Toezegging van minister Schut: MAXIMAAL VIJFDUIZEND PREMIEWONINGEN MEER Biafra HET WEER Oppositie: „Te weinig" Mekog bouwt nieuwe fabriek in IJmuiden abernathy's stad verdwenen Parijs vraagt steun aan EEG Aanbod voor lening aan N.S.R. Goud verkocht Schip bij Urk gezonken Treinstaking in Parijs na schietpartij Negerrellen in Richmond Twintig dagen voor Abernathy OMEGA regenkleding morris Demonstratie voor In juli aanval op Saigon verwacht Compromis over plan-Leber U it zonderingsmaatregelen bepleit Vanavond Brits „gekleurd" nieuws Politie stelt onderzoek in EcVrtVeVcker; brood U IN DEZE KRANT Morgen regenkans Aan het strand Het woord is aan Naam organisatie geheim Prijsverhogingen Op Nederland twee Waterlek pagina 9 HOTEL BREDERODE" 10.75 Cl Omega Constellation 's werelds meest begeerde horloge, van 385,- in edelstaal tot 2550,- in goud met massieve gouden armband. Haarlem - Grote Houtstraat 63 Amsterdam - Kalverstraat 123 Den Haag - Lange Poten 11 Rotterdam - Stadhuisplein 24-26 Coolsingel 50 58 e JAARGANG NUMMER 197 WOENSDAG 26 JUNI 1968 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 15437, chef bezorging tot 7 u. 10519. Tel. red. 15389, na kantooruren 02560-6726. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Adj. Hoofdredacteur: E. Koning [Jmuider Courant WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement bij vooruitbetaling, 13,per kwartaal, 14,50 franco per post, 1. per week. Losse nummers 25 cent. Giro rekening IJmuider Courant no. 129288. Directeur: Mr. H. C. van der Mije Voor het gebouw van de Tweede Kamer had zich gisteren een een zame demonstrante opgesteld, me vrouw J. W. Janssen-Mulder, die via een groot plakkaat uiting gaf aan haar ongenoegen met de situatie in Biafra en de houding van de Neder landse regering in deze. SAIGON (AP) Amerikaanse bron nen in de Zuidvietnamese hoofdstad Sai gon zeggen dat op basis van ondervra gingen van krijgsvangenen en buitge maakte documenten de verwachting ge wettigd is dat de Vietcong een derde offensief tegen Saigon beraamt, wellicht in de eerste week van juli. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJ mond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 19 Van Dag tot Dag 3 Buitenlands nieuws 3, 19 Uit stad en omgeving ..4,3,7, 9 Kennemer Kruimels 7 Weg en Wiel 9 Kunst 13 Radio en tv 13 Haar Journaal13 .4 angestipt 13 Beurs 17 Economisch nieuws 17 Sport 19, 21 Dit nummer bestaat uit tweeëntwintig pagina's Verwachting van het K.N.M.I., geldig van woensdagavond tot donderdagavond: Vanavond en vannacht flinke op klaringen. Morgen in de loop van de dag echter vanuit het westen toenemende bewolking met in de middag kans op regen. Overwegend matige wind tussen west en zuid west. Weinig verandering in tem peratuur. Volledige weerrapporten op pagina twee. 'Van onze weerkundige medewerker) Morgen eerst zonnig maar later meer bewolking en kans op wat regen. Vrij krachtige zuidwestelijke wind. Temperatuur 18 graden. Zeewater 16 graden. Vooruitzichten: Er is weer een oceaandepressie naar de Noordzee on derweg, maar tegen het einde van de week wordt wat beter weer verwacht. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Schut van Volkshuisvesting zal de particuliere gesubsidieerde bouw met maximaal 5.000 woningen uitbreiden om de tegenvallers in de vrije sector te compenseren. De minister zei dinsdag avond in de Tweede Kamer te vrezen dat de ongesubsidieerde bouw achter zal blijven bij het aantal van 25.000 dat in het bouwprogramma 1968 is gesteld. De extra-premiewoningen zullen vooral in de werkloosheidsge- bieden worden gebouwd. De oppositiepartijen betoonden zich niet tevreden met de toezegging van de minister. Woordvoerders van de P.v.d.A., de P.P.R., D'66 en de P.S.P. zeiden, dat het voornemen van de ministerie niet voldoende zou zijn. Ir. Schut toonde zich voldaan over de resultaten die tot nu toe zijn geboekt in de gesubsidieerde bouw. De verschuiving van 10.000 woningen van de woningwet sector naar de particuliere gesubsidieerde sector, zoals voorzien in het bouwpro gramma 1968 is gelukt. De minister zei dat men zich niet be zorgd hoeft te maken dat het program voor dit jaar (125.000) niet wordt ge haald. Momenteel zijn er 150.000 wonin gen in aanbouw, aldus de bewindsman. De heren Van den Doel (P.v.d.A.) en Janssen (Radicalen) hebben moties inge diend waarin de regering wordt gevraagd het aantal woningen waarvoor dit jaar rijkssteun wordt gevraagd met 11.000 tot 105.150 te verhogen. Dit omdat de werk loosheid in de bouwvakken onaanvaard baar hoog is en de continuïteit in de wo ningbouw moet worden verzeker. Verder wordt gevraagd het contingent woning wetwoningen voor dit jaar met 2.500 uit (Van onze redactie economie) IJ MOND De V.K.F. Mekog-Alba- tros gaat in IJmuiden een ammoniak- fabriek bouwen met een jaarcapaci teit van 250.000 ton. Er zal hiervoor zeventig miljoen gulden worden ge ïnvesteerd. De drie bestaande fabrie ken zullen op den duur worden afge broken. Dit betekent dat er voor 200 a 210 men sen minder plaats in het produktieproces zal zijn, dan nu het geval is. Men ver wacht dit echter zonder enig conflict te kunnen opvangen omdat de nieuwe fa briek pas in de tweede helft van 1970 klaar zal zijn. Door het niet bezetten van openkomen- de posten en door verschillende werkne mers posities bij de Hoogovens te ver schaffen meent men de inkrimping te kunnen opvangen. Overleg hierover is gaande met de vakverenigingen en de personeelsvertegenwoordiging. De directie van Mekog-Albatros meent dat de totstandkoming van de nieuwe fabriek ook de luchtvervuiling minder zal maken. In de moderne installatie zal men schoner kunnen werken. Overigens wijst de directie erop dat een bedrijf, dat op aardgas werkt, altijd al tamelijk „schoon" pleegt te zijn. De nieuwe fabriek zal er ongeveer net zo uit komen te zien als de nieuwe am- moniakfabriek in Pernis. „De nieuwe een heid zal niet boven het Hoogovencomplex uitsteken" zegt de directie. (Zie voor het officiële communiqué van de VKF de beurspagina). BONN (AP). De leiders van de par lementaire fracties van de twee regerings partijen van de Duitse Bondsrepubliek hebben overeenstemming bereikt inzake een compromis over het plan-Leber tot beperking van het vrachtautoverkeer op de Duitse wégen. Volgens dit compromis zal er een ge leidelijk klimmend belastingtarief voor het vervoer per vrachtauto komen in plaats van Lebers oorspronkelijke plan om alle vervoer van zware goederen per vrachtauto te verbieden. De autoriteiten zullen echter bevoegd zijn om beperkte, regionale verboden af te kondigen om aan verkeerscongesties het hoofd te kunnen bieden. Het compromis dient nog te worden goedgekeurd door de parlementaire frac ties van beide partijen alvorens in de vorm van een wetsontwerp te worden ge goten. te breiden. Vanmiddag wordt over de moties gestemd. De heer Janssen verweet de minister geen duidelijke visie op de toekomstige woningproduktie