VAN DAG TOT DAG Gromiko's rede bemoedigendgenoemd VS willen met Moskou praten over beperking kernraketten Nieuwe huwelijkswet in Rusland aangenomen 1 Vermoedelijke moordenaar van King ontkent Arabieren willen een nieuwe oorlog sneL fantastisch bruin commentaar op actuele zaken Echtlemi; torood Meer dan de helft der Amerikanen voor tijdelijke bommenpauze Treinloze zondag in Engeland Anti-raket raket heeft VS ruim 10 miljard gevergd Noodwetten nu van kracht Onrust duurt in Richmond voort Journalisten aan dood ontsnapt Vriendschaps verdrag Sovjet- Unie-Roemenië Huurlingen-leider Jean Schramme in Brugge opgepakt Perscensuur in T s j echoslo waki j e van de baan Ik heb hem niet vermoord President Johnson wil achttienjarigen laten stemmen Duitse critiek op Edith Baumann Esjkol en Dajan waarschuwen Israëliërs: Bij Nasser berust de sleutel ,Sir Thomas Lipton' winnend schip Ijf2 goede verkoopster STOUTENBEEK WONINGINRICHTING telegrammen VRIJDAG 28 JUNI 1968 3 nO\ O tV^naat' In West-Duitsland Gohn-Bendit voorlopig buiten de politiek Wedloop versnellen MINISTER LUNS: Kwestie-Berlijn is antwoord op de liberalisatie 59 Sunart Afdeling De uitgestoken hand van de Russische minister van Buitenlandse Zaken een aanbod tot onderhandelingen met de Ver enigde Staten over een eventuele afzwak king van de bewapeningswedloop zal ook deze keer in Amerika de vraag heb ben gewekt: wat zit erachter? Dat men in Washington die hand niet onmiddellijk hartelijk gaat schudden, is een verschijn sel dat in de politiek allerminst ongewoon is. De relaties tussen Amerika en Rus land zijn zo subtiel en zo doorvlochten van allerlei stekeligheden, dat een enigs zins spontaan lijkend gebaar, van welke kant het ook komt, aan de andere zijde onmiddellijk achterdocht oproept. Gromyko heeft echter in zijn verklaring over de Sovjetrussische bereidheid tot verdergaande overeenkomsten met de Verenigde Staten op het gebied van de bewapening ook tamelijk openhartig aan gegeven, waar de hinderpaal zich bevindt die een betere verstandhouding tegen houdt: in Vietnam. Wellicht heeft Moskou op deze manier de aandacht van de Ver enigde Staten willen vestigen op de nood zakelijkheid, spoedig een compromis met de Noordvietnamese regering tot stand te brengen, om de kans niet groter te maken dat de invloed van Peking-China in Azië toeneemt onder druk van de oorlogstoe stand. In ruil voor zo'n compromis dat tegelijkertijd het Russische prestige in Vietnam en Azië zou bevorderen wil Moskou dan blijkbaar een kostenbe sparende beperking van de bewapenings wedloop aanvaarden, die inderdaad voor beide landen een grote economische winst zou betekenen. Het gaat hier namelijk om de „top" van de defensieve rakettenstrategie, de „anti raket-raket-installaties", die moeten die nen om vijandelijke raketten te onder scheppen die worden afgevuurd om ver dedigingsraketten te vernietigen. Als er ooit een illustratief voorbeeld is geweest om de nooit eindigende en zichzelf ver menigvuldigende bewapeningsreeks te onderstrepen, dan is het wel deze ra ketten-keten, die zelfs de meest standvas tige bewapeningsexperts tot de vraag heeft gebracht of het eigenlijk wel zin ADVERTENTIE had om nog meer verdiepingen te bouwen op deze militaire toren van Babel. Het voorstel van Gromyko is dus ge baseerd op de reële overweging, dat hier een kans lag om een plafond vast te stel len, waardoor beide machten zich mil jarden zouden besparen en tegelijkertijd de mogelijkheid werd