Wellicht eindelijk eens spannende Grand Prix VEERTIEN COUREURS BLEVEN IN TRAINING ONDER BAANRECORD Sublieme Tom Okker versloeg Rod La ver Dood Elze gevolg van doping-gebruik Ken Rosewall en Rod Laver dé favorieten voor Wimbledon nieuwe stijl Haarlemse honkballers waren voor Amsterdammers te sterk a u ■SI Chris Amon riep zijn teamgenoot lekx tot de orde Trainingstijden RCH-VVV in Amersfoort Gerrit van Tilburg naar Go Ahead Wiersma liep punt in op zijn rivaal Andreiko Pfenninger vrijwel zeker van zege Laatste toto O 1 11 IN'T HART VAN ma ZATERDAG 22 JUNI 1968 Baanrecord Chaparral Militairen vierde KI JK IN UW RADIO/TV BLAD VAN DEZE WEEK mm (Van onze sportredactie) ZANDVOORT Om half drie gistermiddag achtte Chris Amon de tijd gekomen iets te laten zien. Te veel al had zijn jonge stalgenoot Jackie Ickx de aandacht op zich ge vestigd. De 25-jarige Nieuwzeelander begin vorig jaar door Ferrari ge contracteerd moest nu toch wel laten zien wie aanspraak mocht maken op de plaats als kopman in het Ita liaanse team, Amon of zijn twee jaar jongere Belgische teamgenoot. Boven dien was Chris Amon niet vergeten wat Ickx twee weken geleden in Francorchamps tijdens de Belgische Grand Prix had uitgehaald. Voor eigen publiek had Jackie Ickx toen alle stalorders genegeerd. In plaats van Hulme en Brabham bij Amon vandaan te houden had de Bel gische vedette die al eerder had laten merken Ferrari graag voor een andere stal te willen verruilen zélf de jacht geopend op zijn in de top meedraaiende teamgenoot. Amon viel tenslotte uit op Francorchamps, Ickx werd derde en verzamelde daardoor een punt meer voor het klassement om de wereldtitel dan de Nieuwzee lander, die tot dusver alleen in Zuid- Af rika een Grand Prix uitreed en daar vierde werdAmon riep zijn jongere stalgenoot gistermiddag flink tot de orde. Een trainingstijd van 1 min. 23.54 sec. bracht hem aan de top van de lijst. Ickx moest met een zesde plaats (1 min. 24.42) genoegen nemen. Deze prestatie is voor Amon nog geen garantie voor een Grand Prix-zege op Zandvoort. En om zo'n zege zit Amon te springen. Het natuurtalent Amon, dat in zijn geboorteland al op 17-jarige leeftijd aan races deelnam, heeft sinds hij door de Engelse talentenjager Reg Parnell naar Europa werd gehaald in Grand Prix- races weinig geluk gehad. Zijn grootste succes behaalde hij in de tijd dat hij met Bruce McLaren samen reed en met hem twee jaar geleden de 24-uursrace van Le Mans won. Na Zuid-Afrika viel Chris Amon drie maal achter elkaar uit in een Grand Prix. Ook in Francorchamps waar hij in de training eveneens de snel ste tijd maakte. Motorpech kan Amon zich morgen niet veroorloven. Er zijn concurrenten genoeg. De kreet „het gaat zo snel, sneller kan het niet", ging op het Zandvoortse circuit niet op. Niet minder dan veertien coureurs bleven onder het absolute baanrecord van 1 min. 27.9 dat Jackie Ickx vorig jaar nota bene in een formule Il-wagen ves tigde. Vier coureurs bleven met Amon onder de 1 min. 24. Zij Jochen Rindt, Graham Hill en Jack Brabham zijn ook de grootste kanshebbers voor mor gen. Een ongekende weelde voor de Grand Prix van Zandvoort die de laatste jaren 1. Chris Amon (Nieuw-Zeel.) Ferrari 1.23.54; 2. Jochen Rind (Oost.) Repco Brabham 1.23.75; 3. Graham Hill (G.B.) Lotus Ford Cosworth 1.23.84; 4. Jack Brabham (Austr.) Repco Brabham 1.23.90; 5 Jacky Stewart (G.B.) Matra Ford Cosworth 1.24.41; 6. Jacky Ickx (Belg.) Ferrari 1.24.41; 