K JKEN NAAR MARIA IN EGYPTE Een ooggetuige over de verschijning in en om een koptische kerk Prof. Berkhof en de ouderling Probleem homofielen even zeer probleem van de anderen Zending en werelddiakonaal I Conferenties op „De Haaf rwmmm Miswijzigingen Verontrusting over Hyde Park ZATERDAG 22 JUNI 1968 Erbij 14 Verschijning Cupfinale Veetigduizend monden Lichtval Zestien jaar Troep r Even wachten Avondklok Hogepriester Tweede bezoek Willem Ruis Overleden bisschop Zeitoeon. Een voorstad van Cairo. Een voorstadje in een land dat bijzonder veel moeite doet de toeristen terug te halen. Toeristen die niet meer komen na de juni-oorlog van 1967. Egypte. Op dit ogenblik een land zonder inkomsten, waar de Russen een miljoen dollar per dag instoppen. Als we aan Egypte denken asso ciëren we het onwillekeurig met piramiden, Nasser en het Suezkanaal. Sinds kort is daar de verschijning van Maria bijgekomen. Maria van Bethlehem. Een frequen tie verschijning. Ze komt er iedere avond. Vraag het iedere Egyptenaar in de straat, en hij zal nog diep onder de indruk zeggen dat hij haar heeft gezien. De een heeft haar zien huilen, de ander zien lachen. Maar ze hebben haar gezien! Maria is verschenen. Onze stadgenoot Willem Ruis heeft onlangs in Egypte getracht een „verschijning van Maria" bij te wonen. Of hem dit is gelukt leest u in dit artikel. Maria is verschenen op een van de koepels van een kleine koptische kerk in Zeitoeon. De aartsbisschop der Kopten heeft het bevestigd. Het hoofd van de koptische kerk in Egypte en Afrika heeft toestem ming gegeven tot het publiceren van deze verklaring. De Kopten zijn niet zo gewild in Egypte. Een stunt misschien? Niemand weet het. Interieur van de koptische kerk. Een feit is echter dat de gebeurtenis iedere avond weer duizenden mensen trekt. Het geheel speelt zich af op een plein met een afmeting van driehon derd bij honderdvijftig meter, en in de omliggende straten. Het pleintje is de parkeerplaats van het lokale busbe drijf. Er staan enkele bomen, en sinds kort ook enkele schijnwerpers. Erom heen bevinden zich goedkope arbci- dersflats, waaronder ook een oud huis dat nu wordt opgeknapt. Het gaat die nen als rustplaats voor toeristen. En daar tegenover, aan de overkant van de vrij brede straat, staat het kerkje. Opgetrokken uit geel natuursteen. Het is nauwelijks het aanzien waard. Het staat er al jaren. Hoeveel jaren weten de mensen niet. Het was voorheen vrijwel onbekend. Het interesseert ze ook niet. Het ogen blik is voor hen belangrijk. Ze hebben er de maagdelijke witte verschijning van Maria waargenomen. Vele tiendui zenden al. Haar optreden heeft men sen doen genezen. Blinden konden weer zien, kreupelen weer lopen. Een reden voor veel Egyptenaren erheen te gaan. Niet alleen voor Egyptenaren. Voor mij ook. Niet zozeer omdat ik zo gelovig ben maar meer om te kij ken wat ervan waar is. Ik heb een hele nacht doorgebracht op het balkon van een huis dat tegen over de kerk staat. Je zou het fron'- loge kunnen noemen. Ik heb met ar gusogen naar het kerkje zitten kijken. En met mij zo'n slordige vijftigdui zend anderen. Het eerste dat mij op viel, was een schilderij dat de beelte nis van Maria toonde. Het stond op gesteld tegen een muurtje en werd verlicht door kaarsen. De gehele nacht hebben er mensen voor staan bidden. Het toneel dat zich voor mijn ogen afspeelde met al die schreeuwende, dringende en onrustige lichamen had vaak meer van de toeschouwers in af wachting