VAN DAG TOT DAG Franse verkiezingscampagne rustigste sinds vele jaren orm gratis nieuwste meubel Ikatalogus Istoutenbeek Voedselvraagstuk stap dichter bij oplossing kaas uit het vuistje DE KANSEN VAN HUBERT HUMPHREY Onderministers ontslagen Morgen begint eerste ronde FAO-president dr. Boerma: Frankrijk bouwt verder aan zijn kernbewapeningsprogram commentaar op actuele zaken e Abernathy: „Wij kunnen nergens heen" Beschieting van Saigon gaat door" Praagse studenten willen hervatting van betrekkingen met Israel Ski-kampioene was gaullistische trekpleister Politie schoot in Rio de Janeiro drie mensen dood ZATERDAG 22 JUNI 1968 Beroep op Johnson Noordvietnamees blad In Tsjecho-Slowakije Geen tegenstand Vechtpartijen in Triest Icöupön M^urrijiekatïiogusi Woninginrichting I Beverwiik - 250 modelkamers Beverwijk- Niet veel verschil Ondanks verwachte financiële problemen Polaris Zorgen Het antwoord van de drie Westelijke mogendheden op de visumplagerijen van de Oostduitse regering in Berlijn is te leurstellend en zwak: zij hebben niets anders kunnen bedenken dan de reizigers uit Oost-Duitsland eveneens met een pla gerijtje te belasten. „Op hoog niveau" zit men nu aan weerskanten de particulier het leven moeilijker te maken, maar een oplossirig wordt daardoor niet dichterbij gebracht. In de Duitse Bondsrepubliek is men allerminst tevreden met deze onvrucht bare tegenzet. In kringen van de S.P.D. beginnen pientere koppen zich af te vra gen of de tijd niet gekomen is om een aantal vrijmoedige, nuchtere afspraken met Oost-Duitsland te maken, desnoods in de zin van een afgeleide erkennin,, van de Oostduitse volksrepubliek. Men beseft steeds duidelijker dat de situatie op geen enkele andere manier te klaren valt en verlangt steeds minder naar een nieuwe „koude oorlog", die alleen maar narigheid, schade en irritaties oplevert zonder een centimetertje winst op het gebied van de „Deutsche Frage". De Duitsers hebben daarbij de steun van het Westen hard nodig, want als NAVO-bondgenoot hebben zij tot dusver ook weinig anders kunnen doen dan de oude slagzinnen oppoetsen waarin de „dreiging uit het Oosten" als recept voor alle ondernemingen op het gebied van de Europese politiek wordt aangeprezen. Welke hulp zou Duitsland in dat Ne derland mogen verwachten? Bitter wei nig, als men de inhoud van de NAVO- belijdenis onzer regering nog eens her leest. Ook daarin immers viert de tradi tie hoogtij en wordt niets geopperd dat op een nieuwe aanpak wijst. Er is natuurlijk alles voor te zeggen dat een militair bondgenootschap gericht is op de veiligheid en handhaving van de nationale staten die het gesloten hebben. De pretentie van de NAVO echter gaat veel verder, getuige het wél-klinkende Handvest dat van de aangesloten landen veel méér verlangt dan een militaire aan eensluiting en samenwerking. De grond slag van het Atlantisch Pact, dat op zijn WASHINGTON (Reuter). Dominee Ralph Abernathy, de opvolger als leider van de Amerikaanse negers van wijlen dr. Martin Luther King, heeft een beroep gedaan op president Johnson, het drin gende verzoek van de armen der VS om verbetering van hun omstandigheden te beantwoorden. De leider van de campagne voor de arme bevolking der VS liet zijn beroep op de Amerikaanse president gepaard gaan met een ondubbelzinnige waarschuwing, dat de betogers in Washington niet van plan zijn „De stad der herrijzenis" te ver laten, wanneer hun verblijfsvergunning morgenavond is afgelopen. „Wij kunnen nergens heen en wij zijn dat ook niet van plan", aldus Abernathy. President Johnson heeft gisteren in een brief aan de voorzitter van de Nationale Vereniging van zakenlieden in de VS zijn tevredenheid uitgesproken over de voor