SCHRIJVENDELEZERSSCHRIJ Successen en nederlagen van zeesleepboten uit IJmuiden Acht en een half maal rond de aardbol VERSPUY Windsor Bankstellen Havenberichten 4 i <2êL Kort IJmondnieuws li C0ÖP. BOERENLEENBANK WOENSDAG 26 JUNI 1968 Transplantaties (Van een verslaggever) IJMUIDEN Zeesleepboten uit IJmuiden, die deel uitmaken van de over de gehele wereld bekende vloot van Bureau Wijsmuller, hebben vorig jaar in totaal een afstand afgelegd die gelijk is aan achteneenhalf maal de omtrek van de aarde. Zij presteer den dit in 153 reizen, waarbij geen enkel object verloren is gegaan. Concurrentie Ver van huis voor het klassieke interieur Woninginrichting Aanleg en onderhoud van Licht- en Krachtinstallaties Radiopredikant 25 Wolf in schaapsvacht Verkeersveiligheid 4*%? ij.1 i'v1 v> i - r'K"- >vv "'V.' 1 t 5; T4v y ;::i| r iaa^M -wWi.» De Noord-Holland legde in 1967 de grootste afstand slepend af: 28.547 mijl. Achter de sleper: de drijvende kraan Hathi. De eerste harttransplantatie, uitgevoerd in het Zuidafrikaanse Groote-Schuurzie- kenhuis te Kaapstad sloeg in als een bom. Aanstonds verklaarden vooraanstaande medici, dat zij „er aan toe waren maar nog geen zekerheid hadden omtrent het tegengaan van de afweerreacties van het lichaam", doch prompt begonnen de trans plantaties van harten als paddestoelen uit de grond te komen. Drie dagen na de hart transplantatie te Zuid-Afrika vindt in de U.S.A. een transplantatie plaats. De pa tiënt sterft. Nu kan men stellen, dat in Zuid-Afrika een uitgebreid medisch team zich terdege op een eventuele transplantatie voorbe reidde. Binnen drie dagen echter is men er in de U.S.A. óók toe in staat. Zo opeens? Is men plotsklaps ook in de U.S.A. bezig met „harttransplantatie-research"? Of wil men niet achterblijven bij Zuid-Afri ka? Wordt transplanteren een roes, die zich uitbreidt naar de U.S.A., India, Frank rijk, Groot-Brittannië, en nu wellicht Ne derland? Waarom was Zuid-Afrika het eerste land dat met de transplantaties begon? Dit land, in de rest van de wereld nogal ge meden, kan tegenover de rest van de we reld best een „face-lifting" gebruiken. Het aanzien van het land is immers danig on dermijnd! Het (voorlopige) eclatante, wetenschap pelijke succes van prof. Barnard wordt dan ook, na de tot dusver geslaagde in greep op de tandarts Blaiberg danig uit gebuit. Prof. Barnard maakt een wereld reis als een soort medische „goodwill- ambassador" en de aandacht wordt afge leid van alle andere problematiek rond Zuid-Afrika: plotseling is het het medisch meest progressieve land ter wereld. De U.S.A., die zichzelf graag opstellen als het meest progressieve land van het vrije Westen menen niet te kunnen achterblijven En meer landen schijnen die mening te zijn toegedaan. Het regent harttransplantaties het regent sterfge vallen. De Noord-Holland, met de kapiteins P. Langbroek, M. Menting en T. van Oosten, nam de grootste hap voor haar rekening Deze geweldenaar voer 28.547 mijl sle pend bij elkaar in negen reizen met ne gen sleepobjecten. Onder meer werd de drijvende kraan Hathi van Rotterdam via het Suezkanaal naar Karachi gebracht 't stoomschip Galaxais van Pakistan naar Japan en het Franse motorschip Tayga van Aden rond Kaap de Goede Hoop naar Marseille. Een goede tweede werd de Friesland, 27.903 zeemijlen in acht sleepreizen. Deze reizen werden gemaakt onder bevel van de kapiteins H. Korendijk, T. Hoek en A. Kleingeld. Onder andere werd een droog