JACKIE STEWART HEEFT HET MET MATRA EINDELIJK EENS GETROFFEN Terug aan de top na zestien jaar i |i Cor Groot bevestigde in Kielerwoche zijn internationale klasse Elf uitvallers op Zandvoort I Gelukkige Silvio Moser Fout FRANSEN SLAAGDEN IN OPZET: Beltoise reed snelste ronde Jassaud gewond op Monza in formule II-race Slotemaker eerste Stewart nu op tweede plaats Degradatie dreigt sterk voor HPC DWR sterkste in eigen toernooi 11 mm-m- V ;^Y «li ■MSI MAANDAG 24 JUNI 1968 Nico Goebert v ,sV - (Van onze sportredactie) ZANDVOORT „Dit is toch veel belangrijker clan verkiezingen". Mon sieur Herbert, voorzitter van de sport- afdeling van de Franse automobiel federatie zei het lachend, onderwijl met gulle hand champagne schen kend aan iedereen die er trek in had. maar toch duidelijk oprecht gemeend. Frankrijk telt weer mee in de auto sport. Ondanks alle successen die de Franse Matra-fabriek vorig jaar in Formule Il-races boekte, stond dat pas gistermiddag toen de vlag om laag ging voor Jackie Stewart, vast. Alle zeges met de formule II-Matra, die de weg effende voor de entree van een Franse wagen in de elite-afdeling van de autosport in januari van dit jaar in de Grote Prijs van Zuid-Afri- ka, wogen niet op tegen het Zand- voortse succes. Een succes dat voor de 35.000 toeschouwers nog eclatanter werd door de tweede plaats van Jean- Pierre Beltoise. Zijn tweede plaats werd even luid bejubeld door de Franse aanwezigen. Beltoise is ten slotte een Franse coureur en hij rijdt nu eenmaal in een geheel Frans pro- dukt. De wagen van Stewart, een Schot, is uitgerust met ex Amerikaan se krachtbron: de nu al legendarische Ford Cosworth V8-motor. Vandaar. De zege van 29-jarige Jackie Stewart is zeer terecht. Al jaren is hij de man, die zich wat talent betreft, kan meten met de grootsten. Zijn definitieve door braak naar de top werd slechts tegen ge houden door ee.. gebrek aan goed mate rieel. In de drie jaar dat Stewart voor BRM uitkwam won hij slechts tweemaal een Grand Prix. De BRM-motoren lieten hem vele malen in de steek. Alleen al het vorig seizoen moest hij negen maal voortijdig de pits opzoeken. Het is dan ook allesbehalve verwonderlijk dat Ste wart dit jaar besloot zijn heil ergens an ders te zoeken. En waar anders kon hij terecht dan bij de Engelse houthandelaar Ken Tyrell, de privé-inschrijver die vo rig jaar Jackie Ickx pousseerde in de for mule II en die ook Jackie Stewart gehol pen had zijn eerste successen in formule Ill-races te behalen. Dit jaar kreeg Ken Tyrell de beschik king over een gloednieuwe Matra-con- structie en tot veler verrassing was het Jackie Stewart die in de Grote Prijs van Zuid-Afrika met de helblauwe bolide aan de start verscheen. Het Franse produkt bleek nog niet raceklaar, zodat Stewart zijn noodlot toch niet scheen te kunnen ontlopen. In Zuid-Afrika, Madrid en Mo naco viel hij uit. Bovendien liep hij bij een ongeluk tijdens de training voor de Grote Prijs voor Formule li-wagens van v De gelukkige Stewart wordt geluk gewenst door zijn vrouw. Madrid een ernstige armblessure op. In Francorchamps twee weken geleden zou het dan toch gaan geburen. Toen maak- goed in het keren." Ook het nutteloze in halen van Stewart, die hem een ronde achterstand had bezorgd, toen zijn twee de plaats niet meer in gevaar was, praat te de donkere langharige Fransman goed. „Dat was heus niet om het passeren zelf. We moesten de voorsprong op de overige wagens zo opzienbarend moge lijk maken." Dat lukte. Stewart en Bel toise reden iedereen op minstens één ron de. De regen speelde in deze achttiende Grand Prix van Zandvoort een allesover heersende rol. De keuze van