6. Jacky Ickx (Nieuw-Zeel.) MacLaren Ford Cosworth 1.24.45; 8 Bruce MacLaren (Nieuw- Zeel.) MacLaren Ford Cosworth 1.24.58; 9. Jacky Oliver (G.B.) Lotus Ford Cos worth 1.25.48; 10. Jo Siffert (Zwi.) Lotus Ford Cosworth 1.25.86; 11. Pedro Ro driguez (Mex.) BRM 1.25.88; 12. John Surtees (G.B.) Honda 1.26.20; 13. Piers Courage (G.B.) BRM 1.26.26; 14. Jean Pierre Beitoise (Fr.) Matra 1.26.76; 15. Richard Attwood (G.B.) BRM 1.28.21; 16. Silvio Moser (Zwi.) Brabham Repco 1.82.29; 17 Lucien Bianchi (Belg.) Coo per BRM 1.28.44; 18. Joachim Bonnier (Zwe.) MacLaren BRM 1.29.22. Ondanks goede tijden geen vrolijke gezichten van Ferrari-rijders Ickx en Amon in de pits. geen spanning meer kende. De onderlinge verschillen zijn zo klein dat de winnaar onder wel tien coureurs schuilt. Bruce McLaren en wereldkampioen Denny Hulme, die met hun McLaren-Fords gis termorgen bijzonder regelmatig snelle tijden draaiden, de Matra's van Jackie Stewart tijdens het rijden met een dik verband op zijn pols, die hij twee maan den geleden bij een ongeluk brak en wi deman Jean Beitoise, Graham Hill uiter aard met zijn Lotus Ford en John Sur tees met de nieuwe lichtere Honda, zij allen zijn in staat deze Grand Prix te winnen. Een grote rol zal het geluk spe len. In Monaco kwamen slechts vijf wa gens aan de finish, in Francorchamps zeven. De uiteindelijke winnaar zal dan ook niet de coureur met alleen de snelste, maar met de meest betrouwbare wagen zijn en daarom staan de papieren van de Repco Brabhams van Rindt en Brab ham en de McLaren Ford's hoog geno teerd. Een uitvaller is er trouwens al. Cooper zal geen vervanger sturen voor Brian Red man, die in Francorchamps zijn arm brak en zijn wagen in puin reed. Cooper heeft geen reservewagen. Misshien zelfs dat het aantal van negentien wagens met nog één vermindert. Dan Gurney zal op Zandvoort niet in zijn eigen vertrouwde Eagle rijden, maar in een geleende wagen van Jack Brabham. Tenzij Brab ham of Rindt hun eigen wagen in de laat ste training stuk draaien, dan komen zij hun reserve-wagen van pechvogel Gurney opeisen. Hij draaide in Monaco twee Wes- lake-motoren stuk, zodat hij nu voor zijn Eagle geen krachtbron meer heeft. De lange Amerikaan rijdt toch, zij het in een Brabham al had hij geen tijd meer om te trainen: „Ik hoop dat ik hem op tijd klaar kan krijgen en dat Brabham en Rindt geen pech krijgen. Ze zorgen natuurlijk eerst dat ze zelf een wagen hebben". Opmerkelijk bij de formule I-wagens is de verschijning sinds Francorchamps van de stabilisatorvin. Zowel de Ferrari's als de Repco Brabhams zijn uitgerust met de smalle, stalen vin achter de cockpit. De Ferrari's zijn bovendien voorzien van kleine vleugels langs de neus. Alles om de wagen bij de enorme snelheden de snelste raasden gisteren het circuit met een gemiddelde snelheid van 180 kilo meter per uur af toch vooral op de weg te houden. In België trainden de Fer rari's met en zonder vin, waarna de rij ders de voorkeur geven aan een wagen mét het vreemde obstakel naar het voor beeld van de Chaparrell op de rug. Ook nu beproefden Amon en Ickx drie wagens. Men wil net als vorig jaar nu eens van pech gespaard blijven. LONDEN Tom Okker heeft gisteren een grootse overwinning behaald op de beste proftennisspeler ter wereld, Rod La- ver, eerste geplaatst voor het Wimbledon- toernooi dat maandag begint. Met twee maal 6-4 zegevierde de Nederlandse kam pioen in de halve eindstrijden van