dok van Rotterdam via het Suezkanaal in Ambon afgeleverd en de boortender Nep tune 6 van Jeddah rond de Kaap naar Marseille. De Willem Barendsz werd derde, de Gelderland vierde, de Groningen vijfde en de zesde plaats wordt bezet door de Ja cob van Heemskerk, die 16.594 mijl af legde. Daarna waren nog voor sleepreizen in actie de Hector, de Simson, de Utrecht, de Titan en de Stentor, waarbij de eer ste op kustsleepreizen nog 12.850 mijl bij een voer. Men zal zich herinneren, dat in het twee de halfjaar van 1967 het Suezkanaal pot dicht ging en dit dwong de sleepboten tot enkele weken rust. Maar daarna kwamen de opdrachten voor lange sleepreizen rond Kaap de Goede Hoop. Op het gebied van de internationale sleepvaart werd door Wijsmuller vorig jaar in toenemende mate hinder ondervonden van de teruggang in de conjunctuur. Bo vendien wera, vooral van Westduitse zijde, de buitenlandse concurrentie verhevigd. „De olie was wel in" tal van zware ob jecten voor olie- en boormaatschappijen, moesten over lange afstanden worden ver sleept. Steeds meer sleepboten kwamen in actie om booreilanden naar nieuwe loka- ties te verslepen, onder andere aan de zuidkust van Australië, in de Arabische Golf, Middellandsè Zee en Noordzee. Maar ook bagger- en aannemingsmaat schappijen gaven opdrachten die lange en zware reizen vergden. Zij werden alle tot 'n goed einde gebracht. Zo haalde de Gro ningen de Franse zuiger Iffrikia van Sin gapore om hem rond de Kaap naar Mar seille te brengen. De zuiger HAM 208 werd door de Friesland van Sydney naar Freemantle in Australië gesleept, en de zuiger Reina Fabiola ging achter de Wil lem Barendsz van Vlissingen naar Vene tië. En verder werd voor deze groep van bedrijven het hefeiland Rio Parana van IJ muiden naar Buenos Aires gesleept. Na heel wat jaren behoorden ook weer drij vende dokken tot de sleepobjecten. De eer der gemelde reis van de Friesland met het dok voor Ambon vanuit Rotterdam betekende 'n trip van 10.060 mijl. De Wil lem Barendsz, met een nog groter dok ach ter zich, een gevaarte van 12.000 ton, ging van Rio de Janeiro naar Trinidad (3200 mijl). Er waren voorts nog sleepreizen met acht betonnen caissons tussen Mes- Geen spreekuur. De burgemeester van Velsen, mr. J. C. Bührmann, houdt op maandag 1 juli geen spreekuur. sina en Mersa el Brega in Lybië; de Gelderland en de Jacob van Heemskerk voerden respectievelijk vijf en drie vijf- honderdmijlreizen, uit met deze achtdui zend ton wegende stenen". Ook bij de berging en hulpverlening kreeg Wijsmuller te maken met sterk toe- nemde buitenlandse concurrentie. Vooral van Griekse en Westduitse sleepbootmaat schappijen. Het aantal bergingen en hulp verleningen over de gehele wereld, dat in vorige jaren tussen de 40 en 50 per jaar Lag, bedroeg vorig jaar 35. Er werden vijf schepen vlotgebracht, waarbij de Pe ricles Halcoussis in de Arabische Golf, de Pacific Abete nabij Djibouti en de Presi dent Garcia in Het Kanaal. Twintig sche pen werden wegens machineschade of an dere defecten veilig in diverse havens bin nengesleept. Daarbij was de Mobil Enter prise op Madagaskar, de Katrine Maersk in Australië en de Angelina in Singapore. In drie gevallen werden branden op sche pen bedwongen; er werden twee schepen geëscorteerd en twee gezonken vaartuigen waarbij de zuiger W. D. Iganmu, in Nige ria, werden gelicht. De poging tot berging van twee sche pen moest helaas worden opgegeven- Men zal zich nog wel het