Tom Okker kan een groot vermogen bij elkaar tennissen I a Peter Curtis was een lastige eersteling voor Tom Okker OMYL EXTRA Van Ispelen weigert 29 juli nog eens zijn Mexico-kwaliteiten te bevestigen Haarlemmer staat voor lucratieve business De „Flying Dutchman" wordt hoog gewaardeerd NOC is niet overtuigd door andere prestaties 9 IQ IN'T HART VAN ü*5 IE3 UW RADIO/TV BLAD |(3LIGTUWKANSOPEENK3H Olympisch Stadion brengt atletiek en wielrennen in één programma Russisch drietal voor Nederlands duo in Bolzano IN DE ZOMER. EEN WEEK NA MIJN VAKANTIE. DAT KAN NIET" mMÊÊSÈÊÊF' lm WOENSDAG 26 JUNI 1968 21 Wiê. 'v>. - —JiJI m o- KIJK IN UW RADIO/TVBLADVAN DEZE WEEK Australische poloploeg niet naar Mexico motten, muggen, vliegen? één spuitbus voor alle kamers grote bus: f3.95 hele grote bus: f5.30 Bermuda-cricketteam niet naar Nederland n (Van onze speciale verslaggever) LONDEN. In het leven van Tom Okker thans 24 jaar is veel ver anderd sinds hij in september vorig jaar uit militaire dienst is gekomen. Jaren had hij moeten rondlopen met de brandende vraag oj hij nog eens daar zou kunnen komen, waarvan hij alleen maar had kunnen dromen. Als men hem vroeg naar zijn toekomst plannen had hij altijd wijselijk een slag om de arm gehouden. De Haar lemmer wist immers zelf niet hoe ver zijn capaciteiten uiteindelijk zouden reiken. Voor alle zekerheid ging hij vorig jaar een voorlopige overeen komst aan met de oud-tenniskampioen Hans van Dalsum om in september van dit jaar voor hem te gaan werken in de sportartikelenbranche. Zo de za ken zich de laatste tijd hebben ontwik keld, ziet het er echter niet naar uit, dat Okker zich uit de lucratieve ten- nisbusiness zal terugtrekken. Vorige week heeft hij waargemaakt zijn de ze winter nogal boude uitspraak, dat hij de beroepstennissers, zoals Rod Laver, Ken Rosewall, Gimeno en al die anderen, die pas de laatste tijd naar de aanlokkelijke profrijen wa ren overgegaan, niet vreesde. Okkers naam ging opnieuw over de gehele we reld en zijn marktwaarde, de laatste maanden toch reeds vervaarlijk om hoog geschoten, steeg met het uur. Hij had bijna geen tijd meer om naast zijn concentratie en tennissen al de contracten en uitnodigingen te over zien, die hem van alle kanten werden aangeboden. De stille en wat terugge trokken Haarlemmer is echter een nuchter mens, die ondanks zijn snel voetigheid niets voor niets wordt hij de Flying Dutchman genoemd met beide voeten op de grond blijft staan. Enigszins aarzelend heeft hij over zijn plannen gesproken. Bescheiden pratend, er zelf nog steeds niet hele maal in gelovend, dat hij nu werkelijk een groot tennisser is geworden voor wie de wereld openstaat en op wie de lucratieve contracten liggen te wach ten. „Eerst Wimbledon maar eens af wachten", zei hij. „Ja, ik ben wel hap py en ik heb goed gespeeld op Queens, maar in die eerste ronden van Wim bledon heb ik alles te verliezen". Nie mand, zelfs niet de meest kritische tennisexperts zijn echter zo „zwaar tillend" als onze frele landgenoot. De naam van Okker is reeds gemaakt. Hij is bovendien een bijzonder specta culaire speler, die zich met een spran kelende elegance over de banen be weegt en bijna nooit, zoals bij de mees te groten nog al eens gebeurt, ernstig teleurstelt of een uitgesproken slechte partij speelt. Daarom mag worden verwacht