Achtste „LILIADE" in Akersloot Lelietentoonstelling wordt weer groter dan vorig jaar Groot lek in waterleiding van P.W.N. FAILLISSEMENTEN Datsun Sunny kleine pittige auto Technische details NIEUWS IN HET KORT Ook inzending uit Duitsland In Haarlemmermeer Urker havenplan is niet voor industrie Grafiek en muziek Ruïne Brederode Extra beveiliging van portieren en stijlen Sl Smeertube voor koppeling 3 WOENSDAG 26 JUNI 1968 9 Minister Bakker: BURGERLIJKE STAND VAN BLOEMEND AAI Japan is op weg naar de eerste plaats onder de autoproducerende landen en dat stre ven is ook in Nederland merkbaar geworden: regelmatig verschijnen in ons land nieuwe Japanse auto's die zich qua prestatie en comfort nauwelijks onderscheiden van de wa gens uit de „westelijke" wereld. Rond de jaren zeventig zal de Japanse produktie haar hoogtepunt moeten bereiken. Tegelijk met de wereldtentoonstelling in Osaka willen de Japanners hun auto-industrie aan de top hebben FELHEID RIJGEDRAG De wagen reageert nogal stotend op oneffenheden in het wegdek. Dat betekent een licht nadeel, maar wellicht is het te ondervangen door de keuze van andere schokbrekers. Het is trouwens vaak zo dat onder seriewagens schokdempers van een ander merk worden gemonteerd op verlangen van de auto mobilist. De Nederlandse fabriek Koni is hier groot mee geworden. Kortom: de Datsun Sunny bleek een bijzonder prettige wagen die meer soepelheid en fel heid in de motor bezit dan men zo op het oog wil aannemen. Het gemiddelde benzineverbruik bedroeg ongeveer 1 12. (Van een onzer verslaggevers) AKERSLOOT De namen „Akersloot" en „Liliade" zijn tot één begrip gewor den. Wie een van deze twee namen uit spreekt, denkt onwillekeurig aan de ande re. Geen wonder overigens, want de le liecultuur in ons land heeft haar baker mat in de nabijheid van dit genoegelijke Noodhollandse dorpje in de nabijheid van het Uitgeestermeer en gelegen aan Rijks weg 9 tussen Haarlem en Alkmaar. Van 3 tot en met 8 juli zal men weer kun nen genieten van deze prachtige bloe- menshow, welke nu voor de achtste maal in Akersloot wordt gehouden. Evenals met de bloembollen het geval is, worden de lelies gekweekt voor de bol. Van de bloembol en de hyacint kan men echter - zij het heel kort - nog even de fraaie bloemen zien. Bij de lelies niet. Deze worden al gekopt voordat de bloem is ontloken. Het was daarom acht jaar geleden een uitstekend intiatief, toen ter gelegenheid van de openstelling van het Akersloter raadhuis het besluit werd genomen, een tentoonstelling te gaan houden van leliebloemen. Men be gon op kleine voet, doch het succes was dermate, dat men telkenjare naar eer. grotere ruimte moest zoeken. Ook dit jaar zal weer een groter oppervlakte ge vuld zijn met deze fraaie bloemen, die als snijbloem steeds meer gewild worden bij het publiek. Niet minder dan 2000 vierkante meter beslaat de komende le lie-expositie welke onder de naam „Li liade" in de afgelopen zeven jaar zo veel opgang heeft gemaakt. Dat is weer 300 vierkante meter meer dan het jaar daarvoor. Er hebben 21 inzenders in geschreven. Dit jaar voor het eerst ook door een Duitse firma. Het is de firma Fritz Döttling uit Stuttgart welke door haar deelneming, aan de Liliade 1968 een internationaal tintje zal geven. Op deze tweeduizend vierkante meter wor den ruim 150.000 leliebloemen tentoonge steld. Ongetwijfeld een imposante aanblik, wanneer wij terugdenken aan de exposi tie van vorig jaar. Arrangeur C.J. van den Berg Smit, woonachtig