geopend om meer aandacht te besteden aan praktische vor men van „evenwichtsexploitatie", zoals beveiliging van grote arealen in Azië tegen de vijand van de toekomst, China. Hoe stabieler het evenwicht tussen Amerika en Rusland kan worden gemaakt, des te steviger kan hun beider greep wor den op de internationale situatie en des te minder kans zal er zijn dat China profi teert van vacuümtoestanden. Dat de rela ties tussen de Sovjet-Unie en de Ver enigde Staten geen werkelijke vermin dering van bestaande bewapeningsprojec ten gedogen, zal zelfs de grootste optimist beseffen, maar dat het afzien van ont zaglijk kostbare en eindeloos voort te zet ten nieuwe projecten een realistische politiek voor beide zou kunnen zijn, heeft Gromyko ongetwijfeld ook in Amerikaan se uitlatingen kunnen afluisteren. Een V.N.-uitnodiging aan China om te komen praten over kernbewapening sluit hierbij misschien toevallig, maar wel passend aan. De bereidheid van Peking om althans in beginsel te erkennen dat de tijd voor overleg gekomen is, nu de winst kansen van de oorlog-op-grote-schaal tot nul gereduceerd lijken, kan slechts wor den bevorderd door een verderschrijden- de Amerikaans-Russische verstandhou ding. Maar inderdaad is Vietnam dan een probleem dat in de eerste plaats als brandhaard en twistpunt uit de wereld zal moeten worden geholpen. Gezien de grote mogelijkheden voor een betere basis tot duurzame wereldvrede zou een com promis op dit punt wellicht een goedkoop offer zijn. PRINCETON (AP) Bij een landelijk opinie-onderzoek van Gallup in de Ver enigde Staten is gebleken dat 54 percent van de ondervraagden er voor is de bom bardementen op Noord-Vietnam één of twee maanden stop te zetten. Als Noord-Vietnam niet zijn troepen uit Zuid-Vietnam zou terugtrekken, was deze meerderheid er voor dan te beslissen of geheel Noord-Vietnam, met inbegrip van de steden, zou moeten worden gebombar deerd. Slechts één op elke negen ondervraag den heeft enig vertrouwen in het vredes overleg in Parijs. (Van onze correspondent) LONDEN. In het komende week einde zullen er in Groot-Brittannië, wegens de vertragingsactie van het spoorwegper soneel, gedurende 32 uur geen treinen rijden, namelijk van zaterdagavond 10 uur tot maandagochtend zes uur. Het va kantieseizoen raakt hierdoor volkomen in de war. Het is de langste „treinloze" periode ginds de algemene werkstaking van 1966. Normaal rijden er op zondag zesduizend treinen. Dit keer zouden er bovendien vele extra treinen hebben gereden. Het is mo gelijk dat ook de Londense ondergrondse zondag geheel tot stilstand komt. Boven dien zullen er geen extra bussen rijden. WASHINGTON (Reuter en AP) De Amerikaanse regering heeft gisteren be kend gemaakt dat de VS bereid zijn met de Sovjet-Unie de beperking van de be wapeningssystemen te bespreken. De Rus sische minister van Buitenlandse Zaken, Gromiko, heeft gisteren in het parlement in Moskou gezegd dat zijn regering over dit punt met de VS van gedachten wil wisselen. De woordvoerder van het Witte Huis zei dat Gromiko's verklaringen nauwkeu rig wórden onderzocht, meer kon hij er niet van zeggen. Functionarissen van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken von den de verklaring van minister Gromiko „zeer bemoedigend". De V.S. willen zo snel mogelijk beginnen met de bespre kingen over het stopzetten van de bewa pening met de zeer dure anti-ballistische raketsystemen en de intercontinentale kernwapens. De Russen zijn twee jaar