Financiering uitbreiding Hoogovens „valt wel mee Haarlemse Speelweken tweede helft september j] de runter Nieuw produkt wordt verzinkte plaat m m m&M De nieuwe Dessoforto tapijttegel van Desso is makkelijk zelf te leggen. Dessoforto tapijttegel van Gedachten gaan nu al uit naar 10 min. ton Het valt wel mee De wegen m Aardbeien waren niet duur Puzzelprijswinnaars m 5 4 VRIJDAG 28 JUNI 1968 I lm - 1 «ip§i® BURGERLIJKE STAND VAN VELSEN BURGERLIJKE STAND VAN BEVERWIJK BURGERLIJKE STAND VAN HEEMSKERK J. F. GROOT En Dessoforto is zelfklevend, houdt op elke vlakke vloer. Is mooi en gezellig. Opneembaar, dus snel te verwisselen. Heel makkelijk schoon te maken, dus ideaal voor uw jonge gezin. Meteen te stofzuigen. Slijtvast Dessoforto plet niet en kost f 4,95 per tegel (50 x 50 cm) of f 19,80 per m2. n marktpleingalerij 50 ijmuiden (Van een onzer verslaggevers) IJMOND Hoogovens heeft donderdag bij monde van de Raad van Bestuur bekendgemaakt haar staalproduktie te willen uitbreiden tot 5>4 miljoen ton staal per jaar. Dit plan zal harmonisch aansluiten op het 4 miljoen ton staalplan dat in 1965 werd gelanceerd en in 1970 zal zijn af gerond. Voor de verwezenlijking van het 5)4 miljoen ton staalplan zal een aantal aanzienlijke uitbreidingen moeten plaats hebben. Wij schreven donderdag reeds, dat daarvoor nodig zijn een zevende hoogoven; een nieuwe beitserij; een verzinkerij, welke een nieuw produkt: verzinkte plaat op de markt zal brengen en een derde koudbandwalserij. Daarnaast moet de Oxystaalfabriek uitgebreid worden. Dit alles ook daarover schreven wij donderdag al zal f 750 miljoen bedragen. Omstreeks 1973- 1974 hoopt Hoogovens dan de 5)4 miljoen ton staal produktie per jaar te hebben bereikt. Daarnaast hoopt zij, dat de overheid op zeer korte termijn zal beginnen met aandacht te besteden aan het wegenstramien rondom deze basisindustrie, dat tot nu toe grotendeels door de overheid verwaarloosd is en waarop regelmatig filevorming ontstaat, door het gebrek aan goede aan- en afvoerwegen. deze investeringen is niet dermate groot, dat de activiteiten op ander gebied in het bedrijf daardoor ernstig geremd zullen worden. Aldus heeft de Raad van Bestuur tijdens de gehouden persconferentie mede gedeeld. De investeringsbehoefte tot en met 1973 bedraagt tezamen met de onder han den zijnde projecten en instandhoudings investeringen 1.650,- miljoen. Samen met enkele andere investeringen wordt het algeheel totaal 1,8 miljard. De in terne financiering bedraagt 1,4 miljard, zodat nog 400,- miljoen overblijft. Door de uitgifte op de Europese kapitaalmarkt van een US 40 miljoen dollar converteer bare obligatielening door bemiddeling van een internationaal banksyndicaat. ver krijgt men alsnog 140,- miljoen. Er blijft dan over 260,- miljoen te financieren. Dit wordt grotendeels verkregen door ver lenging of vervanging van leningen welke thans aflopen. „Het valt dus eigenlijk wel mee" aldus het oordeel van de Raad van Bestuur. Met betrekking tot de boven genoemde lening werd medegedeeld, dat de Staat noch de gemeente Amsterdam daarin zullen