C.H.U. is nimmer kerkelijke partij geweest Twee Russen uitgewezen door Groot-Brittannië lasi Conferentie in Helsinki om erkenning van de vraagt DDR Normen voor harttransplantaties Onbelemmerd in/uitzicht iBPRv VISITEKAARTJE MR. BEERNINK BIJ 60-JARIG BESTAAN VAN PARTIJ: Vertegenwoordigers van vijftien landen stelden gematigd appèl op Verklaringen niet bindend traploper cocos 7 mat 7 Russische trawlers opgebracht Appèl MAANDAG 24 JUNI 1968 4 1 (Van onze correspondent) DEN HAAG „Eenheid in het noodzakelijke, vrijheid in het twijfel achtige, boven alles liefde" is een spreuk die men in christelijk-histori- sche kringen graag aanhaalt. Daar de Christelijk-Historische Unie haar zestigjarig bestaan heeft gevierd, is het de moeite waard na te gaan of deze uitspraak nog altijd de sfeer in de C.H.U. typeert. Doorbraak Theocratie Hevig verzet Neonazisme UNESCO Zware strijd Veiligheid Aan de oprichting van de C.H.U. is een lange voorgeschiedenis voorafgegaan, die men kan laten beginnen in 1895, het jaar waarin een conflict tussen Anti-Revolu tionairen dr. Abraham Kuyper en jhr. mr. A. F. de Savornin Lohman leidde tot het uittreden van de laatste uit de A.R.P. Mr. Lohman en de zijnen gingen sinds dien als Vrij Anti-Revolutionairen door het leven. In 1903 kwam een fusie tot stand met de Christelijk-Historische Kie- zersbond, volgens wijlen dr. J. J. R. Schmal eer nogal anti-rooms-katholiek ingestelde groepering, geleid door dr. J. Th. de Visser. Zij gingen zich toen Chris telijk-Historische Partij noemen. Vijf jaar later kwam het opnieuw tot een fusie, nu met de Friese C.-H.-bond waarvan mr. dr. J. Schokking, een over tuigd volgeling van de theoloog Hoede- maker, de meest vooraanstaande leider was. In dat jaar. 1908. ontstond de Christelijk-Historische Unie. De minister van Binnenlandse Zaken, mr. H. K. J. Beemink, is geruime tijd voorzitter van de C.H.U. en van de C.H.- Tweede-Kamerfractie geweest. Weinigen kennen de unie zoals hij. Sinds 1928 werkt hij in de C.H.U. actief mee. Hij vertelt: „Van huis uit wij woonden in Dor drecht waren wij christelijk-historisch. In deze plaats waren de orthodoxe krin gen in de hervormde kerk (de confessio nele en de ethische kringen en ook wel sommigen van de gereformeerde bonds- richting) nagenoeg allen lid of aanhanger van de C.H.U. In de vooroorlogse jaren was dit eigenlijk het beeld. De C.H.U. is overigens nooit een kerkelijke partij ge weest, er waren slechts personele banden met de hervormde kerk. Er waren hoofd bestuursleden van de C.H.U. die ook lid waren van de synode. In de naoorlogse jaren is dit beeld bepaald veranderd. We hebben tóen eerst de doorbraak ge kregen. Die doorbraak is eigenlijk al in de oorlogsjaren voorbereid. Aan de ge sprekken die werden gehouden namen ook leden van de C.H.U. deel. Er waren er die meenden dat de Unie na de oorlog niet moest terugkomen. In 1946 verlieten mensen als Lieftinck, Van Walsum en Van Rhijn de C.H.U. Het was geen grote uittocht". Wel is aan de doorbraak het blad van de C.H.U., De Nederlander, ten offer ge vallen. Het blad verscheen na de oorlog onder de naam „De Nieuwe Nederlander" met de heer Van Walsum als hoofdredac teur en is na enige jaren opgegaan in het inmiddels ook al weer verdwenen Haags Dagblad. De C.H.U. heeft geprobeerd, onder de naam „De Nederlander", op nieuw een eigen dagblad uit te geven, maar om financiële redenen moest deze poging worden opgegeven. Mr. Beemink Mr. Beernink zegt hierover: „De pers is altijd een zeer zwakke zijde van de C H.U, geweest. De financiën waren een andere zwakke zijde. Er werd wel eens gezegd, de C.H.U. is een partij van meer welge stelde Nederlanders, maar in heel veel plaatsen was dat niet het geval. En men moet niet vergeten dat deze mensen ook vaak geven voor de kerk, de zending en de bijzondere school. Na de oorlog zijn de zaken weer krach tig aangepakt. De aanhang is tamelijk constant gebleven, gemiddeld ongeveer acht percent van het kiezerskorps. Het is zeker niet meer zo dat de midden-ortho doxe groep uit de hervormde kerk in nog