELICITEERD, 2EER08 RAAD EENS WAT IK VOOR JE MEEGENOMEN HEB"? MISSCHIEN WEL'EEN %sr\ctsr\rtrf'is/ r\ts I 2696-A eken. Dagelijks 9-20 en 21-22.30 uur. Tot en met 30 juni. Gemeentehuis Bloemendaal (Bloemen- daalseweg 158)Expositie van werk van Tineke Adamse, Gerda Beckers, Bep Helmig-van den Burg en Ali Kuiper. Dagelijks (ook zaterdags en zondags) 14-17 uur. Tot 7 juli. Omnigraph (Wagemakerslaan 2-4): Expo sitie van grafiek en beeldhouwwerk van negen kunstenaars. Dagelijks (behalve zondags) van 14-16 uur. Tot 14 juli. CABARET. Vrijdag 21, zaterdag 22, maandag 24, dins dag 25, woensdag 26, donderdag 27 en vrijdag 28 juni, Staddschouwburg, 20.30 uur: Cabaret „Harlekijn" met Herman van Veen. MUZIEK Zaterdag 22 juni, Concertgebouw, 20.15 u. Concert door het Haarlems Jeugdorkest o.l.v. André Kaart. Soliste: Marianne Blok (sopraan). Programma: Auber, Milhaud, Poulenc en Brahms. Dinsdag 25 juni, Grote of Sint Bavokerk, 20 uur: Orgelconcert door stadsorganist Piet Kee. Woensdag 26 juni, Concertgebouw, 20 u.: Leerlingen uitvoering van de Mij. tot be vordering der toonkunst o.l.v. Marinus Adam. Donderdag 27 juni, Grote of Sint Bavo kerk, 15 uur: Orgelconcert. Donderdag 27 juni, Concertgebouw 20.15 u Zomerconcert door het Noordhollands Philharmonisch Orkest o.l.v. Henri Arends. Solisten: Vera, Gijs en Gijsbert Beths (viool). Programma: Vivaldi, Handel, Bach, Sibelius en Mendelssohn. POPPENTHEATER Poppentheater Merlijn (Hasselaersplein 35), toegang 5 jaar. 14.30 uur: zater dag 22 juni: „De Toverhoed"; woens dag 26 juni: „Het sprookje van de zon". DIVERSEN Waagtaveerne (hoek Spaarne-Damstraat), vrijdag 21 en zaterdag 22 juni 20 uur: Laatste voorstellingen van dit Waagsei- zoen m.m.v. Joost Nuissl, Dick Poons en Cobi Schreijer. Vrqdag 21 juni Openluchttheater Bloemen daal, 20.15 uur: Optreden van het Inter nationaal Folkloristisch Danstheater. Zaterdag 22 juni, Minervatlieater (Heem stede), 14 uur: Balletschool Nora Hes- merg. St. Martinus uit N.K.V. St. Martinus, de r.k. vereniging van militaire ambtena ren beneden de rang van tweede luite nant, heeft woensdag tijdens haar al gemene vergadering besloten de aanslui ting bij het N.K.V .te beëindigen. De beslissing is genomen uit loutere be leidsoverwegingen. Èr is derhalve geen sprake van enige controverse, aldus St. Martinus. De bond telt 600 leden. PUZZEL No. 25 Behalve de woorden moeten in dit dia gram ook de zwarte hokjes geplaatst worden. Horizontaal: 1. een duistere zaak; 7. pl. in Overijssel; 13. bar; 14. meisjesnaam; 15. voetbalvereniging; 16. deel van de dag; 17. maanstand (afk.); 18. deel v. e. week; 19. stuk grond; 20. zangnoot; 22. bijwoord; 24. pl. in Duitsland; 26. vogel; 29. pl. in Zuid- Holland; 31 fraai; 33. afgod; 35. bevel; 36. titel; 37. en omgekeerd (afk.); 38. ver laagde toon; 40. bestemming; 41. zang- noot; 42. titel; 43. klein persoon; 45. plant; 46. hoofddeksel; 48. verlaagde toon; 50. vierkante platte steen; 52. lust; 54. ijzer- oxyde; 56. oevergewas; 57. voorschrift; 59. slimme; 60 soort; 61. steen; 63. compagnon (afk.); 65. rustplaats; 66. naar mijn me ning (afk.); 67. welwillende lezer (lat. afk.); 68. tuin; 70. wagen (Eng.); 72. be vel; 73. liefkozing; 74. pl. in Brabant; 75. pl. in