KERMISVERTIER IN BLOEMENDAAL WALDORF EXAMENS Franse cellist geeft recital in Parkwijk ngestipt POLLE, PELLI EN PINGO EN DE Kosmos-koppeling v PIJP MAANDAG 24 JUNI 1968 14 Ons vervolgverhaal FeuHieton door JAMES GOLDMAN Kees Stip ÜN vo^omijn mooie T1 1 33) Ze had vreselijk veel medelijden met Whit en een enorme afkeer van zich zelf. Zij was de oorzaak van de mis lukking. Ze verdroeg deze gedachte tot ze het niet meer uit kon houden. Toen schreef ze Pappie en vroeg hem over te komen. Hij kwam onmiddellijk en gedu- rende een heel jaar was alles weer ideaal. Uitgezonderd al die keren dat ze, alleen in haar atelier, zat te hui len. Arme Whit; arme. arme Whit. Maar dat was natuurlijk voordat ze hem door had. Tegenwoordig zei ze nooit meer „Arme Whit". „Schoft", zei ze in plaats daarvan en stond op van de rustbank. Ze rea liseerde zich dat ze naar de kruik met rum stond te kijken. Ze gaf niets om alcohol en dronk slechts om de uitwerking ervan. Gewoonlijk hield ze haar neus dicht om de smaak te elimineren. Als ze 'n vol bekerglas met snelle teugen leegdronk. Niets dat de moeite waard is, gaat ooit gemak kelijk, dacht Hannah en daar valt de vergetelheid ook onder. „Ik moet hier weg", zei ze en liet de kruik gesloten. „Ik ben hier te lang geweest. Het wordt druk. En bovendien heb ik de ze plek nu wel tot vervelens toe ge schilderd." Maar waar moest ze heen? Ze had ergens een atlas. Er stonden stapels boeken, honderden, in de slaapkamer. Ze las nog veel; het was de enige gewoonte uit haar verleden die ze niet had kunnen onderdrukken. Ze stak een petroleumlamp aan, ging er naast zitten, op de grond, en begon met boeken om zich heen te smijten. Ze las grotendeels ontspanningslec tuur. Zo nu en dan een paar ge schiedkundige werken ze was dol op de eerste vier Georges van Enge land; het waren zulke heerlijke slod dervossen maar geen boeken over kunst en zeker geen kritische wer ken. Ze vond de atlas onder Jane Eyre wat had ze een moeite ge daan om maar niet van dat boek te gaan houden bovenop Swann's Way, dat je gemakkelijk slecht kon vinden. Ze sloeg de atlas open. Kies een plek, het doet er niet toe welke. „Wat is dat voor een eiland?" mom pelde Hannah. Ze had er ergens iets over gelezen. Het was klein en vol komen rotsachtig en er woonden vijf honderd mensen en nooit kwam er iets of ging er iets vandaan, behalve eens per jaar een vrachtschip dat noodzakelijke dingen aanvoerde, als rum en terpentijn en Windsor-New- ton penselen. Het lag ergens in de oceaan en het was natuurlijk van de Britten, want wie zou er nu anders zo'n eiland willen hebben, alleen ko ningin Elizabeth en Hannah Grauer. Ze strekte zich uit op de grond. De lantaarn stond gebrekkig flikkerend bij haar hoofd. Ze sloeg de bladzij den langzaam om en trachtte zich alle plaatsen voor te stellen waar ze alleen kon zijn, waar niemand om haar liefde kon vragen, waar ze nooit zou hoeven te denken aan wat er na Florence was gebeurd, waar ze kon werken en in vrede kon verstenen. Het hoefde niet lang te duren. Shelly. Mendelssohn. Van Gogh de goeden sterven altijd als ze zeven endertig zijn. Ze zouden een prettig gezelschap voor haar zijn. „Nog maar zes jaar", mompelde ze en terwijl ze zich haar eiland voorstelde, viel ze in slaap. Waldorf sprong uit zijn bed. Hij had lang geslapen: het was na tienen. De zon scheen helder, het was niet heiig en er stond een klein briesje. Volmaakt. Hij had zijn kleren nog aan, dus