van de cupfinal dan van een religieuze bijeenkomst. Een grote sa menkomst waar je wel je hand op de achterzak moest houden. En maar wachten. Om ongeveer twee uur gebeurde er opeens iets bij zonders. Op het pleintje werd geap plaudisseerd. Het trok de aandacht. Iedereen ging lopen en probeerde als nog een plaats op het overvolle plein te krijgen. Vrouwen gilden. Er hing een geladen sfeer. Een sfeer van „het gaat gebeuren". Massapsychose. Tien tallen mensen zagen rook achter de kerk omhoogstijgen. Geschreeuw, ge joel. „Wierook" riepen ze. Aan de toeschouwers te horen móest het gebeuren. Het kon niet anders. Tenslotte stonden hier zoveel mensen die op iets wachtten. Op het plein werden de mensen steeds onrustiger. Opeens ging ieder een luid gillen. Veertigduizend mon den gingen open. Er werd gewezen naar de kerk. Volgens mij zag ieder een haar. Ik schreeuwde op het bal kon naar iemand en vroeg waar ze stond. Men wees naar de grote koepel van de kerk. Een paar vrouwen ln stemmig zwart naast mij hielden elkaar vast. Haar gezicht had een uitdrukking die va rieerde van vrees tot ongeloof. Een niet veranderde gelaatstrek waarbij het gillen met moeite werd onder drukt. Ik keek me suf. En inderdaad, de koepel was nu van binnen fel ver licht. Wit licht dat langzaam in blauw veranderde. Door de gotische vensters kwam wat van de gloed naar buiten. Het deed me denken aan een pot Ben gaals vuur. Zou het dan werkelijk? De rillingen liepen over mijn rug. Het massale geschreeuw overweldigde me. Opeens dacht ik aan Hitier. Dema gogie. Dit is nog ongevaarlijk, maar geef via dit item het volk de boodschap dat dit de straf is voor de joden. Dat zij vernietigd moeten worden en dat God erachter staat. Tenslotte heeft de koptische prelaat reeds eerder beweerd dat het verschijnsel bewijst dat God met de Arabieren is. Het zou nog meer indruk maken dan de woorden van Nasser. Ze haten de joden hier. Mis schien wel meer dan wij de Duitsers ooit hebben gehaat. Het licht in de koepel werd na ver loop van tijd minder, en evenredig met deze gang van zaken ging het met de opwinding. De op het kerkje gerichte schijnwerpers gingen steeds aan en uit, waardoor het gebouw telkens in een andere lichtval kwam. Het hield de mensen bezig. De eigenaars van karretjes met maagverstrekkingen beleven gouden dagen. Onafgebroken verkopen zij pin da's en coca cola. Things go better with a Coke! Om vijf uur 's mor gens gingen de eersten moe en gapend MM» Therèse Gadallam (Van onze correspondent) DEN HAAG. Het langverwachte rapport over het ambt in de hervorm de kerk is er eindelijk. Het is in Hydepark te Doom in de hervormde synode gebracht. Prof dr. Berkhof is de samensteller. De Leidse hoogleraar besluit zijn 31 foliovellen (waarvan 25 met een overzicht van de bijbelse ge- gegevens, de dogmatische achtergron den en de bestaande toestanden) met gedachten over door hem persoonlijk gewenste veranderingen. Hij biedt ter discussie aan het idee om het ambt van ouderling te laten vervallen. De ouderling mag dan wel eens „de pion waarmee Calvijn de paus schaak mat zette" zijn genoemd, het is een onduidelijk ambt en een zwakke stee in Calvijns overigens bewonderens waardige ambtsopvatting. Wel ziet prof. Berkhof mogelijkheden voor vier soorten ambtsdragers: DRIEBERGEN. „De succesvolle actie „Kom over de brug", waarin de zendingen en werelddiakonaat van de deelnemende protestantse kerken hand in hand gingen, heeft duidelijk gemaakt dat de