Zeeland. Verticaal: 1. godsdienst; 2. woonschip; 3. N.V. (Duits); 4. land in Azië; 5. hemels wezen; 6. zangnoot; 7. vlaktemaat (afk.); 8. nobele; 9. regel; 10. dubbelklank; 11. strik; 12. oorsprong; 21. vogel; 23. ver langen; 24. deel v. Amerika (afk.); 25. on vruchtbaar; 27. nieuwe wereldtaal; 28. jongensnaam; 30. ingetogen; 31. dof; 32. deel v. h. hoofd; 34. eetgerei; 36. zuivel- produkt; 39. van het heilige roomse rijk (Lat. afk.); 40. Europeaan; 43. provincie; 44. steen; 45. lidwoord; 47. speelgoed; 48. boom; 49. zeker; 51. dwaas; 52. telwoord; 53. deel v. d. hals; 55. lidwoord; 57. com municatiemiddel; 58. muziekterm; 60. ont vangstbewijs; 62. oosterse titel; 64. schaap; 67. hevig; 69. munt (afk.); 71. rijksgrens (afk.); 72. sociaal-democraat (afk.); 73. uitroep. Oplossingen, uitsluitend per briefkaart, dienen uiterlijk woensdag a.s. in ons bezit te zijn. OPLOSSING PUZZEL No. 24: Horizontaal: 1. sta; 4. sec.; 7. stunt; 9- kuras; 11. neo; 12. pekel; 13. i.p.v.; 15. Venlo; 17. draad; 19. Ot.; 20. alp; 23. pro; 24. co; 25. den; 27. Manilla; 28. ohm; 29. Lap; 30. Est; 31. ode; 32. N.T.S.; 33. pet; 35. mat; 37. wal; 38. Demeter; 40. rijp; 42. ar; 43. kus; 44. lus; 46. gij; 47. kieuw; 51. sleep; 53. and; 54. notie; 56. Ier; 57. adder; 59. bloed; 61. eek; 62. kor. Verticaal: 1. stola; 2. tu; 3. A.N.P.; 4. sul; 5. er; 6. Cairo; 7. sen; 8. tel; 9. kei; 10. Spa; 11. netel; 14. vacht; 15. vod; 16. olm; 17. dra; 18. dom; 21. pardoes; 22. sik; 23. plateel; 26. nagel; 28. Oscar; 33. paria; 34. les; 36. tijger; 37. wak; 38. duw; 39. Rus; 41. pijp; 43. kudde; 45. slier; 48. Ena; 49. nor; 50. rib; 52. eed; 54. nek; 55- elk; 58. de; 60. o.o. De namen der prijswinnaars vindt u elders in dit blad. Misschien trap ik er open paleisdeu ren mee in, maar ik wil mij toch gaar ne als één man scharen achter het overtuigende betoog waarmee de Rijksvoorlichtingsdienst aan de pers heeft duidelijk gemaakt dat er ten be hoeve van het Koninklijk Huis een aantal financiële maatregelen geno men dienen te worden, waaronder een verhoging van het inkomen van de koningin tot 5,2 miljoen gulden per jaar. Verschillende kranten die eerst hadden gevonden dat het niet hoefde, kwamen nu tot de conclusie dat het dan maar moest. En dat is prachtig, want de beste krantenlezers zijn de Kamerleden, zoals ieder die een Ka mervergadering bijwoont met eigen ogen kan zien. Dank zij de RVD leest het parlement in de krant hoe het moet stemmen. Wat ik nog niet heb horen noemen, is het bedrag dat u en ik zouden moe ten verdienen om na aftrek van de inkomstenbelasting 5,2 miljoen gulden per jaar over te houden. Ik heb er mijn belastingadviseur over gebeld en hoewel de tabellen niet hoger liepen dan tot f 165.000 per jaar, schatte hij, dat omstreeks de twee ton het percen tage van de inkomstenbelasting zijn maximum van 70 bereikt. Als hij het mis heeft, is dat zijn eerste advies dat niet voor mijn rekening komt. Maar ik leid hieruit af dat wij, om hetzelfde inkomen te hebben als de koningin, ruim 16,5 miljoen per jaar aan salaris zouden moeten genieten. Want genie ten mag je dat wel noemen. Wie het inkomen van de koningin wil aanvallen, hoeft zich dus niet te beperken tot een armzalige vijf mil joen. Hij