drama met de supertanker Torrey Canyon bij Landsend herinneren, waarbij kapitein H. B. Stal om het leven is gekomen. Ook de Ita liaanse kustvaarder Zante op de kust van Libye kon niet worden geborgen. In beide gevallen was snel invallend slecht weer er de oorzaak van dat de schepen onder gingen. Als gevolg van het gereedkomen van de nieuwe havenmond van IJmuiden en de verbrede toegangskanalen tot de haven van Hoogovens en tot de sluizen is het aantal sleepbootassistenties aan vertrek kende en binnenkomende zeeschepen vo rig jaar verder teruggelopen. Ten op zichte van het aantal uitgevoerde assis- tenties in 1965 liep het aantal in 1967 met ongeveer zestig percent terug. ADVERTENTIE Wij etaleren: EEN ORIGINEEL PARKER BANKSTEL met ijzersterke bekleding, 100% MOHAIR- POOL (mot- en keverecht). Echt een bankstel waarop gewoond kan worden. Nog vele andere modellen voor het klassieke en moderne interieur vindt u tegen concur rerende prijzen bij PLEIN 1945 no. 2 IJMUIDEN TEL. 11089 Een zware nylonrekker wordt door twee opvarenden van de Noord- Holland ingesloten op de sleepdraad, om een nieuwe reis te kunnen be ginnen. Ik wil hier met klem de vraag stellen of zij thans niet vèr boven hun macht til len; ja, of zij thans hun medische ethiek, en politiek van hun land wel weten te scheiden. Allerwegen lijkt het er mijns inziens op, dat de transplantaties op het ogenblik weinig medische, doch veel politieke waarde krijgen. „Meedoen, niet achterblij ven, durven, stilstand is achteruitgang' Ongetwijfeld Doch ook: bezinning op de mogelijkheden èn onmogelijkheden van mens en wetenschap. Wellicht menen diverse landen door het boeken van wetenschappelijke successen hun aanzien te verhogen: doch deze we tenschappelijke successen zijn zéér discu tabel en de roes, waarin het gebeurt, ver sluiert veel, geeft veel valse schijn maar getuigt tevens van een instelling, waarin de medische ethiek naar de achtergrond wordt geschoven. Een mens is een mens, die voelt, denkt handelt, pijn kan veroorzaken en pijn lij den. Hij is op de wereld om als méns te leven: hij is geen voorwerp om weten schappelijk wellicht niet te verantwoorden kunststukjes op uit te voeren. Indien men zulks wel doet, dan degenereert de mens tot proefkonijn, en de proefnemer wordt een sensatiezoeker: en dat zal toch nim mer de bedoeling zijn geweest bij de hart transplantaties. Een mens leeft: als hij sterft, sterft hij hopelijk na een vruchtbaar leven: maar om hem dan te verlagen tot object van aan vechtbaar medisch handelen, dat acht ik niet ethisch verantwoord, en het argu ment „Maar hij gaat toch dood!" is om den drommel geen steekhoudend argument, om levensgevaarlijke operaties uit te voe ren. En om een op sterven liggend mens een nieuw hart en valse hoop te geven dat vind ik verderfelijk, zo goed als ik het verderfelijk vind om uit net gestorven mensen harten en nieren te snijden, daar bij toestemming vragend aan vaak door het sterven diepgeschokte naaste bloed verwanten, die dan in ruil voor hart, nie ren, ogen en wat dies meer zij een taart krijgen. Dat getuigt van het allergrofste gebrek aan respect voor de mens. En nu... zijn wij in Nederland ook zover. Zijn we werkelijk zo ver, is er een behoorlijke overlevingskans? Dan kunnen we de ontwikkeling inderdaad toejuichen, mits de ethische normen gehandhaafd blijven. En die medische ethiek is toch wel bepaald in de Nederlandse artsen wereld. Een wereld, die trouwens een