het open toernooi om de kampioenschappen van Londen, het laatste grote toernooi op gras vóór Wimbledon op de banen van de Queen's club. Okker verdiende met zijn zege 500 pond. Okker had slechts 48 minuten nodig om de linkshandige Australiër de weg naar de finale te versperren. Door deze prestatie kan Okker erop bogen dat hij de eerste amateur is, die er ooit in geslaagd is om Laver, sinds diens toetreden tot de rijen van de beroepstennisspelers, te ver slaan. Laver, de enige nog overgebleven prof in het enkelspel, was reeds van de start af kansloos tegen de subliem en uiterst scherp spelende Nederlander. In de eindstrijd komt Okker uit tegen de Amerikaan Clark Graebner, die met 6-4, 6-2 over de Rus Alexander Metreveli ze gevierde. Okker begon de partij tegen de Austra liër zonder zich iets van diens vermaarde reputatie aan te trekken. In de openings- game nam hij al direct een voorsprong met een service doorbraak. Het behaal de voordeel stond hij gedurende deze eer ste set niet meer af. Zijn eigen service was haarscherp en leverde hem vele pun ten op. Slechts eenmaal in de gehele par- tijd slaagde Laver er bijna in in de achtste game van de tweede set om een service doorbraak op Okker's opslag te forceren. Laver's eigen serviceslagen wa ren niet zo trefzeker als zij doorgaans plachten te zijn en Okker profiteerde maar al te graag van deze omstandigheid. In de tweede set kwam hij in de derde game weer tot een sevice doorbraak (2-1). Hij stond de leiding niet meer af en be sliste de set en de partij reeds op het tweede matchpunt. In het damesenkelspel plaatste de Amerikaanse Nancy Richey zich voor de finale met een 6-4, 6-4 zege op de Britse Winny Shaw. Zij komt daar in uit tegen Ann Jones. De Australische profs Newcombe en Rocke bereikten de fi nale van het herendubbelspel door een zeg (7-5, 6-4) op het duo Ashe - Pasarell. Jackie Ickx met zijn Ferrari met stabilisatorvin in de Tarzanbocht. (Van onze sportredactie) HAARLEM. RCH en VVV gaan zon dag nog eens tegen elkaar spelen. Het kan zijn, dat de wedstrijd met degra datie naar de tweede divisie als thema voor niets gespeeld wordt, omdat beide clubs toch degraderen of beide niet degra deren. Dat hangt af van de beslissingen die vanmiddag op de vergadering van de sectie betaald voetbal worden genomen: Maar hoe dan ook, RCH en VVV spelen zondag op het HVC-terrein. RCH heeft de spelers voor twee trai ningen bij elkaar gehad, nadat ze de va kantieplannen op zij geschoven hadden. De Racing komt in dezelfde opstelling uit als vorige week: Bes - Croes, Ol- denziel, Honout, Koppen - Fransz, Schip per - Hup, De Goede, Meijer, Seegers. Er is een extra premie te verdienen. De RCH-supporters kunnen zich melden op tel. nr. 40676 in Haarlem voor de busreis naar Amersfoort. VVV heeft de spelers alleen donderdag avond bij elkaar gehad voor een conditie test. In Venlo geeft men niets extra's bij een zege. De ploeg ziet er als volgt uit; Swinkels - Van 't Hek, Pepels, Beenen, Raats - Vercoelen, Horsels, Lowin - Or- val, Derix, Van Helst. GRONNGEN GVAV heeft Gerrit van Tilburg naar Go Ahead zien vertrekken. De Deventer club betaalde voor de 28-ja- rige voorhoedespeler een bedrag, dat dicht bij de 75.000 gulden ligt. Het Utrechtse DOS heeft twee Joegoslavische voetballers gecontracteerd. Het zijn de 24-jarige aan valler Djonjec Milic, die in Rode Ster Belgrado speelde en drie keer voor het Joegoslavische elftal uitkwam, en