VAN DAG TOT DAG Ondanks kwestie Berlijn NAVO BLIJFT ZOEKEN NAAR TOENADERING MET OOSTBLOK Relletjes in Montreal Weer Nederlandse bezwaren tegen het Duitse Leber-plan Noordvietnamezen bereid McCarthy te ontmoeten iHUDRITE 20senoritos 1.60 ÉP POMPIDOU WIL NATIONAAL BLOK MET CENTRUM Ég n 5®1 commentaar op actuele zaken Op mars achter wijlen ds. King Discriminatie Doeldefinitieve nederlaag voor linkse partijen F eder alisatie-wet in Praag aanvaard Werk gedeeltelijk hervat bij Franse radio en t.v. Gevangenisoproer in VS bedwongen Humphrey- Kennedy hebben samen grote winstkans Groot- B rittannië dringt aan op onderhandelingen DINSDAG 25 JUNI 1968 3 Vuurgevecht bij Jordaan Vreedzaam Vrees Zuidvietnamees leger zal belangrijk worden uitgebreid Zeker honderd gewonden Muiterij op Israëlisch vrachtschip in Dover Wmmmrn- Nota door ambassadeur in Bonn overhandigd Na overleg in Nigerië De „Mars der Armen" in Washington is geëindigd zoals te voorzien was: in traangas. De opvolger van dr. Martin Luther King, Abernathy, die de uitgangs punten van zijn vermoorde leermeester pijnlijk nauwkeurig heeft gehandhaafd, is gevankelijk weggevoerd om te worden bekeurd wegens een reeks onbelangrijke overtredingen. Er is geen schot gevallen er is geen verzet geboden. De geweldloos heid is volgehouden, ook in de critieke uren van de ontruiming der „Armenstad" in de modder van Washington. Het lijkt een mislukking het is een overwinning omdat Abernathy de politie van Washington heeft kunnen verleiden tot datgene waarop hij zich heeft toege legd: gearresteerd te worden als een mar telaar. Het is bijna onbegrijpelijk dat de autoriteiten telkens opnieuw dezelfde fout maken en in de hinderlaag van het lijde lijke verzet lopen. Uiterst zwaar bewa pende politiemannen met kogelvrije ves ten, traangasgranaten, wapenstokken, schietwapens, gezichtbeschermers, gas maskers, helmen en onbreekbare brillen hebben enkele honderden weerloze, hon gerige en vervuilde negers in hun over valwagens gestopt, waarmee de „grote mars" was afgelopen. Deze manoeuvre was in flagrante te genspraak met de prachtige volzinnen, die aan het graf van Luther King zijn gespro ken door de hoogste vertegenwoordigers van de Amerikaanse regering. De „grote Mars" was een onderneming van ds. King. De geweldloosheid was een streng prin cipe van ds. King. De kogelvrije vesten en gasgranaten waren echter een aan wijzing voor het feit, dat men ook ds. King wantrouwde en dat men niet geloof de in de discipline, die de negerleider zijn volgelingen heeft opgelegd. Van de overzijde van het graf heeft ds. Martin Luther King nu weer bewe zen, dat de verpauperde negerbevolking bereid is nog meer vernederingen en ge brek te ondergaan zonder naar het ge weld te grijpen. De politie van Washing ton leek gisteren de voorhamer, waarmee een vlieg werd doodgeslagen. Het traan gas werd gebruikt zonder dat er aanlei ding voor was waarschijnlijk omdat de manschappen het hadden meegekregen om het te gebruiken. Abernathy ging de weg die Martin Luther King zo vaak gegaan is, de weg naar de cel. Zijn triomf was, dat hij de onbewogenheid van het Congres en de neiging tot geweld van het blanke gezag door dat gezag zelf liet demonstreren. Als er deze zomer opnieuw rassenrel- len uitbreken, zullen die onmogelijk aan ophitsing en opzet van Abernathy kunnen worden geweten. Hij blijft de regering de kans bieden, zich het lot van de negers aan te trekken en snelle maatregelen tot sociale verbeteringen in te voeren zonder te handelen onder druk van ongeregeld heden. Zijn acties blijven een beroep op het Amerikaanse geweten, op de redelijk heid en het recht. Zijn arrestatie is een uitroepteken achter zijn beginselen. Hij zal vermoord moeten worden, voordat de Amerikaanse regering hem prijst voor zijn geduld, zijn vredelievendheid en zijn liefde voor Amerika. ADVERTENTIE VERLOVINGSRINGEN In onze komplete kollektie treft U alle modellen aan. Ook de ringen met briljantjes. Boven dien kiest U gezellig bij ons in een speciaal ingericht hoek je. Prijzen vanaf 253.