re putatie te verliezen heeft. De Nederlandse medische wetenschap mag zich niet laten meeslepen in een roes van transplantaties, alleen maar om er internationaal bezien bij te blijven horen. De staatssecretaris die gesproken heeft te Amsterdam ter ge legenheid van de opening van een nieuw ziekenhuis heeft het wellicht niet zo be doeld. hij heeft misschien indruk willen maken op de ook aanwezige professor Barnard, maar ik vermoedde in zijn woor den een mij niet plezierig aandoende on dertoon, diemisschien ook anderen niet bevallen is. Waakzaamheid, ook op me disch gebied, is geboden als het er om gaat wetenschap en politiek, wetenschap en we tenschappelijke of politieke roes uit elkaar te nouden. En nu men er zelfs toe overgaat mensen harten van schapen en kalveren in te planten, in afwachting van donors, dan be gint men zich af te vragen of er geen grove, medische kermis bedreven wordt, die alleen maar afkeuring verdient. Werkelijk, ik hoop dat de harttransplan tatie mogelijk wordt: maar dan langs eer lijke en respectabele weg, zonder weten schappelijk stuntwerk. Bovengenoemde weg wordt reeds lang door de Nederlandse artsen gevolgd: laten zij dit blijven doen. Laten zij zich niet meeslepen door een roes: de deceptie erna is voor iedereen bijzonder pijnlijk. ADVERTENTIE m uwi Orionweg 88 - IJMUIDEN - Tel. 12232 Dinsdag aangekomen te IJmuiden: Libertas, van Rotterdam; Amstelstroom, Huil; Tor Hol- landia, Gothenburg; Rijnstroom. Shoreham; Christiana Oldendorfl; Salinetas, Eendracht, Mantyluoto, Beverwijk; Werrastein, Bremen; La Paloma, Boston; Bharata Yayanty, Mar- magoa, IJmuiden; Draco, Bordeaux; Kieldrecht, Bremen; Braly, Rotterdam; Nicoto, Rotterdam. Woensdag aangekomen te IJmuiden: Strabo, van Leixoes; Hermes, Antwerpen; Bourgogne. Rotterdam; Heinrich S., Rotterdam; Simons- kerk, Antwerpen. Dinsdag vertrokken van IJmuiden: Jonet, naar Ipswich; Manitou, Nantes; Falcon, Rotterdam; Mandourah, Algiers; Hunzeborg, Stade, Bever wijk; Klaus, Antwerpen; Amstelstroom. Huil; Jacco, Hamburg; Fryken, Antwerpen; Nerlan- dia, Gothenburg; La Estancia, Narvik; Fauna, Mariehamn, Velsen; Spes, Swinoujscie, IJmui den; Carita, Kalmar, Velsen; Annika, Hamina, Velsen; Tor Hollandia, Immingham; Gazelle. Boston, Zaandam; Rolf Behrmann, Londen; Hondsbosch, Rochester, Zaandam; Parma, Leith; Skausund, Lulea, IJmuiden; Areas, Rotterdam; Vytegra, Archangel, Zaandam; Koperje, Lenin grad, Velsen; Hontestroom, Rotterdam; Zaan- stroom, Goole; Ulanga, Bremen; Hermann Helene, Gothenburg. Woensdag vertrokken van IJmuiden: Glanton, naar Port Talbot, IJmuiden; Rijnstroom. Shoreham; Triton, Antwerpen; Vliestroom, Dagenham; Eemland, Teneriffe; Dina, Ant werpen. (Indien achter de haven van herkomst of be stemming geen nadere aanduiding volgt, be tekent dit, dat het betreffende schip van of naar Amsterdam is gegaan.) R. VAN LING, Santpoort. Eerlijk gezegd begrijp ik niet hoe de heer Boerkoel (radiopredikant 21) de open brief van ds. 4- R- de Jong zo doeltref fend kan vinden. Het antwoord van ds. Toornvliet trof meer doel. De eenvoudige mens te bereiken is toch de opzet van de radiopredikant? God komt niet in ons hart met luid lawaai, schrijft de heer Boerkoel, maar als God woning in ons hart heeft gemaakt gaan we Hem (Ps. 95) met psalmen juichend groeten. Als de heer Boerkoel opfnerkt dat de schallende stem van ds. Toornvliet veel christenen er gert dan blijkt dat toch een bepaalde groep te zijn. Er zijn