IN DE WERELD DER MODE IS DE ZOMER ALWEER VOORBIJ VE®U Amerikaanse visie op het jaar 2000: Liese-Lotte's kaarsenboetiek BSiilSli. ■M 17 wMmmw/m ZATERDAG 22 JUNI 1968 Erbij (Van een medewerkster) DE ZOMER IS nog nauwelijks begonnen, maar de mode voor de komende herfst en winter hangt al weer klaar. De haute-couture wordt in Rome getoond van 13 tot 18 juli. Parijs volgt van 22 tot 31 juli. uwwwmmwwiwaiwiiiiwwwiwuiwmmmiwmmiwiiwwwwwwmwwiiwwwiiiiiwiimwiwwmmmmmmwimwww^^ WÊ, I,, mi in lm i n De confectie-industrie stoort zich niet aan zo'n officieel modevertoon en laat nu al zien wat voor kou dere dagen geschikt is. De prêt-a- porter collectie van verschillende Franse fabrikanten bevat nochtans weinig opzienbarende elementen. Links: Een aardig jurkje, het bo venstuk verticaal, het rokje hori zontaal gestreept. De ceintuur is met koperbeslag versierd. Midden: Een gedistingeerd pak je in turquoise met grijze ruiten, waarvan het jasje kort en recht is en het rokje schuine ruitverwerking te zien geeft. Rechts: Een stoer fiets- en wan delpak is dit corduroy jack met kniebroek. In de herfsttint kastanje bruin. Dit model is van tergal, de beide andere modellen zijn van ter- cryl. VROUW BOVEN DE 40 WORDT ZORGENKIND HET IS MODE, over het „jaar 2000" te praten. Het is een begrip dat betrokken wordt in allerlei voorspel lingen, soms met de haren erbij wordt gesleept en daar door een cliché dreigt te worden. „Tweeduizend" lijkt nog ver weg: het is „pas" de volgende eeuw (en wie dan leeft, wie dan zorgt). Toch is de mens van nu nog maar iets meer dan dertig jaar van dit overstapje naar de volgende eeuw verwijderd. ALS DIE 21STE eeuw begint zijn de kinderen van nu in de bloei van hun leven, en groeien hun kinderen op in een tijdperk vol mogelijkheden en uit dagingen. Welke rol zal de vrouw van het jaar 2001 in dat tijdperk spelen? Het Amerikaanse maandblad McCall's heeft deze vraag ter discussie voorge legd aan een uitgelezen gezelschap: deskundigen op het gebied van stads planning en atoomenergie, psycholo gen, geschiedkundigen, rechtsgeleerden, modeontwerpers en schrijvers. Een discussie die geen scherpomlijnd beeld van de vrouw-van-2001 opleverde, maar wel een aantal conclusies en prognoses over vrouw en gezinsleven die te denken geven. DE VROUW BOVEN veertig jaar wordt in sommige van die voorspellin gen gezien als het „zorgenkind" van de maatschappij in de 21ste eeuw. Bij de moderne methoden voor gezinsplanning zal niet meer beperking van het kinder tal op de voorgrond staan, maar in de eerste plaats de mogelijkheid om een bepaald aantal kinderen met een vastgesteld (zo klein mogelijk) leef tijdsverschil ter wereld te laten komen. De Amerikanen spreken over „t.o bunch the children", een aardige uitdrukking die men zou kunnen vertalen met een begrip als groeps- of troepsgewijs: men krijgt binnen een bepaald aantal jaren een „trosje" kinderen. DEZE GANG van zaken zal boven dien steeds vaker gecombineerd wor den met een huwelijk op jonge leeftijd. Daardoor zal een groeiend aantal vrou wen om en nabij het 40ste levensjaar al bevrijd zijn van de bezigheden en verantwoordelijkheden die het groot brengen van kinderen met zich mee brengt. Daar ligt vreest men, het grote probleem voor de vrouw van de 21ste eeuw: de vrouw van 40 jaar die nog wel een en ander van het leven ver wacht, zal gedoemd zijn tot werkloos thuis zitten en daardoor niet zelden in een toestand van diepe geestelijke ma laise raken. DOOR DE explosie van kennis in onze tijd, door de specialisatie die in allerlei beroepen wordt verëist, zullen intelligente vrouwen gedwongen zijn, hun talenten te spenderen aan ongesa- liëerd liefdadigheidswerk en aan het voeden en verzorgen van een echtge noot die beroepshalve zijn bezigheden en eigen interessen heeft. De gevaar lijke leeftijd voor de vrouw is niet lan ger de jeugd, maar begint boven de veertig', aldus een somber getinte uitspraak over de vrouw-van-2001, een uitspraak overigens die ook op onze tijd al van toepassing is. Elke vrouw boven de veertig jaar die weer werk zoekt buiten haar steeds minder tijd vragende