- p.p. Inclusief fraaie gravering. t. GR. HOUTSTR. *9 TEL, 20049 HAARLEM TEL AVIV (AP). Een Israëlische soldaat en een Arabier zijn gisteren om het leven gekomen tijdens een fel vuur gevecht bij de Jordaan tussen een Israë lische legerpatrouille en een aantal guer rilla's van de „Al Fatah"-beweging. De AVRO heeft door een opinie-onder zoek getracht vast te stellen, in hoeverre in Nederland rassendiscriminatie wordt gepleegd. De uitkomsten bleken ontstel lend: niet minder dan 90 percent der on dervraagden bleek op een of andere wijze een vooroordeel te koesteren tegen „vreemde" elementen. Vijfenveertig per cent wenste de gekleurde groepen alle goeds, maar wilde zich er liever niet mee inlaten. Vijf percent streefde actief dis criminatie na, 45 percent verzette zich passief tegen de aanwezigheid van kleur lingen in de Nederlandse gemeenschap. Slechts 10 percent had niets tegen hen, noch tegen integratie, relatie en rechts gelijkheid. Een bedroevend resultaat, dat echter tamelijk gekleurd te voorschijn komt en in werkelijkheid veel minder verrassend moet worden geacht dan het lijkt. Vraagt men een Nederlands gezin hoe het over zijn buren denkt, dan zal men vaak een antwoord krijgen dat overeenkomt met deze tendens: het zijn aardige, fatsoen lijke mensen maar (volgt een reeks van bezwaren, aanmerkingen, critische aanduidingen en geïrriteerdheden, ook al zijn de buren blank, zo blank, blanker kan het niet). En de ondervraagde zelf mist toevallig al die kleine en grote fou ten, is een ideaal van een mens en doet alles zoals het hoort. (Van onze correspondent) PARIJS. In een lange verklaring heeft premier Georges Pompidou van Frankrijk gisteren de leiders van het Centrum opgewekt samen met de Gaul listen een nationaal blok te vormen om de linkse partijen zondag bij de tweede ron de van de Kamerverkiezingen een defini tieve nederlaag toe te kunnen brengen. De communisten en de linkse Federatie van Mitterrand bevestigen van hun kant gisteravond hun vroegere afspraak bij die zelfde eindstrijd elkaar onderling nergens te zullen beconcurreren. Ook de kleine ex treem-linkse P.S.U., waarvan Pièrre Men- des-France één van de leiders is, en welke partij eergisteren zijn aanhang zag ver dubbelen, zal zich bij de tweede ronde REYKJAVIK (Reuter, AFP en DPA) Op de eerste dag van de tweedaagse bij eenkomst van de NAVO-ministerraad in Reykjavik is voornamelijk gesproken over de mogelijkheden voor toenadering tussen Oost en West. Daarbij behoorden de mogelijke wederzijdse vermindering van troepen in Midden-Europa en het wederzijds afstand doen van het gebruik van geweld door de leden van de NAVO en van het Pact van Warschau tot de belangrijkste punten. De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, Dean Rusk, zei, dat de NAVO bij het zoeken naar duurzame vre de de communistische wereld altijd vóór moet gaan. De geallieerden moeten door gaan met hun pogingen tot een betere verhouding tussen Oost en West te ko men, ondanks de door de communisten veroorzaakte moeilijkheden in het Mid den-Oosten, Zuidoost Azië, Duitsland, Afrika en elders, aldus Rusk. De Amerikaanse minister z ei verder, dat de VS zeer verontrust zijn door de jongste gebeurtenissen in Berlijn. Hij achtte het noodzakelijk dat de NAVO in deze kwestie volledige solidariteit toont. Europa kan op de VS blijven rekenen, aldus Rusk. De Amerikaanse verplichtin gen aan Europa blijven van kracht zo lang de Europeanen dat willen. houden aan de gulden regel in geen geval de posities van het rechtse kamp te zul len versterken. Wanneer net als Giscard d'Estaing ook diens rivaal Jacques Duhamel, de leider van het niet-gaullistische Centrum, het voorstel van premier Pompidou zal accep teren zal dus de situatie zijn geschapen waarvoor alle liberalen bij het begin van de campagne boven alles hadden gevreesd De situatie waarbij de twee kampen van links en rechts door geen enkele buffer formatie meer zullen worden gescheiden. De Westduitse vice-kanselier scheen de visie van Moskou op de Duitse kwestie te accepteren toen hij zei, dat een uit eindelijke