zo groten getale christelijk-historisch stemt, (daarnaast heeft de Unie stemmen gekregen uit andere volksgroepen), maar het sociologische en kerkelijke beeld is nog wel ongeveer hetzelfde. Ten aanzien van het principiële uit gangspunt is wel een duidelijk verschil te constateren met vroeger. De theocratische benadering (het aanvaarden van de lei ding van God) heeft niet meer de be langstelling van het gros van het publiek. Jongeren nemen het woord theocratie liever niet in de mond. Ze zeggen: wij kopen in de praktijk voor die theorie niets. Maar de theocratie vormt de achtergrond van waaruit men de vraag stukken beziet. Men is nu bezig met een herziening van het beginselprogramma. Het zal veei zorg vergen om een dusdanige redactie te ont werpen, dat men niet een gedeelte van de mensen afstoot. Het hoofdstuk van de achttien over het principiële uitgangspunt moet dusdanig worden vertaald dat de mensen zeggen: het oude zit er nog in". De C.H.U. mr. Beemink niet in de laatste plaats was tegen een samen gaan met de A.R.P., maar men wil nu wel samenwerken met de K.V.P. en de A.R.P. samen. Hoe verklaart mr. Beer nink dit? ,Bij samenwerking in een groter ver band zal het eigen karakter van de C.H.U. beter bewaard kunnen blijven dan bij een samenwerking alleen met de A.R.P.". Is de A.R.P. militant? „Vooral in mijn jeugd waren de anti revolutionairen bijzonder militant. Een samenwerkingsverband met de K.V.P. er- (Van onze correspondent) LONDEN Het Russische regerings blad „Izvestia" heeft de Londense politie ervan beschuldigd twee leden van een Russische handelsdelegatie op verdenking van autodiefstal op 15 mei te hebben ge arresteerd en mishandeld en daarna te hebben vrijgelaten, omdat er een vergis sing in het spel was. Nadat Scotland Yard ontkend had dat er van een slechte behandeling sprake zou zijn geweest heeft het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken vannacht onthuld dat het tweetal, dat als leden van een handelsdelegatie poseerde, gegrepen werd omdat het verdacht werd van spionage. Zij waren in het bezit van afluisterapparaten en andere spionage-instrumenten. De verdachten. Juri Dusjkin en Vladimir Loginov, behoorden tot de vaste Russische handelsdelegatie in Londen. Zij zijn vorige week naar Moskou teruggestuurd, nadat ze door de politieke recherche (MI 5) twee maanden lang waren geschaduwd. Zes keer hadden zij zich op verdachte wijze opgehouden in de nabijheid van een gara ge in de Zuidlondense volksbuurt Batter- sea, die door het ministerie van Defensie zou worden gebruikt voor geheim werk. Het enige wa+ opvalt bij deze garage is een zeer hoge antenne op het dak. Gebaseerd op de verwarde verhalen over dit geval is er nu een theorie dat de mannen zouden zijn gepakt door twee plaatselijke agenten in burger, die op auto dieven loerden en niet wisten dat de po litieke recherche zich met deze zaak bezig hield. Toen Dusjkin werd gearresteerd verzet te hij zich hevig. Later heeft hij zich daar over tegenover de politie verontschuldigd. Het ministerie van Buitenlandse Zaken zegt dat de activiteiten van de beide Rus sen volkomen in strijd zijn met hun status als lid van de handelsdelegatie. In ver band hiermee werd hun verblijfsvergun ning verkort Beiden werden niet persona non grata verklaard, omdat zij geen diplomaten zijn. De Russische lezing van het gebeurde, wordt in Londen een onhandige poging genoemd om de werkelijke toedracht van het incident te verbergen. Het Russische krantenartikel is kennelijk bedoeld om de Britse „politiebrutaliteit" te stellen tegen over de clemente wijze waarop de Russen in Moskou de drie Britse jongelui hebben behandeld, die daar pamfletten hebben verspreid en na een opmerkelijk hoffelijke gedachtenwisseling met de politie werden vrijgelaten, voordat zij naar Groot-Brit tannië moesten terugkeren. bij zien velen in de Unie als de beste op lossing". Hoe zal de C.H.U. zich in de toekomst ontwikkelen? „Er zijn wat Radicalen, maar zij willen in de Unie blijven. Ook de heer Reus (een Noordhollands Statenlid die actie