participeren. Indien voorts de Staat zou besluiten het aandelenpakket aan de vennootschap over te dragen, dan gebeurt dat niet zonder deugdelijk voor-overleg met Hoogovens, teneinde marktverstoring te voorkomen. Met betrekking tot het personeel kon worden medegedeeld, dat het aantal van 17.200 personeelsleden thans, tot eind 1973 zal stijgen tot een personeelssterkte van ongeveer 19.000 man. Bij Hoogovens al thans. Het aantal buitenlandse arbeiders zal ongeveer hetzelfde blijven als nu het geval is. De voorgestelde gigantische uitbreidin gen vloeien voort uit de studies, welke dit bedrijf elk jaar maakt, gericht op de komende tien jaar. Daardoor kan worden afgeleid, wat de reële mogelijkheden zijn om tot uitbreiding over te gaan. Tot deze reële mogelijkheden behoort nu het 5V* miljoen ton staal plan; ofschoon het nog maar drie jaar geleden is, dat besloten werd tot een produktie-uitbreiding tot 4 miljoen ton staal in 1970. In dat jaar zul len geheel of grotendeels gereed zijn de nieuwe ertskade; de zesde hoogoven; de Oxystaalfabriek; de derde blokwalserij de tweede warmbandwalserij en de pellet- fabriek. Wanneer de 4 min. ton staal produktie per jaar bereikt is, zullen zogenoemde „flessenhalzen" ontstaan bij de koudband walserij en de blikproduktie, welke beide vol belast zijn en met vier ploegen werken. Nieuwe uitbreidingen zijn daar om noodzakelijk. Uitbreidingen van be staande sectoren, waarbij dan opvalt de lancering van een nieuw produkt: verzink te plaat. Met name in de bouwwereld be staat hiernaar vraag-en wel naar de „dom pel verzinkte plaat". Deze zal worden vervaardigd in de te bouwen bandzin- kerij. De zevende hoogoven zal komen naast de zesde en zeker de capaciteit hebben van de zesde. Misschien iets groter, doch hoe groot de capaciteit zal worden is af hankelijk van het antwoord op de vraag of steeds grotere capaciteit ook steeds grotere voordelen zal opleveren. En dat is iets waarachter men bij Hoogovens een vraagteken heeft geplaatst. Het onderzoek daarnaar is gaande. De derde warmbandwalserij zal ook weer vijf walstuigen krijgen, maar nu van een aanzienlijke grotere breedte. Hij zal warmgewalste rollen uitwalsen tot dunne plaat van 0,5 mm. tot 3 mm. Tot dusver werd plaat gewalst tot 0,5 mm. en minder. De nieuwe beitserij krijgt een beitsbaan met een lengte van 300 meter en een uit eindelijke capaciteit van 1.5 tot 2 min. ton warmgewalste rollen per jaar. De huidige beitserij heeft twee banen en een pro duktie van 1,5 min. ton warmgewalste bandstaai op rollen. Ook in de overige sectoren zijn voorzieningen nodig. Gedacht wordt aan rollen materieel, sporen, ma gazijnen, kantoren en werkplaatsen. Dit alles om het 5 14 min. ton staal plan te verwezenlij ken. Bij Hoogovens denkt men echter al aan zienlijk verder. Een produktie van mil joen ton staal per jaar behoort reeds tot de vrij eenvoudige mogelijkheden, indien onder meer de ruimte en de infra-struc- tuur dit toelaten. Zelfs wordt al gedacht aan een 10 miljoen staal per jaar-plan. Het geheel vergt een investering van 750,- miljoen. De zevende hoogoven kost 116,- miljoen; de