daar hoefde hij geen tijd aan te verspillen. Hij gooide wat wa ter over zijn gezicht, haalde zijn hand door zijn haar en holde naar bene den, met zijn schoenen in de hand. „Friihstüek, mein Herr?" een ver lopen Teutoons type met een gedege nereerde kin stak zijn hand uit. „We hebben elkaar gisteravond ontmoet." „Ja, ja, natuurlijk". Weer eens stomdronken. Hij vroeg zich af of hij verslaafd begon te raken aan alco hol. „Een klein ontbijt, misschien?" „Nee, merci. Ik heb geen tijd. Ik moet gaan schilderen." Hij keerde zich om, vloog de deur uit en bleef toen staan. Zijn verf. Waar was zijn verf? Hij galoppeerde weer naar bo ven. naai' zijn kamer. Niet te vinden. „Ik drink nooit meer", zei hij en schoot naar beneden de hal in. Sigis- mund was weg. Een volmaakte Haus- frau mevrouw Sigismund, rond ge zicht, ronde ogen, alles rond, blond haar in een knoet je stond bij de balie. „Mijn verf, mijn verf". Ze glim lachte en haalde haar schouders op. „Twee bundels. Hebt u mijn verf ge zien?" Weer een hulpeloze glimlach. „Ich spreche kein Englisch" „Gnadige Frau, haben Sie gesehen mein verf. Wat is het woord voor verf?" Ze glimlachte weer. „Of voor pakjes. Of voor bundels. Wat is het woord voor bundels? Houd op met glimlachen. Ich habe verloren mein wat? Alstublieft. Ik kan al dat ge- glimlach niet verdragen. O, alsje blieft." En hij rende naar buiten. De bar. Natuurlijk: hij had ze in de Bierstube laten liggen. Hij rende er heen. Gesloten. Hij gluurde naar bin nen. Binnen was het donker. Hij be gon op de deur te bonzen. Iemand likte hem. Hij keerde zich om. En- fermizo liet een verwijtend geluid horen. Tenslotte was hij de hele nacht alleen gelaten. Pas toen herin nerde Waldorf het zich. De kar. Tus sen de bomen geklemd. Daarginds in het bos. Hij zette het op een lopen. Blootsvoets over het brede, licht gele strand. Hij haalde piepend adem en het zweet liep hem tappelings langs het gezicht en hij kon het pad niet vinden. De jungle zwermde uit naar de rand van het strand als een horde Hunnen, en hield daar plotseling op. Een pad zou zichtbaar moeten zijn als een deur in een muur. Je zou zo zeggen dat hij het moest kun nen vinden. Enfermizo vond het. Het was zijn kar en hij wist waar die stond. Hij zat volkomen vastgeklemd tussen de bomen en Waldorf kon er geen beweging in krijgen. Hij knorde, kreunde, gaf het op en greep een bundel en wankelde ermee naar het strand. Hij rustt even uit, toen hij de bei de bundels op het zand had gezet. Het was de eerste keer dat hij echt goed om zich heen keek. De kust beantwoordde aan al zijn verwach tingen. Hier en daar waren grote rotsen. Zandbanken veranderden het blauw in kleuren waar hij nooit van had gedroomd. Op een kwart mijl uit de kust lag een klein eiland, rots achtig en met het groenste groen be dekt. Hij had juist gehandeld. (Wordt vervolgd) Op het terrein run de rooms-katho lieke kerk op de hoek van de Korte Kleverlaan en de Bloemendaalseweg in Bloemendaal werd het afgelopen weekeinde door leden van de jeugd- sociëteiten Tos ha ha en Scarabee en door de padvinders enthousiast ker mis gevierd. De opbrengst van deze druk bezochte kermis komt ten goe de aan het ontwikkelingswerk in Brazilië en aan voorzieningen voor de clubonderkomens van de twee sociëteiten. HAARLEM De Franse cellist Mar cel Bardon geeft dinsdagavond om kwart over acht samen met de bekende Haan lemse pianiste Miep van Luin een reri- tal in de kerk van Pastoor