Zeventigduizend autorijders ontduiken wegenbelasting Voor f 12.000 Nieuw Italiaans kabinet wacht moeilijke tijd Nederlandse ploeg voor Tour de France van der vleuten weg telt nog MET PILLEN EN POEDERS onzekere deel nemers EDDY BEUGELS RISKEERT ZWAARD VAN RECHTERS Excelsior blijft zelf in de tweede divisie aan prijzen FOTO-CONTROLE ONTHULT: Tegen Sinterklaas komen er pakken kentekenbe wij zen terug Man ging vrouw met dolk te lijf Turnploeg voor interlands Brazilië sterker dan Joegoslavië Den Hertog leider in de Turkse ronde Fusie tussen Fortuna '54 en Sittardia een feit Zes-mijlrecord voor Opdenoordt Draw voor Britten in testmatch WOENSDAG 26 JUNI 1968 19 5.690 Fl. - 7.390 Fl. 6.190 FL 6.990 Fl. 7.875 Fl. KENNEMER AUTOMOBIELBEDRIJF 7.990 Fl. 8.990 FL 9.950 FL 12.975 Fl. 13.700 Fl. 11.900 Fl. Oude auto's Voor kenteken drie gulden tegen maag- en darmstoornissen Zes maanden en t.b.r. Socialisten Echtscheiding Wiesbaden Flyers te sterk voor B-team (Van onze correspondent) DEN HAAG. Het ministerie van Fi nanciën is heel tevreden met het nieuwe systeem van controle op motorrijtuigen belasting. Al bijna twee jaar rijden twaalf controle-auto's rond waarvan de bestuur ders niets anders doen dan nummerpla ten van auto's fotograferen. Een compu ter zoekt bij het kenteken de giro-afreke ning als bewijs dat de motorrijtuigenbe lasting betaald is. In 1967 zijn door de twaalf controle wagens vier miljoen foto's gemaakt. Elk van de 2,2 miljoen Nederlandse voertui gen welke voor motorrijtuigenbelasting in aanmerking komen is dus gemiddeld twee keer gefotografeerd. Onder de vier mil joen gefotografeerden zijn zeventigdui zend belastingontduikers ontdekt. Zij wer den alsnog uitgenodigd hun motorrijtui genbelasting, beter bekend als wegenbe lasting te voldoen. Maar dan met een bedrag dat wegens „zwartrijderij" met vijftig percent was verhoogd. ADVERTENTIE IMP - IMP SPORT (875CCJ CHAMOIS (875CC) CALIFORNIAN (875CC) STILETTO (875 CC) thans voor EUROMARKT-PRIJZEN Vraag een proefrit. KLEVERLAAN 2—6 BLOEMENDAAL TEL. 51095 AUTMOmzro oeaier CHRYSLER yVf BENELUX MINX (150O CC) HUNTER (1725 CC) VOGUE (1725CC) SCEPTRE (1725 CC) RAPIER (1725 CC) ALPINE (1725CC) Het ministerie van Financiën vindt ze ventigduizend onderduikers geen onrust barend aantal, temeer daar dit aantal onder invloed van de verscherpte contro le aan het afnemen is. Bovendien wordt verondersteld, dat in de groep van ze ventigduizend wel bijkans alle zwartrij ders zijn gevangen. Op basis van cijfers van het Centraal Bureau voor de Statis tiek is op een gegeven ogenblik het com plete Nederlandse wagen- en motorfietsen park omgerekend tot „belastbare kilo's voertuig". De motorrijtuigenbelasting wordt berekend naar het gewicht van 't voertuig. Daarbij is gebleken, dat nage noeg evenveel aan belastinggelden wordt ontvangen als theoretisch gesproken zou kunnen binnenvloeien. In Nederland rijdt nog een aantal zeer oude auto's rond. Deze wagens zijr. dik wijls in andere handen overgegaan, zo dat de laatste eigenaars van die auto's niet meer zijn te achterhalen en meestal in zulke gevallen overschrijving van het kenteken achterwege gelaten is. Hoewel dit tot verwarring leidt bij na speuringen naar wegenbelastingontduikers en doorrijders- na-een-overtreding, maakt de overheid zich er niet druk over. Via de openbare kentekenregistratie van de onder Verkeer en Waterstaat ressorteren de Rijksdienst voor het wegverkeer pro beert de politie de eigenaar op te sporen. Als het spoor doodloopt zijn Justitie en Financiën onverbiddelijk: De laatst ge registreerde eigenaar moet betalen. Want men is verplicht naam en adres te note ren van degene aan wie men z'n auto ver koopt. Als de speurtocht op niets uitloopt kan een vroegere eigenaar