de even oude Branislav Velykovic, de doel man van Novi Sad. Beide spelers teken den een tweejarig contract. Heracles heeft een van de Oostelijke top-amateurs gecontracteerd. Leusenkamp van Quick Oldenzaal tekende een contract bij Heracles. De 23-jarige centrale ver dediger Leusenkamp heeft in het Neder landse amateurelftal gespeeld Willy Dullens heeft zich bij Sittardia op eigen verzoek op de lijst laten plaatsen. BAGDAD Nederland is in het inter nationaal militaire voetbalkampioenschap, dat in Irak wordt gehouden, op de vierde plaats geëindigd door Spanje met 3-0 te verslaan. De Nederlanders leidden bij de rust met 1-0. KEULEN Jupp Elze, de Duitse be roepsbokser, die overleed aan hersenlet sels die hij vorige week woensdag in het gevecht om de Europese titel in het mid dengewicht tegen de Italiaan Carlos Du- ran opliep, blijkt voor de partij stimule- •ende middelen te hebben ingenomen. Vol gens professor Dotzauer van de Keulse universiteit, die op verzoek van de Ring- arts een onderzoek naar het gebruik van stimulerende middelen had ingesteld zijn in de urine van Elze duidelijke sporen van verboden stimulantia aangetroffen. De autoriteiten weigerden vrijdag een overlijdensakte af te geven voordat bij een sectie de officiële doodsoorzaak was vastgesteld. Het is nog niet duidelijk of de autoriteiten, nu vaststaat dat Elze doping heeft gebruikt of toegediend ge kregen, een vervolging zullen instellen. Carlos Duran, de laatste tegenstander van Elze heeft donderdag in Rome na het be richt van de dood van Elze een zenuw - instorting gekregen. (Van onze speciale verslaggever) LONDEN. Het bijna een eeuw oude Wimbledon, het beloofde land voor elke tennisser, zal de eerstvolgende 2 weken op zijn grondvesten trillen. Voor het eerst in de roemrijke historie van dit traditie volle sportpark met zijn zeventien gras- banen als biljartlakens zullen professio nals en amateurs elkaar tezamen de hoog ste eer in het internationale tennisgebeu- ren gaan betwisten. Wat niemand vorig jaar nog voor mogelijk had gehouden heb ben de als behoudend gekenschetste Brit se tennisofficials voor elkaar gekregen: open tennistoernooien, Wimbledon ook toegankelijk voor beroepsspelers. De meeste kampioenen van de laatste zestien jaar voelen zich plotseling weer BOLZANO Andreiko heeft in de elf de ronde van het toernooi om het wereld kampioenschap dammen te Bolzano een gevaarlijk concurrent bedwongen. Hij hield zijn landgenoot Tsjegolev van zich af en bevocht een remise. Door deze pun tenverdeling kwam de jonge Fries Harm Wiersma weer tot op een punt van de leider door een overwinning op Laporia. Sij brands speelde tegen Reimann een solide partij. Hij ondervond weliswaar veel tegenstand van de Tsjech, die donderdag Wiersma remise afdwong en daarmee zijn derde punt behaalde, maar toen Reimann een onjuist gambiet hanteerde kwam het einde snel. Met nog vier ronden te spelen staan de kansen van Andreiko op zijn eerste we reldtitel hoog genoteerd. Achtereenvolgens ontmoet hij nog Reimann, Laporta, Ver- Poest en Agliandi. Daarentegen speelt Wiersma nog tegen Verpoest, Agliardi, Smith en Koeperman, een belangrijk zwaarder programma dus. De stand na de elfde ronde is: 1 An dreiko 18 pnt., 2 Wiersma 17, 3 Sijbrands, Tsjegolev en Koeperman 16, 6 Verpoest 14, 7 Mostovoy 13, 8 Cazemir en Smith 12, 10 Delhom 9, 11 Perschad. Fanelli en Laporte 8, 14 Agliardi 6. 