geleden be gonnen rond Moskou afweerraketten op te stellen. De Amerikanen staan klaar BONN (DPA) De wetten op de nood toestand zijn donderdag in het Westduitse staatsblad gepubliceerd en daarmee van kracht geworden. De regering van de bondsrepubliek kan nu in noodgevallen de in de grondwet verankerde rechten van de burger in belangrijke mate beperken. MOSKOU (AP) Het Russische par lement heeft de nieuwe huwelijks- en ge- zinswet aangenomen, waarbij de positie van buitenechtelijk geboren kinderen wordt herzien, de echtscheidings-procedu res worden verruimd en de plicht van kinderen tot ondersteuning van bejaarde ouders wordt geregeld. Deze wet, die op 1 oktober in werking treedt, komt in de plaats van het edict van Stalin van 1944, waarbij de Russi sche man werd ontheven van alle ver antwoordelijkheid voor buitenechtelijk ge boren kinderen en zulke kinderen als on wettig werden gebrandmerkt in al hun officiële papieren. RICHMOND (Reuter). In de Ameri kaanse stad Richmond in de buurt van san Francisco gelegen, hebben zich ge welddaden voorgedaan. Groepen jonge negers, die het uitgaans verbod negeerden, stichtten brandjes en plunderden winkels. De plaatselijke auto riteiten hebben de hulp ingeroepen van de oproerpolitie van San Francisco. Er zijn 20 arrestaties verricht. De onlusten zijn enkele dagen geleden begonnen. Toen schoot de politie een 15- jarige neger dood, die ervan verdacht werd een auto te hebben gestolen. Ook in de Amerikaanse stad Durham is het onrustig geweest. Een groep ne gers hield een protestbetoging van on geveer drie uur voor het gebouw van de gemeentelijke afdeling voor de huisvesting. Er werden verscheidene branden ge sticht door zelfgemaakte brandbommen. BREST (AFP). Een tweemotorige Piper-Comanche van een in Londen geves tigde luchtvaartmaatschappij is nabij Brest in Bretagne verongelukt. De vijf inzittenden vier journalisten van de BBC en de piloot liepen lichte ver wondingen op. Het ongeluk gebeurde toen de piloot bij regen en mist op het vliegveld Brest- Quipavas wilde landen, maar op drie kilo meter van dit vliegveld een aarden wal raakte. Het toestel werd totaal vernield, maar vloog niet in brand. Vier van de inzittenden werden in een ziekenhuis op genomen, maar hun verwondingen waren niet erstig. MOSKOU (Reuter). De Sovjet-Unie en Roemenië zijn overeengekomen hun wederzijds vriendschapsverdrag, dat op februari van dit jaar was afgelopen, te hernieuwen. Dit heeft de Russische mi nister van Buitenlandse Zaken, Gromyko in het parlement gezegd. Het uitblijven van de verlenging van dit twintig jaar oude verdrag werd als een teken van spanning tussen beide lan den beschouwd. Roemenië voert een onaf hankelijke politiek. Verwacht wordt dat een nieuwe overeenkomst sterk gewijzigd zal zijn. Het wordt nu zo, dat vaderschapspro cessen mogelijk worden, dat vaders van onwettige kinderen vrijwillig het vader schap kunnen erkennen en dat eventueel een verzonnen vadersnaam aan het kind kan worden gegeven welke naam dan door de wet wordt erkend. De nieuwe wet staat toe het vader schap te bewijzen, als de ouders hebben samengeleefd of het kind gemeenschap pelijk hebben grootgebracht, maar een kind, geboren uit een terloopse geslachts gemeenschap, blijft ten volle voor de verantwoordelijkheid van de moeder. Het onrecht dat kinderen behoeftige ouders moeten steunen, ook als deze niets hebben gedaan om de kinderen te hel pen grootbrengen, is in de nieuwe wet niet opgenomen. Een rechtbank