kerken voor hun bui- tenlandse werk niet meer dat afzun- derlijk kunnen doen wat gezamenlijk gedaan kan worden, zo heeft de her vormde zendingsman ds P. J. Mac- kaay in de vergadering van de her vormde synode verklaard Hij vertelde dat vergaande plannen voor samenwerking zijn ontworpen die thans aan de betrokken beleidsorganen van de verschillende kerken worden voorgelegd. Het is de bedoeling dat de Nederlandse zendingsraad, waarin de zendingen van nagenoeg alle prote stantse kerken deelnemen, zal fusione ren met de stichting oecumenische hulp. Het gefuseerde orgaan, dat zich waarschijnlijk in Zeist op het terrein van de evangelische broedergemeente zal vestigen, zal een interkerkelijk service-instituut worden ten behoeve van alle organen, werkzaam op de ter reinen van zending en werelddiaconaat. Dienaren des woords (prediking, sacramentsbediening, eredienst en apostolaat). Leraren (catechese, cursussen en vorming van de gemeente). Herders (pastoraat, individuele - zielszórg). Diakenen. Al naar gelang van de grootte van de gemeente en de in haar aanwezige be gaafdheden kunnen deze ambtelijke functies dan over enkele of meer per sonen worden verdeeld. Van de omstan digheden moet afhangen hoe veel van deze mensen vrijgesteld deskundigen zullen zijn (en in welke ambten). De totstandkoming van het rapport heeft zestien jaar geduurd. In 1952 werd er een commissie voor ingesteld, die na dertien jaar met een rapport kwam. Toen waren de omstandigheden grondig veranderd. Was in 1952 er nog- alwat hoogkerkelijke druk (ds. J. Loos uit Hilversum liet zich een Anglicaan se wijding toedienen en ging later naar de r.k.-kerk over), en wist men toen niet goed raad met de vrouw in het ambt, in latere jaren kwamen laag- kerkelijke krachten in het geweer te gen ambt- en kerkinstituut en had de sociologie zich erop geworpen. Het rapport werd in 1965 dan ook door de raad voor de zaken van kerk en theologie afgewezen: het ambt moest nog maar eens opnieuw worden beke ken en dan ook van de gezichtshoeken die er inmiddels waren bijgekomen. Prof. Berkhof werd door het modera- men der synode aangewezen als hoofd opsteller. weldigd met verzoeken van mensen, die gebruik willen maken van hun bal kon, iedere avond weer. Ze hebben al weken geen privacy meer. 's Middags om zes uur wordt het trappenhuis af gesloten met een ijzeren hek en dan kan er tot de volgende morgen zeven uur geen mens meer in of uit. Noem het een avondklok. Dat afsluiten is overigens wel nodig, 's Avonds staan mensen voor het huis te dringen. Ze trachtten het hek open te maken met sleutels en mesjes. Van tijd tot tijd pro beert men het door middel van een menselijke stormram open te drukken. Ten koste van alles wil men het dak bereiken. i I op weg naar huis. Misschien zijn zij die mensen die morgen op straat diep onder de indruk zeggen dat zij haar gezien hebben. In het oosten werd de hemel reeds lichter. Automobielen re den. de weg vrijmakend voor vertrek- kenden, dwars tussen de mensen door. Iedereen die, buiten zijn stembanden, iets had om lawaai mee te maken, maakte dat ook. Ik hoorde zelfs riet fluitjes. Misschien wel door de kerk verstrekt om de geesten mee op te roepen. De bewoners van het huis waarin ik mij bevond moesten nog even wachten. Een echtpaar van ongeveer zestig en vijfenzestig jaar. De heer des huizes had Maria nog niet gezien en zei er ook niet in te geloven. Hij zei een de voot christen te zijn maar dit allemaal een beetje