huishouding, ont dekt hoe moeilijk het is een enigermate boeiende werkkring te vinden wanneer men geen pakket gespecialiseerde kennis en de nodige ervaring heeft aan te bieden. „HET HUWELIJK IN 2001" zal vrij wel altijd een op jonge of zeer jonge leeftijd gesloten huwelijk zijn. De wel vaart maakt het mogelijk dat men met trouwen niet meer hoeft te wachten tot de man een gezin kan onderhouden. Daarnaast speelt de groeiende overtui ging dat onderdrukking van seksuele activiteiten als een positief gevaar moet worden gezien, een rol. Gezinnen zul len „kleine eenheden" zijn van vijf of zes personen (de ouders inbegrepen). Gezinnen die steeds meer mogelijk heden zullen krijgen voor gezamenlijke familie-uitstapjes tot ver buiten de grenzen. Volwassenen en kinderen zul len daardoor veel meer ervaringen sa men kunnen beleven. Mede daardoor zullen kinderen veel sneller rijp zijn, veel eerder geneigd zijn om de beschut ting van het gezin te verlaten, te rebel leren tegen een te strakke gezinsband. MEER SEKSUELE vrijheid in de 21ste eeuw? Men gelooft er niet una niem in. Volgens een hoogleraar in de psychologie heeft „de pil" de jongeren heel wat geestelijke problemen erbij bezorgd, en zijn de „seksueel geëman- cipeerden" erg eenzaam. Men gelooft in een terugkeer naar het monogame, naar een soort revolutie tegen de seks zelf. Men is verontrust over het per centage onwettige geboorten dat snel stijgt. Andere stemmen daarentegen vinden dat teveel wordt gekeken naar het eti ket „onwettig", en dat ervoor gezorgd moet worden dat elke alleenstaande vrouw haar kinderen volledig kan ver zorgen en opvoeden, onverschillig wat de reden van het ontbreken van een vaderfiguur is. Uitstekend geoutilleer de dagverblijven voor de kinderen zijn daarbij onmisbaar. DAT ZOU IN de komende tientallen jaren betekenen: veel meer hulp van „bovenaf" voor de vrouw van alle in komensgroepen bij de verzorging van haar kinderen. Een ingrijpende veran dering in het levenspatroon van de vrouw doordat er geen grote hiaten in haar beroepswerkzaamheden meer zouden ontstaan tijdens de jaren waar in de kinderen worden opgevoed, een geweldige groei van het aandeel van vrouwen (ook met kleine kinderen) in het arbeidsproces, met de steeds groei ende kans voor vrouwen om belangrij ke posten in dat arbeidsproces te gaan bezetten. De voorstanders van een dergelijke ontwikkeling verwachten „dramatische veranderingen in het patroon van het gezinsleven, in het arbeidsproces, in de manier waarop vrouwen werken. Ver anderingen die ons dichter bij het Rus sische patroon zullen brengen". „DE VROUW VAN 2001": het blijkt niet mogelijk om een vastomlijnd beeld te geven van de plaats die zij in maat schappij en gezinsleven zal innemen. Wel van allerlei zaken die haar interes seren, zoals haar leeftijd: De vrouw zal ouder worden dan nu. Haar gemid delde leeftijd, die nu op zeventig jaar wordt gesteld, zal in het jaar 2001 tot negenenzeventig zijn gestegen. Haar woning: een volledig geautomatiseerd huis waar de computer zijn intrede heeft gedaan en het „klimaat" onder voortdurende controle staat. Een „ou de dag" die bijna vrij zal zijn van hin derlijke ouderdomskwaaltjes omdat de medische wetenschap, naar men ver- wacht, inmiddels op dat terrein een. grote stap vooruit zal zijn gegaan. MODE EN SCHOONHEID. Volgens vooruitziende beauty-experts zal de vrouw van de 21ste eeuw géén keihar de en koude „ruimtevaart-schoonheid' zijn, maar een lichte make-up en lip stick gebruiken, met slechts een vleug je kleur en een beetje glans, een glin sterende warmgetinte oogmaquillage. Misschien slikt zij pillen die haar ha ren doen krullen of sluik maken, en andere pillen die haar huid naar belie ven een tint licht of donkerder maken. Haar kleding: lange huisjaponnen die door een geraffineerd belichtingssy steem in de woning steeds van kleur veranderen, nauwsluitende maillotpak- ken in diverse kleurencombinaties met zwierige capes, fraaie ensembles van klassieke materialen, (maar dan wel met ingebouwde temperatuurcontrole) en tuniekjurken van aluminium schub betjes met een bijpassend