kan nu beslissen of de ouders steun verdienen. De wet bepaalt ook dat kleinkinderen en stiefkinderen verplicht kunnen worden invalide volwassenen te steunen en dat aan grootouders, broers en zusters de plicht kan worden opgelegd minderjari gen te onderhouden. Verder maakt de nieuwe wet echt scheiding bij wederzijds goedvinden mo gelijk mits er geen minderjarige kinderen zijn. BAZEL (Reuter) De Franse linkse studentenleider Daniël Cohn-Bendit heeft besloten zich voor het ogenblik buiten de politiek te houden, zo is in Bazel be kend gemaakt. om een beperkt systeem van afweerra ketten te bouwen tegen een verrassings aanval van China. Begin deze week sprak de Amerikaan se Senaat zich met 52 tegen 34 stemmen uit voor voortzetting van een anti-raket- systeem. De Senaat verwierp toen een motie die beoogde het bedrag van ruim 785 miljoen gulden dat voor de eerste uitgaven is uitgetrokken, van de militaire ontwerp-begroting af te voeren. Tegenstanders van de anti-raket raket trekken de doelmatigheid van het stelsel in twijfel en vinden dat de ont wikkeling de kernbewapeningswedloop zal versnellen. Ook menen zij dat het SCHIPHOL De recente kwestie Ber lijn en de reactie van de Sovjet-Unie op de pogingen tot liberalisatie in sommige landen van het Oost-blok hebben hun stempel gedrukt op de NAVO-vergade- ring, die op IJsland is gehouden. Bij zijn terugkomst op Schiphol zei minister Luns van Buitenlandse Zaken donderdag dat de situatie rondom Berlijn en de nieuwe crisis, die door de D.D.R. is veroorzaakt algemeen beschouwd kan worden als een antwoord van de Sovjet-Unie op de ten denties naar liberalisatie in enkele Oost- europese landen. De Sovjet-Unie hoopt zijn invloed in Polen en de D.D.R. te verhogen als tegen wicht tegen wat zich afspeelt in Tsjecho- slowakije, wat zich al veel eerder heeft afgespeeld in Joegoslavië en Roemenië en wat zich begint af te tekenen in Hon garije, aldus de minister. De jongerengeneratie van de stichting „Door de eeuwen Trouw" heeft minister Luns, die zondag naar Indonesië reist, een open brief gestuurd, waarin zij haar diepe verontrusting uitspreekt over de gang van zaken op West-Irian. Zij verzoekt de mi nister voor de papoea's op te komen. In haar brief zegt de organisatie, dat on schuldige papoea's worden geëxecuteerd, „met name zij die opkomen voor een vrije en onafhankelijke staat". Per Hakkerup, de Deense oud-minister van Buitenlandse Zaken, is kandidaat voor de post van secretaris-generaal van de Raad van Europa, zo is officieel van het ministerie van Buitenlandse Zaken in Ko penhagen vernomen. De ambtstermijn van de Brit Peter Smithers, die deze post bijna vijf jaar bezet loopt in maart 1969 af. systeem te kostbaar is in een tijd dat vermindering van de uitgaven nodig is. Voor de „Sentinel" zoals het verdedi gingsstelsel wordt genoemd staat dit jaar eeh bedrag van 4,2 miljard gulden op de Amerikaanse defensie-begroting. On derzoek en ontwikkeling hebben de afge lopen 12 jaar al ruim 10 miljard gulden gevergd. BRUSSEL (AP) „Majoor" Jean Schramme, die naar België is terugge keerd na lang verzet in de Kongolese stad Boekavoe te hebben geboden, is in zijn woning in Brugge gearresteerd. De politie heeft meegedeeld dat de huur lingenleider is aangehouden in verband met een onderzoek naar een klacht wegens doodslag die tegen hem is ingebracht. Volgens de politie betreft het onderzoek de dood van een Belgische onderdaan in of rond het kamp waar de huursoldaten in Rwanda