walserij 410,- mil joen (waarvan de koudband 230,- mil joen opeist); de uitbreiding van de Oxy staalfabriek vraagt 11.5 miljoen en in de overige sectoren moet 212,- miljoen worden geïnvesteerd. De financiële druk op het bedrijf door De zevende hoogoven zal er on geveer hetzelfde uitzien als deze zesde, welke vanaf november 1967 in gebruik is. De nieuwe hoogoven komt westelijk van hoogoven VI te staan. Een andere zeer belangrijke aangele genheid, welke echter door de Raad van Bestuur niet gezien wordt als een Hoog- over-zaak; betreft het wegenstramier rond het bedrijf. Naar het oordeel van de Raad van Bestuur is door de overheid hier schromelijk tekort geschoten. Het betreft wegen in de gemeenten Beverwijk, Heemskerk en Velsen zodat zowel de gemeentelijke als de hogere overheid hier een taak heeft. De situatie is thans reeds schier onhoudbaar en men vraagt zich af wat er moet gebeuren bij een bepaalde calamiteit. De situatie baart zeer grote zorg en met klem wordt dan ook door de Raad van Bestuur steeds weer aange drongen op spoedige en goede voorzie ningen. t I ymW1*# imam. «p i (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM „Op het moment dat in wezen Haarlem aan zijn winterslaap be gint, in de tweede helft van september" zullen in de Noordhollandse hoofdstad twee „Haarlemse Speelweken" worden gehouden. Peter Lohr, directeur van Schouwburg en concertgebouw, zei giste ren dat het de bedoeling was het de men sen mogelijk te maken creatief bezig te zijn. Daarvoor worden in de stedelijke openbare gebouwen in het wijkcentrum Schalkwijk, het Electric Center aan de Bakenessergracht en de Lingezaal „werk plaatsen" ingericht. De heer Van Mook, door de gemeente belast met Sport- en Jeugdzaken zei dat zulke „Werkstatte' overal in Zwitserland bestaan. De Haar lemse schooljeugd is er al mee ver trouwd. Het zijn plaatsen waar je van 'Mg- p'-y/vspw/A''//'?,?' De derde koudbandwalserij van Hoogovens zal evenals deze tweede vijf walstuigen krijgen, maar dan van een aanzienlijk grotere breedte. 'y icJÉ BEVERWIJK Ondanks de zware re genval en de harde wind was er nog een flinke aardbeienaanvoer. Men kan zien dat men midden in het seizoen zit want de vruchten rijpen goed aan. De aanvoer aan de veiling Kennemerland be droeg donderdag 4500 kistjes. Niettegen staande de vraag naar aardbeien voor de export naar West-Duitsland waren de aardbeien niet duur. Voor de eerste kwa liteit betaalde men van 280 tot 350 cent per kistje; voor de tweede kwaliteit werd van 180 tot 290 cent per kistje betaald De aardbeienveiling zaterdagmorgen be gint om 11 uur. 7.50: J. v.d. Heide, Schulpweg 348, Velsen-Noord. 5.Mejuffrouw A. M. Mak, Orion- weg 90, IJmuiden. 