van Ars aan het Prinse Beatrixplein in Parkwijk. De 22-jarige Fransman, die geboren is in An gers, maakt op het ogenblik een toernee door Europa. Bardon is een leerling van André Na varre. In 1966 won hij de eerste prijs op het Conservatoire de Paris. De cellist woont in Aix-en-Provence, waar hij mu ziekleraar is aan de muziekschool. Dinsdagavond zal hij samen met Miep van Luin onder meer de vierde sonate van Vivaldi, de zesde sonate van Bocche- rini en een sonate van Debussy uitvoeren. In besloten kring zal Bardon ook nog op andere plaatsen in Haarlem concerteren. Daarna vertrekt hij naar Siena in Italië en München. Aan het eind van zijn toernee zal hij in Budapest meedoen aan het Casalsconcours. Hert. Zeven personen zijn om het leven gekomen in de nabijheid van het Duitse Alpenplaatsje Kaufbeuren toen 'n hert recht op een auto afrende. De wagen probeerde daarvoor uit te wijken en botste daarbij tegen een oplegger. Lyceum ,Sancta Maria'. Geslaagd voor het eindexamen van de middelbare meis jesschool: Elize Beelen, José van Dijk, Ju lia Boender, Dineke Captijn, Mirjam Croe- se, Tonneke Eskens, Elly Klein, Carla Kops, Marieke Michon, Désirée Ostwalt, Willy Pas, Hanny Prick, Marijke Smith! Annemarie Stals, Eleonore Stammeijer, Ineke van der Storm, Erna Trossèl, Els Verhagen, Annerien Visser, Corinne de Wit. M.M.S. ,,'t Kopje" te Overveen. Geslaagd voor het eindexamen van de middelbare meisjesschool: Marleen Blans, Elisa Borst Margreet Jongens, Helen Muller v. Czer- meka, Hanneke Raaymakers, Bertie Roos Rita Salverde. Joyce Schmoutziguer, Peg gy Schwab, Jola Steensma, Corina Vee- niing. Ems van Vliet, Ingrid Vogelesang Sylvia Zegers, Alice Züroher, Ienke Blan- sert. Katv ten Broeke, Madeleine v. d. Burg, Patricia Coccoris, Marieke van Dant- zig, Liesbeth Eikendal, Barbara Gerner. Wijnanda van Perlstein, Micky Piller, Bal tien van der Ree. Marianne Simon v. Leeu wen, Lies Spruit, Marja Taams, Trudy Vernooy, Ike van der Zalm, Victoria Boo- den. Irene Cannegaeter, Herma Everaarts, Constance v. d. Graaf, Rike Hesselink, Die- derike Holtland, Ellen Langendonk, Carla van Mameren. Barbie Mans, Adine Mans- holt, Wydia Neder Helman, Dithmarien Nederlof, Joke Poulus, Jennine Staring. Machteld Struijk, Mariette Takes, Eleo- noor Vermeer, Ellen Vogelesang. Annelies Wille. Theresia ulo-school. Geslaagd: Annemie- ke de Beer, Lenie v. d. Bos, Jeanne Buijs, José v. d. Bos, Loes van Campen, Hetty Castien, Afra Dekkers, Jos van Duiven voorden, Margareth Elzinga, Trudy Franse, Elly Glandorf. Ineke de Graaff, Éls Greu- ter, Marian Groenendijk, Anja van Hel den, Anke Hoes, Marga John, Marie-José de Jong, Nannie Jonkers, Boudy van Kes- teren, Philomeen Koops, Ellen Kuypers, Carla Kuypers, Tineke Kroesemeijer, Ellie van Loenen, Mieke Meijer, Trudy Mol, Marja Neeskens. Trudy Nelissen, Yvonne Nijssen. Corry Peterzen, Lies Post- ma. Ria van Rossum, Anneke Rubeling, Hellie van Schooten, Olga Senft, Jos Sle- bos, Marion van Slooten, Adri Steevenha- gen. Loes Stokman, Joke Tieken, Marian Tielenburg. Joke Töns, Lia Verdam, Marja v. d. Voort, Mieke Wallekers, Trudy Wille- bord, Claire Wesseling, Lenneke Lohman, Lenie Toeset. Karei van Manderlyceum, Haarlem. Geslaagd voor het eindexamen hbs-B: Bert ten Have, Max van den Hom, Albert van der Putten, Arjen Verboom, Klaas Blankevoort, Diederik van den Bos, James van Hoogenhuyze, Herman Immink, Tine ke Nijdam, Driek Schoute, Paul Themen (Haarlem), Maarten Frans Bezemer, Job Brantsma, Geertje van der Linden, Hans Mink, Lex Verheus, Reiner de Winter (Bloemendaal), Laurie Boltjes, Gerard Die- pendaal, Johan Ganzeman, Ton Slinger land, Annemieke van den Broek, Karin Philips. Frits Planting, Elbert Raadsen Lydia Sliggers, Rinck Soeters, Aart Ver burg, Peter van Waveren (Heemstede) Mimi de Mooy (Zandvoort). Eerste Christelijk Lyceum, Haarlem. Geslaagd voor het eindexamen van de afd. HBS-A: Trudy v. d. Hoop van Sloch- teren, Bennebroek; Tanneke Tervooren, Zandvoort; N. J. v. d. Giessen, F. B. Ing- wersen, D. S. van Leeuwen, W. J. Men- sink en J. Stork, Haarlem; G. Klijn, Heemstede; G. J. Bouwman, J. C. v. d. Eist en J. W. Groen, Zandvoort; P. H. K. de Ridder, Bennebroek; K. J. Kolk, Hil- legom en W. C. J. Versteegh, Overveen. Geslaagd voor het eindexamen van de Afd. Gymnasium-A: Marianne Holleman en Joke Quaak, Haarlem; Laura Schaink, Aerdenhout; Marjon van Es, Zandvoort; Anneke Krabbe, Bentveld; T. Vreugden- hil, Haanem; R. v. d. Dolder, Heemstede; Th. J. Kranenburg, Lisse en P. J. Brou wer, Aerdenhout. Geslaagd voor het eindexamen van de afd. Gymnasium-B: Margreet Stenier, Zandvoort; Suzan Gouman, J. Boelhou wer, H. Korver en J. J. Speelman, Heem stede; C. P. J. van Dijk, Aerdenhout; E. R. Smith en H. H. J. Wichman, Haarlem. Over de rookbom die minster Verin ga voor de voeten is geworpen en die nu door iedereen voor de voeten wordt geworpen van de student die hem ge gooid heeft zou ik een hele rookkolom kunnen volschrijven. Maar om de niet- rokers te sparen zal ik dat niet doen. Ik ben tegen het gooien van welke soort bommen ook, maar ik beschouw het protest van de andere studenten tegen deze daad als een ernstig teken van vergrijzing. Wie twintig is en stu dent dient te menen dat hij alle we reldproblemen kan oplossen. Pas als hij veertig is en minister hoeft hij te mer ken dat dit niet gaat. Minister Veringa. die nog niet zoveel ouder is dan veertig, heeft allang ge zien dat hel studentenprobleem niet op te lossen is. Om het beeld van de universiteit als opvoedende moeder, even naar het agrarische te verschui ven: hij voelt zich als een boer wiens zeug onverhoeds zestig biggen heeft geworpen. Die biggen hoeven dan nog niet eens op hun beurt rookbommen te werpen om hun hoeder voor een chaos te laten staan. Vergroting van het voe dend vermogen van de zeug of uitbrei ding van het aantal zogende zeugen zou misschien redding kunnen brengen Maar niet meer voor deze biggen. Wat dan? De minister ligt er nachtenlang wakker van, nachten, waarin de zui denwind de kreten van biggen uit het Quartier Latin over de Seine draagt, kreten die er geen twijfel aan laten bestaan dat voor hun biggenboer het laatste quartier heeft geslagen. Zoiets mag hier niet gebeuren. De minister reist dus spoorslags naar Utrecht met een grote zak fopspenen, die hij met kwistige hand uitdeelt on der een jaarbeurshal vol studenten, die zijn gekomen om te protesteren en te discussiëren, maar die allengs begin nen te sabbelen aan de gedachten dat ze straks in een eindeloos aantal ra den en commissies mogen meepraten met de mensen die het totnogtoe ver keerd hebben gedaan. „Mogen wij dan ook beslissen?" vraagt er een. Nu ja, beslissen vindt de minister zo'n groot woord. In elk geval mogen ze proberen hun mede bestuurders te overtuigen van de juist heid van hun plannen. En juist als de minister een nieuw gloedvol betoog be gint staat die ene