VAN DAG TOT DAG Lecanuet en Mitterrand staan voor een sombere toekomst Critiek van Levi Esjkol op generaal Dayan Tito is niet te oud of te moe Ook Mendès-France in grote moeilijkheden Gevechten kosten doden aan beide zijden elke tijd is tijd voor VAN NELLE thee Democratische kandidaten leiden in VS commentaar op actuele zaken Jonge Belg wilde massamoord plegen Humphrey is voor staakt-het-vuren in Vietnam Tsjechen mogen naar buitenland, zolang ze willen 3 TANKER IN BRAND MAANDAG 24 JUNI 1968 (Vervolg van pagina 1) Onvoldoende steun Costopoulos gestorven Genadeslag AFTERNOON BUILTJES Dreigement Roemeens bezoek Vuurgevecht Niet rooskleurig Nog onwennig Gesneuveld Tot die bewindslieden behoorden minis ter Couve de Murville van financiën en Messmer van Defensie. Toen meer dan dertig Gaullistische kandidaten diezelfde blijde boodschap hadden vernomen was er nog maar één lid van de linkse federa tie als overwinnar uit de strijd getreden. Francois Mitterrand, die als tegenkandi daat van generaal De Gaulle bij de laatste presidentsverkiezingen 46 percent van al le Franse stemmen verwierf, moest giste ren een bittere ontgoocheling ervaren. Een tamelijk onbekende Gaullist in zijn district dwong hem tot een tweede ronde. Zijn woorden: „een teleurstelling, maar geen nederlaag" deden dan ook onoprecht aan. Een droevige ervaring beleefde ook de befaamde linkse ex-premier Mendès- BRUSSEL. Een 26-jarige man heeft vrijdagavond te St. Katelijne Waver bij Mechelen zijn 68-jarige moeder en een vijfjarig neefje doodgeschoten naar hij verklaarde om hen het leed te besparen van een massamoord die hij wilde gaan plegen. De man die geestelijk onevenwichtig is, verklaarde na zijn arrestatie, dat hij vrij dag te Mechelen een geweer met vijftig patronen had gekocht om zich „op de wereld te wreken". Hij was van plan zaterdag naar de Mechelse markt te gaan om zoveel mogelijk mensen om te bren gen. Vooraf wilde hij echter zijn moeder en neefje doden om hen de schande en het verdriet van zijn daad te besparen. Thuisgekomen schoot hij eerst zijn moe der dood en vervolgens het neefje dat in bed lag. Hij was toen zo overstuur dat hij naar de politie liep om zich aan te geven. De man, die ongehuwd is, is indertijd wegens geestesstoornissen afgekeurd voor de militaire dienst. Het geld om het ge weer en de patronen te kopen had hij van zijn moeder gestolen. ATHENE, (AP). Stavros Costopou los, minister van Buitenlandse Zaken on der ex-premier George Papandreou, is zondag na een langdurige ziekte op 67- jarige leeftijd gestorven. France in Grenoble en de nauwelijks min der bekende socialistische burgemeester van Marseille Gaston Deferre. Zij konden nog niet tot het parlement doordringen. Ook de socialistische ex-premier Guy Mol- let had van de bevolking van de Noord franse stad Atrecht, waarvan hij al tien tallen jaren burgemeester is, onvoldoende steun gekregen om in de eerste ronde ge kozen te kunnen worden. Door een nog zwaardere slag werd de leider van het democratische centrum, Jean Lecanuet, getroffen. Deze had als tegenkandidaat van generaal De Gaulle bij de laatste presidentsverkiezingen gro te indruk gemaakt, maar gisteren werd hij in de stad Rouaan waarvan hij burge meester is, zelfs bijna finaal verslagen. Mèndes-France, die onlangs nog de vol gende premier werd genoemd, verkeert in zijn eigen Grenoble in moeilijkheden. Vol gens de voorlopige uitslagen hebben twee Gaullistische kandidaten meer stemmen dan Mendès-France en een communist. In 1967 trok de communistische kandidaat zich terug om Mendès-France