2.50: A. Postma-Mol, Eemstraat 6, IJmuiden. alles kunt doen met materiaal. dat in ruime mate voorhanden is. HET IS verder de bedoeling van de „Haarlemse Speelweken", de bewoners kennis te laten maken met de cultuur die hun stad te bieden heeft en met de kunstenaars die deze cultuur voortbren gen. De gemeente geeft geen opdrachten tot activiteiten in de „Speelweken", maar wacht op initiatieven van allen die ideeën hebben. Een groot aantal plannen, die mogelijk doorgang zullen vinden, werden door de heer Lohr uiteengezet In de weken zelf zal een krant ver schijnen aan de evenementen gewijd. HET meest uitgewerkte plan lijkt een klank- en lichtspel in Schalkwijk. Een tekst, geproduceerd door een bandrecor der, zal worden uitgebeeld; meegedeeld werd, dat „de erogene zones van de flats" in het spel zullen worden betrok ken en dat het geheel zo mogelijk zal ein digen in een echte bruiloft op de Grote Markt. Wat de Haarlemse muziek-, toneel-, ten- toonstellings- en filmruimten betreft, voor zover haalbaar zal daarvoor gelden de leus: „Deuren open, kassa's dicht". Men denkt zo mensen over de drempel te krijgen, die gemeenlijk geen kunsttempels bezoeken en hoopt, die vervolgens voor de normale winterprogramma's te interesse ren. Jazzmusici zullen door de straten mar cheren, er zal op de markt worden ge volksdanst, er komt een puzzeltocht per fiets langs de Haarlemse monumenten. De muziek zal verder vertegenwoordigd zijn met orgelconcerten en draaiorgelcon certen, maar ook met een soort muzikale cineac, waarin instructieve muziekrecital- tjes zullen worden gegeven. IN ensembles opgesplitst zal het Haar lems Jeugdorkest op straat spelen. Aan een affichetentoonstelling moge particu liere verzamelaars deelnemen, omdat het gemeente-archief, dat deze expositie or ganiseert, niet zo erg veel affiches heeft De Volksuniversiteit zal in het stadhuis lezingen houden. BEVALLEN: M. Doornbos-Versleijen z., P. C. Boutenstraat 128 II, Haarlem; J M. Herbst-Kok, d., Orionweg 416, IJmui den; J. E. Keijzer-Sterckx, d., Stratings- plantsoen 28 rd., Velsen-Noord; J. J. M. J. van der Wel-Schuijt, d., Dietsveld 16 Haarlem; J. Hartman-Belgraver, z„ Bru no Klauwersstraat 7, Santpoort; G. M Broers-Entius, d., Schulpweg 336, Velsen Noord. ONDERTROUWD: J. Kroonsberg. Duinvlietstraat 59, Velsen-Noord en A Agtereek, Stuyvesantstraat 15, Santpoort, t.a. IJmuiden, Scheldestraat 31; J. P. We ber, de Weerdstraat 6, IJmuiden en R. P Kostermans, Le Mairestraat 10, IJmuiden t.a. IJmuiden, de Weerdstraat 6; E. van der Pol, van Linschotenstraat 11, IJmui den en C. Guijt, IJmuiderstraatweg 61 IJmuiden, t.a. IJmuiden, IJmuiderstraat weg 61; W. Tromp, Emmalaan 59, Alphen aan de Rijn en N. Huijbertsen, Melklaan 41, Velsen-Noord, t.a. Alphen aan de Rijn, Kerkstraat 1; D. Sechi, Mercatorstraat 13 IJmuiden en W. Spaansen, Kromme Mij drechtstraat 69, IJmuiden, t.a. IJmuiden. Kromme Mijdrechtstraat 69; H. Steenkist Klein Heiligland 42, Haarlem en A. E. van den Braber, Lorentzstraat 90, IJmuiden t.a. Haarlem, Klein Heiligland 42; J. R Peil, Jagtlustlaan 19, Santpoort en E. C H. Apon, Jagtlustlaan 19, Santpoort. GEHUWD: C. F. Lijnzaat en C. A. M Jong, Haarlem, Botermarkt 12; H. S. J Hulsman en H. D. Kist de Ruijter, Velsen. Thorbeckelaan 32; G. H. van Bakel en M van Duynen, Amstelveen, Amsterdamse weg 466; J. Mast en J. F. E. de Reus Haarlem, Reitzstraat 54; D. van den Oever en M. Mans, Velsen-Zuid, Meervlietstraat 42; H. P. Peek en A. W. A. Zonneveld, IJmuiden, Grahamstraat 244; C. J. Wijker en H. A. van den Bos, IJmuiden, Vare niusstraat 12: P. Makkelie en J. van den Berg, IJmuiden, de Noostraat 47. OVERLEDEN: P. Wijtenkamp. 