VIJFJARENPLAN VAN DE E.E.G. N.S. boeken verlies van f 94 miljoen Drs. Bogaers legt zijn functie neer f I. i BADEN DANKZIJ DE BANK m Marokkaan in Zandvoorts duinmeertje verdronken JA UT WUFR Okker bereikt kwartfinales Weer toestel onder dwang naar Cuba Na één dag koelte weer zomers ifc Europese Commissie wil sterkere positie Negen Rhodesiërs kregen 20 jaar Gezakten'toch geslaagd Reizigers-vervoer niet groter Vijftien miljoen meer dan in '66 Voorzitter Politieke Partij Radicalen Dringend medisch advies Na vanochtend Vandenherghe in gele trui Baby stierf door ondervoeding en verwaarlozing Geen fusie tussen VMF en Wilton Salarissen twee percent hoger bij Hoogovens Aanklager: „Mild zijn' Veel koeler Aan het strand Emerson verslagen - na heet gevecht - Fout bij berekening examenresultaat N.Z.H. halveert dividend pagina 9 Invitatie aan ds. King voor bezoek aan ons land Zie verder pagina 9 Prinselijk paar met vakantie naar Italië Het woord is aan... De briljant solitairring is van onver gankelijke schoonheid en waarde vast. Eindeloze keuze van 120,- tot 2000,- en hoger Haarlem - Grote Houtstraat 63 Amsterdam - Kalverstraat 123 Den Haag - Lange Poten 11 Rotterdam - Stadhuisplein 24-26 Coolsingel 50 HOTEL „BREDERODE" ƒ10.75 STYLE AND PERFECTION 58e JAARGANG NUMMER 202 DINSDAG 2 JULI 196 8 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. TeL adm. 15437, chef bezorging tot 7 u. 10519. TeL red. 15389, na kantooruren 02560-6726. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Adj. Hoofdredacteur: E. Koning IJmuider Courant WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Aboi:'ment bij vooruitbetaling, 13,per kwartaal, 14,50 franco per post, f 1. per week. Lo6se nummers 25 cent. Giro rekening IJmuider Courant no. 129288. Directeur: Mr. H. C. van der Mije (Van een onzer verslaggevers) ZANDVOORT. Bij het bijna tropische weer zijn gisteren in het gehele land vier personen verdronken. In een meer tje in de duinen in Zandvoort ten zui den van de Zeeweg, ten noorden van de spoorlijn en vlakbij de Zanderijvaart verdronk een 28-jarige Marokkaan uit Te- tuan. De man maakte als bomenrooier deel uit van een ploeg werklieden uit Nw.-Vennep. In de middagpauze besloten de mannen even te gaan zwemmen, waar bij de Marokkaan plotseling in de diepte verdween. Gisteren is de hele dag naar het stoffe lijk overschot van de Marokkaan gezocht. Vandaag wordt dit werk voortgezet door de Rijkspolitie te water en leden van de plaatselijke reddingsbrigades. In Zandvoort werden zeven personen van de verdrinkingsdood gered. Gisteren stond er in Zandvoort een sterke aflandige wind waardoor men makkelijk uit de kust ge dreven werd. Vandaag staat nog een iets fellere zuid-oostelijke wind aan het strand in Zandvoort. Bij de drenkelingen waren er die op luchtbedden kilometers ver uit de kust waren gedreven. Vrijwel geen van hen kon zwemmen. Drie van de gereddenen moesten naar ziekenhuizen worden over gebracht. Op het strand in Zandvoort raakten maandag niet minder dan 348 kinderen zoek. Er deden zich 25 ongevallen voor. In Bloemendaal aan Zee kon maandag avond een 70-jarige Haarlemmer nog net op tijd uit zee worden gered. In Den Bosch is maandag een acht jarig meisje bij het zwemmen verdronken, in Cuyk een 17-jarige jongen en in Ter- neuzen een 20-jarige jongen. SALISBURY (Reuter). Negen Afri kaanse guerillastrijders die zich enige tijd geleden in het noorden van Rhodesië aan zuiveringstroepen overgaven, zijn door een rechtbank in Salisbury tot twintig jaar gevangenisstraf veroordeeld. Zij riskeerden de doodstraf maar de aan klager had de rechtbank verzocht „mild te zijn. W eerrapporten 1, 2 Uit het binnenland 2 Agenda van IJ mond en Haarlem 2 Buitenlands nieuws 3 Van Dag tot Dag 3 Uit stad en omgeving4, 5 Ferdinand 5 Kunst b Radio en tv 6 Feuilleton 7 Beeldverhalen 7 Aangestipt 7 Economisch nieuws 0 Scheepsberichten 9 Beurs 9 Sport 11 Luidsprekers S Dit nummer bestaat uit twaalf pagina's Verwachting van het K.N.M.I., geldig van dinsdagavond tot woensdagavond: Half tot zwaar