verkozen te laten worden. Voor Lecanuet mag men vrezen dat de ze verkiezingen zijn politieke carrière de genadeslag hebben toegebracht. Dezelfde vrees zal trouwens ook Mitterrand wel bekropen hebben, aangezien zijn linkse federatie in haar huidige vorm wel eens haar langste tijd zou kunnen hebben be leefd. In bijna ieder district hetzelfde beeld: de Gaullisten, die voorstaan op andere kandidaten. Politiek Parijs heeft de blik al weer ge richt op volgende zondag, wanneer de tweede ronde van de verkiezingen zal worden gehouden. Een eenheidsfront van de gehele oppositie zou, in theorie althans, kunnen voorkomen dat de Gaullisten de overgrote meerderheid van de zetels in de nieuwe kamer zouden veroveren. Waarschijnlijker is echter dat het meren deel van de centrumkandidaten zal po gen zich met Gaullistische steun te hand haven en zo in feite het regeringsblok zal versterken. De communistische fractieleider Wal deck-Rochet verklaarde de overwinning vannacht door het beroep op „de chan tage en de burgeroorlog", waarmee de gaullisten inderdaad de afgelopen weken niet moe werden te schermen. Frangois Mitterand wekte van zijn kant alle repu blikeinen op alsnog één front te vormen tegen de krachten van de reactie. NEW YORK (AFP). De Amerikaan se vice-president Hubert Humphrey heeft zich in een vraaggesprek voor de „New York Times" uitgesproken voor een on middellijk staakt-het-vuren in Vietnam. Daardoor zou volgens hem een sfeer worden geschapen die een vruchtbaar verloop van de onderhandelingen in Pa rijs mogelijk maakt. Het inleidend vre desoverleg met Noord-Vietnam is naar het oordeel van Humphrey in „een ern stiger fase" gekomen. Humphrey, kandidaat voor het presi dentschap, verklaarde zich voorts voor stander van opheffing van het handels embargo, zeker wat voedingsmiddelen en niet-strategische produkten betreft, tegen China dat, zei hij, niet in een volledig isolement kan worden gehouden. TEL AVIV (Reuter) Premier Levi Esjkol van Israel heeft verklaard niet gelukkig te zijn met verklaringen van enkelen van zijn ministers. „Der gelijke dingen moeten niet in het openhaar worden gezegd en zelfs niet in niet-openbare kring. De geuite meningen kunnen slechts particuliere meningen worden genoemd, die de regering niet binden". De premier legde er de nadruk op dat alleen hij of de minister van Buitenlandse Za ken, Abba Eban, verklaringen op het gebied van de buitenlandse politiek afleggen. ADVERTENTIE De Noorse tanker „Texaco Bogota" staat in brand na een explosie in de Oostzee bij het Zweedse eiland „Oeland". Aan stuurboord vertoont het schip een groot gat. Redding schepen zijn onderweg. Verkeersslachtoffers. Volgens een in Pa rijs gepubliceerde statistiek heeft van alle Europese landen West-Duitsland in 1966 het hoogste aantal verkeersslacht offers gehad, namelijk 16.864 doden en 456.582 gewonden. (Van onze correspondent) WENEN De machthebbers in Moskou en Praag beschouwen de toe schietelijke houding van de Joegoslavische president Tito tegenover de studenten in zijn land misschien als het toegeven van een oude en ver moeide man. Maar dat is zeker niet het geval. Tito kan nog jaren mee en misschien is zijn optreden wel een wenk voor Moskou en Praag. Hij is namelijk ingegaan op de directe eisen van de studenten die inspraak op het universitaire vlak verlangden en betere sociale voorzieningen, vooral verbeteringen van de studententehuizen, het eten in de mensa en gedeeltelijke afschaffing van de hiërarchische structuur op de uni versiteiten. V leen de „handige jongens" profiteren van het