het zou bijzonder jammer zijn als hij het niet deed dat zijn hoofdberoep tennissen zal blijven en dat bij de Hagenaar Hans van Dalsum in september een open plaats niet zal worden ingenomen. De grootste tennisexperts hier in Londen en tijdens Wimbledon zijn ze er van overal over de wereld ver zameld hopen alleen maar, dat dit uitzonderlijke Nederlandse talent even eens niet zal verdwijnen in de rondrei zende tenniscircussen. Het ligt immers voor de hand, dat Okker thans ook als „amateur" of als „geautoriseerd" spe ler handen vol geld kan verdienen. Men kan Okker op het ogenblik zeker al op een kleine ton inkomsten per jaar gaan schatten, afgezien van het feit, of hij het op dit Wimbledon ver zal brengen. Hij- kan zich immers tot de beste „amateur"-tennissers ter we reld rekenen en zeker tot de spelers, wier spel het aantrekkelijkst mag wor den genoemd. Hij heeft ons een rits van toernooi en genoemd, die hem in de eerstko mende maanden staan te wachten. Een en ander betekent ongetwijfeld, dat Okker voor het Nederlandse ten nis afgezien van het formidabele propagandistische element verloren is. Hij heeft een afspraak met de Ne derlandse lawntennisbond, dat hij in ieder geval jaarlijks de nationale kam pioenschappen speelt en enige landen- wedstrijden. Van deze verplichtingen zal men hem eveneens zo langzamer hand moeten gaan ontslaan, want der gelijke wedstrijden brengen hem niets op, zelfs niet de voldoening van het spelen. Deze zomer hoopt Okker reeds ontheven te worden van de landenwed- strijden tegen West-Duitsland en tegen België, opdat hij in die tijd kan deel nemen aan de internationale Ameri kaanse kampioenschappen, die nog veel meer aan prijzengeld opleveren dan Wimbledon. Stelt het Londense toernooi in totaal ongeveer 230.000 gulden ter beschikking, het Amerikaan se toernooi in Forest Hills zal aan prij zengeld in totaal ongeveer 350.000 gul den uitkeren en de Zuidafrikanen heb ben reeds aangekondigd, dat zij vol gend jaar in een groot toernooi nog voor vettere prijzen zullen zorgen. Laten we tenslotte maar eens aan nemen, dat Okker onvoorziene om standigheden voorbehouden nog minstens tien jaar aan de top kan blij ven, dan is er een eenvoudig reken sommetje voor nodig om tot de con clusie te komen, dat hij in die tijd een vermogen kan opbouwen. En dan heb ben we nog helemaal niet in aanmer king genomen, dat de mogelijkheid erin zit, dat hij op Wimbledon en an dere belangrijke wereldtoernooien een vooraanstaande plaats gaat innemen. Want in die gevallen zal niet alleen het geld hem uit de prijzenpotten gaan toevallen, maar daarnaast kan hij dan ook rekenen op bijzonder hoge bedra gen hem aangeboden door bekend» handelsfirma's die via deze toptennis- ser, zoals ook bij andere cracks al ja ren geschiedt, hun onderneming door middel van reclame willen laten ver tegenwoordigen. Het is bekend dat dergelijke aanbiedingen meestal ge paard gaan met bedragen, waarbij vier of vijf nullen de gewoonste zaak van de wereld is. (Van onze speciale verslaggever) LONDEN. Tom Okker kon weer lach en, toen hij gistermiddag om 6 uur van het Centre Court van Wimbledon stapte, naast de 22-jarige Brit Peter Curtis, de nummer 7 van Engeland, die onze land genoot zelfs geruime tijd heeft doen wan hopen, dat hjj de tweede ronde van Wim bledon 1968 zou bereiken. Peter