ongeloofwaardig te vinden. Zijn vrouw, die vlot Frans sprak en alle gesprekken voor mij vertaalde, had haar wel gezien. Ze was het helemaal niet met haar echtgenoot eens en ge loofde inderdaad dat het een bood schap van God was. Toen ik vroeg wel ke betekenis er dan in schuilde lachte ze dit probleem weg. Maar ze hoopte vurig dat Maria een andere kerk zou uitzoeken om weer te verschijnen, want haar hele dagindeling was door deze gebeurtenissen in de war gebracht Ze bewonen de hoogste verdieping van een flatgebouw en worden over- De zon werd zichtbaar achter de da ken, er waren reeds duizenden mensen op weg naar huis. Onbeschrijfelijk was de troep die werd achtergelaten. De mensen, die 's nachts op het pleintje hadden gezeten konden moeilijk weg, en de behoeften die mens en dier nu eenmaal dagelijks hebben konden ken nelijk zo moeilijk worden onderdrukt dat de straat er goed voor was. Het toneel kreeg in het daglicht iets on geloofwaardigs. Iets belachelijks. Je vroeg je nog eens af waarvoor die mensen waren gekomen. Mariaver- schijning? Nee, werkelijk? Maar je vergat dat je zelf enkele uren eerder ook in die roes verkeerde. De donke re mysterieuze nacht gaf de dimensie. De zon stond boven de huizen en in de buurt van de kerk, waar nog steeds zo'n vijftienduizend mensen zich op ge huurde stoelen bevonden, klonk ap plaus op. De hogepriester verliet de ft'.'- <v: v é- /'i'/Afs'ó Stoelen voor de kerk. Straks zullen ze worden opgesteld voor de „ver schijningkijkers". kerk. Misschien wel net zo slaperig als wij. Om hem heen liepen zes jongemannen die eikaars hand vasthielden. Op die manier maakten zij de weg voor hem vrij. Velen kusten hem de hand. Toen stapte hij in zijn Volkswagen. Ik ben nog eens teruggegaan en toen had ik vooral gelegenheid de mensen te observeren die zich in de onmiddel lijke nabijheid van de kerk bevonden. Je moest tien piasters (tachtig cent) entree betalen. Abraham Lincoln heeft eens gezegd: „God moet de eenvoudigen van ziel wel zeer liefhebben. Hij heeft er zo veel geschapen". Bij de ingang van het gebouwtje zaten een aantal ge brekkige mensen. Onder hen bevond zich Therèse. Therèse Gadallam een meisje van zeventien jaar. Een voor beeld van oosterse schoonheid. Maar dit meisje had nog iets meer. Een ge zicht waar het geluk vanaf straalde. Een paar donkerbruine ogen, die op uitzonderlijk sprekende wijze de we reld inkeken. Voor de mensen bij de kerk een doffe wereld zonder kleur. Zonder iets. Het enige bezit is het lichaam en dat vertoont dan vaak een gebrek zoals blindheid, verlamming. Therèse had polio. Maar zij heeft Maria gezien en toen is zij genezen. Haar lichaam toont de littekens van haar ziekte nog, maar na het wonder kon zij weer lopen Daarom gelooft men hier in Therèse, voor velen de personificatie van Ma ria. Iedereen wil haar zien en aanra ken. Vooral aanraken. Zij blijft erbij lachen, en is er gelukkig mee. Het gezicht van Therèse is voor hun het bewijs dat het kan en gaat gebeuren. (Van onze correspondent) ZEIST. De homosexualiteit is in onze maatschappij nog geenszins van de taboes bevrijd. Niettemin is er spra- van een groeiend begrip, een toene mende bereidheid de problematiek van „de anderen" te beschouwen en te verlichten. Het vraagstuk van de homofielen is evenzeer het problemen der heterofie- len. Dit is duidelijk tot uiting geko men op een eerste studiedag „Pasto- Op „de Haaf" te Bergen worden de ze zomer twee Leerhuisconferenties ge houden, in