particuliere initiatief dat nu in het nieuwe economische systeem vrije baan heeft gekregen. Van sociale rechtvaardigheid valt geen spoor te ontdekken en het zijn juist de studenten die nu beginnen te twijfelen aan de juistheid van de nieu we economische koers in de trant van de Westerse wereld. Niet alleen zij, maar ook brede la- De critiek van premier Esjkol werd geuit toen hem in een radiovraagge sprek werd gevraagd commentaar te ge ven op een verklaring die generaal Dayan op een besloten bijeenkomst zou hebben afgelegd. Volgens het avondblad "Maariv" zei minister Dayan, dat het beroep van de Veiligheidsraad tot terug trekking van Israel uit de bezette ge bieden direct in strijd was met de Is raëlische belangen. Premier Esjkol zei dat Israel zich zal houden aan de bestandslijnen zolang er geen overeengekomen grenzen zijn. „Bij het trekken van de grenslijnen zullen wij de historische rechten van het jood se volk in zijn land in beschouwing ne men, maar het zou niet juist zijn het feit, dat er grote Arabische bevolkings concentraties in sommige gebieden zijn, te negeren." De Roemeense onderminister van Bui tenlandse Zaken Gheorgiu Macuvescu heeft zijn bezoek aan Israel afgesloten, waar hij onder andere besprekingen heeft gevoerd met minister van Buiten landse Zaken Abba Eban. Macuvescu heeft eerder deze maand een bezoek aan Kairo gebracht, waar door in bepaalde Israëlische kringen de verwachting gewekt was dat hij moge lijk bemiddelingsvoorstellen heeft over gebracht. De onderminister ontkende voor zijn vertrek naar Boekarest echter dat zijn land naar een bemiddelaarsrol streeft. De Israëlische en Egyptische artillerie hebben zondagavond een vuurgevecht geleverd over een ruim dertig kilometer lang front langs het Suezkanaal. Een Egyptische militaire woordvoerder ver klaarde dat de Egyptische artillerie bij het gevecht zes Israëlische tanks, een munitieopslagplaats, een raketlanceerin- stallatie, vier anti-tankkonnen en zes ar tillerie- en mortierbatterijen heeft ver nield. Zes Egyptische soldaten hadden lichte verwondingen opgelopen. Zestien goed gewapende Arabische guer rillastrijders zijn gedood toen zij zater dag uit Jordanië de grens overstaken, zo heeft het Israëlische leger meegedeeld. Elf van hen vielen bij een verwoed ge vecht in de buitenwijken van Jericho en vijf infiltranten zouden later zijn geval len bij een gevecht in de Beisan-vallei. Ofschoon de einduitslag van de Franse verkiezingen pas na de volgende zondag bekend zal zijn, is er vrijwel niemand meer die nog aan een klinkende over winning van Charles de Gaulle twijfelt. Vrijwel alle veteranen in de politieke strijd tegen De Gaulle hebben het onder spit gedolven, ondanks de optimistische kreten die zij tijdens het hoogtepunt van de straatoproer achter hun veilige micro foons hebben geslaakt. Het vissen in fy#t troebele water van de chaos is hun slecht bekomen, maar ook tal van buitenlandse profeten hebben de plank lelijk misge slagen. Om maar eens in eigen land te blijven: alleen Henk Neumann van de KRO heeft het gepresteerd, zijn deskun digheid hoog en zijn hoofd koel te houden en niet te vervallen in lijkredes op het Gaullistische regime. Andere grootheden van ons t.v.