oplossing van de kwestie Duits land alleen kan worden bereikt in de context van een Europese oplossing. Zo lang een goede verhouding tussen Oost en West nog niet is bereikt, is Bonn wel bereid tot een interim-overeenkomst aldus Brandt; voorwaarde is echter, dat Oost-Duitsland begint met afzien van ge weld. Vannacht heeft Brandt met Rusk en de Engelse minister van Buitenlandse Za ken Stewart de maatregelen tegen de Buiten het gebouw in Reykjavik waar de NAVO-ministerraad bijeen is, demonstreerden gisteren ongeveer honderd IJslandse jongelui tegen de aanwezigheid in IJsland van Ameri kaanse militaire installaties. Opvallend ,maar niet geheel onbegrijpe lijk is, dat de gaullisten sinds de eerste uitslagen hun vreugde over de overwin ning voor de buitenwereld zo goed heb ben weten te verbergen. Ze herinneren zich vermoedelijk de si tuatie van het vorige jaar, toen de vruch ten van hun verkiezingssucces in de eer ste ronde door de houding van de kie zers bij de eindstrijd weer goeddeels ver loren gingen. Door nu de tricolore-vlag al uit te ste ken zouden de gaullistische kiezers zich volgende week misschen kunnen laten verleiden, de stembus de stembus te laten om zich maar liever vast onbezorgd in de vakantie te kunnen storten. En door die onbezonnenheid zouden de linkse partijen hun nederlaag van afgelopen zondag dan voor een deel misschien weer ongedaan kunnen maken. Die nederlaag is aan de hand van de nieuwe Oostduitse reisbepalingen bespro ken. Men verwacht dat vandaag hierover een geallieerde verklaring wordt uitgege ven. Morgen reist Dean Rusk samen met Brandt naar Bonn, waar hij korte ge sprekken zal hebben met Bondskanselier Kiesinger, Willy Brandt en de burge meester van Berlijn, Klaus Schütz. Buiten het gebouw in Reykjavik, waar de vergadering plaats vindt, hield de IJs landse politie honderd jongelui in be dwang die protesteerden tegen de aanwe zigheid van Amerikaanse militaire instal laties in IJsland. cijfers moeilijk te verdoezelen. De com munisten hebben bijna een half miljoen stemmen verloren die zowel de Gaullisten als de P.S.U. ten goede zijn gekomen. Het verlies van de linkse federatie was percentsgewijs nauwelijks minder groot. Met inbegrip van de P.S.U., die haar aan hang verdubbelde, hebben de linkse par tijen tezamen met iets meer dan 41 pet. van het electoraat nu een lager percenta ge geboekt dan ze sedert 1958, de oprich ting van de vijfde Republiek, ooit had den gehaald. Officieel schrijven de linkse leiders de overwinning van de Gaullisten nog altijd uitsluitend toe aan de chantage die ze pleegden op de vrees der weldenkende burgers voor het revolutionaire - en rode gevaar. PRAAG (AFP) De Tsjechoslowaak- se Nationale Vergadering heeft de eerste van een reeks aan haar voorgelegde wet ten aanvaard. Deze „constitutionele wet ter voorberei ding van de federalisatie van de Tsje- choslowaakse staat" voorziet in de vor ming van een Tsjechische Nationale Raad, als tegenhanger van de reeds be staande Slowaakse Nationale Raad. De raden hebben tot taak de verschillende manieren waarop de staat in een federa tie kan worden veranderd, uit te werken. SAIGON (Reuter) De Zuidvietname- se minister van Defensie, generaal Ngoeyen Van Vy, heeft bekendgemaakt, dat het Zuidvietnamese regeringsleger te gen het eind van dit jaar met 135.000 tot 800.000 man zal zijn uitgebreid. De troepenmacht van de Verenigde Sta ten in Vietnam telt nu 533.000 man. Humphrey-Kennedy samen winnen van Nixon-senator Charles. Individu eel verslaat Humphrey Nixon met ze ven percent. Niertransplantatie-patiënt. De 28-jarige Giselle Grenier, die een nier heeft ge kregen van de eerste Canadese hartdo- nor, is in Montreal overleden nadat complicaties waren opgetreden. Bestuderen. Een delegatie Belgische des kundigen is in de Oostmaleisische hoofdstad Kuching bezig de mogelijk heid te bestuderen bamboehutten te ver vangen door geprefabriceerde huizen. U-Lgt: ztjiigtJiiuegzciciiiiiiem, uic uc vucuj.ugö- bodem is voor minachting van alles wat anders is. De rassenintegratie in Neder land kan sterk