ook andere reacties. Ook is de heer Boerkoel wel erg radikaal in zijn uitspraak over het handelen van de synode, dat hij juist acht. Maar ver geet u alstublieft niet dat een radiopre dikant juist vanwege deze functie in aan raking komt met mensen van allerlei rich ting en bijzonder die van 't evangelie zijn vervreemd. Dan kan een Evangelisatie landdag een feest op zichzelf zijn, want al zou er maar één mens tot geloof komen is er feest in de hemel de gelijkenis van de verloren zoon: „Deze, mijn zoon, was dood en is levend geworden, verloren maar nu gevonden. Helaas kon de oud ste het feestgeruis niet verdragen. Moge én ds. De Jong en ds. Toornvliet, synode leden en ambtsdragers, tot bezinning ko men naar aanleiding van deze bede: „Maar Heer, wie is de man die op het nauwkeurigst zijn dwalingen kan door gronden? O Bron van 't hoogste goed, was, reinig mijn gemoed van mijn ver borgen zonden!" (Psalm 19:6 b). A. TREFFERS, IJmuiden. ADVERTENTIE kantoor SANTPOORT, Hagelingerweg 69 - Telefoon 8173 kantoor IJMUIDEN, Wijk aan Zeeë^rweg - Telefoon12556 kantoor SANTPOORT-ZUID, Bloemend.straatweg 54 - Tel. 8199 SPAARBANK BANKGIRO GEZINSREKENING on alle andere bankzaken bij DE BANK VOOR IEDEREEN met gunstige openstellingsuren (ook 's-avonds) In deze rubriek worden eenmaal per week brieven opgenomen, die met uit drukkelijk verzoek tot publikatie aan de redactie worden toegezonden; voorwaar den tot publikatie zijn: Het onderwerp dient van genoegzaam algemeen belang te zijn en uit het oog punt van dat algemeen belang te zijn beschouwd. De inzender moet de brief met zijn volle naam en adres ondertekenen en instemmen met de vermelding van zijn naam en woonplaats. (Dus geen pseudo niem of initialen). De brief moet gesteld zijn in behoorlijk Nederlands en in begrijpelijke, beknopte De redactie behoudt zich het recht voor de brief ter publikatie te bekorten op niet essentiële punten, of opneming te weigeren. Opneming van een bepaalde brief be tekent allerminst, dat de redactie het eens is met daarin vervatte meningen of argumenten. Een wolf en een schaap gingen samen op pad De een in de ander zijn jasje. De wolf lachte zacht in de beschuttende vacht, Liet zolang een ander voor hem huilen! Het schaapje werd koud en rilde heel veel stond heel alleen in zijn vel te verkleumen, kreeg last van zijn hart en ook van zijn keel. Dokter Ram zei: „in bed, de vacht weer om je heen, dan ben je heel gauw, en zeer spoedig weer op de been!" A. STRAATSMA-ANEMA, Santpoort Enige dagen geleden verscheen in uw blad een bericht omtrent een uitspraak van Ir. Asmussen (Directeur Stichting Wetenschappelijk Onderzoek Verkeersvei ligheid op de vergadering van de Unie van Schadeverzekeraars. Hierbij kwam hij met een aantal opmerkelijke uitspraken waarvan er tenminste één totaal onjuist is en een geheel foutief beeld van de ver keersveiligheid geeft. Dit is des te ver wonderlijker omdat ik de heer Asmussen ken als een zeer serieus en eerlijk on derzoeker. Allereerst is daar zijn uitspraak dat in 1959 bij 11 percent van de ongevallen jon geren van onder de 24 jaar waren be trokken en vorig jaar (1967) 20 percent. En hieruit leidt de heer Asmussen nu maar ineens af dat de ongevallenkans voor jonge automobilisten steeds groter wordt: Maar hij vermeldt in het geheel niet hoe groot het percentage rijders on der de 24 jaar is van het totaal aantal au tomobilisten. Dit is namelijk tussen 1959 en 1967 sterk verhoogd. Er