-scherm hebben hun diep zinnige analyses van het wankelende be wind in Parijs en het onafwendbare ein de van de grote generaal moeten bekopen met een ernstig verlies aan prestige, dat zij echter na de vakanties waarschijnlijk wel weer op andere, minder doorzichtige fronten van de politiek zullen terugwin nen. Ook tal van buitenlandse corresponden ten in de Franse hoofdstad zijn in grote verlegenheid gebracht. Sommigen van hen zijn zelfs teruggeroepen, maar die hebben het dan ook al te bont gemaakt door een volslagen verkeerde interpretatie te leve ren van de straatgebeurtenissen in Parijs, terwijl zij er geen flauw idee van hadden hoezeer de meerderheid van het Franse volk achter haar „redder des vaderlands" wenste te blijven staan. Er is nu een nieuwe vinding gedaan door degenen, die De Gaulle zo graag hadden zien tuimelen en voor wie de gang van zaken der laatste weken een opeenvolgende serie koude douches is ge weest: zij vertellen dat het Franse volk is geïntimideerd en gechanteerd door de Gaullistische leuze dat tégen De Gaulle zou betekenen een keuze vóór de commu nistische dictatuur. Voor zover De Gaulle heeft gewezen op het gevaar van een linkse opstand, deed hij dat naar aanleiding van duide lijke tekeningen in die richting, die ver gezeld gingen van de aanwijzing dat zijn politieke vijanden van het centrum be reid waren een tijdelijk verbond met de communisten aan te gaan. Links heeft inderdaad verloren, maar het is een belachelijke veronderstelling dat iemand in Frankrijk de verkiezingen zou kunnen winnen door op communis tisch gevaar te wijzen. Dat „iemand" als de Gaulle de gunst van het volk heeft behouden, is te danken aan heel wat méér dan een dergelijk goedkoop gebaar. Er zijn altijd nog twintig na-oorlogse jaren aan te wijzen waarin linkse en midden partijen in Frankrijk een aanfluiting maakten van de parlementaire democra tie. En er is altijd nog een generaal in de Franse historie, die bijna op zijn eentje het voortbestaan van de Franse natie heeft bewerkstelligd tijdens de oorlog, toen vele figuren die in de vooroorlogse democratie een grote rol gespeeld hadden, met gemak overzwaaiden naar de „nieuwe orde" van de collaborateursregering in Vichy. Men noemt De Gaulle een dictator- Als hij die naam verdient, is hij de enige dic tator in de wereldgeschiedenis die door de volkomen vrije, parlementaire keuze daad der verkiezingen zijn bewind ter be oordeling heeft voorgelegd aan het volk. Of hij daardoor tevens Frankrijk niet heeft bewaard voor een bloedige burger oorlog. is moeilijk te bewijzen maar het leek er in de dagen des oordeels wel op, dat Frankrijk zónder krachtige leiding over de rand van de kloof zou vallen. Welnu, Frankrijk heeft waarschijnlijk het bewind dat het verdient: misschien zal het na zóveel lessen eindelijk weer eens rijp worden voor een nóg democratischer bewind dan dat van de bejaarde, veelge smade maar nog steeds op de handen ge dragen Charles de Gaulle. WASHINGTON (Reuter). Uit een opiniepeiling naar de populariteit van de belangrijkste Amerikaanse presidentskan didaten zijn de democratische kandidaten het best naar voren gekomen. Uit het vandaag gepubliceerde verslag van de peilingen, verricht door 't bureau Louis Harris, blijkt voorts dat senator Eugene McCarthy de meeste vooruitgang heeft geboekt sinds de moord op Robert Kennedy, maar dat ook vice-president Hubert Humphrey zijn voorsprong op de republikeinse kandidaten heeft vergroot. De grootste verliezer zou Richard Nixon zijn. McCarthy heeft volgens Louis Harris een voorsprong van achl percent op Nixon en zeven percent op Nelson Rocke feller, die van Humphrey op beide repu blikeinen bedraagt respectievelijk zeven en vier percent. Het reeds twee jaar slepende conflict in de Boerenpartij is tot een uitbarsting ge komen. Een aantal Kamerleden, dat ge noeg heeft van Koekoeks dictatuur, is door hem uit de partij gegooid en pro