ook aanspra kelijk worden gesteld voor de daden van een onbekende overtreder. Een vraagstuk dat de afdeling Motor rijtuigenbelasting van het ministerie van Financiën wél zorgen baart, is dat van de nummervoorraad. Toen in de vijftiger jaren op een nieuw kentekensysteem werd overgegaan vermoedde de overheid dat de in Nederland rijdende voertuigen na tien of twaalf jaar wel afgedankt zouden zijn. zodat dan de eerste kentekenbewijzen terug te verwachten waren. Want men is verplicht het kentekenbewijs terug te stu ren, als het voertuig definitief van de weg is. Van dat terugsturen is in de praktijk niets terechtgekomen. Het mini sterie zit dan ook met smart te wachten op de eerste complete serie, welke her uitgegeven kan worden. Alleen als Sinter klaas nadert, komen de oude kentekenbe wijzen bij pakken binnen. Want per inge leverd kentekenbewijs ontvangt men drie gulden ADVERTENTIE MAASTRICHT De rechtbank in Maastricht heeft een 45-jarige inwoner van Hoensbroek veroordeeld tot zes maan. den gevangenisstraf, voorwaardelijke ter beschikkingstelling van de regering en ondertoezichtstelling van een psychiater, omdat hij in het begin van dit jaar zijn vrouw met een dolk levensgevaarlijk let sel aan de hals had toegebracht. Dat ge beurde tijdens een gesprek met zijn van hem gescheiden levende vrouw en haar minnaar. Voor de rechtbank zei de man dat hij tijdens dit gesprek, dat over een echt scheiding ging, zo jaloers was geworden, dat hij zijn vrouw met een dolk „zo lelijk wilde maken dat haar minnaar haar niet meer zou willen". De heer L. Hollemans uit Ridder kerk heeft het laatste weekeinde tenminste f 12.000 verdiend met de duif die hij op de foto toont. Het dier kwam als eerste binnen in een wedstrijd van St. Vincent (Frank rijk) naar Nederland. Vier andere duiven van hém vielen eveneens voor een nog onbekend bedrag in de prijzen. (MPS (Van een speciale verslaggever) BREDA Achter de facade van over moed verborg zich de armoede van de vaderlandse wielersport. Dat kwam bij het vertrek van de Tour de France-équipe gisteren in Breda duidelijk uit de verf. Met veel bombarie immers had de KNWU gepoogd de organisatoren van de ronde van Frankrijk een tweede Nederlandse ploeg op te dringen. Het feit dat die brutale vraag werd afgewezen, heeft het gezicht" van de dikdoeners gered. Want wat was het geval? Rini Wagtmans en Harry Steevens moesten op doktersadvies thuis blijven De sportcommissie diende twee vervangers aan te wijzen. Bij dit probleem voegde zich te elfder ure nog een derde, want Jos van der Vleuten bleek al evenmin de frisheid van een hoen te hebben. Goed, men dacht op advies van Jan Janssen aan Kees Haast die voortref felijk reed in de ronde van Spanje, de Giro en alle grote klassieke wedstrijden. Maar Keesje Haast had van zijn Franse baas, Louviot, het parool meegekregen: Je hebt zeer hard gewerkt, dus nu even wat kalmer aan, en zeker geen Tour". Bij Haast kreeg de K.N.W.U. dus het deksel op de neus .Gezien de hooghartige wijze waarop men een tweede ploeg had willen formeren, moesten er toch alom tal van renners staan dringen om een plaatsje. Niets was minder waar en de K.N.W.U. viel terug op Henk Nijdam, die in elk géval het karakter van de doorbijter, de volhouder heeft. Er restte nog een tweede open gevallen plaats. Kandidaten vond men tenslotte in Evert Dolman, Jan Hu- gens en Jan van der Horst. In Breda werd nog enige uren gedelibereerd tot Evert Dolman als de gelukkige uit de toverbus van de heren W. Steenbergen, Förstner en ploegleider Geldermans kwam. Twee teleurgestelde gezichten hield men over, en wel die van Jan Hugens en van Jan van der Horst. Ook zij kregen te horen dat ze de reis naar de startplaats Vittel moesten meemaken omdat Jos