zijn zeer veel rijders die sinds hun 18e jaar rijden. En als de groep rijders onder de 24 sinds 1959 is verdubbeld (hetgeen zeer wel mo gelijk is en natuurlijk nagegaan kan worden!), dan is die groep zelfs nog iet« veiliger geworden want logischer wijs zou die groep dan betrokken zijn bij 22 per cent van de ongevallen in plaats van 20 percent. Vóór de grootte van deze groep ten op zichte van 1959 is aangetoond mag ze ker niet tot een zo verstrekkende uit spraak gekomen worden!!! Naar mijn ervaring is het tegendeel waar en rij den de jongeren die op 18 jr. hun rijbe wijs haalden beter en met veel snellere reflexen dan oudere rijders. In een enige maanden geleden verschenen artikel in Autovisie van de zijde van een verze keringmaatschappij werd juist betoogd dat de groep onder 21 jaar naar verhou ding minder ongelukken maakte dan an dere groepen. Veel erger en radicaal onjuist is de uitsprak van de heer Asmussen waarin hij zegt dat er een onrustbarende stij ging van het aantal verkeersongelukken is; sinds 1955 een stijging van 150 per cent. Dit is in zoverre juist dat in 1955 er 1552 verkeersdoden te betreuren waren, van wie 612 in verband met een auto-on geluk. In 1966 waren de cijfers respectie velijk 2620 en ca. 1500 (de cijfers van 1967 heb ik nog niet ter beschikking; deze komen, evenals de door mij gebruikte an dere opgaven van het Centraal Bureau voor de Statistiek). Bij het laatste cij fer (waar het om gaat) is er dus inder daad een stijging van ca. 150 percent (van 612 op ca. 1500). Maar dat betekent beslist niet dat het verkeer zoveel on veiliger is geworden. Want in 1955 waren er 267.888 auto's en in 1966 1.500.000 au to's 'n stijging van 450 percent. Als het verkeer even onveilig was gebleven als in 1955 (er viel toen helaas één verkeers dode op elke 437 auto's) dan waren er in 1966 1.500.000: 437 of 3432 doden geval len tengevolge van een auto-ongeluk. Het waren er echter één op elke 1000 auto's, nl. 1500, wat natuurlijk vreselijk is, maar per auto op de weg gerekend, bijna IVi maal minder!! En dus 2% maal veiliger. Kijken we naar het totaal aantal afge legde kilometers van het autopark dan zien we een soortgelijk beeld. In 1955 werden ca. 5.784 millioen autokilometers gemaakt (één auto-dode per 9.450.000 KM's). In 1966 werden 26.700 miljoen au tokilometers afgelegd en dit betekent per dode door een auto-ongeluk: 17.800.000 KM's. Hier weer een verdubbeling van de verkeersveiligheid. Natuurlijk is elke ver keersdode een vreselijk iets en een grote tragiek en natuurlijk zal er steeds naar meer veiligheid gestreefd moeten worden maar dan mag men beslist niet zulke onjuiste uitspraken doen en een volkomen onnodige paniek gaan maken. Dan moet men ook alle cijfers en alle achtergron den noemen en niet zo maar een paar. Bij een zo ernstige zaak als de onder havige is het in hoge mate onjuist en ge vaarlijk om van een onrustbarende stij ging van de ongelukken te spreken. P.S. Het is interessant na te gaan dat in 1955 van het totaal aantal doden van 1552 er 612 door auto-ongevallen om kwamen en 940 door andere voertuigen- In 1966 waren het van het totaal van 2620: 1500 door auto-ongelukken en 1120 door andere oorzaken (fietsen, bromfiet sen, etc. etc. Het is dus onjuist zoals maar al te veel gebeurt om elke verkeersdode meteen klakkeloos op rekening van het autopark te schrijven!!!. F. H. HUGENHOLTZ, Zandvoort

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 4