beert nu op zijn beurt de boerenleider aan de kant te schuiven. Deze keer ziet het er voor Koekoek ernstiger uit dan enkele jaren geleden, toen hij „De Nood- raad" tegen zich had. Waren het toen vooral de „asfaltboeren" die het de partij voorzitter lastig maakten, nu hebben ook zijn vrienden van het eerste uur zich tegen hem gekeerd. Wie in het nieuwe conflict aan het langste eind gaat trekken, valt nog niet te overzien. De groep Harmsen lijkt over een flinke aanhang te beschikken in boe- renbolwerken als Overijsel en Gelderland en dat zegt wel wat. De groep heeft in ieder geval de meerderheid in de Tweede Kamerfractie en kan Koekoek dus gewoon als fractieleider afzetten. Maar daarmee is de populaire boerenleider nog niet van het politieke toneel verdwenen. Koekoek zal elke uitspraak, ook al komt die van een ledenvergadering, waar schijnlijk gewoon naast zich neerleggen en zich als leider van de Boerenpartij blijven beschouwen. Zou Koekoek wel het veld ruimen, dan is het niet onmogelijk dat de Boerenpartij zich nog eens ontwikkeld tot een echte rechtse partij, die voor vol wordt aange zien en meetelt. Voor zo'n partij zou in ons land stellig plaats zijn. Maar dat zal dan wel een partij moeten zijn die zich constructiever opstelt dan de Boerenpartij van nu doet en die een duidelijke politie ke koers volgt, tot stand gekomen door inspraak van de aanhang. Te oordelen naar zijn uitlatingen zit die ontwikkeling er in als Harmsen zijn zin krijgt en Koe koek van het politieke toneel verdwijnt. Tsjechoslowaakse burgers zullen wet telijk het recht krijgen naar het buiten land te gaan voor een kort, lang of per manent verblijf aldaar. Dit heeft een functionaris van het ministerie van Bin nenlandse Zaken in Praag in een vraag gesprek meegedeeld, zo meldt het Tsjechoslowaakse persagentschap CETE RA. Maar daarmee heeft hij de daarach ter liggende levensvragen nog niet op gelost. Door de nieuwe economische koers, die al een paar jaar oud is, zijn in Joegoslavië zowel de studenten als de renteniers en de ambtenaren ach terop geraakt. Van eventuele econo mische voordelen hebben zij niet ge profiteerd. Sinds 1965 zijn de kosten voor leven en onderhoud van de studenten ver dubbeld, bovendien zijn studiebeurzen die overigens slechts het peil van het existentie-minimum bereiken met de helft verlaagd. Toch zijn de studenten die een sti pendium genieten er niet zo slecht aan toe, want negentig percent van de 150.000 studenten krijgen deze subsidie in het geheel niet. Aan ongeveer 25.000 wordt een renteloos voorschot gegege- ven. Dat moeten zij later terugbetalen. In de redevoeringen van de politici wordt weliswaar gesproken over de opbouw van de toekomst, maar de stu denten vinden deze toekomst aller minst rooskleurig, omdat een klein aantal van hen werk vindt. De nieuwe koers bepaalt dat de ondernemingen op eigen kracht moeten drijven zon der subsidie van de overheid. Ze zijn dus gedwongen om te rekenen en te bezuinigen en willen niet zomaar nieu we arbeidskrachten aannemen. Toch moet er tot 1970 werk worden verschaft aan 350.000 academici die hun hogeschool-studie hebben afgesloten. Een deel van hen zoekt werk als ongekwalificeerd hulparbeider of gaat als gastarbeider naar het buitenland. De meesten stellen zich echter verbit terd de vraag waarom zij eigenlijk ge studeerd hebben. Het nieuwe economische systeem tussen staatsdirigisme en vrije markt heeft zich nog niet tot volle tevreden heid ontwikkeld. Men is nog niet ge wend geraakt aan het concurrentie-be- ginsel. Het loonpeil wordt nog bepaald