werden vastgehouden nadat zij uit Boekavoe waren gevlucht. Dat was voordat zij naar Europa werden terugge stuurd. Met zijn jacht ,J5ir Thomas Lipton geheel links op de foto pas seerde gisteren de 25-jarige Brit Geoffry Williams de finish in New port, waarmee hij winnaar werd van de transatlantische solorace van Plymouth in Engeland naar New port in de Verenigde Staten. Wil liams maakte de overtocht in 25 da gen, 19 uur en 57 minuten. PRAAG (Reuter) Het Tsjechoslo- waakse parlement heeft de perscensuur afgeschaft. Ceteka meldt dat de nationa le vergadering woensdag met 184 tegen 30 stemmen bij 17 onthoudingen het des betreffende wetsvoorstel heeft goedge keurd. Voortaan moeten de redacties er zelf voor zorgden dat er geen staatsgeheimen gepubliceerd worden. WASHINGTON (AFP) President Johnson heeft bij het congres een amen dement op de grondwet ingediend, waar bij de stemgerechtigde leeftijd van de Amerikanen tot achttien jaar wordt te ruggebracht. Het aantal jonge Amerika nen van achttien tot eenentwintig jaar is momenteel ongeveer tien miljoen, het Amerikaanse kiezerskorps boven de een entwintig jaar ongeveer tachtig miljoen. AKEN (DPA). De deelname van de 26-jarige zeezeilster Edith Baumann uit Aken aan de transatlantische Regatta is donderdag door de kruiserafdeling van de Duitse zeilbond in Hamburg als „grenze loze onbezonnenheid" betiteld. Edith, die donderdagochtend enkele honderden mij len ten noorden van de Azoren uit zee werd opgepikt nadat haar Trimaran in slecht weer schade had opgelopen, bedreef weliswaar al tien jaar watersport, maar had nog nooit de echte gevaren van de oceaan leren kennen. Ze had zich toch minstens tevoren als bemanningslid van een groot jacht met de omstandigheiden vertrouwd moeten maken, zo werd ge zegd. ADVERTENTIE ff LONDEN (Reuter) De man, die vol gens de Amerikaanse autoriteiten de moordenaar is van dominee Martin Luther King, heeft donderdag gezegd dat hij niets tegen de negerleider had en dat hij hem niet heeft vermoord. Ramon George Sneyd, die dezelfde zou zijn als de langgezochte James Earl Ray, verklaarde, voor het eerst sinds zijn arrestatie op 8 juni in Londen op een rechtszitting sprekend: „Ik heb do minee King nooit ontmoet. Ik heb nim mer enige wrok tegen hem gekoesterd". ADVERTENTIE pertube f3.95 endoor zonnefilter beschermd tegenzonnebrand Toen hem vervolgens werd gevraagd of hij King had vermoord was zijn ant woord: „Nee mijnheer". Het gerechtshof in Bow Street begon donderdag met de behandeling van het uitleverings verzoek, dat de Verenigde Staten hebben ingediend. Namens de Amerikaanse regering citeerde de Britse advocaat David Calcutt onder ede afge legde verklaringen van getuigen, die Ray in Birmingham (Alabama) een geweer hadden zien kopen en hem in Memphis hadden zien vluchten uit een gebouw te genover het motel waar dominee King was doodgeschoten. Een Amerikaanse deskundige van het FBI verklaarde dat de vingerafdrukken op het geweer dezelfde waren als die van Ray en Sneyd. Vervolgens zei hoofdin specteur Butler van Scotland Yard nog dat Sneyd, toen hem na zijn arrestatie op het Londense vliegveld Heathrow werd meegedeeld dat men redenen had om aan te nemen dat hij James Aerl Ray was, op een stoel was neergevallen en had gesteund: „Ik voel me zo in de val". Sneyd (of Ray) ontkende voor de rech ter dat hij zo gereageerd had. Toen hij naar de getuigenbank werd geroepen verklaarde zijn advocaat, niet te willen dat zijn cliënt de eed