bevorderd worden door ontwikkeling van die jeugdige openheid, waaraan de ouderen zich niet langer kun nen ergeren dan de tijd hun toestaat. MONTREAL (AFP) Zeker 123 ge wonden, onder wie 43 politiemannen, en 292 arrestanten, onder wie Pierre Bour- gault, leider van de beweging voor onaf hankelijkheid van Quebec, is de voorlopige balans van de ongeregeldheden, die zich gisteravond in Montreal hebben voorge daan. De onlusten deden zich voor tijdens een parade aan de vooravond van de verkie zingen, die door premier Pierre Elliot Trudeau werd bijgewoond. De ordemacht bestond uit 9.000 agenten. Vanmorgen vroeg was de rust in Mont real weer teruggekeerd. Maar de politie bleef in grote getale patrouilleren en kleine groepjes betogers achtervolgen. PARIJS (AFP). Het administratief en technisch personeel van de Franse staatsradio en televisie (ORTF) heeft be sloten het werk te hervatten, zo hebben hun vakbonden bekend gemaakt. Het overige personeel, zoals acteurs, re gisseurs, produktieleiders en journalisten zullen de staking, die nu al meer dan een maand duurt voortzetten. De uitzendingen zullen door deze situatie weer plaatsvin den, zonder echter dat de normale pro gramma's kunnen worden hervat. De werknemers van de Franse automo bielfabriek Citroën hebben gisteren ge stemd voor beëindiging van de staking. Vandaag wordt het werk hervat. door onderhandelingen tussen Nigerië en Biafra een dringende eis is om te voorko men dat de burgerbevolking nog meer te ljjden krijgt. Het Britse standpunt is vervat in een communiqué in Lagos uitgegeven na over leg tussen de leiders van het Federale Nigerië en de Britse minister voor Geme- bestzaken, lord Shepherd. Het internationale Rode Kruis heeft voorgesteld een neutraal vliegveld in te richten om het half miljoen vluchtelingen dat in Biafra met de hongersdood wordt bedreigd te redden. DOVER (Reuter) Acht muitende zeelieden hebben gisteravond aan boord van de Israëlische vrachtboot „Avocado- core" in de buitenhaven van Dover de eerste secretaris van de Israëlische am bassade in Londen, douane- en immigra tiefunctionarissen en vertegenwoordigers van de eigenaars van het schip geduren de anderhalf uur gevangen gehouden. De functionarissen waren aan boord ge gaan nadat de kapitein had gemeld dat elf bemanningsleden in staking waren ge gaan. De gevangenen mochten later ver trekken. De muiters weigeren het schip te verlaten. De politie van Dover zou vandaag trachten aan boord te komen. De reden waarom de zeelieden in sta king zijn gegaan is niet bekend. De „Avo- cadore" is eigendom van een Israëlische firma in Haifa. x. COLUMBUS (AP) Na vijf uur van verbitterde gevechten tussen rebellerende gevangenen in de staatsgevangenis van de Amerikaanse staat Ohio en politie, is de rust in de gevangenis weergekeerd. De oproerige gevangenen hebben acht branden gesticht en aan zeven gebouwen op het terrein van de gevangenis ernstige schade toegebracht. Zeker 300 gevangenen waren bij de op stand betrokken. Vijf cipiers hebben ver wondingen opgelopen door slagen met honkbalknuppels. Twee zouden een hart aanval hebben gehad. (Van onze correspondent) BONN. In een lijvige nota heeft de Nederlandse ambassadeur in Bonn, dr. De Beus, gisteren nog eens al onze bezwaren opgesomd tegen de verkeersplanning, die de Westduitse minister Leber op het ogen blik aan het uitvoeren is. Dr. De Beus overhandigde de nota op het departement van Buitenlandse Zaken in Bonn aan Willy Brandt's staatssecre taris, Duckwitz. Intussen willen hardnek kige geruchten dat het kader der contac ten tot topniveau zal worden opgeschroefd en dat bondskanselier Kiesinger en minis- (Van onze correspondent) PARIJS De woordvoerder van de Noordvietnamezen bij de inleidende vre desconferentie in Parijs, heeft gisteren verklaard bereid te zijn de democrati sche kandidaat voor het Amerikaanse presidentschap, senator Mc Carthy, te ontmoeten, wanneer hij zich eind juli of I erkenning begin augustus voor dit doel naar de Franse hoofdstad zou willen begeven. De senator had dat voornemen in Was hington