hoofddeksel, voorzien van een koptelefoon. Want de communicatie met de bui tenwereld zal tegen die tijd tot onge kende proporties zijn uitgegroeid. Met mogelijkheden als winkelen en kopen op afstand, via vernuftige combina ties van telefoon en televisie. BIJ EEN DROGISTERIJ in Til burg is een voor Nederland nog uniek winkeltje gevestigd: een kaarsenboetiek. Liese-Lotte Moe renburg, 24 jaar, klein, donker blond, leidt dit zaakje. Het heeft nu langzamerhand zoveel bekend heid gekregen, dat brieven gericht aan „Mejuffrouw Moerenburg, kaar sen winkelt je, Tilburg", zonder mankeren aankomen. „Natuurlijk was het een gok om dit zaakje te beginnen", vertelt Liese-Lot- te. „Het idee kreeg ik een paar jaar geleden. Vader had in zijn drogisterij altijd een aparte afdeling voor kaar sen en die verkochten goed. De vol gende stap was een etalage met alleen kaarsen, en nu heb ik dan dit winkel tje". Op de vraag waarom zij speciaal in kaarsen belang stelt, antwoordt Lie se-Lotte, dat zij van kind af aan bij kennissen kwam, die kaarsen maakten. Daar heeft zij de eerste beginselen van het kaarsenmaken geleerd. ALLEEN ALS HET iets biedt, wat nergens anders te krijgen is, heeft een winkeltje als van Liese-Lotte recht van bestaan. „In warenhuizen zie je tegenwoordig ook veel kaarsen, maar meestal is daar de gehele voorraad tentoongesteld. Ik heb van elke soort maar één in de winkel. Van eenvoudige Goudse tot prachti- Liese-Lotte Moerenburg in haar Tilburgse kaarsenboetiek. ge bewerkte kaarsen, van soorten in prijs variërend van twee cent (taart kaarsjes) tot enkele honderden guldens ze zijn allemaal hier te vinden. Voor praktisch elke feestelijke gelegenheid, bestaat een speciale kaars. Kerst-, paas-, verjaardags-, geboorte-, huwe lijks- en communiekaarsen, om maar een willekeurige opsomming te geven", aldus de eigenares. In de Scandinavische landen „doen" kaarsen het al veel langer. De men sen zijn daar nooit anders gewend ge weest. „Ze zijn er daar mee groot gebracht". Uit die streken komen de gladde, strakke modellen, die het voor al van hun kleuren moeten hebben. Duitsland, Oostenrijk en Italië leveren de rijk versierde reliëf-kaarsen. Om te weten wat er allemaal te koop is op haar terrein, reist Liese-Lotte bui tenlandse beurzen af. „Twee maal per jaar ga ik naar Denemarken en Zwe den, verder zijn er beurzen in Duits land, Oostenrijk en Parijs". Zij vertelt dat zij alles alleen doet, alleen springt haar vader haar zo nu en dan wel eens met advies bij. KAN ZIJ SCHATTEN, hoeveel kaar sen zij per jaar verkoopt? Liese-Lotte wijst op dozen Goudse kaarsen. „In één doos zitten achttien pakken met zes kaarsen, en ik heb tweehonderd van die dozen in voorraad. Dat zijn dan alleen de Goudse kaarsen". Die zijn van stearine, verder zijn de grond soorten parafine en was. „Parafine kaarsen branden slecht, ze worden al leen gekocht door oudere mensen, die ze lang voor de sier laten staan en pas opbranden als ze erg gaan vervelen", zegt Liese-Lottes vader, die tussen het bedienen van twee klanten in ook even binnen komt. Nu antiek zo „in" is, passen kaar sen daar goed bij. Vooral buitenlanders kopen kaarsen met reliëfs van bijbel se voorstellingen en afbeeldingen van schilderijen van oude meesters. Die vliegen trouwens ook als relatiege schenk de deur uit. „NATUURLIJK neeft een mens al tijd wensen", zegt Liese-Lotte. „Ik zou bijvoorbeeld graag een eigen kaarsen- makerijtje hebben. Het maken van kaarsen is een gevaarlijke zaak, en een brandvrije ruimte is hiervoor ver eist." Een andere wens is een eigen auto- tje. „Dan kan ik veel makkelijker mijn klanten bezoeken. Nu vragen ze wel of ik eens kom kijken, zodat ik precies kan oordelen, welke kleur het best bij een interieur past. Als die niet voor radig is. verf ik kaarsen in die kleur, dus op bestelling." Voor reclame neeft zij voorlopig geen geld over. Maar dat hoeft ook niet, want haar zaakje loopt goed Het publiek moet volgens naar het kopen van kaarsen een normale zaak gaan vinden en daar begint het al aardig op te lijken.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 17