van der Vleuten, die. met een zak poeders en pillen in de auto stapte, wellicht nóg zieker kon worden en omdat men nog altijd kampt met een probleem dat „de dope van Beu gels" heet. Eddy Beugels leeft onder het scherpe zwaard van de Belgische rechters, die hem via een uitspraak van het hof van cassatie, van de ene op de andere dag kunnen meedelen dat zijn aanwezigheid op een koersfiets op Belgische wegen niet op prijs wordt gesteld, omdat hij in het be zit was bevonden van verboden stimulan- cia, en vooral omdat hij de brutaliteit had gehad om ter rechtzitting te vragen of hij zijn injectiespuit kon terugkrijgen. „On verbeterlijk" zei de rechter en in België heeft men met de categorie van hard- leersen weinig medelijden. (Van onze correspondent) ROME. De Italiaanse kabinetsforma teur Leone heeft aan president Saragat de lijst overhandigd met de namen van de ministers die zitting zullen nemen in zijn nieuwe kabinet. Leone gaat zich nu bezig houden met de laatste bijzonder heden van het regeringsprogramma. Men verwacht, dat de nieuwe regering haar werkzaamheden omstreeks 10 juli kan be ginnen, indien zij tenminste een meerder heid krijgt in de beide kamers van het parlement. In ieder geval heeft Leone in 1963 reeds bewezen dat hij bijzonder geschikt is voor de uiterst moeilijke taak een regering te vormen en voor te zitten in een zo ver ward ogenblik wanneer meer ambitieuze politici er de voorkeur aan geven eerst een tijdje de kat uit de boom te kijken. Of het allemaal zo gunstig zal verlo pen als men voor Italië zou wensen, is no gde vraag. Deze regering heeft tot doel aan de socialisten duidelijk te ma ken dat het wel degelijk mogelijk is teza men met de christen-democraten een re gering te vormen die ingrijpende hervor mingen door moet voeren. Of dat doel bereikt zal kunnen worden en of men het socialistische partijcongres in oktober, daarvan zal kunnen overtuigen, staat nog te bezien. Wij nemen aan dat het bij Leone en zijn kabinet niet aan goede wil zal ont breken en dat hij met een regeringspro gramma voor de dag zal komen dat heel wat punten bevat waar de socialisten het mee eens kunnen zijn. Maar er bestaat in Italië een bijzonder sterke linkse op sitie en het communistisch partijbestuur heeft reeds aan de kamerfractie opdracht gegeven om in het parlement initiatieven te nemen voor bepaalde wetsontwerpen die door de andere niet confessionele par tijen en met name de socialisten en de republikeinen, onmogelijk kunnen worden afgewezen. Bijvoorbeeld zouden zij het voorstel van de socialist Fortuna om in bepaalde ge vallen echtscheiding mogelijk te maken op het meest ongelegen ogenblik weer op het tapijt kunnen brengen. Als zij dit doen kunnen de socialisten niet anders dan er hun steun aan geven en dan ontstaat er onmiddellijk een heftig conflict tussen de socialisten en christen-democraten. Er is de communisten neel veel aan ge legen de socialistische partij opnieuw tot hun bondgenoot te maken. Het is wel haast zeker dat dit niet zal gelukken. Ze kunnen echter wel bereiken dat een meer derheid tijdens het komende socialistische partijcongres zich zal uitspreken tegen het vernieuwen van de coalitie met de chris ten-democraten. Er wacht Leone en zijn kabinet een heel moeilijke tijd. Aangezien de Tour door België trekt is het theoretisch mogelijk dat Beugels door de gendarmes van de fiets wordt gehaald, als het hof uitspraak heeft gedaan, voor de komst van de caravan. Eddy Beugels had er overigens alle vertrouwen in dat het zo'n vaart niet zou lopen. Hij ver gat daarbij dat er in België enige magi straten zijn die de wielersport in het al gemeen, en de dope in het bijzonder een dodelijke haat toedragen. Uit die hoek kan daarom nog een tijdbom onder