kenbaar gemaakt. Hij wil zich in Parijs van de stand van zaken op de hoogte komen stellen. Volgens de Noordvietnamese delegatie is bij de conferentie in Parijs in de ne gen zittingen, die tot dusver gehouden zijn, nog geen enkele werkelijke stap in de richting van de vrede gedaan. Het einige resultaat dat tot dusver is ge boekt, zo liet men weten is dat beide partijen elkanders positie nu wat beter hebben verkend. De vertegenwoordigers van Hanoi ho pen nu kennelijk, dat de Amerikaanse verkiezingscampagne het tempo van de onderhandelingen wat zou kunnen stimu leren. Inderdaad hebben vice-president Humphrey en zijn rivaal McCarthy zich uitgesproken voor een onmiddellijke en volledige wapenstilstand. En in het licht van die berekening zijn de Noordvietna mezen dan ook graag bereid tot een per soonlijke ontmoeting met McCarthy. ter-president De Jong, hetzij in de West duitse hetzij in de Nederlandse regerings residentie, erover zullen confereren. Nederland vraagt de bondsrepubliek het aantal van 1950 licenties voor het grens overschrijdende vrachtvervoer te willen herzien. Minister Leber heeft echter reeds herhaalde malen te kennen gegeven, dat dit aantal vergunningen voor hem het maximum betekent. Hij beroept zich con sequent op de door staatssecretaris De Keyzer hierover met hem gesloten over eenkomst. De nieuwe Nederlandse nota behelst eveneens een aantal critische opmerkin gen (het woord protest wil men in Neder landse regeringskringen in dit stadium liever nog niet horen) over het eigenlijke Leber-plan dat nog altijd zelfs binnen het Westduitse kabinet een twistappel van de eerste orde vormt. Nederland verwijt de regering in Bonn met haar eigengereide maatregelen in te druisen tegen een Europese verkeersorde- ning en te discrimineren tussen binnen- en buitenlandse transporten, ook voor EEG-partners. WASHINGTON (AP). Als senator Edward Kennedy als vice-president met Hubert Humphrey zou willen uitkomen in de komende Amerikaanse presidents verkiezingsstrijd. zou dit in november een overweldigende democratische overwin ning ten gevolge hebben, aldus meldt het Amerikaanse onderzoekbureau Harris. Maar als Edward Kennedy individueel mee zou doen als kandidaat voor het pre sidentschap zouden zijn kansen tegen Ni xon lager zijn dan die van Humphrey en senator McCarthy. Het bureau-Harris kreeg deze resulta ten uit een onderzoek: een team Humphrey-Kennedy k®n re kenen op 52 percent van de kiezers, Rockefeller-Reagan zouden 40 percent krijgen. Individueel zou Humphrey slechts vier percent meer krijgen dan Rockefeller. Daarom is zo'n opinie-onderzoek ris kant, onbetrouwbaar, nutteloos in vele opzichten. Het valt ons moeilijk zonder voorbehoud iets goeds van anderen te zeggen, en nog moeilijker om over ons tuinhekje te klimmen en anderen te leren kennen. Gevolg: isolatie, schuwheid, voor oordelen, discriminatie. Het is een soort van zelfsbescherming binnen de kring van het hele kleine gemeenschapje. En als huidskleur ter sprake komt, maakt die de isolatie nog een tikje sterker. In één opzicht is de enquête duidelijker en veelbetekenend: de jeugd is veel min der behept met die vooroordelen dan de oudere generatie. Dat klopt, niet alleen ten opzichte van huidskleuren maar ook in het algemeen. De jeugd is bezig oude vooroordelen af te breken en weg te gooien. De nieuwe generatie is dus ook voorbestemd om af te rekenen met die akelige, platbijdegrondse en onrechtvaar- j:ij De Westduitse minister van Buiten landse Zaken, Willy Brandt, legde er de nadruk op, dat de Bondsrepubliek en Oost-Duitsland slechts met vreedzame middelen tot een oplossing van het na tionale vraagstuk kunnen komen. Brandt herhaalde, dat Bonn bereid is tot een gesprek. Hij verwierp echter de argu menten die de Oostduitsers hebben aan gevoerd om hun maatregelen inzake Berlijn te rechtvaardigen. De ware reden moet gezocht worden in de politieke on rust in Oost-Europa meende Brandt. LAGOS (Reuter en AP) Groot Brit- f'Jtlnip llppff Micrprip laton ti/pfon duf uroda

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 3