in Noordwij- kerhout zal de expositie een romantische aanblik geven. Er komen bochtige paden in, welke geflankeerd worden door al lerlei oude voorwerpen, als een oude boerenkar en diverse gebruiksvoorwer pen. Tevens komt er een oud-Hollandse kamer in dit leliefestijn. Zoals wij al schreven vindt de Neder landse leliecultuur haar bakermat in de omgeving van Akersloot. Oude boeken wijzen aan, dat omstreeks 1400 al lelies werden geteeld rond de Egmonden. Het betrof de Lilium Candidum. In Akersloot teelt men de Speciosum, waarvan de bol afkomstig is uit Japan. Voor dit produkt nu, maar bovenal voor de komende ten toonstelling, gaan vier „L'iliade-meisjes" in Noord-Holland reclame maken. Zij be ginnen vandaag al met bezoeken aan de kustplaatsen en de badplaatsen, doch gaan ook naar de markten in Alkmaar en Hoorn, om daar de bezoekers in ken nis te stellen van de komende Liliade, waarvoor overigens - gezien de aanvra gen van reisbureaus - zeer veel interes se blijkt te bestaan. Ook de VW-Haar lem zal in groot formaat bekendheid ge ven aan deze bloemen-tentoonstelling in het op twintig minuten autorijden van deze stad gelegen dorp, waar men al meer dan 150 jaar zich intensief met de lelies bezighoudt. Hoe belangrijk de lelie is, economisch bezien, mag blijken uit de cijfers. In 1961-62 werd voor 3.020.000,-- aan bol len geëxporteerd. In 1966-67 bedroeg dit 5.089.000,—. In zes seizoenen dus een stijging van 68,5 percent. Aan de bloe menveiling ,,'t Centrum" in Beverwijk werd in 1961 aan leliebloemen omgezet voor 33.635,—. In 1967 bedroeg dit 383.619,—. Hier dus een stijging van maar liefst 1040 percent. Plaatselijk nam het aantal leliekwekers in Akersloot toe van 53 tot 70. Het areaal steeg er van 8,4 HA tot 20,7 IIA. Naar oppervlakte gemeten is Akersloot nog de grootste pro ducent van lelies. Daarnaast nemen de export van leliebollen en de bloementeelt ook een grote plaats in. In de dagen van 3 tot en met 8 juli zal men van dat alles, maar bovenal van de bloemenpracht kennis kunnen ne men. Elke vijfhonderdste bezoeker of be zoekster ontvangt dan een boeket lelies. Een van de vele fraaie inzendingen van vorig jaar. Een enorme vaas met prachtige lelies, zoals men er straks zovele zal kunnen bewon deren. HAARLEM Door nog onopgehelderde oorzaak is in de hoofdtransportleiding van het Provinciaal Waterleidingbedrijf van Noord-Holland, die de gemeenten Haar lemmermeer, Aalsmeer, en Uithoorn van drinkwater voorziet, een groot lek ont staan. De plaats van de lekkage is reeds gelokaliseerd. Het is vrijwel zeker dat het lek zich in de zinker bevindt, die in de Ringvaart van de Haarlemmermeer ligt even ten zuiden van de Cruquius. In het komende weekeinde, wanneer het waterverbruik lager dan normaal in de week is, zal men trachten het euvel voor lopig te verhelpen, door het inleggen van een noodtransportleiding door de Ring vaart. Het PWN heeft een beroep op de bevol king van de betrokken gemeenten gedaan zo zuinig mogelijk met water om te gaan. Geschat wordt dat door het lek per uur enige honderden kubieke meters drink water verloren gaan. Als een ieder daar aan meewerkt kan de watervoorziening met ingang van maandag 1 juli weer nor maal zijn. Het waterverlies was al enige tijd door het PWN geconstateerd. Het water dat door het pompstation Leijduin in Vo gelenzang naar de Haarlemmermeer wordt gestuwd bereikte namelijk slechts gedeeltelijk zijn plaats van bestemming. Het waterverlies wordt geraamd op der tig percent van