te hebben. De regering zou bij voorkeur dit najaar zodat ge lijktijdige bespreking met de begroting mogelijk is haar visie op de toekomst! ge produktie in een nota aan de Kamer moeten neerleggen. Het aantal van 11.000 in de motie-Van der Doel genoemde woningen achtte hij het absolute minimum". De heer Andriessen (K.V.P.) zei be vreesd te zijn dat het geprogrammeerde aantal ongesubsidieerde woningen dit jaar niet zal worden gebouwd. Het aantal ge subsidieerde particuliere woningen moet worden uitgebreid, met name in gebieden met een grote werkloosheid, aldus de K.V.P.'er. „De stad der wederopstanding" in Washington is bijna met de grond gelijk gemaakt. De triplex hutten zijn al neergehaald. Alleen de schamele bezittingen van de vroegere bewoners liggen nog her en der verspreid. Ze zullen per tent worden geregistreerd en opgeslagen. P. C. Brederode: Niet het bedrijven ener zonde, doch de mate van weerstand die voorafging, kenmerkt de menselijke moraal. (Van onze correspondent) BRUSSEL. De Franse permanente vertegenwoordiger bij de Europese ge meenschap heeft aan de Europese com missie een memorandum overhandigd, waarin de Franse regering mededeling doet van een aantal tijdelijke maatrege len die zij denkt te treffen met het oog op de huidige moeilijke positie van de Franse economie. Officieel waren dinsdag nog geen bij zonderheden bekend. In goedingelichte kringen verluidde evenwel, dat de Franse regering denkt aan bescherming van de auto-industrie (door een invoerheffing of contingentering van de import), de tex tielindustrie en de staalindustrie. Voorts zou zij kredietsubsidies willen verstrek ken aan exportindustrieën. Ook verluidt dat in het document het eerder afgewezen verzoek in herinnering wordt gebracht om de Franse industrie te mogen beschermen tegen massale in voer van goedkope elektrische huishou- LEIDEN Een politieke organisatie, waarvan de naam geheim wordt gehou den, heeft de Nederlandse Studenten Raad een renteloze geldlening aangeboden. De voorwaarde is dat het geld vóór l novem ber moet worden teruggestort. De samen stelling van het bestuur (uitsluitend S.V.B.-leden) mag tijdens de duur van de lening niet worden gewijzigd. Het aanbod is gedaan om de financiële problemen van de N.S.R. te verlichten. Zaterdag zal de N.S.R. een beslissing over het aanbod nemen. delijke apparaten, met name koelkasten, uit Italië. Een woordvoerder van de Europese commissie verklaarde dinsdagmiddag dat het document onmiddellijk in studie is genomen en dat de commissie zich wel licht deze week nog over de voorgeno men Franse maatregelen zal uitspreken. De eerste prijsverhogingen voor auto's zijn al afgekondigd in Frankrijk. Na Peugeot heeft ook Renault gisteren al zijn auto's met drie percent in prijs ver hoogd. Citroën heeft al bekendgemaakt dezer dagen te zullen volgen. Simca heeft zijn houding nog niet bepaald. De Franse bank is begonnen goud van haar reserves te verkopen, zo is in bank- kringen in Zürich gemeld. Aan de Zwit- URK Op ongeveer vijf kilometer ten noordwesten van Urk is de uit Breisach (Duitsland) afkomstige „Undine" gezon ken. De vijfkoppige bemanning heeft zich met een roeiboot in veiligheid kunnen brengen. De mannen zijn ondergebracht in een ho tel in Lemmer. Het gezonken schip ligt op een voor de scheepvaart gevaarlijke plaats. (Van onze correspondent) HILVERSUM. De AVRO neemt van avond om 19.28 uur (Nederland 2) het televisiejournaal in kleuren van de BBC over. Omdat het een