de banden was een levenszaak. Matra gokte goed, Surtees niet bijvoorbeeld. Hij moest al bijzonder snel zijn pits opzoeken om an dere te laten monteren. Ferrari had bij Ickx „meer zat er voor mij niet in. Dit was het beste waar we in deze omstan digheden op konden hopen. Ik kon niet harder" wel een goede keuze gedaan, maar niet bij Chris Amon. Amon stelde Jackie Stewart met forse regen kap in actie met de Matra-Ford. beide McLaren-Ford's kwamen niet aan de finish. Bruce McLaren ging ook in de Tarzanbocht tegen het hek. Teamgenoot Hulme maakte die fout niet. „Ik deed het heel erg voorzichtig aan, maar wat doe je daar nu aan", vroeg de wereldkam pioen zich af doelend op de ontstekings moeilijkheden, die hem tot opgeven had den gedwongen. Gelukkig voor McLaren en Hulme slaagde ook Graham Hill er niet in een puptje voor het klassement om de wereld titel te veroveren. Daar zag het wel lan ge tijd naar uit. Zes ronden voor het ein de maakte hij een fout en stond een ogen blik later muurvast tegen de afrastering in de Tarzanbocht. „Het stuur schoot door mijn handen", verklaarde de diep teleurgestelde Engelsman. Het was geen excuus voor het feit dat Lotus in deze race een tweederangsrol speelde. Al ve le ronden eerder was Hill door Beltoise na een fabelachtige achtervolging van de tweede plaats verdrongen en daarna door Rodriquez na een slippertje alweer in de Tarzanbocht ook van de derde. De uitslag van de Nederlandse Grand Prix luidt: 1. Jackie Stewart (GB) met Matra Ford de 90 ronden (377,4 km.) in 2 uur 46 min. 11.26 sec. (gemiddeld: 136.245 km./uur); 2. Jean Pierre Beltoise (Fr.) met Matra-Matra 2.47.45.9; op één ronde: 3. Pedro Rodriguez (Mex.) met BRM; op twee ronden: 4. Jacky Ickx (Belg.) met Ferrari; op drie ronden: 5. Silvio Moser (Zwit.) met Repco Brabham; 6. Chris Amon (Nw. Zeeland) met Ferrari; 7. Richard Attwood (GB) met BRM; op acht ronden: 8. Joachim Bonnier (Zwe den) met McLaren BRM. Snelste ronde Beltoise 1.45.91 (gem. 142.524 km./u.). te de beroemde Tyrell een fout, zoals hij en zeker ook Stewart dacht, dat hij ze eenvoudig niet kón maken. In de laatste ronde kwam Stewart zonder benzine te staan. Hij viel daardoor van de eerste plaats terug tot de vierde. In Zandvoort bleek echter dat Stewart het eindelijk wel met zijn merk getroffen heeft. Met hem kan ook Jean Beltoise zich verheugen over de keuze van de stal waarin hij beland is. De Matra-Matra van de dertigjarige Fransman stelt hem in staat een uitstekend seizoen te maken. Ex-motorcoureur Beltoise hij was Frans kampioen veroverde ondanks twee spins en een pitstop op bijzonder spectaculaire wijze een tweede plaats. „Ik hoopte erop, toen ik vlak achter Hill aanzat. Gelukkig klaarde het weer juist toen een beetje op. Daardoor kon ik het wagen Hill te passeren, zonder dat ik weer een spin zou maken. Beltoise nam zijn grote risico's, die zijn rijden zo spec taculair maakt, niet tevergeefs. Na af loop van de race probeerde hij die risi co's goed te praten. „Ik ben nu eenmaal na zijn snelle trainingstijd teleur in de regen, hij verspeelde een derde plaats door enkele pitstops. „Als het droog weer was geweest, had ik het nog niet ge weten." Een drama werd de race voor de con structeurs onder de rijders. De reserve- Brabham Repco waar Dan Gurney in reed hield het nog het langst vol van de drie, die aan de start kwamen. Tot ook hij het slachtoffer werd van de bij deze regenval uiterst verraderlijke Tarzan bocht. Eerder was Brabham zelf hem daarin voorgegaan. De derde Brabham- constructie bemand door Jochen Rindt kon alleen in het prilste begin goed mee komen. Nog voor de helft van de race erop zat