het kader van de ontmoe ting Jodendom-Christendom. De eerste vindt plaats van 29 jun.i-6 juli en heeft als thema: „De zwakken veilig de sterken rechtvaardig". In deze week zal het vooral gaan om het probleem van de sociale revolutie en machtsgebruik met het oog op de vrede. Zowel de politieke als de bijbels theologische aspecten van deze zaak zullen uitvoerig aan de orde gesteld worden in inleidingen en discussies. De tweede Leerhuisconferentie vindt plaats van 10-17 augustus. In deze week wordt, naast bijbels-theologisch infor matie de nadruk gelegd op hoofdfigu ren uit het Joodse denken (Buber; Ro- senzweig; Levinas). Een kunstweek wordt gehouden van 6-13 juli. Onder de titel „Vrouw en man vindt van 13-20 juli een zomer week plaats waarin aandacht zal wor den besteed aan veranderingen in de relatie vrouw-man in gezin en samen leving. En voorts wordt van 20-27 juli een zo- merconferentie gehouden onder de ti tel „Verkenningen in democratie". „Verkennen" doet men in weinig be kende gebieden. In deze conferentie zal dat gebeuren in bijvoorbeeld de Volks democratie in Oosteuropese landen en in het „arbeiders-zelfbestuur" in be drijven in Joego-Slavië. Daarnaast zal geprobeerd worden te ontdekken wat achter de onrust aan de universiteiten steekt. Een andere zomer-conferentie over „Vrije Tijd" wordt gehouden van 27 ju- li tot 3 augustus. Inlichtingen bij vor- mingscentrum „De Haaf", Natteweg 9, Bergen NH tel. 02208-2006. VATICAANSTAD (AP). Met in gang van 15 augustus zullen de pries ters in de mis de keus hebben tussen drie nieuwe canons en de thans ge bruikelijke, die in gebruik is sinds paus Gregorius de Grote, die regeerde van 590 tot 604. Het desbetreffende decreet, opgesteld door de Vaticaanse congregatie der riten, is gedateerd op 23 mei 1968 het feest van Christus' hemelvaart. De bedoeling is, de canon het centrum van de mis, begrijpelijker te maken voor de gelovigen en hun rechtstreekse deelneming aan de heilige diensten van hun kerk groter te maken. rale zorg aan homofielen" in Zeist. Deze bijeenkomst was georganiseerd door het katholiek nationaal bureau voor de geestelijk gezondheidszorg en voor de geestelijke volksgezondheid. Het initiatief voor deze dag was uit gegaan van een studiegroep van pre dikanten, priesters en psychiaters. Hun in drie jaar verzamelde bevindingen over de geestelijke zorg voor homofie len stelden zij daar ter beschikking van grote groepen predikanten en r.k. geestelijken. Onder de druk van lang aangehangen godsdienstige voorschrif ten werd sexueel gedrag eeuwenlang louter met voortplanting in verband gebracht. Dit is nu niet meer het ge val. Dr. C. J. B. J. Trimbos, die de studiedag inleidde, zei ervan: ,De sexualiteit wordt steeds meer ervaren als een beleving, die betrekkingen tot stand brengt en eenzaamheid opheft. Een veelvormiger moraal maakt een meer humane en christelijke benade ring van de homosexuele naaste moge lijk". Humaan en christelijk. De juiste hou ding in de praktijk te vinden is voor de pastoor zo eenvoudig niet. Ook voor de oprecht strevende zielszorger zal het niet eenvoudig zijn in zijn practi- sche handelen geheel en al los te ma ken van de geesten van het verleden. Hij zal, aldus dr. Trimbos, primair ge ïnformeerd moeten zijn over de huidi ge inzichten in de homosexualiteit en vervolgens moeten beseffen, dat vele homofielen behoefte hebben aan een begripvolle aanvaarding van hun zo- zijn (een onveranderbaar gegeven: plus minus