ARMENSTAD IN WASHINGTON ONTRUIMD Johnson wil registratie van vuurwapens in VS Henkes in de NDU Onderzoek gaat door Bod op pakket aandelen Figee HET WEER Lang niet alle Boeren laten Koekoek vallen Bontdiefstal in Haarlem Treinramp in Zwitserland Ds. Abernathy gearresteerd Negerwijk korte tijd onrustig Honden en auto's wel geregistreerd Buit van overval op Groenpol-auto teruggevonden Drie helikopters neergestort Commissie voor zeehaveno verleg De meest makkelijke verf heet Veel wind Aan het strand -■AÊÊk >•11111 Ordelievend Eenendertig doden voor 80.000 - Zie verder pagina 11 P. C. Hooftprijs voor Lucebert pagina 7 Het woord is aan Marianne Wijfje ontvoerd of niet? Afperser eiste 50.000 Zie verder pagina 9 Dertien doden Zie ook pagina 9 SUN-HOUSE C.V.-SYSTEEM Jansstraat 63 Haarlem, tel. 20909 DE WOLF van 1833 STYLE AND PERFECTION HOTEL „BREDERODE" ƒ11.25 5 8 e JAARGANG NUMMER 196 DINSDAG 25 JUNI 1968 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmulden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 15437, chef bezorging tot 7 u. 10519. Tel. red. 15389, na kantooruren 02560-6726. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Adj. Hoofdredacteur: E. Koning IJmuider Courant WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement bij vooruitbetaling, 13,per kwartaal, 14,50 franco per post, 1. per week. Losse nummers 25 cent. Giro rekening IJmuider Courant no. 129288. Directeur: Mr. H. C. van der Mye Als hij in een getraliede overval wagen wordt weggevoerd, maakt ds. Ralph Abernathy het V-teken. De leider van de armenmars was kennelijk op alles voorbereid: in zijn borstzak draagt hij al een tandenborstel en een tube tand pasta. (Van onze redactie economie) HAARLEM. Een groep industrieën, waaronder een Rotterdamse fabriek voor constructiewerktuigen, heeft via het Am sterdamse bankiershuis Van Haften en Co een bod van 165 percent uitgebracht op maximaal 600.000 nominaal aan aande len en.of certificaten Haarlemsche Machi nefabriek voorheen gebroeders Figee. Het bestuur van Figee heeft verklaard zich met het bod te kunnen verenigen. Het bod is tot 1 juli geldig. Het is de bedoeling van de groep om Figee belangrijke opdrachten te geven. Door middel van een nieuw systeem wil men een lagere kostprijs bereiken. Het Amerikaanse systeem voor het bod is in ons land nog niet eerder toegepast, zo vernemen wij. Het is de bedoeling dat de opdrachtgevers door de deelneming in het kapitaal en het bestuur van Figee medezeggenschap krijgen. Het totale ka pitaal van Figee is 1,8 miljoen. Men verwacht dat de opdrachten van de groep de produktie van Figee aan merkelijk zullen doen stijgen. Het be stuur van Figee zegt wel dat het ver wacht dat de resultaten van het eerste halfjaar 1968 beneden die van het vorig jaar zullen blijven. W eerrapporten 1, 2 Uit het binnenland 2 Agenda van IJ mond en Haarlem 2 Van Dag tot Dag 3 Buitenlands nieuws3, 6, 9 Uit stad en omgeving 4, 5, 9 Feuilleton 6 Beeldverhalen 6 Aangestipt 6 Kunst 7 Radio en tv 7 Economisch nieuws 11 Scheepsberichten 11 Beurs 11 Sport 13 Dit nummer bestaat uit veertien pagina's Verwachting van het K.N.M.T.. geldig van dinsdagavond tot woensdagavond: Half tot zwaar bewolkt met enkele buien. Matige, af en toe krachtige zuidwestelijke wind. Weinig ver andering in temperatuur. Volledige weerrapporten op pagina twee. (Van onze weerkundige medewerker) Door de straffe zeewind vrij koel strandweer: 16 graden. Zeewater 15 graden. Morgen wat opklaringen, maar ook kans op een bui. Vooruitzichten: Voorlopig nog wis selvallig weer. WASHINGTON (Reuter, DP A en AFP) Met de arrestatie van de 12- jarige negerleider dominee Ralph Abernathy en 203 andere demonstran ten heeft de campagne voor de armen maandag in Washington een voor lopig einde gekregen. Abernathy was naar het Capitool getrokken om zich daar door de politie te laten arres teren. Hij wist dat in dat gebied demonstraties verboden waren. De negerleider bood geen verzet bij zijn WASHINGTON (Reuter en AP) Pre sident Johnson heeft in het Amerikaanse Congres aangedrongen op aanvaarding van nieuwe wetsvoorstellen ter invoering van een federaal vergunningenstelsel voor het bezit van vuurwapens en registratie van alle vuurwapens. „De voorstellen zijn niets meer of min der dan beveiligingen door gezond ver stand, die elke beschaafde natie voor de veiligheid van de bevolking moet toepas sen", aldus de president in zijn boodschap aan de volksvertegenwoordiging. Hij wees er op dat auto's, boten, en in