15 Reimann 3, 16 Feldl 0. KLAUSEN. Hoewel de 26-jarige Zwitser Robert Hagmann zoals verwacht de bergtijdrit over 22,4 kilometer van Bürglen naar Klausen heeft gewonnen, verstevigde zijn verrassend sterk rijdende landgenoot Louis Pfenninger zijn eerste poisitie in het algemeen klassement door als tweede te finishen. Met een achter stand van slechts 58 seconden op Hag mann bewees de 24-jarige Pfenninger, dat hij een waardig leider is. De drie overgebleven Nederlanders kwamen er totaal niet aan te pas. Peter Post eindigde zelfs als laatste (51ste) 1. Hagmann de 22,4 km in 58,09, 2. Louis Pfenninger (Zw) 59,07, 3. Harrison (GB) 1.00,04; 40. Ottenbros 1.08.15, 41. Wagtmans 1.08.17, 51. Post 1.13.28. (Van onze honkbalmedewerker) HAARLEM. De stedenwedstrijd Haarlem-Amsterdam die vrijdagavond in het Haarlems honkbalstadion wordt ge speeld. heeft een 6-3 zege opgeleverd voor Haarlem dat al vroeg in de wedstrijd een ruime voorsprong veroverde. De weinig interessante wedstrijd die bijzonder wei nig belangstelling trok, deed het gure weer geen moment vergeten. Henk Ferwerda en Ben Richardson sloegen homeruns voor Amsterdam, Boudewijn Maat sloeg de enige Haarlemse homerun. Het veldspel van Haarlem was goed verzorgd. Een zwakke start van de Amsterdamse derdehonkman Rasmijn leverde Haarlem in de eerste inning een 1-0 voorsprong op. Harry van de Vaart opende met een stootslag-honkslag, waarbij Rasmijn de bal langs het eerste honk gooide. Van de Vaart profiteerde van deze fout en be reikte het derde honk. Teun de Groot bracht Van de Vaart over de thuisplaat met een verre opofferingsslag. Herman Beidschat die zes innings voor Haarlem wierp, kreeg in de tweede inning een homerun van Mink Ferwerda tegen (1-1), waarna hij Amsterdam tot de zesde in ning van de thuisplaat hield. Jan Adriaans, die de eerste vijf innings op de Amsterdamse heuvel stond, kwam in de tweede Haarlemse slagbeurt in moeilijkheden. Jonkers opende met een honkslag, maar sneuvelde op een korte tik van Pols. Van Driel Krol kreeg 4 w., waarna Stijger met een honkslag voor 2-1 zorgde. Ook Van de Vaart gaf een DEN HAAG De cijfers van sporttoto 51 van het afgelopen weekeinde, de laatste van dit seizoen, luiden: Aantal deelnemers: 385.986. bruto inleg 529.792,20, prjjzenbedrag 174.832, Eerste prijs 96.157,60, twaalf meldingen van dertien goed, bruto per kolom 18.013. Tweede prjjs: 52.449,60 192 meldingen van twaalf goed, waarvan een met twee kolommen, netto per kolom 271,70. Derde prijs 26.224,80, 126 goede voor spellingen van de eerste negen, waarvan twee met twee kolommen, netto per kolom 205,—. A DVF.RTENTIE honkslag en Van Driel Krol maakte er 3-1 van. Een mooie stootslag van De Groot bracht Stijger over de thuisplaat (4-1). Deze voorsprong bleek beslissend. Al herstelde Adriaan zich, de Amsterdamse aanval kreeg geen vat op de worpen van Beidschat. Boudewijn Maat sloeg in de vijfde inning een homerun met Teun de Groot op de honken (6-1). In de zesde inning sloeg Richardson (Ajax) een ho merun met Stroker aan boord en ont stond de eindstand (6-3). Camphuijsen hield Amsterdam de laat ste drie innings in bedwang. Richardson was de laatste drie innings te sterk voor Haarlem. Beidschat was winnende werper met 6-2-4, Camphuijsen noteerde 5-0-2, Adriaans verloor met 2-1-6, Richarson had 5-0-1. Teun de Groot was de beste Haarlemse slagman met 1.000, terwijl pinch-hitter Van Markus in zijn enige slagbeurt een honkslag gaf. Van de Vaart gaf als enige speler