onder neemt tegen het optreden van de Radi calen) wil zeer bepaald in de Unie blijven. In de tijd van de Indonesiëpolitiek is wel eens een actie gevoerd om op de kan didatenlijst slechts personen te plaatsen die tegen het Indonesiëbeleid van de re gering waren. Deze acie is op niets uitge lopen. Men vroeg: waarom zou Tilanus niet meer in de Kamer mogen? Tilanus, de freule, Kikkert en Van de Wetering zijn weer in de Kamer gekomen en de mensen die deze actie voerden zijn in de Unie gebleven, een aantal van hen is raadslid of wethouder. Ik vind het een verlies dat de zomer- eonferenties zijn afgeschaft. Het waren bijeenkomsten van gelijkgezinden die in een rustige sfeer in de natuur met elkaar over bepaalde dingen wilden praten. Buitenstaanders, ook de pers, vonden die conferenties wel merkwaardig, maar men moest er niet een te zwaar karakter aan toekennen. De mensen waren er even uit. Zij wilden niet over te diepe dingen pra ten. Vóór de oorlog was er eens iemand die het hele gezelschap op kersen trac- teerde. Hij wilde burgemeester worden. Hij is het nog geworden ook". (Van onze speciale verslaggever) HELSINKI De Duitse Democra tische Republiek, in de volksmond Oost-Duitsland, doet veel moeite door een zo groot mogelijk aantal landen als afzonderlijke Duitse staat naast de (West)duitse Bondsrepubliek te wor den erkend. Evenals alle andere westelijke landen heeft ook Neder land geen diplomatieke betrekkingen met de DDR. Het communistische re gime in Oost-Duitsland is daarop van invloed, maar vooral is van belang dat men geen moeilijkheden wenst te ris keren met de regering van de Duitse Bondsrepubliek. Nog altijd hanteert West-Duitsland de Hallsteindoctrine, die inhoudt dat geen diplomatieke betrekkingen wor den aangeknoopt en dat de betrek kingen worden verbroken met staten, die de DDR erkennen. Mede in het licht van de ontwikkelingen in Oost- Europa, met name de liberaliserende tendenzen in landen als Roemenië en Tsjechoslowakije, ziet het ernaar uit dat dit Westduitse standpunt op den duur onhoudbaar zal zijn, maar op het ogenblik durft nagenoeg geen enkele regering de ontstemming van West- Duitsland te riskeren. Economische belangen spelen daarbij een rol en ook de vrees, dat erkenning van de DDR de stemming in West-Duits land dusdanig oncunstig zou beïnvloeden dat een krachtiger heropleving van het na tionalisme het gevolg zou zijn. Oost-Duitsland legt zich daarbij niet neer. Het heeft reeds in tal van landen culturele en handelsvertegenwoordigin gen gevestigd en streeft voorts naar de oprichting van vriendschapsverenigingen. Ook in Nederland wordt de oprichting van een vriendschapsvereniging Neder land - DDR voorbereid. Onder auspiciën van de Oostduitse Liga für Völkerfreundschaft is eind 1967 een initiatiefcomité gevormd, bestaande uit vertegenwoordigers van dergelijke vriend schapsverenigingen, met als voorzitter, het sociaal-democratische lid van de Zweedse rijksdag dr. Stellan Arvidson. Dit comité heeft deze dagen in de Fin se hoofdstad Helsinki een conferentie be legd waaraan ongeveer honderdvijftig ver tegenwoordigers uit een vijftiental niet- communistische Europese landen deelna men en die het onderwerp „De erkenning van de DDR met betrekking tot de Euro pese veiligheid" als thema had. Tot de deelnemers behoorden talrijke parlementariërs en geleerden van uiteen lopende politieke richting: uit Engeland leden van het Lagerhuis, uit België onder meer de minister van Staat Henri Rolin, een volkenrechtsgeleerde van naam, uit Italië onder meer de christendemoncraat La Pira, die als burgemeester van Flo rence een zekere vermaarheid heeft ver worven. Uit Nederland waren leden van de P.v.d.A., A.R.P., P.S.P., D'66 en de radikalen aanwezig. De grote vraag was hoe de meer „bur gerlijke" deelnemers zich zouden verhou den tot de communisten en zeer linkse socialisten, die uiteraard ook in groten getale aanwezig waren, en tot de dele gatie die Oost-Duitsland had afgevaar digd. Deze vraag werd beantwoord in de resolutiecommissie, die te oordelen kreeg over een