sommige gemeenschappen zelfs hon den en fietsen zijn geregistreerd en dat de Amerikanen vergunningen nodig heb ben om te kunnen vissen jagen of auto rijden. „Aan het bezit van vuurwapens, die zoveel ellende en verdriet in dit land hebben veroorzaakt, mogen zeker niet minder eisen worden gesteld", zei John son. De president zei dat er in de Verenig de Staten meer vuurwapens dan gezin nen zijn en dat er het laatste jaar meer dan drie miljoen van deze wapens aan het particuliere bezit zijn toegevoegd. Volgens een opiniepeiling van het Ame rikaanse tijdschrift „Ladies Home Jour nal" zijn drie van de vier ondervraagde vrouwen in de VS van oordeel, dat „orde lievende Amerikaanse burgers het recht moeten hebben een vuurwapen te heb ben voor zelfverdediging". Uit het onderzoek is voorts gebleken, dat drie van de vier ondervraagde vrou wen in steden, het niet langer veilig vin den 's avonds alleen in de buurt van hun woningen te wandelen. In een verslag van de Federale Re cherche (FBI) wordt gezegd dat het aan tal misdaden in de VS de eerste drie maanden van dit jaar in vergelijking met het jaar tevoren met zeventien per cent is gestegen. De misdadigheid in 1967 lag al 20 percent hoger dan in 1966. (Van onze correspondent) AMSTERDAM. De buit van de ge wapende overval op de geldauto van „Groenpol", die vrijdagmiddag in Amster dam werd gepleegd, is terug. De politie heeft het geld - in totaal 134.000.- - ge vonden in de woning van de schoon moeder van een van de verdachten. Het was in oude sokken verstopt in een kolen- kist. De twee verdachten hebben, na con frontatie met het geld, een volledige be kentenis afgelegd. SAIGON, (Reuter). Drie Ameri kaanse hefschroefvliegtuigen zijn van daag in de buurt van de Zuidvietnamese hoofdstad Saigon neergestort na een ont ploffing in de lucht. Daarbij zijn 31 Ame rikaanse militairen om het leven geko men. Twee van de toestellen waren tegen el kaar gevlogen en geëxplodeerd een derde helikopter werd door de brokstukken ge raakt en stortte eveneens neer. Terwijl hij de hinderlijke prikkeling van het traangas uit zijn ogen pro beert te wrijven, wordt deze man door een politieman met een gas masker naar de arrestantenwagen geleid. De man was een van de tachtig demonstranten die in de „stad der wederopstanding" werden aangehouden. (Van onze correspondent) DEN HAAG. De eerste reacties uit de verschillende afdelingen van de Boe renpartij duiden nog niet op een massaal in de steek laten van boerenleider Koe koek. In Zuid-Holland is voorlopig geen scheuring te verwachten. Volgens de fractieleider van de B.P. in de Haagse gemeenteraad, drs. Haarman. De fractie van de Boerenpartij in de Provinciale Staten van Noord-Holland staat pal achter Koekoek. De zes man sterke fractie wordt aangevoerd door de heer Nuyens, die ook als Kamerlid achter de heer Koekoek staat. In Friesland is wèl oppositie. Twee van de acht afdelingen, Gaasterland en Hee renveen, hebben steun betuigd aan de groep-Harmsen die weigert langer het op pergezag van Koekoek en het hoofdbe stuur te erkennen. De fractievoorzitter van de Boerenpartij in de Enschedese gemeenteraad, A. W. C. Temming, heeft zich ook gedistancieerd van boer Koekoek en zijn supporters. Hij gaat er niet mee akkoord dat Koekoek altijd de baas wil spelen. In de gemeenteraad van Ede, waarin de heer Koekoek zelf zitting heeft, kan hij in zijn vijf man sterke fractie rekenen op de steun van twee man. De andere twee bij wie het Statenlid T. Boers, behoren tot de oppositiegroep. Maar zij willen geen scheuring in de fractie. Van de Arnhemse Boerenpartij is be kend dat de uit drie man bestaande raadsfractie sympathiseert met de groep- Harmsen. In Utrecht stelt de raadsfractie van de Boerenpartij zich, op fractievoorzitter P. J. Holleman na, achter Koekoek. arrestatie. Toen anderen weigerden te lo pen en zich slap hielden waarschuwde hij hen: „Wandel met waardigheid naar de boevenwagens". Toen hij zelf in de over valwagen werd gezet riep Abernathy: „Denk niet dat dit het einde is, dit is slechts het begin". Inmiddels hadden twaalfhonderd politie mannen gewapend met traangasgranaten, lange stokken en gasmaskers een begin ge maakt met de ontruiming van de „stad der wederopstanding". Anderhalf uur lang werd het triplexdorp door de politie door zocht. Ruim tachtig demonstranten wer den gearresteerd. Ongeveer honderd be woners waren toen al vrijwillig wegge gaan. In een negerwijk van Washington is het later op de dag onrustig geworden. Van af de daken