live-uitzending be treft, is er geen ondertiteling. „Hier Pa rijs, hier Jan Brusse" vervalt hiervoor. (Van onze correspondent) PARIJS Een vechtpartij tussen gaul listische afficheplakkers en spoorwegman nen heeft gistermiddag tot gevolg gehad dat het St. Lazare station in Parijs vier uur door de arbeiders voor het publiek werd gesloten. De lezingen over de toedracht van het treffen, waarbij een voorbijganger een schotwond opliep, lopen stuk uiteen. Vol gens de spoorwegmannen zouden gaullis tische propagandisten verkiezingsbiljetten in en op het station hebben willen plak ken. De treinbeambten hadden zich, vol gens die versie tegen dat voornemen ver zet, waarna de gaullisten op hen in zou den heben geslagen. Ze zouden zich ook van een vuurwapen hebben bediend. De Gaullistische Partij beweest daaren tegen dat de plakkers door arbeiders wa ren aangevallen en dat daarna op hen ge schoten was, waarbij een reiziger werd ge raakt. De politie heeft intussen een onder zoek ingesteld. De politie heeft volgens Associated Press meegedeeld dat bij de studentenrellen in mei en begin juni 1.368 politiemannen ge wond zijn. Zesentachtig van hen liggen nog steeds in ziekenhuizen. Er zijn geen cijfers beschikbaar over de gewonde stu denten. serse nationale bank zou 124.4 miljoen Zwitserse francs goud verkocht zijn tegen 35 dollars per troy ounce. Blijkens de weekstaat van de Zwitserse bank werd de transactie gedaan met een centrale bank, die evenwel niet werd ge noemd. Dit zou de eerste Franse goud transactie zijn geweest sinds de crisis in mei en juni. RICHMOND (AP en AFP) In de ne- gerwijk van Richmond in de Amerikaanse staat Virginia zijn dinsdagavond wanorde lijkheden uitgebroken na een incident, waarbij de politie van vuurwapens ge bruikmaakte. Een vijftien jaar oude ne gerjongen, die in een gestolen auto reed werd neergeschoten. De gewonde jongen is in kritieke toe stand in 't ziekenhuis opgenomen. De am bulance die hem vervoerde, werd met ste nen bekogeld. Alle ruiten werden vernield Toen ook andere auto's met blanke inzit tenden met stenen werden bekogeld, liet de politie versterkingen aanrukken. Som mige delen van de stad werden afgegren deld. ADVERTENTIES t.o. de Ruïne van Brederode Santpoort Telefoon 0 2560 - 80 12 Huzaren salade Champignons toast Gebraden kip Hawaïenne Risotto Coupe mocca Koffie Dagelijks aan de Vleugel John Bading Restaurant la carte Cocktailbar Plate service MIDGET GOLF WASHINGTON (AP). De Ameri kaanse negerleider ds. Ralph Abernathy is veroordeeld tot een gevangenisstraf van twintig dagen. Abernathy verklaarde het verbod tot verzamelen voor het Capi- tool met voorbedachten rade te hebben overtreden. Bij het uitspreken van het vonnis zei rechter Harold Green: „Ik twijfel er niet aan, dat u ernstig tracht de arme mensen van Amerika te helpen". Abernathy zei, dat het doel van zijn campagne was „eten te krijgen voor hongerige mensen in dit rijkste en meest invloedrijke land." In een telegram aan Abernathy heeft senator McCarthy gezegd, dat de cam pagne „niet in deze kritieke fase had hoe ven te komen indien de regering beter had gereageerd op de door ds. King aan de orde gestelde vraagstukken". „De stad der wederopstanding" is nu door regeringsmensen vrijwel tot de grond toe afgebroken. In Washington is het rustig. ADVERTENTIES JUWELIERS HAARLEM BARTEUORISSTRAAT TEL. 15332 AMSTERDAM LEIDSESTR. (BIJ KCNINGSPL.) TEL. 223596

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 1