het zadel van Beugels gelegd zijn. „Maar", zei Beugels „dat vonnis moet mij per aangetekend schrijven bereiken, en dan moet ik voor ontvangst tekenen. Ik ben nu al op reis en thuis kan ik de ont vangst niet bevestigen. Ze moeten me dus met de brief achterna reizen, en dat zie ik nog niet .Vanaf dit moment voel ik me toch wel veilig". De grote man om wie alles straks mis schien gaat, Jan Janssen, vond het alle maal best. Wat hij dacht van zijn kan sen? „Ik zal ze eens laten zien dat de „ouwe Jan" nog een stukje kan fietsen", was zijn veelbetekenend commentaar. Bij het vertrek uit Breda, was Henk Nijdam de grote afwezige. Hij was laat thuis gekomen uit Frankrijk, en moest 's morgens zijn koffers nog pakken. De route liep via Zundert waar hij woont, en daar zou men hem ophalen. Evert Dol man was natuurlijk de gelukkigste. Sedert het eerste telefoontje maandagavond, had hij er wel op gerekend, maar de zeker heid, dat hij voor het eerst in zijn leven de grote Tour kan rijden, kreeg hij pas op de valreep. Hij was er verguld mee „Want" zei hij, „naam maken en in de belangstelling komen kun je toch eigen lijk alleen in een Tour". (Van onze sportredactie) ROTTERDAM Excelsior zal volgend seizoen gewoon in de tweede divisie uit komen in plaats van de eredivisie, waar voor het door het aankopen van het res tant van Xerxes/DHC recht kon doen gel den, als Excelsior de club gesplitst had in een stichting betaald voetbal en de ama teurafdeling. „Maar", aldus secretaris Li- bregts, „de moeilijkheden om dat voor el kaar te krijgen waren te groot en de tijd te kort". De fusie met Xerxes/DHC, zoals oorspronkelijk de bedoeling was, gaat dus niet door. Wel is Excelsior „eigenaar" ge worden van de Xerxes-spelers Kwakker- naat, Blok, Tetteroo, Jacobs, Kleingeld en Van der Heiden. Belangrijker, wat uit breiding van het spelersarsenaal van de DEN HAAG De Nederlandse dames- turnploeg, die op 29 en 30 jum in Krefeld uitkomt tegen West-Duitsland, is als volgt samengesteld: Margo Klees (Odin- Heemskerk), Ferme Klunder (PSV-Eind- hoven), Atie van Veen (Quick-Huizum), Ans van Gerwen (PSEindhoven). Cora Stins (Hercules-Noord Scharwoude), Jea- nette Dupree (Amersfoort '67) en Marjan van Zetten (Pro Patria-Zoetermeer). Deze ploeg is ook aangewezen voor de inter landwedstrijd tegen Roemenië, die op 6 en 7 juli in Den Haag wordt gehouden. Al leen bestaat de kans dat Jannie Meijer- Vierstra indien haar blessure is gene zen dan de plaats inneemt van Marjan van Zetten. BELGRADO. Het Braziliaanse voet balelftal heeft na vier wedstrijden in de Europese toernee een tweede overwinning behaald. Gisteren zegevierden de Brazili anen met 2-0 over Joegoslavië. Bij rust was deze stand, door treffers van Carlos Alberto (strafschop) en Tostao, reeds be reikt. Brazilië won reeds van Polen met 6-3 en verloor van Duitsland met 1-2 en Tsjecho-Slowakije met 2-3. Rotterdamse club betreft, was de terug keer van Thijs Libregts (zoon van de se cretaris van Excelsior) van Feijenoord naar zijn oude club. Na het vertrek van het zestal genoemde spelers is er practisch niemand meer over van de contract-spelers, die vorig jaar in de eredivisie uitkwamen. Bij de KNVB had men vanochtend nog geen officieel be richt van Excelsior en Xerxes/DHC ont vangen. Mede in verband daarmee kon ook de competitie-indeling nog niet in orde ge maakt worden. ISTANBOEL. De Nederlandse ploeg die deelneemt aan de ronde van Turkije blijft het goed doen. Na de overwinning van Jan van Katwijk en de ereplaatsen van Joop Zoetemelk en Fedor den Hertog, op de eerste twee dagen, slaagde Den Hertog erin dinsdag de derde etappe op zijn naam te schrijven. De pupil van de ploegleider Herman Krott legde de 44 km lange tijdrit van Gelibou naar Egebat af in 1 uur, 05 minuten en 56 seconden en dat was bijna twee minuten sneller dan de op de tweede plaats eindigende Tsjech Robert Svoboda. Fred van Lach- terop werd met een achterstand van twee- eneenkwart minuut derde. Door zijn over winning nam Den Hertog de leiding in het algemeen klassement. De Rus Gainan bezet met tweeëneen halve minuut de tweede plaats en Jan van Katwijk staat als derde geklasseerd met bijna vier minuten achterstand. De uitslag van de derde etappe luidt 1. Den Hertog (Ned) 1.05 56, 2. Svoboda (Tsjech.) 