Curtis, die bekend staat als voortreffelijk dubbel speler en vorig jaar samen met Stilwell de halve eindstrijd bereikte, ontfutselde zijn befaamde tegenstander zelfs de t weede set en had hem in de eerste eveneens flink in het nauw gebracht. Okker won tenslotte na een ware worsteling vooral met zichzelf met 7-5, 3-6, 6-2, 6-2. Curtis Okker was duidelijk onrustig, toen hij de grasvlakte betrad en uitvoerig moest poseren voor de fotografen. Hij dribbelde van ingehouden spanning, draaide zijn racket als een tol door zijn hand maar het leek aanvankelijk, dat hij toch de juiste controle bezat, hoewel hij meteen al over dreven forceerde. Hij brak meteen onstui mig de opslag van zijn hard serverende tegenstander, ging op love door naar 2-0 en 3-1, hoewel zijn eerste service meestal in het net verdween. Hij sloeg elke bal even hard, even onnodig onstuimig en veel te riskant. De kwalijke gevolgen dienden zich spoedig aan. Na 3-2 verspeelde hij zijn service door slordig spel en een dub bele fout tot slot: 3-3. De blonde Curtis werd gedragen door eigen publiek, groeide boven zijn normale vorm uit, gerugge- steund door het feit, dat hij niets te ver liezen had. Hij sloeg service-aces en vol leerde knap. Okker kreeg steeds meer moeilijkheden met zijn service, die of in het net of te diep belandde, maar na 5-5 verspeelde Curtis andermaal zijn service. Onze landgenoot sloeg reeds zijn vierde dubbele fout, maar hij greep de set toch met 7-5 door een verraderlijke korte cross van zijn tegenstander nog met een uiter ste krachtsinspanning te retourneren. Okker werd door deze belangrijke winst geenszins rustiger, noch ging hij de bal meer in het spel houden, teneinde meer feeling te krijgen. Hij bleef veel te veel de strijd forceren, sloeg na 2-1 voor Cur tis zijn vijfde dubbele fout, werd verrast door een lob en miste tot slot een volley Deze voorsprong van 1-3 gaf Curtis niet meer prijs. Toch werkte Okker zich nog van 1-4 op naar 3-5, kwam op 40-15 bij de service van Curtis en op advantage maar even later kon de Engelsman zijn handen juichend in de lucht steken, ten teken dat hij een set had veroverd. Okker was duidelijk aangeslagen, ver loor meteen voor de derde maal in deze partij zijn service (0-1), doch Curtis ook de zijne. Na 3-2 kwam voor de Brit de dramatische ommekeer. Curtis serveerde twee rechtstreekse punten, maar ook twee dubbele fouten. Eindelijk gebruikte Okker de lob en met succes. De doorbraak was een feit: 4-2. Hoewel onze landgenoot de backhand-returns op de service steeds maar weer cross bleef slaan, zodat deze meestal een prooi werden van de naar voren stormende Curtis, kon hij de set met 6-2 grijpen. Eindelijk kwam Okker meer tot zich zelf in de vierde set, bevrijd als hij was van de angst van deze Brit. Hij doorbrak twee maal de service van zijn tegenstan der, won zijn eigen opslag op love, maar wilde de volle winst na 4-0 toch weer te snel grijpen en verspeelde nogmaals zijn eigen game (4-1). Curtis kwam nog op 4-2, maar daarna maakte Okker aan alle onzekerheid een einde door opnieuw op love naar 5-2 te snellen. Hij sloot deze toch wel teleurstellende eerste ronde af met een daverende backhand crossdrive, waarbij de jonge Brit alleen maar zijn beide handen wanhopig in de lucht kon steken. De Joegoslavische prof Nikki Pilic. die vorig jaar de halve finale bereikte werd met 3-6, 7-5. 