het dagverbruik van 16.000 kubieke meter. Technici hebben het lek opgespoord door de hoofdtransportleiding „af te luis teren" totdat het gat in de zinker in de bodem van de Ringvaart was gelokali seerd. Het ligt in de bedoeling de noodzinker in de nacht van zaterdag op zondag in de Ringvaart te leggen. Het scheepvaartver keer zal voor de duur van dit karwei ge- gtremd zijn. De rechtbank in Haarlem heeft op dins dag 25 juni in staat van faillissement ver klaard: De naamloze vennootschap STRAAT WERK BROUWER N.V., gevestigd in Wormerveer, Krommenieërweg t/o nr 10. Rechter-Commissaris mr. A. J. Ph. de Haseth Möller. Curator mr. C. J. Dooren- bos. H. C. J. BOON, wonende in Wormer veer, Elzenstraat 31. Rechter-Commissa ris: mr. A. J. Ph. de Haseth Möller. Cu rator: mr. J. A. M. Thijssen. Abraham FILIPPO, wonende in Zaan dam, Zuiddijk 329. Rechter-Commissaris: mr. A. J. Ph. de Haseth Möller. Curator: mr. J. D. A. Viskil. F. Bottelier, wonende in Haarlem, Adri- aan Loosjesstraat 85. Rechter-Commissa ris: mr. A. J Ph. de Haseth Möller, Cura- trice mej. mr. E. Baanders. Wegens gebrek aan actief werd op dins dag 25 juni uitgesproken de opheffing van het faillissement van Nicolaas Gerard de BOER, exploiterende een loonpakkerij, wonende in Zaandam, Jan Bouwmeester straat 12 b, uitgesproken d.d. 13 juli 1965. Wegens gebrek aan actief werd op dins dag 25 juni uitgesproken de opheffing van het faillissement van M. WIJKHUIZEN, wonende in Zandvoort, Burg. van Alphen- straat 61 flat 42, uitgesproken d.d. 21 mei 1968. Bij beschikking van de rechtbank in Haarlem van 25 juni 1968 is met ingang van 23 april 1968 voor de tijd van zes maanden definitief surséance van beta ling verleend aan: de naamloze vennoot schap N.V. VICTORY-FABRIEKEN, sta- (Van onze correspondent) DEN HAAG Het plan, dat de ge meente Urk heeft ontworpen voor een haven ten westen van het dorp, is in de eerste plaats bedoeld om meer ruimte voor de visserij te scheppen. Daarnaast zal er onder andere gelegenheid worden geboden voor een verdere ontplooiing van de scheepsbouw. Dat de haven ook ruimte zou moeten bieden voor de vestiging van industrie in verband met de afzet en ver werking van landbouwprodukten moet worden betwijfeld. Dit antwoordt minister Bakker van Verkeer en Waterstaat, mede namens zijn ambtgenoot van Landbouw en Visserij, op vragen van het lid van de Tweede Kamer Van de Brake (BP). Wannneer het Urker havenplan zal zijn ontvangen zullen de mogelijkheden, die het biedt interdeparte mentaal worden onderzocht, aldus minis ter Bakker. tutair gevestigd in Krommenie, kantoor- houdende te Wormerveer, Noorddijk 15 Bewindvoerder is mr. H. J. M. Weustink Bij beschikking van de rechtbank in Haarlem van 25 juni is de op 27 juni 1967 aan Jan FERINGA, wonende in Kromme nie, Heiligeweg 32, definitief verleende surcéance van betaling verlengd voor de tijd van drie maanden ingaande 2 mei 1968. Bewindvoerder is mr. A. R. van IJ1- zinga Veenstra. Bij beschikking van de rechtbank in Haarlem van 25 juni 1968 is voorlopig sur céance van betaling verleend aan: de Naamloze Vennootschap GEVAERT CAR- ROSSERIEBOUW N.V., gevestigd in Sant poort, gemeente Velsen, Rijksweg 496. procureur mr. J. C. Smithuijsen, met be noeming van mr. J. P. Engels tot bewind voerder. De vergadering van schuldeisers is bepaald op 22 oktober 1968 des namid dags te 14.00 uur in raadkamer rechtbank in het gerechtsgebouw in Haarlem, Jans straat 81. (Van een verslaggever) SANTPOORT. In de Ruïne