vol gens het oude socialistische schema met het gevolg dat gekwalificeerde krachten naar verhouding veel te wei nig verdienen.Het komt voor dat een werkster meer verdient dan een inge nieur of een universiteitsdocent. In het algemeen is de jonge gene ratie fel gekant tegen de „oude strij ders" die nog altijd de sleutelposities innemen. Deze generatie van jonge ar beiders en studenten is nog geen 25 jaar. Ze ziet de sociale onrechtvaar digheid en stelt haar eisen, maar zij kan die niet doorzetten. Zij voelt steeds minder voor politiek en voor het com munisme zodat in de laatste jaren het aantal jonge leden van de communis tische partij gedaald is van 21 tot tien percent. Juist de jonge academici en studen ten verwachten een betere sociale sta tus, maar zodra zij met het leven in aanraking komen, bemerken zij dat al gen van de bevolking moeten geeste lijk nog geheel omschakelen op de be ginselen van concurrentie, vrije markt, prestatie, particulier initiatief en per soonlijke verantwoordelijkheid. Voor de meesten is deze inspanning veel moeilijker dan de vroegere toestand toen men vast rekenen kon op de steun van de staat. Tito kent deze moeilijkhden en hij weet dat de nieuwe koers zich slechts geleidelijk kan consolideren. De studen ten zijn echter ongeduldig en daarin ligt het grote gevaar, want hun verzet vindt weerklank bij de arbeiders. Daarom heeft Tito de eerste eisen van de studenten ingewilligd, maar hij dreigt met aftreden wanneer de geëiste veranderingen te ver gaan en de com munistische structuur van het land aantasten. Hij is beslit nog niet te oud of te moe. Wel voelt hij niets meer voor nieuwe revolutionaire ontwikkelingen. Dit gevaar dreigt ook in andere com munistische landen en daarom is het optreden van de studenten in Belgra do tevens een signaal voor de macht hebbers in Praag en Moskou. Volgens een communiqué van „Al Fa tah" zijn negen Israëlische militairen ge sneuveld bij een treffen met een Israëli sche patrouille. Voor het eerst, aldus het communiqué, namen eenheden van het Palestijnse bevrijdingsleger aan de actie van Al Fatah deel. Bij een ontploffing in Oost-Jeruzalem is één Arabische jongen gedood en een ander ernstig gewond. In Tel Aviv is meegedeeld dat zeven Israëlische militairen gewond zijn ge raakt toen hun voertuig bij een vesti ging ten zuiden van de Dode Zee op een mijn reed. In ravijn. Bij de Columbiaans-Venezo- laanse grens is een autobus na een botsing met een vrachtauto in een ra vijn gestort. 23 meisjes zijn omgeko men en veertien andere inzittenden van de bus gewond. Fransen. Franse ingezetenen, die zich naar het buitenland begeven voor een verblijf aldaar van nog geen 24 uur, mor gen niet meer dan een bedrag ter waar de van honderd frank meenemen, hetzij in Frans geld hetzij in deviezen. Griekse ondervraging. De oud-directeur- generaal van het Griekse ministerie van Voorlichting, George Cavounides, is door de veiligheidspolitie aangehou den voor ondervraging, zo heeft een woordvoerder van de politie meege deeld. Aeroflot. President Johnson heeft toe stemming verleend voor vluchten van de Russische luchtvaartmaatschappij Aeroflot tussen Moskou en New York. Terug naar natuur. Een dertigjarige tekst schrijver uit Los Angeles. Richard Ault is zaterdag met zijn vrouw en vier jarig dochtertje vertrokken naar 'n on bewoond eiland in de Stille Oceaan, waar ze een jaar willen blijven. Ault zegt voorlopig genoeg te hebben van „de meedogenloze strijd om het bestaan in de beschaafde wereld".

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 3