6-3, 6-2 buiten 't toernooi ge manoeuvreerd door de Amerikaan Fitz- gibbon, waarmee de eerste geplaatste heer was verdwenen. Het programma raakte ook op deze tweede dag, de zogenaamde ladies day, ten gevolge van het slechte weer nog ver der achterop omdat de meeste bijbanen pas laat of helemaal niet bespeelbaar wa ren. Heren enkelspel, eerste rondeFltzgibbon (VS)—Pilic (JoegosI,6-3, 5-7, 6-3, 6-2: Olmedo (Peru)Rodriguez (Chili) 12-10, 7-5, 6-3, Buch- holz (VS)—Stone (Austr.) 6-4, 6-2, 10-12, 6-4; Cox (GB)Forbes (Zd.-Afrika) 7-9, 8-6, 6-3, 6-4: Ruffels (Austr.)Comejo (Chili) 6-2, 8-1, 6-2; Stolle (Austr.)Barclay (Fr.) 6-1, 6-2, 6-2; Gon zales (VS)—Krishnan (India) 6-2, 6-4, 6-3; Ryan ADVERTENTIE ADVERTENTIE tih hale miljoen nii (Zd.-Afrika)Wooldridge (GB) 6-4, 6-4, 4-6, 2-6, 8-6; Osborne (VS)Davies (GB) 4-6, 7-9, 10-8, 6-1, 6-3; Roche (Austr.)Keidie (Austr.) 6-3, 6-1, 7-5; Moore (Zd.-Afrika)Spear (JoegosI.) 6-1, 6-2, 9-7; Bluett (GB)Pietrangeli (It.) 6-4, 6-2, 2-6, 2-6, 6-4; Lloyd (GB)—Dar- mon (Fr.) 6-4, 6-4, 10-12, 6-1; Korotkov (Rusl.) —Matthews (GB) 6-4, 7-9, 6-4, 6-4; Stilwell (GB) versl. Likatsjev (Rusl.) 3-6, 5-7, 6-2, 6-1, 6-2; Mandarino (Braz.) versl. Palafox (Mex.) 6-3, 7-5, 2-6, 6-4. Heren dubbel, eerste ronde: Gimeno/Gonzales (Sp./VS)Fitzgibbon/Fox (VS) walk over. Dames enkelspel, eerste ronde: Jones (GB)— Harter (VS) 6-0, 4-6, 6-4; Bueno (Braz.)Pericoli (It.) walk over voor Bueno. Tweede ronde: King (VS)Bartkowicz 7-5, 6-4. MELBOURNE. Het Australische Olympische Comité heeft besloten geen waterpoloploeg af te vaardigen naar de Olympische Spelen in Mexico. Tijdens een algemene vergadering van de OAF in Melbourne bepaalde men definitief het maximumaantal Olympische deelnemers op 180. Vorig jaar stelde het bestuur van de OAF, dat het waterpoloteam niet zou gaan, als daardoor het toen voorlopige totaal van 180 vertegenwoordigers zou worden overschreden. De Australische zwembond dreigt zich nu af te scheiden van het Olympisch comité. (Van onze sportredactie) AMSTERDAM De Grote Prijs van Amsterdam zal donderdagavond bij de profs betwist worden door acht stayers. Twee Belgen (Proost en Verschuren de Italiaan De Lillo, de Westduitsers Schulze en de Nederlander De Wit, Oudkerk, Van der Lans en Legrand. Bij de amateurs ontbreken de sterke stayers uit Oost Euro pa. Hier rijden nu de Westduitsers Wei) en Clausmeijer, de Belgen Boeye en De Vleminck, de Italiaan Castello en de Ne derlanders Stam, Helsloot en Kaats. Het wielerprogramma, dat op 27 juni in het Olympisch Stadion wordt afgewerkt omvat voorts de amateurlandenwedstrijd Nederland-Rusland. Aangezien het wieler programma wordt omlijst met atletiek wedstrijden, is een overvol geheel ont staan, waarvan de begintijd half acht is. Het atletiekgedeelte bestaat uit een 100 meter voor dames (met o.a. Truus Hen- nipman, Wilma v. d. Berg, Mieke Sterk en Corrie Bakker 1, 100 meter heren o.a. Blom, De Jong, Tamminga), 800 meter heren o.a. Bladt, Blok, Schaper, Scharm), 800 meter dames (met Tillie van der Ma de als belangrijkste deelneemster) en 1500 meter heren (Beelen, Meeuwisse en Van Gerven). ADVERTENTIE Een OrganoR produkt. GEWICHTHEFFEN. De Pool Novak is donderdag in Leningrad Europees kampi oen gewichtheffen bij de vedergewichten geworden. Novak, die