kan gerust de volle zestien de volle mep geven. Maar die mep komt verkeerd aan. Wat is er voor zestien miljoen te koop? Een paar tanks, een par straaljagers, een rede lijk modern passagiersvliegtuigje, wel wat moderner dan de regerings-Dakota waarin de koninklijke familie, ik meen al dertien jaar lang, aan het draag vermogen van de lucht wordt toever trouwd. Als de dynastie zo royaal was omge sprongen met de centen als wij m.et de dynastie, waren er geen dy nastie en geen centen meer geweest. Jarenlang heeft de koningin twee mil joen per jaar bijgepast uit de met zo veel voorvaderlijke vlijt gevulde spaarpot. Moet hij leeg? Zelfs de meest woeste anti-monarchist moet blij zijn dat er nog iets te verdelen is. Vit de Arabische landen, die sinds lang door sprinkhanenplagen en sinds kort door minister Luns zijn bezocht, stamt de spreuk: „Zonder vet in de bulten draagt een dolle kameel niet ver". Maar wij zijn niet dol. Alleen op ons vorstenhuis. Bij koningin Wïlhelmina spande het volk de paarden uit en trok de koets. Hier is het de koninklijke familie die men voor de staatskaros tracht te spannen. Dank RVD. voor het ons bij gebrachte inzicht dat dit niet mag ge beuren. Ons koningshuis leve. En het wete waarvan. DEN HAAG. De delegatie uit de Eerste en Tweede Kamer welke van 12 tot 28 augustus een bezoek aan Indone sië zal brengen, bestaat uit prof. dr. ir. J. P. Mazure, mr. J. A. W. Burger, dr. W. P. Berghuis, dr. J. W. Beerekamp, ir ,H. J. Louwes, en drs. A. L. J. Koenen allen lid van de Eerste Kamer Voorts mr. F. J. F. M. van Thiel, voorzitter van de delegatie, mej. G. S. H. M. Kok, mej. mr. E. A. Baars, mej. mr. A. M. Goud smit, mr. F. H. J.. M. Daams, mr. M. Vrolijk, drs. W. K. N. Schmelzer, T. H. Joekes, mr. J. A. Mommersteeg, dr. N. G. Geelkerken, mr. dr. C. Berkhouwer en A. Nuyens van de Tweede Kamer. Mr. W. Koop, plaatsvervangend griffier van de Tweede Kamer, zal de delegatie ver gezellen. In september zal een Nederlandse par lementaire delegatie op uitnodiging van het Poolse parlement een bezoek aan Po len brengen. T WAARBUJf DAVY? DAT MeisjeMoer HU TOCH wei oe BAAS KUHNEJJ? AAAND MAAKT MB ./T-TTS we 260,000 ooi- .rr^A LARAFHANOlö!^ SPIJT VAN KRIJGEN PAT JE MU PROBEERT TE DWARSBOMEN' nIKA int* 1168. Snel wiekte Tutu naar de Kokanje terug, waar hij ademloos meldde een S.O.S. op een ijsberg te hebben gezien. „Weet je zeker, dat het niet Z.O.Z. was?" vroeg Bram, want dat was hem eens bij een klein ijsbergje gebeurd en toen hij dat verzoek „Zie OmmeZijde" had opgevolgd bleek er aan de andere kant alleen maar een reclame voor zeep poeder te staan. Maar Tutu was zeker van zijn zaak. En als goede zeeman zou Bram er niet aan denken om het noodsignaal te nege ren. Scherp haalde hij het roer om, tot hij vlak bij de ijsschots was gekomen en met eigen ogen kon vaststellen, dat Tutu zich niet had vergist. „Maar waar komt hel vandaan?" vroei Karo ongerust. „Dat zullen we gauw genoeg weten", zei Bram. ..De ijsschots is met de stroming meegedreven. We hebben niets anders te doen dan dezelfde stroom in tegengestelde richting te volgen.dan komen we van zelf op de goede plek. Ik hoop, dat we op tijd zijn".

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 17