bewolkt met plaat selijk enkele regen- of onweers buien. Naar west tot zuidwest rui mende wind. Belangrijk lagere temperaturen. Volledige weerrapporten op pagina twee. Nadat onweersbuien de zeer warme lucht hebben verdreven zal het mor gen weer droog zijn met geleidelijk meer zon, maar aanmerkelijk koeler door westenwind, namelijk 20 tot 22 graden. Zeewater 18 graden. Vooruitzichten: Vrij spoedig weer zonnig strandweer maar minder warm dan de laatste dagen. BRUSSEL (ANP en AP) De voorzitter van de Europese commis sie, Jean Iiey, heeft in Brussel ver klaard dat de commissie verwacht nog deze maand een eerste document aan de Europese ministerraad voor te leggen over een fusie van de drie ge meenschapsverdragen (EEG, Eura tom en EGKS). Het document zal een inventaris opmaken van de proble men, die daarbij rijzen, en de richting aangeven waarin oplossingen dienen te worden gezocht, zo zei hij. Dat bij een fusie de supranationaliteit van de gemeenschap nog meer zou ver wateren betwijfelde hij. Een gefuseerde gemeenschap zou zeker een sterkere exe cutieve met meer bevoegdheden nodig hebben, zei hij. Hij geloofde voorts niet dat een nieuw verdrag dat een stap terug zou betekenen kans van slagen zou heb ben in de nationale parlementen. Jean Rey ontvouwde een programma voor de komende vijf jaar, met de vol gende vier hoofdpunten: De vorming van een politieke unie. De voltooiing van de economische unie. De uitbreiding van de EEG met de kandidaatleden. Het betrekken van sociale groeperin gen in het EEG-leven. Rey is voorstander van een afschaffing van het vetorecht in de raad van minis ters. De commissie zou dusdanige uitvoe rende bevoegdheden moeten krijgen, dat zij de gemeenschap werkelijk kan leiden, betoogde hij. Overigens was Rey van mening dat de Franse beschermingsmaatregelen niet tot tegenmaatregelen van andere landen hoe ven te leiden. Hij hoopte dat de Franse maatregelen op dezelfde wijze zouden worden bezien als de Britse maatregelen twee jaar geleden, toen Engeland unilate raal een extra-heffing van vijftien per cent instelde op een groot aantal artikelen omdat het land zich in moeilijkheden be vond. Donderdag wordt in Genève een bui tengewone vergadering van de GATT- raad gehouden, gewijd aan de tijdelijke maatregelen tot vermindering van de in voer en de subsidiëring van de uitvoer, die Frankrijk heeft genomen. In Genève wordt verwacht dat de raad zal besluiten een werkgroep in te stellen, die de han del met Frankrijk zal bestuderen. (Van onze speciale verslaggever) LONDEN. De Haarlemmer Tom Okker heeft gisteren op Wimbledon een geweldige prestatie geleverd door oud-Wimbledon-kampioen en prof. Roy Emerson uit Australië in de achtste finales te verslaan. Okker bleek het best bestand tegen het door de span ning en de grote hitte slopende ge vecht, dat ruim twee uur duurde. Ok ker was voortreffelijk gestart met een zege in de eerste set. Na een lang durig service-gevecht in de tweede set door Emerson gewonnen leek Okker verloren, toen hij in de der de set achter raakte. Maar de Haar lemmer kwam magnifiek terug en ging toen door. Het was de eerste „vijf-set ter", die Okker winst opleverde tegen Emerson. Okker moet het in de kwart finales opnemen tegen de Amerikaan Ashe. Voor een uitvoerig verslag van dit prachtige tennisgevecht en de andere duels, waarin nogal wat verrassingen vielen te noteren, verwijzen wij naar de sportpagina. yy (Van onze correspondent) LEEUWARDEN. Drie leerlingen van de gemeentelijke opleidingsschool voor kleuterleidsters in Leeuwarden, die vori ge week en de week daarvoor al examen hadden gedaan voor de akte A en daar voor gezakt waren, hebben geruime tijd later plotseling te horen gekregen, dat ze toch wèl geslaagd waren. Het zijn de dames A. Hoekstra uit Win- sum, G. Witteveen uit Tjerkwerd en Y. Eggeraat uit Oldeholtwolde. Er blijkt een vergissing te zijn gemaakt bij het berekenen van de cijfers. UTRECHT. De Nederlandse Spoor wegen hebben in 1967 na aftrek van f 35 miljoen rijksbijdrage een verlies van 94 miljoen