uitgang die geboekt wordt bij het zoeken naar werk voor jongeren en chronisch werklozen. Johnson heeft gevraagd om werkgelegenheid te scheppen voor 200.000 jongeren. Tot dusver zijn 110.000 betrek kingen aangeboden. HANOI (AFP) „De beschieting van Saigon met mortieren en raketten gaat door en zal zelfs verhevigd worden", zo meldt vandaag het orgaan van het Noord- Vietnamese leger, „Quandoi Nhan Dan". Noord-Vietnam zal volgens hetzelfde blad „het hoofd bieden aan eventuele ver geldingsacties tegen Hanoi", waarmee in „sommige Amerikaanse kringen" gedreigd zou zijn. Volgens het blad zijn 16.269 inwoners van Saigon gedood of gewond door Ame rikaanse bombardementen op dichtbe volkte woonwijken in de Zuid Vietnamese hoofdstad en de Chinese satellietstad Cholon. PRAAG (Reuter). Praagse studenten hebben het Tsjechische ministerie van Buitenlandse Zaken een petitie met 13.000 handtekeningen toegestuurd, waarin aan gedrongen wordt op hervatting van de diplomatieke betrekkingen met Israel. Ambtenaren van dat ministerie hebben verklaard dat dit pas kan gebeuren als Israel de resolutie van de veiligheidsraad betreffende oplossing van het geschil met de Arabische landen nakomt. beurt basis werd van de NAVO is zowel een verdediging naar buiten als naar bin nen: het was gericht op het behoud en de versterking van de democratie en de rechtsorde, de westelijke beschaving en de vrijheid. De komende conferentie van de NAVO op IJsland zal te maken krijgen met de stringente eis tot aanpassing en hervor ming der defensie-organisatie aan nieuwe situaties en ontwikkelingen. Op het ge bied van de strategie is de groeiende macht van de Sovjet-Unie ter zee een van de belangrijkste factoren. Juist op het punt van de maritieme verdediging heeft Nederland kort geleden met het uit de dienst nemen van de Doorman een stap terug gedaan, die zal moeten worden ge volgd door een paar stappen vooruit maar dan met moderner „gestroomlijnde" op vattingen en voorzieningen. Het is duide lijk dat op dit punt de NAVO een be langrijke bijdrage van Nederland ver wacht, omdat de Nederlanders nu een maal uitmunten door hun vertrouwd heid met alles wat te maken heeft met varen. Maar het is toch in deze tijd geen voldoeninggevende taak meer voor een land als het onze, alleen maar wat bij te dragen tot militaire kracht van een bond genootschap? Het zou toch zaak zijn voor onze politici, zich te bezinnen op de eisen die aan het behoud van de vrede verbon den zijn en het hunne bij te dragen tot een beschaafde ontwikkeling van de ver houdingen tussen de volken. Ook en voor al de verhouding tussen de volken van Oost-Europa en die van het Westen, om dat in de overbrugging van de daar nog steeds gapende kloven het geheim van een vrediger, welvarender wereld beslo ten ligt. Als de NAVO iets nuttigs van Neder land verwacht ,dan kan dat toch niet maar alleen het in wapens omgezette be lastinggeld zijn? De NAVO staat voor een crisis, die is ingeluid door de uittreding van Frankrijk en zijn vervolg heeft ge vonden in een volkomen veranderde situatie in Midden-Europa, waar de kiem- bodem gereed lijkt te liggen voor een nieuw tijdperk van inter-Europese con tacten op economisch en cultureel gebied. De oude slogans kunnen niet meer dienen. De nieuwe generaties hebben nieuwe idealen meegebracht, die ook en vooral in Nederland stellig tot uiting ko men. Maar in de politiek, in de buiten landse politiek, wordt telkens weer de oude katechismus herdrukt PRAAG (Reuter) De Tsjechoslo- waakse regering heeft besloten vier on derministers van Binnenlandse Zaken te ontslaan. Het zijn de eerste vice-minister, dr. Jan Zaruba en de vice-minister dr. Stefan Zemjer, Jindrich Kotal en Jindrich