van huizen bekogelden grote groepen negers de met geweren gewapen de politie met stenen en flessen. Enkele ruiten werden ingegooid. De politie greep echter krachtig in. Door de avondklok, die om negen uur inging en het gebruik van traangas was de orde snel hersteld. In het Amerikaanse Congres werd gis teren scherpe critiek uitgeoefend op de actie van Abernathy. Veel senatoren en afgevaardigden eisten, dat geen nieuwe toestemming voor een huttenstad zou wor den verleend. Abernathy had de laatste dagen zijn demonstranten niet meer in de hand. Zij waren door de slechte omstandigheden in het dorp ontmoedigd. Er ging geen nacht voorbij zonder politieoptreden en herhaal delijk werden blanke bezoekers overval len en neergeslagen. HAARLEM Uit het modemagazijn Witteveen aan de Grote Houtstraat in Haarlem zijn vannacht ongeveer 60 bont jassen ter waarde van ruim 80.000 ge stolen. De dieven hebben zich vermoedelijk la ten insluiten. Er zijn geen sporen van braak aangetroffen in het modemagazijn De diefstal toont gelijkenis met die bij C. en A, waar op 28 mei 110 kostuums en 20 colberts met een gezamenlijke waarde van 30.000 verdwenen. J. H. Henkes Grafische Bedrijven n.v. wordt opgenomen in de Nederlandse Dagblad Unie. De NDU-dochteronderne- ming drukkerij Holland-Breumelhof n.v. te Amsterdam zal de volledige produktie overbrengen naar Haarlem. Het honderdtwintig man tellende per soneel van deze drukkerij zal op den duur in Haarlem werkzaam zijn. Voor de 250 man personeel van Henkes dreigen geen ontslagen. D r. C. J. B. J. Trimbos: „Het is onzinnig te verwachten dat iedere vrouw, omdat zij wordt bemind, geschikt zou zijn als huisvrouw". (Van een onzer verslaggevers) ZANDVOORT De politie van Zand- voort zet het onderzoek in de zaak Ma rianne Wijfje voort, omdat er ernstige vermoedens bestaan dat het kind is ont voerd. Bovendien tracht men degene op te sporen die de familie Wijfje vorige week een brief heeft geschreven waarin 50.000.- losgeld voor Marianne werd ge vraagd. De heer J. Wijfje moest dit geld naar een bunker in de duinen bren gen waar hij een meisje zou ontmoeten dat ervoor zou zorgen dat het geld bij de ontvoerder kwam. Op de in de brief gestelde tijd was de heer Wijfje bij de bunker, maar er kwam niemand opdagen. Vooral omdat de lichamelijke toestand van Marianne toen zij zondagmorgen werd gevonden niet zo slecht was als men na bijna vijf dagen honger en ont beringen zou verwachten, wordt het niet onmogelijk geacht dat het kind enkele dagen ergens is verzorgd. SION (AFP en AP) Bij een treinbot sing ter hoogte van het Zwitserse plaatsje Sion zijn gisteren dertien mensen om het leven gekomen en ongeveer honderd ge wond, van wie zeventien ernstig. De twee treinen, een personen- en een goederentrein, kwamen met elkaar in bot sing op een enkel spoor toen ze een snel heid hadden van ongeveer 90 km per uur. De passagierstrein reed in een speciale dienst en vervoerde ongeveer driehonderd leden van een Zwitserse boerengemeen schap. Ooggetuigen vertelden dat sommige treinwagons door de schok bijna tien me ter werden opgetild. Het ongeluk zou zijn veroorzaakt door onoplettendheid van de bestuurder van de goederentrein. Door het ongeluk was de voornaamste spoorlijn tussen West-Zwitserland en de Simplontunnel geblokkeerd. DEN HAAG. De regering zal bin nenkort een „Commissie Zeehavenover- leg", bestaande uit havenbeheerders en vertegenwoordigers van het bedrijfsleven, in het leven roepen om haar bij te staan in het havenbeleid en de onderlinge sa menwerking tussen havenbeheerders te bevorderen. Dit heeft de minister van Verkeer en Waterstaat, drs. J. A. Bakker, meege deeld in een brief aan de Tweede Kamer, naar aanleiding van het rapport van het ovelegorgaan Zeehaven-ontwikkeling Zuidwest-Nederland, „verkenning van en kele aspecten van de ontwikkelingsmo gelijkheden voor zeehavens in het Delta gebied." ADVERTENTIES Overtuig u van de vele voordelen en kom eens vrijblijvend naar onze show room F L E X A - dealer Huygensstraat 15 - IJmuiden - Tel. 16121 Alkmaarseweg 50-52 - Beverwijk - Tel. 23417 Hoofdstraat 158 - Santpoort - Tel. 5003 woninginrichting SP IJ KER SNELLIUSSTRAAT 23-27 - IJMUIDEN t.o. de Ruïne van Brederode SANTPOORT - Telef. 02560-8012 Salade Indienne Crème Carmen Holsteiner Schnitzel Verse Groente Pommes Duchesse Vla Mexicaine Koffie Dagelijks aan de vleugelJohn Bading: Restaurant a la carte Cocktailbar Plate service MIDGET GOLF

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 1