zette Rindt de wagen met een stukgedraaide motor aan de kant. Ook de De overmacht van Matra op het zeer natte circuit was verpletterend. Leider Stewart staat op het punt Jean-Pierre Beltoise een ronde achterstand te bezorgen. ,N MONZA. De Brit Jonathan Williams heeft zondag op het circuit in Monza een wedstrijd voor formule Il-wagens gewon nen. Williams die in een Brabham reed, legde de 258 km af met een gemiddelde snelheid van 209,335 km per uur. Enkele ronden voor het einde gebeurde een on geluk, dat zich aanvankelijk ernstig liet aanzien. De Brit Derek Bell, in een Dino Ferrari, slipte en kwam dwars op de baan te staan. Zes wagens reden op de Ferrari in en de Fransman Jassaud sloeg met zijn Tecno over de kop. Brandend kwam de wagen op de grond. Jassaud werd met een helikopter naar het zieken huis vervoerd, waar bleek dat hij geen ernstige verwondingen had opgelopen De andere zes coureurs, onder wie de Brit Vic Elford, raakten niet gewond. De uitslag luidt: 1. Jonathan Williams (GB) met Brab ham, de 258 km in 1.14.09,8 (gem. 209,335) 2. Alan Rees (GB) met Braham 3 Ro bin Widows (GB) met MCLaren. 14e ronde Lucien Bianchi (B.) Cooper Alfa ongeval. 20e Bruce McLaren (Nieuw-Zeeland) McLaren-Ford ongeval Tarzan. 22ste Jack Brabham (Australië) Repco Brabham ongeval Tarzan. 24e Dennis Hulme (Nieuw-Zeeland) McLaren-Ford motorpech. 45e Jochen Rindt (Oostenrijk) Brabham Repco motorpech. 56e John Surtees (Engeland) Honda motorpech. 56e Piers Courage (Engeland) BRM motorpech. 63e Dan Gurney (U.S.A.) Repco Brabham ongeval Tarzan. 63e Jo Siffert (Zwitserland) Lotus-Ford motorpech. 65e Jackie Oliver (Engeland) Lotus-Ford motorpech. 84e Graham Hill (Engeland) Lotus-Ford ongeval Tarzan. ZANDVOORT. Op zijn verjaardag mocht Rob Slotemaker na de toerwagen- races, die aan de Grand Prix voorafgin gen, de bloemen voor de overwinning in ontvangst nemen. Hij moest een hard gevecht leveren met SRT-rijder Hans Os kamp, die de grote Ford Mustang met zijn Austin Cooper tot de laatste meters vol waardig partij gaf. De uitslag luidt: klas se tot 850 cc: 1. Ed Swart met Fiat Abarth 850 32 min. 18 sec., klasse 850 1000 cc: 1. Ab Goedemans (Fiat Abarth 100) 30 min. 36 sec., klasse 1000-1300 cc. 1. Hans Os kamp (Ford Anglia Super) 30 min. 10 sec., klasse 1300-1600 cc: 1. Wim Beers (Ford Lotus Cortina) 30 min. 23 sec. Klas se 1600-2000 cc: 1. Tim Calis (BMW 2000 ti) 30 min. 20 sec. Boven 2000 cc: 1. Rob Slotemaker (Ford Mustang) 30 min. 8 sec. Na de grote prijzen van Zuid-Afrika, Spanje, Monaco, België en Nederland luidt de stand in de competitie om het wereldkampioenschap der coureurs (for mule 1-renWagens) 1. Graham Hill (GB) 24 pnt.; 2. Jackie Stewart (GB) 12 pnt.; 3. Pedro Rodri guez (Mex) en Denis Hulme (Nw-Zee- land). Beiden 10 punten. 5. Jean Pieree Beltoise (Fr) en Bruce MaCIaren (Nieuw Zeeland) 9 punten. 7. Jackie Ickx (Bel gië) 7 punten, 8. Richard Attwood (GB) 6, 9. Lucien Bianchi (België) 5. 10 Rindt (Oost Redman (Eng.) Amon (Nw Zeel.) allen 4. 14. Oliver (GB) en Moser (Zwits.) 2. s* Naast het dubbele succes van Matra was het optreden van Silvio Moser de grote verrassing gisteren op Zand voort. De 27-jarige Zwitser veroverde in zijn tweede Grand Prix-race door een vijfde plaats twee punten voor het wereldkampioenschap. De enige rij der van het Charles Vögele-team reed een bijzonder knappe race in zijn twee jaar oude Repco-Brabham, waarin de grote Jack in 1966 wereldkampioen werd. Een meter zestig lange Silvio Moser was bijzonder gelukkig met zijn puntjes. „Tot nu toe heb ik veel pech gehad. In Monaco kon ik alleen het laatste uur trainen. Ik maakte daar toch nog de op twee