zijn titel verdedig de bracht een totaal van 380 kilo omhoog. Hij drukte 120, trok 112,5 en stootte 147.5 kilogram. BOLZANO De Rus Andres Andreiko heeft gisteravand in Bolzano voor de eer ste maal de wereldtitel dammen behaald. Titelhouder Koeperman werd tweede met eén punt minder dan Andreiko (25 punten tegen 24 punten). Sjjbrands (vierde) moest Tsjegolev nog voor laten gaan door een remise tegen de Amerikaan Smith, Wiers- ma eindigde op de vijfde plaats. De uitslagen van de vijftiende en laatste ronde zijn: Reimann (Tsj.sl.)Mostovoy (Fr.) 0-2, Laporta (Italië)Tsjegolev (Rus land) 0-2, Verpoest (België)Delhom (Fr.) 2-0, Agliardi (Monaco)Andreiko (Rusl.) 0-2, Smith (V.S.)Sijbrands (Ned.) 1-1, Koeperman (Rusl)Wiersma (Ned.) 2-0, Fanelli (Italië)Perschad (Suriname) 1-1, F el dl (Oost.)—Cazemis (Zwits.) 0-2. De eindstand is: 1. Andreiko 25 punteh, 2. Koeperman 24. 3 Tsjegolev 23, 4 Sij brands 22, 5 Wiersma 21, 6. Verpoest 19, 7 Mostovoy 19. 8. Smtih 17, 9. Cazemir 15, 10. Fanelli 13 11. Delhom 12. 12. Perschad 11, 13. Laporta 9, 14. Agliardi 7, 15. Rei mann 3. 16 Feldl 0 punten. DEN HAAG. Het nationale cricket elftal van Bermuda, dat deze zomer een trip door Nederland, Engeland en Dene marken zou maken komt niet Het Neder lands elftal zou op 5 en 6 juli in Utrecht tegen Bermuda spelen. (Van onze sportredactie) HAARLEM Jan van Ispelen heeft de kans om naar de Olympische Spelen te worden uitgezonden in de waagschaal gelegd. De 27-jarige Haarlemse midden gewicht heeft het bondsbestuur van de N.B.B. laten weten niet de partij te wil len boksen, die voor hem op 29 juli in Den Haag zou worden gearrangeerd te gen een sterke buitenlandse tegenstander als de Rus Stroemkis, die vorige maand het internationale toernooi van de N.B.B. won of de Roemeen Covaei. die in dat zelfde toernooi in het zwaarweltergewicht winnaar werd. Zo'n partij acht het NOC noodzakelijk om Van Ispelen nog eens op zijn kwaliteiten getest te zien. Boksbond en bokser zelf menen dat hij al voldoen de heeft laten zien om uitzending naar Mexico te rechtvaardigen. Al is dat niet de voornaamste reden van Van Ispelens weigering. „Vorige week is me van die wedstrijd in Den Haag verteld. Maar ik ga eind deze week naar Spanje, met vakantie en kom een week voor de wedstrijd terug. Dan kan ik niet tijdig in top conditie zijn. Trouwens boksen is een wintersport, moet ik nu opnieuw een topprestatie leveren? Is het niet beter, dat ik het enige maanden rustig aan doe om in augustus, september goed geprepareerd naar Mexico te gaan?" Boksbond-secretaris Nijdam is niet enthousiast over Van Ispelens weigering. „Het NOC wilde nog een wapenfeit van hem. Wij zijn wel overtuigd van zijn kwaliteit. Ik geloof, dat hij zijn kansen nu heeft geschaad. Al weet ik niet of het NOC zijn standpunt heeft gewijzigd na die waterpolobeweging." De uitzending van de waterpoloploeg (al werd de ploeg niet eerste in Milaan, zoals was vereist) ligt ook Van Ispelen voor in de mond. „Zo'n waterpoloploeg hoeft tegen sterke Oosteuropese landen alleen maar goed te spelen. Wij moeten winnen. Goed boksen en verliezen is niet voldoende." Goed boksen acht hij de wij ze, waarop hij in oktober 1967 tweede werd in een internationaal sterk bezet toernooi in Ostrawa (Tsjechoslowakije), tweede werd in Moskou (december 1967) kampioen van Nederland