vier percent van de Nederland se bevolking behoort tot de „kern-ho mofielen"). Dr. Trimbos: het is niet voldoende een christelijke tolerante houding ten opzichte Van een anders geaarde groep of medemens aan te nemen (dat is een vorm van discriminatie), maar het is nodig te streven naar volwaardige in tegratie van de homofiele naaste in het totaal van het kerkvolk. Daartoe is waarschijnlijk meer zorg voor en informatie aan heterofiele parochie- of gemeenteleden nodig dan de persoon lijke pastorale begeleiding van de ho mofielen zelf. De inleiding van dr. Trimbos werd gevolg door belichting van de vijf the ma's, die later op de dag in afzonder lijke werkgroepen aan de orde kwamen Dr. A. J. R. Brussaard, gereformeerd predikant in Den Haag (bijbel en ho mosexualiteit): de conclusie dat wij, wat de homosexuele praktijk betreft, met een eeuwig geldend gebod van God te doen hebben, is evenmin te handha ven als bij de overige mozaïsche wet ten (doodstraf). Onjuiste bijbeluitleg, heeft de kerk er tweeduizend jaar lang toe gebracht het hare bij te dra gen aan de algemene afkeer van de homosexuele naaste. De kerk is bezig haar fout in te zien, maar is aan open lijke erkenning nog niet toe. Dat wij in een overgangsstadium verkeren is ook te merken aan de vele pastorale handboekjes, die zich nog niet hebben ontdaan van het aloude discrimineren de superioriteitsgevoel. Pater J. B. F. Gottschalk (pastoraal gesprek met de homofiel): alleen op basis van innerlijke aanvaarding door de pastoor zelf kan deze de homofiele medemens tot zelfaanvaarding brengen Deze aanvaarding is te belangrijker, omdat de homofiel tot een gediscrimi neerde minderheidsgroep behoort, wat maatschappelijk isolement betekent en een ondraaglijke belasting voor meer gevoelige en gedifferentieerde mensen. J. Grubben, zenuwarts (homosexua liteit psychische stoornis?): het is niet te bewijzen, dat homofilie een neurose is. Het bevredigende en produktieve be staan van sommige in hun milieu ge- integreerde homofielen pleit tegen die opvatting. Ds. A. Klamer (praktisch pastoraat): pastorale aandacht betekent ruimte scheppen, waardoor de andere afstand kan nemen van de eigen obsessie. W. J. Sengers, zenuwarts (homofiel in het gezin) tenslotte opperde de ge dachte, dat in het canonieke recht ho mofilie een reden tot ongeldigverkla- ring van een huwelijk moet kunnen zijn zonder tevens een huwelijksbelet sel te vormen. (Van onze correspondent) DRIEBERGEN Ruim honderd hervormde predikanten hebben de sy node schriftelijk gevraagd wat zij denkt van een besluit tot „bevriezing" van de leiding van het seminarium op Hydepark in Driebergen tot de twee man die thans rector en con-rector zijn. Van een plan om een derde man te benoemen zou volgens deze brief door het moderamen van de synode worden afgezien. Afwegen van prio- riteiteiten moet daarbij een rol ge speeld hebben. De bezwaarden, in de rondvraag van de synode was ds. mr. C. B. Posthumus Meyjes (Amsterdam) hun woordvoerder, menen dat het werk van Hydepark niet alleen voor predikantsopleiding maar ook voor de nascholing te belangrijk is om de groei ervan te frustreren. De praeses, dr. G. de Ru, weigerde discussie over deze zaak. De brief, die pas tijdens de synode was binnenge komen, stond niet op de agenda. Dit is een archieffoto van de voor malige Griekse primaat, aartsbis schop Chrissostomos, die in een Atheens hospitaal is overleden.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 14