na slechtste tijd, maar omdat die twee rijders, die ach ter mij kwamen fabrieksrijders waren en ik een privé-rijder, mochten zij bij gebrek aan startplaatsen wel starten, maar ik niet. Het is moeilijk hoor", verzuchtte kleine Silvio Moser, „om erin te komen in de Formule I-groep. Dat merkte ik in Monaco. Vooral voor mij. Ik spreek geen Engels." De over gang naar de Formule I was Moser wat het rijden betreft, meegevallen. „In de race is er niet veel verschil. Het gaat als het droog is tenminste alleen harder." Formule Il-ervaring heeft Silvio Moser genoeg. „Men ken de mij eigenlijk alleen maar in Zwit serland en in Italië. Daar heb ik bijna alleen nog maar gereden. Eerst sport wagens. later formule III en formule II." Silvio Moser kan er verzekerd van zijn dat zijn naam de grote managers nu bekender in de oren klinkt. „Ik hoop het. Je rijdt toch tenslotte alleen maar als privé-rijder om in een fa- brïeksteam te komen." De eerste race die Silvio Moser ooit op Zandvoort reed. heeft tot de verwezenlijking van dat doel veel bijgedragen. „Het is een goed circuit, al maakte de regen het natuurlijk veel lastiger. Maar het blijft veilig hier." GEWICHTHEFFEN. De Pool Marian Zelinski heeft in Leningrad de Europese titel gewichtheffen lichtgewicht twee handig drukken behaald. Zelinski kwam tot een totaal van 137,5 kg. Bruce MacLaren was een van de slachtoffers van de Tarzanbocht. De Nieuwzeelander hijst zich uit zijn wagen, die muurvast zit in de vang bekken. (Van pnze zwemmedewerker) HAARLEM In de onderste regionen van de ranglijst eerste klasse waterpolo- eompetitie KNZB is geen verandering ge komen. Neptunus Zaandam dat met 7-5 van de Alkmaarse Waterratten verloor, is reeds zeker van afdaling naar de tweede klasse. LZC verloor met 4-2 van kampi oen PSV en het Heemsteedse HPC moest in Rheden de eer laten aan het Edense Polar Bears, waardoor het verblijf in de eerste klasse zeer wankel is geworden. Met nog twee wedstrijden te spelen heeft het Leidse LZC drie punten voorsprong op HPC. HPC begon de wedstrijd tegen Polar Bears incompleet daar Roel Loeb te laat verscheen. De gastheren hadden met het ingaan van de tweede periode een 2-0 voorsprong die tegen een voltallig HPC vergroot was tot 4-0 aleer Kees Mantje tegen scoorde In de derde periode verant woordde Johan Bontekoe een treffer van de gastheren met het maken van een te gendoelpunt. Hiermee was het HPC-kruit op. De eindstand werd 6-2. Njord '59 trok naar Utrecht voor het duel tegen Brandenburg met een invaller voor de doelman. Rob Gruppelaar leverde het bewijs dat het verdedigen van het Njord-doel hem best kan worden toever trouwd. Njord won de strijd met 8-5, Gruppelaar scoorde zes keer en Wildschut had de eerste twee Njord-doelpunten voor zijn rekening genomen. In de periode dat Gruppelaar het Njord-doel verdedigde werden er geen doelpunten gemaakt. HVGB kreeg in Stoop's Bad het Tilburg- se TVZ op bezoek. Het moest de eer aan de gasten laten Het Velsense VZV ontving in het zwembad „De Heerenduinen" in IJmuiden Vliegende Vissen uit Alkmaar. In deze wedstrijd was er een klasse ver schil. VZV zegevierde met 12-2. Voor de dames-waterpolocompetitie KNZB werd in Groenendaal de wedstrijd HPC Njord '59 gespeeld, die resulteerde in een 7-2 overwinning voor de Heemsteedse dames. (Van onze zeilmedewerker) KIEL Instinctief voelde Drakenzeiler Cor Groot, dat er iets fout was aan zijn White Jewel. In het rigorieuze Drakenveld van ruim veeertig schepen in de Kieler Woche, had de Nederlandse Mexico-gega- digde zich glorieus naar een derde plaats gezeild achter de kopstukken de Frans man Briand en de Brit Judah. Jan Bol en