werd in maart en halve finalist was in het toernooi van de N.B.B. in mei. Dat laatste toernooi heeft hem overigens de problemen opge leverd, die zich thans voordoen. In zijn partij tegen Stroemkis openbaarde zich een blessure in zijn rechterarm. Van Is pelen was aangewezen op zijn linkse di recte, kon zijn rechtse niet laten mee doen en werd zo kansloos. De bokshond liet hem na dit toernooi in Leiden onder zoeken. Een injectie en de toezegging, dat massage voor verder herstel konden zorgen luchtten hem op. Een domper was een onderzoek door NOC-dokter Wil- lebrand. die volledig herstel niet uitsloot, maar ook het tegendeel mogelijk achtte. Van Ispelens blessure werd veroorzaakt door een val, die hij vier jaar terug in een voetbalwedstrijd maakte. „Een vlies is beschadigd. Een litteken is ontstaan en Van Ispelen dat kan tegen een spier aankomen. Dat veroorzaakt pijn. Het treedt voornamelijk op door vermoeidheid. In het toernooi kreeg ik er na de eerste wedstrijd last van, maar toen verhielp Pierre van de Acker (verzorger van de K.N.V.B.) de pijn door massage voor de tweede partij. Zo'n behandeling was voor de wedstrijd tegen Stroemkis niet mogelijk. „In het Olympisch toernooi komt het overigens niet voor, dat je vier dagen achter el kaar moet boksen". Het sukkelen met de blessure maakte de voorgenomen uitzending van Van Ispe len naar een toernooi in Roemenië be gin juli onmogelijk. Zo ontging het NOC de kans om hem nog eens te beoor delen. Reden om hem de partij voor 29 juli op te dragen. De weigering van Van Ispelen brengt de boksbond nu in ver legenheid, want, alhoewel NBB-secretaris het niet volui? wil toegeven, Van Ispelen is met de buiten discussie blijvende Rudi Lubbers (die nu toch weer in het zwaar gewicht wil uitkomen op de O.S.) de uiterst reële kandidatuur van de boksbond. Eventuele aanvulling op zijn voordracht wil de N.B.B. geven na een toernooi in Miami van 1 tot en met 10 juli. Hier aan nemen deel Huppen (bantamgewicht) Van Schaik (weltergewicht), Baars en Schregardus (zwaarweltergewicht). Oor spronkelijk was Schregardus niet in staat om heen te gaan, maar de computer-tech nicus heeft zich toch kunnen vrijmaken. Lichtgewicht Doorenbosch viel af door privé-moeilijkheden. Lichtwelter Schulte, omdat hij zich nog niet goed genoeg acht. Verzorger bij de Amsterdamse delegatie naar Roemenië is Bep Kneppers, de in structeur van knock-out-specialist Baars, die is teruggevallen in het zwaarwelterge wicht en voor Mexico eventueel zelfs terug wil naar het weltergewicht. hetgeen betekent, dat hij dan acht kilo lichter is dan bij zijn rentree in de bokssport een half jaar terug. De boksbond wil zijn Mexico-gangers van 9-21 augustus naar Sankt Moritz in Zwitserland laten gaan om te wennen aan de gevolgen van een hoogte, zoals die in Mexico kunnen worden verwacht. Dan zal de 74-jarige Nelis Bisschop al verzorger zijn. Hij is vervanger van bondscoach Willy Schagen. die voor de Olympische Spelen is gepasseerd. Vooral op aandrin gen van Lubbers, die zich met Bischhop in de hoek zekerder van zijn zaak acht. Van Ispelen over de kans, dat hij zou Kunnen ontbreken: ,.als ze me passeren, dan zal ik in mei 1969 wat laten zien bij de Europese kampioenschappen. AI moet ik een jaar leven als een monnik"

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 21