van Bre derode wordt van donderdag 4 juli tot 28 juli grafiek geëxposeerd van Ru van Ros- sum. De heer G. W. in 't Hout, consulent voor beeldende kunsten van de Culturele Raad van Noord-Holland, zal donderdag avond (4 juli) om halfnegen deze ten toonstelling openen. Bij deze gelegenheid zal een muzikale omlijsting worden verzorgd door een trio, bestaande uit Wim Knip (hobo), Emil Kleymeer (klarinet) en Matthieu Lem- mens (fagot). Er zal oude en moderne muziek voor blaasinstrumenten ten ge hore worden gebracht. In juni, juli en augustus is de Ruïne van Brederode 's avonds verlicht. Tijdens de verlichting wordt iedere avond passende muziek op geluidsband, iedere vrijdag avond een concert van serieuze muziek op grammofoonplaten en iedere zaterdag avond een klankbeeld gegeven. ONDERTROUWD: Th. J. Metzlar en M. C. H. P. Hagemeijer; J. K. Vrij en D. H. A. de Wolf; W. G. Koopman en K. L. Vring. GETROUWD: G. M. J. de Goede en J. M. H. Böhm; E. W. Hollmann en A. M. Baljé; W. J. A. van Roosmalen en E James; R. E. G. Bessem en Y. D. de Graaff; C. A. Bosboom en G. A. Rijnders; R. H. A. J. Govers en M. T. A. Rohling; B. von Bartheld en J. Witkamp; W. E. Haak en C. J. van Heek. OVERLEDEN: A. H. Kuipers, 66 jr.; H. A. Keip, 87 jr; Wed. P. K. Mante-Scheffer, 76 jr. Een van de Japanse succesmodellen is de Datsun 1000 Sunny"; een handig wagentje met het uiterlijk van een stationcar waar in een pittige 993 cc motor klopt. Japan ners zijn altijd sterk geweest in het toe voegen van allerlei technische snufjes, die wij hier nog al tijd als accessoires betitelen. In het luxe Sunny-model waar mee wij onze test ritten maakten, za- ten onder meer een elektrische ruitesproeier, slaapstoelen, een ruitewisser met twee standen; daar tegenover staat dat er geen licht signaal kon worden gegeven. Zoals gezegd, de wagen ziet er leuk uit; de schuin weg gesneden rug, met de middelmatige kofferruimte daar onder, is typerend voor de Sunny, waarbij echter gezegd moet worden dat meer kleine wagens in principe ditzelfde model hebben (Simca 1100 bijvoorbeeld). De zetels vóór zijn comfortabel en kunnen ver naar achteren worden geschoven, waarbij voor de passagiers achterin wel steeds minder ruimte overblijft. Toch kunnen ook lange mensen, zeker voorin, in alle rust zitten. Het dashboard is een voudig: een rechthoekige overkapping waarin alle instru menten zijn opgeborgen. De kleine versnellingshandel op de vloer is ook bij ver achteruitgeschoven stoel gemakke lijk bereikbaar. Een nadeel is dat de hangende binnen spiegel te laag is gemonteerd en in het blikveld van de bestuurder hangt. Tijdens het rijden met deze Datsun 1000 verwonderden we ons over de felheid van de betrekkelijk kleine motor, die de wagen echter in staat stelde snel en zeker bepaalde posities in het verkeer in te nemen. De besturing voelde in het begin te licht aan, was vrijwel neutraal en kende momenten waarop een zeker onderstuur merkbaar werd. Het schakelen gebeurde opmerkelijk licht met een korte slag. Een kleine beweging was voldoende om een schakel stand te kiezen. Het rijgedrag van deze wagen is zeer behoorlijk; door de starre achteras dreigt de Datsun 1000 soms even weg te dribbelen, maar er volgen bij een te snelle bocht beslist geen wilde uitbreekpartijen. De auto bezit enige zijwind gevoeligheid, zonder dat dit al te hinderlijk wordt. Met zijn top van ongeveer 130 km per uur kan hij zeer goed meekomen in het lange-afstandsverkeer. De beweeglijk heid en de kleine