Peter de Swart, de linker- en rech terhand van Groot aan boord van de White Jewel, hadden het euvel aan de stag al opgemerkt, maar zwegen terwille van hun positie. Bij iedere beweging van het schip boog de mast vervaarlijk. Spoe dig zag ook Groot het gevaar en toen werd de spinnaker gestreken. Dat kostte terrein. Groot werd vijfde, maar bleef te vreden want de White Jewel en haar crew hadden bewezen tot de internatio nale top te behoren. En daarvoor zijn Bier, Visser, Groot naar Kiel gereisd. Temidden van het zeil- spektakel van de 74ste Kielerwoche zeilen deze drie Nederlanders voor een ticket naar Mexico. Groot (8-5) en Visser (9-6) weerden zich uitstekend tegen het geweld van de Duitsers Oldendorf (5-4) en Biek (2-3) en de pijlsnelle Briand (3-1) en Judah (2-1). Briand en Judah zullen wel onbereikbaar zijn voor de Nederlandse vloot, doch internationaal tellen Neder landers mee. Dit stelt tevreden. Niet al leen Groot had pech ook de marine-offi cier Kees de Jong. In de openingsrace op zaterdag toen het met de Nederlanders niet zo best ging Bier negentiende, zon dag tiende kwam De Jong de Duitser Spangerberg onderweg tegen. De Duit ser kreeg moeilijkheden met zijn roer en kon De Jong niet meer ontwijken waar door de masten in de knoop raakten en bij De Jong de gehele mast overboord werd gesleurd. Inmiddels zeilt De Jong weer met geleende mast, maar zondag moest de marineman meteen opgeven. Zonder pech kwamen Van Eist, Pink- horst en Beek, de drie Nederlandse Finn geselecteerden over de eindlijn. Maar hoe? Van Eist uit Utrecht zorgde zater dag voor enige opleving met een zesde plaats achter de voortreffelijk zeilende Duitser Uwe Mares en zijn landgenoot Mai Binkhorst, dertiende. Beek zeven tiende. Een uitvlucht werd gezocht in het niet kennen van het water. Dat lijkt onwaar schijnlijk. Men zal de hand in eigen boe zem moeten steken. Ook zondag kwamen er namelijk geen Nederlandse prestatie* ter tafel. Ver achter de winnaar, de TsjechVejvoda en de Duitser Zachariassen finishte Beek op een elfde en Van Eist op een dertiende plaats. Binkhorst kwam niet boven de middelmaat uit: 24ste. Mochten er in deze resultaten geen ver beteringen optreden dan is een ticket voor Mexico slechts een gunst van het NOC. Waren de Sharpies nog een Olympische klasse dan zouden W. Guldemond, Mul- derij en Willemsen hoge ogen gooien. Maar deze tijd is voorbij. Mulderij was zaterdag iets te snel van start en werd gediskwalificeerd, waardoor hij 'n fraaie eerste plaats verloor aan Guldenmond uit Leiden, die echter op de tweede dag toch voor Mulderij moest wijken. De Duitse deelnemers strijden hier achter de kopgroep van drie Nederlanders te weten Guldenmond (1-2) Mulderij en Lö (ook een Nederlander) (3-5) en Willemsen (2-10). Keitel uit Kiel is met 4-4 de best® Duitser. (Van onze zwemmedewerker) HAARLEM Met als inzet de in me- moriam D. E. van Leersum-wis9elprijs werd zondag in de zweminrichting aan de Kleverlaan in Haarlem het jaarlijks wa- terpolo-toernooi van DWR gehouden. De deelnemende ploegen waren: DWR, DWT, HPC, HVGB VZV en een Haarlemcombi natie. Er werd gespeeld in twee poules. HPC en DWR speelden in dezelfde poule. HPC werd door DWR uitgeschakeld, ter wijl DWR ook met de Haarlemcombinatie weinig moeite had. HVGB werd winnaar van poule II door VZV met 5-1 en DWT met 4-2 de baas te blijven. De finale werd door HVGB ontactisch gespeeld, waardoor DWR de strijd met 7-3 won. VOETBAL. In een wedstrijd voor de internationale nacompetitie heeft St. Etienne op eigen terrein met 2-0 gewon nen van het Belgische Standaard Luik.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 11