68 jr. weduwe van J. W. Visser, L. de Coligny laan 54, Santpoort; K. Kistenmaker, 86 jr weduwnaar van G. Schol, Rijnstraat IJmuiden; P. Zijlstra, 66 jr., echtgenoot van J. M. van Eeden, Orionweg 456, IJ muiden. De bestaande beitserij -van Hoog ovens heeft met de beide beitsbanen een jaarlijkse capaciteit van 1,5 min ton warmgewalst bandstaai op rol len. De nieuwe beitserij wordt ge bouwd met één beitsbaan, welke een lengte krijgt van 300 meter en een capaciteit van 1.5 tot 2 min ton per jaar. ADVERTENTIE kennemerlaan 150, telefoon 10745*, ijmuiden GEBOREN: Aart G .D., z. van G. H. van Geffen en N. H. C. Verweij; Martine, d. van H. Albers en J. D. Berrevoets; Johan- nis F. J., z. van H. P. M. Mulders en J. M. Smith; Cornelia E. C., d. van H. F. Mimne- boo en C. J. Nukoop; Cornells J. A., z. van A. J. Duivenvoorde en C .J. Rumping; Roelof S., z. van R. Hendriksma en D. van den Akker; Daphne B., d. van R. van Pel en C. E. van der Steen: Franciscus S.. d. van J. Roefstra en C. K. de Gunst; An toinnetta S. d. van A. Sanna en E. H. Wolterman; Gijsbertus A., z. van L. C. Rurup en M. M. Staal. GETROUWD: H. de Jong en C. N. Wes- terweele; A. H. van Heulen en J. M. van Zanten; A. P. M. Fluitman en P. M. Hei doorn; L. P. Niesten en J. C. M. C. Kok. OVERLEDEN: C. Aardenburg, 47 j., geh met J. B. Bol; H. M. G. Hahne, 37 j.. geh. met J. G. Jacobs; J. P. van Eekeren, 21 maanden. GEBOREN: Hendrikus J. z. v. G. Ter- maten en A. Visser; Edwin S. L. z. v. S. L. J. de Lepper en E. I. M. Wagemakers; Paula M. C. d. v. T. J. Stam en C. Braken- hoff; Piet H. z. v. D. Driessen en G. H. Snijder; Carola d. v. W. Brouwer en G. Smith; Jan H. z. v. H. Siepel en M. G. A. Perk; Herman H. M. z. v. H. Groen en M. C. Nielen; Erwin J. M. z. v. P. C. Haak man en A. Buijsman; Ronald H. W. z. v. J. H. Denneman en G. C. M. Werdekker; Nicole A. C. d. v. W. M. Admiraal en C. H. G. Admiraal; Bas z. v. A. C. Mulder en A. Brandt; Hendrika J. M. d. v. P. S. Beentjes en C. G. Spanjaard; Poulus J. z. v. A. C. van den Kommer en M. Bas; Michel z. v. L. B. van Dijk en L, C. A. Huider; Sandra M. d. v. A. Hoek en S. M. den Hamer; Nicolaas A. z. v. G. S. Vendrig en M. W. Langeveld; Angelica E. d. v. J. Weber en B. A. Wubbolts; Jacqueline A. M. d. v. P. A. Willemse en F. T. Klaver; Nicole D. M. d. v. N. A. Bakker en M. Y. Sterk; Martinus A. z. v. C. van Zijl en J. A. Beentjes; Petronella M. M. d. v. H. N. Beemsterboer en W. C. M. Lutgerink; Sabine d. v. K. Muller en J. M. Grasmaijer. ONDERTROUWD: Godefridus A. de Wit en Anna C. M. Glorie; Anthonius N. Jonker en Catharina H. van der Fluit; Petrus M. Mulder en Maria C. A. Zonne veld; Johan van Reewijk en Columba C. M. Limmen. ADVERTENTIE Verh. van GELEGENHEIDSKLEDING Alkmaarseweg 22-24 - Beverwijk Telefoon 0 2510 - 2 48 96 HERENCONFECTIE - MAATKLEDING ADVERTENTIE Uit voorraad leverbaar bij de Desso - specialisten

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 5