geleden. Het verlies was in 1966 79,1 miljoen. Het reizigersver- voer is niet gegroeid, aldus het jaarver slag van de NS, integendeel, het sterk groeiende autobezit heeft het verder doen teruglopen, namelijk met 5,5 miljoen (drie percent) reizigers. Door tariefsverho ging zijn de ontvangsten echter toch nog met drie percent opgelopen. Het goederenvervoer is in omvang en opbrengst praktisch constant gebleven Door de sterke concurrentie van weg MIAMI (A.F.P en A.P.). Opnieuw is gisteravond een Amerikaans vliegtuig door een passagier gedwongen naar Cuba te vliegen. Dit maal betreft het een toe stel van de „Northwest Airlines", dat met 85 passagiers en een zevenkoppige be manning op weg was van Chicago naar Miami. Toen het vliegtuig zich op 55 kilometer van Miami bevond, meldde de piloot, dat een gewapende passagier hem dwong koers te zetten naar Havanna. Het toestel is daar inmiddels veilig geland. Nog maar enkele uren tevoren was een ander Ame rikaans vliegtuig dat zaterdag gedwongen werd op Cuba te landen, uit Havana in Florida teruggekeerd. Met het vliegtuig keerden ook de "Vijftien passagiers en de bemanningsleden terug. Alleen de oorspronkelijke piloot, een tot Amerikaan genaturaliseerde Cubaan en de kaper van het toestel zijn in Cuba achtergebleven. De piloot wordt er door de Cubaanse autoriteiten van beschuldigd in 1960 met een Cubaans vliegtuig naar de VS te zijn gevlucht. Het toestel dat gisteravond gedwongen werd naar Cuba te vliegen is inmiddels van het vliegveld van Havana vertrokken. De vijfentachtig passagiers bleven achter in de Cubaanse hoofdstad. (Van onze correspondent) APELDOORN. Een Apeldoorner heeft aangeboden de reiskosten te be talen, indien ds. Martin Luther King, de vader van de vermoorde dr. King, met zijn echtgenote en de weduwe van dr. King een bezoek aan Nederland willen brengen. De Apeldoornse predikant J. P. Steen bergen heeft, toen hij in de Verenigde Staten was, ds. King en familie uitge nodigd voor een bezoek aan ons land. LELYSTAD. Drs. p. C. W. M. Bo gaers heeft, op medisch advies, met in gang van maandag zijn werk als voorzit ter van de Politieke Partij Radikalen ge staakt. De beide ondervoorzitters, de heer W. van Dam in Renkum en de heer E. Jurgens in Amsterdam, zullen de taak van de heer Bogaers voorlopig zoveel mogelijk waarnemen. De heer Bogaers heeft aan zijn mede bestuurders van de Politieke Partij Ra dikalen medegedeeld, dat hij zich op me disch advies, zeer tot zijn spijt, genood zaakt ziet zijn functie als voorzitter van de partij neer te leggen, zo staat in een communiqué van de PPR. Het bestuur van de PPR betreurt deze tegenslag voor de heer Bogaers zelf en voor de partij, die zijn energieke inbreng in de top moeilijk kan missen. Men be grijpt echter, dat de heer Bogaers de drin gende raad van zijn arts niet in de wind kon slaan. De heer Bogaers heeft zich in de voorbije maanden voor de volle hon derd percent aan de opbouw van de PPR gewijd, en zich aldus vanaf het eerste uur BAGNOLES De Fransman Desvages heeft vanochtend het eerste deel van de vijfde etappe van de Ronde van Frank rijk, een rit over 165 kilometer van Rouaan naar Bagnoles-de-l'Orne gewon nen. De Belg Vandenberghe heeft de gele trui van de Fransman Genet overge nomen. voor de voorspoedige ontwikkeling van de partij ingezet, aldus de PPR. Het bestuur zegt zich gesterkt te we ten door de wetenschap, dat de heer Bo gaers bereid is om in de toekomst, als zijn conditie het toestaat, op een of andere wijze weer aan het werk van de PPR deel te nemen. De PPR blijft intussen, graag in toenemende samenwerking met ande ren, volop streven naar de politieke ver nieuwing in Nederland, waarvoor de heer Bogaers zich als voorzitter zo hevig heeft ingespannen, zo zegt de Politieke Partij Radicalen. Mevrouw Bogaers verklaarde ons dat haar echtgenoot momenteel elders ver toeft om herstel van krachten te zoeken. „Hij is volkomen op na dit inspannende jaar waarin hij zich zo intensief heeft ingezet voor de dingen die hem beroer den." (Van onze