viertal ontwerp-resoluties, inge diend door afgevaardigden van Oost-Duits land België (Rolin), Engeland (het libe rale lagerhuislid Eric Lubbock) en Fin land. De Oostduitse ontwerp-resolutie viel op door haar veroordeling van de Westduitse aanspraak voor geheel Duitsland te spre ken waardoor, aldus de ontwen solutie slechts de militaristische en neo-nazisti- sche elementen in West-Duitsland wor den aangemoedigd. „Het zou een stap van historische ge rechtigheid zijn, de Duitse vredesstaat (DDR) te erkennen, die overe'ikc ..stig de bepalingen van het verdrag van Pots dam nazisme, militarisme en racisme met wortel en tak heeft uitgeroeid". De gezwollen taal ging velen te ver. Veel beter kon men zich vinden in de Finse en Engelse voorstellen, die op nuch tere toon de noodzaak van erkenning van de DDR beklemtoonden met het oog op een verdere politieke ontspanning in Eu ropa. te GENEVE (DPA) Op de internationale conferentie van medici in Genève is een verklaring over harttrans plantaties uitgegeven, die be stemd is voor alle dokters ter wereld. Het is een eerste po ging om algemeen geldige normen voor harttransplanta ties op te stellen. Volgens de verklaring, die als een raadgeving moet wor den gezien, kan men bij een harttransplantatie het beste overgaan tot het vormen van twee medische ploegen. De ene ploeg krijgt de taak, de dood van de donor vast te stellen, de andere zal zich bezig houden met alles wat met de operatie samengaat. Geadviseerd wordt een harttransplantatie slechts voor die patiënten in aanmerking te laten komen, van wie de toestand van het hart geen enkele hoop meer biedt en waarbij ook geen mogelijk heid van verbetering meer bestaat door doktersbehande ling of andere chrurgische in grepen. Bij het kiezen van de donor zal men zich door de drie volgende overwegingen laten leiden: het hart van de donor moet op het ogenblik van de operatie in perfecte staat zijn; er moet een onderzoek worden verricht naar de mate waarin de weefsels van donor en patiënt el kaar immunologisch ver dragen; de hersenfunctie van de donor moet geheel tot stil stand gekomen zijn en niet meer opgewekt kun nen worden. Wat dit laatste punt betreft, hierbij worden nog vijf voor waarden genoemd: alle samenhangende le vensfuncties moeten opge houden zijn; de spiercellen geven geen reflexen en zijn geheel verslapt; de spontane ademhaling is opgehouden; de bloeddruk valt weg op het ogenblik waarop deze niet meer kunstmatig in stand wordt gehouden; een absoluut rechtlijning electro-encephalogram. Aan de conferentie, die twee dagen heeft geduurd, hebben cardiologen, chirur gen, immunologen, neurolo gen uit tien landen, en verte genwoordigers van de wereld gezondheidsorganisatie WHO en de UNESCO deelgenomen. De afgelegde verklaring heeft geen bindend karakter, zo werd meegedeeld. Opge merkt werd dat de tot dusver verrichte harttransplantaties operaties zijn die nog pas in het beginstadium verkeren en dat daar nog geen conclusies uit kunnen worden getrokken. De medici hebben dringend aanbevolen, bij komende transplantaties al van tevoren de aard van de lichaamsweef sels te bestuderen en uit een zo groot mogelijk aantal po tentiële ontvangers die keuze te maken die het meest wel slagen belooft. In dit verband stellen zij de oprichting voor van een cen trale verzamelplaats van ge gevens voor harttransplanta ties, zoals die nu al in de VS en in Europa voor het uitkie zen van de beste donors en ontvangers bij nierplantaties bestaan. Een internationale organisatie zou de opdracht kunnen krijgen, alle ervarin gen over verdraagzaamheid van weefsels te verzamelen, aldus de geleerden. Uit deze voorstellen werd een „appèl' samengesteld, waarin werd uitgesproken dat de voortdurende weigering van een aantal Europese regeringen normale be trekkingen met beide Duitse staten aan te knopen en de aanspraak van één van deze staten, alleen het Duitse volk vertegenwoordigen een ernstige belem mering zijn voor de ontspanning. De ene staat, waarmee natuurlijk de Bonds republiek werd bedoeld, werd niet