twee honkslagen. De opstellingen waren: Haarlem: Van de Vaart, De Groot, B. Maat, Beidschat (Camphuijsen), R. Maat. Jonkers, Pols (Van Markus), Van Driel Krol en Stijger. Amsterdam: Koene. Bouman, Stroker, Ri chardson, Rasmijn, M. Ferwerda, Van de Berg, Postma (P. Ferwerda), Adriaans (v. d. Bovenkamp). Boudewijn Maat heeft een homerun geslagen en wordt door zijn ploeg genoten gehuldigd. jong nu zij opnieuw een gooi kunnen doen naar de meest begeerde tennistitels ter wereld. We moeten teruggrijpen naar 1950 om de Australiër Frank Sedgman te kun nen vinden in de finale van Wimbledon. Twee jaar later zegevierde hij door Drob- ny te verslaan. Hij was een van de eerste tennisprofs van Jack Kramer, maar nu al enige jaren in ruste hoewel hij nog ieder jaar naar Wimbledon kwam, als toeschou wer, als verslaggever. Dit jaar komt hij weer bijna 41 jaar als speler. Hij wil zich, wellicht nog één keer meten met al die cracks die na hem kwamen, met de aanstormende jeugd, met de amateurs. Zijn landgenoot Lewis Hoad is er ook, de ondoorgrondelijke, die in 1956 en 1957 het enkelspel op zijn naam bracht. En Ken Rosewall, eveneens uit Australië, die in 1954 tot de finale doordrong, maar moest zwichten voor Drobny en ook twee jaar later in de eindstrijd de eer moest laten aan een ander, aan de blonde Hoad. Dan is er Rod Laver, de boerenzoon uit Australië, de koele links spelende, d ie Wimbledon tweemaal achtereen (in 1961 en 1962) met overmacht won, door resp. overwinningen op McKinley en Mulligan. Laver heeft zich daarna bijzonder snel aan het moeilijke profbestaan aangepast en is thans terecht als eerste geplaatst voor Wimbledon omdat hij vooral op gras een klasse apart vormt. Nog meer Aus traliërs van naam zullen opnieuw op het smetteloze Londense gras hun geluk wil len beproeven. Roy Emerson, de tanige atleet, vorig jaar uitgeschakeld in de achtste finales door Joegoslaaf Nikki Pilic, maar winnaar in 1964 en 1965. is deze winter pas prof geworden. Als onze landgenoot Tom Okker zeer bekwaam het racket hanteert zal hij in de vierde ronde tegenover „Emmo" komen te staan. Okker op wie alle ogen van sportief Nederland gericht zullen zijn, voor wie Wimbledon hét grote examen wordt. De Nederlandse kampioen is in de afgelopen acht, negen maanden, nu hij weer, be vrijd van militaire dienst, onbelemmerd kon tennissen, enorm vooruit gegaan. Van de week tijdens het Queenstoernooi in Londen heeft hij voor het eerst nrof- spelers tegenover zich getroffen. Enige tijd geleden vertrouwde hij ons toe: „k til niet zo zwaar aan die profs. Zoveel scheelt dat niet met ons in de speelsterkte". Okker versloeg op Queens de prof Pilic die op zijn beurt Lewis Hoad had uitge schakeld, en gisteren dan Rod Laver. Na het winnen van Rome zei Okker lachend en nu ga ik Wimbledon winnen". Dat lijkt ons vooralsnog een wat boude be wering, maar dat de stille Haarlemmer op het ogenblik tot veel in staat is, dat is zeker. De schitterende triomf van Ok ker op 's werelds beste prof heeft dat nog eens duidelijk bewezen. En tot slot is er de titelverdediger van vorig jaar, John Newcombe, ook al uit Australië en de laatste maanden tot de prof rij en toegetreden. Een hele reeks dus van kampioenen, waarvan we alleen Ma nuel Santana niet hebben genoemd, de Spaanse artiest, winnaar in 1966. de enige die amateur is gebleven en eveneen* weer van de partij is.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 11