correspondent) MAASTRICHT. In het Belgische dorp Smeermaas, vlak bij de Nederland se grens, is een baby van elf maanden door verwaarlozing en ondervoeding overleden. De arts die dit constateerde, waar schuwde de rijkswacht, die na een onder zoek de overige kinderen uit het gezin van 2 en 4 jaar naar een ziekenhuis Jiet overbrengen. Ook deze kinderen waren totaal verwaarloosd. De lijkschouwing wees op ernstige on dervoeding. Het kindje leed bovendien aan huidaandoeningen. De vader heeft af en toe werk en de moeder was dagelijks urenlang afwezig. De kinderen werden vrijwel nooit ver schoond. en water is het aandeel van de NS in het totale vervoer echter gedaald. Ook de busdochterondernemingen kwa men met een verminderende vraag. Van Geno en Loos ontwikkelt zich daar entegen gunstig. Voor het gehele concern geldt dat het kostenpeil verder is ge stegen. De personeelskosten zijn bij de Spoor wegen in de laatste vijf jaar met zeven tig percent omhooggegaan. Dit ondanks de vermindering van de sterkte met twaalf percent. Voor het lopende jaar wordt na af trek van zeventig miljoen rijksbijdrage een verlies verwacht in dezelfde orde van dat over 1967. DEN HAAG. Prinses Beatrix en prins Claus zijn vandaag met hun zoon naar Porto Ercole in Italië vertrokken voor een vakantie van ongeveer vier we ken. Alan Booth: De wereld is vol van geschreeuw der- genen, die een principe aanhangen, maar veelal blijkt dat principe hun het beste van pas te komen. (Van onze weerkundige medewerker) DE BILT. Het is vandaag opnieuw tropisch warm met in een deel van ons land een temperatuur boven 30 graden C. Maar er nadert een onweersstoring uit Frankrijk. Daarna zal de wind van oost naar west tot noord ruimen, zodat woens dag de temperatuur zeker acht graden lager dan vandaag zal zijn. Vakantie gangers behoeven evenwel niet ongerust te zijn, want via de oceaan versterkt zich alweer een rug van hoge druk in de rich ting van de Britse eilanden met zonnig en warm weer. Het verdringen van de tropische lucht door onweer zal daardoor geen ingrijpende weeromslag tot gevolg hebben. Het was gisteren de tweede tropische dag van dit jaar in ons land. De eerste viel op zondag 21 april met in Limburg meer dan 30 graden. Gistermiddag werd op de vliegvelden van Zuid-Limburg, West-Brabant en Leeuwarden 32 graden afgelezen. Nog warmer was het in België waar Turnhout 34 graden noteerde en in Bordeaux (Frankrijk) met 37 graden. (Van onze correspondent) AMSTERDAM. De Verenigde Machi ne Fabrieken (V.M.F.) in Amsterdam en Wilton-Fijenoord Bronswerk in Rotter dam hebben fusie-besprekingen gevoerd. Een woordvoerder van de V.M.F.-directie verklaarde vanmorgen dat de besprekin gen geen resultaat hebben opgeleverd. „Op korte termijn is geen fusie te ver wachten", zei hij. ADVERTENTIE briljant JUWELIERS Veel jonge Amsterdammers zijn op deze hete dagen prof. Zijlstra erg dankbaar. De fontein op het Eredf- riksplein, aan de gemeente ge schonken door de Nederlandsche Bank, is een lekker zwembadje. (Van onze redactie economie) IJMUIDEN Bij Hoogovens IJmuiden zijn de salarissen met ingang van 1 iuli met twee percent verhoogd. In de CAO was destijds overeengeko men dat tot deze verhoging zou worden besloten als de stijging van de kosten van levensonderhoud daartoe aanleiding zou geven. De verhoging geldt de salarissen en salarisschalen van personeel in de func tiegroepen 1 tot en met 14. Deze verho ging zal ook gelden voor het personeel, ingedeeld in de functiegroepen, die niet onder de CAO vallen. In verband met vertraging in de sala risbetaling met een maand worden d« verhoogde salarissen voor het eerst uit betaald bij de salarisbetaling van eind augustus. ADVERTENTIES t.o. de Ruine van Brederode Santpoort -Telefoon 02560 - 8012 gevuld ei vermicelli soep verse groente pommes carré flensjes met gember koffie Dagelijks aan de vleugel JOHN BADING Restaurant a la carte Cocktailbar Plate service MIDGET GOLF woninginrichting S P IJ K E R SNELLIUSSTRAAT 23 -27 - IJMUIDEN

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 1