bij namt genoemd, uit reverentie jegens een aantal Westeuropese landen. Alle staten werden opgeroepen de on schendbaarheid van de grenzen van beide Duitse staten te erkennen (hiermee wer den de Oder-Neissegrens, maar ook de huidige positie van West-Berlijn bedoeld) Het verlangen werd uitgesproken dat de beide Duitse staten het verdrag tegen verdere spreiding van kernwapens onder tekenen (west-Duitsland heeft tegen dit verdrag betrekkelijk grote bezwaren). Ook wordt de wens uitgesproke., dat beide Duitse staten als lid tot de Verenigde Naties worden toegelaten. Dit „appèl" werd aanvaard na zware strijd over de vraag of een passage opge nomen moest worden ter veroordeling van Duitsland. Vertegenwoordigers van Nederland, Bel gië. Frankrijk, Engeland, Noorwegen, Zweden en IJsland verwierpen een derge lijk voorstel, niet omdat zij meenden, dat de doeltreffendheid van de resolutie zou kunnen schaden, maar omdat zij deze eenzijdig achtten. Als het op veroordelen aankomt, valt ook over Oost-Duitsland wel het een en ander te zeggen, meenden zij. Het Neder landse Kamerlid A. G. van der Spek, zelf voorstander van de erkenning van de DDR, deed dit in duidelijke bewoordingen in de DDR bestaat geen vrijheid van r e- ningsuiting, ook geen vrijheid van vere niging en vergadering, merkte hij op. Ook hekelde hij de militaire propaganda op de scholen. Toen de discussie hoog dreigde te lo pen zorgden de Oostduitsers zelf voor een verrassende wending: zij bepleitten een zeer gematigde resolutie, zonder ver oordeling van West-Duitsland en van het neonazisme. Zij haalden er de grote ont stemming mee op de hals van de kant van hun geestverwanten uit West-Duits land, Italië en Zwitserland, die uiteinde lijk tegen het „appèl" stemden, maar zij hadden dat ervoor over en zullen on getwijfeld hebben gedacht dat een half ei beter is dan een lege dop. Het was een verstandige stellingname. Daarbij komt dat afgezien van het eigen belang van de DDR zelf om tal van andere redenen de erkenning van Oost- Duitsland positieve overweging verdient. De Belg Rolin noemde er enkele: De DDR bestaat zo langzamerhand twintig jaar; de regering in Bonn geeft zelf toe dat de tijd niet werkt ten gunste van een hervereniging van beide Duitslanden; talrijke internationale organisaties kun nen niet normaal werken als gevolg van het niet-erkennen van een van beide of geen van beide Duitse staten; ook de ij- trekkingen op economisch, wetenschappe lijk en cultureel gebied en op het terrein van de sport lijden onder de huidige toe stand. En wat het belangrijkste is, het valt niet in te zien, hoe een oplossing van en kele zeer dringende vraagstukken, zoals de status van West-Berlijn, de ontspanning tussen de Navo-landen en die van het Warschau-pact en de totstandkoming van een vredesverdrag, kan worden bereikt zonder dat de vertegenwoordigers van de DDR als gesprekspartners worden aan vaard. Een oplossing van deze problemen is noodzakelijk met het oog op de vre de en veiligheid in Europa. Deze draagbare zonnetent houdt de wind buiten en laat ultraviolette straling door. Dat betekent bruin worden zelfs als de wind koud en schraal is op een zonnige dag. De familie Martin uit Portsmouth op het strand van hittlehampton in Sussex geniet van een onbelemmerd uitzicht. Het enige nadeel is dut ook het inzicht onbelemmerd is. ADVERTENTIE WonmginrichtingI Marktplein 29 - IJmuiden - Telefoon 19120 BUENOS AIRES (AP). Argentijnse oorlogsschepen hebben twee Russische trawlers opgebracht, die ter hoogte van de marinebasis Mar del Plata aan het vissen waren. Argentinië houdt voor bui tenlandse vissersschepen vast aan een li miet van 200 mijl. Binnen deze limiet moeten zij visrechten betalen. Dit is de affiche die de Japanner Yoesakoe Kamekoera heeft gemaakt voor de wereldtentoonstelling die in 1970 van maart tot september te Osaka in Japan zal worden gehou den. Het motto van de Expo '70 luidt: Vooruitgang en eensgezind heid voor het mensdom (Progress and harmony for mankind).

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 4