of belofte aflegde. Evenmin wilde hij dat Sneyd zijn ver klaring zou ondertekenen. De getuigen bank was door rechercheurs omringd. JERUZALEM (AP) Premier Levi Esjkol en de minister van Defensie Mosje Dajan hebben de Israëliërs gewaar schuwd dat zij zich moeten voorbereiden op een nieuwe oorlog tegen de Arabieren. In een rede voor het centrale comité van de arbeiderspartij verklaarde Dajan: „Wij moeten wapens kopen, wij moeten onze eigen wapens maken, wij moeten ons leger sterker maken, wij moeten vliegvelden aanleggen - en dit zal veel geld kosten. Wij hebben de tijd, het ge bied en de macht om te regeren. Wij kennen het gebied dat is afgebakend. Maar wij weten niet hoeveel tijd. Wij kunnen ons niet onttrekken aan de voor bereidingen voor een hernieuwing van de oorlog tegen ons." Esjkol betoogde: „Elk vredesvoorstel dat door ons alleen wordt gedaan is als een hamer zonder aambeeld, omdat de Arabieren niét bereid zijn tot vrede. Zij willen een nieuwe oorlog. Als wij onder de huidige omstandigheden concessies zouden aanbieden zou dit een aanwijzing voor verdere concessies zijn. Het voor naamste verlangen van Israel is vrede. Maar de sleutel berust bij Egypte, dat vrede met Jordanië verhindert. De ko ning pleit voor terreur en zijn artillerie blijft vreedzame Israëlische dorpen be schieten. Jordanië is op het ogenblik de voor naamste basis van terreur tegen ons zo als Syrië dit voor de oorlog van 1967 was. Koning Hoessein is niet in staat zich onafhankelijk van Nasser te maken. De vraag is of Nasser voor hem het licht op groen of zelfs op geel zet voor een vredesregeling?" Volgens Dajan beschikt Egypte nu over ballistische raketten met een reikwijdte van zeventig kilometer en een conven tionele explosieve lading van honderd vijftig kilo. Desondanks zijn de Arabie ren, volgens hem, nog niet klaar voor een oorlog. Zij gaan ervan uit dat de sabotage- en terreuracties van de El Fa tah een voortzetting van de oorlog bete kenen. Zodra zij hun personeelsproblemen zullen hebben opgelost zullen zij klaar zijn voor een daadwerkelijk hervatten van de vijandelijkheden. Bent u een en een beetje artistiek aangelegd Ja dan hebben wij een leuke afwis selende baan voor u op onze moderne Voor deze afdeling zoeken wij n.l. een verkoopster, die onze klanten bij hun aankopen kan adviseren. Hebt u interesse voor deze zelfstan dige zeer aantrekkelijke baan, schrijf of bel ons dan even, zodat u zich kunt verzekeren van een prettige werkkring, goed salaris en een vijfdaagse werk week. BREESTRAAT 74-84 - BEVERWIJK E 1 Droogte. De regering van Chili heeft voor de provincies Valparaiso, Aconcagua en Coquimbo de ramptoestand afgekon digd. Er heerst de grootste droogte sinds 120 jaar. Gift. De UNICEF zal Indonesië volgend jaar een bedrag van 2,7 miljoen dol lar schenken voor projecten voor de ge zondheidszorg, het onderwijs en de kin- derzorg. UNICEF staakte haar activi teit in Indonesië in 1966 in verband met de onzekere politieke situatie. Naar Moskou. Het hoofd van het Pakis taanse leger generaal Agha Mohammed Yahya Khan, is naar Moskou ver trokken. Ontruimd. Van de school voor schone kunsten in Parijs waait niet langer de rode vlag. Vanochtend in alle vroegte heeft politie het gebouw, dat door leer lingen was bezet, ontruimd. Ernstige in cidenten hebben zich daarbij niet voor gedaan, ofschoon wel traangas moet zijn gebruikt. Een stuk of 15 jongelui zijn opgebracht.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 3