1.07.55, 3. Van Lachterop (Ned.) 1.08.12, 4. Gainan (Rusl) 1.08.53; 5. Marek (Tsjech) 1.09.12; 10. Van Katwijk (Ned) 1.10.03. Het algemeen klassement na de derde etappe luidt: 1. Den Hertog 8.05.35, 2 Gainan 8.08.02, 3. Van Katwijk 8.09.02, 4 Marek 8.10.06, 5. Koelibin (Rusl) 8.10.40 In het algemeen ploegenklassement heeft Nederland de leiding met ruim twee minuten voorsprong op Rusland. A b Geldermans in gesprek met. zijn grootste troef voor de Tour, Jan Janssen. GELEEN. De besturen van Fortuna 54 en Sittardia hebben gistermiddag in een telegram aan de KNVB officieel meege deeld dat de fusie tussen de beide vereni gingen thans definitief is. Het telegram was ondertekend door de heer Van Riet voorzitter van Fortuna '54 en door de heer Durlinger, voorzitter van Sittardia. Aan het bestuur van de sectie betaald voetbal laat men de beslissing over be treffende de indeling van de club in de competitie van het nieuwe seizoen. Onder welke naam de combinatie gaat spelen, is nog niet bekend. MAASTRICHT No Opdenoordt heeft gisteravond in 't Geuselt-stadion te Maas tricht het Nederlands record op de zes Engelse mijlen verbeterd en gebracht op 28 minuten en 45.2 seconde. Dit was tien seconden sneller dan het oude record (28.55.2) dat de Zeeuw Hein Cujé tien jaar geleden in Rotterdam vestigde. Opden oordt kwam tijdens de internationale at letiekwedstrijden uit op de 10.000 meter waarbij een tussentijd werd opgenomen op de zes Engelse mijl. De Kimbria-atleet won de tien kilometer in de uitstekende ijd van 29 minuten en 37,6 sec., slechts 1,4 sec. boven zijn eigen Nederlandse re cord. Opdenoordt is ook nog nationaal re cordhouder op de -5000 meter en dè drie Engelse mijlen. De 2000 toeschouwers zagen verder nog een goede discusworp van Huub Zitsen (Achilles-Top), die met 52.48 meter voor de beste Nederlandse jaarprestatie zorgde. LONDEN. Het Engelse cricketteam heeft dinsdag op lords in Londen het on gelijke gevecht met de klok verloren en Australië in de tweede testmatch 'n draw moeten toestaan. De kansen van de Britten op de zege waren een uur voor de thee al aanzienlijk verkleind toen zij voor de taak kwamen te staan de Australiërs in 2 uur en 25 minuten op de knieën te dwin gen. Maar Engeland was niet in staat de he vige tegenstand van de Australische bats- men. die op veiligheid speelden, te over winnen. Het touringteam bracht de score van maandag (50 not out zonder verlies van wickets) op 127 runs voor vier wickets. De Engelse aanvoerder Colin Cowdrey stopte toen de jacht op wickets met nog vijftien minuten te spelen. De eindscores waren: Engeland: 351 voor zeven; Australië: 78 (eerste innings) en 127 voor vier. AMSTERDAM Het Nederlands B- honkbalteam heeft op het OVVO-ter- rein in Amsterdam met 2-10 verloren van de Amerikaanse legerploeg de Wies- baden Flyers- De ruim 500 toeschouwers zagen een slechte, door regen en wind verstoorde, wedstrijd. Er werden slechts zeven innings gespeeld, die het volgen de verloop hadden: Wiesbaden Flyers 2030113 10. Ned. B-team: 0000020 2. De we-Tppnlts'on1 Cnrff fPSV) twee innines 3-1-1 (f3-v"<t«>n) twee innings 1-0-1, Paalman (HCK) twee innings 2-2-0.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 19