afmetingen maken het tot een handig stadswagentje. Op de werking van de vier trommelremmen bestaat geen aanmerking, alleen grepen de remmen bij onze test wagen te fors aan. MOTOR: Watergekoelde 988 cc motor, vier cilinders in lijn. Boring maal slag: 73 x 59 mm. Vermogen 62 Sae-pk bij zesduizend t.p.m. Compressieverhouding 8,5 1. TRANSMISSIE: Volledig gesynchroniseerde vierver- snellingsbak, handel op de vloer. MATEN: Lengte 3.82 m, breedte 1.44 m, hoogte 1.34 m. INHOUD TANK: 35 liter. PRIJS: f 6.175 (model Luxe). De Amerikaanse wagens van General Motors krijgen volgend jaar een extra beveiliging in de vorm van een dwarsbalk die in de portieren zal worden gelast. De balk, opgebouwd uit staal, zal op deze manier de flank van de wagens beter beschermen. Tevens zullen volgend jaar de pro- dukten van deze Amerikaanse fabriek een zwaardere bevestiging van de deurstijlen krijgen en verbeterde deursloten. Bijna twee jaar lang hebben de deskundigen van General Motors geëxperimenteerd voordat zij deze vorm van flankbeveiliging kozen en voordat zij pre cies wisten op welke hoogte de balk moest worden gelast. Dit ijveren voor een verbeterde beveiliging van de zijkant van de auto komt voort uit de wetenschap dat een groter aantal ongevallen, dan wij tot dusver aannamen, de zijkant van een personenwagen ernstig bedreigt. Immers aan de flank is de auto weinig be schermd en ieder voorwerp met enig gewicht kan onder een bepaalde hoek gemakkelijk door de flank dringen en de passagiers bedreigen. En dit is in strijd met de basisgedachte waaruit de seriewagen thans wordt gebouwd: bescherming van de inzittenden door ze plaats te laten nemen in een „stalen kooi" Het passagierscompartiment van verschillende wagens vormt al zo'n kooi, waarbij de voor- en achterdelen van de auto „verkreukelbaar" zijn. Dat wil zeggen dat de schok van een botsing deze autodelen zal deformeren, waardoor de botsingsenergie voor een groot deel wordt opgelost. De dwarsbalk die General Motors wil aanbrengen is een stap vooruit naar een verdere bescherming van de passagiers. De foto toont bij „a" de dwarsbalk en bij „b" en „c" de verbeterde bevestiging van de stijlen. Voor de handige automobilist heeft de Duitse fabriek van smeermiddelen Liqui-Moly een tube met molybdeenvet in de handel gebracht. Met dit vet kunnen de zogenoemde homo- kinetische koppelingen van de auto worden gesmeerd. De tube is zodanig gevormd dat het wei nig problemen geeft om dit vet, zonder verlies, aan te brengen. Door deze verpakking is boven dien verontreiniging van het vet uitgesloten. De homokinetische koppeling, in de moderne auto vaak ge bruikt, is een tamelijk kwets baar onderdeel en verdient een juist onderhoud met een speciaal vet dat bestand is tegen hoge temperaturen. De typebenaming voor dit vet is L.M. 47 L. De smeertube bevat een juiste hoeveelheid van dit vet en is vol doende voor een smeerbeurt. Een nieuwe limousine van Daimler gaat de Vanden Plas Princess Limousine, die sinds de oorlog bijna onveranderd bleef, vervangen. De nieuwe comfortabele Daimler krijgt een 4,2 liter motor, die 245 rem pk afgeeft bij 5.500 t.p m Automatische transmissie en een top van 176 km per uur. Sinds kort zijn zogenaamde Amicodoppen verkrijgbaar: ventieldoppen met een ingebouwde spanningsmeter. Als de band op spanning is staat een klein zuigertje in de dop evenwijdig aan de bovenrand. Zakt de spanning dan zakt het zuigertje mee.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 9