Thon. De redenen voor de maatregel zijn niet bekendgemaakt. (Van onze correspondent) PARIJS. Met een laatste vijftal spreekbeurten voor de televisie die alleen voor die gelegenheid haar staking even onderbrak, hebben gisteravond premier Pompidou voor de gaullisten, ex-minis ter Giscard d'Estaing voor de gaullisti sche conservatieven, communist Waldeck Rochet, de centrumleider Duhamel en de president van de linkse Federatie Fran- èois Mitterrand de campagne voor de Franse Kamerverkiezingen in haar eerste etappe afgesloten. Morgen heeft dan de eerste ronde van de verkiezingen plaats, waarna zondag 30 juni de beslissende eindstrijd geleverd zal moeten worden. Frankrijk heeft, tot dusver, niet alleen de kortstondigste, maar ook de rustigste verkiezingscampagne sinds vele tiental len jaren beleefd. Buiten de televisie en vooral de commerciële radiostations leek er nauwelijks een politiek vuiltje aan de lucht te zijn. Donderdagavond hebben de gaullisten hun enige belangrijke massavergadering in Parijs gehouden, waarop de minister voor Cultuur André Malraux en (als trek pleister) ski-kampioene Marielle Gout- chel, die een kennis is van premier Pom pidou, het woord hebben gevoerd. De communisten hebben de gaullisten weinig of geen tegenstand gegeven. Uit TRIëST (AFP) Bij vechtpartijen tus sen stakende metaalbewerkers en de po litie zijn in Triëst elf mensen gewond geraakt. Vier van hen moesten naar het ziekenhuis worden gebracht. De metaalbewerkers wilden bij de ope ning van de jaarbeurs protesteren tegen de trage gang van zaken bij de verbete ring en uitbreiding van de scheepswerven. ADVERTENTIE Een kleurrijk fotoboek 1968 vol woonideeën in moderne en klas sieke stijl. Een fijn bezit als U trouwplannen heeft of Uw inte- 'rieur wilt vernieuwen. Stuur nu de coupon even op. Naam Breestraat 82. tel. 02510-25141 •s maandags gesloten. i i i I officieel adviseur voor Beverwijk, Woonplaats I IJmuiden,Zaanstreek,Alkmaarenomgeving A top fonn de vergaderingen waar het geen storm liep, was het revolutionaire vuur ver te zoeken. Gisteravond herhaalde secretaris generaal Rochet die zijn loopbaan als schaapsherder begon, nogmaals dat zijn partij de bestaande orde geenszins wilde bedreigen en de democratische beginse len als heilige waarden hoog zal blijven houden. De hele campagne deed eerder denken aan een stierengevecht waarbij alle fu rieuze aanvallen en provocaties van de toreador met drieste regelmaat moesten afstuiten op de besliste weigering van de stier zich op te laten winden. Zelfs de oprichting overal in het land van „civiele comités" waarvan de gaul listische leden door de regering zelfs met vuurwapens werden toegerust om, zoals het heet, de Republiek te verdedigen heeft al evenmin veel voedsel aan de po litieke strijdlust gegeven. Alleen zijn hier en daar wat plakkers van concurrerende verkiezingsaffiches elkaar met hun kwas ten te lijf gegaan. Volgens het Franse ministerie van Bin nenlandse Zaken aldus Reuter, betwisten 2.267 kandidaten elkaar de 487 zetels in de Nationale Vergadering bij de eerste verkiezingsronde van morgen. De prognose op het ogenblik is, dat de nieuwe Nationale Vergadering niet veel zal verschillen van de oude en dat de gaullistische winst vermoedelijk vergroot zal worden. (Van onze correspondent) ROME De president van de FAO, dr. Boerma, zegt dat er uiterst gunstige rapporten binnenkomen over wat men een bijna revolutionaire ont wikkeling op landbouwgebied kan noemen. De mogelijkheid bestaat dat het voedselvraagstuk heel dicht bij een oplossing is gekomen. In 1967 zijn over de gehele wereld de opbrengsten van de landbouw ruim drie percent vooruitgegaan en in de ontwikke lingslanden, die het het hardst