student op die alle wijsheid van de wereld in zijn zak heeft en een rookbom in de andere. En dan komt de knal waarmee alle revoluties beginnen voordat ze met een sisser af lopen. Hoe men over deze daad ook mag denken het verontrust mij dat er maar één student was die reageerde in over eenstemming met zijn leeftijd. Tenzij ze allemaal een bom bij zich droegen en hij de enige was die geen fopspeen had gekregen. BOCHUM (AP). Volgens het ruim tevaartinstituut in Bochum zijn vermoe delijk de Russische satellieten Kosmos 227 en 228 in de ruimte aan elkaar gekoppeld. Het heeft verder signalen opgevangen van een nieuw gelanceerde raket, waar van de baan soortgelijk is aan die van de twee andere satellieten. ADVERTENTIE 55. Hoewel inspecteur Breukslager dus had besloten om de hele kwestie van de Hobbeldonker schurkerij te vergeten, zat hij er nog vaak aan te denken. „Het is vervelend dat we niet weten waar dat beeldje is ge bleven", mompelde hij, „want de eerste de beste on schuldige persoon kan het wel hebben gevonden. En die wordt nu 's nachts gehypnotiseerd en gaat dief stallen plegen. Het is te hopen, dat agent Klabbers dat ding heeft begraven. Maar dat zullen we nooit zeker weten. Hij was niet de enige die daarover problemen had. Op een goede ochtend kwam Jollipop de woonkamer van Hobbeldonk binnen en schraapte statig de keel. „Ik bied mijn ontslag aan, meneer Panda!" sprak hij. „Ik kan het gevoel niet van mij afzetten, dat u mij met argwaan in de rug kijkt, sinds ik als misdadiger ben betrapt. Waarschijnlijk vraagt u zich af, of ik niet op het slechte pad ben gebleven, sindsdien!" „Helemaal niet!" riep Panda ge schokt. „Ik dacht juist dat je mij wantrouwde! Ten slotte ben ik ook schurk geweest. Maar dat was toch niet onze schuld? We waren toch altijd eerlijk? en dat zijn we toch nog?" „Zeer wel!" zei de bediende opgelucht. „Ik begrijp dat we ons vergist hebben en elkaar oprecht in de ogen kunnen kijken. Zal ik thee of koffie voor ons klaarmaken? En willen wij een sneetje plumtaart?" EINDE VAN DIT VERHAAL r|K VIND JE KOEKOEKS-I/JA, EN HIJ STAAT1 KlOK TOCH ZO MOOI, A ZO 6E7EUI6 IN potte HIJ HEEFT MIJN PIJPMeE6EN0- MEN„, VERONDERSTEL DAT HIJ HEES IWORDT VAN DAT ROKEN WOW! CUT DAMETJE IS Kop- piè Ats een haai. ze Gee er Her Nier op i oeioei-wAT een luchtbellen1 oat betekent DAT ER EEN ZIJN ZUURST0F5LAN6 kwijt is- NO ZIJN ZUURSTOF AF gesneden is. Moer DAVY SNEL. HANDFLFN HIJ WIL HET INSTRUMENTEN FA Neet UIT URSU LAS HANDEN RUKKEN- 'j' d/ÊÊk IjiS ..A-.-L.Ul 1170. Misschien zou er nooit een avon tuur zijn gekomen, als Tutu bij het voort- I trekken van de slede niet een kleine fout had gemaakt. Op de ijsvlakte bevond zich een scherpe rand, waar Tutu met krach tige wiekslagen overheen vloog. Het touw, dat hij in de snavel hield, bleef daarbij evenwel te laag hangen. En voordat Bram Tutu kon waarschuwen schuurden de vezels van het touw al over de messcherpe rand, waardoor het touw tot op de laatste rafel werd doorgesne den. „Pas opriep Bram nu, maar het was te laat. Het touw brak. Tutu schoot vooruit en de slede achteruit met zo'n razende vaart, dat de papegaai er niet aan denken kon de slee nog in te halen. „Hou je vast", schreeuwde Bram, maar dat was niet nodig, want Karo was niet van plan zich maar eventjes los te laten. De rit zelf was niet zo gevaarlijk. De vraag was alleen, hoe ze tot stilstand zou den komen

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 14