nodig heb ben, met zes percent. Het is waar dat de twee voorafgaande jaren vrij slecht waren RIO DE JANEIRO (Reuter) Tijdens vechtpartijen tussen studenten en de poli tie in de Braziliaanse stad Rio de Janeiro zijn gisteren drie mensen doodgeschoten, onder wie een 22-jarig meisje. Al verscheidene dagen betogen de stu denten uit protest tegen het achterhouden van gelden die bestemd zijn voor het on derwijs en de voorstellen om de universi teiten om te vormen tot stichtingen, waar particulieren geld in kunnen steken. Don derdagavond kwam het tot hevige vecht partijen tussen de studenten en de politie, waarbij vierhonderd studenten werden gearresteerd. De Braziliaanse minister van Justitie, Luiz Antonio de Gama el Silva heeft een onderhoud gehad met zijn collega's van Marine, Leger en Luchtmacht. Verwacht wordt dat de strijdkrachten tegen de stu denten zullen worden ingezet omdat de militaire politie volgens ooggetuigen, de toestand niet meer meester is. maar toch heeft men te doen met een bij zonder grote vooruitgang. Gunstige weers omstandigheden in vele delen van de we reld, veel belangstelling van de verschil lende regeringen voor landbouwvraag stukken en daarnaast sterke vooruitgang door gebruik van veredelde zaden hebben daartoe bijgedragen. Vooral de meer veredelde zaden blijken een oplossing te vormen. In enkele lan den, waaronder India en Pakistan, heeft men door het gebruik van deze zaden in bepaalde gebieden de opbrengst per hec tare van rijst en graan weten te verdub belen. Vele jaren van geduldig werk, ge wijd aan onderzoek en voorlichting, be ginnen thans vrucht te dragen. Dr. Boerma ging zover te zeggen dat er thans hoop bestaat, dat, wanneer men de juiste stappen in de goede richting neemt, werkelijk het voedselvraagstuk, althans voorzover het Zuidoost-Azië be treft, een oplossing nabij is. Als nuchtere Nederlander voegde hij er onmiddellijk bij, dat men natuurlijk niet al te optimis tisch moet zijn op basis van één gunstig jaar en dat men nu niet op de lauweren kan gaan rusten. In Parijs heeft de Gaullistische partij een grote verkiezingsbijeenkomst gehouden. De befaamde Franse ski kampioene Marielle Goitschell en André Malraux, de minister van Cultuur, hielden redevoeringen. ADVERTENTIE ■3|6 voedzaam gemakkelijk lekker PARIJS (Reuter). Frankrijk ver snelt de voorbereidingen voor zjn eerste waterstofbomproef ,in de Stille Oceaan ondanks de binnenlandse moeilijkheden van de afgelopen tijd. De bom zal de ko mende weken tot ontploffing worden ge bracht. Zij is vijftig maal sterker dan de atoombom van Hirosjima. Voor de vervaardiging is verrijkt ura- nium-235 gebruikt, afkomstig van de fa- NEW YORK (AP) Een aantal beroepspolitici en commentatoren trok onmiddellijk na de moordaan slag op Robert F. Kennedy een aan tal automatische conclusies. Een van die conclusies was dat vice- president Hubert Humphrey theo retisch reeds de winnaar was van de strijd om de democratische kandidatuur voor het president schap. Op het ogenblik lijkt de juistheid van die conclusie uiterst twijfelachtig. Volgens een der veronderstellingen zou Humphrey op basis van het aan tal hem welgezinde gedelegeerden naar de nationale conventie voldoende steun genieten om zeker te zijn van een kandidatuur. Een andere ver onderstelling wilde dat de volgelingen van Kennedy en bloc naar het kamp van Humphrey zouden overgaan, waar door zijn kracht nog groter zou worden Bovendien was er een studie dit tot de conclusie kwam dat Humphrey zou kunnen rekenen op de steun van 400 van de 475 gedelegeerden die pro-Ken nedy waren. Ook werd betoogd dat Humphrey eveneens een fors aantal zou krijgen van de stemmen van de zeshonderd gedelegeerden die nog niet hebben besloten aan wie zij hun stem zullen geven. In New York heeft McCarthy echter bij de voorverkiezingen in de staat New York opnieuw een opmerkelijke zege behaald. Na de voorverkiezingen in New York kwam meer dan ooit de kwestie aan de orde of Humphrey zich niet zou distanciëren van het beleid van Johnson, in het bijzonder wat be treft de oorlog in Vietnam. Toen McCarthy Humphrey uitdaag de zijn standpunt in het openbaar uit een te zeften liet de vice-president deze kans voorbijgaan. In een later uitge sproken redevoering roerde hij de zaak evenmin aan. Theodore C. Sorensen een goede vriend en medewerker van wijlen pre sident John F Kennedy en later advi seur van Robert Kennedy, heeft woens dag in een interview verklaard, dat Humphrey zal verliezen tenzij hij zich duidelijk distancieert van de Vietnam- politiek van Johnson. In zijn eerste openbare campagne rede sinds de dood van Kennedy ver klaarde Humphrey dat de „doctrinaire argumenten" van weleer ouderwets zijn. In deze sensitieve, veeleisende wereld, waarin de oude premissen en politiek in twijfel worden getrokken, zal de volgende president met die si tuatie worden geconfronteerd, zei hij. Humphrey sprak echter niet over de Vietnamese oorlog zelf. Evenmin sprak hij over de Johnson-politiek in de pe riode 1963-1968. Er zijn in McCarthy's kamp reeds stemmen opgegaan om Humphrey voor te stellen zich als kandidaat terug te trekken om McCarthy ruim baan te geven. Niemand verwacht echter dat Humphrey daarop zal reageren. In een verkiezingsjaar met een groot aantal verrassingen en met kie zers die zich meer en meer beginnen te interesseren voor de standpunten der kandidaten ter zake van de belangrijke hedendaagse kwesties, kan de benade ring van deze kwesties door Humphrey in de komende twee maanden voor nieuwe verrassingen zorgen. briek in Pierrelatte. Tijdens de jongste stakingsgolf was ook daar het werk neer gelegd. Een Franse marine-eenheid onder de naam „Flotte Alpha" en bestaande uit het vliegdekschip „Clemenceau" met zes escortevaartuigen ligt al in Frans Poly- nesië. Op Moeroeroa en Fangataufa, Atol eilanden in de buurt van Tahiti, worden de Franse kernproeven genomen. De Franse minister van Buitenlandse Zaken, Michèl Debré, heeft vorige week in een vraaggesprek voor de televisie ver klaard dat er geen sprake van is dat Frankrijk zal afzien van een kernstrijd macht, ondanks de te verwachten finan ciële moeilijkheden. Een van de bommen die deze zomer zul len worden beproefd is bestemd voor de raketten van het type Polaris, waarmee de Franse kernonderzeeërs die nu in Cher bourg worden gebouwd, zullen worden uit gerust. De op handen zijnde proeven vor men de climax van het Franse kernbe wapeningsprogramma, dat tien jaar ge leden in de Sahara-woestijn is begonnen. Vorig jaar werden er in de Stille Oceat.n drie kernproeven genomen tussen 5 juni en 2 juli en het jaar daarvoor vijf, tus sen juli en oktober. President De Gaulle is vastbesloten de Franse „Force de Frappe" te voltooien, uitgerust met intercontinentale ballistische raketten en kernonderzeeërs. Zij is gebaseerd op de strategische poli tiek van „verdediging tegen aanvallen uit alle windstreken". De kernbommen van deze macht zullen honderd maal krachti ger zijn dan de bom van Hirosjima en een reikwijdte hebben van ongeveer 10 000 kilometer. Tegen 1980 moet alles klaar zijn. In de landen van de Stille Oceaan maakt men zich steeds meer zorgen over de voorgenomen proeven. Japan en Nieuw- Zeeland hebben er al tegen geprotesteerd. De Franse eilanden zelf willen bij Parijs gaan aandringen op binnenlands zelfbe stuur binnen de Franse gemeenschap.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 3